G-eldmaimen. N°. ©2. Eerste Jaargang. Zaterdag 1 November 130O, BINNENLAND. Abonnementsprjjs: Per drie maanden.0O franco per post. 1. M voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers,Q5 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMISDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prjjs der Advertentien Van 1—5 regels/— .60. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twasmaal berekend. Familiebkeichtenper annonce .40 Dienst ,—.35 De St aalscour ant van gisteren bevat in haar officieel gedeelte het volgende BESLUIT van de Staten-Generaal invereenigde vergadering, van 29 October 1890, krach- tens art. 40 der Grondwet. De Voorzitter van de Eerste Karaer der Staten- Generaal. Overwegende, dat de Staten-Generaal heden in de vereenigde vergadering hebben genomen het volgende besluit vDe Staten Generaal in vereenigde verga- ,/dering verklaren, dat het in art. 38, lste "lid, der Grondwet omschreven geval aan- "Wezig is." Gezien art. 40 der Grondwet Gelast, dat dit besluit, door plaatsing dezes in het Staalsblad, wordt afgekondigd. 's-Gravenhage, 29 October 1890. Be Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Be Minister van Justitie, Met betrekking tot den toestand des Konings, schrijft de Haagsche correspondent van de Zutph. Cl In de Staatscourant kan men telkens lezen, dat de voeding voldoende is. Dit moet men echter in dien zin opvatten, dat het nog altijd gelukt den Koning eenige bouillon te doen innemen. Maar daartoe bepaalt zich ook in hoofdzaak de voeding, en het is dus niet te verwonderen, dat ook de krachten langzaam achteruitgaan. Had ook Z. M. niet zulk een ijzersterk gestel, dan zou de ziekte naar alle waarschijnlijkheid reeds lang een treurige wending genomen hebben. Een van de doctoren moet onlangs hebben gezegdeen gewoon mensch, die op het ziekbed een tiende heeft moeten door- staan van hetgeen Z. M. heeft gehad, zou stellig gesuccombeerd zijn, maar tegen een gestel als dat van den Koning, heeft de medische wetenschap het afgelegd. Dit neemt echter niet weg, dat er op dit oogenblik weinig hoop wordt gegeven op geheel herstel. Ondertusschen, bij de vorige attaque werd ook door de deskundigen het naderend einde voor- speld, en toch is het nog weer zooveel beter ge- worden, dat Z. M. maanden lang weer de regeering kon waarnemen. De redactie van het ,/Vad." zegt te kunnen mededeelen, dat haar van welingelichte zijde is verzekerd, dat H. M. de Koningin volkomen bererd is als regentes op te treden, zoodat, spoedig na de aanvaarding van het Koninklijk gezag door den Raad van State, een wetsontwerp met die strekking kan worden verwacht. Reeds in de vorige periode van ''s Konings onbekwaamheid was men het eens geworden over allerlei voorbereidende maatregelen, formaliteiten, ceremonieel enz., zoodat uit dien hoofde geene vertraging te vreezen is. Naar men verneemt, heeft onze Regeering de Belgische uitgenoodigd, namens haar voor te stellen, dat de mogendheden, welke de Algemeene akte van Berlijn van 1885 en die der Antislavernij- conferentie van Brussel onderteekend hebben, ge- zamenlijk door middel eener jaarlijksche bijdrage de som zullen opbrengen, welke de onafhankelijke Congostaat zich voorstelt te trekken uit de inko- mende rechten, en subsidiair dat de Congostaat bevoegd zal zijn, reeds aanstonds een recht van 25 francs per hectoliter op alcohol te heffen. Bij de godsdienstoefening van Zondag in de kapel van het paleis het Loo sprak ds. W elter uit Arnhem, naar aanleiding van Johannes X 14. De ,/Independance" ontving de stellige ver- zekering, dat de Nederlandsche Regeering officieus zal worden vertegenwoordigd op de conferentie te Brussel, welke 5 November geopend wordt, om nader de heffing van invoerrechten in den Congostaat te regelen. Dit sluit echter nog niet in, dat Nederland zich neerlegt bij de besluiten der eerste conferentie. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Hertog Adolf, als het regentschap in Luxemburg noodig wordt, 7/voor korten tijd" daarheen zal gaan. Naar men verneemt zal de Regeering zich beijveren om de wet tot voorziening in het Regent schap binnen 14 dagen bij de Staten-Generaal aanhangig te maken. Voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen zijn 3521 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer J. Zijp Kz. liberaalmet 1942 stemmen. Op den hear W. Bos {hath.) waren 1357, op den heer N. Sluis fanti-revol.) 190 stemmen vereenigd. Bij de herstemming te Brielle voor een lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland zijn uitgebracht 1305 stemmen. Gekozen is de heer C. M. Loeff te Zuidland met 752 stemmen. Bestaat er een actie tot schadevergoeding tegen een notaris, die een akte zoodanig opmaakt, dat ten gevolge daarvan de daarin vervatte over- eenkomst niet geldig wordt verklaard In deze vraag heeft de rechtbank te Rotterdam de vol gende uitspraak gedaan. Zij overwoog, dat art. 73 der wet op het Notarisambt inhoudt, niet alleen dat de notarissen, indien daartoe termen bestaan, tot vergoeding van kosten, schade en interessen jegens de belangheb- benden kunnen worden veroordeeld, indien de akten, voor hen verleden, ui1 hoofde van gebrek in den vorm 'in rechten worden vernietigd of ge- oordeeld worden slechts als onderhandsche akte te kunnen gelden, maar ook in alle gevallen, waarin volgens artt. 1401, 1402 en 1403 B. W. ver- plichting bestaat tot schadevergoeding; en i. c. dat FEUILXjIDTON. Schets uit het leven der Parijsche SO) Kapitalisten. De zieke maakte een gebaar, waaruit op te maken was, dat zij niets van al die honingzoete woordjes geloofde en dat haar echtgenoot haar mooi verveelde. Hij vervolgde echter, //O laat mij in den waan, dat gij nog genezen kunt, Renee, gij zijt nog zoo noodig voor mij, gij zijt de eeuigste troost in het ongeluk, dat mij getroffen heeft. Ja, kind, een ontzettend ongeluk is over ons huis gekomen." Renee maakte een beweging ten teeken, dat zij van die taal niets begreep. //Och ja," vervolgde Taboureau, "gij weet nog niets. Uit vrees van uw lijden te verzwaren, heb ik u niets van mijn zaken verteld. Ik ben tot de bedelstaf gebracht." 7/Zoo, zijt gij dan niet rijk?" "Heden, ja, noemt men mij nog den rijken Ta boureau, maar mogen zegt men, daar gaat die arme stakker." 7/Daar begrijp ik niets van." 77 Dat is u niet kwalijk te nemen, gij weet niets van geldzaken af, ik kan u niet uitleggen, hoe er gespeculeerd wordt, want gij zijt de onschuld in persoon." 7/Zoo, en hebt gij veel met dat speculeeren ver- loren 7/0 lieve, alles, morgen ben ik doodarm." De oogen van Renee, kregen een buitengewonen glans. "Gij zoudt arm zijn heruam zij op twijfelenden toon, maak dat een ander wijs." #Ja kind dood arm" en de huichelaar nam nu het hoofd in beide handen en stelde zich als een wanhopende aan. //Of gij kunsten noaakt of niet," hernam Renee, 7/ik geloof het toch niet." //Och ja, kind, ik begrijp het heel goed, dat gij dit niet gelooven kunt; anderen gelooven het ook niet." Zij keek hem onverschillig aan, en hij vervolgde: ,/Niettegenstaande ik hoogst zuinig geleefd heb en steeds goede zaken deed, heb ik ontzaglijk veel verloren, en moet ik het schandaal beleven 7/Welk schandaal //Van schuldig verklaard te worden aan bedriege- lijke bankbreuk. Ik zal als een dief moeten terecht staan. De menschen, die mij hun spaarpenningen hebben toevertrouwd, welke gezamelijk een heel groot bedrag uitmaken, gelooven niet aan mijn ongeluk en aan mijn eerlijkheid. "Hoe is dat geld weggeraakt "Door verkeerde speculatie." z/Wie gaf u recht met een anders geld te spe culeeren Taboureau beet zich op de lip. //Ach kind," hernam hij, »ik was daartoe gedwongen." //Ik begrijp er niets van, dat men gedwongen kan worden, om met een andermans geld te han- delen als met het zijne." #Och, lieve, gij begrijpt dat niet, alle bankiers peeuleeren." het dus niet de vraag is, of er al dan niet een notarieele akte was opgemaakt, maar of de ge- daagde als notaris in deze al dan niet nalatig had gehandeld. De rechtbank overwoog echter, dat i. c. aan den gedaagden notaris geen nalatigheid kon wor den te laste gelegddat nl. uit de opgemaakte onderhandsche akte blijkt, dat de overeenkomst van lijtrente tusschen eischeres en haren broeder werd aangegaan onder een bezwarenden titeldat toch de eischeres tegenover de uitkeering, aan haar door haren broeder te doen, harerzijds de verplichting op zich nam om de woning haars broeders, bij wien zij inwoonde, binnen 14 dagen te verlaten dat nu wel in het tusschen de eischeres en haren broeder gevoerde geding, beeindigd bij vonnis van 12 Maart 1888, is gebleken, dat die inwoning slechts bij gedoogen plaats vond, doch dat in het onderwerpelijke geding niet is gesteld noch bewezen, dat de gedaagde notaris toen eische res met haren broeder hem als notaiis het concept voorlegde, daarmede bekend was, en hij dus, door dat concept goed te keuren en op zegel te doen schrijven en teekenen, niet kan gezegd worden zich aan eenige nalatigheid te hebben schuldig ge- maakt, daar niet wordt beweerd, dat door eischeres of haren broeder met den gedaagden notaris er over zou zijn gesproken, dat de te vestigen lijfrente was een schenking van den broeder der eischeres aan deze. Het "Soc. Weeklad" wijst met voldoening op 't bericht, dat de groote meerderheid der veen- bazen te Appelscha, zijnde veertien hunner, na onderling overleg de bepalingen hebben vastgesteld, ten aanzien van loon als anderszins, waaronder zij met het werkvolk willen contracteeren voor het jaar 1891. En daaronder ook deze"Geschillen, uit de toepassing van bovenstaande regeling voort- vloeiend, kunnen worden onderworpen aan Je beslissing van een scheidsgerecht, waarvan den lid te benoemen door den betrokken werkman, den door den betrokken vervener, en zoo noodig een door den burgemeester van Ooststellingwerf." Op het eiland Texel is iemand in de weer, om de erferis van Neeltje Pater ,/los te maken". Deze vrouw moet in 1789 te Bioek in Waterland gestorven zijn en wel zes millioen hebben nage- laten. De Reldersche Courani brengt in herinnering, dat een praktizijn en zaakwaarnemer te Haarlem, reeds lang overleden, wel 25 jaren heeft geteerd van de lichtgeloovigheid van personen, die ver- meenden te behooren tot de familie van bovenge- noemde erflaatster. De ,/Ned. Protestantenbond" heeft, te Bols- ward in algemeene vergadering bijeen, met 85 tegen 12 stemmen f 250 toegestaan aan hare commissie voor maatschappelijke belangen, ten einde die te besteden voor het geven van adviezen en het ver- leenen van steun voor de toepassing der beginselen van den bond. In 1891 zal men te Dordrecht vergaderen. Als een staaltje, hoe wordt omgesprongen met de begrafenisfondsen, kan dienen, dat dezer dagen op den TJilenburg te 's Bosch een vrouw is gestorven, op wier dood door familie-leden en buren in niet minder dan vier fondsen was gespeculeerd, zoodat hun nu een gezamenlijk bedrag van f 650 zal worden uitbetaald. Een der speculanten drijft die zaakjes in T groot men vertelde ons, dat hij de geheele buurt ver zekerd heeft. In eenige bladen kwam dezer dagen een advertentie voor, waarin zij, die wenschen in aan- merking te komen voor een buitenlandsche decoratie of buitenlandschen adellijken titel, de gewenschte inlichtingen konden verkrijgen. De Echo heeft information ingewonnen en publi- ceert nu een heele lijst van orden, die voor geld verkrijgbaar zijn. Vermoedelijk is het hier een nieuw soort van oplichterij. 't Kantoor moet ge- vestigd zijn in een der kleinere buurten te Amsterdam. flen arbeider te Sandpoort, met de zijnen aan tafel zittende, had het ongeluk, dat een stukje vleesch hem in de keel bleef vastzitten, waardoor eerst eene vreeselijke benauwdheid ontstond, en weinige oogenblikken daarna de man stikte. Hij was een zeer oppassend werkman en laat eene weduwe na met vier onverzorgde kindereu. De rechtbank te U trecht, die onlangs termen vond om den notaris 8. Brouwer te Maarssenvoor zes maanden te schorsen in de uitoefening van zijne betrekking, heeft thans, op grond van nader aan 't licht gekomen feiten, hem in verzekerde bewa ring doen stellen. Speculatiezucht met ongelukkige gevolgen moet den man, die in zijn omgeving alge meene achting genool, tot zulk een treurigen toe- stand gebracht hebben. In den loop der vorige week had te Gover- nelle, onder Gouda, het volgende plaats. Jaar en dag maakte een buitengewoon groote snoetc de wa- teren onveilig nabij en rondom de aldaar staande boerenhoeven. Iederen dag werden er eenden ge- mist, en als een rooverhoofdman had hij aan een der landzijden een gat gewoeld, waarin hij zich ophield. Donderdag jl. zag een boerenknecht, dat de snoek een eend kaapte en daarmede in zijn hoi ging. Gezegde bergplaats werd gestopt en na veel inspanning en dubbel gezette netten werd hij ge- vangen. Zijn wicht was 16 kilo. Een knap gekleed man heeft zich Woensdag in het Haagsche Bosch door middel van een revolverschot van het leven beroofd. Op het lijk is bevonden eene bruinlederen portemonnaie en een getuigschrift ten name van Carel Lamie, afgegeven door J. P. Annhoff te Pau, op 1 Mei 1890, be- nevens eene zwartzijden parapluie met bruinen stok met witbeenen haak. De man is waarschijnlijk Pranschman en kok van beroep. 7/Welnu, ik heb mij nooit met uwe zaken mogen bemoeien, wat heb ik er nu mee noodig 7/Wat zal ik u zeggen, lieve, als ik per ongelnk om het leven was gekomen, zou u zeggen, laat hem in vrede rusten, hij heeft nu niet meer met wereld's leed te worstelen, maar om mij achter te laten in de schande, dat zult u toch niet over uw bart kunnen krijgen." 7/Wat kan ik er aan doen?" 7/Gij kunt mij redden/' 7/0, nu begrijp ik u, gij wilt al mijn geld hebben." O, neen lieve, niet alles, maar zoo'n klein weinigje hulp in contanten, opdat ik, wanneer ik n verlies, nog fatsoenlijk man kan blijven. ,/0, nu weet ik, waaarom u in het holle van den nacht mijn rust komt verstoren. Het komt u voor, dat het spoedig met mij [afgeloopen zal zijn, en gij zijt bang geworden." //Ja lieve, ik ben bang u te verliezen." 7/Zeg liever, dat gij bang zijt mijn geld te ver liezen, omdat gij wel vermoeden kunt, dat ik u niet tot universeel erfgenaam van mijn particulier vermogen heb gemaakt.." //Och ja, Renee, wij hadden wederzijds elkaar alles knnnen vermaken." Al mijn beschikkingen zijn reeds gemaakt, mijnheer." 77Daaraan twijfel ik niet, ik kom slechts tot u om een groot gevaar te bezweren." 7/Maak mij nu geen praatjes wijs met dat gevaar. Alles is eenvoudig genoeg; wat ik bezit, heb ik van mijn vader gekregen. Ik zal eerder dan mijn vader sterveu en ook zonder kinderen na te laten. Daar alles van mijn vader gekomen is, en wij op huwelijksvoorwaarden getrouwd zijn, is het niet meer dan billijk, dat mijn vermogen naar mijn vader terugkeert, die er ten voordeele van mijn zusters over zal beschikken." 7/En ik dan, Renee, ik, die al jaren lang lief en leed met u gedeeld heb, die u beminde, die steeds de zorg en voorkomenheid zelve voor u was, tel ik dan voor u niets? geeft gij dan niets om mij, hebt gij zelfs geen enkel blijk van genegen- heid voor mij over in dat oogenblik, waarin men zelfs zijn grootste vijanden vergeeft Houdt op met uw praatjes, gij hebt geld genoeg. 77 Och, dat ik u toch beter kon overtuigen, zeg liever mijn vader Coquillard heeft geld genoeg, want dat is waarheid." 77 Het is vaders geld en ik heb geen recht er over te beschikken." 7/Och, lieve, wat een dwaalbegrip. Hij heeft het u gegeven. Wat is geven anders dan iemand in de gelegenheid stellen, om over iets naar eigen goeddunken te kunnen beschikken? Als dat geld tot uw vader terugkeert, rijst bij hem de vraag, wat hij er mee moet doen, terwijl ik mij er mee van de schande kan redden." Zij keek hem met een verachtelijken glimlach aan en zeide,/ik heb altijd gedacht, dat gij eerlijk en ri k waart." 7/Ja, heden sta ik nog voor rijk en eerlijk be kend maar morgen niet meer." (/Morgen kan ik al dood zijn." 7/Dan ben ik geruineerd/' 7/Welnu als ik dood ben, heb ik er niets meer mee te maken." //O Renee, spreekt zoo niet, als gij dood zijt DE SCHIEDAMMER AAXBIBDIN/tBN AANTRAG15 VAN NAAMEN. Uitgegeven den negenentwintigsten Oct. 1890. BUYS VAN BEERENBHOEK.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1