Burgerlijke Stand, RECHTZAKEN. De stelmaker R. Veenhuizen, te Wildervank heeft een zaag- en schaafinrichting vervaardigd die zoo solide en flink werkt, alsof het door stooiu gebeurt. En toch is hier de beweegkracht. niets anders dan een hond, die in een groot wiel loopt. De haringvangst in Noorwegen iaat zich treurig aanzien. In .1889 werd gevangen 260.000 ton, en nu slechts 135.000 ton, alzoo bijna de helft minderdaar dus het seizoen voor de haring- visscherij bijna geeindigd is, Ian men dns zeggen, dat zij voor Noorwegen voor 1890 is mislukt. NetIn een der bladen vraagt een net eaneisje uit den netten stand een nette betrekking. Sellieilain. 31 Oct. Vergadering van den Gemeenteraad op Woei.s- dag 29 October, des namiddags ten kwartier voor twee uren. Tegenwoordig waren alle leden. De notulen werden gelezen en goedgekeurd. Iugekomen was o. a. een schrijven van den heer J. B. Nolet, waarbij hij verklaart zijne herbenoe- ming tot Wethouder aan te nemen. De Voor- zitter bracht naar aanleiding van dit schrijven den heer Nolet zijne beste wenschen, voor de verdere vervulling van het ambt, dat hem bij vernieuwing is opgedrageu. De heer Nolet bracht in ant- woord dank aan den Voorzitter en den Raad, ver- klaarde onder de tegen woordige omstandigheden geene vrijheid te hebben gevonden om het vaandel te verlaten, waaronder hij naar zijn best vermogen zoovele jaren had gestreden, en beloofde zijne beste krachten aan Schiedam's welzijn te zullen wijden. Naar aanleiding van het ingekomen voorstel van B. en W. tot reorganisatie van eenige scholen, verklasrde de heefr Elzevier Dom zich met het voor stel van het Dag. Best, omtrent de schoolgelden niet te hebben kunnen vereenigen, omdat het te zwaren druk op de belastingschuldigen legt, en zegde hij van zijnen kant een ander voorstel toe, waarmede de Raadsleden op verzoek van den heer Den Breems zoo spoedig mogelijk zullen worden in kennis gesteld. Het ingekomen rapport van de comm. voor de herziening der pi. dir. belasting over het ontwerp- straatgeld van den weth. Elzevier Dom was zeer ongunstig voor dat ontvrerp. Naar het oordeel der comm. worden de bezwaren, die tegSn het ontwerp spuigeld bestonden, daardoor met opge- heven en blijft het een ongelijkmatigen druk op de belastingschuldigen leggen en wel in die mate, dat vele woningen nooit of nimmer door deze be lasting zullen getroffen worden, waartoe met het Spuigeld nog eenige kans bestond. De comm. kan derhalve onmogelijk tot aanneming van dat ontwerp adviseeren. visie. Ingekomen was ook nog een adres van de Stearine-kaarsenfabriek Apollo," waarbij zij ver- zoekt haren aanslag in de pi. dir. belasting te royeeren, op grond dat zij, volgens de uitlegging van minister Lohman, als naamlooze vennootschap niet door dien belasting-aanslag kan worden ge troffen. visie. De Raad besloot met algemeene stemmen het le suppletoir-kohier der pi. dir. bel. vast te stellen, zooals het door B. en W. was voorgesteld en de gemeente-rekening over 1889 goed te keuren. Tot de behandeling der gemeentebegrooting over- gaande, gaf bij de algemeene beschouwingen eene rede van den heer Elzevier Dom, die eene meer gedetailleerde opgave verlangde van de kosten door de comm. van fabricage voor verschillende werken te maken, aanleiding tot breede discussiezij eindigde met de aanneming van een voorstel van den heer Den Breems, B. en W. verzoekende der commissie de wenschen van den Raad over te brengen. De Raad besloot na ampele discussie met alge meene stemmen, op voorstel van den heer Hoo- gendam, ondersteund door de heeren Visser en Tak, het Dag. Bestuur te verzoeken, 1/3 van de voor de werken der waterverversching te betalen som als subsidie van de provincie aan te vragen. Met 15 tegen 4 stemmen werd ook aangenomen een voorstel v^n den heer Den Breems, onder- zal men mij dadelijk rekening en verantwoording vragen. Ik handelde altijd, alsof ik over uw ver- jnogen kon beschikken en ik dacht ook niet beter, of dit zou later het geval zijn. Zoodra gij niet meer mijn steun zijt, komt men van alle kanten opdagen, om geld op te vragen, want dat uw schat- ten mij niet ten deel zijn gevallen, gaat dadelijk als een loopend vuur door Parijs. Die vandaag nog mijn vrienden waren, zullen morgen mijn rech- ters wezen, dan ben ik er nog erger aan toe dan de misdadiger, want diens zaak wordt nog door onpartijdige rechters beslist, maar daar de mij e zelf in de zaak zijn betrokken, kunnen zij niet onpartijdig zijn." Zij zweeg, en Tabouran dacht, ziezoo, een aan" houder wint. Hij vervolgde nu zoo zoetsappig mogelijk//Als morgenochtend de dokter zijn visite heeft gemaakt en hij vindt het goed, want uw welzijn is mij meer waard dan het geld, zal ik den notaris roepen en kunt gij iets voor mij doen. De zieke hief het hoofd even op. *Och kind, ik zal op u geen invloed uitoefenen. Ik zal u volkomen vrijlaten. Gij moet alleen maar naar de inspraak van uw hart handelen. Denk alleen maar eens even om uw echtvriend, die de kracht niet zal hebben uw dood te overleven, wanneer gij hem hulpeloos achterlaat." //Ik zie met genoegen," zijde zij, „dat slechts een geldkwestie mij tot u voert, en dat als ik u tot mijn eenigen erfgenaam maak, gij wel zoo dankbaar zult willen zijn, mij nog jaren te overleven." //Mijn arme Renee." z/Maar ik zie ook nog niet in, dat ik zoo spoe- steuud door de heeren Visser en v. d. Schalk, om ook aan het Rijk een derde deel dier kosten als subsidie aan te vragen. De heer Den Breems bracht ter sprake het snel varen van schopen voorbij onze haven, en bleef ook na de opmerking van den heer Schuur- mau, hoe moeilijk het was de bepalingen van het desbetreffende Kon. besluit te handhaven, bij zijne opinie om een nader Kon. Besluit of eene politie* verordening daaromtrent uit te lokken. Omtrent den toestand van het Brand pad zullen B. en W. na bekomen informatien den beer Den Breems de gewenschte inlichtiugen geven. Op voorstel van den heer Schuurman werd be- slolen, de vergadering te verdagen de Voorzitter bepaalde de volgende vergadering op Vrijdagmid- dag te 4 uren. Op voorstel van den heer Brillen- burg werd eerst nog overgegaan tot het benoemen van een directeur aan de H. B. S. Bij derde stemming, werd benoemd met 12 stemmen de heer A. Beekman, leeraar aan de II. B. S. te Zutphen. De heer Dr. J. W. Steenhoven bekwam bij de derde stemming 5 stemmen. In de vergadering van den Gemeenteraad op gisteren waren nog ingekomen vetschillende mis- siven van Ged. Staten dezer provincie ten geleide van door hen goedgekeurde raadsbesluiten. De rekeningen over 1889 en begrootingen voor 1891 van het burgerlijk armbestuur en het Stads- ziekenhuis hadden op de financieele commissie een weinig gunstigen indruk gemaaktzij kon niet tot goedkeuring adviseeren. Omtrent het rapport van de comm. voor de herz. der pi. dir. bel. over het ontwerp-straatbe- lasting van den weth. Elzevier Dom, valt nog op te merken, dat de comm. zich zelfs niet in staat acht, het voorstel door aan- of toevoeging zooda- nig te wijzigen, dat het aannemelijk wordtzij adviseert hetzij eene inkomsten-, hetzij eene ver- teringsbelasting in te voeren. Het voorstel van B. en W., naar aanleiding van het ingekomen verzoek van den Directeur der Drinkwaterleiding, tot verhooging van diens jaar- wedde van f 809 tot flOOO, werd aangehouden tot de behandeling der gemeente-begrooting voor 1891. De missive van het bestuur der afdeeling Schie dam en Omstreken van de maatschappij tot be- vordering der geneeskunst, dat voor de animale vaccinatie hier ter stede voortaan in plaats van f 600 slechts f 400 subsidie benoodigd is, werd voor kennisgeving aangenomen. De heer J. M. Van der Schalk berichtle, dat hij, onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen, de benoeming tot regent der hofjes van Belois Diet aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving, zullende aan de regenten dier hofjes hiervau mededeeling worden gedaan en zij uitge- noodigd worden tot het indienen eener nieuwe aanbeveling. De verzoeken van de firina H. J. riant Co. om continuatie van huur van een perceel open grond aan het Oosterhavenhoofdvan het bestuur der Symphouie-Vereeniging alhier om het lokaal in den St. Joris Doelen, dat in gebruik is bij het muziekkorps der dd. Schutterij, ook voor hare leden toegaukelijk te stellen op de door den Raad te bepalen voorwaarden, en van de firma Hardy, Dispas en Philippart, te Tilburg, om kwijtschelding van boete ten bedrage van f 300, werden ter visie ge- legd ter behandeling in eene volgende vergadering. Hetzelfde geschiedde met het adres van de heeren J. Lourens, T. Lourens en S. Lourens, landbou- wers alhier, houdende verzoek ora aanleg van een uitweg van hunne erven naar de bebouwde kom der gemeente of wel aanschaffing en onderhoud van een praam of overhaalschuit of wel eene op heden ingaande billijke vermindering van belasting. Aan mej. de wed. J. v. d. Burg en de heeren H. J. Meijer J. Hzn. en H. Zaat werd op hun verzoek afschrijving of ontheffing van pi. dir. bel. verleend, terwijl een soortgelijk verzoek van den heer P. A. Tempelaars werd afgewezen, omdat het te laat was ingekomen. De benoeming van den heer A. A. Beekman, leeraar aan het gymnasium te Zutfen, geschiedde dig zal sterven." z/Gelooft gij dat niet?" z/Denkt gij, dat ik uit uw dwingen om mijn geld, opmaak, dat mijn einde heel nabij is z/Och lieve, ik zit zoo in de benauwdheid." Nu, nu, ik ben nog niet dood, zoolang ik leef, hebt gij nog crediet genoeg." Dank zij de soliditeit van uw papa, is dat de waarheid." z/Welnu, dan zal alles zich wel schikken. Daar gij toch zoo erg lief voor mij wilt zijn, zult gij toch wel zoo goed wezen, mij tijd tot nadenken te laten. Ik hoop, dat u nu vooreerst mijn nacht- rust niet meer om geldzaken zult storen. Gij moet nog maar wat wachten. Over eenige weken, of als het noodlot wil, over eenige dagen zullen wij daar wel eens over spreken en dan zal ik zien, wat mij te doen staat." Taboureau boog heel diep. z/Och," hernam hij, //had ik maar het geluk, dat u nog herstelde en ik niet meer over die droevige aangelegenheid met u behoefde te spreken." Op de lippen der kranke verscheen een spotlach. z/Zoo, meteen komt de dokter nog bij u," hernam hij. z/Laat hem maar wegblijven.'' Ja kind, maar het is toch noodig dat hij komt/' z/Ik ben vermoeid.'' z/Maar uw toestand geeft mij erge bezorgdheid." z/Nu geloof ik, dat gij waarheid spreekt. Als ik vannacht eens stierf, wat zou dat een schrap door uw rekening zijn." z/Och lieve, ik ben zoo bezorgd voor uw leven." z/Dat wil ik wel gelooven, want wat een geluk zou het voor u wezen, indien ik mijn vader overleefden." Wordt vervolgd.) bij derde stemming met 12 stemmen, zijnde er 7 uitgebracht op den heer dr. WJ. Steenhuis, leeraar aan het gymnasium alhier, die met dr. B. C. Goudsmit op de voordracht stand. Woensdagnamiddag circa 4 uur viel een paard met rijtuig nabij den overweg van het spoor alhier tegen den grond, vermoedelijk doordat het paard schrikte van eene door de spoorbrug varende stoom- boot. De eenige zich in het rijtuig beviDdende passagier en de voerman, bleven ongedeerd. liet rijtuig beliep slechts geringe schade. Woensdagavond omstreeks 7 '/3 uur viel in den wiukel van H. Loog aan de West Franken- landsche laan, de brandends petroleuinlamp van de toonbank, waardoor de lamp en de vloer in brand geraakten. De vrouw bluschte spoedig de lamp met een doek buiten de deur, terwijl de man de brandende petroleum op den vloer bluschte. Alleen aan de lamp bekwam men eenige schade. In de vorige week brandde onder verdachte omstandigheden te Hilligersberg eeu timmermans- schuur en werkplaats af; gisternacht ontstond onder Schiebroek op dezelfde wijze brand in een hooiberg bij den bouwman D. Van den Bergter wijl de brandweer daar druk bezig met blusschen was, ontstond er tevens brand in een hooiberg bij den bouwman Winterswijk, op een kleinen afstand van den eersten Rand. Bij deze gelegenheid gelukte het eenige mannen, die toesnelden om den brand aldaar in het begin te stuiten, den vermoedelijken dader aan te houden, die met lucifers van die werf afkwam. Met veel moeite en niet dan na hem geboeid te hebben werd hij aan de politie overgegeven, en gister- ochtend naar Rotterdam getransporteerd en ter be- schikking van de justitie gesteld. Bij den veehouder C. Vermeer alhier, zijn, tengevolge van den hoogen waterstand in de weide, 2 koeien en 1 schaap verdronken. Ofschoon deze beesten naar het abattoir te Rotterdam zijn opge- zonden, zijn ze echter aldaar voor de consumtie afgekeurd en onschadelijk gemaakt. Ouwerschie, 31 Oct. Ds. C. Leenmans zal Zondag a.s. te 9| en te 2 uur in de Ned. Herv. kerk alhier optreden. Mej. M. Gruijs alhier heeft te 's-Graven- hage met goed gevolg examen afgelegd voor de akte 1. o. In de volgende maand wordt de verbinding van onze gemeente per paardentram met alle stations van de Rotterdamsche tram tegemoet gezien. Morgen hooj t de brigadier-titulair der rijks- veldwacht B. Tillij, alhier, den dag te herdenken, waarop hij vdor 40 jaren bij de rijksveldwacht in dienst trad, van welken tijd hij 19 jaren te Ouwer schie was gestationeerd. Aan bewijzen van belangstelling zal het den titularis niet ontbreken, aangezien hij als een ijverig dienaar bij de politie bekend staat. Scliiebroek, 30 Oct. De landbouwer Sar alhier schijnt, hoe goed hij op onthaal van nach- telijk bezoek voorbereid is, nog niet gerust te zijn. Hij heeft namelijk een touwlijn verbonden van het buitenhek, langs de boomen, over de werf naar zijn slaapstede en daaraan verbonden een luidklin- kende bel. Meermalen heeft dit goede resultaten opgeleverd en de dieven op het hooren van die bel op de vlucht gejaagd. Verleden week in den nacht van Maandag op Dinsdag sloeg die, bel weer over. Hij gaat zijn bed uit en lost uit een raampje een revolverschot in de richting van den grintweg, echter zonder gevolg. Hij kleedt zich, gaat achterom en vermeent een persoon te zien vluchten, lost nog een schot, dat door een tegenschot wordt beant- woord, zonder ongelukken te veroorzaken. Hierover heeft hij zich vervoegd bij de justitie, die een onderzoek heeft ingesteld. Vlaardingen, 30 Oct. De heer C. A. de Groot, onderwijzer aan de Christelijke school alhier, is benoemd. als hoofd eener Christelijke school te Vriezenveen. Pernis, 30 Oct. Het bericht, dat aan het veer van hier naar Schiedam op Zondag geen personen meer worden overgezet, is onjuist. Het is echter geen vast veer en de zoogenaamde veerman kan zoowel op Zondag als op een van de andere dagen der week weigeren iemand over te brengen. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 30 Oct. Br! wat was het een weer! of liever het was haast geen weer, want het deed alles, behalve datgene wat aangenaam is. Het regende, het ha- gelde, het stormdenu eens was het hemelwater fijn, dan weder grof, maar fijn of grof, het drong duchtig door, en de massa, die er viel was altijd heel groot. Polder Cool staat hier en daar blank, waDt het krachtige westerstoomgemaal is niet in staat met succes om tegen een halven zondvloed den strijdaan te binden. Het is alsof dat weer invloed uitoefent op's men- schen humeur. Hier ter stede wordt de iuwerking van al dat nat vaak door het innemen van een ander nat bestreden, maar hoe vroolijk de menscheu daarvan kunnen worden in een helderen zachten ker- misnachl, met zulk een weer schijnen zij er de bokkenparuik van op te krijgen. Hier is buren- ruzie, daar waait een vuist in een anderman's oog en laat een duidelijk spoor in de gedaante van een blauwen krans aehter, en in de openbare en clandestiene vergunningen ontbreekt het ook niet aan ruzie en is de tapper somtijds blijde als het daar maar mede afloopt, gewoonlijk wil men al het nat, dat men als medicijn tegen het hemelsche Dat heeft ingenomen niet betalen, iets wat meestal uitloopt op een stukslaan van den boel en een klopjacht van de politie op de wanbetalers en beschadigers. Twintig jaar had al een burenruzie op een der hofjes nabij het Park geduurd, en heden, Woens- dag, moest die met in .ord eindigen. De veete be stond tusschen twee vrouwen van 54 en 55 jaar, waarover is niet bekend. Ook de aanleidende oorzaak van den moord weet men niet. Deoudste vrouw verlaat om 9 uur v. m. haar wouing en wordt gevoltrd door haar buurvrouw, die een bijl had opgenomen en haar op het onverwachtst ter hoogte van het slaapbeen een hak van eventjes lOcM. dieptogaf. Hiermede was de duivelin nog niet tevreden, niettegenstaande men haar uit de verte hoho toeriep, ging zij met versohen moed op hot ontzielde lichaam aan het hakken. Zij wierp toen den bijl weg, trok een japon aan, stak alle voorwerpen van waarde bij zich, en wilde zich denkelijk door de vlucht verwijderen, waarin zij door de politie verhinderd werd. Deze vervoerde haar naar het bureau te Delfshaven en vandaar naar dat in de Witte de Withstraat. De officier van Justitie gelaslte nu, de moordeuares naar do plaats des onheils lerug te voeren en begon aldaar zelf het onderzoek en gelastte daarna haar overbrenging naar de ccllulaire gevangenis. Onderweg poogde de moordenares nog te ontvluchten en werd mitsdien geboeid over- gebraeht. Het ongelukkigste van alles is, dat beide man nen van die vrouwen onder die droeve geschiedenis het meest lijden. De man van de vrouw, die het misdrijf pieegde, was stoker en lag te slapen, toen zijn booze wederhelft haar buurvrouw dood hakte, zoodat hij haar niet tijdig kon tegenhouden. De verslagene heeft twee dochters een v n 21 en een van 17 jaar, en laat een man achter, die radeioos over haar verlies is. Latere berichten wekken het vermoeden op, dat, zooals dikwijls het geval is, het burengebabbel de vrouw buiten haar zelve van woede heeft gebracht. Er was verteld, dat zij en haar man gevangen hadden gezeten, en de verteller lag niet op het kerkhof, maar was de verslagene geweest. Het is nu of na die tragische gebeurtenis het weer berouw heeft over de booze humeuren, die het in de wereld heeft gebracht en de menschen door een prachtigen herfstdag weer in hun nopjes wil brengen. Ingeschreven van 22 tot 31 October 1890. SCHIEDAM. ONDERTROL WD30, F. de Kort, 25 j., R. C., en J. M. de Boer, 31 j., R. C. A. de Goederen, 22 j., N. H. en C. Van den Tempel, 21 j., N. H. D. Van den Hoek, 22 j., N. H. en J. Tromp, 20 j., N. H. C. M. de Leeuw, 25 j., R. C. en C. J. Paardekamp, 21 j., R. C. GEHUWD22, J. C. Jansson, 23 j., N. H. en A. Verlinde, 19 j., N. H. L. T. Vredebregt, 36 j., R. C. en M. H. J. Van Otterdijk, 27 j., R. C. L. Van den Boot, 26 j. N. H. en K. A. Huijer, 28 j. N. H. P. J. Van Os, 29 j. N. H. en K. Multem, 29 j. N. H. A. J. Rademakers, 21 j. R. C. en A. Van Merwijk, 19 j. R. C. G. Van Beers, 43 j. R. C. en G. Bouwman, 40 j. R. C. N. S. Philippa, 25 j. R. C. eD A. J. Prein, 22 j. R. C. G. Suttorp, 30 j. N. H. en B. Van Roon, 29 j. N. H. H. Sondorp, 28 j. N. H. en A. P. Lolkus, 26 j. N. H. W. Eijsberg, 38 j. N. II. en A. K. Jordaans, 34 j. N. H. GEBOREN28, Adrianus, N. H., z. van W. Van der Sclialie en J. E. Van der Most. Dirkje Meesterstr. 29, Coruelis, R. C., z. van L. Dries en M. Van den Berg. Singel. OVERLEDEN 28, Wm. Van der Most, 62 j. en 9 m., N. H. echtg. van M. Schepping. St. Anna Zusterstr. 29, Cornelia Christina de Jager, 53 j. en 11 m., N. H. echtg. van K. Huisman. Kreup. str. Martinus Groen, 1 j. en 2 m. N. H. Oudendiik. OUWERSCHIE. GETROUWD30, Carl Ludwig Wesemann, jm. oud 28 j. en Maggeltje Horeweg, jd. oud21j. OVERLEDEN30, Adrians Pieternella Van Kempen, oud 13 m. Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. Zilting van 27 Oct. 1890. H. B. M. oud 32 jaar, sjonwer alhier, staat terecht als hebbende in den nacht van den 21 op 22 Sept. ten uadeelo van A. Wetsteijn, gestolen twee stnks konynen. De bekl. heeft al 7 vonnissen te zjjnen laste. Het laatst werd hy den 21 Sept. 1889 te 's Gravenhage veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, wegens voordeel trekken uit door diefstal verkregen goederen. Als de president hem onder het oog brengt, dat hij reeds zevenmaal veroordeeld is, zegt bekl., dat hy steeds onschuldig was. President: »Zoo, zijt gij nu weer onschuldig e" Bekl.„Neen, nn heb ik het gedaan." De President vraagt bekl. waarom hy niet liever gaat varen dan een dergelijk leven aan te leggen. De bekl. zegt, dat hy naar Amerika wilde, maar niet klaar kan komen. A. Wetsteyn, als get. optredende, verklaart in de Oranje- bnurt te wonen, waar hij konynen hondt. In den svond van den 21sten Sept. had hij de konynen nog gezien, den 22sten waren zy weg. Later kreeg hy ze door bemiddeling der politie nog levend terug. M. Sonnenveld heeft in den vroegen morgen van den 22sten Sept. een man zien op en neer loopen in de bnurt van Wet steyn. Hy gelooft wel, dat het postuur van dien man met dat van bekl. overeenkomt, maar of bekl. het is geweest kan hy niet met zekerheid zeggen, het was nog donker. J. D. Bosman verklaart, dat bekl. hem op 22 Sept* ge- vraagd heeft, of hij geen konynen wilde koopen, dat hij de konijnen voor f 0,50 heeft gekocht, maar naderhand vernemende dat zij gestolen waren, deze dieren heeft afgegeven. President: »Bekl. wat hebt gy met die 50 ct. gedaan?" BeklBrood voor gekocht." President»Zoo, en geen borrels Bekl. hondt vol het nit armoede gedaan te hebben. De officier van Justitie is van oordeel, dat bekl., die zoo veel vonnissen te zijnen laste heeft, een ernstige straf moet hebben. ZEd. achtb. eischt nn voor hem een jaar gevange nisstraf. Wij hooren, dat bekl. in preventieve hechtenis voor nog een feit zit, waarvoor hij eerstdaags terecht zal staan. De president brengt bekl. het misdadig leven, dat hy leidt, onder het oog. De bekl. zegt, dat hy geen werk heeft, hij moet toch een onderdak hebben en wordt zoo genoopt te stelen. De president is van meening, dat het dan maar beter is te gaan bedelen, dan wordt men opgepakt en gaat men naar de kolonie. Maar zulk een flink gebonwde man behoeftniet te bedelen, bel. kon als hy wilde wel by de vaart terecht,

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2