Geldmannen. N°. lOl. Eerste Jaargang. Woensdag 3 December 1S0G. Abonnementsprjjs: Per drie maaaden.0O franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.56 Afzonderlijke rmmmers. .05 Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEHDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prijs der Advertentien Van 1—6 regels —.50. Iedere regel meer.10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twsemaal berekend. Familieberichtenper annonce f —AO Dienst Op Donderdag, den 4den December 1890, des voormiddags te elf ureu zal de plechtige be- grafenis plaats hebben van wijlen Zijne Majesteit WILLEM III, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groothertog van Luxemburg, enz. eDz. Omtrent deze indrukwekkende plechtigheid ontleenen wij het volgende aan het officieele PROGRAMMA. De optochf zal zijn als volgt A. Een Commando Cavalerie tot opening van den Trein. B. De Generaal-Majoor J. N. A. Baron Taets van Amerongen, Bevelhebber der lste Divisie In- fanterie, waarnemend Gouverneur der Koninklijke Eesidentie, met de Officieren van den Staf der Divisie, alien te paard. C. Een bataillon van de dienstdoende Schutterij der Eesidentie met den Staf, het Vaandel en de Muziek van het Eegiment; gevolgd door eene af- deeling der Koninklijke Zeemacht van onderofficie- ren en matrozen, onder bevel van Officieren en voorafgegaan door de Muziek der Marine; eene afdeeling Mariniers onder bevel van eenen Hoofd-Officier het lste en 3de Bataillon van het Eegiment Grenadiers en Jagers, met den Staf, het Vaandel en de Muziek van het Eegiment; een Bat. van het 4e Eeg. Inf. te Leiden in garnizoen, met den Staf, het Vaandel en de Muziek van het Eegiment. D. Drie escadrons van het 3e Eeg. Huzaren met den Staf, den Standaard en de Muz. van het Eeg. De Haagsche Schutterij zal een deel uitmaken van den optocht tot bij de barriere op den Rijs- wijkschen weg; bij de stad Delft zal een gelijk korps Delftsche Schutterij zich op diezelfde plaats in den stoet aansluiten. E. Een Hoffourier en twee rijkBechts te paard. P. De Stalmeester des Konings in buitengewonen dienst C. J. Van der Oudermeulen, te paard. G. Vier bereden officieren, le Luitenants der Koninklijke Marechaussee, van de Cavalerie, Veld- artillerie en Eijdende Artillerie, om als Aide-Cere- moniemeester te fungeeren, ingevolge de nadere hun daartoe te geven bevelen. H. De Kamerheer-Cereraoniemeester in een Hof- rijtuig met twee paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. I. De Hofbeambten en Officianten, alien in diepen rouw, met lamfers aan de hoeden, gaande twee aan twee, de jongsten in rang vooruit. J. Een heraut van wapenen ;Nederland) te paard (mr. W. E. Van Welderen baron Eengers), voor afgegaan door den Wapendrager. K. De Geneesheer,|dr. Eoessingh, arts te Deventer; De Geneesheer der Hofhouding te 's-Gravenhawe, Dr. J. Coert; De Geneesheer der Hofhouding op het Loo, 3. Vlaanderen Cz. De Hoogleeraar Dr. S. S. Eosenstein; De Lijfarts van Wijlen Zijn Majesteit, Dr. C. W. Vinkhuyzen. L. De Eentmeester van het Koninklijk Parti- culier Domein Oranje-Nassausoord J. M.F Van Everdingen De Intendant en Capitaine des Chasses der par- ticuliere Koninklijke Groot-Hertogelijke Domeinen in het Grool-Hertogdom Luxemburg, L. B. Stein; De Intendant van het Koninklijk particulier Paleis en Domein Soestdijk L. W. Groeneveldt; De Intendant van het Kon. Paleis en Domein Het Loo J. A. Van Steyn. M. De Directeur der Zaken van Weldadigheid E. M. A. Bijleveld. N. De Intendant van het Kon. Paleis te Am sterdam, belast met het beheer van het Kon. Paleis te 's-Gravenhage en met dat van het Huis ten Bosch, Jonkheer H. A. L. Van Vessem. 0. De Jagermeesters des Konings te voet. P. De Administrateur van het Kroondomein Jhr. H. P. M. E. Sandberg tot Essenburg; De Jagermees'.er des Konings voor Gelderland Luitenant-Kolonel V. W. E. Baron Benlinck tot Schoonheten De Kamerheer en Stalmeester des Konings A. C. Baron Snouckaert van Schauburg; Q. De Seeretaris van wijlen Zijne Majesteit voor de zaken van het Groot-Hertogdom Luxem burg, H. E. V. Graaf De Villers, Kamerheer des Konings in buitengewonen dienst; De Directeur van het Kabinet des Konings Jonkheer mr. J. F. Alewijn. E. De Veldmaarschalkstaf, gedragen door den gep. Luitenant-Generaal N. Mac Leod, Adjudant des Konings in Buitengewonen dienst. S. De buitenlandsche ordeteekenen, gedragen door de Adjudanten van Wijlen Zijn Majesteit den Koning in buitengewonen dienst; Gep. Generaal-Majoor Van Bel; Gep. Generaal-Majoor Jonkheer W. J. A. Storm de Grave; Gep. Vice-Admiraal J. W. Binkes; Gep. Luitenant-Generaal II. G. Boumeester; Gep. Luitenant-Generaal K. Van der Heyden; De Militaire Willemsorde, de Orde van den Nederlandschen Leeuw, het Dienstteeken voor 55 jaren eifectieven diensttijd als officier, de Luxem- burgschc Orde van de Eikenkroon, en die van den Gouden Leeuw van het Huis van Nassau, gedra gen door den Kanselier der Nederlandsche Eidder- orden, den Gep. Vice-Admiraal P. A. A. Gregory. Deze decoratien, benevens de na te melden Eijks- sieraden, liggen op rood fluweelen kussens. T. Een Heraut van Wapenen (Luxemburg) te paard, E. L. Baron Van Hardenbroek, Eentmeester van het Kroondomein, voorafgegaan door den Wa pendrager. U. De Standaard van het Koninkrijk, gedragen door den Luitenant-Generaal Eidder F. M. B. Alewijn, Adjudant van Zijne Majesteit in buiten gewonen dienst. V. Het Rijks-Zwaard, ontbloot, gedragen door den Gepeus. Luitenant-Generaal A. E. J. Baron Klerck, Adjudant des Konings. W. De Eijks-Appel, gedragen door den Opper- Stalmeester Mr. J. E. H. Baron Van Nagell van Ampsen. X. De Koninklijke Scepter, gedragen door den Grootmeester van 's Konings Huis J. C. E. Graaf Van Lynden. IJ. De Koninklijke Kroon, gedragen door den Opper Jagermeester J. W. baron Van Pallandt van Oud-Beijerland. Z. De Opper-Ceremoniemeesler mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, gezeten in een rijtuig met vier paarden bespannen, gaande een lakei naast elk portier. A A. Vier Adjudanten Onderofficier Ordonnansen des Konings te voet. BB. De Eouwwagen, bespannen met acht paar den, behangen met rouwkleeden, elk paard geleid wordende door een koetsier. Da slippen van het rouwkleed gedragen door de Heeren, zooals hierboven is aangegeven. De vierentwintig Kamerheerendragers van het Koninklijk Lijk, mede als boven, gaande aan beide zijden van den Rouwwagen. De Adjudanten van Wijlen Zijn Majesteit den Koning in gewonen dienst, te paard Schout-bij-Nacht Jonkheer J. A. Roe,11; Kapilein ter Zee W. Baron Van Uogendorp; Kapitein J. E. N. Baron Sirtema vau Grovestins; Kolonel Jonkheer W. L. Van Spengler; Kapitein Jonkheer 8. M. S. De Ranitz; Ritmeester Jonkheer W. P. II. Van de Poll' Kolonel J. E. Simon; Kapitein Jonkheer W. J. P. Van den Bosch. De Ordonnans-Officieren van Zijne Majesteit. te paard Ritmeester E. T. C. H. J. Baron Van Tuyll van Serooskerken Eer8te-Luilenant Jonkheer M. W. Boreel; Lerste-Luitenant R. J. Graaf Schimmelpenninck; Ritmeester J. G. Baron Van Sytzama; Eerste-Luitenant Jonkheer C. L. Van Suchtelen van de Haere; Eerste-Luitenant J. H. P. Graaf Du Monceau; waarachter zich aansluiten de Adjudanten des Ko nings in buitengewonen dienst. CC. Zijne Doorluchtige Hoogheid de Vorst van Waldeck en Pyrmont en de Vorstelijke Personen, die de plechtigheid zullen bijwonen in rijtuigen bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier, en gevolgd door Hoogstderzelver Adjudanten te paard. DD. Hofrijtuigen voor Gezanten van Buiten landsche Mogendheden, vertegenwoordigende hun Souvereinen bij de plechtigheidde rijtuigen be spannen met vier paarden, gaande 66a lakei naast elk portier. EE. Deputation van het Keizerlijk Koninklijk Oostenrijksch Infanterie-Regiment no. 63, van het Keizerlijk 5de Regiment Russische Grenadiers van Kiew, en van het Koninklijk Pruisische 2de West phaalsche Huzaren-Regiment no. 11. Deze depu tation in Hof rijtuigen met twee paarden bespannen, gaande 66a lakei naast elk portier. PP. Een Deputatie van Officieren van het regi ment Grenadiers en Jagers. GG. De Deputation van Schutterij, Marine, Mari niers, verschillende korpsen der Landmacht en van het Indiscbe Legei, de Deputatie van het Metalen Kruis (afdeeling 's-Gravenhage); deze laatste Depu tatie verlaat den stoet bij de Rijswijksche barriOre. HH. De Deputation, die gevraagd hebben deel te nemen aan de begrafenis zullen, bij aankomst van den sloet te Delft, zich achter de militaire Deputation aansluiten. Twee bataillons van het Regiment Grenadiers en Jagers. Een bataillon van het 4e Regiment Infanterie; Een eskadron van het 3e Regiment Huzaren, en Twee batterijen van het 2e Regiment Veldartil- lerie tot sluiting van den trein. FBUIXiLEITOia. Schets uit het Ieven der Parijsche 38) Kapitalisten. z/Maar, kind, nu moet gij toch gaan liggen, want het is zoo laat." //Ik heb vandaag veel gerust en nu moet ik u zeggen, nadat gij mij dit alles verteld hebt, ben ik wat bang om alleen in mijn kamer te slapen." Haal u toch geen dwaasheden in het hoofd; men kan geen anderen aanslag op uw leven doen, dan met vergift, en om alien boozen toeleg te verijdelen, hebt gij niets te doen, dan niets van een ander aan te nemen." Hij kuste nu zijn dochter goeden nacht. z/Laat ik Margot roepen," zeide Betsy, ten prooi aan een onverklaarbaren angst. z/Margot 1" riep Coquillard verschrikt, //wat moet Margot bij u doen z/lk had vannacht gaarne iemand bij mijen u, vader, u moet ook wat rust nemen." z/Voor mij komt het er niet op aan, maarwaarom vraagt gij naar Margot?*' //Omdat zij zoo trouw is." //Zoo, denkt gij dat z/Zij is bijna een vriendin voor mij." //Yertrouwt gij haar dan zoo //Zeker zij heeft even goed als elk ander haar gebreken. Zij is misschien wat nieuwsgierig, ach- terdochtig en hoogmoedig, maar dat neemt niet weg, dat zij een door en door goed meisje is, dat mij steeds trouw dient, en dat altijd dankbaar is voor de goedheid, die gij haar en hare familie bewezen hebt." Nu, kind, ik wil niet over dat onderwerp uitweiden, maar ik vertrouw Margot net zoo min als een ander." z/Hoe, zoudt gij op haar ook al vermoedens hebben z/Ja, kind, vermoedens, maar meer niet, toch moeten in deze omstandigheden vermoedens ons reeds tot de uiterste voorzichtigheid aansporen." z/Welaan," zeide Betsy zuchtend, //laat ik mij maar onderwerpen, en niemand meer vertrouwen. Het moet nu eenmaal zoo." Zij had moeite haar tranen te bedwingen en deed een poging om naar haar kamer te gaan. z/Wacht," zeide Coquillard, //ik zal even de op- paster roepen, dat zij u te bed helpt." Hij schelde, riep, schelde nogmaals, niemand kwam. z/Ik heb de bedienden even weg gestuurd,*' zeide Coquillard, //opdat wij gerust zouden kunnen praten, en dadelijk nemen zij de gelegenheid te baat om zich geheel en al te verwijderen Hij doorliep de gangen en kamers en kwam weer terug, uitroepende//Niemand te vinden. Wees sehatrijk, beschik over milioenen betaal een leger knechts om u te bedienen. Dan kunt gij nog in uw kamer omkomen, zonder dat zij u een droppel water brengen zullen, om uw dorst te lesschen, ja zelfs al konden zij met dien droppel uw leven redden, zoo zouden zij nog niet komen." Hij schelde nu zeer hard. Het bleef stil en niemand kwam. z/Laat die moeite maar, vader," zeide Betsy, //daar wij niemand vertrouwen kunnen, zal ik ook maar van niemands hulp gebruik maken." z/Nu," zeide Coquillard, vmen kan scht-llen zoo veel men wil, er komt toch niemand." //Wat zou dat beteekenen vroeg Betsy. z/Niets," zeide hij, moeite doende om zijn ver- wondering en schrik over een en ander voor zijn dochter te verbergen. //Dit bewijst, dat iedereen naar bed is en alles als een roos slaapt." z/Maar Margot?'' //Die vooral." z/Dat is toch raar. Als u eens wildet kijkeu z/Waartoe zou dat nuttig zijn? Weet gij, wat wij moesten doen Het voorbeeld van onze bedienden volgen. Het zal zoo twee uur slaan. Voor reu ziek mensch en een oud heer is het al veel te laat geworden." //Gij hebt gelijk, vader, ik zal u gehoorzamen Zij stond op en ging steunend op den arm van haar vader naar haar kamer. XXII. De nachtelijke aanslag. Voetje voor voetje kwam de zieke steunend op den arm van haar vader in haar kamer. Coquillard nam toen een glas, dat hij niettegen- staande het schoon was, toch uitspoelde en zorg- vuldig afveegde, en haalde een hoornen lepeltje, dat hij in een net etui bij zich droeg voor den dag, alsmede eenige kristallen flacons, goot eenige drop- pels daaruit in het glas, vermengde dit met water, en gaf het aldus klaar gemaakte vocht zijn dochter eigenhandig in. Toen dit gedaan was, nam hij eenige verzilverde pillen uit een doosje, liet ook deze zijn dochter innemen, waarna het £tui met lepeltje, en pillendoos en de flacons weer in de diepte van de zakken van zijn kamerjas verdwenen. Betsy begon te gliinlachen. z/Ik zou nooit gedacht hebben," zeide zij, //dat papa nog eens een wandelende apotheek zou ge worden zijn." z/Welnu, het is wel goed, dat gij eens ziet welke voorzorgen wij nenen, om u niet te laten vergiftigen." z/Maar vader," vroeg Betsy, //dat neemt niet weg, dat men toch wel wat vergif in het eten kan doen." z/Ook daarvoor is gezorgd kind, ik speel zelf voor kok. Ik ga zelf mijn inkoopen doen in een wijk, waar niemand mij kent, daar haal ik mijn vleesch, mijn groenten, brood, eieren, enz. Alles gaat in perkamentpapier, en in de zakken van mijn overjas kan heel veel. In het vertrek naast uw kamer heb ik een kookhaard laten plaaGen en daar kook en braad ik zelf. Nn reeds drie dagen hebt gij geen andere bouillon en geen andere eieren en melkpap gehad, dan die ik zelf bereid heb wat zegt gij ervan, ben ik geen goede kok?" z/Vader, wat doet gij niet voor mij," riep het meisje, terwijl zij haar armen om zijn hals sloeg. >/Ik moet nu maar aanpakken, tot dat Raymond beter is, dan zal ik wel wat rust nemen." Maar vader, het is toch verschrikkelijk voor u, millioenen te bezitten en zelf voor kok te moeten spelen." ffOck kind, voordat ik wat geld bij elkander kreeg, moest ik ook mijn eigui pot koken, welnu, ik ben begonnen met zelf voor kok te spelen en ik eindig er ook mee, ziedaar alles." DE SCHIEDAMMER n m AAXBIEDINIBN AAXTBAGK* ,-.535

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1