Geldmannen. N°. 88. Eerste Jjiargang. Zaterdag 18 October 189G. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maanden.00 franco per post. 1.— voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers.05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Pry's der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twe«maal berekend. Familieberichtenper annonce f —AO Dienst ,-.35 Omtrent den toestand van Z. M. den Koning zegt jde Amsterdammer" Volgens de jongste door ons ontvangen berichten, hondt Z. M.'s phy.-ieke toestand zich vrij goed, wordt hij door H. M. gevoed met de gewone vloeibare spijzen, en is het eenige wat de Koning nu en dan nog doet, met eigen hand bet glas te grijpen, dat hem wordt aangeboden. Soms schijnt bet, dat hij H. M. nog herkent. De heer Frits Jansen, leeraar aan de Teeken- akademie te 's-Gravenhage, zal worden belast met het geven van onderwijs in het teekenen aan Prinses Wilhelmina. Na afloop van de openbare vergadering, heb- ben de afdeelingen der Tweede Kamer Donderdag hare werkzaamheden hervat. De Kamer is voornemens, den lln November hare gewone werkzaamheden te hervatlen. Het Dagblad van Wiesbaden deelt, in strijd met vroegere berichten mede, dat hertog Adolf van Nassau het regentschap over Luxemburg, indien hij daartoe geroepen wordt, zal aanvaarden, maar dat hij zich in geen geval voor den dood van Z. M. den Koning der Nederlanden naar Luxemburg zal begeven. Bij de verkiezing van twee leden der Staten van Zuid-Holland in het district Brielle is voor de eene vacature met 811 van de 1608 stemmen ge- kozen de heer J. W. Hein, te Rockanje. Voor de tweede vacature moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren Loeff, die 721, en Hermans, die 418 stemmen kreeg, beiden liberaal. De verkiezing van een lid der Staten van Zuid-Holland in het kiesdistrict Oud-Beijerland, vacature wijlen mr. A. Van Weel, is bepaald op 12 November. Men verneemt, dat dezer dagen te Arnhem een vergadering zal gehouden worden van de in- speeteurs van het lager onderwijs met eenige des- kundigen, om het ontwerp-examen-programma voor de akte voor vrije en orde-oefeningen der gymnastiek vast te stellen. Door den gemeeuteraad van Amsterdam is met 23 tegen 12 stemmen besloten tot het nemen van eene proef met de inrichting van schoolbaden aan twee lagere scholen lste klasse. Men meldt uit Amsterdam Naar wij vernemen, moet de rechtbank in raad- kamer geweigerd hebben, rechtsingang te verleenen tegen mej. Aafke Kuypers. De officier van justitie zou tegen deze beslissing verzet aangeteekend hebben. Wanneer het hof de beslissing der rechtbank bevestigt, moet derechts- kundige raadsnian van mej. K. eene actie tot schadevergoeding willen instellen tegen diedagbladen, welke het woord giftmengster bezigden. In een door de radicale kiesvereeniging vAm- sterdam" uitgeschreven vergadering, bijgewoond door 1100 personen, lichtte de heer Tindal zijn bekend manifest ,/Aan het Nederlandsche Volk" nader toe. Met welk publiek de oud-officier Tindal te doen zou hebben wist hij, kon hij althans wetente verwonderen is het dus niet, dat de vergadering op niets uitliep en de heer Tindal er genoegen mee moest nemen te hooren, dat de sociaal-de- mocraat Fortuyn sympathie had voor zijn streven. Wei ademde 's heeren Tindal's rede geen direct anarohistischen geest, maar deze heer speelde niettemin met vuur. Hij eindigde zijn toelichting met het voorstellen eener inotie, strekkende „te verklaren, dat de Regeering art. 38 der Grondwet heeft geschondendat de Kiesvereeniging //Am sterdam" een adres zende aan de Tweede Kamer, waarin een parlementaire enquete wordt gevraagd te dezer zakeandere Kiesvereenigingen te ver- zoeken dit adres te steunen." Fortuin achtte die motie onaannemelijk. Hij wist een betere„der Regeering dank te zeggen voor hetgeen zij heeft gedaan tot ondermijning van het Koningschap en de wenschelijkheid uit te sprekenhet Koningschap te vervangen door de Republiek". De voorzitter (mr. Treub) meende, dat deze motie niet in stemming kon worden gebracht, wijl niet aan de orde was de vraag, welke regeeringsvorm de beste was. Fortuyn trekt nu zijn motie in en stelt de volgende„Na dankbetuiging aan den beer Tindal wordt geconstateerd, dat df Regee ring het Koningschap slecht heeft gehandhaafd, wordt der Regeering dank gezegd voor hetgeen zij heeft gedaan tot ondermijning van het Ko- ninklijk gezag en wordt uitgesproken, dat Koning en ministers niet in staat zijn te regeeren en dus een van beiden moeten aftreden". Deze motie werd aangenomen. De handelwijze van Jhr. Tindal wordt door vele bladen van uiteenloopende richting streng ver- oordeeld. Als een bijzonderheid in dit jaargetijde kan dienen, dat Zaterdag jl. door de firma A. Jansen en Zn., te Breda, nog 2400 kilo's frambozen naar buitenlandsche markten zijn verzonden. Tegen den uitgever van de Talmudjood, het weekblad, dat door zijne anti-semitische artikeleu de verontwaardiging van velen in den lande heeft opgewekt, den drukker Russel, te Meersen, is proces-verbaal opgeinaakt wegens ontduiking der patentwet. Door de dames mevrouw A. C. Valeton— Yoorhoeve en mevrouw J. P. WesselingVan Rossum te Utrecht is dit jaar aan zoogenaamde reis- belasting ontvangen f 1748,43en uitgegeven f 1653.96. Voor die som zijn 43 personen Daar bniten gezonden. Een milicien van de Jichling '86, wieiis uni* form bij uitzondering niet op den groei was ge_ maakt, kwam dezer dagen bij het regiment gre" nadiers en jagers onder de wapenen in zijn bur" gerplunje, met zijne militaire kleeding in een bundeltje op den rug gebonden. De man was zoo dik geworden, dat hij niet meer in zijne uniform kon. De gang van dezen corpulenten zoon van Mars met zijn pakje op den rug wekte niet weinig den lachlust van de voorbijgangers. De agenten der Engelsche booten hebben het voornemen om te Harlingen een slachthuis te stichten, ten einde het vee, dat voor de Engelsche markt wordt aangeboden, geslacht uit te voeren. Veertien verveners te Appelscha, de groote meerderheidhebben voor het werkvolk in de veenderij voor het jaar 1891 een normaal werk- geld vastgesteld. De uitbetaling heeft plaats in specie. Geschillen uit de toepassing van die veen- regeling voortvloeiende kunnen worden onderworpen aan de beslissing van een scheidsgerecht, waarvan een lid te benoemen door den betrokken werkman, een door den vervener en, zoo noodig, een door den Burgemeester van Ooststellingwerf. Bij het lossen van rails te Scheveningen heeft een werkman twee vingertoppen verloren, doordat zijn hand beklemd geraakte onder een vallend stuk ijzer. De heer H. Tindal heeft zijne op 13 dezer in //Amsterdam'' gehouden rede in druk gegeven, met een ant woord aan het //Hbl." op zoo zegt hij yde vuige lasteringen van dat blad.'' Exemplaren zijn gratis verkrijgbaar bij Ellerman, Harms en Co. te Amsterdam. Sedert eenige dagen heerscht te Gorinchem de griep. In de vorige week zijn vijf jongetjes van 4 en 5 jaar, in verschillende gezinnen, na een kort doch smartelijk lijden aan die ziekte bezweken. Een aantal sociaal-democraten te Amsterdam vermoedelijk meer ontwikkelden onder hen hebben hun beklag ingebracht bij den centralen raad over de straatschandalen en opstootjes door de partijgenooten telkenmale verwekt, en bij dien raad er sterk op aangedrongen, zijnerzijds alles te doen wat strekken kan om aan die storingen der openbare orde een einde te maken. Dat verzoek is echter door den centralen raad beantwoord met eene oproeping in Becht voor Allen aan alle Amsterdamscbe pa.rtijgenooten om zich Zaterdagavond eens terdege te weren. Intusschen heeft de Burgemeester van Amster dam, daarover geinterpelleerd, in den Raad de verzekering gegeven, dat een herhaling der Zaterdag- avondsche straatschandalen desnoods met geweld zal worden tegengegaan. Vele winkeliers in de Damstraat en op den Vijgendam klagen steen en been 's Zaterdagavonds niets meer te verkoopen door de oploopen, het gevolg van het venten der socialisten-blaadjes. p-BITTTIiliEITOJJ Schets uit het leven der Parijsche 27) Kapitalisten. ffWie was uw redder?" ,/Dokter Raymond." Het hart van de gravin klopte hoorbaar. ,/U zeide zij, //nu berinner ik bet mij, het^gebeurde te Riberolles op de bruiloft van Rivarez. ,/Juist, mevrouw, dien nacht redde Raymond mij van de gevangenis." ,/Welaan," zeide de gravin, //thans is het oogen- blik daar om uw schuld te voldoen." „Gij spot met mij, mevrouw," hernam Durocq. „Een duizend francs, waarmede ik^Frankrijk ga verlaten, ziedaar al hetgeen ik bezit." z/Ik zeg niet, dat gij uw schuld met geld vol doen moet. Gij kunt awe dankbaarheid op een andere manier toonen.'' j -Wat moet ik doen, mevrouw?" „Neem deze bankbilletten, ga tegenover Rivarez zitten. Wanneer zijn spel uit is, stelt gij hem voor een partijtje te maken. Gij speelt maar wat hij wil, het komt er niet op aan hoe grof. Vei- liest gij, het komt er ook niet op aan, ik zal dan wel zorgen, dat gij op nieuw geld krijgt, al wat gij wint is voor u." u //Zoo iets doe ik nooit," nep het jongmensch et een gebaar van afschuw. z/Welnu," zeide de gravin, ,/wij zulleu nu niet over de winst praten, als wij winnen, kunnen wij later zien, wat wij er mee doen zullen. Het komt er niet veel op aan of er gewonnen of verloren wordt." ,/Maar mevrouw, ik heb mij vast voorgenomen nooit meer te zullen spelen." ,/Gij moet dat voornemen vanavond laten varen, want gij moet spelen, oin uw redder op zijn beurt te redden." ,/0mevrouw, is dokter Raymond in gevaar, gaarne laat ik mijn leven voor het zijne." ,/Dat zou toch niets helpen, al offerdet gij u op." z/Maar mevrouw, wat ik u bidden mag verklaar mij /Vraag naar geen verklaringen, als gij uw dank- baar jegens uwen redder wilt betoonen." z/Wat moet ik dan doen, mevrouw?" z/Gij moet kaartspelen met Rivarez, en zorgen, dat hij zoo hartstochtelijk in het spel verdiept raakt, dat hij den tijd vergeet en morgenochtend om zes uur nog met de kaarten in de hand voor u zit." //Red ik daarinede dokter Raymond ,/Ja." z/Welaan dan, ik ben bereid, nu doe ik niets liever dan kaartspelen." ffHier hebt gij een stapel bankbilletten." Het jongmensch telde deze met bevende hand en zeide, //dertig duizend franks." ffVraag niet naar hoeveel," zeide de gravin, #als dit geld verspeeld is, kunt gij meer van mij krijgen." ffMevrouw," zeide Durocq ernstig, //als ik Ray mond met spelen kan redden, heb ik moed, dat de Hemel my helpen zal." Eenige minuten daarna zat Durocq tegenover Rivarez aan de groene tafel en riep, terwijl hij inoeite deed om zijn aandoening te verbergen, ,/wie doet er een partijtje ecarte om honderd Louis d'or XIV. Een dobbelspel om het leven. z/Komaan," herhaalde Durocq, nu heel hard, tfwie waagt er honderd Louis d'Or?" Niemand antwoordde, wat Rivarez betreft, deze haalde de schouders op. z/Als het te weinig is," riep het jongmensch, z/dan tweehonderd Louis d'Or." Het bleef stil. z/Wie zet er driehonderd Louis d'Or tegen mij?" riep Durocq opnieuw. Rivarez glimlachte eventjes en dat lachje wilde zeggen, die vlasbaard verdient een lesje. j/Vierhonderd dan, durft niemand vierhoudlerd Louis d'Or wagen Waarlijk de goede tijden zijn voorbij, er schijnen hier niet anderen meer dan menschen zonder geld te komen.'' z/Nu kreeg de vlasbaard al te veel praats naar de meening van Rivarez, hij stond op en zeide, ,/ik ben je man." De oogen van Durocq en van de gravin, die van verre bleef toeschouwe.i, straalden van blijd- schap, nu hun plan zou slagen. Het spel begon en weldra streek Rivarez de vierhonderd Louis d'Or op. ,/Komaan," zeide Rivarez, ffnog eens zoo'n spel- letje." z/Niets liever," antwoordde Durocq. In den polder rond Colijnsplaat zijn in den tijd van drie dagen door zeven Hollandscke heeren niet minder dan 182 hazen, 32 patrijzsn en 1 watersnip geschoten. Het lijk der vrouw, die v6or eenige weken omgekomen is bij het ongeluk met de Katendrecht- sche veerstoomboot van de gemeente Rotterdam (pachter Ph. Bohre), is op de begraafplaats te Charlois, in tegenwoordigheid van den kantonrechter en den griffier in het kauton Ridderkerk, den burgemeester van Charlois en eenige politie-beambten, opgegraven en opnieuw gerechtelijk geschouwd. Woensdag, 15 October, was een beiangrijke dag op het gebied van het spoorwegwezen hier te lande. De vNed. Rijnspoorwegmaatschappij" ein digde dien dag haar bedrijf, dat met al hare bezit- tingen en verplichtingen overgaat op den Staat, die het gebruik der lijnen heeft overgedragen aan de z/Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen", beboudens medegebruik van een deel er van door de ,/Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij". Wat was het te 's-Gravenhage aan't station een drukte dien avond In het goederen- en bestelkantoor, op het kaar- tjesbureau en in dat van den stationschef, overal was men druk in de weer om de boeken der ster- vende Rhijnspoorwegmaatschappij af te sluiten, de kas op te maken en den stroom van aanschrijvingen en instruction, die de Exploitatie-maatschappij met bijna elkt-n trein aanvoerde, te schiften en te ver- deelen. De N. R. S. M. werd op de muren over- plakt met ^Staatsspoorwegen". Schilders arbeidden tot diep in den nacht om op de bestelwagens de initialen der N. R. S. M. te vervangen door die der S. S. Toen de laatste trein, precies te middernacht, binnenkwam met 55a passagier 3e klasse, werd deze als een gewichtige persoonlijkheid nagewezen, als de laatste De overdracht ging overigens zeer eenvoudig in haar werk. De eene maatschappij ging, de andere kwamde ambtenaren blijven en voort rollen de spoortreinen. Uit IJmuiden wordt gemeld Door plotseling opgekomen zeedamp liep de Duitsche houtboot Elsa dezer dagen tegen de loop- brug van Velzen over het Noordzee-kanaal, waar- door deze zoodanig werd ontzet, dat de brug voor- loopig onbruikbaar is. Het rijtuigverkeer langs den grooten Rijksweg is daardoor geheel gestremd men zal tracbten door een veerpont hierin eenigs- zins te voorzien. De fundamenten der brug zijn door een duiker nauwkeurig onderzocht. De schade begroot men voorloopig op 50 A 60 mille. De schade aan de boot zelve is minder belangrijk. Van drie werklieden, te Maastricht, die in een bier-reservoir moesten afdalen om het te zui- veren, is 1 door de koolzuur-ontwikkeling gestikt. De beide anderen zijn gered. z/Tot uwen dienst," zeide Rivarez, //maar eerst moet ik weten, hoe laat het is." z/Drie uur," riep men. z/Welnu, ik kan nog (wee uur met u spelen, precies om vijf uur moet ik weg." z/Nu, als dat zoo doorgaat, ben ik voor vijf uur al arm," zeide Durocq. Rivarez grijnsde eens. Het spel ging zwijgende voort. Durocq verloor keer op keer. Het geld, dat de gravin hem ge geven had, was spoedig op. Hij kreeg toen wederom dertigduizend franks in bankpapier. Weldra was ook deze som verspeeld en had Durocq nu zestig duizend franks verloren. De gravin stak hem op nieuw geld toe. z/Mij dunkt, dat gij nu een lesje gehad hebt," zeide Rivarez, ^zullen wij het er maar niet bij laten P" Durocq glimlachte. //Neen," ze'de hij, ,/wij moeten er zoo spoedig niet mee ophouden." z/Nu dan, zoo als gij wilt," was het antwoord. Durocq verloor weer, want het was dien avond, of de fortuin niet van de zijde van Rivarez wou wijken. Het jongmensch werd bleek, het zweet parelde hem op het voorhoofd. Zijn geweten verweet hem, dat hij verkeerd handelde. Hij besefte, dat hij het heele fortuin van de gravin verloor en toch Raymond niet zou redden. Wat Rivarez betreft, deze bleef kalm. Wanneer die man echter verloor, was hij onuit- staanbaar van humeur. Dan vloekte hij tusschen de tanden en mompelde hij de grootste grofheden. Dan verscheurde hij de kaarten, of wierp ze weg AANBIKDIN1EN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1