3 YbTn~e ^ITa W D. De trein zal den volgeuden weg nemen Noordeinde Hoogstraat Kleine Groen- markt Veenestraat Wagenstraat Huygens- plein Huygensstraat naar den Rijswijksclien weg. Aan de barriere gekomen zijnde, zullen de Hee ren, bestemd tot het drageu der slippen, der deco- ratien en der Rijkssieraden, alsmede de Kamer- heeren, en de Heeren, die den Stoet te voet ver- gezellen, aan wie vooraf daarvan kennis wordt ge- geven, zich begeven in de voor hen gereed staande rijtuigen. De trein gaat verder over den Delftschen Weg, tot voor de stai Delft, alwaar zich de Deputatie van bet Metalen Kruis (afdeeling Delft) bij den i rein voegt, volgende achter de Deputation van de Marine en het Leger bij GG genoemd. De Heeren dragers der slippen, decoralien en Itijkssieraden, de Kamerheeren, Dragers van het Koninklijk Lijk, mitsgaders de Heeren, die te 's-Gravenhage den Stoet te voet hebben vergezeld, hernemen hunne plaatsen bij den Rouwwagen, en in den Stoet, in dezelfde volgorde als te 's-Gra venhage. De trein zal alsdan den volgenden weg nemen: Het Oude Delft Over de Kerkbrug Het Oude Delft Door de Nieuwstraat, voorbij de Hal Achter het Stadhuis om, langs de Hoofd- wacht Over de Groote Markt V6or de Nieuwe Kerk. Aan de Kerk gekomen, plaatst zich de militaire rnacht in bataille. Naarmate de trein aankomt, zullen de personen, tot denzelven behoorende, uit hun rijtuigen treden, of van hun paarden afstijgen, en zich in dezelfde orde, waarin zij bij den trein gerangschikt waren, in de Kerk begeven. De Hofbeambten en Officianten zullen zich aldaar in twee rijen rangschikken, de jongsteu aan de Kerkdeur, en zoo wijders naar het Choor toe; de Kamerheeren vervolgen deze beide rijen tot aan het Graf; makende dus twee rijen uit, tusschen welke het Koninklijk Lijk zal doorgaan. De Heraulen met hunne Wapendragers plaatsen zich aan beide zijden bij den ingang van het Graf. De dragers der Ridderorden en van de Rijks- sieraden, mitsgaders de Groot-Officieren en de dra gers der slippen van het Rouwkleed plaatsen zich om het graf. De vier en twintig Kamerheeren, Dragers van het Koninklijk Lijk, bijgestaan door een gelijk ge- tal OnderofBcieren, zullen Hetzelve naar den Ko- ninklijken Grafkelder dragen. Het dienstdoende Militaire Huis en de Adju- danteu van wijlen Zijne Majesteit den Koning in builengewonen dienst zullen volgen. Aan het Graf gekomen zijnde, zal het Koninklijk Lijk v<5<5r hetzelve op eene daartoe bestemde Lijk- baar worden gesteld. Eene toepasselijke aanspraak wordt alsdan ge- houden door den WelEerwaarden Zeergeleerden Heer Dr. C. E. Van Koetsveld, Hofprediker. Vervolgens wordt de kist van het rouwkleed ontdaan. en het Koninklijk Lijk in het Graf neder- gelaten. Daarna zullen de Vorstelijke Personen de Kerk verlaten, te welken einde de voor Hoogstdezelven bestemde rijtuigen aan den ingang zullen gereed staan. De kist zal vervolgens met het Groot Zegel van het Rijk verzegeld worden door den Minister van Justitie, vergezeld van den Secretaris-Generaal van het Departement, iu het bijzijn van een Opper- Kamerheer en den Opper-Ceremoniemeester. Genoemde Minister zal zich tot dat einde vooraf naar de Kerk begeven. Na de verzegeling der kist zal de Lijkbaar met het Rouwkleed daarover, boven den ingang van het Graf gesteld worden, waarna de Heraut (Ne- derland) met luider stemme zal aankondigen, dat de plechtige ter narde bestelliug van het stoffelijk overblijfsel van Zijn Majesteit Willem III, Koning tier Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groot- Hertog van Luxemburg, enz. enz. volbiacht is. Na afloop der plechtigheid, worden de Ridder orden en Rijkssieraden door den Hofmaarschalk in bewaring genomen. Maar waarom laat u uw vriend den winkelier niet koinen, om u te helpen?" //Om de doodeenvoudige reden, dat ik dien dan alles moet uitleggen, en dat doe ik liever niet." //Gij hebt misschien gelijk." yKomaan, kind, bekommer u om niets, alles zal zich wel schikken. Tracht nu wat te slapen, en ah gij iets noodig hebt, schroom dan niet om mij te roepen, ik ben in de kamer hiernaast." Vader en dochter omhelsden elkander nog eens hartelijk en zeiden elkander daarna goeden nacht. Coquillard ging niet dadelijk slapen, maar maakte eerst een ronde door het huistoen hij niemand aantrof was hij zeer verwonderd. //Misschien ware het beter geweest," mompelde h:j, //dat het hier altijd zoo was geweest, dan had geen ontrouwe dienstbode zich op onzen levensweg kunnen plaatsen." Hij sloot alle deuren, die door een onverklaar- bare achteloosheid op een kier schenen gelaten te zijn, en ging weer naar zijn kamer. Daarna wierp hij nog eenige houtblokken op den haard, die weldra lustig vlamden, keek op de pendule en zeide in zich zelven: //Tien minuten voor tweeen." Hij bezweek bijua van vermoeidheid, en toch kon hij niet besluiten naar bed te gaanhet was als of een zekere ongerustheid, waarvan hij zich geen rekenschap kon geven, zich van hem meester maakte. Daar hij een gerust geweten had, kende hij wel geen vrees, maar toch gevoelde hij zich niet erg op zijn gemak, want zoo iets was hij niet gewend, steeds was al zijn dienstpersoneel's avonds op behoorlijken tijd te huis en werd alles met de meeste zorg gesloten. Van het oogenblik, waarop het Koninklijk Lijk uit het Paleis gedragen wordt tot dat hetzelve in het Graf geplaatst is, z»l elke minuut te 's-Gra venhage en te Delft een kanonschot gelost worden. Men uaeldt uit het Loo: De plechtige lijkdienst, die Zondagavond in de groote audientiezaal op het paleis Het I.oo werd gehouden, droeg een zeer intiem karakter, zoodat niet het geheele personeel, maar slechts de uitver- korenen aanwezig waren, met de hofdignitarissen en enkele dames, benevens civiele autoriteiten zeer weinig in getal, burgemeester, secretaris, kanton- rechter enz., zoomede de hofarts Vlaanderen. Die enkele genoodigden stonden rechts van den ingang naast de lijkbaar en naast de katlieder, waarvan prof. Beets sprak. De hofhouding stond achter de kist, daarachter waren de lagere bearnb- ten geschaard. De Koningin en de Koningin-weduwe, in zwaren rouw, zaten aan de andere zijde van de baar; overi- gens stonden alien. Prof. Beets sprak over het groote verlies, dat Nederland had geleden, en weidde daarover uit. Dan wendde hij zich tot de Koningin weduwe, die zeer aangedaan was. Hij gaf Hare Majesteit de verzekering, dat het Nederlandsche volk met Haar weeut, en zich tot de jeugdige Koningin wendende, wees hij Haar op het vijfde gebod. Spreker eindigde met de hofhouding aan te manen, zich met alle Nederlanders eendrachtig om den troon te scharen. De plechtigheid duurde ongeveer een kwart uur. Voor den hoofdingang-der Nieuwe Keric te Delft zal een reusachtige rouwpoort worden opge- richt, 25 M. breed en 10 M. hoog. Deze poort zal worden gemaakt, in halvemaansvorm en geheel gedekt met zwart fluweel, van welke stof niet min der dan 450 M. noodig zal zijn. In het midden, boven den doorgansr, wordt het rijkswapen aangebracht, terwijl voorts langs den bovenrand de wapens der provincien van het rijk zullen worden bevestigd. Fluweelen knoppen en doffe palmen zullen den bovenrand voorts tooien. Ook aan het balkon van het stadhuis te Delft zal ter gelegenheid van de plechtige teraardebe- stelling eene rouwdecoratie worden gemaakt. Een groote zilveren palmtak met inscriptie, zal door de officieren van het regiment grenadiers en jagers, als huldeblijk van dat regiment, op de lijkbaar van Z. M. den Koning in het Paleis in het Noordeinde worden neergelegd. De vergunning hiertoe is welwillend door H. M. de Koningin-Weduwe verleend. Een fraaie grafkrans wordt door de leerlingen der H. B. school voor meisjes te Haarlem bestemd voor de lijkbaar van Z. M. den Koning. Door den Minister van Marine is last ge- geven, dat op den dag der begrafenis van den Koning door het personeel van 's Rijks werven te Amsterdam, Willemsoord en Hellevoetsluis niet zal worden gewerkt. De jonge koningin Wilhelmina wordt nu aangesproken met;/Mevrouw". Toen dit voor de eerste maal geschiedde, keek zij erg verbaasd op, en had zij moeite niet in tranen mtte barsten. Het gebruikelijk gala-diner, na afloop der plechtige begrafenis van Z. M. den Koning aan vorsten en gezanten, die bij de teraardebesteliing tegenwoordig waren, aangeboden, zal waarschijnlijk Vrijdag 5 December worden gegeveu. Men schrijft uit Apeldoorn Vrijdagmiddag van half twee tot vier uur, wer- den, op last van H. M. de Koningin-Weduwe, de iugezetenen van Apeldoorn in de gelegenheid gesteld een laatsten blik te werpen op onzen ont- slapen Koning. Dat hier door bijna ieder er gebruik van werd gemaakt, is begrijpelijk. De drukte was dan ook z66 groot, dat er een gedrang ontstond en het gevolg hiervan, leven en onaangename tooneelen, dat men niet geloofde aan het sterfhuis van den Hoogen Ontslapene te zijn. Tot vier uur werd er steeds queue gemaakt om door de poort te komen. In een insteekkamertje stond zijn kookhaard en daar lag tevens een eenvoudig kermisbed, waarop de millionnair zich neervlijde, als zijn tallooze be- moeiingen hem een oogenblik den tijd gunden. 's Avonds nog, terwijl hij wat melkpap voor Betsy klaar maakte, had zijn eerste boekhouder, die hem overal vruchteloos gezocht had, hem daar verrast en de tijdins gebracht, dat een financieele operatie, die hij bevolen had, hem zevenhonderd duizend franks winst aan de beurs bezorgd had. Zevenhonderd duizend franks op een dag ver- dienen, is een mooi daggeld. z/Schrijf vijfentwintig duizend franks op uw reke- ning, deel vijfentwintig duizend franks aan de kan- toorbedienden uit, en breng vijftig duizend franks aan het armbestuur," had hij kalm gezegd, waarna hij zelf zijn bed had opgemaakt. Zoo zat hij nu ook weer in dat kook- en slaap- vertrek in diep gepeins verzonken, toen hij in den tuin wat meende te hooren. //In den nacht meent men altijd wat te hooren," zeide hij bij zich zelf en trok zijn overjas uit, die hij op het kermisbed wierp, om ze als deken te gebruiken, Daar het vreemde geluid in den tuin aanhield, mompelde hij, //wat een droevige winternacht, de wind huilt door de boomen Och, dat de lente spoedig aanbreke, en uitkomst geve." //Hij wilde nog meer zeggen, toen Betsy op eens aan de deur klopte en riep. Coquillard deed dadelijk open. Zijn dochter stormde nu met alle kenteekenen van doodelijken schrik binnen. //Wat is er gaande, kind?" vroeg hij. Z. M. kon men echter niet zien. De kist stond zoo hoog, dat men zien kon, dat er een glas in was, overigens niets. Een massa prachtige kransen waren bij de kist gelegd. Ter gelegenheid van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina heeft de kolonel-commandant van het lste reg. inf. te Leeuwarden, alle met politiekamer of kwartier-arrest gestrafre onderofficie- ren en minderen uit arrest ontslagen en aan hen, die met provoost zijn gestraft, de helft der straf kwijtgescholden. In het district Oud-Beijerland is bij herstem- ining tot lid der Staten van Zuid Holland gekozen de heer Overwater (liberaal), met 948 stemmen, tegen 845 op den heer Jongejan (anti-revolntionnair). De onthulling van het Nassau-monument in de kerk te Heumen (Mookerheide) was aanvanke- lijk op 16 December bepaald, maar is, ofschoon zij natuurlijk geen feestelijkheid zou zijn, een paar weken uitgesteld. Te Groningen is het luiden van de klok der Martinikerk ten gevolge van verbouwing van den toren niet mogelijk. Om de bevelen van hoo- gerhand toch uit te voeren, laat men nu door twee mannen met zware hamers beurtelings een slag op het speelwerk geven; doch luiden kan dit niet ge noemd worden. De Regeering schijnt reeds voorbereidende maatregelen voor het uitgeven van nieuw geld, met het beeld van Koningin Wilhelmina te nemen. De rekening van Delfland sluit in ontvangst en uitgaaf met f 247.992. De ornslag is vastge- steld op f 4 per hektare. Ter voorkoming van vervalsching der post- wisselbedragen zijn met December nieuwe formu- lieren voor poslwissels ingevoerd, voorzien van twee reeksen cirkeloratrekken, een links tot aanwijzing der tieutallen en een rechts tot aanwijzing der een- heden. Het bedrag in guldens kan door het plaat sen van den dagteekeningstempel in een of twee der circelomtrekken dus voortaan precies werden aangeduid, iets wat met de tot nu toe in gebruik zijnde formulieren niet het geval was, aangezien men hierop dooi den stempelafdruk, voor wissel- bedragen, geen veelvouden van f 12.50 zijnde, slechts kon aaugeven, dat het bedrag gelegen was tusschen twee veelvouden van f 12-50 of minder bedroegen dan f 12,50. Eerlang zullen ook hier te lande proeven genomen worden met Koch's geneesmiddel. Dr. C. B. Tilanus te Amsterdam heeft nl. van prof. Koch toezegging gt-kregen, dat hij binnen eenige dagen de iuspuitingsstof zou ontvangen en de arts, de heer J. Nord, zal onnsiddellijk na zijn terug- keer uit Berlijn te Amsterdam in het Hotel Garni, Plantage middenlaan, de gelegenheid openen tot het behandelen van teringlijders. De heer Nord heeft zich daarbij den welwillenden steun en de medewerking verzekerd van eenige praktiseerende medici aldaar. Toneinde de patienten voortdurend nauwkeurig te kunnen observeeren, wordt bedoeld Hotel geheel iugericht, overeenkomstig de aauwijziugen van den heer Nord stellen, te huisvesten. Een der gronden, waarop juffrouw A. Kuypers te Amsterdam in voorloopige hechtenis werd ge houden, was, dat de justitie enkele doekeu en ook een hemd had gevouden, door de overlede.ne ge- bruikt, waarin door de scheikundige zinkwit werd aangewezen. Dit verschijnsel was uiterst bezwarend, maar het latere onderzoek heeft aan 't licht ge bracht, dat de overledene vermoedelijk zinkwit uit- wendig heeft to/ gepas om een kwaidaardigen uit- slag te bestrijden. Zinkwit werkt opdrogend en is in dergelijke gevallen geen ongewoon middel, terwijl het bovendien dikwijls wordt aangewend zonder dat de raad van een geneeskundige wordt ingeroepen, hetgeen ook tbans het geval moet ge weest zijn. Volgens Prof. Ealb zal de thans heerschende koude duren tot en met 12 December a s. Voor dien dag, hebben we, volgens hem, ook nog een flinken storm te wachten. Men meldt, dat bij het ministerie van wa- terstaat in overweging is een plan om, bij de her- haaldelijk gebleken machteloosheid van de Maat- //Ik heb verscheidene mannen in den tuin gezien," stamelde zij. z/Ik heb de deur toch gesloten, het kan niet," zeide Coquillard. z/En toch is het zoo, vader.'' Coquillard wierp een onrustigen blik om zich heen. //Ik heb geen enkel wapen hier bij de hand," zeide hij//ik dacht nog al, dat ik nu op alles voorbereid was." Hij had nauwelijks uitgesproken, toen een van de groote ruiten van de salon, die in den tuin uitzag, met groot geweld aan stukkeu werd geslagen. ,/Wij zijn verloren," riep Betsy, die nederzeeg. Coquillard bukte, nam zijn dochter op zijn arm en wilde met haar de deur uitvluchten. Hij had nog slechts even den tijd, om haar op zijn ker misbed neder te leggen en zijn gezicht naar de deur te wenden. Vier mannen van reusachtigen lichaamsbouw, van top tot teen gewapend, stonden voor hem. In een oogenblik was hij door de bandieten omringd. //Laat ons geen tijd verliezen," zeide er een, die het hoofd van de bende scheen te wezeii, en die een reus was; //snijden wij hem maar het eerst den hals af." Hij trok een groot slagersmes en vloog op den grijsaard aan. Het scheen als of de bandiet zich nog bedacht en van oordeel was, dat het maar beter was zijn slachtoffer dood te slaan, want hij liet het mes zakken en deed een hevigen vuistslag naar Coquillard. Coquillard zag den slagaankomen ensprongopzijde. Goudbekje nam hem toen bij den kraag van zijn hemd, wierp hem tegen den grond en zette hem de knie op de borst. schappij tot landaanwinning op de Friesche Wadden om dit werk uit te voeren, te trachten met haar overeen te komen, aan de haar daartoe verleende concessie een einde te maken. De Staat zou dan in de eerste plaats kunnen zorgen voor het geheel weder opmakeu en in stand Uouderi van het zuide- lijk gedeelte van den afsluitdara als aanleghoofd van den Frieschen wal, iets dat dringend noodig is, daar de postschepen van Ameland slechts bij uitzondering voor den wal te Holwerd kunnen komen en de reizigers dan wel van genoemd ge deelte van den dam moeten gebruik maken, het geen echter zeer dikwijls niet meer droogvoets kan geschieden. De einduitslag van de onderwijzers-examens, art. 56a, in Zuid-Holland, is als volgtgeexami- neerd werden 167 candidaten, waarvan 99 d. i. 59 pet. slaagden. Door een onbekende is aan het gemeente- bestuur van Amsterdam een som van f 10,000 gezonden tot voldoening van onbetaalde belasting. Door dr. Van Eden te Harlingen, is een damescursus geopend voor gezondheidsleer, het ver- leenen van hulp en verzorgen van zieken en ge- wonden en het leggen van verbandeu. De deel- neming beantwoordt aan het belang der zaak een dertigtal dames volgt den cursus. Door de artillerie-proefcommissie te 's-Hage werden dezer dagen aan het strand ten noorden van Scheveningen proeven genomen met rookzwak kruit, welke door verschillende hooggeplaatste offi cieren werden bijgewoond. Een der personen die thans, wegens het overlijden van Zijn Majesteit den Koning, de klok- ken van //de Oldehove" te Leeuwarden helpt bei- eren, was ook bij den dood van Hun Majesteiten Willem I en Willem II met die taak I elast. Bij het afbreken van een oud gebouw, aan- gekocht door de doopsgezinde gemeente te Deven- ter, voor het bouwen eener nieuwe kerk, is achter eene schoorsteenplaat in de keuken nog eene ge- goten ijzeren plaat, gevonden, voorstellende de geboorte van Christus. Het jaart.al is onduidelijk. Men meent eruit op te maken 1118. 'le Eelde, in de prov. Drente, zal gedurende dezen winter aan behoeftige leerlingen der scholen zesmaal in de week warm voedsel verschaft worden. Een eenvoudige boerenzoon, Klaas Venema te de Wijk, liefhebber van muziek, had reeds me- nigmaal proeven geno nen op een oud botervat snaren te spannen, teneinde zoo zelf een muziek- instrument te maken; thans moet het hem gelukt zijn een soort viool te vervaardigen van beuken- hout, die, evenals genoemd instrument, met dezelfde snaren bespannen, een zeer goed geluid voortbrengt, ja voller en rijker van tonen is dan menige fabriek- matige viool. Pater Johannes Bakker, van de orde der Redemptoristen, geboren te Helmond, die sedert het jaar 1866 zich aan de verpleging der melaat- schen in de kolonie Suriname wijdde, is, naar de IVBredCt. mededeelt, te midden zijner zieken, evenals pater Damiaan, gestorven. Reeds 10 jareu leed hij zelf aan melaatschheid, en de laatste jaren van zijn leven waren zeer smartelijk. Versiag yan het verhandelde in den Raad Het scheen, als of het nu met hem gedaan zou wezen. Op eens weerklonk een vreeselijke gil en viel Betsy aan de voeten van dien bandiet met boven- menschelijke krachten neder. z/Genade, genade 1" riep zij, //het is mijn vader." Goudbekje sloeg zijn oogen op en aanschouwdo- het schoone, bleeke meisje, dat van schrik en wan- hoop bijna haar bewustzijn verloor. „Uw vader," riep hij ruw, //wat kan mij dat schelen Doch voordat hij nog geheel had uitgesproken, had zijn blik al dien woesten glans verloren, en ontspanden zijn gelaatstrekken, waarop de uiterste wreedheid ttas te lezen geweest, zich nu tot een zachtere uitdrukking. Nog altijd lag de millionair onder zijn knie, het mes bleef steeds in de hand van den bandiet, maar het scheen ot die hand, welke het wapen omklemd had, nu verlamd was. z/Kom," zeide hij tot Betsy, //maak dat gij weg- komt,'' en hij dacht er niet aan, dat hij aangeno- men had ook haar om te brengen. //Welnu,"' vervolgde hij, //als gij ueel van dien man houdt,. verleng dan zijn lijden niet, want het helpt toch niet, hij moet van kant," z/Mijn vader dat zal no Dit gebeuren," gilde Betsy.. //Laat ik het toch kort maken." Hij poogde zich op te winden, ten einde het slachterswerk te volbrengen, het gelukte hem niet. Het gezicht van het meisje had hem week geinaakt, te vergeefs poogde hij zijn vorige woestheid terug te krij- gen, zij bleef weg en zoo was hij eenige oogenblikken besluiteloos. Coquillard maakte daarvan gebruik, om zich los te worstelen. (Wordt venolgd DER GEMEENTE OUWERSCH1E, op 27 November 1890. Afwezig de heer Poot en Zeeuw. De Vooriitter opent de vergadering, en neemt alvorens de notnlen te laten lezen, het woord om het droevige feit te herdenken, dat heel het vaderland met diepen rouw heeft vervnlt. Spr. brengt in herinnering hoe de afgestorven Vorst zich steeds getoond heeft te ziju een vader voor zijn volk, gereed te helpen, waar hnlp noodig was, te troosten en aan te moedigen, waar troost en aamnoediging noodig was. Verliezen wy, zegt Spr., in Willem III den laatsten manne- lyken telg nit het Vorstenhuis, dat meer dan drie eenwen lief en leed |met ons gedeeld heeft, God schonk ons in Ko ningin Wilhelmina een opvolgster, die onder de leiding der Koningin-Wednwe het voetspoor zal volgen, waarin Haar geeerbiedigde voorzaten Haar zjjn voorgegaan tot welzijn van het lieve |Vaderland. Hierna steltj de Voorzitter voor een adres van ronwbeklag aan H. M. de Koningin-Weduwe in te dienen van den vol genden inhond

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2