buitenlan d. Burgerlijke Stand, die hun lijsten in de werkplaatsen niet in orde hadden, niettegenstaande zij door de politie ge waarschuwd waren. Te Oldeboorn heeft men reeds een wilde zwaan geschoten. Men wil uit de verschijning van het beestje een vroeg invallenden winter voorspellen. Te Wageningen doet zich ook een geval van slaapziekte voor. Een rneisje, aldaar, ond 25 jaar, is zestien dagen geleden in slaap gevalleu. Na eerst vijf dagen en vijf nachten onafgebroken te hebben geslapen, is ze eenige uren wakker geweest en daarna wederom ingeslapen. De inlluenza heeft ze niet gehad, wel was ze voor haar inslapen eenige dagen een weinig ongesteld. Schiedam, 28 Oct. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomeu een verzoek van inr. A. J. Beukers, om vergnnning tot uitbreiding zijner branderij aan r de Nieuwe Haven alhier, wijk G. no. 23821, ka- daster sectie M., no. 227, o. a. door plaatsing daarin van een stoomwerktuig van 5 pkr. met ketel van hoogstens 6.94 M2 verw. oppervlak. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Vrijdag den 7n November a.s., des middags ten 12 ure, ten Raadhuize worden gegeven. - Burgemeester en Wethouders van Schiedam doen te weten, dat de verkiezing voor vier leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar ter vervulling der vacaturen, ontstaan door de pe- riodieke aftreding in dit jaar van de heeren mr. A. K. J. Tan der Drift, H. R. M. A. Van Gent, J. T. Wittkampf en mr. W. H. Jansen zal plaats hebben op Maandag, den 24n November aanst., ten Raadhuize aldaar. Dat de inlevering der stembiljetten zal aanvan- gen des voormiddags ten elf ure en voortduren tot des namiddags ten half twee ure, na welk laatst- gemeld uur onmiddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan Dat de lijst der Kiesgerechtigden op de gewone dagen en uren ter inzage ligt ter Gemeente-secre- tarie. Dat de bezwaren tegen die lijst, hetzij die den klager hetzij die andere ingezetenen betreffen, bij Burgemeester en Wethouders ingeleverd kunnen worden gedurende acht dagen, te rekenen vanaf 25n dezer, na welk tijdstip geene bezwaren meer in aan- merking zullen komen. De Gemeenteraad alhier zal aanst. Woensdag, des namiddags ten kwartier voor twee uren, eene openbare vergadering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen Ingekomen stukken, waaronder le suppletoir ko- hier der Plaatselijke Directe belasting over 1890; en Rapport der Financieele Commissie omtrent de gemeente-rekening over 1889; welke stukken zijn ter visie gelegd, ten einde te worden behan- deld. le suppletoir kohier der plaatselijke Direc te belasting over 1890. Gemeente-rekening over 1889 met daarop uitgebracht rapport door de Financieele Commissie. Gemeenle-begrooting voor 1891, met memorie der Financieele Commis sie, bevattende de in de afdeelingen gemaakte be- merkingen op die begrooting, benevens memorie van beantwoording van Burgemeester en Wethou ders dier bemerkingen. Rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1889, met daartoe betrekkelijke rapporten der Financieele Commissie en van de Commissie uitmakende de Directie dier fabriek. Benoeming van een Directeur der Hoogere Burger- school. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitbreiding van het hulppersoneel aan de openb. school voor gewoon- en uitgebr. lager onderwijs voor jongens en aan de 3e openbare armenschool en tot wijziging, in verband daarmede, van de betrekkelijke verordening. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken om gebruik van een locaal boven de Koopmansbeurs, tot bergiug van het archief dier Kamer. Adressen van J. C. Willeman en Gebr. Janse om afschrijving op huune aanslagen in de Plaatselijke Directe belasting over 1890. Adres van Gemeente-ambtenaren om op- richting van een pensioenfonds voor Weduwen en Weezen van Gemeente ambtenaren en bedienden met de nader te dier zake ingekomen stukken. En verdere voorstellen en mededeelingen. Nu de gemeente-begrootiug Woensdag in de raadszitting zal behandeld worden, zullen wij ons onthouden van een overzicht dier begrooting of der memorie van beantwoording op de in de af deelingen geuiaakte op- en aauwerkiugeii. Was onze stad sedert lang bevrijd gebleven van een uitslaauden brand, Vrijdagavond te ruim 9£ uur kondigde het gelui der klokken aan, dat het vernielende vuur zich een prooi bad gekozen. an alie zijden strooindeu lieden te zamen om ge- tuige te zijn van dien strijd, die stond aan te vangen, tusschen de brandweermannen en het vuur. Dat zij een kwaadaardigen tegenstander te bekampen hadden, bleek alras. Nog voordat een brandspuit op de plaats des onheils aanwezig was, sloegen reeds de vlammen uit het dak der spoelingmeel- fabriek, en wel met zulk een hevigheid, dat aan redding van dit gebouw niet te denken viel. Hoofdzakelijk was dan ook het streven om de nevengebouwen te bewaren. Bij dat wat rechts van het brandende perceel stond, mocht dit gelukken, helaas over het ter linkerzijde zich bevindende pakhuis was anders beslist. Te ongeveer 10 uur begonnen de vlammen zich te vertoonen in den houten luchtkoker, die weldra zoo in hevigheid toenamen, dat iedereen begreep, dat ook dit gebouw een prooi der vlammen zou worden. Het was een prachtig gezicht die woedende vlammen als met geweld zich een weg banende door dien nauwen koker, de geheele omtrek verlichtende, totdat einde- lijk de koker het evenwicht verloor en met zijn gloeienden inhoud een plaatsje zocht op den zolder, vanwaar weldra dikke rookwolken opstegen als om aan te toonen, dat ook daar het vuur zijn offer gevonden had. Acht brandspuiten en drie kranen van de water- leiding werkten samen om het losgebroken element te beteugelen, wat eerst tegen middernacht mocht gelukken, terwijl tot half drie uur moest gespoten worden. Spuit No. 6 gaf het eerste water. Ook de overige spuiten waren spoedig gereed. Onze brandweer heeft opnieuw getoond, dat zij steeds vaardig is. De machinist der fabriek, die nog tijdig de vei- ligheidsklep van de machine geopend heeft, heeft daardoor een groot gevaar voorkomen, daar door de kolossale hitte een hevige spanning was ver- oorzaakt. Alles was verzekerd, het pand en de losse goe- deren van bet fabriekslokaal zijn geassureerd, resp. voor f 40.000 en f 3000 op Rotterdamsche beurs- polis, terwijl het gebouw en de losse goederen der berg plaats evenzoo voor f 12.000 en f 11.000 ver zekerd waren bij de Engelsche maatschappij de //Imperial". Hoe de brand is ontstaan, kan niet met zekerheid worden bepaaldvermoedelijk is dit in den eest geweest. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur kreeg vrouw Tijl, op de Koemarkt een zenuwtoeval. Na bij den vischhandelaar Abshoven aldaar met water te zijn bijgemaakt, vervolgde zij haren weg. De agent van politie leklasse W. Van Oosten alhier> is benoemd tot gemeente-veldwachter te Rijswijk. In de kuipenj van P. J. V. d. Mast aan de St. Annazusterstraat werd hedenmorgen te lls/4 uur de 63-jarige kuiper W. V. d. Mast onwel, hij zakte ineen, waarop onmiddellijk de hulp van Dr. Endtz werd ingeroepen, die bij zijn komst onmiddellijk daarop, slechts den dood van den man kon constateeren. Dezer dagen geraakte de turfschipper J. Van der Gaag alhier, in aanvaring met een kolenaak, met het ongelukkig gevolg, dat schip en lading zonken. Schipper en vrouw werden nog bijtijds op hun bulpgeroep gered. Ouwerschie, 27 Oct. Onze predikant, ds. C. Leeninans, heeft voor het beroep naar Wageningen bedankt. Zondagmiddag is aan den Schiedamscben weg een beschonken man in een moddersloot ge- ,/Alle uw woorden staan in mijn memorie ge- grifd,zeide zij, haar hand op het voorhoofd drukkende. Taboureau vertrok, liep nog een groot eind verder, nam toen een huurrijtuig en liet zich naar huis rijden. Toen Margot alleen was, nam zij het bankbillet, borg het in een binnenkastje, dat zij zorgvuldig slool, en ging weder naar het huis van Coquillard. Een half uur daarna was zij weer aan haar huiswerk, alsof er niets gebeurd was. Onderwijl gaf zij acht op alles, om to weten te komen, hoe of Raymond en Betsy het maakten. 's Avonds schreef zij aan Taboureau Betsy is veel beter en Raymond zal niet aan zijn wonde sterven." //Dat is een groote tegenvaller," dacht de bankier, j/ik speel een ongelukkig spelhet is zoo gemak kelijk met, de menschen om te brengen, ais het wel b'.ijkt. Wij kunnen ten minste nu weer van voren af aan begiunen. Eenige minuten later werd hij in zijn overpein- zingen gestoord, door zijn bediende. //Mijnheer, zeide deze, toen u tehuis kwam sliep mevrouw, nu is zij wakker en klaagt, dat zij het zoo benauwd heeft. Daar u mij bevolen heeft, u steeds te waarschuwen, als er iets gebeurde, heb ik er de ziekenoppaster overgesproken, die eveneens van oordeel was, dat u gewaarschuwd moest worden. Wij beiden vreesden het ergste." Taboureau rilde, toen hij die woorden hoorde en stond haastig op. //Heeft men den dokter gewaarschuwd //Ik geloof het niet, mijnheer." z/Laat hem dadelijk waarschuwen.'" Daarop liep hij haastig naar de kamer zijner vrouw, terwijl hij mompelde //Al mijn berekeningen falen, de tegenspoed schijnt mij nu te achtervolgen." XVI. De Huichelaar. Rende, of liever mevrouw Taboureau, lag inderdaad op het uiterste. Zes maanden lang had de dokter haar bevolen het bed te houden, zij was het bed moede geworden en bleef er nu het liefst buiten, maar verviel van dag tot dag en moest voortdurend van de eene canape naar de andere gedragen worden. Zij had bloedarmoede en borsttering. Vier jaar lang leed zij reeds aan die kwaal, zij zag, dat haar kwaal hoe langer hoe meer verergerde, en nu reeds zes maanden lang voelde zij maar al te wel, dat haar einde naderde. 's Nachts vooral had zij het benauwd en liet zich dan het liefst in een sofa naar het hoekje van den haard dragen. Daar scheen zij nog een oogenblik haar lijden te kunnen vergeten. En ook over dag, wanneer haar vader of zusters of een enkele vriendin kwam, ontving zij hen daar het liefst. Zij was een goedhartige dame, die met haar schatten heel gelukkig had kunnen wezen, omdat zij in weldoen genoegen vond. Zij werd het slacht- offer der ijdelheid van haar moeder. iaboreau was een bankier en baron kon het beter, hij bezat geld en brieven van adel, dat was eerst een goede partij voor haar kind, dacht de wufte moeder, en zij praatte net zoo lang, totdat het huwelijk met Taboureau en haar tot stand kwam. De moeder stierf in de gedachte haar kind ge lukkig gemaakt te hebben, het kind stierf ten raakt. Na er door de politie te zijn uitgehaald is hij naar zijne wouiug alhier gebracht. Vlaardingen, 27 Oct. De heer Roelofsen te Lunteren heeft bedankt voor het beroep naar de vrije Chr. Gem. alhier. De ten noorden van Noordwijk gestranden logger ,/Vertrouvven", van den heer A.'fJzermans alhier, schipper A. Van der Starra, is geheel stuk geslagen. Verschillende voorwerpen zijn aangekomen en geborgen door de straudvonderijvan de reep en de netten is echter nog niets terecht gekomen. Men schrijft ons uit Rotterdam, dd. 27 Oct. De meeste zuiuigheid is nu bij de gemeeute- begrooting betrachtalle uitgaven hebben zich dezen keer tot het strikt noodige bepaald, en ge bleven. Dit alles is een gevolg van de afwachtende bonding, die het gemeeutebesluur aanneemt, omdat het van deze regeering maatregelen verwacht, die de inkomsten der geineenten zullen verhoogen. Ofschoon de commissie van rapporteurs met het Dagelijksch Bestuur in diens afwachtende houding meeging, was men toch vau oordeel, dat de post ,/Ouderhoud van straten en pleinen'', te laag was geraamd, omdat de ondervindiug Jeert, dat deze post telkens hooger wordt door het verslijten van het oude materiaal, hetwelk door nieuw en beter plaveisel moet vervangen worden. De wensch werd uitgedrukt, om de politie van een wapenstok te voorzien. Het Dag. Bestuur ging met dien wensch niet mede, omdat het van oordeel was, dat de agenten spoediger van een stok dan van een sabel gebruik zullen maken, terwijl het licha- inelijk letsel, door beide wapens toegebracht, even bedenkelijk is; daarbij maakt het trekken van de sabel altijd meer indruk dan het gebruik van een stok. De baldadigheid der straatjeugd werd mede ter sprake gebracht, men zou gaarne zieu, dat de politie hiertegen krachtiger optrad. Daar men met geen feiten aankwam, kon het Dag. Bestuur die beschul- diging tegen de politie niet weerleggen. Wie hier geen vreemdeling is, korat tot de over- tuiging, dat, als de politie niet meer medewerking van de burgerij krijgt, het krachtdadig optreden tegen de straatschenderij onmogelijk is. Meestal wanneer de politie een straatbengel te pakken heeft, wordt zij omringd door tal van personen, die haar bemoeilijken en den deuguiet uit haar hauden pogen te halen. Wat de vermeerdering van garnizoen (Mariniers) betreft, ook deze zal, hoe noodig ook, nog tot de vrome wenichen blijven behooren. Er werd aangedrongen op de bescherming van het publiek tegen de meer en meer veldwinnende vervalsching van levensmiddelen. Het D^g. Bestuur was van oordeel, dat men wel alles onderzoeken kan, doch dat, zoo lang men belemmerd is in het gebruik maken van de resultaten van dit onderzoek, de keuriug der levensmiddelen weinig aan de ver- wachting zal voldoen. De resultaten van de H. B. S. met 5-jarigen cursus schijnen minder guustig te worden. Men was de meening toegedaan, dat de zomervacantie te lang is en daardoor demoraliseerend werkt. B. en W. verdedigden het behoud der vacantie op grond, dat voor leeraars en leerlingen een behoorlijke rusttijd noodig wr.s. Het voorstel om begaafde onvermogende jonge- lieden kosteloos op de H. B. S. toe te laten, zou in overweging genomen worden. Het zoogenaamde hondenmelken begint hier in zwang te komen. Dit kunstje bestaat hierin, dat men een hond, die uit het gezicht van zijn meester is, met een hartigen brok lokt en aan den ketting legt, om het dier zoo spoedig mogelijk in een andere gemeente te gelde te maken. Een heer is reeds de dupe van dat kunstje geworden. Een boekhouder, die alhier f 3000 uit de kas van zijn patroon nam, vluchtte naar Belgie, doch werd daar aangehouden en uitgeleverd. Eindelijk heeft het publiek zelf eens afrekening gehouden met een dief. Een 12-jarige spitsboef rolde de portemonnaie van een juffrouw. Men was nu zoo welwi lend om een klopjacht op hem te maken, hem de portemonnaie af te nemen en hem daarna behoorlijk af te rossen 1 gevolge van de ijdelheid der moeder. Ofschoon van een zwak gestel, had zij haar leven nog lang kunnen verleugen, wanneer zij naar haar zin had kunnen huwen. Haar moeder had haar Taboureau als een engel afgeschilderd, zij had dat geloofd. Toen zij huwde, deed zij dit niet, omdat zij Taboureau beminde, maar omdat zij hoopte, dat alle goeds van dat huwelijk, dat haar moeder ervan had voor- speld, zou uitkomen. De hoop werd verijdeld, het verwachte geluk maakte plaats voor het verdriet en knakte het lichaam. Vol srelatenheid voelde zij, dat zij van dag tot dag minder werd, en wacbtte kalm het einde af Taboureau trad op de teenen binnen. De kamer was veriicht door een kleine zilveren hanglanip, waarvan het zwakke licht het uitgeteerde gelaat van de zieke bescheen. Niettegenstaande het diep in den nacht was, lag de zieke als naar gewoonte op haar sofa, met de oogen gesloten. loan zij hoorde, dat iemand binnenkwam, deed zij haar oogen open en riep, met alle blijken van verbazing, dat men haar nog zoo laat kwam bezoe- ken, //Wie is daar Haar man kwam dichter bij, zonder iets te zeggen. Zijt gij het nog, Blanche zeide zij, in de gedachte dat het haar zuster was. Zij poogde in de schemering te zien, wie de binnentredende was, en ontdekte eindelijk, dat haar man voor haar stond. ,/Zoo zijt gij het?" zeide zij op een toon, alsof dat bezoek haar zoo heel aangenaam niet was. ,/Ja, ik ben het, lieve;" klonk het. „Ik beb drukke kantoorzaken gehad, ik kwam zoo even te huis en ik vernam toen, dat het minder met u was." Ingeschreven van 24 tot 27 October 1890. SCHIEDAM. GEBOREN24, Elizabeth Hendrica, R. C., d. van H. Wouters en W. M. Nieuwaard. Oost- molenplein. Maria Francina Johanna, R. C., d. van P. J. Gudde en A. K. Verhoecka Warande. Hermanus Johannes, N. H., z. van W. J. De Vries en J. G. Brandt. Piet Heinstr. Francina, N. Hd. van W. Groeneweg en N. Jongsten. Baan. Alida, Nr. II., d. van W. Lamens en A. Groenheide. Spoorstr. 25, Jacoba Autonia Johanna, R. C., d. van F. S. De Goede en C. Van Kam- pen. Hendrinastr. Teunis Balthazar, N. H., z. van J. Krullaars en C. Riintvilder. Singel. 26, Pieter, N. H., z. van P. Vink en J. W. Meijer.'Singel! Jacobus Johannes, R. C., z. van A. J. De Kok en B. J. P. Maagdenberg. Gasstr. Adriana, Chr. Ger., d. van L. Van Oosten en A. Zwaan. Kin- derbuurt. Albertus, N. H., z. van A. Van't Hoeft en A. Franken. Buitenh. weg. 27, Leendert, N. H., z. van H. De Bruin en A. Van Pelt. Iloofdstr. Theodorus Gerardus Johannes Maria, R. C., z. van T. J. P. M. Bruineman en M. m! Mendel. Tuinsingel. OVERLEDEN 24, Elizabeth Dries, 26 j. en 8 m. R. C. echtg. van J. G. De Koning. N. Sin- gelstr. Arij Verdoes, 2 j. en 4 m. R. C. Baan. 25, Petronella Helena Maria Bruns, 5 m. R. C. Singel. Carolina Van Bree, 88 j. en 6 m. N. H. wed. van J. Van den Broek. Dwarsstr. OUWERSCHIE. GEBOREN25Jacoba, d. van Adrianus Bos en Elizabeth Van der Mark. OVERLEDEN 25, Theodora Vau der Sman, 76 j., wed. van Jacobus Bakker. 26, Jan Lange- veld, 4 m. ONDERTROUWD 24, Hermanus Vellekoop, j.m., 25 j. en Maria Willemina Albertina Meijer, j.d., 27 j. Theodorus Everardus Johannes Kra mers, j.m., 31 j. en Maria Josephina Johanna Buijtendorp, j.d., 23 j. Per Telegraaf. 's-Gravenhage, 28 Oct. Heden kwarnen de leden van de Eerste en Tweede Kamer in vereenigde zitting bijeen. Alle Ministers waren aanwezig, en de tribunes, voor het publiek bestemd, waren stampvol. Nadat de Minister van Kolonien uitvoerig had uiteengezet, dat sedert 26 September, 's Konings toestand noodzaakt maatregelen te nemen ter voor- ziening in de waarneming vau de regeering, gelijk uit het oordeel geneesheeren en het persoonlijk bezoek van twee Ministers is geconstaleerd, ver- tolkte de Voorzitier de smartelijke gevoelens der vertegenwoordiging en werd, in strijd met een voorstel van den heer Pijuappel om het naar de afdeelingen te verzenden, aangenomen, met 85 tegen 36 stemmen, een voorstel van den Voorzitter om de vergadering te verdagen tot morgenmiddag 2 uur, teneinde alsdan een besluit te nemen. Wij gaan hoogst ernstige tijden tegemoet. Hield moeder de vrouw steeds het oog op haar huishou- den gericht en bemoeide zij zich zelden met de politiek, men voer er steeds wel bij. Als de harts- tocht voor dit of dat beginsel de zinnen al eens benevelde, moeder de vrouw bleef bij die dingen koud, en hield onder alle omstandigheden het langst haar verstand en daardoor ook den boel bij elkander. De hekken worden nu verhangen, want het socialisme wint ook onder de vrouwen veld. Wie zal het wraken, als een dame, die een acidemischen graad heeft behaald, en door haa groote kennis van zaken een helder inzicht in toestanden heeft gekregen, het stemrecht vraagt om haar landgenooten nuttig te kunnen zijn. Wie gaat niet mede met zoi menig hoog begaafde spreekster, die in vurige taal erop wijst, dat de vrouw door de eervolle en liefderijke taak, welke de natuur haar in de maatschappij heeft aangewe- zen, een betere behandeling verdient dan haar in de onderste lagen van het maatschappelijk leven z/Ik ben al beter." z/Hoe komt het, dat gij alleen zijt?" j heb zooeven tegen mijn oppaster gezegd, dat zij heen kon gaan." 5 S z/Welk een onvoorzichtigheid." Zij antwoordde daar niet op, maar liet haar hoofd vermoeid op het kussen vallen. Taboureau ging bij den schoorsteen staan, stookte liet vuur wat op, sloot de deur en ging toen bij de sofa van zijn vrouw zittsn. «rfloe komt u in eens zoo erg ongesteld, lieve z/Ik weet het niet... zoo iets waste verwachten ik ben al lang ziek.'' z/IIelaas dat is maar al te waar, en, lieve Renee, gij kunt niet gelooven, hoe bezorgd ik mij daarover maak. //Gij zijt wel goed." //Moet ik niet goed zijn, wie is mij nader dan u, mijn lieve vrouw, gij zijt het eenigste wezen, dat ik op aard bemin, de eenigste vrouw, die ik ooit op aarde heb bemind. Als gij stierf, wat zou mij to overblijven. Ik heb den dokter laten roepen." z/Waartoe //Men moet alles doen, wat men kan." z/Hij kan aan mij toch niets meer doen." z/Och lieve, spreek toch zoo niet." ,/Welnu gij weet even goed als ik, dat er geen .id groeit, dat mij genezen kan. De wetenschap is niet bij machte mij in het leven te behouden." //Och kind, de wetenschap heeft wel haar grenzen, doch zij bedriegt zich ook zoo vaak. De natuur is dikwerf sterker dan de leer." Wordt rervotgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2