Geldmannen. N°. 04. Eerste Jaargang. Zaterdag 8 November 189C. BINNENLAND. Abonnementsprys: I'ar dxie maandenf.00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land.(..55 A fzonderlijke nummers. —.05 Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMESDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels/— .50. Iedere regel meer. J.O Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twa»maal berekend. Familiebkrichtenper annonce f.40 Dienst - S35 Men leest in liet N. v. d. D. Hoewel met in emstige mate, nernen de krach- ten des Konings toch larigzamerhand af, al moge van dag op dag schijnbaar geen verandering te constateeren zijn. Z. M. is nog dikwijls eenigszins opgewonden en brengt dan onduidelijk uitgesproken klanken voort, voor een eakele maal afgebroken door gezegden, die het gev-lg van een momenteelen terugkeer van bewustzijn i unnen zijn. Na die v agen van opgewondenheid, welke soms lang aanhouden, vervaR Z. M. in een toestand van volslagen aj athie. Men neldt aan de Anondpost van Het Loo De toest nd van Z. M. den Koning wordt on- gnnstiger. De krachten nemen merkbaar af. De Koniig verkeert sinds hedeu oehtend in nog al opgewonc ;n toestand. H. de Koningin zal waarschijnlijk 18 dezer het r( geutschap aanvaarden. Het lan bestaat, dat de Tweede Kamer na hare terugkomst op 11 November terstond in de afdeelingen ..al gaau tot onderzoek van verschillende belangrijke mtwerpen, als de belastingvoorstellen en het ontwirp tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. 0 k zal dan waarschijnlijk in de afdee lingen word n behandeld het wetsontwerp van den lieer Van touten, tot uitbreiding van het recht tot onteigei ng ten a'gemeenen nutte. Onder di ontwerpen, die het eerst in openbare behandeling zullen komen, behoort dat tot splitsing der dubbele kiesdistricten. De Staatscommissie voor de Kust-defensie is ^ffioensdag .veder in !iet Gebonw van de Eerste Kamer der itaten Generaal bijeeDgekoinen om en- kele dagen haar werkzaamheden voort te zetten. De lommissie van voorbereiding voor de legerwet uii de Tweede Kamer zal eerstdaags het voorloopig iverzicht van het afdeelingsverslag opmaken. let eindverslag is echter op zijn vroegst in het begii van Januari te verwachten, wijl evenals bij de ondei .vijswet voorl. verslag en mem. v. antw. tegelijk het icht zullen zien. Men verneemt, dat bij de ftegeering het voornemen lestaathet Koloniaal Werfdepot te Harderwijk op te heffen en andere voorschriften vast te stell n omtrent het aanwerven van militairen voor het 0. I leger. De lu rfstvergadering van de Provinciale Sta- ten van Zui -Holland werden Dinsdag geopend door den Commis aris des Kouings mr. C. Fock. Hij deed lit geheel onder den indruk van het- geen in de laatste dagen alien met weemoed ver- vnltde tcestand van Z. M. den Koning, die groote angst baart. De Voorzitter hield zich overtuigd, dat de Sta- ten van Zui -.-Holland zeker zullen instemmen met de bede, dat zooveel mogelijk in den toestand van den Hoogen Lijder verbetering kome en dat Z. M., kan het zijn, voor zijn dierbaar va ierland bewaard blijve teekenen van imtemming). De ter vervanging vau de Brielsche afgevaar- digden gekozen leden, de heeren Hein van Rockanje en Loeff, werden beeedigd en namen zitting. ).a. werd besloten, het verzoek om subsidie voor een stoomtramweg van DelftdenHournOost- buurt naar de Lier, met takken naar Naaldwijk en Maassluis, waaromtrent de raden van eenige gemeenten adressen tot oudersteuning hebben inge- zonden, te renvoieeren aan Ged. Staten ten fine van onderzoek en rapport. De vergadering is uiteengegaan tot Dinsdag 18 Nov. te 11 uur. De najaarsvergadering van de algemeene synodale commissie is bepaald op Maandag 17 November e.k. Er worden thans nieuwe pogingen aange- wend om tot een vereeniging te komen van Ned. Gereformeerden (doleerenden) en Chr. Gerefor- meerden. De minister van justitie heeft bepaald, dit, zoodra de nog aanwezige voorraad wit linnen stof is verbruikt, met de verdere verstrekkiug aan de rijksveldwachters van wit linnenbroeken zal worden opgehouden, en dat in de plaats drarvan zullen worden verstrekt broeken van donkerblauwe stof voor de zomermaanden, welke gedurende drie jaren worden gedragen. 7— Het volgend schrijven werd Maandag door den heer Henry Tindal, te Amsterdam ontvangen //Amsterdam, 3 Novenber 1890. ,yHet //Algemeen Handelsblad" verzekert in zijn nummer van 26 October jl. opnieuw, dat gij wde sympathie van alle loyale Nederlanders voor goed (hebt) verbeurd"en wel nithoofde van ,/het mis- baar, dat (gij) maakt bij het ziekbed van den be- jaarden Koning". z/Deze vernieuwde verzekering doet ons de pen opvatten. z/Wij gevoelen behoefte u inede te deelen, dat terwijl wij de keus der middelen, waarmede gij werkt, niet hebben te beoordeelen, uw werk zelf het wakker schudden van uw volk, onze blijvende sympathie heeft. ,/Wij huldigen in n den man, die rondborstig voor zijne overtuiging uitkomtdie zich een groot volksbelang, dat hij beoordeelen kan, aantrektdie onmisbaar blijkt te zijn in een land, welks Ver- tegenwoordiging en Pers het bevorderen van wen- schelijke openbaarheid al te zeer overlaten aan het initiatief van bijzondere personen. //Wij huldigen in u den man, die royalist ge- noeg is om, zelfs met terzijdestelling van de ge- wichtigste bedenkingeu, onderzoek te verlangen, zoodra hij ernstigen grond meeut te hebben, voor een plichtverzuim te vreezen, dat, zoo het plaats greep, het koningschap moet verzwakken. z/Wij vragen u, de uitdrukking van deze onze gevoelens te willen aannemen. Prof. Allard Pierson. Mr. F. H. Van Notten. Mr. J. A. Levy. P. N. Muller. Prof. dr. W. M. Gunning. Julius Bunge. Majoor Kellerman. Dr. A. W. Van Renterghem. Dr. A. W. C. Berns. B. G. J. Blanken." Het //Alg. Ned. Werklieden-verbond" heeft, onder dagteekening van 16 October een adres aan den Koning gericht, met verzoek de kiesbevoegd- heii te verleenen aan alien, die kunnen lezen en schrijven. De instructie tegen mej. Aafke Kuypers schijnt haar beeindiging nabij te zijn, zegt //het N. v. d. D." Hetgeen vastgesteld is moet van diei aard wezen, dat verwijzing naar de openbare terechtzitting hoogstwaarschijnlijk het gevolg er- van zijn zal. De rechter van instructie, mr. Royaards, heeft mej. Kuypers de laatste dagen tegenover hare dienstbode in een zeer scherp verhoor genomen, waarbij de verdachte zich op belangrijke punten heeit tegengesproken. -'mtrent eene in deze zaak alles domineerende vraag, n.l. of zinkwit vergift is, meende de Justitie in het rapport der deskundigen niet voldoende zekerheid verkregen te hebben, in verband met een eenigszins ontkenuende verklaring, hieromtrent afgeiegd door een onzer meest bekende hoogleeraren. De deskundigen hebben zich toen gewend tot de Europeesche specialiteit in de vergiftenleer, prof. Dragendorff, hoogleeraar te Dorpat, en deze heeft hun een schriftelijke verklaring toegezonden, waarin hij zonder eenig voorbehoud zinkwit een vergift noemt. -- De heeren Vreede Van Rinsum, ijzergieters <e Delft, zijn eigenaars geworden van //Reineveld." De heer L. Lindeboom, docent aan de theo- logische school te Kampen, zal, daartoe uitgenoodigd door de Haagsche afdeeling van den Sociaal-Demo crat schen Bond, den 17den December e.k. in eene openbare vergadering in ,/Walhalla" als spreker optreden. In de huurovereenkomst van een boerderij te Langweer, welke tegen 12 Mei verpacht wordt, (12 Mei en 12 Nov. ziju de data, tegen welke in de provincie Friesland wordt verhuurd, welk gebruik nog een overblijfsel is van onze vorige tijdrekening) is opgenomen de bepaling, dat de huurder noch kerkvoogd, noch armvoogd, noch lid van eenig watcrschapsbestuur mag zijn, tenzij na verkregen schriftelijke toestemming van den landheer. Het z/waarom" dier voorwaarde ligt in het duister. - Maandagavond heeft er in de nabij heid van Reineveld", bij Delft, een treurig ongeluk plaats gehad. Een vrachtwagen, die geen lichten op had, stond stil op de rails van den tram, terwijl de voerman, Van der Sluys genaamd, zijn op den grond gevallen zweep zocht. De wagen werd door den tram aangereden en de voerman geraakte onder den tram. Deerlijk verminkt werd de ongelukkige opgenomen en op Reineveld" binnengebracht waar hijniettegenstaande spoedig aangebrachte hulp, aan de verkregen wonden overleed. Van der Sluys laat eene weduwe met vijf zeer jonge kin- deren in benarde omstandigheden achter. Te Delft worden gelden voor de hulpbehoevende familie ingezameld. -- Men schrijft uit 't Bildt aan de Haar I. Cl. Het is thans gebleken, dat de leiders der werk- staking alhier wel degelijk belooning ontvangen uit de kas der werkstaking, die door vrijwillige bij- dragen van sociaal-democratische werkliedenver- eenigingen gesteund wordt. De voorzitter der Vereeniging Broedertrouwgedurende de eerste twee weken met de leiding belast, genoot daarvoor vergoeding. Later trad het bestuurslid Louwenaar als leider der strike op, welke betrekking hij nog waarneemt tegen eene vergoeding van f 7 per week. In het zuiden van Limburg wordt geklaagd over de verwoestingen, die de konijnen op de akkers en velden aanrichten. De te Maastricht verschij- nende Grensbode, die zich tot echo van die klach- ten maakt, dringt aan op wettelijke bescherming van den landman, waar door de eigenaars der door konijnen onbevolkte bosschen niets tot uitroeiing van deze plaag gedaan wordt. De //Haagsche Kouter" van de //Prov. Gron. Crt meldt dat jhr. Van Reenens hand al half stijf is van het schrijven van zijn raam onder de honderden stukken, welke wegens's Konings ziekte ter afdoening waren blijven liggen, en dat de bruid van acht weken, die op 's Konings toestemming heeft zitten wachten om met een Indisch officier te huwen, het eind van haren eindeloozen bruid- staat nabij is. Wat zal zij bruidsuikers gegeten hebben, en de familie en kennissen partijen hebben kunnen geven Voor de pro deo-kamer der arrondissements- rechtbank te Amsterdam is den SOsten Oct. een curieus tooneeltje afgespeeld Aangebracht op de rol was de zaak van een ontvanger, die vergunning vroeg, kosteloos te mogen procedeeren tegen Z. M. den Sultan van Turkije Abdul Hained, daar hij dezen wilde aanspreken voor de rentebetaling eener leening, in prive aan- Toen nu de behandeling der voorafgaande zaken was afgeloopen, zei de voorzitter, mr. Scholten, tot den deurwaarder h Volgeude zaak. Wil u de beide partijen uitroepen f;3UIlxj^]Toiv. Schets uit het leven tier Parijsche 32) Kapitalisten. »Ik geloof, dat wij gerust onzen gang kunnen gaan," zeide Taboureau. //Mevrouw de barones heeft altijd veel met dien geestelijke op gehad, en heeft her- in plaats van den priester der parochie gekozen, on haar geestelijke hulp te verleenen. Gisteravond zijn haar de genademiddelen der kerk door hem toegediend, zoodat de eerwaarde vader nu slechts komt, om haar in haar laatste oogen- blikken bij te staan." Nadat di monnik eenige woorden met de stervende hid gewisseld, ging hij naar een hoek van het ve trek, viel op zijn knieen, haaldc zijn rozenkrans voor den dag en begon in gebogen hou- ding te bidd-:n. z/Komaan, zeide Taboureau, //wij kunnen, geloof ik, een beg i maken om den laatsten wil van de stervende te hooren." De notaris gaf aan die uitnoodiging gehoor, plaatste een der klerken met schrijfgereedschap en eenblad papier voor zioh aan de tafel, en ging in een leu- ningstoel ziPen, dien men bij het bed gerold had. z/Wij zijn tot uwe orders," zeide hij. z/Ik weet niet of gij mij kunt verstaan want ik kan moeilijk spreken," zeide de zieke. z/Ik zal dicht bij u komen." //Kan ik u niet eenvoudig zeggen, wat ik wil, waar- naar u het testament maakt," zeidede zieke met moeite. //Voorzeker." //Mijnheer, papa is schatrijk, wij, zijn kinderen, zijn ook rijk en zullen door de erfenis van papa nog rijker worden, ik heb zelf geen kinderen. Nu ik voel, dat het weldra met mij afgeloopen zal zijn, moet ik natuurlijk denken aan den man, wiens naam ik draag, en die voor mij een vader en een vriend is geweest," De notaris boog. z/Ik heb daarom besloten." De zieke scheen nu zoo vermoeid, dat zij geen woord meer kon zeggen. z/Rust wat, mevrouw," zeide de notaris, //hetgeen u reeds gezegd hebt, kost reeds vrij wat tijd om op te stellenterwijl wij dit al vast op schrift brengen, hebt u tijd om te rusten." Hij riep nu zijn tweeden klerk, die in een aan- grenzend vertrek wasgebleven, gaf aan elk een gezegeld vel papier en dicteerde het testament, dat alzoo in duplo werd opgemaakt. Nadat de inleiding der testamentaire beschikking gereed was, klonk het op eentonige wijze uit den mond van den notaris //Overwegende, dat haar vader, deheer Coquil- lard rijk is, overwegende, dat haar zusters eveneens zeer vermogend zijn, en door haar erfrecht op voor- noemden Coquillard kans hebben nog grooter ver- mogen te krijgen, daarenboven overwegende, dat haar echtgenoot, de baron Taboureau, zich voor haar altijd goed en liefderijk heeft betoond //Kan mevrouw nu verder haar verlangen kenbaar maken P" vroeg de notaris. z/Ja, mijnheer." De zieke scheen nu haar uiterste krachten in te spannen en vervolgde z/Mijn echtgenoot, die rijk schijnt, is echter in een benarde financieele positieHij kan morgen al hetgeen hij bezit verliezenwat zeg ik, mijnheer, hij kan meer verliezen dan hij betalen kan. Ik wil niet, dat hij na mijn dood in gelde- lijke ongelegenheden komt. Hij moet, al behoor ik niet meer tot deze wereld, over mijn geheele verm ogen kunnen beschikken." z/Begrepen, mevrouw, neem nu maar weer wat rust,'* De notaris dicteerde aan de klerken //Overwegende, dat de zaak van haar echtgenoot, hoe solide ook, door gewaagde speculates //Ongelukkige speculates,'' verbeterde Taboureau. //Door ongelukkige speculates,'' vervolgde de notaris, //groote verliezen geleden heeft, over wegende, dat zij niet van dit leven wil scheiden met de gedachte, dat zij haar echtgenoot in finan cieele moeielijkheden achterlaatzoo besluit en bepaalt zij, dat, zoowel met het oog op de moeielijke financieele positie vau haar echtgenoot, als om hare erkentelijkheid ten opzichte van zijn liefderijkheid voor haar te betoonen //Wat moet ik er verder bijvoegen, mevrouw?" //Wel, mijnheer, dat zij hem alles laat erven, wat zij heeft.'' //Alles, mevrouw,'' zeide de notaris verwonderd, heeft mevrouw de barones daar wel eens over nagedacht z/Ja, mijnheer." z/Denkt u niet, dat uwe familie hiertegen zal opkomen z/Maar mijnheer." z/Neem mij niet kwalijk, mevrouw, maar ik ben ambtshalve verplicht, de personen, die mij hun belangen toevertrouwen, voor te lichten, en hen er op te wijzen, wanneer zij, misschien onbewust, van de algemeen gevolgde manier van wilsbeschikking af wij ken en daardoor niet alleen sommige personen onverdiend voor het hoofd stooten, maar ook dik wijls de vervulling van hun plichten, jegens hun bloedverwanten, verzaken." //Is dit hier dan ook het geval, mijnheer vroeg de zieke. //Dit zal ik niet beslissenmaar ik laat he t aan uw eigen rechtvaardigheidsgevoel over, of ge uwe zusters of andere bloedverwanten totaal ten voordeele van uw man moet onterven." z/Och, mijnheer." z/Wat wilt u ten slotte?" z/Mijn man voor ondergang behoeden." z/Dat kunt gij toch, zonder dat gij twist en tweedracht in de familie brengt." z/Dit is ook mijn bedoeling." z/Nu dan, als ik het testament zoo opmaak, als gij wilt, zal het tot eindelooze processen aanleiding geven." z/Mijn familie zal het verliezen." ,/Best mogelijk, maar men zal daarom toch procedeeren." //Neen," zeide de stervende, //men zal mijn echt genoot geen proces aandoen, ik ken daartoe mijn vader en mijne zusters te goed. Zij zullen mijn laatsten wil eerbiedigen, als die maar zoo duidelijk opgesteld wordt, dat hij voor geen dubbele uit- legging vatbaar is." AANBIBDIK1SK AAMTBAG15

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1