Geldmannen. N°. 0O. Eerst© Jaargang. Zaterda-g; 2o October 1S0O. BIN N E N L AN D. Abonnementsprijs: Per drie maanden—.00 franco per post. 1. w» m voor h.et Bulten- land1.56 Afzonderlijke nummers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIKDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Pnjs der Advertentien Van 1—5 regels/—.60. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twsemaal berekend. Familiebeeichtenper aiinonce f.40 Dienst .£5 De Sla >tscour ant van den 22 dezer bericht omtrent den toestand van den Koning het volgende: De toestand van Zijne Majesteit den Koning is sedert het laatste bericht bijna Jezelfde gebleven. Toch toont Zijne Majesteit nu en dan eenige meer- dere belangstelling in Hoogstdeszelfs omgeving. Vermindering van krachten is niet te bespeuren en de eetlust blijft goed. Voorts bevat de inededeeling, dat de Raad van ministers, samengesteld uit de hoofden der minis- terieele departementen, van oordeel, dat Zijne Ma jesteit de Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen; gezien het advies van den Raad van State van den 18den October 1890 en gelet op de artikelen 38 en 39 van de gronuwet; beeft goedgevonden en verstaan de Staten-Generaal in vereenigde vergadering bijeen te roepen op Dinsdag 28 October a.s., des namiddags ten twee nre, met uitnoodiging aan de leden der beide Kamers, zich op dat tijdstip in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten Generaal te vereenigen. Uit Luxemburg wordt bericht, dat, in geval een regentschap zal worden ingesteld, de Hertog niet persoonlijk naar bet groothertogdom zal gaan, maar de beeediging zal plaals hebben voor een commissie uit de Kainer, die zich daartoe naar 's Hertogs verblijf Konigstein zoa begeven. Men sebrijft aan ,/de Aiusterd.", dat H. M. de Koningin bezwaar maakt, het regentschap te aanvaarden. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 27 October a.s., des avonds om half negen uur. De Regeering der Kaap-kolonie (Zuid-Afrika) vraagt een Rijksveearts, op een jaarlijkscb hono rarium van 300 pd. st. of f 3600, benevens vrijen overtocht eerste klasse stoomboot eu spoor. Een onmi«baar vereischte is grondige kennis van de Hollandsche taal, terwijl kennis der Engelsche taal tot aanbeveling zal strekken. In de jongste vergadering der Proviuciale Staten van Limburg hield de heer Eug. Regout een rede, waarin hij zich kras tegen onze Regeering uit- sprak, wegens haar veronachtzaming der Limburg- sche belangen. Tot de personen, wien te Amsterdam gedu- rende twee maanden het recht tot venten is ont- nomen, behoort zekere Kramer. Dinsdag liet hij in de Damstraat een paar jongens de brochure, in zake de overrompeling van de Nieuwe Kerk, uit- schreeuwen en bijzelf liep er bij met een groot chassinet, waarop de brochure was aangekondigd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben goedgekeurd het besluit van den Haagschen gemeenteraad, waarbij aan deu Staat vergunning wordt verleend tot den aanleg en de exploitatie van een tramweg naar het Badhuis te Scheveningen (stoomtramlijn der R. S. M. in liquidatie). Door de Direct,ie van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is de maatregel genomen, dat geen enkele buiteulander door haar in dienst zal worden gesteld. Van den stoker tot den directeur-generaal, alien moeten Hollanders zijn. Bij genoemde maatschappij zijn de loonen van voerlieden, wisselwachters en arbeiders aanmerkelijk verbeterd. In een circulaire van het uitvoerend comitd der te Amsterdam gehouden Veiligbeidstentoonstel- ling, in Februari verzonden, werd er op gewezen, dat de tentoonstelling bet ontstaan van een hygienisch museum zou voorbereiden. De museumcommissie der vereeniging kan er thans op wijzen, dat, door de welwillende mede- werking van vele inzenders, die hun voorwerpen ter bescbikking stelden, de uitvoering verzekerd is. Behalve de kosteloos verkregen voorwerpen, zijn van vele zijden aanbiedingen tot verkoop gedaan, waaraan, met het oog op de voorloopige berging der voorwerpen in het Paleis voor Volksvlijt, nog geen gevolg kon worden gegeven. Ook moet de geheele afrekening der tentoonstelling voorafgaan en een beboorlijke gelegenheid voor bet museum worden gevondeu. Volgens het herziene programraa voor de onderswijzers examens zullen slecbts eenmaal per jaar, en wel in April, die examens gehouden worden. - In de op 13 dezer te Amsterdam gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche visscherij is besloten een verzoek te richten aan den gemeente raad van 's Gravenhage ter verkrijging van een visschershaven te Scheveningen voorts een verzoek aan den minister van juslitie, waarbij gewezen wordt op de onjuiste toepassing door vele waterschouten, enz. van art. 550 W. v. K. met betrekking tot het vinden en aanbrengen van genuuimerde baringnetten, enz., in en uit zee. Een adres zal worden gericht aan de administratie van de Holl. Spoorwegmij., tot doortrekking van de ontworpen spoorweglijnKwadijkEdam tot Volendam een verzoekschrift aan den minister van W., H. en N. om middelen te willen beramen, dat de ongelijkheid worde opgeheven, die thans kan ontstaan ten gevolge van het feit, dat visschers- vaartuigen nummers moeten voeren, terwijl dit voor andere vaartuigen niet is voorgeschreven. Een missive aan den Minister v. W., H. en N., waarbij ingenomenheid wordt betuigd met het voornemen om langs de Noord- en Zuidhollandsche kust een spoorweg aan te leggen. Vastgesteld werden de pogiogen, die zullen worden aangewend, ter verkrijging van een beteren viscb- afslag in verscbillende plaatseu in Nederland, FEniXiLEITOHr. Schets uit het leven der Parijsehe 29) Kapitalisten. //Alles goed en wel, maar al wat er gedaan is, was slechts in uw belang. Wat kunt gij alleen Niets dan een paar uietige, weinig winstgevende zaakjes afdoen. Maar met uw stroomannen gaat er geen dag voorbij, of gij wint schatten." z/Het is alles geen winst Er zijn verliezen." z/Nu ja, een enkel zaakje, dat tegenloopt, moet er altijd onder wezen, maar de winsten zijn zoo groot, dat zoo'n enkel verliesje door u niet eens gemerkt wordt." ,/Ik verdien er niet zoo veel aan, als diegenen, welke met mij te doen hebben." z/Maak dat anderen wijs. Als bankier en speculant wint gij met uw stroo iannen grof geld. Als uwe stroomannen voor u met valsche kaarten spelen, komen daardoor schatten, die anders renteloos zouden blijven liggen, in uw kas. In de functie van geld- scbieter weten uwe stroomannen al de kleine kapitaaltjes langzamerhand in uwe kas te doen vloeien. Aan de beurs, bij de wedrennen, kortom overal, waar geld te verdienen is, zijn uwe agenten nacht en dag in de weer om dat geld tot zich te trekken, dat dan grootendeels in uwe kas terecht komt, zonder dat uw naam daarbij genoemd wordt." wDat is zoo de loop der dingen. De zwakkeren moeten altijd voor de sterkeren wijken. Wil men geld winnen, dan moet men eerst geld hebben, om tegen verlies bestand te zijn. Verliezen is niets, als men maar weet hoe men verliezen moet, om te winnen." ,/De drommel," zeide Rivarez vroolijk, //gij moet met uw stelselmatig geld inpalmen al reeds duchtig rijk zijn." //Nog niet. Ik begin een weinigje op mijn ver- haal te komen, eerst heb ik veel moeten uitgeven en ik ben bijna met niets begonnen." ,/Wat mij betreft," riep Rivarez, ,/kunt gij met al uw stroomannen in de lucht vliegen." z/Gij heb geen kens," zeide Taboureau. ,/Wij zijn compagnons en moeten daarom ee.n lijn trekken. Werkt gij voor mij, dan werkt gij ook voor u zelven. Als de millioenen van Coquillard onder velen verdeeld moeten worden, zal uw aandeel ook belangrijk minder worden. Het is beter, dat alles in drie porties verdeeld wordt, dan in vier. Er bestaat nog altijd een juffrouw Betsy, dat het kind is, waar Coquillard het meest van boudt en dat met een heel groot aandeel gaat strijken." z/Welnu," hernain Rivarez, „gij hadt op u ge nomen, die juffrouw Betsy te doen verdwijnen." ,/Dat is zoo," zeide Taboureau, //maar dat gaat zoo gemakkelijk niet, die drommelsche dokter zal er wel voor zorgen, hij zal haar trouwen eu dan hebben wij er toch weer een, die met een deel der schatten van Coquillard gaat strijken." Jawel," zeide Rivarez, ,/ik begreep er alles van, toen gij mij de taak opdroegt, dokter Raymond naar de andere wereld te belien.'' //Die gij zoo slecbt volbracht hebt, dat de man Maaudag waren op de jaarlijksche paarden- markt te Woerden aangevoerd 1632 paarden. Een span werd door een Frauschen koopman gekocht voor f 1850. Overigens was de haudel levendig en werden ook voor jon^.e werkpaarden hooge prijzen bedongen. Vele buitenlandsche kooplieden waren aanwezig en kochten met graagte anderhalfjarige ruinpaarden. In bet lijk van het meisje, dat te Roden onder verdachte omstand'gheden overleed, is thans door de chemici, aan wie dat onderzoek door de rechtbank is opgedragen, arsenicum geconstateerd, en wel een hoeveelheid om zelfs twee paarden van het leven te berooven. Ook werd ten huize der inoeder een fleschje met dat goed ontdekt. Een vrachtrijder had het voor haar uit Groningen medegebracbt. In verband met deze afsckuwelijke zaak zal, naar men zegt, ook nader onderzocht worden de oorzaak van den dood eener docbter, die voor eenige jaren te Warmond, waar de weduwe Hellinga toen woonde, op 17-jarigen leeftijd plotseling overleed. Nog eenige feiten worden vermeld, die zeer be- zwareud zijn voor vrouw H. Het linnengoed der dochter wiesch zij tijdens de ongesteldheid, zelve. Ofscboon de dokter herhaaldelijk bij zijn bezoek naar het braaksel vroeg en opdroeg het te bewaren, kon hij het nooit te zien krijgen. En toen verleden Maandagavond de ziekte veel beviger werd en de buren er op aandrongen den dokter te halen, wilde vrouw H. het volstrekt niet hebben, zoodat het meisje des nachts stierf, zonder dat de geneesheer nog weer bij haar geweest was. Eindelijk nog aan den timmerman droeg de moeder op de kist zoo te sluiten, dat deze niet meer geopend kon worden. Want niemand, zeide zij, behoefde het lijk meer te zien. De wed. H. was te Roden nog geen jaar geves- tigd; vroeger woonde zij o. a. te Grijpskerk, War mond, Norg en Leeuwarden, waar ook twee harer docbters vrij spoedig overleden. Door de Vereeniging voor land-en tuinbouw te Aalsmeer is besloten tot het houden eener nati onal tentoonstelling in het jaar 1892 van aardbezien, bloemen, heeslers en zuivelproducten. Tegen den uitgever van het te Meersen ver- schijnend weekblad De Talmud-Jool is bij de justitie te Roermond eene klacht, wegens laster, ingediend. Nu de suikerfabricatie in vollen gang is, kan men eerst een oordeel vormen omtrent de bieten- oogst. Uit alle streken van ons land, vauwaar de bieten worden aangevoerd, blijkt, dat de opbrengst per hectare veel geringer is dan verleden jaar. De berekening is, dat de bietworteloogst dit jaar in ons land een derde minder zal opleveren dan in 1889. In enkele streken leveren de bieten eene tamelijk goede opbrengst op, hetgeen wordt toege- schreven aan het sterke gebruik van Chilisalpeter. Op deze meststof schijuen de wortelen sterk te groeien. Het suikergehalte is ongeveer 1 a 2 pet. minder dan in 1889. Door een schutter te Groningen, zekeren Klaas Iwema, die zich onvermogend achtte, om zich voor eigen rekening in het schutlerspak te steken, werd een adres aan den raad der gemeente Groningen gericht, om als schutter gekleed te worden. Op dit adres is afwijzend bescbikt. Nu gezegde schutter door den schuttersraad werd beboet, heeft hij de gemeente Groningen gedagvaard oin terug- betaling dier boeten. Onlangs liet de heer J. S. Hoek, van Bever wijk, door middel van den noodrem een treiu stilstaan, omdat hij door dronken matrozen werd bedreigd, maar hij werd zelf door den hoofdconducteur uit den trein verwijderil, die ineende dat de opge- geven reden niet voldoende was om den trein te doen stilstaan. Thans is de heer Hoek, op zijne klacht in het klachtenboek van station Beverwijk ingeschreven, door den raad van administratie der Holl. IJzeren spoorwegmaatschappij in het gelijk gesteld en is hem medegedeeld, dat de hoofdcon ducteur hem ten onrechte uit den trein heeft verwijderd. Onder aanbieding zijner verontschuldi- gmgen heeft de raad hem doen toekomen een bedrag van f 0.85, zijude de prijs van een retour- biljet 3de klasse BeverwijkAmsterdam, terwijl maatregelen zijn genomen tot het voorkomen eener herhaling van dergelijke behandeling der reizigers door de beambten. Er heeft zich een comite gevormd dat voornemens is in het aanstaande voorjaar te Scheve ningen een sporttentoonstelliug te houden op zeer uitgebreide sehaal. - Het gebouw zal nabij het Kurbaus geplaatst worden. De tentoonstelling zal al het merkwaardige op het gebied van sport te aanschouwen geven paarden-, jacht-, wieier-, voetbal-, lawntennis-, roeisport, enz.. enz., kortom, 200 soorten met accessoires en kleeding. De influenza, waarvan zich voflr eenigen tijd te Gouda een paar gevallen voordeden, neemt in de laatste dagen, inzonderheid onder kinderen, meer en meer toe. Er zijn reeds huisgezinnen, waar o. a. een drietal kleinen daaraan lijdende zijn. Te Bussum hebben twee broeders een bijna ongelooflijk slaaltje van wreedheid gegeven. Zij hebben nl. een kat doormidden gesneden. De politie is met dit treurige feit in kennis gesteld. Een oude, bijna blinde 74-jarige weduwe te Nunspeet, die heide was gaan snijden, verdwaalde daar en heeft drie dagen en drie nachten in de open lucht doorgebracht voor zij door de haar zoekende mannen gevonden werd. Al dien tijd had zij ook geen voedsel gehad. Het sterke oudje schijnt weinig geleden te hebben, maar was toch blij weer eens een kopje koffie te kunnen ge- bruiken. nog stellig in het land der levenden is," riep Ta boureau woedend. ,/Komaan, vertel het maar, is hij doodelijk of niet doodelijk gewond z/Dat weet ik met, hij leefde vanochtend nog." //Zou hij dan nu toch al dood kunnen zijn vroeg Taboureau hartstochtelijk. z/Ik ben geen ambtenaar van den burgelijken stand, zoodat ik geen aangifte van overlijden krijg, Al wat ik u kan zeggen is, dat het vanochtend niet heel goed met hem stond." z/Het zij zoo. Het is te wenschen, dat die snoeshaan maar spoedig yit zijn lijden is, wat doet hij ons ook in den weg te staan." //Ik help het u wenschen." z/Ja," zeide Taboureau, //maar als hij eens herstelt?" z/Dan is het nog niets," zeide Rivarez, ,/dan be- ginnen wij maar van voren af aan." z/Dat zou een tegenvaller zijn," hernam Taboureau. z/Maar het zij zoo het wil, het huwelijk is uitge- steldhet kan nu vooreerst geen plaats hebben, wij hebben tijd gewonnen en dat is veel gewonneu." //Nu ja," antwoordde Rivarez, ,/het zal nog wel schikken, ik meen gehoord te hebben, dat Betsy weder een aanval van haar gewone ziekte heeft gehad, maar nu zoo hevig, dat men voor het be- houd van haar leven vreest." Taboureau lachte veelbeteekenend. z/Dat kon wel zijn," zeide hij. z/Maar," zeide Rivarez, ^waarom moet die dokter dan weg, als Betsy toch dood gaat //Om twee redenen. Eerstens is zij nog niet dood, en ten tweede, omdat die mijnheer een heel gevaarlijk personaadje voor ons is. Niet alleen dat hij de aanstaande van Betsy is, hij is ook de vrien(j van Coquillard en ten slotte dokter. En geen dokter, die men licht een rad voor de oogen kan draaien, want hij heeft ons geheim al lang door- grond. Als hij Betsy overleeft, begint hij den strijd tegen ons, om zich te wreken. Dan mogeu wij wel op ons tellen passen. Ik ben geen erge liefhebber van gerechtelijk onderzoek en zulke dokters snuffelen en praten net zoo lang, totdat de justitie er zich mee bemoeit." z/Er is veel waars, in hetgeen gij zegt." j/Dat is zeker," hervatte Taboureau, ,/hij is de eenige persoon, die ons kwaad kan doen, en naar ik meen, heeft hij mij ook gisteren weer een spaak in het wiel gestoken." ,/Zou hij Betsy op nieuw met zijn kunst gered hebben P" Het rechte weet ik niet, al wat ik weet is, dat hij er spoedig bij was, en dat ik vanochtend nog geen tijding van baar overlijden had. Om vier uur zal ik Margot spreken, en dan zal ik meer hooren." Rivarez stond op. z/Welnu," zeide Taboureau, vooreerst zullen wij niets doen, er zijn van die omstandigheden, waarin men wijs handelt met de dingen zijn beloop te laten." Rivarez nam afscheid en Taboureau deed hem hoffelyk uitgeleide. Volgens ouder gewoonte, was de gang weer vol met personen, die Taboureau wenschten te spreken. z/Een oogenblik, heeren," riep de bankier, „zoo dadelijk ben ik tot uwen dienst." Hij moest even op zijn verhaal komen, stond daarna de menschen te woord, scheepte wederom een aantal wachtenden af, ging naar de beurs, deed daar zijn zaken af en sloot zich daarna weder in DE SCH1EDAMMER AANBIEDIN1EN AANTRAGEiT

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1