B UTtTn LAN dT gesnoept had. Het gevolg Was eehe opzwelling van den vinger, daarna van de hand en eindelijk van den arm. Door een nauwgezette behandeling van Dr. Vi- tringa is zij echter thans het gevaar te boven. Donderdag j.l. vertrok de sleepboot „Znid- Holland" van Maassluis naar den Hoek van Holland nm een loods aan boord te brengen van de „Spaarn- dam", die voorgaats was gelegen. Met veel inoeite slaagde men erin. De ,/Zuid-Holland" bleef daarna in den Waterweg liggen, ou) indien schepen in gevaar kwamen, direct bulp te verleenen. Des Zaterdags bracht zij loodsen aan boord van de ,/Ohio" en Helgoland", en weder naar binnen stooraende, bemerkte de equipage van geuoemde sleepboot, dat er 3 personen in het 3e baken van het Noorderhoofd zaten, die, zooals later bleek, met een wagon op rails naar den vunr- toren zouden gaan, om het licht aan te steken; door eene stortzee was de wagen uit het spoor en in zee geslingerd en verkeerden bedoelde personen in groot gevaar. Toen kapt. Klop, de gezagvoerder op de sleepboot, dit zag, liet hij dadelijk zijne sloep uitzetteu, die bemand werd door den stuur- man M. Dijkgraaf en de matrozen L. M. Geudeke, J. de Knecht en N. Rijke. Zij roeiden zoo dicht mogelijk nabij het gevaarlijke hoofd en wisten met veel moeite door middel van lijnen twee personen in te nemen en behouden aan boord van de ffZuid- Rolland" te krijgende 3e man wist zich zelf langs het Noorderhoofd te redden, doch hij werd vrij zwaar gekwetst. Zondag, 19 dezer, zag de bf-manning ''an de Zuid- Holland een in nood verkeerend bomschip voor den Waterweg drijven, dat steeds naar de Maasvlakte dreef en gevaar Hep om in de bran ding te verongelukken. Dadelijk verlrok de sleep- boot derwaarts, en naderbij komende, bleken het Engelsche zeelieden aan boord van de bom, ge- merkt Zandvoort No. 8, te zijn, die waarschijnlijk met een ander schip dit verlaten vaartuig hebben aangetroffen en daarop zijn overgegaan. Het gelukte vrij spoedig een sleeptros vast te krijgen en het schip meer de zee in te sleepen, waarna koers naar den Waterweg gezet werd. Bij de punten van de Hoofden k warn eene zware grond- zee bij de Zuid-Holland over, welke den matroos J. de Knecht, van Vlaardingen afkomstig, over boord sloeg, die jammerlijk erdronk, de verschan- sing van achteren aan bakboordszijde verbrijzelde en het stalen eind van de sleeptros deed breken, waardoor ook de bom spoedig tegen den lagen strekdara sloeg en de 4 Engelsche manschappen door de hooge zee van dek geworpen werden en alien hun dood in de golven vonden.J Later sloeg het bomschip over den strekdam en zonk tusschen dezen dam en het Zuiderhoofd. In 10 minuten was het drama aan den Hoek van Holland afgespeeld. Gisteren zijn aldaar 2 lijken van de verongelukte vreemdelingen aange- spoeld. Schiedam, 21 Oct. Aan de uitnoodiging van een dertigtal werk- lieden, gericht tot andere werklieden ter bijwoning van een vergadering tot oprichting van een alge- meen werkliedenfonds, was door een flink getal gehoor gegeven. Gisteravond te 8£ uur werd die vergadering ge- opend door den tijdelijken voorzitter P. Slavenburg. Hij deelde de vergadering mede het doel dezer bijeenkomst en de middelen, die tot dat doelkun- nen leiden, waarbij Spr. met de grootste aandacht werd gevolgd. Hierna las hij een ontwerp-regle- ment voor, naar welk hij zich voorstelde de nieuwe vereeniging op te richten. Daarin was o. m. bepaald, dat voorloopig als ziekengeld zou worden betaald f 3dat bij over- lijden van een lid aan diens vrouw of kinderen zou worden uitgekeerd een bedrag van 120, ver- minderd met het aan ziekengeld genotene, terwijl jaarlijks acht leden, door het lot aangewezen, zou den worden gekocht in het Alg. Nederl. werklie denfonds, waardoor zij aanspraak krijgen op een uitkeering op 60-jarigen leeftijd van flOO, en na voldoende kapitaal-vorming pensioenen zouden wor den verstrekt. Zooals de voorzitter reeds in zijn inleiding er- ken le, bestaan hier ter stede verschillende fondsen, die zich echter slechts op een beperkt terrein kun- nen bewegen, omdat het vakvereenigingen zijn. Hierdoor worden de krachten versnipperd en het doel bij het oprichten dezer vereeniging is om die krachten te vereenigen en zoodoende na verloop van tijd meer nut te kunnen stichten dan ooit door de bistaande fondsen mogelijk is. Dat die vereenigingen niet op alle gebeurlijk- heden zijn voorbereid, bleek ons uit een mededee- ling, ons daar gedaan, dat uit zulk een fonds, tijdens de influenza in Mei eerst ziekengeld werd betaald aan iemand, die in Februari ziek lag en dus toen aan ondersteuniog behoefte had. Zoo iets kan met de nieuw op te richten ver eeniging nooit plaats hebben, omdat die steeds vol doende geld in kas zal hebben, om ook tijdens een epidemie met liaar uitbelalingen voort te kun nen gaan. Dat de oprichting ervan met vele moeilijkheden zou gepaard gaan, was te voorzien. Immers zal daarbij door de werklieden aanvankelijk eenige schade worden geleden. In de eerste plaats wordt het ziekengeld, wat bij andere vereenigingen f 4. bedraagt, teruggebracht op f 3.terwijl de ver- deeling der kas omstreeks Kerstmis geheel vervalt. Bij die gelegenheid ontvangen de werklieden naar gelang van den stand der kas van 2 tot 4 gulden, soms hooger, zooals bij de ververs, welke daarvoor dan ook als wij ons niet vergissen, des zomers een contributie betalen van f 0.25 per week. Tegenovcr die nadeelen echter staat het voordeel, dat nu een kapitaal zal worden gevormd, dat de vereeniging in staat zal stellen om na verloop van tijd aan haar leden een pensioen uit te keeren, welk voordeel toch stellig niet onbelangrijk is. Toch werd dit door velen der aanwezigen niet erkend. Meer succes had de toezegging om zoo spoedig mogelijk het ziekengeld over te brengen op t 4. Tweeenzeventig werklieden hadden zich bij het sluiten dezer bijeenkomst reeds als lid doen in- schrijven en wij twijfelen niet of dit voorbeeld zal door nog zeer velen gevolgd worden. Wij kunnen niet ernstig genoeg aanraden daartoe over te gaan, omdat wij ten voile overtuigd ziju, dat daarmede de belangen van den Schiedamschen werkman ten zeerste gebaat worden. Bij de verkiezing van 17 gemachtigden voor het kiescollege der hervormde gemeente alhier, ter voorziening in de periodieke aftreding en in de buitengewone vacatures, zijn de candidaten van de kiesvereeniging „Evaogelie en belijdenis" alien gekozen. Voor de gewone vacaturen zijn gekozen, met het achter hun namen gevoegd aantal stemmen de heerenA. J. Dekker 570, J. Krabbendam Jz. 570, J. C. De Goederen 568, A. A. Boer 568, P. Eisberg 567, Joh. v. d. Meer 567, F. v. d. Hammen 567, G. M. Wuijster 567, A. v. Hoek 566, W. C. Goossens 565, G. Oosterman 565, II. Hoenderdos 562, J. J. Gabel 561, en voor de buitengewone vacatures de heeren D. J. v. Vooren 564, W. Diest 563, H. Oudshoorn 563, K. v. d. Bout 562. Mej. W. J. Visser, onderwijzeres alhier, staat No. 1 op het drietal voor onderwijzeres 4e klasse aan een openbare school te 's-Hage. Ds. P. Van Wijk Jr. te Rotterdam, heeft voor het beroep bij de Evang. Luth. Gem. alhier bedankt. Vrijdagmorgen ten 11 uur had de spoeling- vaarder Jan Steenhoek uil Delft, het ongeluk van zijn schouw in de Schie te vallen, waaruit hij, reeds in zinkenden toestand verkeerende, werd gered door den schipper Jan Dirksen. Na in de branderij van den heer Lechner van droge kleeren te zijn voorzien, is hij ongedeerd naar zijn bestemming vertrokken. Toen Jan Rambach Zaterdagmorgen aan het Broersveld kwam, waar hij den vorigen dag zijn schuit had vastgelegd, bleek het hem, dat die van plaats was vei wisseld. In plaats van op het opper- vlak van het water lag hij op den bodem. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn van de vinkenbaan van L. Van Dijke aan den Diefhoek, alle vinken met de kooitjes gestolen. Vlaardingen, 20 Oct. De begrooting dezer gemeente bedraagt in ontvangst en uitgaaf de som van f 141.0441. Van af 2 Januari zijn ter secretarie alhier aan mazolen aangegeven 1056 gevallen, waarvan 8 met doodelijken afloop. Ook heeft er zich in onze gemeente een geval van typhus voorgedaan. De heeren J. C. van Buuren van Ileyst, W. J. van Dusseldorp en A. Voogd hebben hun ontslag genomen uit hunne betrekking van Kerk- voogd bij de Nederl. llerv. Gemeente alhier. Door de politic alhier zijn dezer dagen tegen eenige neringdoeuden proces-verbaal opgemaakt, wegens het in hun winkel voorhanden hebben van maten en gewichten, niet voorzien van de jaarletter voor den herijk vastgesteld, of waarup zelfs het afkeuringsmerk voorkomt. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 20 Oct.: In het hollo van den nacht zijn bier op twee op elkander volgeude datums vrij ernstige branden uitgebroken. Eerst brak in den nacht van Zaterdag op Zondag ten 2| uur brand uit in de fabriek van suiker- werken van Dulfer aan den Goudschen rijweg. Met 8 hand- en twee sloomspuiten had men nog moeite, om dien brand in een uur tijds meester te worden, terwijl nog tot 7 uur in den morgeu water moest worden gegeven. Daar er 's avonds eenig houtwol bij den oven te drogen had gelegen, meent men, dat het onheil hierdoor veroorzaakt is. Menschenlevens zijn niet te betreuren er is alleen een hond in de vlammen omgekomen. Ofschoon de fabriek geheel uitge- brand is, mag men blijde zijn, dat het zoo is afgeloopeu, daar een in de nabij heid gelegen berg- plaats van petroleum gespaard is gebleven. De tweede brand brak uit in den nacht van Zondag op Maandag ten 1£ uur onder Oud Delfts- haven. Twee oubewoonde loodsen, in huur bij de rijtuigfabrikanten Boertje Co., stonden in eens in lichtelaaie. De oorzaak van den brand, die met vier handspuiten, een drijvende en een rijdende stoomspuit gebluscht is geworden, is onbekend. Ook dit kon een geducht irandje zijn geworden, als men er niet spoedig bij was geweest, want een teer- en een lompenpakhuis waren in de onmiddel- lijke nabijheid. Het schijnt in den nacht van Zaterdag op Zon dag op zee duchtig gespookt te hebben. De stoom- boot Bat a vier" kwam Zondagmorgen uit Engeland met een aantal paarden aan dek, die in zulk een beklagenswaardigen toestand waren geraakt, dat zij dadelijk naar den vilder moesten. Het opladen van die dieren in de transportwagens geschiedde op de schandelijkste en onmenschelijkste wijze. De beesten, welke niet loopen konden, werden er met een touw om den kop opgesleept, wat loopen kon ging daar weer boven op. waardoor de arme, stervende dieren in hun doodstrijd door de hoeven van de nog op de been gebleven paarden vertrapt werden. Algetneen gaat er nu een kreet van verontwaar- diging over dit kanibalisme op, en men laat niet na van de pers gebruik te maken, om daarover zijn afkeuring te kennen te geven. Als het inaar helpt. Na veel beraadslagingen met het noodige tumult, is de socialistische partij in die aan haar vertegenwoordigers in den Rijksdag partijgezag toekent, baas gebleven. Dat daarmede de ruzie uit is, moet men niet gelooven, volgens den gewonen loop der dingen hebben de partijen kans hoe langer hoe scherper tegenover elkander te komen staan. Dit is altijd het geval, wanneer verscheidene menschen zich aansluiten, om iets ten uitvoer te brengen en als zij dan met geen oppositie te kampen hebben, krijgen zij spoedig verschil, omdat de een voor den ander zijn zin wil hebben, maar hebben zij oppositie, dan zijn zij een aange- sloten lichaam, om hem, die een spaak in het wiel wil steken, te bestrijden. Op hun congres zijn verschillende besluiteu gr- Taboureau woedend, wwant de afspraak was, dat gij hem dooden zoudt." yDat is waar, maar men kan niet altijd doen, wat men wil. De afspraak was ook niet, dat ik mij een schram zou lalen geven." f Wat doet gij zoo onhandig te wezen." *Ik zju er u wel eens voor willen zien staan," zeide Rivarez met een spotlach. ,/Ik ben geen schermmeester, dat is mijn werk niet, want ik speel geen rol zoo als gij in de wereld, ik ben geen hertog van Rivarez, ik ben geen wereldberoemde duellist, ik verspeel mijn ver- mogen niet in een etmaalik ben een rustig burger en houd niet van vechten." Dat ia zoo veel gemakkelijker en tevens minder gevaarlijk." ffIk heb dat niet noodig te doen. Ik bestuur de zaken. Ik betaal mijn menschen, die ik noodig heb. Voor mijn geld kan ik avonturiers genoeg krijgen, en dan kan ik van hun eischen, dat zij mij getrouw dienen." Het bloed begon bij Rivarez te koken, wbe- handel mij maar zoo niet uit de hoogte," voegde hij Taboureau toe. #Zijt gij dan niet iemand, tot wien ik het recht heb uit de hoogte te spreken was de wedervraag van Taboureau. *De tijden veranderen." #Zeker voor anderen, maar niet voor ons." vDat zullen wij eens zien." Dat behoeft niet gezien te worden, want ik zie steeds in u den edelman, die zich geruioeerd hadf> die overal verstoolen, gerechtelijk veroordeeld was terwijl de politic hem op de hielen zat, totdat ik dien edelman in een ellendige kroeg op de Spaan- sche grenzen vond en van hem rnaakte datgene, wat hij nu is." tfDat is al heel lang geleden." //Dit is geen verontschuldiging voor de wandaden, die gij vroeger bedreven hebt." ylk ben ongelukkig geweest." Bij u, zoon van een der voornaamste families van Madrid, op twee en twintig jarigen leeftijd in het bezit van een outzaggelijk vermogen, was het niet het ongeluk, maar uw eigen schuld, dat ik u op zeven en twintig jarigen leeftijd moest vinden, verstooten door uwe familie, verbannen uit elke plaats van Spanje, als een vluchtenden galeiboef, die diefstal onder verzwarende omstandigheden had gepleegd, en reeds een jaar van zijn straftijd had ondergaan." Waar toe moeten die oude koeien uit de sloot gehaald worden /,1k wil u maar eens herinneren, wat ik voor u gedaan heb." „Maar, waarde schoonbroeder, hebt gij ook niet iets dergelijks op uw zondenregister „Dat gaat u niet aan. Ik heb gezorgd voor u, ik heb de personen, die gij opgelicht hebt schade- lo^s gesteld, zoodat er van uwe vervolging werd afgezien. Ik heb gezorgd, dat uw verleden uitge- wischt werd. Toen h -b ik u medegenomen naar Parijs, ik heb gezorgd, dat gij zonder gevaar deii naam van Rivarez, die van een der landgoederen van uwe familie is afgeleid, kondt dragen, maar die u in geen geval wettig toekomt." De Spanjaard lag zoo lui en lusteloos mogelijk in een leuningstoelonderwijl hij zijn cigarette op zijn gemak rookte, Het hij Taboureau naar hartelust zijn zonden optelien. Taboureau werd door die tergende bedaardheid hoe langer hoe kwader en vervolgde z/lk heb u den kost gegeven en een schuilplaats verstrekt. Gevallen groote heer, ik heb u de hand gereikt. Uwe papieren waren met slijk bezoedeld, ik heb voor schoone gezorgd. Daar ik door mijn leeftijd, mijn opvoeding, mijn verleden niet als groot heer kon leven, heb ik u het voor mij laten doen. Ik heb gezorgd, dat gij steeds het mooiste hotel met een vorstelijk ameublement, de schoonste paar den hadt, ik heb u ruimschoots van geld voorzien, om u in de wereld te laten schitteren, terwijl ik altijd in de schaduw ben gebleven." #Dat is het beste slandpunt om spoedig rijk te worden," hernam Rivarez spottend. z/Neen," zeide Taboureau, „ik plaatste mij op dat standpunt, omdat dit het meest met mijn aard overeen kwam. Wel twintigmaal heb ik u rijk laten worden en steeds zijt gij arm gebleven." Ja," hernam Rivarez, /,het geld wou niet bij mij blijven. Al gaaft gij mij stapels goudgeld en pakjes bankpapier, het was alsof het zoo moest wezen, alles was weer spoedig in u*e handeu terug." ffZoudt gij ook liever gewild hebben, dat het in handen van anderen was gekomeu Welnu, dan hebt gij mij slechts als het middel gebruikt, om het geld te laten circuleeren." ,yHet heeft slechts van u afgehangen om het te beleggen. In plaats van te sparen, hebt gij al de gelden, die gij met het spel en met de wedden- schappen gewonnen hebt, niet alleen verkwist, maar u ook nog in schulden gestoken. En dat nog wel terwijl ik u genoeg fondsen verschafte." nomen. Dat de werkslakingen steeds als een goed wapen tegen de heerschende klasse (die volgens hen den niet-bezitter steeds verdrukt) werd aangeprezen, is te begrijpen. Maar men scheen lot de ervaring gekomen te zijn, dat het een wapen was, dat aan twee kanten sneed, en daarom raadde men tot voorzichtigheid in het gebruik ervan aan. Er moesten meer aanhangers komen, daartoe moest het platteland en de nog onverschillige werklieden wat opgepord worden natuurlijk hoe meer zielen, hoe meer vreugde. In ElzasLotharingen moest de boel ook geroerd worden, daartoe zal een daj blad komen, gesubsidieerd uit de partijkas. Dokters en advocaten moesten staatsambtenaren] worden, om het volk gratis geneeskundige hulp en rechterlijk advies te geven. Over den normalen werkdag zou men maar niet spreken, eerst had men dien op 10 uur willen stellen, later op achtwie weet wat of men nog niet meer zou willen j natuurlijk hoe korter arbeid hoe liever, want aan werken schijnen de heeren een broertje dood te hebben. De grond werd als maatschappelijk eigemiom beschouwd, een beschouwiug, die de grondbez'tters ook wel zullen deelen. Kortom, er werd veel besloten en bepaald en veel moge onmogelijk en minder praktiscii wezen, er is daar toch ook wel over dingen ge- sproken, waarmede een weldenkend mensch kan meegaan. Wij mogen ook niet vergeten, dat men aan het socialisme te danken heeft, dat men op meuig wonde plek in de maatschappij de aandacht is gaan vestigen. Zoo zal ieder weldenkende de partij volgaarne steunen in haar streven cm de anti-semitische beweging (de Jodenvervolgingtegen te gaan. Poogt men alzoo aan de eene zijde zooveel mo gelijk volk voor het socialisme te werven, aan de andere zijde is men er dadelijk op bedacht, de menschen te waarschuwen, om niet onder het roode vaandel dienst te nemen. Daartoe heeft men een Protestantsch werkliedenverbond opgericht. 185 predikanten benevens een aantal industrieelen, onder- wijzers, grondcigenaars enz. vorraen reeds het kader voor een partij, die goed georganiseerd, een krach- tigeu rem voor de vorderingen van het socialisme kan worden. Het socialistencongres heeft met dat al wijs gehandeld, door te besluiten, den godsdienst onge- moeid te laten, zij hebben wijzer gehandeld dan Crispi in welke met zijn redevoering een storm gezaaid heeft. Als men in een glazen huis woont, moet men met geen steenen werpen. Het is daar alles behalve rooskleurig, de werkeloosheid is daar tot een ont- zettende hoogte gestegen, de financien der gemeenten zijn in berooiden toestand, de lasten zijn niet meer op te brengen, terwijl het daarbij nog altijd op en te kort is, en voeg daarbij nog, dat de politieke gedragslijn van den premier tegenover Frankrijk het verderf van het land is geweest. Nu Crispi de kerk heeft aangevallen en nog aanvalt, gaat deze natuurlijk bewijzen, hoe Italie nu godsdienstig, zedelijk en staatkundig op die manier te gronde gaat, en behoeft zij daartoe niet eens met haar leerstellingen aan te komen, want de feiten spreken genoeg. Als men nu in aanmerking neemt, dat Crispi ook zijn bondgenoot, den keizer van Oos- tenrijk, die een getrouw vereerder van de kerk is, met zijn bombast gegriefd moet hebben, begrijpt men licht, dat wij hier met een muisje te doen hebben, dat een heel lang staartje kan hebben. Zooveel is zeker, boontje komt om zijn loontje, hetgeen men nu in Mijn waarde, gij vergeet er bij, dat ik voor u speelde, of voor u wedde, of voor u paarden aan de wedrennen Het deelnemen, dat ik dan wel wat van de winst kreeg, doch dat gij met het leeuwen- aandeel gingt strijken en dat ik mocht toezien, omdat ik slechts uw strooman was." z/Waartoe moest gij mij dan anders dienen?" #Nu nog mooier," zeide Rivarez, //hen ik dan tot niets geschikt dan om uw strooman te zijn Ik bedank u voor dat baantje." z/Hoor eens," zeide Taboureau, //het ware te wenschen, dat gij een goede strooman waart. Ik heb op eke sport van den maatschappelijken ladder personen, die voor mijn kas werken, ik heb er, die veel bekwamer en stoutmoediger zijn dan gij, zij krijgen slechts loon naar bekwaamheid, en niet- tegenstaande gij een der minst geschikten zijt, heb ik u maar met open handen in mijn geldkist laten grijpen, en u in weelde en overvloed laten baden, alsof gij zelf millionair waart." i/Terwille der belangen van uw geldkist moest ik mijn stand ophouden." z/Laat mij vervolgen. Wat heb ik nog meer voor u gedaan Twee maanden geleden zijt gij door mijn toedoen mijn schoonbroeder geworden. Gij hebt een schoone vrouw gekregen, die u een bruid- schat van verscheidene millioenen heeft aangebracht, die vrouw bracht tevens een schoouvader mede, die al uw schulden betaalde en u weer te paard hielp, en alsof dat nu nog niet genoeg ware, toon ik u een weg, dien wij spoedig genoeg afgewandeld zullen hebben en op het einde waarvan het gouden paleis ligt. In plaats van mij slechts te volgen, wilt gij een anderen weg uit." (Wordt vervolgd). DUITSCHLAND, 1 T A L I E, AMERIKA ook wel zal ondervinden. Dat de handel door dat plotseling invoeren van de zware inkomende rechu-n een grooten schok krijgt, behoeft geen betoog. Tevens is er kans, dgt men op groote schaal zal gaan smokkelen, een bedrijf, dat zeer in den geest van den ruwen Amerikaan, die wat al te vlug zijn revolver gebruikt, zal vallen. Oin de grenzen af te sluiten moet men een heel leger op de been brengen en dan blijft de vraag nog altijd over, of er geen gaatjes zullen zijn, waardoor heel wat zonder betaling van inkomend recht kan ingevoerd worden. Mexico en Canada hebben kans de stapel- p'aatsen van de contrabande te worden, en daar

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2