Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. RECHTZAKEN. Sedert Maandagnamiddag wordt te Haarlem vermist eene 20 jarige dienstbode, omtrent wier lot men zich zeer verontrust, dewijl zij in hare betrekking op een boodschapleitje heeft geschreveu ,/iiiet weerom, dood." Haar signalement is: tarne- lijk lang, gezet, bleek, en blond haar, gekleed met bruinen regenmantel en blauwen kapothoed. Reuter seint nit Parijs, dat le Journal Officiel een besluit afkondigt, houdende verbod van in- en doorvoer in Erankrijk van de verschillende soorten van runderen, schapen, geiten en varkens, afkomstig van Belgie en Nederland. Per Tclegraal'. In de heden gehouden vereenigde vergadering der beide Kamers van de Staten-Generaal is met eenparige stemmen aangenomen het wetsontwerp, waarbij aan H. M. de Koningin het Regentschap wordt opgedragen. De Kamers zijn daarna uiteengegaan. Schiedam, 14 Nov. Hendrik Ibsen is een van die schrijvers, die nog al van zich doen spreken. Zijn werken hebben een geheel eigenaardig karakter. Het was daarom te verwachten, dat velen met belangstelling zich Woensdagavond naar ,/Masis Sacrum" zouden be- geven, waar zijn stuk ^Spoken" zou worden ten tooneele gevoerd. De vertolking mag uitstekend genoemd worden en verwierf de algemeene sympathie. Of dit zelfde kan gezegd worden van de theorieen, die daarin verkondigd werden, meenen wij te mogen betwijfelen. Waar b. v. een lans gebroken wordt voor de z. g. vrije of wilde huwelijken, daar zal menigeen bedenkelijk de schouders hebben opgehaald. Een vreeselijke waarschuwing lag in het lijden van Oswald Alving, die ten gevolge der zonde zijns vaders besmet, krankzinnig werd. De tweestrijd der moeder, waar haar kind haar de belofte afperst, hem te zullen vergeven, wanneer dit vreeselijke lot hem zal treffen, en later opnieuw die strijd tusschen de inoederliefde en den plicht om de eenmaal gedane belofte te vervullen, dat is aangrijpend schoon geschilderd en werd meesterlijk door Mevrouw Rbssing Sablarolles weergegeven. Hoe Ds. Manders zijn geheele gedrag zoodanig inrichtte, dat de publieke opinie steeds op zijn hand washoe hij daarom outraadde de gebouwen van het pas gestichte asyl Alving" niet te verzekeren en hoe hij, toen dit nog voor de opening af brandde in benauwdheid verkeerde, omdat het publiek dit onheil aan hem zou wijten, wijl hij dien avond ddar een godsdienstige bijeenkomst had geleid; dit alles is geestig in het licht gesteld. Het spel van den heer Smith mag ook niet onvermeld blijven. Met veel succes vervulde hij zijn dikwijls zware rol. Te Leiden is heden de heer J. M. M. C. Beukers, geboren alhier, bevorderd tot doctor in de Geneeskunde, na verdediging van een Academisch proefschrift, getiteld: „Chorea hereditaria adultorum". Ter benoeming van een oiiderwijzer aaD de tweede tusschenschool N. aan de Boekhorststraat te Rotterdam (hoofdde heer P. Guittart) zijn voorgedragen de heeren K. Schutter, alhierE. Sterkenburg te Rotterdam, en A. Eijsberg, alhier. Op de voordracht voor onderwijzer aan de twe» de tusschenschool L. aan de Van Speykstraat te Rot terdam (hoofd de heer J. Adams) zijn gej laatst de heeren A. Eijsberg, alhier, E. Steinman, te Dordrecht, en J. W. Keemink, te Vlaardingen. De kegelclub #Antipoedel" alhier, heeft te Amsterdam in een internationalen kegelwedstrijd een prijs behaald. Alhier is in den ouderdom van ruim 82jaar overleden P. Van Vliet, oud-strijder, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Dezer dagen had alhier de feestelijke opening en ingebruikneming plaats van het nieuw gestichte sclu.olgebouw van de Vereeniging voor gereformeerd onderwijs. Vele genoodigden, waaronder leden der com- missie van toezicht op het lager onderwijs, van den kerkeraad der Christelijk gereformeerde, als- niede van die der doleerende gemeente, de ouders der kinderen enz. woonden de plechtigheid bij. Dinsdagmorgen te ruim 11 uren, waren er op den straatweg tusschen onze stad en Ketel, twee personen, die inisschien een weinig te veel van de Vergunning" hadden gebruikt. Een van hen kwam in een sloot terecht, zoodat hij ook van buiten doornat was. Gelukkig werd hij spoe- dig door zijn kameraad er uitgetrokken en op het droge gebracht, waarna zij met den schrik en door een nat pak ontnuchterd, hun weg vervolgden n de richting van Delft. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd J. Koppenhage aaugehouden met een emizer jenever, die hij blijkbaar gestolen had uit de bran- derij van den heer H. Houtman aan de Willems- kade alhier. Bij onderzoek bleek, dat hij zich door inklimmen toegang had weten te verschaffen tot genoemde branderij. De Schiedamsche werkliedenvereeniging //Door eendracht grooter", vddr eenigen tijd alhier op- gericht, neemt, naar men ons mededeelt, steeds in ledental toe. De vereeniging telt thans meer dan 100 leden. Gisternamiddag te 5| uren, werd de Zand- woestijn aan den Buitenhavenweg in opschudding gebracht, doordien circa een 20-tal jongens van 10 tot 14 jaren, voorafgegaan met kruithoorn- muziek en lange stokken, in der voege van fakkel- licht, die straat doortrokken, en op verscheidene plaatsen halt hielden, doch bemerkende, dat er politie bij zou komen, maakten zij het fakkellicht uit en gingen links en rechts uit elkander. Ouwerschie, 14 Nov. Woeusdagmiddag had alhier een schipper, terwijl hij bezig was een pe- troleuuivat op de brug te werpen, het ongeluk met zijn vinger tusschen de brug en het vat te geraken, waardoor zijn vinger gedeeltelijk ver- brijzeldwerd. Ds. C. Leenmans zal Zondag a.s. te 9^ en te 2 uur voor de gemeente optreden. Aan de brugophaalders A. De Boer en J. Klapwijk, alhier, is gisteren door den Rotterdamschen gemeenteraad een loonsverhooging van f 1.50 per week toegekend. Hun jaarwedde is dus van f 200 op f 278 gebracht. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 13 Nov. Nadat er eenige dagen na den vreeselijken pak- huisbrand verloopen zijn, hoort meu met van de ware oorzaak van dat ouheil. Het volk zegt wel, er lag kurk en schors, en deze stoffen zijn aan hel smeulen gegaan, doch hoe die stoffen in smeulenden toestand zijn geraakt, hoort men niet. Oud Delfshaven scbeen voor Rotterdam niet onder te willen doenden anderen nacht brak er een binnenbrand uit, die wel spoedig zonder behulp der spuiten gebluscht werd, doch die menigeen uit den slaap haalde, doordat het geschal der signaal- horens en het rollen der aanrukkende spuiten, waarvan de bemanning door allerlei kreten in hun langen tocht werden aangemoedigd, een groot mis- baar maakten. Daarna keerde het brandbluschma- terieel terug, getrokken door de mamchappen, die onder het gezang van ,/Valt er niets te schagge- len" op nieuw generale reveille hielden. En in den morgen had er weer een brand plaats, die eveneens niet veel te beteekenen had en tot meuigen kwinkslag aanleiding gaf, toen de mare zich ver- spreidde, dat de brand in een bed was, en het smeu- lende voorwerp daarna uit het venster werd gesmeten. De nieuwe schouwburg Tivoli blykt minder geschikt om groote opera's op te voeren. De acoustiek valt niet mee, en om de handeling van tal van choristen en figuranten goed uit te voeren is de tooneelruimte te klein. De Kralingsche ijsclub heeft even als alle ijs- clubs een slecht jaar gehad en heeft een verlies van f 1268.31. Natuurlijk kost het geld om de ijsbanen in orde te brengen en is het weder dooiend, dan worden die kosten niet goed gemaakt. De heerenkaarten zullen dit jaar f 4.00 en de dames- en kinderkaarten f 1.00 kosten. Brielle, 13 Nov. In de j.l. Maandag gehouden opeubare vergadering van den Raad onzer gemeente, werd door den heer Veenenbos voorgesteld, wien was gebleken, dat hetgeen hij in de laatstgehouden geheime sitting van den Raad in 't midden had gebracht over de voordracht ter benoeming van commissieleden voor het M. O., onmiddellijk na de vergadering in 't publiek was verteld, dat de Raad een motie aanneemt, waarbij hij zijn afkeuring over dergelijke handeling te kennen geeft. Door den heer Verwoerd werd erop gewezen, dat de Voorzitter geen geheimhoudiug had opgelegd, en voorgesteld, hoewel ook hij de handelwijze unfair vindt, deze motie niet publiek te behandelen. Bij stemming over het voorstel van den heer Veenenbos staakten de stemmen, zoodat het werd aangehouden tot een volgeude vergadering. Zaterdag a.s. kan de bekendmaking van Dr. Koch's geneeswijze der tering verwacht worden. De bescheidene geleerde vermijdt bijna schroom- vallig elke persoonlijke uiauifestatie, en hij zou liefst ook de voorgenomen schriftelijke bekendma king nog uitstelleu, ten einde verdere proefnemin- gen te doen, ware het niet, dat hij van alle kan- ten, ook van zijne beroemdste vakgenooten, met den sterksten drang aangezocht was niet langer het stilzwijgen te bewaren. Talrijke proeven op dieren door hem genomen, hebben wel is waar, wat de genezing betreft, de beste uitkomsten opgeleverddoch de proeven op menschen zijn eerst sedert den 9 September be- gonnen, alzoo eerst sedert ruim acht weken, en daarom aarzelt Koch om al te sanguinische hoop op te wekken. Ook de omstandigheid, dat de entstof niet dan met inoeite en met groote om- zichtigheid te bereiden is, weegt bij hem, zoodat bij een overhaasten namaak van de entstof, als hij het geheim der bereiding openbaar gemaakt heeft, de toepassing wellicht geen doel zal treffen, en daardoor zou de waarde zijner methode in diskre- diet kunnen koinen. De spanning, door zijne ontdekking in de ge heele wereld ontstaan, is zoo groot, dat builen- laudsche regeeringen zelfs langs diplomatieken weg zich met deze aangelegenheid bezig houden. Gelijk gezegd, als geleerde zou Koch lievernog een langer tijd tot het nemen van proeven ter ge nezing van menschen verlangen, alvorens zijne ont dekking wereldkundig te maken, ofschoon zijne proeven op dieren, die rerds van langen tijd dag- teekenen, eene groote zekerheid ter beoordeeling van de werking op het menschelijk lichaam aan de hand geven. Koch arbeidt aan zijn werk sedert drie jaren. Naar men zegt, bestaat zijne entstof uit eene helder lichtgeel olieachtig vocht. De inspuiting geschiedt. met kleine spuitjes, zoo- als bij morphine. Maar de spuitjes van Koch bevatten eene mindere hoeveelheid entstof. Slechts een tiende deel van een gram wordt er gelijktijdig ingespoten. De entstof is vrij van kiemen. Een geneesheer, die, getuige van de toepassing thans te Erankfort lupus behandelt, verklaart dat de in spuiting plaats heeft in het onderhuidsche cellen- weefse! van den rug. Na zes uren ontstaat er eene hevige koortstemperatuur van 40 graden, terwijl de polsslag 120 is. Het gezicht begint dan te zwellen, waarbij afscheiding van vloeistof volgt. Vervolgens neemt de koorts al meer en meer af en verdwijut geheel. De stof, welke den lijder ingeent moet worden, zal terstond voor alle geneesheeren verkrijgbaar gesteld worden. De prijs van een fleschje, voldoende voor 20 tot 30 injecties, zal voorloopig gesteld worden op 25 Mark. Genezing bij nog jonge gevalleu van long-tuber- culose woadt als absoluut zeker aangegeven. Men zegt, dat een consortium van kapitalisten aan Koch het voorstel heeft gedaan, om zijn geheim te bewaren en met een groot jaarlijksch inkomen zich aan het hoofd te plaatsen van een privaat sanatorium en alzoo zijne geneeswijze te monopoli- seeren. Maar de geleerde man sloeg dit voorstel van de hand, daar hij zijne ontdekking ten bate der geheele wereld wil doen strekken. Dr. Koch heeft tweemaal den Duitschen keizer een mondelinge mededeeling gedaan. Het gerucht loopt, dat de keizer 2,000,000 Mark voor dr. Koch ter beschikking wil stelleneen millioen als persoonlijke eeregift aan dr. Koch, die, zonder op eenig voordeel voor zich aanspTaak te maken, zijne uitvinding aan de geheele wereld schenken wil; en een tweede miliioen tot het bouwen van eene staatsinrichting der bereiding van het genees- middel. Eene vernuftige wijze om op verre afstan- den groote telegramkosten te besparen, bedacht een Amsterdamsch handelsreiziger. Op zijne reis had hij bij iemand zijn plaid achtergelaten en wel in eene stad, waar hij niet spoedig zou terugkomen. Hij telegrapheerde aan zijn kennis„2 Tim. IV 13." De geadresseerde, den Bijbel opslaande, vond: ,/den reismantel, dien ik achtergelaten heb, breng inij dien als gij komt." Den volgeuden dag nam de kennis dien op zijne reis mede naar de plaats van afzending, waar hij toevallig zijn moest. Ingeschieven van 11 Nov. tot 14 Nov. 1890. SCHIEDAM. ONDERTROUWD. 13, H. Moor 21 j. N.H. en J. v. Keulen 19 j. N.H. B. v. Dijk 62 j. N.H. en H. lollig 53 j. N.H. H. W. de Boeck 25 j. R.C. en M. M. B. Janse 20 j. R.C. GEHUWD. 12, A. de Goederen 22 j. N.H. en C. Van den Tempel 21 j. N.H. C. M. de Leeuw 26 j. R.C. en C. J. Paardekamp 21 j. R.C. E. de Kort 25 j. R.C. en J. M. de Boer 31 j. R.C. D. v. den Hoek 22 j. N.H. en J. Tromp 20 j. N.H. P GEBOREN. 10, Cath. Agatha R.C., d. v. P. J. de Leeuw en A. M. Baumhoer, W. Fr.laan. 11, Elisabeth Adriana Corn. N.H., d. v. P. de Ruiter en J. Verkade, Singel. 12, Eranciscus Christianus N.H., z. v. G. v. der Linden en E.J. H. Scheffer, Hendrik Gabelstr. Ary N.H., z. v. A. Vervoort en G. Van der Gaag, Br.vest. Leonardus Laurentius Mattheus R.C., z. v. H. v. Gogh en E. M. de Kok, Teerstoof. 13, Theod. Berns. Francs. R.C., z. v. H. J. W. Beumer en A. G. Torenent, Oude Kerkhof. Henricus Maria R.C., z. v. C. 8mit en J. J. Landtbergen, Viigersteeg. OVERLEDEN. 14, Joannes Josef Ilendricus Schaap, 4 m. R.C., Kortlandstr. OUWERSCHIE. ONDERTROUWD. 7, Cornelis Waardenburg jm., oud 30 jaar en Jannetje Voorwinden jd., oud 23 jaar. G EI ROUWD. 8, Hermanus Vellekoop jm., oud 25 jaar en Maria Willemina Albertina. GEBOREN. 12, Petronella Geertruida, d. van Hendricus Van der Moor en Johanna Van Houten. Jacobus, zoon van Jan Van Eijk en Lena Johanna Veen man. OVERLEDEN. 11, Willem Ouwendijk, oud 13 maanden. Arrondissements-Rechtbank te Rotterdam. Zitting van 11 Nov. 1890. te verdienen," zeide Zakkenroller, //maar let wel, gij kunt het alleen niet aan." z/Hoeveel man moet er nog helpen z/Minstens drie." ,/Dan is er niemand meer noodig, want met mijn reuzenkracliten tel ik voor vier." z/Ik heb daarop gerekend," zeide Zakkenroller, //want zonder u zou ik minstens veertien man noo dig hebben." z/Moeten wij dan een vesting belegeren z/Het heeft er veel van weg." z/Of een compagnie soldaten bestrijden, of een veldpost oplichten //Gij moet iets beters dan dat doen, een leger dienstboden bestrijden." //O, als het van die livreimannefjes zijn, dan neem ik er dertig voor mijn rekening," zeide Goud- bekje, //maar ik zal uw zin doen, wij zullen met ons vieren zijn." Goed, maar kunt gij drie man opsporen i/O, maak u daar niet ongerust over, wanneer ik ze roep, komen zij, en wat nog meer zegt, het zijn kerels, op wie men rekenen kan, mannen uit een stuk. Wanneer wilt u ze hebben z/Welnu, het is nu reeds na middernacht, wij zullen eerst eens gaan slapen." z/Maar wat moet ik die mannen zeggen?" //Niets, ik zal wel zeggen, wat zij doen moeten." z/Moet er een inbraak gepleegd worden?" z/Dat is best mogelijk." Dit ging Goudbekje, die nog niet door en door bedorven was, wel wat te ver, hij wilde zich eerst terugtrekken, doch bedacht zich weer. Hij had nu den buik vol, en nog wat geld overgehouden, om zich nog eens een goed maal te bezorgen, maar dan zou hij weer honger moeten lijden, wanneer er geen zaakje kwam. En als hij dit zaakje nu afsloeg, was er niet veel kans, dat er zich spoedig een ander zou voordoen. //Wanneer wilt gij die mannen spreken?" vroeg hij. z/Hedenavond," was het antwoord. z/Zij zullen er zijn." z/Nu dan, tot vanavond.'' 's Avonds ten negen uur was Zakkenroller weer bij Goudbekje. z/Waar zijn uw mannen P" was zijn eerste vraag. z/Zij zullen te tien uur hier zijn." z/Kunnen wij op hen rekenen z/Ik sta voor hen in." //Best zoo, dan kunnen wij eerst eens praten, het oogenblik is nu gekomen, waarop ik niets meer voor u verbergen wil." Hij begon nu een geschiedenis te verhalen van een onterving, waardoor eeue grove onrechtvaar- digheid was bedreven, die het noodig maakte twee personen te verdonkeremanen, ten einde het on- reclit te herstellen. Goudbekje begreep van die geheele geschiedenis niets, en vroeg zijn verhaler, of hij haast met zijn vertelling klaar was. z/Ik heb met dit alles niets noodig," zeide hij, //gij hebt mij maar uit te leggen, wat ik doen moet en z/Te betalen," vulde Zakkenroller aan. z/Nu ja, dat behoort erbij." z/Hebt gij mij anders in hoofdzaak begrepen z/Ja er moeten twee menschen opgeruimd worden." z/Juist, een oude heer en zijn doch ter." z/Als het maar geen kind is," zeide Goudbekje, dan zou ik het niet kunnen doen." z/Wees maar niet bezorgd, het is een volwassen vrouw. Op dit oogenblik ging de deur open, en kwam Goudbekjes vrouw, Uiltje binnen, met een kind van een paar jaa-' op haar arm. z/Ik heb haar maar een poos de deur uitgestuurd, omdat gij toch niet gerust zijt, als zij erbij is," voegde Goudbekje hem toe. //En dat kind vroeg Zakkenroller. z/Dat is van ons," was het antwoord. z/En gisterenavond zag ik het niet." z/Dat wil ik wel gelooven, het kind heeft al zijn vrienden en gaat nu hier dan daar. Daarenboven slaapt het voortdurend bij een buurvrouw, die er geheel en al voor zorgt. Zoodoende heeft het beter leven, dan zijn ouders hem bezorgen kunnen. Wat meer zegt, het is goed, dat het niet al te veel aan mij went. Het gaat er in ons vak zoo raar aan toe, men weet niet, of men over een uur nog wel de vrije lucht zal genieten, en indien zij mij te pak ken krijgen, is het wel te voorspellen, dat het mij niet eer zal terugzien dan wanneer ik stok- oud ben." Dit zeggende nam hij het kind de waanzinnige af en liet het op zijn knie paardje rijden. z/Het moet vannacht ten twee uur gebeuren," zeide hij. vJa, wanneer uwe mannen present zijn, zal ik zeggen, wat gij doen moet." z/Hoor eens," zeide Goudbekje steeds met het kind spelende, //zouden wij ze niet kunnen op lichten, zonder ze van het leven te berooven Zakkenroller verbleekte. //Onmogelijk," riep hij. z/Nu ja, ik meen alleen die dochter in het leven laten." z/Dan is alles verloren, waar denkt gij om z/Welnu, het zij zoo, wij zullen er niet meer over spreken en doen, wat gedaan moet worden." z/Ja," vervolgde hij, //het was maar een oogenblik van zwakheid," ik word altijd zoo week, als ik Cherubijntje op mijn knie heb." Men zou dan ook gezegd hebben, dat het kind, hetwelk hij den naam van Cherubijntje gaf, wer- kelijk een cherubijntje was. Het was welarmoedig, doch zeer zindelijk gekleed. Een paar zacht blauwe oogjes kwamen onder een blond krulkopje te voor- schijn, en glinsterden van vergenoegen. Men kon zoo zien, dat het kind in zijn schik was weer bij zijn vader, die hem altoos zoo liefkoosde, te mogen zijn. z/Als ik maar kon," hernam hij, //dan zei ik dit schandelijk leven vaarwel. Maar wat moet ik beginnen En dan, wat brengt het werk tegen- woordig op, bitter weinignog meer, er zijn tal van stille verklikkersop een goeden dag word ik ingerekend. Als mijn Uiltje mij niet meer ziet, sterft zij, of wordt zij zoo erg, dat zij in een gesticht moet opgesloten worden. Dan zullen anderen den jongen groot brengen. Een mooi antwoord zal hij krijgen, als hij eens naar zijn ouders vraagt. Je vader is een lieve jongen geweest, zal men zeggen, hij is in de gevangenis gestorven, en je moeder is in het dolhuis gebleven. Als ik aan dat alles denk, heb ik niet veel lust, om dat zaakje van u te aauvaarden." Wordt vervolgd.J J. V. alhier, moet terecht staau wegens diefstal vail spoe ling, afwezig zijnde wordt zpn zaak by verstek behandeld. Hoe is het mogelyk om spooling te kunnen stolen P zal men vragen. De diefstal ging als volgt in zijn werk. A. Baars is een bouwman te Schiebroek, deze kocht de spoeling van de bran derij van Heggelman op en liet die in een schnit laden, op welk bekl. als schipper fungeerde. Baars miste nimmer spoe- ling, doch de politie te Ouwerschie waarschuwde hem, dat zijn ondergcschikte zco nu en dan spoeling verkocht. Baars had daartoe geen last gegeven. Toen werd geconstateerd dat bekl. tweemaal spoeling aan Van Kruine te Ouwerschie had verkocht. »Gy wist toch wel, dat die spoeling niet van bekl. was", voegde men aan de rechtbank Van Kruine toe. „Hy vertelde my", was het antwoord, «dat die van de Rotte kwam." Het zondenregister van J. V. werd nu opgelezen, waaruit bleek, dat hy reeds in 1868 wegens poging tot diefstal tot 4 maanden gevangenisstraf was veroordeeld. G. den B., oud 33 jaar, koopman en fabrikant in olie en smeer, te HILLEGERSBERG, zit in het zondaarsbankje, beschuldigd van smaad. Het is een van die oude geschiedenisseu, waaruit weer blykt, dat zoo menigeen zich chef noemt, zonder van nature geschiktheid te bezitteu werkelyk een flink chef over zijn onderhebbenden te wezen. Den B. is de chef van de firma, en Stokvisch isde reiziger. Wat het accoord tusschen beiden is, verneemt men niet.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2