Geldmannen. N°. 80. Eerste Jaargang. Woensdag 22 October 180O. B I N N E N L A N D. Abonnementsprjjs: Vepschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMINDAL, »Nu ja, als men die meer bij de hand heeft Per drie maand >n.00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummere.05 Boterstraat, E, 342, sohibdam:. Prijs der Adverteiitien Van 1—5 regels f —.50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twsemaal berekend. Familiebeeiciitenper annonco —.40 Dienst AANB1EDIN1EN AANVRAQfcJl -.85 H. M. de Koningin heeft f 300 geschonken aan de Vereeniging „Moed, Bel id en Trouw," die onder de hooge bescherming van Z. M. den Koning werkzaam wil zijn in het belang van de ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier. De Raad van State is Vrijdag en Zaterdag bijeengekomen in verband met de maatregelen ter voorziening in de waarneming der Regeering. Naar men wil, zou de Vereenigde zitling der beide Kamers van de Staten-Generaal, noodig zoo de Ministerraad, na 't ad vies van den Raad van State, moclit voorsiellen om te verklaren, dat de Koning buiten staat is geraakt de Regeering waar te nemen, tegen het begin van de laatste week dezer maand (op Dinsdag 28 Oct.)worden belegd. In een der vertrekken van de Tweede Kamer is van wege de Commissie voor de Arbeidsenquete het getuigenverhoor aaugevangen in zake de ver- keermiddelen en de spoorwegen. Ter jaarvergadering van de Zuiderzee-Ver- eeniging deelde de voorzitter, de heer Buma, mede, dat de terreinwerkzaamheden nu beeindigd zijn. In 1889 en 1890 zijn 2129 grondboringen en dieppeilingen gedaan en de grondsoorten naar het proefstatiou te Wageningen opgezonden. Er blijft thans nog een onderzoek over naar den grondaard, de visscherij en naar de voor- of nadeelen eener afsluiting in verband met de drooglegging, dat in 1891 kan afloopen. Het ledental bleef staiionair. In drie vacatmen in 't Bestuur door ovirlijden werd voorzien door de verkiezing van jhr. Backer te Amsterdam, Van der Breggen te Waddinxveen en Hoist te Genemuiden. De ontvangsten in 1889 bedroegen f 45.648de uitgaven f 22.368. De Begrooting voor 1891 zal vermoedelijk sluiten met f 15.150 batig saldo. Het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van Jt Algemeen heeft aan de Besturen der Depar- tementen medegedeeld, dat 15 dezer als zijn Voor zitter is opgetreden, Mr. H. J. Kist en dat door het Hoofdbestuur eene circulaire is gericht aan een 70-tal plaatselijke vereenigingen in ons land, die ongeveer hetzelfde doel beoogen als de Depar- tementen der Maalscbappijin de hoop, dat vele dezer zich of met de aldaar bestaande departementen zullen willen vereenigen, of als afzonderlijke De partementen tot de Maatschappij toetreden, Van bevoegde zijde meldt men aan de Anutt. Crtdat het bericht als zou de Amsterdamsche rechtbank geweigerd hebben in de zaak omtrent mej. Aafke Kuypers rechtsingang te verleenen, onjuist is. De rechtbank heeft den termijn der voorloopige hechtenis verlengd en omtrent eenige punten een nieuw onderzoek bevolen. Wei zijn op last van den Officier van Justitie IPjEJUIIiLETON, Schets uit het leven der Parijsche 28) Kapitalisten. Toen hij op een afstand den dokter steeds trouw zag wachten, ontroerde hij. Op de afgesproken plek aangekomen, bleef hem niets over, dan zijn verontschuldigingen te maken over zijn te laat komen. „Dat is niets," zeide Raymond, „laat ons maar zoo spoedig mogelijk een eind aan de zaak maken." Spoedig hadden de getuigen een gesGhikte plaats voor het tweegevecht gevonden. De beide tegenstanders namen toen de degens op, en weldra kruisten de stalen wapens elkander. De kampioeneu bleken tegen elkander opgewassen te zijn. Rivarez had met al zijn volleerdheid in de vechterskunst, de grootste moeite om geen kennis met de punt van den degen des dokters te maken, en de dokter had handen vol werk, om de woedende uitvallen van Rivarez af te weren. Tien minuten had de strijd al geduurd, zonder dat een der partijen verwond was. Hetzij dat Raymond moede werd, of zich onbe- dacht een oogenblik bloot gaf, opeens drong de punt van den degen van Rivarez in zijn linkerborst. Raymond wankelde, het wapen ontviel aan zijn hand en niettegenstaande zijn pogingen, om op de been te blijven, viel hij. Zijn vrienden vingen hem op, hij zakte toen ineen en sloot de oogen. door de ambtenaren van politie, belast met de recherche in deze zaak, de portretten, die op het parket waren ingeleverd en die gediend hebben bij het onderzoek naar den verkoop van zinkwit bij verfhandelaren en tot herkenning van de koop- ster, aan de respectieve eigenaars terugbezorgd. Een nader bericht meldt, dat deze zaak, na aan- vulling van het rapport der geneeskundigen, naar de openbare terechtzitting is verwezen. J.l. Donderdag werden meer dan 10,000 stuks van TindaTs gehouden rede, die gratis ver- krijgbaar is, afgehaald. Door den officier van justitie bij de arrondissements-rechtbaDk te Amsterdam is eene strafvervolging ingesteld tegen een der sprekers in de door de kiesvereeniging Amsterdam gehouden Tindal-meeting. Bedoelde spreker, Krekel genaamd, heeft o.a. gezegd„de Koning heeft ons volk aan de galg geholpen." Het hoofdbestuur der „Maatschappij v. Tuin- bouw en Plantkunde" heeft tot de Regeering het verzoek gericht, aan de groenten- en bloemkweekers het recht te geven om hun eigendom te verdedi- gen tegen de hazen en konijnen, die belangrijke schade aan genoemde bedrijven toebrengen, maar ter wille van de jachtliefhebbers door de wet on- schendbaar zijn verklaard. Het kasteel van den Frieschen koning Rad- boud te Medemblik, dat door het Rijk van de gemeente is overgenomen, zal worden hersteld. De kosten van dit werk zijn geraamd op f 20.000. Geen enkele sollicitant heeft zich te Willem- stad aangemeld voor de betrekking van onderwijzer, met hoofdacte en aanteekening voor de Fransche taal, waarvoor door het bestuur dier gemeente tegen eene jaarwedde van f 700 een oproeping is geschied. Het bekende ;/Waterpoortje" te Maastricht, dat door het gemeentebestuur werd geslecht, doch waarvan de opbouw door den minister 7an binnenlandsche zaken wordt verlangd, ligt nog steeds in puinhoopen. Er schijnt met de regeering te worden onderhandeld over de wijze van opbouw. Die onderhandelingen duren nu reeds 6 maanden, tot groot ongerief der bewoners van de aan dat poortje gelegen huizen, die thans de verbinding tusschen de beide deelen van den wal missen. Deze wenschen niets liever dan dat aan den strijd over dit historisch overblijfsel voorgoed een einde kome. Te Goes werd dezer dagen onder de veilings- conditien van een huis aan de Bierkade, aldaar, o.a. bedongen, dat het pand ten eeuwigen dage niet mocht gebezigd worden voor koffiehuis, publieke vermakelijkheid of vergaderingen van het Leger des Heils. Men bericht uit Amsterdam, dat de Burge- meester, als hoofd der politie, aan de socialisten Bos en Kramer het venten van geschriften op de openbare straat heeft verboden. //Is hij doodelijk geraakt vroeg een der ge. tuigen van den hertog. wDat geloof ik niet," antwoordde de Vicomte de Barral. „Gij hebt gelijk," zeide Raymond, die nu zijn oogen weer even opende, ,/het scheelt maar een streep." De chirurgijn, die op een afstand was gebleven, kwam nader, liet de gekwetste languit op het gras leggen, onderzocht de wond en zeide toen kalm ffHij is er drie weken bedlegerig mede." Rivarez verwijderde zich daarna in de eene richting, terwijl het rijtuig met den gewonde en zijn vrienden den weg naar Parijs insloeg. XV. Een Tegenvallek. Op den middag van den dag, waarop dit twee gevecht had plaats gehad, had Taboureau al vroeg zijn talrijke bezoekers afgescheept en zat hij tegen vier uur alleen in zijn kabinet te werken. Men diende hem den markies de Verteuil aan. z/Laat mijnheer binnenkomen," zeide hij tot zijn bediende. Zoodra de markies binnenkwam, verzocht hij hem om plaats te nemen en grendelde hij de deur, om daarna tegenover hem te gaan zitten. //Zoo, Rivarez," (want dit was de persoon, die onder den naam van den markies de Verteuil zich had laten aandienen), zeide Taboureau„Ik dacht al, dat je niet meer in het land der levenden waart." //Zoo," was het antwoord, //hadt gij mij al uit uw register gesclirapt z/Dat nu juist niet, maar de dingen, die gij on der handen hadt, waren nog al gevaarlijk." Danderdagavond is de bliksem geslagen in din pas op kosten van het liyk gcrestaureerden toren van Hindeloopen. Door de goed gediscipiiui-erde brandweer was men den brand spoedig meester. De ingezetenen van het oude Friesche stadje zul len nu bij den minister nog meer gaan aandrin- gen op het piaatsen van een bliksemafleider, daar ook reeds tweemaal vroeger de toren is geraakt. Op denzelfden avoud heeft de bliksem ook den grooten toren van Arnhem gelroffen, zonder chter noemenswaardige schade te veroorzaken. De derde toren, dien dag door den bliksem ge- troffeD, is die van het kerkgebouw //Stompentoren", in den polder Schermeer. Er werd nog al eenige schade, vooral aan 't uurwerk, toegebracht. Uit het j.l. Donderdag vtrschenen verslag van het begrootingsonderzoek in d n gemeenteraad van 's-Gravenhage blijkt, dat men met de zeehaven te Scheveningen nog altijd aan het oude gesukkel isde defensie-eischen staan nog steeds in den weg en men is nu met Delfland in overleg alvorens het onderzoek met de Regeering te hervatten. Het totaal bedrag der voor de werkstakers te het Bildt ontvangen giften is ongeveer f 900, daaronder begrepen de opbrengst der collecte bij gelegenheid der meeting te Meerenveen op 17 Augustus j.l. Als een bijzouderheid deelt men mede, dat bij den marinier Zegerius, welke 13 October 1874 bij een gevecht in Atjeh (achter den kraton) een kogel in het been kreeg, deze er thans, dus na zestien jaar, in het Israelietische Gasthuis te Am sterdam uit is verwijderd. Een schoon, gezond 20-jarig meisje uit Ro- den, in het bezit van een kapitaal van f 15.000 a f 18.000 en op het punt van in het huwelijk te treden, is vrij ouverwachts overleden. Zij woonde met haar tante en broeder. Er zijn vermoedens, dat zij geen natuurlijken dood is gestorven. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Het geneeskundig onderzoek bevond het lijk als dat van een krachtig meisje zonder organisch ge- brek en zonder eenig blijk van ziekte, behalve eene veruielde maag. Een chemisch onderzoek der ingewanden zal moeten aan den dag brengen welk vergift is toegediend. De tante wilde geene toestemming geven tot het huwelijk v<5or de meerderjarigheid. Vandaar sederl eenigen tijd hooggaande twist tusschen het meisje aan de c'ene zijde en de tante en een ouderen broeder aan de audeie. Toch zou het huwelijk nu eerlang plaats hebben. Bij het ziekbed van het meisje werd de op het dorp wonende genees- heer niet geroepen. De tante is in hechtenis geno- men, en naar Assen overgebracht. De broeder is tot hiertoe niet gearresteerd. De heer Senderman, provisor in deapotheek van de firma Van Gils, te Waalwijk, wiens echtge- gehad, telt men het gevaar zoo erg niet meer." //O, dat wil ik graag gelooven. Het is echter gelukkig voor u geweest, dat die Raymond niet veel van schermen afwist." z/Hij was misschien nog bekwamer seller in meester dan ik, het is meer geluk dan wijsheid, dat ik er zoo goed afgekomen ben." z/Het oude praatje. Gij zijt er nu ook weer heelhuids afgekomen, en zoo ik hoop ook eervol." z/Behalve een schram over mijn arm. De drom- mel, ik had nog net even den tijd, om dien steek te pareeren, anders had hij door en door gegaan." ,/Nu ja, gij krijgt uw jaren en wordt wat stram." Rivarez lachte gedwongen. //Het is waar, het gaat, zoo goed niet meer, als toen ik jong was," hernam hij, //maar ik sta toch nog mijn man." Hij had aan Taboureau beloofd, dat hij Raymond zou dooden en daarop zijn wooid verpand. Hij was nu wel overtuigd, dat Taboureau, evenmin als een ander, niet wist van het millioen, dat hij aan- genomen had om Raymonds leven te spare:). Echter wist hij toch niet, hoe hij het aan moest leggen, om den bankier de jobstijding te doen geworden, dat de man, die hem zoo in den weg stond, nog levend was. Taboureau maakte het hem gemakkelijk door er zelf over te beginnen. ,/Komaan," zeide hij, ,/ik heb niet veel tijd, want de zaken roepen mij, die snoeshaan is immers nu voor goed uit de voeten?" Ach, dacht Rivarez, daar zal de bom losbreken. Wie bedoelt gij vroeg hij heel leuk. n/Wien kan ik anders bedoelen, dan onzen man?" Weet gij dan nog niet, wat er gebeurd is vroeg Rivarez met geveinsde verwondering. noote m het begin van dit jaar na een korte on- gesleldlieid is overleden, heeft zich bij den officier van justitie te 'a Bosch vervoegd, met de verklaring, dat hij door vergift igitig een einde gemaakt heeft aan het leven zijner echtgenoote. Dientengevolge is hij voorloopig in arrest gesteld en het lijk opge- graven, om aan een geneeskundig onderzoek onder- worpen te worden. Naar men nader verneemt, heeft de lijkschouwing tot geen risultaat geleid, daar de ontbiudiDg reeds te ver was gevorderd. De moordenaar van zijn eigen vrouw zegt strich- niiie gedaan te hebben in de cognac, welke zij dronk. Wat den ongelukkige tot de afsclmwelijke daad heeft geleid weet men niet. Alieen is b kend, dat zijn vrouw inin of meer gekrenkt was in haar geestelijke vermigeus en sinds betrekkelijk korteu tijd een kraukzinnigengesticht had verlateri. Van de fabriek //St. Pauliuus" van deu heer A. 11. Van Bergen te Heiligerlee, is dezer dagen voor het gouvernementsgebouw te St. Johannesburg, Tiansvaal, een prachtig torenuurvverk, geheol van ko, eren raderwerk, compensatiedinger, grahamgang en trausparant wijzerbord, dat ook door middel van kunstlicht des nachts duideiijk deu tijd in uren en minuten aa iwijst, afgeleverd. Do heir Van Bergen smaakl dus het genoegen te kunnen zeggen, mijn fabrieken leveren naar Oost en West, zeker een bewijs, dat zijn fabrieken degelijke waar afleveren. Tevens werden verzouden twee braudspuiten van de nieuwste constructie met zuig- en persvermogen, bestemd voor een gemeente in Zuid-Holland. Tijdens eene godsdienstoefening in de kerk voor gedoopte Christenen te Sneek, maakten zes dronken woestaards het den predikant en diens toehoorders zoo lastig, dat eenige der laatsten eindelijk de maat vol oordeelden en de Baeclius- vrienden zonder complimenten bij den kraag pakten. Na een lievige worsteling wist men de kerels te verwijderen. Voor de sluis te Sch.dlingwoude werd Vrijdag een tjalkschip door deu bliksem getroffen, waardoor dit eenige oogenblikken later zonk. De opvarenden konden zich nog intijds aan wal begeven. Bij de militaire overlieid te Maastricht heeft zich de vorige week een deserteur aangemeld van.... 77 jaren 1 De man was voor 50 jaren van het 7e reg. infanterie, waarbij hij als vrijwilliger diende, gedeserteerd, had naar Algiers dienst genomen en zich vervolgens in Erankrijk opgehouden. Tot zijn groote vreugde werd hem medegedeeld, dat zijn vergrijp verjaard en hij daarorn niet meer vervolg- baar was. Een geval van bloedvergiftiging heeft zich te Zwolle voorgedaan. De dochter van een wiuke- lier, die ook zoogenaamd ,/vergifligd vliegenpapier" verkoopt, werd in den vinger gestoken door een vlieg, welke waarschijnlijk van het vliegeupapier ,/Neen," zeide Taboureau, //hoe kan ik dat weten z/Ik dacht, dat gij overal uw agenten badt." z/Ik heb geen agenten op onderzoek uitgestuurd, want ik was zeker, dat gij mij deu afloop zelf zoudt komen berichlen." z/Welnu hier ben ik, en dat is het voornaamste." z/Nu ja, dat zie ik en hoe is het afgeloopen met den anderen z/Hij is gekwetst." z/Wat, is hij niet doodriep Taboureau liarts- tochtelijk, terwijl zijn trekken de grootste bezorgd- heid teekenden. ,/Vanochtend was hij het tenminste nog niet." z/Noemt gij dat duelleeren z/Mijn waarde Taboureau z/Houdt dat waarde Taboureau maar voor u, gij verraadt en bedriegt mij nu, of gij zijt niets meer waard." Rivarez had groote begeerte om zijn onbeschof- ten metgezel eens te lateu voelen, dat zijn vuisten tenminste nog vrij wat waarde zouden hebben voor iemand, die van het afrossen een broodwinning maakte. Hij vergenoegde zich echter met schou- derophalend te zeggen z/Het komt mij voor, dat gij geen klagen over mij hebt." Taboureau zeide nu heel bits: //Zoo, zoo, wilt gij mij de diensten, die gij mij bewezen hebt herinneren, dan zal ik eens al de weldaden opsom- men, die ik aan u gedaan heb, eu daarna zullen wij eens afrekeneu." z/[k heb gedaan, wat ik kon," zeide Rivarez. z/En daarbij uw woord niet gehouden," riep

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1