Galdmannen. N 06. Eerste Jaargang. Zaterdag IS November 1B0O N N E N N D. Abonnementsprijs: Per drie maandenf _.qo franco per post. 1. m voor het Buiten- 155 Afzonderlijke nummers. .05 Venschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SOHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.50. Iedere regel meerf .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Famiheberichtenper annonce f .40 De S/aattcourant bevat het volgende bericht ointrent den teestand van Zijne Majesteit den Koning. Gedurende de laatste veertien dagen heeft de toestana van Zijne Majesteit den Kcning weinig verandering ondergaan. De stoornis der geestvermogens blijft dezelfde. De gemoedsstemming van Zijne Majesteit is af- wissele* d, nu eens kalm, dan weer eens opge- woudenhet laatste vooral als de nacht slapeioos is doorgebracht. De lichaainskrachten, ofschoon ongeUijfeld ver- minderend, biijven toch voldoende. Voor het leven van Zijne Majesteit den Koning dreigt op het oogenblik geen gevaar. Paleis het Loo, 10 November 1890. Dr. S. S. Rosenstein, Dr. ViNKHuyzEN, J. Vlaanderen Cz. Renter seint uit Bern, dat door den Bonds- raad aan den Nederl. Raad van State het diep leedwezen werd te kennen gegeven over den ach- teruitg..,ng van Z. M. den Koning der Nederlanden en de oprechte wenschen voor Zr. Ms. spoedige en volkomen genezing. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben tot rapporteurs over de Pokkenwet gekozen de heeren Schreinemacher, Van Loben Sels, Zaaijer, Ziilker en De Beaufort. In het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de begrooting van Justitie worden o.a. de volgende opmerkingen gemaakt In het Burgerlijk Wetboek wenschte men parti- eele wijziging, waarbij vooral in aanmerking komen de bepalingen betrelfende de echtscheiding, de olograpnische testamenten, de formaliteiten bij boe- delscheiding, enz. Sommige leden bestreden den vorm, waarin te- genwoordig cooperatieve vereenigingen optreden, tot groot nadeel van den neringdoenden stand. Sommi en wilden die vereenigingen beperken tot den afzst van benoodigdheden voor het dagelijksch leven anderen wilden den verkoop aan niet-leden geheel /erbieden maar hiertegen werd opgemerkt, dat de cooperatieve vereeniging een rechtsvorm is, welken men niet mag belemmeren of onderdrukken, terwijl het verbod bovendien illusoir gemaakt zou kunnen worden door den vorm aan te nemen van naamlonze vennootschap. Wijziging van de Jachtwet in het belang van land- en tninbouw werd door sommige leden op- nieuw gewenscht. De moeilijkheid der toepassing van de Vogelwet gaf aaileiding tot het denkbeeld, om die wet ge heel buiten werking te stellen. Naai aanleiding der zonderlinge interpretation, welke aan de nieuwe Wapenwet worden gegeven, vroeg men, hoe de minister over hare werking en toepassmg denkt. Herziening van de Notariswet werd diingend noodig geacht. Verbetering van het toezicht op de notarissen kwam daarbij vooral in aanmerking. Men meende ook, dat het 0. M. ijveriger behoorde te vervolgen. Ook in het examenstelsel voor can- didaat-notaris schijnt, wanneer men let op den toevloed van dezen, een hervorming noodig. Voorloopige maatregelen om te waken tegen ongelukken in fabriekeii en werkplaatsen werden wenschelijk genoemd. Sommigen betwijfelden of wel krachtig genoeg wordt opgetreden tegen beleedigingen in periodiek verschijnende drukwerken. In de memorie van antwoord op de Indische begrooting wordt medegedeeld, dat aangezien de sterkte aan Bnropeanen in het Indische leger aan- zienlijk is afgenomen, het op dit oogenblik hoogst noodig is, dat het Koloniaal werfdepot ongestoord werkzaam kunne biijven. Op dit oogenblik zou eene inkrimping van het werfdepot ontijdig zijn te achten. Ter verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Oud-Beierland werden 1737 stemmen uitgebracht. Daarvan ver- kregen de heeren A. Jongejan (Antirevolutionnair) 755, L. Overwater (Liberaal) 688 en D. Kluif- hoofd (LiberaalJ 275. Alzoo herstemming tusschen de heeren Jongejan en Overwater. Volgens vthe Standard" overwegen de Re- geeringen van Dnitschland, Belgie en Nederland, in hoever het wenschelijk is, alle Staten, die aan de Noordzee grenzen, uit te noodigen tot deelne- ming aan eene conferentie over de middelen ter voorkuming van het verkwisten van visch. Door een internationale overeenkomst, o. a. be- treffende den siuitingstijd en het verbod van den verkoop van ourijpe visch, wil men dit doel be- reiken, op grond dat de vischvoorraad in de Noord zee gedurende de laatste, 50 jaren door de roeke- loosheid der visschers sterk verminderd is. Het ligt in de bedoeling der Regeering om nog m den loop van dit jaar gaandeweg de valide- compagnie bij de koloniale reserve te organiseeren en nog voor 1 Januari e.k. ook het gereedstaande gebouw te Nijmegen te doen betrekken. Evenals in vroegere jaren, heeft de Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw in eene algemeene vergadering besloten, met goedkeuring van den minister van oorlog, in 1891 wederom voor drie jongelieden de gelegenheid open te stellen, zich aan de kon. milit. academie te Breda, zoowel theoretisch als practisch te bekwamen in het vak van hoefsmid. Terwijl de Enkhuizer hotter E. H. 95, toe- behoorende aan en bevaren door J. Stavenuiter, Dinsdag in het Krabbersgat zeilde, kwam despoorboot Friesland van Stavoren. Door den mist uit den gewonen koers geraakt, stoomde zij recht op den botter aan toen haar voorsteven op het visschers- vaartuig werd gezien, was wenden te laat en eene aanvaring onvermijdelijk. De botter werd aan splinters gevaren. De kapitein van de Friesland het terstond stoppen, eene boot werd uitgezet, en de opvareuden gered. Voor den visscher, een oppassend huisvader, met een talrijk gezin, is het verlies van zijn vaartuig een zware slag. De omtrek der door uitgraving van laagveen ontstane plassen bij Tjalleberd (Fr.), de Petten genaamd, welke zijn bestemd op heur bevroren wateren dezen winter duizenden liefhebbers van ijssport te dragen, die den (zoo de IJsgod wil aldaar te beslechten internationalen kamp op schaat- sen zullen bijwonen, biedt thans het schouwspel van een werkstaking aan. De arbeiders, belast met de voorbereidende werk- zaamheden ten behoeve van de droogmaking dier 1 etten, welke werkzaamheden bestaan in het graven van 10 wijken, hebben den arbeid gestaakt. De oorzaak dier werkstaking is vermindering van het graafloon, dat van 45 op 30 cent is ternggebracht. Toen een der arbeiders daarover ongenoegen kreeg met den aannemer, en deze ontslagen werd, leg- den alien, ten getale van 260, den arbeid neder. ,/Gjin han mear oan 'e skeppe," was het wachtwoord. Thans eischen de meesten het vroegere loon en bovendien de vaststelling van een arbeidsdag van s morgens 8 tot s middags 4 uur. De aannemers weigeren aan die eischen te voldoen. Woensdag is er ajipel gehouden, waarbij geen der aannemers aanwezig was. De wijkgravers be sloten de strike vol te houden. Een socialistisch woordvoerder is derwaarts gekomen. Burger Fortuyn heeft in een te Amsterdam gehouden vergadering de anarchisten van Chicago, in 1887 ter dood gebracht, weder eens verheerlijkt. De sociaal-democraten waren daartoe in Constantia bijeengekomen. Fortuyn verzekerde, dat het dood- vonnis slechts was uitgesproken, omdat de bour geoisie een voorbeeld gesteld wenschte te hebben. De spreker verklaarde zich voor het tegenwoordige tegen geweld, niet echter uit beginsel, maar omdat de groote meerderheid van het volk „nog te 1am- lendig is." Na deze rede traden er twee socialistische vrou- wen op met een herrinneringsversde eene decla- meerde haar gedicht, de andere zong. De Hooge Raad heeft verworpen het cassa- tieberoep van den Utrec'ntschen drukker, die tot 3 wek.m gevangenisstraf is veroordeeld wegens mis- leiding van kiezers, door een strooibiljet, bij eene raadsverkiezing, te Utrecht gehouden. Door een consortium van eenige heeren/ meerendeels uit de provincie Utrecht, is voor de som van f 8000, aangekocht een prachtige, don- kerbruine, Northfolker hengst, ter verbetering van het paardenras. Het dier is reeds naar ons land overgebracht en gestald te de Bilt. Sohets uit het leven der Parijsclie 84) Kapitalisten. z/GoedGa nu maar weer slapen. Ik heb zaken met een kameraad, wij zullen die wel zonder leven te maken afhandelen." Het vrouwelijk wezen zeide niets meer, draaide haar gelaat naar den muur, en poogde te slapen. ®0Uf 1 >ekje bood Zakkenroller een stoel aan, en ging ze!f ook zitten. z/Zie zoo/' zeide hij, „zeg nu hetgeen gij te zeggen hebt." Zakk nroller wees veel beteekenend naar de vrouw, die op het stroo lag, en zeide, //wij zijn niet alleen.'' //Wees toch niet bevreesd,'' zeide Goudbekje, zij is niet babbelachtig." z/Dat moet ik altijd maar wagen," zeide Zakken roller. z/Doe of we samen zijn," zeide Goudbekje, „ea voordat wij zaken doen, mijnheer Zakkenroller, moet ik u zeggen, dat ik zoo veel van uwe bedrijven heb gehoord, dat ik gaarne eens wat uit uw leven zou vernemon." z/Honr eens," zeide Zakkenroller, //mijn leven is bekend, maar ik wenschte wel het een en ander uit het uwe te vernemen, om te zien, of ik use- bruiken kan." //Gij wenscht mijn levensloop te weten, kameraad," zeide Goudbekje, „nu, daarvan kan ik u niet veel vertellen. Weiaan, ik zal toch aan uw verlangen voldoen, doch op een droogje kunnen wij niet biijven zitten." Dit zeggende ging hij een flesch wijn met twee glazen uit de kast halen, schonk in, klonk met zijn nieuwen kameraad en begon aldus //Aan mijn geboorte schijnt een geheim verbonden te zijn. Zoo ver ik mij herinneren kan, was ik in een groot huis met allerprachtigst gemeubileerde vertrekken en werd daar met onderscheiding behan- deld. Het komt mij altijd voor, dat ik het kind ben van de rijke familie, die dat huis bewoonde. Wat er verder is gebeurd, dat weet ik niet, mijn bennneringenzijn verward en ik zie mij, in mijn gedach- ten, naakt, koud en hongerig aan den weg. Hoeofik uit dat huis in dien toestand kwam, weet ik niet. Wat ik mij verder herinner, is, dat straat-acro- baten mij opnamen, mij te eten gaven en mij allerlei kunsten leerden, die ik later op de publieke straat moest vertoonen. Weldra bleek ik met buitengewone lichaams- krachten te zijn uitgerust en toen ik zoo wat tot mijn veertiende jaar bij de acrobaten was geweest, begon ik voor eigen rekening. Ik reisde de ker- missen af, sloeg steenen met de vuist stuk, lichtte zware gewichten op, en won zoo mijn kostje. Met dat al kreeg ik toch zelden mijn buik vol, want u moet weten, ik heb te veel kracht voor een gewoon mensch, maar daar komt lielaas ook bij, dat ik ook veel meer eten lust, dan een gewoon mensch." u Wanneer gij voor uzelf niet genoeg verdienen kunt, waarom neemt gij dan nog een vrouw?'' vroeg Zakkenroller. #Staat gij daarover verwonderd," zeide Goudbekje, z/onze geschiedenis komt op hetzelfde neer. Zij is het kind van den een of anderen rijken heer, die van oordeel is geweest, dat zij te veel op aarde was, en die haar niet heeft durven ombrengen, en haar daarom eenvoudig maar op straat heeft gezet. Ik vond haar weenend bij een paal, zonder vader of moeder, ik heb haar groot gebracht, zij heeft met mij gezworven, is mijn vrouw geworden en kreeg het later in het hoofd. Nu is het kermiszwerven gedaan, want ik kan met zoo'ii vrouw niet op reis gaan, en nu ben ik zaakjes gaan doen met de anderen, gij begrijpt mij." Brengt het nog al op P" vroeg Zakkenroller. De klad is in het vak," zeide Goudbekje. Zoodat, zeide Zakkenroller, //gij tegenwoordig nog honger lijdt?" z/Voorzeker, want er is in geen tijd iets te ver dienen geweest." z/Koop dan daar eerst een soupertje voor," zeide Zakkenroller en wierp een handvol Louis d'or op de tafel, //want met een hongerig man is het slecht zaken bespreken." Duivekaters/' zeide Goudbekje, //gij hebt een goede gehad, leer mij ook de kunst eens zooveel te verdienen.'' z/Ga eerst wat eten halen, en dan zal ik u in de gelegenheid stellen, om grof geld te verdienen." Goudbekje liet zich dit geen tweemaal zeggen, hij nam het geld op, ging weg en kwam weldra terug met een jongen uit een restauratie, die een soupertje, beslaande uit gebradeu coteletten, oesters, brood, kaas en eenige flesschen wijn binnenbracht. Hij zelf droeg wat hout, een paar pak lucifers In de Noorderkeik te Ainsteidam, waar mej. Aafke Kuypers met bare vriendin, freule Berkhout, de godsdiensloefeuing bijwoonde, werd een bank- billet van f 200 van een ,t Verloste" voor de armen gecollecteerd. De broeder der overleden freule Smissaert, die in Amerika woont, doch sedert geruimen tijd te Amsterdam vertoefde en meermalen bij de instructie werd gehoord, heeft verlof bekomen om zijn woon- plaats weder op te zoeken. Woerisdagmorgen werd een Hagenaar gebo ren in een rijtuig, terwijl men de moeder naar het Ziekenhuis transporteerde. Bij een te Nijehorne (Fr.) gehouden hard- draverij, ter gelegenheid van de jaarmarkt, heeft een treurig ongeluk plaats gehad. Een dertienjarig meisje, dat zich onvoorzichtig op de baan waagde, werd overreden en bleef op de plaats dood. De vereeniging tegen het mishandelen van dieren te Haarlem, heeft eene afdeeling opgericht voor jongelieden van 6 tot 18 jaar, met het doel de beginselen der vereeniging reeds bij het jonge geslacht aan te kweeken. Zij tracht dit doel te bereiken door de verspreiding van kinder-lectuur op de zaak betrekking hebbende, door het houden van toespraken en door het geven van onderricht in den aard, het karakter en het nut der dieren en de verplichtiugen van den mensch tegenover zijne medeschepselen. Geen kind wordt toegelaten, dat niet het v o o r- nemen heeft zich van dierenmishandeling te onthouden en dieren niet moedwillig leed te doen. Reeds op twee scholen heeft de vereeniging tal van diploma's verspreid. Deze diploma's zijn keurig bewerkt en worden door de kiuderen in hooge waarde gehouden. Zij dragen tot opschrift//Diploma van die zich voorneemt nooit dieren te mishandelen, en znlks zooveel mogelijk tegen te gaan." De Rotterdamsehe postdniveu-vereeniging Be Reinduif is door eenige liefhebbers weder in het leven geroepen. Het doel van deze vereenisring is hoofdzakelijk, de duiven in gebruik te stellen voor den handel en de scheepvaart. Elk handelskan- toor of reeder kan zich bij het bestuur aanraelden om duiven op ziju schip te verkrijgen, ten einde depeches over te brengen. De keisteenenmassa's, die de Hondsriig Oostelijk Drente bevat, zijn vrij wat aan het minderen. Jaren aaneen leverde deze bergketen duizenden wagenvrachten keien, welke te Zuidlaren, Spijkerboor, Gasselte en Nieveeu een uitgebreiden keienhandel in het leven riepen. Sinds een 20tal jaren werd alleen op laatstgeuoemde plaats dikwijls wekelijks een duizendtal vrachten aangevoerd en verklopt. Er zijn steenen, die tot 400 Kg. wegen. Het is te voorzien, dat bij het einde derl9eeeuw de Ilondsrug van zijne keienmassa's ontdaan zal zijn. en een zak gemalen koffie. Nadat hij het vuur had aangemaakt en een ketel met water had over- gehangen, wekte hij ,le reeds slapende krankzinnige en zeide, ,/wel, Uiltje, kom aan tafel, wij' hebben een heerlijk souper, mijnheer betaalt." Uiltje liet zich ook geen tweemaal noodigen //mijnheer is wel goed," zeide zij met een zwakke stem en nam plaats aan tafel. Beiden verslonden het brood, de coteletten en de oesters als hongerige wolven, sloegen een paar glazen wijn naar binnen en deden zich daarna nog te goed aan brood met kaas. Toen Uiltje verzadigd was, liet zij zich op haar stroo nedervallen en sliep weldra weder in. In dien tusschentijd was het koffiewater aan de kook geraakt, Goudbekje kreeg nu een koffiekan uit de kast, nam twee groote koppen, zette die op tafel en goot op de koffie kokend water. z/Zie zoo," zeide hij tot Zakkenroller, //nu ik verzadigd ben, kunnen wij eens een koffiepraatje maken." Hij schonk twee koppen koffie in, schoof er een van zijn metgezel toe, nam naast hem plaats en zeide, //nu weet gij wie ik ben, zeg mij nu of gij mij kunt gebruiken." z/Dat hangt van u af," was het antwoord. z/Als dat van mij afhangt, en er is veel geld mede te verdienen, dan ben ik uw man." //Nu dan, hoeveel brengt u gewoonlijk een zaakje op Goudbekje glimlachte en zeide, //dat is er naar, gewoonlijk niet veel, want ik heb u reeds gezegd, het is tegenwoordig erg slap." z/Nu, bij dit zaakje zijn eenige duizenden francs land AANBIEDIN1EN Dienst - AANTRAGlfl -.85 F,JE3TQXXjX4iEirr,C7>I«J

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1