A 1500 tot 2000 Grulden Jaarlijks bij ver dienst en BUITENLAND. ADVERTENTIEN. is de meest \ersterkende drank voor Bloedarmen, Zwakken en Herstellenden. Aanbevo- len door alle geneeskundigen van naam. Drukkerijbenoodigdhed Verfwaren LAKKEN en VERNISSEN. geveu aan het diep gevoel van thans ieder Nederlandsch hart zouder uiting te smart, waaronder gebukt gaat. Ruirn veertig jaren heeft Nederland onder de regeering van Koniug Willem den Derde een nooit gekenden voorspoed en ongestoorden vrede mogen genieten. In geen land der wereld is gedurende dat tijdvak ieders individueele vrijheid beter gewaarborgd, ieders rechi beter bescbermd geweest dan in ons «ezt send Vadi rland. Steeds zal de nagedachtenis van den zoo terecht geeerbiedigden en beminden Koning door al zijne onderdanen in dankbare herinnering worden bewaard. God behoede het Vaderland en Ons zwaar be- proefd Vorstenhuis. Zondagmiddag is er een buitengewone minis- terraad gehouden, ter overweging van verschilleude Regeeringsmaatregelen, door het overlijden van Z. M. noodzakelijk geworden. De leden der Eerste Kamer zijn opgeroepen tegen Donderdagavond half 9. De heer Stoffels te Deventer, door de volks- partij in het district Dokkum candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Kamer, zal op uitnoo- diging van het districts-kiescomite in eeue verga- dering het volgende programma verdedigen Invoering van algemeen kies- en stemrecht. Af- schaffing der accijnzen op de eerste levensbehoef- ten. Afschaffing der plaatvervanging. Invoering van kosteloos lager onderwijs met leerplicht. Het toekennen van de geheele bestaande grondbelasting aan de gemeenten. Bezuiniging van dit bedrag van pi. m. 10 millioen gulden op de begrooting van oorlog. Streven om de macht van het ,/ver- derfbrengende groot-kapitaal" te breken, door de Bank, de spoorwegen en alle monopolies en ook den grond van ons land te brengen in het bezit der gemeenschap en daardoor op den duur alle be- lastingen onnoodig te maken. De heer Stoffels zal in 4< plaatsen optreden, als te Dokkum, Veenwouden, Rinsumageest en Dan- tumawoude. Naar het zich laat aanzien, moet er meer kans zijn, dat de heer Stoffels, die een bezadigd man is, naar de Tweede Kamer zal worden afgevaardigd, dan dat de heer Domela Nieuwenhuis opnieuw zijn zetel, althans als afgevaardigde van Schoterland, zal innemen. Aan het personee) van de voormalige Rijn- spoorwegmaatschappij is, namens de directie der exploitatiemiatschappij, kennis gegeven, dat het hun ten strengste verboden wordt, zoowel in als buiten dienst, sterken drank in de stations-restau- raties te gebruiken. Voor eenigen tijd is door de sociaal-demo- craten te Groningen eene cooperatieve broodbak- kerij opgericht, die zulke gunstige uitkomsten op- levert, dat nu door dezelfde vereeniging met 1 December ook een kruidenierswinkel zal worden geopend. Het bevel tot gevangenhouding van de wed. K. II., van Roden, verdacht van vergiftiging harer dochter, is door de arr.-rechtbank voor dertig dagen verlengd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de be- schikking der rt-chtbank aldaar in zake mej. Aafke Kuypers bekrachtigd. Die zaak zal dus geen verder gevolg hebben. De te Leeuwarden gevestigde Friesche Han- delsvereeniging, die, zooals men weet, propaganda tracht te inaken tegen een overdreven toepassing van Zondagsrust op het gebied van post en telegraphic, heeft onderscheidene handelslichamen en anderen uitgenoodigd tot een in de volgende maand te Zwolle te houden vergadering, om deze zaak te bespreken Het plan is voorts een Vereeniging in het leven te roepen, die in elke provincie van Nederland haar afdeelingen en verdere vertakkin- gen heeft. Een dienstmeisje te Tilburg heeft een oplichterij op groote sehaal gepleegd. Op naam van hare meesterts haalde zij in verschilleude winkels manu- facturen en kleedingstukken, naar men schat voor eene waarde van circa f 100. een zonder hart, een bonvivant, een speler en twistzoeker." Vader, vader, hoe is het inogelijk, dat gij een derge- lijken man met mijn zuster hebt kunnen laten huwen." z/Overlaad mij met verwijtingen, ik verdien het, want ik ben schuldig. Maar ik wist dit niet ik had wel eenige vermoedens, maar mij werd toen gezegd, dat ik kwaaddenkend was en dat er niets op hem viel af te dingen. Ook Blanche wilde van niets hooren." vEn gij veronderstelt, dat hij het werktuig in de hand van een ander is, die het op Raymond gemunt heeft //Zoo is het, ik merk, dat gij mij begrepen hebt." Maar wie zou die man dan zijn z/Naar hem zoek ik steeds.'' z/Wat zegt Rivarez, als gij hem onder handen neemt z/Niets." z/Wat zou de oorzaak van dien haat zijn z/Dat Raymond weldra mijn schoonzoon zal worden." z/Hoe Daar begrijp ik niets van.'' z/Ik ook niet, ziedaar een geheim, waarvan ik den sleutel niet bezit en waarin gij met uw eenvoud en zedigheid ook niet kunt doordringen.'' z/Zal Raymond weer spoedig bij mij kunnen komen?" ,/Ja." z/Welnu, als hij weer terugkomt, is alles geleden en vergeten.'" z/Denk er maar niet meer om, want gij zijl toch onmachtig tegen die booze menschen en u zoudt u maar ongerust maken, waardoor uw hcrstel zou tegengehouden worden." Het aantal gemeenten, dat zich aan aanbe- volen heeft om de leerlingen der op te richten cadettenscholen te herbergen, is met eene ver- meerderd. Naar men n.l. uit Doesburg mededeelt, heeft de raad dier gemeente besloten, den minister van oorlog te doen weten, dat voor den bouw van eene cadettenschool gratis de noodige watervrije terreineu in die gemeente zullen worden verstrekt, indien tot de vestiging van eene dergelijke instelling daar ter plaatse rnorht worden besloten. Van welingelichte zijde meldt men echter, dat geen plaats zooveel kans heeft om de cadettenschool te krijgen als Nijmegen. Nabij de oostkust van Tessel heeft de vangst van watervogels in zee weer op groote schaal plaats. Aan hooge staken, daartoe op zandplaten opge richt, zijn netten gespannen ter hoogte van 16 voet en ter lengte van 25 vademen. Vooral in onstui- mige, donkere nachten worden de meeste vogels buitgemaakt. De zak met brieven en couranten, welke des avonds te Helmond uit den mailtrein wordt gewor- pen, maakte Vrijdag zulke vreemde buitelingen, dat ze onder de wielen terecht kwam. De trein scheurde den zak midden door. Brieven en couran ten zagen er. voor het meerendeel erbarmelijk uit. Vele geadresseerden zullen zich dus met een stuk courant of de helft van een brief tevreden moeten stellen. De werkstaking der wijkgravers te Tjalleberd is ten einde en geheel mislukt. De soldaat, te Middelburg in het hospitaal overleden, naar men zeide aan bloedvergiftiging, omdat hij pikdraad om een gekwetsteu vinger had gewonden, stierf niet hieraan, maar aan een Jong- ontsteking. Op de jongste te Gorinchem gehouden paar- denmarkt werden aan 4 kooplieden portefeuilles, eene met f 825, eene met f 700, eene met f 600 en eene met f 160 ontstolen. Tot heden is de politie er nog niet in geslaagd de daders, die waarschijnlijk reeds spoedig na hunnen diefstal de stad verlaten hebben, te ontdekken. Onder Reuver is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag eene offerbus, geplaatst aan een Christus- beeld langs den grooten weg RoermondVenloo, bestolen. De bekende, thans krankzinnige socialist, mr. Spin, is van het gesticht te Medemblik over- gebracht naar het nabij Sandpoort gelegen gesticht ,/Meer-en-berg." Op een avond van de vorige week liet op het station te Utrecht een heer, bij het betalen van een besteller een kwartje op den grond vallen. Beiden zochten naar het gevallen geldstuk; de heer echter een kort oogenblik, daar zijn rijtuig wachtte. Nauwelijks was het rijtuig op weg, of het werd door den besteller nagezet, die den koet- sier toeriep stil te houden, waaraan voldaan werd. Geheel buiten adem gaf de eerlijke vinder het kwartje aan den eigenaar terug. Deze bedankte hem zeer, stopte het kwartje weer in zijn beurs en gaf den besteller eengulden. Wie het blikkenmannetjestheater van Broekman gekend heeft, weet, dat daar altijd tot slot een gecombineerd land- en zeegevecht vertooud werd, hetgeen een slot was, dat erg pakte. Broekman was zoo wijs, om de schepen en de mannetjes nooit met vlaggetjes uit te rusten. Dit had niet alleen het voordeel, dat als hij met zijn tent in een zeehaven stond, alle vreemde varenslieden zijn vertooning even mooi vonden, maar ook, dat dezelfde decoratie en dezelfde mannetjes en scheepjes af- wisselend de bestorming van Sebastepol, den zeeslag bij Lissa, of den slag van Sadowa of Gravelotte kon voorstellen. Al waren er nu bij die laatste slagen geen schepen met elkander in gevecht ge weest, dat hinderde niet, zij deden mee om het effect te verhoogen. Als het braaf van pief, paf, poef in de ten! weerklonk en men ten slotte niet meer uit zijn oogen kon zien van den rook (die om aan te toonen, dat het gewonnen was, op het allerlaatst door bengaahch vuur helrood gekleurd werd) dan daverde het van het applaus over die natuurlijke voorstelling van den oorlog, en verlieten de menschen dat theater met een tevreden gezicht. Dan werd de tent bestormd door r.ieuwe bezoekers, die op dat verbazende schieten kwamen toeloopen, en men vocht om een plaatskaartje, alsof het geen geld kostte. Broekman voer er wel bij, de scheepjes en mannetjes hadden niet veel onderhoud nnodig, als zij zwart geschoten waren, kregen zij een veeg met den kwast, en dan waren ze weer klaar voor een nieuwe campagne. Daar de direkteur geen natie aanstoot wilde geven, kreeg alles een kleur, die bij geen leger ter wereld in de uniform voorkwam, en steeds kon een zelfde verfpot voor het opknappen van al die mannetjes dienst doen. In De Duitsche consul vond die vertooning niet alleen foeileelijk, maar ook een beleediging van de Duitsche natie. Een Duitsche vlag mocht nimmer door een Fransche vervangen worden, zelfs op het tooneel niet, daartoe hadden de Franschen in 1870'71 te veel klop gehad. Zooals de berichten luiden, liet de consul zich de Duitsche vlag ter hand stellen, opdat zij niet meer vervangen zou worden, maar daarmede liep het niet af, want over die vertooning werd nog een klacht bij den prefect ingediend. Ook de Italiaansche consul moet zich bij den prefect beklaagd hebben over het schreeu- wen van ,/weg met CrispiOngelukkig hebben diens eigen landgenooten, de Italiaansche socialisten, het hardst geschreeuwd. Het gevolg hiervan was, dat de vertooning ver boden werd, hetgeen nimmer gebeurd zou zijn, als zij Broekmans voorbeeld hadden gevolgd. Een en ander belet niet, dat zoowel verscheidene Franschen als Italianen toch hard wurmen om den premier van Crispi, weg te krijgen. Een Fransch bankier heeft 100.000 franks toegezonden, om bij de aanstaande verkiezingen de candidatuur van Crispi te Palermo te bestrijden. Eenige radicalen waren vaderlands- lievend genoeg om den raad te geven, dat geld niet aan te nemen, of het voor een liefdadig doel te bestemmen, omdat het toch niet aanging buiten- landers hun neus in binnenlandsche zaken te laten steken. Doch de heethoofden wilden er niet van hooren, ^aannemen, aannemen," was de leus, het kan altijd helpen om hem weg te krijgen. Willen sommigen in Italie Crispi weg hebben, in S E R V I zou men graag de ex-koningin Nathalie wel weg willen hebben, want die is nog al lastig. Ex-koning Milan, haar echtgenoot, is het land uit, hij is eerst naar Parijs vertrokken en van daar naar Engeland gegaan, cm voor tijdpasseering wat te jagen. Onder- tusschen poogt Nathalie voor tijdpasseering het de Skupchtina (vertegenwoordiging) lastig te maken over de opvoeding van haar zoon. Allerlei papieren wovden door haar voor den dag gehaald, en allerlei argumenten opgedolven, om de opvoeding van haar zoon zelve te leiden. Of de Skupchtina zich veel aan haar tobben zal storen, valt te bezien. Met dat al zullen de papieren, die ook voorvallen vermelden uit het leven van haar echtgenoot, nog genoeg aanleiding tot leuteren geven. De schandalen, welke Stanley verhaald heeft, hebben in de publieke opinie wakker geschud en geven daar stof tot babbelen. De vereeniging lot bescheiming der inboorlingen onderzoekt, wat er in het land der zwartjes is voorgevalleo, en is voornemens eenige officieren, die ervan kunnen weten of medeplichtig zijn, te vervolgen. Ook dit kan een proces geven, dat wat pennen in beweging zal brengen. Van het wetsontwerp omtrent de inkomsten- belasting in is nu het een en ander bekend. Zoodra men f 540 per jaar inkomen heeft, moet men betalen en wel in dat geval reeds f 3,60. Hoe meer inkomen men daarboven heeft, hoe meer percenten men van zijn inkomen moet betalen. Tot en met een inko men van f 3000 is de aanslag lager dan vroeger, voor grootere inkomsten is hij eenige enkele guldens hooger dan voorbeen. Hoofd-Agent te RotterdamJ. A. VAN OLFFEN Dlaringvlict 69. MAGAZIJNEN kunnen fatsoenlijke lieden van iederen stand, bij eenige werkzaamheden verdienen. Offerten onder let- ters E. V. II. Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn., Amsterdam. (1217) z/Ja, laten wij er niet meer om denken," zeide Betsy, over wier wangen toch de tranen biggelden, niettegenstaande zij alles deed, wat zij kon, om zich goed te houden, ten einde haar vader niet ongerust te maken. z/Ja," hernam de oude heer, //laten wij liever den Hemel danken, dat gij en uw beminde nu buiten gevaar zijt. Na regen komt zonneschijn, als gij beiden maar eenmaal weer op de been zijt, zult gij niet lang te Parijs blijven, wees daarvan verzekerd." z/Trouwen wij dan spoedig, papa?" z/Als het van mij afhing, gebeurde dit dadelijk." Beiden zwegen een poos. z/Uw trouwdag breekt weldra aan," hernam Coquillard, //ten minste ik heb er moed op, maar onderwijl moeten wij de grootste voorzichtigheid in acht nemen." Betsy keek hem met de grootste verwondering aan. //U zegt voorzichtigheid, u meent stellig daarmede, dat wij voorloopig veel zorg en oppassing noodig hebben was haar vraag. z/Ongetwijfeld hebt gij zorg noodigmaar wij moeten ook uiterst voorzichtig zijn." Langzamerhand was het vuur in den grooten haard weggekwijnd. Coquillard schelde. Niemand van het bedienend personeel verscheen. z/Kom," zeide hij, //het is maar gelukkig, dat men nog zelf het werk kan doen." Hij bukte, raapte eenige houtblokken op en wierp die op de glimmende kolen, zoodat weldra de vlam weer levendig flikkerde. z/Als ik voorzichtigheid gezegd heb," zeide Co quillard, //zoo bedoel ik daarmede, dat men in dit geval uw ziekte niet alleen genezen kan met opp^. sing en verzorging. Men moet voorkomen, dat gij instort. Als gij nog eens instort, zou de toestand ernstig,) laat ik liever zeggen heel bedenkelijk wezen." z/Ja," zeide Betsy, ,/nu begrijp ik het, ik moet mij voor tocht wachten." //Voor tocht en slechte spijsvertering moet gij u wachten, maar nog meer voor ontrouwe bedienden en boosaardig volk," zeide Coquillard opstaande. Het vuur brandde weer, dat het een aard had, want de oude heer had al pratende met den blaas- balg gewerkt en daarbij zoo zijn best gedaan, dat hij zoo rood als een kreeft was. Betsy keek haar vader verbaasd aan. z/Wat wilt u daarmede toch zeggen?'' vroegzij. U spreekt over ontrouwe bedienden en boosaardig volk. Ik ga nooit uit, en ik zie rondom mij niets anders dan eerlijke en trouwe bedienden." Coquillard kuste zijn dochter hartelijk, en zeide, //gij zijt een engel." Zij glimlachte. //Laten wij hopeu, dat ik het eenmaal worden zal, als ik gestorven ben." z/Goddank," zeide Coquillard, #op het oogenblik is er geen gevaar voor sterven. De hemel heeft u tot nog toe behoed en gezorgd, dat de aanslagen der booswichten verijdeld zijn." z/Nu hebt u het weer over booswichten, u schijnt u noodeloos ongerust te maken, papa.'' Zij wilde opstaan om haar vader te omhelzen, doch de krachten begaven haar, zoodat zij in haar leuningstoel terugviel. //O I" riep zij, //ik dacht al geheel en al beter te zijn. Wat zou mij toch schelen Ik val Du en dan van mij zelve, heb neiging tot braken, voei krampen in maag en ingewandenik vraag aan u en aan den dokter, wat daarvan de oorzaak zou wezen, en ik krijg geen antwoord." z/Wat u scheelt, kind, weet ik ook niet, wel weet ik, dat u ziekte geen natuurlijken oorsprong heeft. Ik weet alleen, dat wij omringd zijn van vijanden, van menschen, die schijnbaar goed met ons omgaan, en ons toch haten." Zij keek hem ongerust aan, en twijfelde in stilte aan het gezond verstand van haar vader. z/Ja, kind," hernam hij, „er bestaan menschen, die er belang bij hebben, dat wij uit den weg ge- mimd worden, menschen, die van God verlaten zijn, zoodat zij niet meer voor een misdaad terugdeinzen.'' z/Maar vader, hoe is dat mogelijk?" Betsy was nu zoo bleek als een doode, de woorden van haar vader maakten een diepen indruk op haar, de smarten, die tijdelijk verdoofd waren, begonnen op nieuw, zij bracht de hand aan haar keel, om de op nieuw intredende brandende pijnen tedoen verdwijnen. Coquillard scheen iets in den tuin te hooren. Met een blik beval hij zijn dochter stil te zijn en luisterde aandachtig. Het was toen middernacht. //Zou er onraad zijn?" zeide hij, endaaropging hij den tuin in om te zien, wat daar gaande was. Tot zijn groote verwondering vond hij de tuindeur op een kier. Toen hij terugkwam, deelde hij dit aan zijn dochter mede//niemand," zeide hij, //is zoo ver ik weet, in den tuin gekomen of er uit gegaan, en een paar uur geleden heb ik persoonlijk nog de deur gesloten.'' (Wordt vervolgd.) FRANKRIJK had men wel een voorbeeld aan het theater Broek man mogen nemen. Men is van plan een stand- beeld voor Garibaldi op te richten en, zooals licht te begrijpen is, gaat die Italiaansche generaal daar nu veel over de tong. Geen wonder dat een direkteur van een circus te Nice op den inval kwam, een Garibaldi-vertooning op te geven. Dat zou een propvolle tent geven. Het gebeurde alzoo, Italianen, zoowel als Franschen, vuh'eu de rangen en toen het op vechten aankwam, hadden zij wel mee willen doen. De Italianen riepen ^leve Italie, weg met Crispi, weg met het drievoudig verbond," bij welken laatsten kreet de Franschen hartelijk meededen. Maar het allermooiste was, toen de Duitsche vlag van een geschilderde schans werd weggenomen en door de Fransche vlag vervangen. Dit vonden alle Franschen natuurlijk even mooi, ja zelfs zielroerendbij Broekman kon het stellig niet mooier geweest zijn. ITALIE, ENGELAND P R U I S E N ST0DT VOOlt unnen fat HOPT1 111 (TP liprtpn van ipflprpn ntanrl ooni..n _i r-

De Schiedammer | 1890 | | pagina 6