Burgerlijke Stand, Schiedam, 18 Nov. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet 0|) art 8 der wet van den 2n Juni 1875 {Staatsblad no 95) geven kennis aan de ingezete- nen, dat de navolgende vergunningen zijn verleend: lo aan J. Valkenburg en zijn rechtverkrijgenden tot oprichting eener slachterij van runderen en varkens aan de Verbrande Erven, wijk F. no 188 en 186 kadaster seclie A. nos 333, 334 en 1100 en 2o aan Mr. A. J. Beukers en zijne rechtverkrij genden tot uitbreiding zijner branderij aan de Nieuwe Haven, wijk G, no. 238/21/c, kadasler sectie M. no 227, o. a. door plaatsing daarin van een stoommachine van 5 pkr. met ketel van hoog- stens 6,94 M2 verw. oppervlak. He verkiezing van vier leden van de Kamer van koophandel en fabrieken alhier, in de plaats van hen, die dit jaar naar den rooster moeten aftreden, zal plaats hebben op Maandag den 24n November 1890, ten raadhuize, van des voormiddags ten elf tot des namiddags ten half twee uur, na welk laatstgeineld uur oniniddellijk tot de opening der biljetten zal worden overgegaan. In de leesvergadering der vereeniging //Pau- lus'' trad Donderdagavond als spreker op de heer F. Haverschmidt. In weerwil van het ongunstige weder waren de leden in grooten getale opgekomen om de voordracht van den begaafden spreker te hooren. Voor de pauze gaf de heer H. een novelle ten beste van Cd. Busken Huet: „Dr. George", met een toelichtend woord over den tijd, waarin de ^Brieven over den bijbel" van Huet zoo gewild waren en over den strijd der meeningen toen ge voerd. Als inleiding diende hierbij het zoo fijn gedachte leekedichtje van DeGenestet: //Machteld en Leonard". De zoo bekende, maar altijd zoo schoone schets ,/Gitje'', de uaaister, mede van Iluet, na de pauze voorgedragen, werd met dave- rend applaus begroet. Ten slotte gaf de heer H. nog een schets van zijn eigen hand, 't Was een herinnering aan den tijd der jeugd, den tijd der phautasie, den tijd der diepe indrukken, die ons altijd bijblijven. Het was een avond vol rein genot, die bij de leden van ,/Paulus" zeker in dankbare herinnering zal blijven. Aanst. Vrijdag, 21 November, feestdag van 0. L. Vrouw Opdracht, zal het 50-jarig bestaan van de Congregatie der Broeders van Maria's On- bevlekte Ontvangenis ook te dezer stede feestelijk worden herdacht. Des ochtends ten 10 ure zal in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie een plechtige Hoogmis voor de belangen van genoemde Congregatie worden opgedragen. De eerw. Broeders der St. Jozefsscholen zullen met al hunne leerlingen dezen plechtigen dienst bijwouen, waaronder een feestrede zal worden gehouden. Na de Hoogmis wacht den leerlingen in de schoollokalen een feestelijk onthaal. Onze stadgenoot de heer H. L. Hakkenberg is te 's-Hage geslaagd voor het examen M. O. Wiskunde K. I. Onze stadgenoot de heer Tak zal den 26 November a.s. in het logement van de wed. Akers- hoek te Ouddorp een lezing houden over het on- derwerp: //Het kabinet Mackay". De heer Tak werd daartoe uilgenoodigd door de onderafdeeling Goedereede, Ouddorp en Steliendam van de Liberale Kiesvereeniging. Naar wij vernemen worden door de molenaars alhier popingen in het werk gesteld om een onder- ling ondersteuningsfonds op te richten, waarbij men op de welwillende medewerkiug van eigenaars en aandeelhouders rekent. Zou het niet beter zijn, dat ook deze werklieden zich aansloten aan het pas opgerichte ondersteuningsfonds ,/Door eendracht grooter"? Zooals wij in ons vorig numrner mede- deelden, telt die vereeniging reeds meer dan 10 0 leden en heeft dus daardoor de meeste kans om den werkman het best te kunnen steunen. - Blijkens een mededeeling door de eeiwaarde geestelijkheid Zondag j.l. in de R. C. kerken te dezer stede gedaan, zal de St. Jansschool, in het pand aan de Ouwerschieschie straat, vroeger het lokaal Aurora," den 12en Januari a.s. geopend worden. Hedenmorgen brak een der achteiwielen van een spoelingkist, terwijl die van de Vellevest koraende, den Vlaardingschen dijk zou oprijden. De kist viel daarbij van het onderstel, waardoor de geheele inhoud zich over de straat verspreidde. Slechts weinig scheelde het, of de voerman, die mede van den wagen viel, was onder de zware kist geraakt. Hedenmorgen te llf uur viel de werkman van de aschstaal Dunkelaar, van zijn schuit in de Schie. Hij werd oniniddellijk gered zonder letsel te hebben bekomen, door een in de nabijheid zijnden spoelingvaarder. In den namiddag van Vrijdag j.l. kreeg de vischventer W. van Vlaardingen, die lijdende is aan zenuwtoevallen aan den Vlaardingschen Dijk wederom zulk een toeval, terwijl hij huiswaarts keerde. Hij is door de politic alhier per brancard naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij tot's avonds bleef en toen naar zijn woonplaats kon terugkeeren. Een melkwagen, die in de Houtstraat een oogenblik alleen was gelaten, werd Vrijdagmorgen door een auderen wagen aangereden, waardoor hij kantelde en de inhoud van de daarop geplaatste kan, bestaande uit 25 L, melk, over de straat liep. Zondaguamiddag kreeg A. D., wonende in de Nieuwstraat, voor zijn woning een zenuwtoeval, waardoor hij tegen de straat viel. Hij werd on iniddellijk door de politie opgenomen en in zijn woning gebracht, waar hij weder tot bewustzijn kwam. De heringlogger ,/Harmonie II" is Zaterdag in de haven van de visscherij teruggekeerd. De matroos J. D. v. M., die nog een maand gevangenisstraf te goed had wegens desertie, is Maaudagnamiddag door de politie alhier aange- houden en naar de strafgevangenis te Rotterdam overgebracht. Zondagavond te 8£ uur hadden in de Plautage drie jongeus de baldadigheid om herhaalde malen vuurslangetjes (voetzoekers) te ontsteken en weg te werpen, waardoor een voorbijganger het ongeluk had een dier slangetjes op zijn jas te krijgen, met het gevolg, dat een weinig later een gat in zijn jas gebrand was.... ,/wie weet was het niet zijn beste jas1" lusschen oud-Delftshaven en Schiedam isde verhuiswageu van den heer J. Kooiman, alhier, doordien hij van den berijdbaren weg geraakte, zoodanig in de modder gezakt, dat men eerst na een paar uur werkens, met behulp van 3 paarden en 10 mannen, er in mocht slagen den wagen weer op vasten grond te krijgen. De menschen, meest vrouwen, die in den wagen zaten, kwamen met den schrik vrij. Ter gelegenheid van den 60sten gedenkdag van den Tiendaagschen veldtocht zal door den heer A. A. Vorsterman van Oyen te 's-Gravenhage een bundel gedichten worden uitgegeven, behandelende de volkswapening (1830), den Tiendaagschen veld tocht en wat daaraan onmiddellijk voorafging (1831) en de roemrijke verdediging van de citadel van Antwerpen (1832). z/Ook heeft hij het plan gevormd een boekdeel z/uit te geven van alle namen der Oud-strijders, //die thans nog in leven zijn, zij worden daarom z/verzocht aan genoemden heer te willen opgeven z/hunne juiste namen, datum van geboorte, van ,/indiensttreding en der expiratie van dienst en in z/welken rang of graad zij den dienst verlaten heb- z/ben. Op rang of maatschappelijke positie zal ,/natuurlijk niet gelet worden, alle&i beoogt de z/Samensteller volledigheid." Ouwerschie, 17 Nov. Ds. C. J. Leenmans H.Az. alhier, komt voor op het zestal, waaruit de Ned. Herv. kerk te Leiden een beroep denkt te doen. Pe |leer p- A. H. Seipgens, Rijksontvanger alhier, is als zoodanig benoemd te Zevenbergen. Ds. C. Leenmans zal Woensdagavond^e 51 uur voor de gemeente optreden. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 17 Nov.: Wanneer het afwisselend motregent, mist en druilt, dan gelijkeu de straten hier meer op den een persoon vinden, die u uit mijn naam elk nog- maals vijfhonderd frank zal ter hand stellen." z/Dat kan nog al," zei een derde, //duizend franks haudgeld elk, is heel mooi." //Wij zijn er nog niet," voegde Zakkenroller hun toe. //Als het afgeloopen is, gaat gij naar de herberg //het Aapje," en dan weet ik reeds, ofgii geslaagd zijt." Door wien z/Dat komt er niet op aan, ik zal het weten, dat moet u genoeg zijn. Is het werk half volbracht, dan krijgt gij elk maar twee duizend franks." z/De drommel,' zeide een bandiet, //wij zullen geen half, maar heel werk doen." Dan zult gij elk vijf briefjes van duizend franks en een lekker dejeuner op den koop toe hebben." De bandieten stonden verbaasd. Zes duizend franks hadden zij nog nooit bezeten. Misschien hadden zij wel reeds in hun leven dezen of genen vermoord, om zich meester te maken van nog geen honderd tranks. Voor zes duizend franks zouden zij haast heel Parijs hebben willen vermoorden en verbranden. En die som scheen hun zoo verbazend veel toe, dat zij volgaarne hun eigen doodvonnis onderteekend zouden hebben, als zij een paar weken tijd hadden mogen hebben, om dat geld op te maken. Nadat zij een oogenblik over dat voorstel gedacht hadden, zeide een van hen, //weet gij wel, dat dit u vierentwintig duizend franks kost z/Als ik geen middelen had, om u dat geld te geven, zou ik u het niet aanbieden," zeide Zak kenroller. z/Dat is alles goed en heel mooi," hernam er een, //maar wij weten niet, met wien wij zaken vloer van een varkenskot dan op een plaveisel der schoone Maasstad waard, en als het hielp, mocht er wel eens genera le sc'iooninaak op de drukst begane wegen met alle slangen van de waterleiding gehouden worden. En wanneer het wat laug droog weer blijft, dan stuift het stof in dikke wolken omhoog, dringt in oogen, mond en neusgaten en bederft de toiletten. Dat zijn de ongemakken van een drukke stad. Vtaar of al de samengestelde bestanddeelen vau modder en stof vandaan komen, ziet men zoo dadelijk niet in, maar te begrijpen is het wel. ledereen slijt wat van zijn schoenen af, of brengt iets van buiteu de stad of elders, waar de straat opengebroken is, mede. De duizende trekdieren, die er zich in bewegen, maken geen onderscheid tusschen straat en stal, en alle afval komt, niettegenstaaude het nauwlettendste toezicht en den ijver der straatvegers, niet in de vuilniskar terecht. Modder, slijk en stof, ziedaar de plaag der groote steden, die centrums van haudel of industrie zijn. Toch is Kralingen, dat onmiddellijk aan deze gemeente grenst, er erger aan toe. Als 's avonds het front der prachtige gasfabriek aldaar zich bij het electrisch licht (dat er bij wijze van proefneming brandt) zich zoo schoon afteekent en den indruk van een paleis, in plaats van een reusachtige stookplaats geeft, zou men wanen een schoone voorstad te betreden. Doch waag u in den avond niet in de koin der gemeente, wanneer gij er niet goed bekend zijt. Daar heerscht op sommige plaatsen een Egyptische duisternis, daar kunt gij door den modder baden en begroet gij vaak het flauwe schijnsel van het licht voor het raam van een klein winkeltje, als het vuurtje van een miniatuur baak, dat u door zijn zwakke sche- mering toont, waar de sloot is. En de sloot, of liever de slooten, het zijn ware riolen, verzamelplaatsen van al wat vuil, wat rottend, wat walgelijk is, waarvan de stank zich heinde en ver verspreidt. Daar ligt het prachtige park Honingen met zijn villa's en zoo menig ander prachtig buiten- verblijf, maar daar zetelt ook een arbeidersbevolkiug, waarvan velen niet veel meer bezitten dan de oude kleederen, die zij aan het lijf hebben. Aan het tribunaal is zoo dikwerf gelegenheid een blik in het volksleven te slaan, en de staaltjes van burenruzie met mishandeling uit Kralingen, die daar in behandeling kwamen, gaveu steeds een bedroe- venden indruk van de onderste lagen der maatschappij, die daar zetelen. Als men nu nagaat, dat Kralingen 1474 H.A. en Rotterdam met Delftshaven 1676 H.A. groot is, terwijl de financien, waarover de gemeente kan disponeeren, in geen vergelijking met die van Rotterdam kunnen komen, dan begrijpt men licht, dat het gemeentebestuur het de 17095 ingezetenen met geen mogelijkheid zoo comfortabel kan maken als in Rotterdam. Het gevolg hiervan is, dat de bezittende klasse wegtrekt, waardoor de huishuren dalen, en de arbeidende klasse gretig van de lagere woonprijzen gehruik maakt, om zich daar te vestigen. Dit maakt groote uitgaven voor onderwijs, politietoezicht en onderhoud noodig, welke alien /an de bezittende klasse moeten komen. De be- lastingen zijn daar alzoo in het geheel niet malsch die 16 h 20 gulden inkomen per week heeft, kan 50 a f 100 's jaars naar den ontvanger brengen. He financien van de gemeente worden hoe langer hoe ongunstiger, de bezittende klasse trekt weg, en Kralingen zou wel eens datgene voor Rotterdam kunnen worden, wat de buurt van Jack the Ripper voor Londen is. Het tonnenstelsel is daar het middel om de iaecalien kwijt te raken. De tonnen werden daartoe kosteloos afgehaald en geledigd. Om in den geldnood van de gemeente te voorzien, wil men nu f 2,00 per jaar heffen van elke ton, die wekelijks ver- wisseld wordt. Angstkreten stijgen nu ten hemel, want men vreest met recht, dat door die belasting de geheele gemeente in een groote beerput zal veranderen. Een arbeider heeft een vreeselijken hekel aan het betalen van belasting, hoe weinig die ook moge zijn. Overal is bijna een sloot in de nabijheid, en dit is de goedkoopste bergplaats voor doen, het kon wel eens te doen wezen, om ons achter slot te helpen." z/Kom," zeide Goudbekje, „hoe kan dat met mannen van het vak gebeuren, deze heer heeft wel altijd zaken in het groot gedaan, doch hij is daarom toch altijd een der onzen." z/Hoor eens, zeide een ander, //ik had liever specie dan bankpapieren, die nummers zijn altijd zoo gevaarlijk." //Als gij uw zaakjes naar behooren verricht hebt, zal ik u in specie uitbetalen," zeide Zakkenroller, z/ik zal zorgen, dat ik ervan voorzien ben." z/Nu nog iets," zeide een derde, //wij gaan niet uit om vliegen te vangenals wij daar iets van onze gading zien, dan mogen wij dat toch wel even in het voorbijgaan in den zak steken." z/Nu ja, maar op een voorwaarde en wel, datje als het werk klaar is, zorgt zoo gauw mogelijk weg te komen." z/Laat dat maar aan ons over." De drie bandieten verwijderden zich. Goudbekje bleef met Zakkenroller alleen. z/Waarom geeft gij die kerels permissie om te stelen P" vroeg de eerste. z/Als ik ze geen permissie geef," hernam Zakken roller, ,/dan nemen zij toch permissie, daarenboven is het niet kwaad, als daar wat gekaapt wordt, dat brengt de politie op een dwaalspoor. Deze zal de daders onder bekende inbrekers en niet onder ons zoeken." z/Geslepen vos," zeide Goudbekje. z/Och, hernam Zakkenroller, //daar behoort geen geslepenheid toe, een man van het vak denkt dadelijk om zoo iets." Beiden zwegen een poos. z/Hebt gij er zoo veel belang bij," vroeg Goud bekje toen nadenkend, //dat die menschen opgeruimd worden //Ja," Waarom betaalt gij dan niet meer z/Mij dunkt, dat ik heel rijk betaal." z/De anderen, die worden rijkelijk betaald, maar weet gij wel hoeveel ik waagp" z/Niets meer dan de anderen." #Als wij gepakt worden, ben ik de hoofddader en de auderen zijn slechts medeplichtigen." z/Als er iemand wat waagt, dan ben ik het,'' zeide Zakkenroller, //want als gij gepakt wordt, noemt gij mij." //Alsol dat voor goede munt zou aangenomen wor den Denkt gij, dat de heeren van de Justitie ons gelooven Men zal ons zeggen, bewijs ons dat, en gij zult wel zorgen, dat gij voor uw geld een allerbesten advocaat hebt, die de heeren glas- helder aantoont, dat gij de onschuld in persoon zijt." Zakkenroller schrok, want Goudbekje scheen van plan achteruit te krabbelen. Deze vervolgde//Denkt gij, dat ik voor dat geld zoo n lafhartigen moord doe. Ik heb er twee van mijn leven naar de andere wereld geholpen, eens toen ik uit het tuchthuis brak, en nog eens om het leven van een kameraad te redden, maar in beide gevallen was de overmacht aan de zijde van hen, dien ik versloeg." Hoeveel moet gij hebben vroeg Zakkenroller. z/Hoor eens, ik kan geen duiveltje op mijn hart smoren. Het werk, dat gij mij opdraagt, stuit mij tegen de borst. Ik ben niet bang om er een dood al hetgeen men graag zoo spoedig mogelijk kwijt wil zijn. Kralingen had dus kans niet alleen de verblijf- plaats van bitlere armoede en nijpend gebrek, maar o-~>k een brandpunt der besmetting te worden. Er zal echter uitkomst komen. In 1889 hadden B. en W. van Rotterdam bij Gedep. Staten stappen gedaan over een verandering in de gemeentegrens aan de zijde van Ouwerschie, IJseimoude en Charloistevens hadden zij moeite gedaan bij B. en W. van Kralingen, om het terrein, waarop de drinkwaterleiding en de gasfabriek ston den, bij Rotterdam te kunnen voegen. Gedep. Staten gaven in hun ant woord zoo veel te kennen, of het niet in het algemeen belang zou zijn, om geheel Kralingen maar te annexeeren. Geheel Kralingen is een te groote uitgestrekheid oin in eens bij de stad te voegen, temeer, daar men die gemeente kan verdeelen in een stadsdistrikr. en een plattelandsdistrikt inet veel bouw- en wciland. De billijkheid eischt, dat al de terreinen, die bij de stad getrokken worden, deelen in de betere verlichting, bewaking enz., waarop een stadsge neente boven een plattelandsgemeente recht heeft. Ofschoon B. en W. 1474 H.A. maar voor het grijpen hebben, om aan de stad te voegen, volgen zij niet het voorbeeld van memgeen, wiens oog soms de grootte van zijn maag overschatte. Zij stellen alzoo aan den Raad voor, om van Kralingen en Charlois, waar de toestanden wel anders zijn, maar overigens dezelfde redeneeringen gelden, het bebouwde gedeelte met dat waarop naar alle waarschijnlijkheid spoedig gebouwen zullen verrijzen te annexeeren en de machtiging daartoe by Gedeputeerde Staten aan te vragen. Die annexatie zal op financieele opofferingen te staan komen. Charlois zal een deficit van f 38.000 aan de gemeentekas veroorzaken, en Kralineen f 23.000. Daarbij kan men buiten en behalve nog andere groote uitgaven even 3 a 4 ton klaar maken, om Kralingen een behoorlijke waterver- versching te geven. Ofschoon de financieele toestand van Rotterdam he annexatie op dit oogenblik niet wenschelijk maakt, zoo meenen B. en W., dat, nu zich de gunstige gelegenheid daartoe aanbiedt, men zich met door het bezwaar der lasten mag laten terug- louden, om een plan uit te voeren, waartoe het toch eenmaal komen moet, om Rotterdam tot dien bloei te doen komen, waarvoor het vatbaar is. Wat de overblijveride gronden van Charlois en Kralingen betreft, deze zouden aan de aangrenzende plattelandsgemeenten moeten worden gevoegd. Nu Gedep. Staten B. en W. die annexatie als bet ware in den mond gegeven hebben, zal zij zeker ook door dat college wel goedgekeurd worden. Ingeschreven van 13 Nov. tot 18 Nov. 1890 SCHIEDAM. GEBOREN. 13, Henricus Maria R.C., z. v. C. Sunt en J. J. Landsbergen, Vijgensteeg. Johs! Ants. K.C., z. v. A. Soesbergen en J. C. Kalkman, Dam. 16 Joh. Cath. N.H., d. v. W. den Held en G. Blok, Doelenhofje. Wilh. Margot N.H., d. v. P. Bras en W. Kant, Adrianastr. Corns. N H d V\ Lf™ en D. Maltha, Adrianastr! Petrus Theods. Jons R.C., z. v. P. T. Van Vliet en C. Vleut, Br.veld. 17 Hendrina Jac. Liduina R.C., d. V. J. H. J. Van den Hoek en C. Witberg! Singel. Leendert N.H., z. v. A. Jongste en A. GJuak, Oudendijk. OVERLEDEN. 14, HendrikaMaartjeBuijtenhey, in., N.H., Zalmstr. Maria Augusta de Buijst, rh-4 ,m'J e°htg. J- den Herder, Taansteeg. 15 Elisabeth Van Suylekom, 75 j. 5 m., wed. J. L. vleier, Zijlstr. Johs. Adrs. Maria Schikhof, 13 m., R.C., Proveniershuis. Cath. Helena Schieveen, 53 J;»4™! N,H" echtg< S-Rijnbende, Gerrit Verb.str. 16, Willem Verveen, 4 in., N. H., Hendr.Gabelstr. 17, Herm s.Hendricus Kleypool, 7 j. 5 m., R.C Breedstr. OUWERSCHIE. GEBOREN. 15, Geertruida, d. van Abraham Cornells Van Dijk en Antonia Pieternella Van der Laan. te slaan. Den een of anderen tijd komt de politie mij inrekenen en de hemel weet, of ik dan creen tien dienders doodsla. Dan zal ik een bloedbad maken, waarvan men rilt en beeft, dan zal het slot wel zijn, dat ik met dat al toch ingerekend word en dat men mij naar de guillotine sleept, doch dit is zoo als het behoort, het recht moet zijn loop nebben, maar nimmer zal men kunnen zeggen, de man, wiens kop daar in het zand rolt, was een kerel, die in het donker slachtoffers bekroop die zich niet konden verdedigen." //Gij trekt dus terug. Gij wordt bang." vLaat mij vervolgen. Ik ben nu verzadigd maar binnenkort zal ik weer honger hebben en dan moet ik stelen, want niemand zal mij werk willen verschaffen. Steel ik vandaag niet, dan zal ik het morgen weer moeten doen. Ik heb een arme onge- mklcige vrouw, die mij nooit verlaten zou, ik heb een kind, dat ik gaarne in de gelegenheid wil stellen eerlijk man te worden. Welnu, stel mij in staat voor die vrouw en dat kind te zorgen enik zal u met ziel en lichaam toebehooren." //Hoeveel wilt gij dan wel hebben z/Vijftig duizend franks." Zakkenroller wilde in een schaterlach uitbarsten welke hem echter in den keel bestierf. ,/Deze zaak kost mij nu reeds dertig duizend tranks, hernam hij, //en daarbij reken ik niet eens de buitengewone kosten." z/Dat gaat mij niet aan." //Ik zal u twintig duizend franks geven." //Laten wij er niet eens meer over spreken." {Wordt vervolgd.)

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2