Geldmannen. N°. &7. Eerste Jaargang. Woensdag 10 November 1S0C, BINNENLAND. Abonnementsprijs: Per drie maanden.90 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzon.derl.ijke nummers. .05 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—5 regels —.60. Iedere regel meer.10 Q-roote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twsemaal berekend. Familieberichtenper annonce f —AO Bericht omtrentden toesland van Zijne Majesteit den Koning. In den toestand van Zijne Majesteit den Koning is noch verbetering, noch achteruitgang te bespeu- ren. Slapen en waken wisselen elkander op onre- gelinalige wijze af, terwijl de kracbten dezelfde blijven. S/aats-Courant De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Woensdag 19 November, om half twee. Naar thans met zekerheid kau worden mede- gedeeld, zal H. M. de Kouingin Donderdag in eene plechtige Vereenigde Vergadering van de Staten- Generaal den eed afleggen als Regentes. H. M. zal tegen 11 f uu: per extra-trein te 's-Hage aankomen en des nam. 3j uur de hofstad weer verlaten. Bij deze plechtigheid zal in hoofdzaak hetzelfde program ma gevolgd worden als voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal door Z. M. den Koning gebruikelijk was, met dit versehil even- wel, dat H. M. zich waarschijnlijk niet in de giazen koets naar de Troonzaal zal begeven, doch in een galarijtuig met zes paarden, en dat ook de //dames du palais" plaats zullen nemen in den stoet, in het gevolg van H. M. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp be- treffende de kosten van het regentschap de heeren Schimmelpenninck Van der Oye, Michiels, Gleich- man, Van Asch Van W ijck en Borgesius. De minister van Einancien heeft in het wetsontwerP tot wij/.igiug der wet op de personeele belastingi ten beiioeve van landbouwpaarden deze wijziging gebracht, dat de minister wordt bevoegd verklaard om voor jonge paarden de belasting niet te ver- hoogen, als zij afgericht worden voor afrijwagens met hoogen bok. Er zal dan behoorlijk toezicht worden uitgeoefend op het gebruik van die voertuigen. De commissie, uit de Provinciale Staten van Zuid-Holland benoemd, om verslag uit te brengen omtrent het verzoek van den aannemer De Man om eene tegemoetkoming boven de aannemings- som, stelt voor dien aannemer f 1000 toe te ken- nen, als tegemoetkoming in de schade, geleden door den buitengewoon natten zomer, als aannemer van een provinciaal werk. Gedep. Staten vertrouwen ecbter, dat de verga dering van Provinciale Staten zal billijken het standpunt, dat hun college hoewel de schade, den aannemer berokkend door de ongunstige weers- gesteldheid, erkennende bij dit verzoek inneemt. Zij me,;nden met het oog op moeilijkheden, die zich bij latere aanbestedingen zouden kunnen voor- doen, niet anders dan afwijzend te kunnen advi- seeren en blijven bij dat gevoelen, ofscboon zij zich bij de beslissing der vergadering zullen neer- leggen. Arnhem's afgevaardigde der Tweede Kamer, de heer Ronseboom, heeft in een door de liberale Kiesvereening //Anthem" belegde meeting, waar bij als spreker optrad, de mededeeling gedaan, dat bij bij een volgende verkiezing geen mandaat meer wenscbt te aanvaarden, indien Item dat dan mocht worden aangeboden. Hij zou geen bruikbaar officier meer zijn, zoo hij nog langer buiten de gelederen bleefbovendien zou hij langzamerhand te slecbt op de boogte blijven om in de Kamer naar den eiseb te kunnen spreken over de militaire belan- gen. De verlande arm van den Brakman tusscben den vasten wal van Biervliet en Philippine en het eiland den Angelinapolder, is rijp om bedijkt te worden. Een polder van ruim 290 hectaren zal daardoor ontstaan, waaruit ongeveer 260 aan den Staat toebebooren. De bedijkingskosten zijn op f 360, de waarde van den bedijkten grond op f 1000 per hectare geraamd, zoodat de bedijking den Staat eene zuivere bate van ongeveer 166,000 zoude kunnen opleveren. Op een stoomoliemolen te Akkrum is, naar men aan den //Stand." meldt, de 8-urige arbeids- dag ingevoerd. Het personeel is met l/3gedeelte vermeerderd. Directie eu personeel prijzen de resul- taten van de nieuwe regeling. De heer G. Heringa bespreekt in De Tijd" de vraag, of de Hertog van Nassau wel recht had, nu reeds als aanstaand opvolger van Koning Willem III in Luxemburg op te treden, Koningin Emma neemt het bestuur waar in naam van haar Gemaal en moet dit doen over geheel zijn gebied, dus ook over Luxemburg. In eene bijeenkomst van eigenaren van woeste gronden bij Ansen, onder voorzitterschap van Jhr. H. G. Van Holthe tot Echten gehouden, is be- sloten 13.000 aren heide in cultuur te brengen. Het terrein zal met dennenzaad bezaaid worden. Het Hoofdbestuur van den Zuidhollandschen Bond voor algeineen kiesrecht dringt in een adres aan de Tweede Kamer aan op een ,/ontwerp tot definitieve regeling van het kiesrecht, in een recht- vaardigen geest, zoo, dat niemand worde uitgeslo- ten van bet kiesrecht, omdat bij minder- of min- vermogend is en uit dien hoofde niet in staat is een zeker bedrag te brengen bij den ontvanger der belastingen". De Gemeenteraad van Aengwirden heeft twee verzoeken van de sociaal-democratenaldaarafgewezen, namelijk*om van Gemeentewege boterbammen aan behoeftige scboolgaande kinderen te verschaffen" en //om het oude schoolgebouw te Tjalleberd be- schikbaar te stellen voor socialistiscbe vergaderingen." Vrijdagmorgen is het werk door een klein getal arbeiders in den polder bij Tjalleberd bervat. Deze zijn lid van een afdeeling van Patrimonium de andere werkstakers lieten de aan het werk ge- togen arbeiders stil doorwerken. FHtJILLElTOBl. Sehets uit het leven der Parijsche 35) Kapitalisten. z/In plaats van zulke malligheden in uw hoofd te halen, moest gij liever aan de toekomst van het kind denken," voegde Zakkenroller hem toe. z/Ik denk er al te veel aan,'' was het antwoord. z/Welnu, zegen dan bet goede gesternte, dat mij tot u voert, want als gij slaagt, is de toekomst van uw kind verzekerd." //Was het maar waar, maar veel beloven. z/Als gij die personen opruimt, die mij in den weg staan," voegde Zakkenroller hem toe, //zal ik u zoo veel geven, dat gij een braaf burger kunt worden en nooit meer een speldeknop behoeft te stelen." #Voor mij," zeide de bandiet, //is dit niet meer noodig.'' z/Maar wel voor bet kind, waarvoor gij het geld kunt vastzetten, om bet te laten leeren, ten einde te beletten, dat het in Jen modderpoel, waarin gij verzeilt zijt, blijft steken." ,/Voor het kind waag ik alles," zeide de bandiet. "Hij stond toen op, gaf het kind aan Uiltje over en riep met een allerwoest gebaar, //is het voor het geluk van bet kind, be veel slecbts en gij zult ge- hoorzaamd worden." Op dit oogenblik ging de deur open en traden drie andere bandieten binnen. XX. De Bende. Het waren de mannen, die door Goudbekje be- scheiden waren. Zakkenroller zag met een blik, dat dit personen waren, die voor niets terugdeinsden. z/Deze oude heer heeft de kas en betaalt," zeide Goudbekje, terwijl bij Zakkenroller aan hen voorstelde. z/Aangenaam kennis te maken," zeide een der bandieten, //mijnheer zal goed voor zijn geld bediend worden." Zakkenroller vertelde hun welke diensten hij van hen vorderde. //Is er anders niet te doen zeide de een. z/Dat is nog al een lastig zaakje," zeide een andere. Wij moesten maar dadelijk aan den gang gaan," riep de derde. z/Eerst te twee uur na middernacht is het tijd," zeide Zakkenroller, ^gij komt vooraf bij Goudbekje, die zal u brengen, waar gij wezen moet. Overigens is er voor geen van u alien gevaar." z/Als er geen gevaar was, hadt gij ons niet noo dig," zei er een. z/Luister," zeide Zakkenroller, //ik heb daar aan huis inijn agenten, alles is daar in orde gebracht, om bet u zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Gij behoeft niet eens over een muur te klimmen, er is gezorgd, dat de tuindeur aanstaat, de andere deuren heeft men vergeten op bet nachtslot te draaien, en zonder dat iemand u behoeft te helpen, vindt gij dadelijk de kamer, waarin de dochter Op het Maandag gehouden appel is niets be- sloten, ook niet om de werkstaking voort te zetten. De meeste arbeiders hebben over het putten met de aannemers afgerekend. Waarschijnlijk zullen vele arbeiders bet werk hervatten. Door het opwellende water wordt in de wijken de waterstand zeer hoog, wat bij hervatting van het werk eene belangrijke vertraging oplevert en voor de aannemers een beduidende schadepost zal zijn. Het wijkgraven, dat met een ploeg van 250 man nog een arbeid van ongeveer veertien dagen zal vordereu, moet voor den 15 Dec. zijn afgedaan. De dames J. en M. Oosterhoff, die sedert 3 jaren te Ooststelliugwerf zonder salaris onderwijs geven en daardoor twee bezoldigde onderwijzeresseu voor de gemeente uitsparen, ontvingen dezer dagen van den raad dier gemeente, als bewijs van erken- telijkheid, een gouden remontoirhorloge met scbriftelijke dankbetuiging. Donderdag is aan den Thomaespolder (Zeeland) door eene oeverafschuiving ter leDgte van 160 M., bij eene breedte van 95 a. 100 M., een gedeelte van den zeedijk in de diepte verdwenen. Voor den polder bestaat geen bezwaar, daar de nieuwe inlaagdijk wel in staat is, tijdelijk bet buiten wat ar te keeren. De kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Hoog- vliet, met leedwezen het ergerlijk levensgedrag van sommige leden nagaande, heeft tot waarschuwing van anderen eene vrouwelijke lidmaat voor onbe- paalden tijd onder kerkelijke tucht geplaatst. Het hoofd der bijzondere school en de predikant R., te Koudum, zijn voor bet kantongerecht te Bolsward gedagvaard, wegens overtreding der wet op de besmettelijke ziekten. Een kind van laatst- genoemde moet ongevaceineerd ter school zijn toe- gel aten. Door het verzet van den officier vanjustitie te Amsterdam tegen de beslissing der rechtbank aldaar inzake mej. Aafke Kuypers, zal het gerechts- hof in den loop der volgende week deze zaak in Raadkamer behandelen. Hoewel bet hof binnen acbt dagen na het in- gesteld booger beroep over de zaak moet beslissen, zal in dit geval de beraadslaging wel eenigen tijd aanhouden, dewijl het voor de vijf Raadsheeren, waaruit het hof moet bestaan, niet mogelijk is in znlk een kort tijdsbestek het lijvige dossier nauw- keurig te bestudeeren. De wet heeft dan ook op de verlenging van den termijn geene nietigheid voorgeschreven. Het 17-jarig meisje, dat dezer dagen te Baarn, apwaar zij bij familie gelogeerd was bij ongeluk door een revolverschot werd getroifen, is in het zieken- buis te Utrecht overleden. Voor de vacante betrekking van bouwkundig opzichter bij de gemeeutewerken te Delft, op eene jaarwedde van f 1200, hebben zich 93 sollicitanten aangemeld. Te Schijf, bij Rukfen (N.-B.), hebben Za- terdagnacht dieven in de R. K. kerk ingebroken en alle voorwerpen van waarde ontvreemd. Men verneemt thans, dat het te Haarlem vermiste dienstmeisje, zich naar haar ouders te Steenwijkerwold had begeven, en vandaar getegra- feerd heeft": //Goed overgekomen, brief volgt". Wat aanleiding tot deze vreemde handelwijze heeft gegeven is niet bekend. Het bestuur der afdeeling Leeuwarden van den Ned. bond voor algemeen kies- en stemrecht heeft, naar aanleiding van hetgeen verleden week bij de lezing van Jan Stap aldaar is geschied (bet venten van een bekend schotschrift), besloten, op hare bijeenkomsten alleen colportage met die ge- schriften toe te laten, waarvoor het bestuur voor af vergunniug heeft gegeven. Het ongeluk bij de harddraverij te Nijehorne moet niet te wijten zijn aan eene onvoorzichtig- heid van bet overreden kind, maar aan de balda- digheid van een der omstanders. Deze gaf een voorbijdravend paard een slag, tengevolge waarvan het dier een zijsprong maakte, en het arme kind er onder kwam. Het werd voor dood opgenomen volgens later bericht is het nog wel in leven, doch onder smartelijk lijden, met zeer weinig hoop op herstel, daar het aan borst en hoofd zwaar gewond is. Welke beteekenis de ontdekking van prof. Koch voor ons land hebben kan, blijke uit de volgende cijfers. In 188S stierven bier te lande aan tering 15,065 personen en aan keel- en longtering (met inbegrip van bloedspuwing) 8407, te zamen dus 23,472 op een totaal van 91,241 overledenen, zijnde 52,4 op 10,000 inwoners. In de jaren 187988 overleden aan bovenver- melde tering-vormen 247,687 personen. Niet een soort van ziekte sleept hier te lande zulk een aantal menschen ten grave, 't Naastbij komen de ziekten der ademhalingswerktuigen (25.8 per 10.000 inwoners 'sjaars); dan die der spijsver- teiings-werktuigen (13,4) en de chronische der ademhalingsorganen (12,4); maar, zooals men ziet, alien veel minder verderfelijk. Te Groningen is in den circus Carre een wedstrijd gehouden van liefhebbers, die staande te j aard driemaal het circus moesten rondrijden. Drie studenten namen daaraan deel. Het als prijs uitge- loofde gouden horloge werd bebaald door den heer Rutgers Van der Loeff. Een vrouw te 's-Hage was zoo vriendelijk een dronken juffrouw naar hare woning te brengen, maar meende tot belooning van haar liefdedienst den regenmantel en eenig huisraad vande beschonkene te mogen medenemen. De politie heeft haar dit anders beduid en proces-verbaal tegen haaropgemaakt. slaapt, en naar alle waarschijnlijkbeid zult gij daar ook den vader vinden." ,/Maar het kon wel eens gebeuren, dat de dienst- boden. //Vooraf moet ik u zeggen, dat er niets zal ge beuren. Er zijn daar tal van meiden en knechts aan huis, welnu, daar is voor gezorgd, zij zijn meest alien weg, de een is hier, en de andere daar ge- zonden z/Maar er zullen er altijd toch nog overblijven z/U meent andere dienstboden," was het ant woord, //nu ja, dat is waar, men kan het geheele dienstbodenpersoneel niet verwijderen zonder opzien te baren. Er is een knecht over, die slaapt op de bovenverdieping, die is onschadelijk ,want zijn ka- merdeur is aan den buitenkant op nachtslot gedraaid. Dan zijn er nog twee vrouwen, een van haar, de buisboudster, slaapt ten gevolge van een huismid- deltje als een roos en zal niet wakker worden, al stondt gij ook met een trom voor haar bed. Wat de kamenier betreft, die zal net doen of zij slaapt." z/Dat is minder verkieslijk." z/Ezel, begrijpt gij dan niet, dat zij er alles van weet Zij zou gaarne gaan slapen, wel bewust, dat niemand haar zou deren, maar er moet er toch een wakker blijven om u te waarscbuwen, alseronraadis." ,/Daar is alles heel gemakkelijk gemaakt," zeide Goudbekje. //De peren zijn rijp en dus voor het plukken," zei een ander. z/Wij hebben niets te doen," voegden de overigen erbij. z/Niets," zeide Zakkenroller, zoo bleek als een doek, ffdan in de ondememing slagen." z/Ik neem bet juffertje voor mijn rekening," zeide een kerel met een galgentronie. z/En ik zal den ouden man wel om bals brengen,'' betuigde een ander, z/Dan heb ik niets te doen dan toekijken," zeide Goudbekje. z/Welnu," zeide een derde, //gij brengt ons waar wij wezen moeten." z/Gij weet wel," hernam Goudbekje met veront- waardiging, //dat ik nooit achterblijf, als er iets te doen is." z/Het is dan aangenomen," zeide een lid der bende, //wij moeten nu nog over een andere zaak beraadslagen." z/Ik begrijp u," zeide Zakkenroller, en baalde zijn portefeuille te voorscbijn. De geheele bende volgde met begeerige blikken zijn bewegingen. Hij maakte nu de portefeuille open, en haalde er vier bankbilletten elk van 500 franks uit, waarvan hij er een van aan elken ban- diet gaf. z/Dat is, hoop ik, maar handgeld," zeide een der boosdoeners. z/Zeker," zeide Zakkenroller, //zoo was het ook gemeend, gij krijgt nog meer, maar niet eer voor - dat gij geslaagd zijt." z/Waarom krijgen wij nu niet, wat gij ons toe- denkt riep men in koor. z/Omdat ik daaromtrent mijn denkbeelden heb." z/Het handgeld is zoo heel veel niet," zeide een bandiet. „Dat weet ik ook wel, maar daarom krijgt gij nog eens handgeld. Als gij vannacht met uw vieren aan de half openstaande tuindeur komt, zult gij DE SCHIEDAMMER. A A NBI ED IN TEN Dienst —.35 AANTRAGiK

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1