Geldmannen. N°, 95. Eerste Jaargang. Woensdag 12 November 1890. BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maanden,0O franco per post. 1.— n voor h.et Buiten- land1.65 Afzonderlijke nummers. .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMIHDAL, Botepstraat, E, 342, SOHIBDAM. Frijs der Advertentien Van 1—6 regels/— .50. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twaamaal berekend. Familiebkeichtenper annonce f.40 Dienst Uit Apeldoorn werd Zaterdagmiddag geseind In 's Konings toestand wordt merkbaar achter- uitgang waargenomen. Het toegediende voedsel wordt meestal zonder bewustzijn gebruikt. De weinige slaap wordt herhaaldelijk gestoord door onrust, waardoor de hooge lijder, als aan angst ter prooi, voortdurend van en op de legerstede wil geholpen worden. Minister Mackay is Zaterdag naar het Loo vertrokken. Vermoedelijk staat dit bezoek in ver- band met de benoeming eener RegeDtes. Dr. Vinkhuyzen is gisterochtend naar //het Loo" vertrokken, tot het bijwonen van een consult over 's Konings toestand. De eed dien H. M. de Koningin ter aan- vaarding van het regentschap vermoedelijk Dinsdag IS dezer in een Vereenigde Vergade- ring der Staten Generaal in handen van den voor- zitter zal afleggen, luidt z/Ik zweer trouw aan den Koningik zweer, dat ik in de waarneming van het Koninklijk gezag, zoolang de Koning buiten staat blijft de regeering waar te nemen, de Grondwet steeds zal onder- houdeu en handhaven. t,Ik zweer, dat ik de onafhankelijkheid en het grondgebied des Rijks met al mijn vermogen zal verdedigen en bewarendat ik de algemeene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle des Konings onderdanen en van elk hunner zal be- schermen en tot instandhouding en bevordering van de algemeene en bijzondere welvaart alle mid- delen zal aanwenden, welke de wet ten te mijner beschikking stellen, gelijk een goede en getrouwe Regenies schuldig is te doen. //Zoo waarlijk helpe mij God almachtig Vermoedelijk zal daarna de aanvaarding van het gezag door H. M. in een proclamatie worden bekend gemaakt. Wanneer het Regentschap is aanvaard, eischt de Giondwet nog een tweetal voorzieningen. In de eerste plaats eene wet regelende //het noodige toezicbt over den persoon" des Konings, zoolang Z. M. buiten staat is de regeering waar te nemen. Deze wet, waarbij een of meer voogden worden benoemd, moet in Vereenigde Vergadering worden vastgeeteld. De tweede regeling, bij gewone wet vast te stellen, bepaalt de som, die op het jaarlijksch inkomen der Kroon zal worden genomen voor de kosten van het Regentschap. Deze wet, eenmaal afgekondigd, kan gedurende het Regentschap niet worden veranderd. Met 1 Januari a.s. kan men met den tram een kijkje in Belgie nemende rijtuigen der Zuid- Nederlandsche Stoomtramwegmaatschappij zullen dan van Breda doorloopen tot Antwerpen. Gedep. Staten van Zeeland hebben aan den gemeenteraad te Zaamslag medegedeeld, dat zij aan den Koning ter vernietiging hebben voorgedragen het raadsbesluit, waarbij aan de vereeniging voor christelijk onderwijs lokalen der openbare school zijn verhuurd. Te Groningen is de belaugstelling in de voor- stellingen van den circus Carre zoo buitengewoon groot, dat er 's avonds honderden persouen vruch- telooze pogingen aanwenden om een plaatsje te veroveren. Voor hooge prijzen worden er kaartjes van de hand gedaan. Kaarten lste rang f 1.50 vinden koopers voor f 10 en hooger, terwijl de 2de en 3de rangbewijzen voor f 5 tot f 8 verkocht zijn. De onderteekenaars althans eenige van het adres aan den minister van Water staat enz. betreffende dea handel in Nederlandsch spek zijn uitgenoodigd tot eene samenkomst in het departement van Waterstaat enz. op 13 November. Met hen zal dan eene gedachtenwisseling worden gehouden omtrent de wijze, waarop aan de bezwaren, in dat adres uiteengezet, kan worden tegemoetge- komen, zonder over te gaan tot het merken van buitenlandsch spek en varkensvleesch, waartegen overwegende bezwaren bestaan. Een koopman te Amsterdam heeft kennis gegeven, dat hij vermoedelijk voor een bedrag van f 21,000 aan diamanten is opgelicht geworden. Uit Amsterdam wordt gemeld De rechtbank heeft geen termen gevonden, mej. Aafke Kuypers gerechtelijk te vervolgen en stelde haar Zaterdag op vrije voeten. De officier van justitie heeft verzet aangeteekend. Mej. Kuypers bezocht onmiddellijk haar vriendin freule Berkhout. Zondag woonde zij de godsdienstoefening bij. Op grond, dat het mond- en klauwzeer te Vaals weder is geweken, hebben een 70-tal belang- hebbenden bij den veehandel op Engeland zich tot den minister van Buitenlandsche Zaken gewend met het dringend verzoek, zoo spoedig doenlijk alle pogingen in het werk te stellen om van de Britsche Regeering opheffing te verkrijgen van het verbod van invoer van levend vee, althans van slachtvee, te Deptford. Naar het Rblad verneemt, is het zoo goed als zeker dat het Congres International Maritime in 1890 te Amsterdam vergaderen zal, en dat dan een tentoonstelling van waterbouwkunde zal plaats hebben. Bij gelegenheid van de vergadering, in de vorige week door de afdeeling Leeuwarden van den bond v. alg. kies- en stemrecht gehouden en waarin de heer Stap als spreker optrad, werd het schotschrift Koning Gorilla o. a. in de zaal gevent. Thans vragen eenige aibeiders bij advertentie in het Leeuwarder Advertentieblad aan de heeren dr. Vitus Bruinsma c. s., of het uitventen van een dergelijk vuilaardig libel inderdaad zou kunnen strekken tot verhooging van het zedelijk peil der arbeidersbevolkiug. De heer Stellwagen, candidaat in de rechten te Leiden, heeft welwillend aangeboden voor belang- stellenden in den kring der Ned. Gist- en Spiritus- fabriek te Delft een cursus te geven in staats- inrichting. De heeren 0. J. Van Houten Zoou, de bekende chocolade-fabrikanten te Weesp, hebben het voornemen in den aanstaanden winter aan hun personeel eenige avonden van lelterkundig genot aan te bieden. Eenige populaire letterkundigen zijn reeds door hen voor het houden van eene lezing uitgenoodigd. Door den directeur der //Heidemaatschappij" is in het zuidoosten van Drenthe een onderzoek ingesteld naar de geschi/ctheid van den bodem voor het aanleggen van proefvelden voor de boschcul- tuur. Met de eigenaars van sommige dezer per- ceelen zal over den aankoop voor dit doel worden onderhandeld. De heer W. A. Scholten, te Groningen, heeft f 1000 geschonken aan de Commissie ter bevordering van het schoolgaan van kinderen van on- en minvermogende ouders, aldaar, om in den aanstaanden winter aan de meest behoeftige school- kinderen warme en voedzame spijzen te verschaifen. Op de lijnen der Nederlandsche Tramweg- Maatschappij in Eriesland en andere wordt druk gereden met voor dit doel gemaakte karren, waar- van de wielen van flenzen zijn voorzien en op rails passen. Vrachtrijders, bakkers en allerlei koop- lieden hebben zich zulk een voertuig aangeschaft om hun goederen te vervoeren. Door Gedeputeerde Staten is thans aan de Provinciale Staten het voor- stel gedaan, dat een bepaling worde gemaakt, waarbij verboden wordt gebruik te maken van de rails eener Tramweg-Maatschappij met speciaal daarvoor ingerichte voertuigen. Een tegen-adres is uit Oude-Pekela aan de Provinciale Staten verzonden. Op de laatste najaarsmarkt, te Alkmaar, zijn een paar stuks vee verkocht en niet betaald ge worden. De politie kon er niets aan doen, omdat het geen diefstal was. De kooper zeide te zullen betalen, maar niet wanneer. Op de jaarmarkten, die nog komen moeten, znllen dan ook verkoopers best doen van koopers van on bekende soliditeit, dadelijke betaling te vorderen. Tot nu toe was men vrij wel in het onze- kere, hoe toch de naam was van den man, die in de Tindal-meeting van den 13den October jl. zich zoo oneerbiedig over den Koning uitliet. De dag- vaarding, die de getuigen opriep, teneinde voor den rechter-commissaris getuigenis af te leggen, sprak van v Krekel of Gerritse". Uit de meest goede bron weten wij thans, dat de man waarlijk Krekel heet en dat in de resi dence zijn eerste levenskreet werd gehoord. Zijn opvoeding moet er zelfs niet toe geleid hebben om zich aldus uit te laten. De vergissing is ontstaan, omdat hij zich in zijn kosthuis Gerritse noeinde. Er schijnt. echler twijfel te bestaan of Krekel wel toerekenbaar is, en in dit geval is zijn plaats elders dan in de localiteit, waarheen de instructie hem, daar hij bovendien bekend heeft, onverbid- delijk zal voeren. Nv. N.) Zaterdagavond had te Oud-Beierland een groote volksoploop plaats als gevolg van het afkondigen der nieuwe politie-verordening, waarbij het houden van kermisvermakelijkheden op particulier terrein is verboden. Onder het zingen van het lied //Ker mis moet er wezen en Jcernis moet er Zijn" loog de menigte naar het huis van den burgemeester, en vernielde daar eenige ruiten en de huisbel. Ook bij andere bewoners werden er baldadigheden gepleegd. Tot vddr korten tijd konden zij, die tot gevangenisstraf of hechtenis veroordeeld waren, zich tijdelijk aan het ondergaan daarvan onttrekken, door zich in hunne woningen schuil te houden. De onlangs in werking getreden wet heeft hierin veranderiug gebracht, en op grond daarvan is dan ook te Amsterdam een zoodanig persoon in zijne woning aangehouden, na te hebben geweigerd op uitnoodiging te bestemder plaatse te verschijnen tot het ondergaan der hem opgelegde straf. De vernieuwing van //het Czaar Peterhuisje te Zaandam wordt, naar de Zaanl. Ct. meldt, met kracht voortgezet. Het oorspronkelijke gebouw, dat op sommige plaatsen 3 duim in den grond was gezaKt, is met behulp van dommekrachten en vijzels ongeveer 1 M. in de hoogte gebracht, en van eene zeer hechte fundeering voorzien de vloer is door ijzeren balken ondervangen en het geheel door Amerikaanschhouten steunpilaren, stevig aan elkander verbonden, omringd, zoodat beweging en schudden zoo goed als onmogelijk is geworden. Men verwacht, dat de herstelling tegen 1 Januari 1891 voltooid zal zijn. Door de politie te Maastricht is een gooche- laar aangehouden die, onder voorgeven van daarmede toeren te willen verrichten, zich 2 gouden ringen, 2 oorbellen en 1 zilveren ring heeft toegeeigend. Iemand te Woerden had dezer dagen een aardig buitenkansje. Op een boelhuis kocht hij voor f 1.50 een schilderijtje, dat bleek door Adr. Van Ostade geschilderd te zijn. Het werd voor f 100 weder verkocht. Nu de wintervergaderingen weder aanvangen, vestigt men de aandacht op de Hollandsche heb- belijkheid om nooit te beginnen op het vuur, dat voor de vergadering is aangegeven. Onze Tweede Kamer geeft daarvan het voorbeeldnu, daarbij geldt het nationale tijd, en met dezen is men nooit zuinig geweest, merkt de ,/Arnh. Ct." op. Maar in onze genootschappelijke en andere samenkomsten ware het toch aan te bevelen, dat men zich hoog- stens hield aan het traditioneele //prinsenkwartier", Soliets uit het leven der Parijsche 33) Kapitalisten. Toch schijnt hier en daar een flauw lichtje voor een venster en verkondigt een schor brullend gezang, dat er nog menschen zijn, die schik in hun leven schijnen te hebben. Die lichtjes zijn afkomstig van de kroegen, waar nacht en dag gedronken wordt. Nu en dan verlaat een schooier de kroeg. On- gelukkig de welgestelde burger, die in dit avonduur door deze buurt wandelde en zoo'n schooier tegen- kwam, want deze zou onmiddellijk ruzie tegen hem zoeken, om hem zoodoende tot een vechtpartij uit te lokken, waarbij altijd zijn horloge of zijn por- temonnaie gerold wordt. Het was negen uur 's avonds. De slecht verlichte straat was nu reeds eenzaam en verlaten. Een man, boven den middelbaren leeftijd, van een krachlige gestalte, gekleed in een vuil sjouwer- manskostuum, dwaalde aldaar rond. Ofschoon die man fliuk doorstapte en zich schijnbaar kalm hield, zou het den aandachtigen beschouwer niet ontgaan zijn, dat hij niet bijster op zijn gemak was. Hij dwaalde langs de kroegen, deed net alsof hij erin wilde gaan, maar scheen zich dan weer te bedenken en vervolgde zijn weg. Eindelijk vermande hij zich en trad een kroeg binnen, die spaarzaam verlicht en vol volk was. Door den tabakswalm, die er in de gelagkamer hing, en die zoo dik was, dat men op drie a vier pas afstand niets meer kon onderscheiden, werd zijn binnentreden door de bezoekers nauwelijks op- gemerkt. De bediening werd mogelijk gemaakt, doordat een buffetjongen aanhoudend door de tap- kamer liep luidkeels roepend//wie moet er nog wat hebben De onbekende bestelde een flesch wijn, haalde een pijp uit den borstzak van zijn boezeroen, stak die aan en hielp den rook nog dikker maken, dan hij reeds was. Hij ging toen aan een tafeltje zitten, en spoelde van tijd tot tijd zijn keel met een glas wijn door. Toen hij daar een kwartier had zitten rooken en drinken, kwamen vier mannen mede plaats nemen aan het zelfde tafeltje, waar hij zat. v Duivelkaters, zeide de een, die onzen rooker scherp aankeek, tot den andere //als die kerel niet de oude Zakkenroller is, dan ben ik wat." wHij heeft er veel van weg," zeide de tweede. //Ik zou hem wel eens weer willen zien," zeide de derde, //want hij was altijd een kranige kerel." //Hij lijkt er veel op," zeide de vierde, //maar als hij het is, is hij erg verouderd." De eerste spreker nam zijn glas op, stootte het tegen dat van den man, dien men voor Zakkenroller hield, en zeide, //klink eens met de kameraden, of ben je trotsch geworden Ben je niet meer van het vak, zoodat je de kameraden niet meer aaukijkt De onbekende klouk, zette zijn flesch te midden van de andere flesschen, en zeide//ik kijk de kameraden niet scheef aan, integendeel, ik ga recht tegenover hen zitten. En wat hetvak ook betreft, ik heb het nooit veracht." z/Het is Zakkenroller/' zeiden nu alle vier te gelijk. z/Gij hebt gelijk/' zeide de aangesprokene, //hij is het in levenden lijve." Kerel, waar hebt gij gezeten vroeg de een, z/wij hebben je minstens in geen tien jaar gezien.'' Toen vertelde Zakkenroller, dat hij buitenslands was geweest, om aan de nasporingen der politie te ontkomen, dat hij in den vreemde goede zaken had gemaakt, doch ten slotte ook door de justitie aldaar op de hielen werd gezeten. Dat hij van oordeel was, dat hij vroeg of laat toch ingerekend zou worden, waarom hij maar verkozen had zich liever in Erankrijk te laten inrekenen dan in den vreemde. Daar hij jaren lang weg was geweest, had hij er nog al moed op, dat de politie hem zoo gauw niet zou herkennen en dat hij nog eerst een paar goede zaakjes zou kunnen doen, voordat men hem te pakken kreeg. Zakkenroller bestelde nu eenige flesschen wijn en liet zijn vroegere makkers duchtig zijn welkomst in het vaderland drinken. De vier dieven begonnen nu op hun beurt aan Zakkenroller te vertellen, hoe of zij gedurende zijn afwezigheid aan den kost gekomen waren, welke verhalen van tijd afgebroken werden met duchtige uitvallen tegen de fabrikanten van nikkelen horloges en tegen de mode om simili parures te dragen. Al pratende raakten gaandeweg de flesschen ledig, waarna Zakkenroller nogmaals trakteerde. De tongen raakten los, men zong, dronk en klonk bij afwisseling. Daar men wel vermoedde, dat Zak kenroller niet voor niet in de dievenherberg was gekomen, maar denkelijk een diefstal op het oog had, waarvoor hij eenig personeel noodig had, vroeg men hem, of hij niet een van het viertal voor een zaakje kon gebruiken. De mannen van dit viertal behoorden echter niet tot de gevaarlijkste soort dieven, het waren lade- lichters, dieven van uitgestalde voorwerpen, oplich- ters, die tevens nu en dan een portemonnaie en een horloge rolden. Blijkbaar kon Zakkenroller, die zich nimmer met zulke kleine diefstalletjes had opgehouden, maar altijd groote zaken had gedaan, hen niet gebruiken, want hij liet zich op dat punt niet veel uit, en de anderen drongen daar niet verder op aan, wel wetende, dat dit toch vergeefsche moeite zou zijn geweest. Daar de boevenstukken, die Zakkenroller vroeger bedreven had, nog van tijd tot tijd het onderwerp der gesprekken in de dievenherbergen uitmaakten en zijn diefstallen zich gekenmerkt hadden door een grenzenlooze brutaliteit eu een buitengewoon overleg, was men overtuigd, dat hij geen dieven van kleinigheden kon gebruiken, maar integendeel boeven noodig had, die voor inklimming met braak en zelfs niet voor moord terugdeinsden. Hoe gaarne de vier boosdoeners den een ofanderen diefstal met Zakkenroller zouden bedreven hebben, zoo troostten zij zich met de gedachte, dat dit voor hen niet weggelegd was, omdat zij hun sporen nog niet bij het dievengilde verdiend hadden. Zakkenroller wilde reeds opstaan en vertrekken, toen men hem vermcht, nog eens even afscheid te drinken, waaraan hij voldeed. Terwijl men hier- BE SCHIEDAMMER AAKBIEDIIOEN AANYBAQ1A

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1