Geldmannen. N°. 01. Eerste Jaarga,ng. Woensdag 20 October 1B0O EINNENLAND. Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEKDAL, Abonnementsprijs: Per drie maanden0O franco per poet. 1. voor h.et Btiiten- land Afzonderlijke nummers.05 Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Zaterdag bezochteu de Ministers Mackay en Ruijs Van Beerenbroek het Loo. Hit bezoek brens<t men in verband met de heden (Dinsdag) te houden vergadering in vereenigde zitting der Eerste en Tweede Kamer. Het hoofdbestuur van den Antidienst vervan" gingsbond heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een adres ingediend over de Militaire wetten, waarbij de invoering van den persooulijken dienstplicht wordt voorgesteld. Het Hoofdbestuur verzoekt, dat de Kamer aan die bepaling hare goedkeuring zal willen hecbten, overtuigd dat er voor ons Vaderland geene doel- tretfende krijgsregeling mogelijk is, tenzij gegrondvest op het beginsel, dat elk Nederlander verplicht zij in persoon zijn militairen dienst te vervullen. Op het adres, door het bestuur van het Eriesche Comite voor algemeeu kies- en stemrecht aan de regeering gezonden, ten einde een verande- ring te krijgen in den tijd, waarop de verkiezingeu voor de Tweede Kamer plaats hebben, heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord, dat in het thans bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal aanhangig wetsontwerp tot wijziging van enkele artikelen der kieswet eene verandering in den tijd voor de inlevering der stembriefjes is voorgesteld, waardoor de regeering hoopt, zooveel mogelijk aan hunne bezwaren te gemoet te komen. Bestuurders van het Ponds tot het verlee- nen van ondersteuning ter aanmoediging van redders van schipbreukelingen", gevestigd te Helder, hebben zich tot den Koning gewend met een adres, waarin zij zich aansluiten bij dat van directeuren der //Ned. Maatschappij t. b. van Nijverheid", waarin de wenschelijkheid aangetoond werd vau eene belang- rijke reorganisatie van het reddingswezen hier te lande, zoodanig dat, hetgeen thans door particuliere maatschappijen ter bevordering van de redding van schipbreukelingen wordt verricht, voortaan, doch op doeltreffender wijze, moge geschieden door den Staat, onder het beheer van Marine. Mede overtuigd van het onvoldoende van het reddingswezen la gs onze zeekusten, hebben adres- santen zich indertijd, gedreven door die o^ertuiging, met voorstellen tot wijziging en verbetering gewend tot den minister van Waterstaat enz. en tot een aantal invloedrijke personen in verschillende deelen des lands. Die pogingen zijn echter vruchteloos gebleven. De Hooge Raad heeft beslist, dat een genees- kundige zich niet schuldig maalt aan oveitreding van de geneeskundige wetten, wanneer hij, na tijdens het gesloten ziju van de eenige apotheek in zijne woonplaats geneesmiddelen te hebben af- gelevenl, daarmede voortgaat, nadat die apotheek is heropend. Het lid van Ged. Staten van Zuid-Holland, Prjjs der Advertentien Van 1—5 regels .50. Iedere regel meer. 10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Familiebekichtenper aiinonce f.40 ▲AKBIEDimSN a —.85 Dienst AANTKAG1K jhr. mr. De la Bassecour Caan, lijdt sedert eenige dagen aan pleuris. De toestanri is zeer zorgelijk. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat voortaan elke maand de troepen eenmaal moe- ten worden geoefend in het laden en in het lossen uit spoorwagens van mauschappenpaarden en voertuigen en dat in garnizoenen, waar geen be- reden artillerie aauwezig is, de paarden voor het overbrengen der voertuigen moeten worden ge- requireerd. Het weekblad Salland deelt de volgende bijzonderheden mede omtrent den heer Tindal //Men wete, dat de heer Tindal geen vreemde aan 't Hof is, daar hij indertijd met prins Alexander zijne opvoeding heeft genoten, diens lessen deelde en hem tot speelmakker strekte, zoodat hij door den Koning en de Koningin op gemeenzame wijze werd behandeld en bij zijnen voornaam genoemd. Zelfs als officier werd bij door Z. M. nog met een ,/bonjour, Henri" gegroet, hij was dus vroeger een gunsteling aan 't Hot." Mr. Spin, betrokken in het laster-proces van den minister De Savornin Lohman, is in een toestand van verstandsverbijstering naar 's Bijks krankzinnigengesticht te Medemblik overgebracht. Hij had zich Vrijdag bij een bekend magis- traatspei soon vervoegd, die zich verplicht zag hem uit zijne woning te doen verwijderen, waarna hij op straat voor dit huis kabaal maakte. Naar wij vernemen, inoet de kundige advokaat reeds eerder eenigen tijd in een krankzinnigenge sticht hebben doorgebracht. Binnenkort kan men tegemoet zien de ver- schijning van het rapport van het te Leiden door de Enquete-Commissie gehouden onderzoekbe- trekkelijk het fabriekswezen, enz., dat zal worden gevolgd door een gelijk onderzoek in Twente. De Raad van Toezicht op de spoorwegae heeft als zijne meening aan den minister van Waterstaat enz. te kennen gegeven, dat het Hon- gaarsche zonen-, kringen- of gordeltarief, niettegen- staande de groote bezwaren aan de uitvoering verbonden, in de staathuiskundige toestanden van Hongarije geheel past en tot verdere ontwikkeling van dat land zal bijdragen, maar dat, hoezeer ook voor Nederland verlaging der vrachtprijzen voor reizigers, volgens een rationed ingericht gordeltarief, wenschelijk is te achten, eene toepassing van het Hongaarsche stelsel, als minder in overeenstemming met de toestanden in ons land, geen aanbeveling verdient. De heer P. W. H. Linckens, commies bij het hoofdbestuur der Posterijen en der Rijkstele- graaf, heeft een vlugschrift het licht doen zien. jvMijn stokpaardje" getiteld, waarin hij opnieuw al de voordeelen aantoont van het drieklassenstelsel voor telegrammen, waarbij ,/goedkoope" telegram- men de derde soort vormen. Hij is vau oordeel, dat deze in eene bestaande behoefte zullen voor- zien en mede zullen strekken om de binnenlandsche telegrammen-wisseling uit haren kwijneudeu toestand op te beuren. Thans verzekert het 1). v. JV. weer, dat de zaak van mej. Aafke Kuypers niet is verwezen naar de openbare terechtzitting. Haar is alleen de beeindiging der instructie beteekend. Het blad voegt er bij, dat zij alle schuld blijft ontkennen. Naar de Ptov. Gr. Ct. verneemt is het bericht, in sommige bladen opgenomen, als zou de bekende zaak tusschen den heer Dorhout Mees en de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, na het uitbrengen van rapport door de benoemde deskundigen, in der minne zijn geschikt, geheel onjuist. De heer P. R. Westeihoff, geneesheer te Eelde, heeft de betrekking vau directeur-geneesheer aan het op te richten asyl voor drankzuchtigen, hem door den Volksbond aaugeboden, aangenomen. Den lsten Januari aanstaande wordt het gesticht voor opname van patienten geopend. De justitie kan Krekel, die in de Tindal- meeting ti Amsterdam verklaarde, dat de Koning ons ,/aan den galg geholpen heeft", nergens vinden. Men vermoedt, dat tegen een pseudoniem is gever- baliseerd en dat de redenaar //incognito" heeft gespiokeu. De begrooting der gemeente Delft, voor 1891, Vrijdag j.l. vastgesteld, wijst in ontvangst en uit- gaaf een bedrag aan van f 597438,845, terwijl voor den post onvoorziene uitgaven een bedrag van f 4023,78 voorkomt. De bevolking van Amsterdam is van 1 Janu ari tot 30 September jl. van 406,302 tot 413,169 inwoners gestegen. Donderdag werd te 's-Bosch de jaarlijksche vergadering gehouden van de Zwanenbroederschap gevolgd door het traditioneel diner. Voor het eerst in langen tijd prijkten er, zooals in vroegere jaren de gewoonte was, weer zwanen op tafel bereidwillig verschaft door den heer A. M. J. T. van Rijckevorsel, burgemeester van Vucht, die het vorige jaar op het aloude gebruik wees en, daartoe uitgenoodigd, beloofde dit jaar een paar zwanen uit zijn vijver daarvoor te bestemmen. Op diens aandratig werd ook weer de op den achtergrond geraakte groote bokaal in eere hersteld, zoodat de nieuwe leden bij hun installatie weder verplicht zijn deze met champagne gevulde kelk te ledigen. Deze broerderschap, die van de 13eofl4eeeuw af reeds bestaat, telt hare leden onder de eerste fa milies en meermalen behoorden daartoe leden van het Koninklijk Huis, die ook van tijd tot tijd aan het jaarlijksch diner deeluamen. De broederschap bestaat uit een protestantsche en roomsche linievan de leden van iedere linie zijn FBUIXiXiBTON, Schets uit het leven der Parijsche 30) Kapitalisten. Ik wilde mij daarover beklagen; men beduidde mij, dat ik geen reden tot klagen had, maar mij noch zeer gelukkig mocht noemen, men verweet mij, dat ik een ondankbare was, die eigenlijk diende op straat gezet te worden. Als ik dat niet wilde beBelfen, zou men mij wegjagen en alle ondersteu ning, die mijn moeder nog kreeg, zou dan ook ophouden. Betsy, die vroeger baDg voor mij was, begon mij nu te bevelen, ofschoon vrij zacht van aard, was zij toch hard, streng en trotsch tegen mij. Het is zoo pleizierig een ander te noodzaken u op uw wenken te bedienen. Welke vernederingen heb ik niet jaren lang ondergaan, en hoe heb ik daar niet onder geleden. z/Wanneer gij gisteren maar beter geslaagd waart, zoudt gij niet meer door haar gekommandeerd worden." fUitstel is geen afstel," zeide zij tandenknarsend. z/Maar als gij niet meer aan het bed moogt komen of haar geen drankjes of andere medicijnen moogt ingeven, zijt gij oumachtig." i/O, men vertrouwt een ander even min als mij. Men wantrouwt elk, de dokter alleen mag haar helpen." z/Hoe ging het vandaag z/Toen zat de oude Coquillard den geheelen dag voor het bed, en scheen met geen stok er vandaan gejaagd te kunnen worden." //Had Raymond u niet gezegd, dat hij het een of ander vermoedde P" tfNeen, hij heeft mij alleen maar in slaap gemaakt." Waarom //Om mij te laten spreken." z/Als men de menscheu wil laten spreken, dan doet men juist het oingekeerde, dan maakt men ze niet in slaap, integendeel, wanneer zij slapen, maakt men ze wakker." z/Ja, maar, dat is geen gewone slaap, men wordt in een toestand gebracht, waarbij men tegen wil en dank verplicht is alles te vertellen, wat men uitgevoerd heeft." Taboureau sprong op. //Gij zijt toch geen som- nambule zoo ik hoop," riep hij ongerust. ,/Dat weet ik niet. Vroeger heeft een jong- mensch mij voor de grap ook al eens in slaap ge maakt, die had lang werk met mij, doch Raymond ver- stoud dat beter, want niettegenstaande ik mij met alle geweld verzette, was ik toch in drie minuten weg." z/En hebt gij in dien toestand gesproken z/Dat zal wel zoo moeten zijn." w Wie heeft u dat gezegd „Och kom, zijt gij met al uw millioenen nog zoo dom als een os z/Ik heb geen millioenen," zeide Taboureau. //Zoo, dat is te leelijker voor u, want dan hebt gij alleen een groote dosis domheid." //Ik ben zoo dom niet om aan sprookjes te gelooven." //Die maar al te zeer waarheid zijn." //Aangenomen, dat men die kermisgoochelarij op u toegepast heeft, wat hebt gij dan gezegd i/3a, wist ik dat maar." //Gij gelooft zelf niet aan de sprookjes, die gij mij opdischt, anders zou u hier zoo gerust niet staan." z/Omdat ik bijna zekerheid heb, dat hij ons geheim niet uit mij heeft kunnen krijgen.'' z/Hoe weet gij dat z/Wel, omdat de persoon, die in slaap is gemaakt, altijd, wanneer hij er het grootste belang bij heeft niets uit te laten, al is hij het zich zelf niet bewust, toch nog kracht genoeg bezit, zich niet te verraden. Men heeft mij dat wel eens vert eld, en ik geloof het ook. Nu geloof ik, dat hetzelfde met mij heeft plaats gehad, want toen ik weder tot mij zelve kwam, zag ik den dokter en Coquillard tegenover mij staan. Zij waren toen zoo kalm mogelijk en gaven door niets te kennen, dat zij kwade vermoe- dens tegen mij hadden. Wat de dokter bet. eft, die was, voordat ik geslapeu had, zoo vol kwade vermoedens tegen mij, dat het den schijn had, als- of hij mij dadelijk aan de politie wilde overleveren, maar toen hij mij weer wakker gemaakt had, was hij de zachtheid in persoon." //Hij zal de overtuiging hebben gekregeD, dat hij mis was." #Ja, ik heb stellig in mijn slaap heel handig op al zijn vragen geantwoord." z/Maar gij moogt toch niet meer in de kamer van Betsy komen." z/Dat mag nu niemand." z/Maar met u is dit een ander geval." z/Och ja, dat is maar bij wijze van voorzorgmaatregel." de oudste vier leden proost, de overigen hebben den titel van candidandus. De opbrengst der aan de broederschap behoo- rende bezittingen wordt aan de proosten in bons voor armbedeelingen verstrekt. zoodat deze broeder schap eene zeer uuttige strekkiug heeft. Te Amsterdam worden pogingen in het werk gesteld om een pneumatisch Sanatorium onder directie van dr. Arutzenius op te richten, wiens bekende pneumatische klok bereids aan vele borst- en asthmalijders ten goede kwam, doch van welke inrichting slechts enkele personen tegelijk gebruik kunnen maken. Naar men verneemt, zijn de plannen gereed, wel- ker verwezenlijking aan den Parkweg op f 350.000 geraamd wordt. De politie te Harder wij k nam Vrijdag aan het station, aldaar, drie manden in beslag, inhou- dende ongeveer 800 spreeuwen, die besteuid waren voor Luik. De Burgemeester van Delft heeft een munt- biljet van f 50 ontvangen ten behoeve van de al- gemeene armen, als uiting van dankbaarlieid, met den wensch van onbekend te blijven. Een 14 jarige schooljongen is tusschen Oss en s-Hertogenbosch uit een in voile vaart zijnden t rein gevallen. Hij bleef bewusteloos liggen en bleek een hersenschudding te hebben gekregen. Enkhuizen ontleent zijn wapen drie ge- kroonde haringen voerende aan den vroegeren bloei der stad door de haringvangst. Die stad telde eenmaal 450 haringbuizen, en thans wordt de laatste dier buizen door den heer Zwanenbi rg, scheepstimmerman te Harliugengebezigd als kiellichter. Naar men verneemt, zal een pand van het Achterom te Delft worden ingericht voor het houden der bijeenkoinsten voor het Leger des Heils. Het bericht, dat men voornemens is het aan staande jaar te Scheveningen een sporttentoonst el- ling op zeer uitgebreide schaal te houden is voor- barig te noemen. De plannen zijn nog zeer voor- loopig. Door de marechaussees te Gulpen werd dezer dagen over de grenzen gezet een Pool, die 25 jaren als banneling in Siberie had doorgebracht. Hij werd in 1863 door de Russische Regeering daarheen gezonden, omdat hij had deelgenomen aan den Poolschen opstand in dat jaar. Ook werd door dezelfde politie een Pruis uit het Rijk verwijderd, die zeer bedreven scheen te zijn in 't graveeren. Op een stukje lei had hij een Gemeentezegel uitgesneden en stempelde daar mede getuigschriften, welke hij hier of daar mocht noidig hebben. Zoowel de stempel als de in zijn bezit zijnde papieren werden hem door de politie afgenoinen. Door het kantongerecht te 's-Hage is straf geeischt tegen een paar Scheveningsohe werkgevers, //Het ware toch beter geweest, dat gij u niet in slaap had laten maken." z/Daar kau men niets aan doen." z/Ik kan er niet over oordeelen, maar erg gerust kan ik niet zijn, nu zij tot dergelijke diiigen huu toevlucht nemen. Ougelukkige, als gij maar mijn naam niet genoemd hebt." z/Onmogelijk." z/Hoor eens," zeide hij opstaaude, ,/ik hoop, dat wij nog eens in ons plannentje slagen, maar als zij dergelijke dingen in praktijk brengeu, ben ik bang, dat alles nog eens uitlekt. Beproef vooreerst nu maar niets, het is zeker, dat men nu u ver- denkt, u niet uit het oog zal verliezen en al uw handelingen zal bespieden." z/Vrees niets, ik ben alleen geslepener dan zij met hun alien." z/Ik wil dat gaarne gelooven, maar voorzichtig- heid is nu de zaak." z/Ik ben dat met u eens." Hij trok uit zijn portefeuille een bankbillet van duizend franks, dat hij achteloos op een gladhouten tafeltje wierp. z/Daar heb je een fooitje," zeide hij, „maar herinner u, hetgeen ik gezegd heb." z/Wees daaromtrent gerust." z/Afwachten en niets doen vdordat ik het u zeg." z/Ik zal uwe orders opvolgen." z/En in het geval, dat bij ongeluk alles uitkwam, geen woord over mij, ik zou daardoor in het onge luk gestort worden, en dan kon ik u niet meer redden, ben ik vrij, dan ben ik rijk genoeg, om met mijn gouden sleutel de deuren der gevangenis voor u te laten openen."

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1