Geldmannen. Nu. 104. Eerste Jaargang. Zaterdag 13 December 1B0O, BINNENLAN3), Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMEIDAL, Abonnementsprijs: Per drie maanden.f .00 franco per post. 1. voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 M M M Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Pry's der Adverteiitien. Van 1—5 regels/—.60. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. Pamiliebeeichten. per aunonce f—AO Dienst AANBIBDIK1EN AANTBAGUI —.86 Zij, die zich met het vol- geiid kwartaal, aanvangende 1 Januari a.s., op d i t blad wenschen te aboniieercii, ontvangen de nog tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. De latidbouwoomraissie heeft te 's Hage hare vergaderingen in het departement van waterstaat, handel en nij verheid hervat. Bij afwezigheid van rar. C. J. Sickesz werd het voorzitterschap waargenornen door prof. P. W. A. Cort Van der Linden. Het onUerp voor de iovoering van het kringen- of zg. zonen-tarief op de Staatsspoorwegen is, naar het ,/Utr. Dbl." uieldt, wel bij de directio in behandelirig, inaar n g met vastgesteld. De minister van Jastitie lieeft aan de Tweede Kainer medegedeeld, dat tene liieuwe regeling van het Notariaat door hein zal worden ter liand ge- nomen. Nog in den loop van dil. zitiingjaar zal een wetsontwerp op tie verveningeo worden ingediend. 1 let Kori. b siuit van Juli 1880, waarbij het me! vervoer langs tramwegen weinig of geen rekening is gehouden, zal aan eene algemeene heiziening worden onderworpen, in 't belang der veiligheid van de reizigers. De wenschelijkheid en uitvoerbaarheid van het verleenen van materieele ondersteuning van Rijkswegen aan hen, die bij pogingen tot het redden van sebipbreukelingen buiten staat zijn geraakt hun brood te verdienen, en aan de nagelaten be- trekkingen van hen, die daarbij zijn omgekomen, zijn bij de Regeering in onderzoek. De aaudacht der Regeering blijft gevestigd op den inhoud van periodieke drukwerken, en in- dien daarin beleedigingen voorkomen tegen het gezag, wordt steeds overwogen of strafvervolging mogelijk en raadzaam is. Tenzij bij zoo groot mo- gelijke zekerheid van veroordeeling, schijnt het echter beter dergelijke strafvervolgingen achterwege te laten. Wegens het belang der schatkist en de vele gezinnen, die er broodeloos door zouden worden, heeft de Minister van Financien bezwaar tegen dadelijke opheffing der Staatsloterij. Hij verklaart zich echter bereid, mede te werken tot beperking en geleidelijke afschaffing. De directenr-generaal van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, de heer Clni- senaer, heeft besloten aan de ambtenaren van het station te 's-Gravenhage gratificatien en aan het minder personeel extra-daggelden toe te kennen, voor den door hen betoonden ijver gedurende de bijzondere drukte op den dag van de begrafenis des Konings. Grootvorst Alexis van Rusland heeft een som van f 180 beschikbaar gesteld voor de schild- wachten, die, tijdens zijn verblijf, voor het gezant- schapshotel, te 's Hage, op post hebben gestaan. Wijlen Z. M. de Koning Willem III droeg o. a. de volgende titels en waardigheden Graaf van Catzen-EUebogen, Vianden, Dietz, Spiegelberg, Buren, Lee.rdam en Kuilenburg mar- kies van Veere en Vlissingenbaron van Breda, Beilstein, de stad Grave en het Land van Kuik, IJselstein, Kranendonk, Eindhoven en Liesveld heer van Bredevoort, Turnhout, Geertrnidenberg, Willemstad, De Klundert, Sr. Maartensdijk, Steen- bergen, de Hooge en Lage Zwaluwj, Naaldwijk, Diest, Grimbergen, Fferstal Arlay, Noseroy, St. Vith, Butgenbach, D.iusburtr, Warneton en 't Loo, onafhankelijk beer van bet eiland Ameland; erf- burggraaf van Antwerpen en Besancon. Men weet, dat Z. M. in het buitenland veelal incognito reisde onder den naana van Graaf Van Buren en wijlen koningin Sophia als Gravin Van Buren. Naar men verneemt, zal in bet volgende jaar tweemaal gelegenheid worden gegeven tot afleggen van een verlicht examen in de gymnastiek. Van die examens zal het eerste in April, in de hoofd- plaatsen der provincien en het tweede in October, in nader aan te wijzen plaatsen worden gehouden. Men verbaalt, dat in den nacbt vdor de be grafenis des Konings plotseling een der timmer- lieden ontwaakte, die aan het in orde brengen der lijkkoets had medegewerkt, door de herinnering, dat verzuimd was de hoogte van de koets te makeu in verband met de viaduct op den Rijswijkschen weg. Hij stond op en waarschuwde zijn patroon de maat van den wagen werd genomen en daarop die der viaduct, en inderdaad kon hij er niet onder door. Volgens de eene lezing werden de stijlen inge- kort, volgens eene andere de gaten, waarin de pluimen stonden, dieper uitgeboord; eene derde luidt, dat de weg onder de poort werd uitge- graven. De Rijksappel. Bij de begrafenis des Konings heeft men weder gelezen van den Rijks appel". Het is ons echter gebleken, dat velen de beteekenis van dit zinnebeeld niet kennen. Wij acbten het daarom niet ondienstig het volgende, ons door eene vriendelijke hand verstrekt, daarom- trent mede te deelen. Rijksappel is de met een kruis voorziene bol, welke op munten, zegels enz. in de band van een vorst voorkoint en als een teeken van heerschappij wordt aangemerkt. De oorsprong van dezen bol moet worden gezocbt bij de Romeinen, bij wie hij ten teeken vau heerschappij over de ganschs wereld was. Op munten vau keizer Augustus zijn somwijlen drie bollen voorgesteld, de eene met de letters Asi, de tweede met AFR en de derde met F^JUIDXjBTON. Schets uit het leven der Parijsche 41) Kapha listen. Het was een van die scboone dagen, waarmede de winter zijn afscheid neemt, om het begin der lente aan te kondigen. Betsy liet de gordijnen openschuiven, en het raam open zetten. Er kwam een aangenaam zachte, frisscbe lucht in de kamer. Betsy stond van baar stoel op, ging naar het venster en ademde de buitenlucht met voile teu- gen in. Zij zag hoe de bladknoppen reeds aan de boomen waren, zij voelde de warmte van het zonnetje, en dacht toen bij baar zelve, hoe het er nu te Parijs wel uit zou zien. Zij haalde zich de Champs Elysees voor den geest en zag die in haar verbeel- ding vol rijtuigen, cavalcades van dames en beeren en wandelaars. De voorjaarstoiletten waren aange- trokken en alles wat elegant, wat rijk, wat schit- terend was, werd er vertegenwoordigd. Een onweerstaanbare begeerte kwam bij haar op, om een rijtoertje te doen. z/Als Raymond hier was," zeide zij in zich zelve, //zou bij mij zoo'n rijtoertje gelasten voor mijn gezondheid." Nog even luchthartig als altijd zijnde, had zij in een oogwenk order gegeven, om in te spannen en begon zij zich te kleeden. Zij legde reeds de laatsfe hand aan baar toilet, toen Margot binnenkwam. Men had Margot in den laatsten tijd inaar in buis voor niets laten rondloopen. Men droeg haar niets meer op, maar liet, al wat zij vroeger deed nu door anderen verrichten. Zij bad altijd zoowat het opzicht over andere bedienden gehad, men liet deze verhouding zoo zij was, om baar onafhanke lijk te laten blijven en baar zoo tevens beter in het oog te kunnen houden. Haar arglistigbeid deed baar heel goed merken, dat men haar niet vertrouwde, maar, door en d:.or bedorven, deed zij net of zij niets gewaar werd en bleef zij er scbijnbaar onverschiHig onder, toen Coquillard maar al te zeer liet blijken, dat hij haar op een afstand hield. De meester was nu van huis, en van deze gele genheid dacht zij nu eens goed gebruik te maken. //Mejuffrouw," zeide zij, zoodrazij binnenkwam, //is het wel raadzaam voor u nu al uit rijden te gaan //Ik gevoel mij vandaag zoo wel/' "Zoudt gij niet liever eerst de terugkomst van mijnbeer uw papa afwachten, om te vernemen, hoe die erover denkt //Papa wil alles, wat ik wil.'' //Dat is waar, hij houdt wat al te veel van u." //Nu ja, dat is wel zoo, maar ik zou bet toch niet doen, als ik niet overtuigd waj, dat ik van een rijtoertje opknappen zal.'' Wanneer gij, tegen alien waarschuwingen in, toch uw zin wilt doen, laat den knecht u dan langzaam rijden." EVR, waardoor de toen bekende drie werelddeelen werden voorgesteld. Op de munten van latere Ro- meinsche keizers kotnt deze bol dikwijls voor. Men vindt hem afgebedd onder de pooteu eens adelaars en later versierd met het bee'd van de Godin der Overwinning, in de hand des keizers. Het kruis verving bij de ChristeDen bet beeld der godin. De Duitsche keizers hadden ook dit zinnebeeld vau macht en bij sommige gelegenheden werd de rijks appel door een daartoe bestemden beambte van den vorst gedragen. (H. Bl.) In de ,/Haagsche sprokkelingen'* in het z/Utr. Dbl." wordt de volgende opmerking gemaakt z/Dat de stoet, evenals die van Maandag, een onvergetelijken indruk naliet, is iets, dat men van den 4n December moedijk zal kunnen zeggen, al was 't maar alleen wegens de allerordinairste huur- vehikels, die men voor het transport van sommige autoriteiten in den Koninklijken stoet had geplaatst, alsof de Haagsche aristocratie geen rijtuigen genoeg bezat om die voor zulk een dienst in gebruik aan te bieden of, minstens, onze stad geen huurkoet- siers heeft, die nette en voegzame karossen hadden kunnen leveren. In dit opzicht moet.en de vreemde gezanton een verre van grootscb idee van de //stein- reicbe Hollander" hebben meegenotnen, dnnkt mij." De ijzeren kuip van een nieuwen gashouder te Utrecht is Zondag gesprongen, onder den druk van 18 millioen kilogrammen water. De beer Balk, eigenaar van een grooten Irssenbooragaard en fabrikant van btssensap in de bangert, onder Hoorn, zal zich tot den minister wenden met een adres, waarin hij toestemming raagt in het aanstaande voorjaar jacht te mogen maken op de spreeuwen, die den bessenboeren ieder j i.ar eene groote schade veroorzaken. Het adres circulleert tbans tot onderteekening bij alle eigenaars v m bessenboomgaarden in de Bangert en in de Sf.reek. Adressant toont duidelijk aan, dat het nut der spreeuwen bij lange na niet opweegt tegen de fc'iade, die zij veroorzaken. Aan den wedstrijd van beroep rijders, te Zwolle t'Hiouden, op een afstand van Eng. mijl 80 M., is door 15 rijders deelgenomen. De le prijs, f 150, werd behaald door Merk Kngroa te Grouw, tijd 1 min. 343/B sec., de 2.' prijs, f 75, door B Dekker te Zwolle, tijd 1.35, de 3e prijs, f 40, door Benedictus Kingma te Grouw, tijd 1.3975 sec'i de 4e prijs, f 20, door Gees de Beer te Akkrum, tijd 1,392/5, en de 5e pr., f 1'), door Pieter Bruinsma te Sneek, tijd 1.40. De beste Eriesche beroepsrijders Klaas Hanje en A\ i be de Vries en de uitnemende Hollandsche sc!: vtsenrijder Arie Van der Berg namen niet aan d -n wedstrijd deel. IV gemaakte records zijn, vergeleken met die v 1 le Nederlandsche amateurs, niet mooi te noe- i" 11 Toch werd door de meesten het record van de 1 ens zoo beroemden Nooischen schaatsenrijder z/Maak u nu maar niet ongerust, ik blijf niet lang weg, eerdat papa te buis is, ben ik misschien al terug." Maar de juffrouw moet toch eerst iets gebruiken, voo. dat, zij uit gaat," zeide Margot zoo vleiend mogelijk. I e argelooze Betsy koesterde geen kwade ver- mocdens, haar vader had haar wel gezegd, dat men nie wind in buis moest vertrouwen, maar zij geloofde sfec.d dat de oude heer de menscben steeds van d donkerste zijde bescbouwde, en kon maar niet aaunemen, dat er zulke slechte menschen bestonden. at zal ik gebruiken." was haar antwoord, ik vvalg van al de drankjes, die men mij al een paar maanden lang laat slikken." daar u weet, dat gij nog voor twee uur van dit i.fireksel moet innemen." Margot /,eide dit zoo kalm mogelijk, en Betsy a 'woordde gemelijk. //Nu geef dan maar hier, een keer meer of min- d r slikken geeft toch niet." Ma-got ging naar den ketel, waarin het vocbt lauvv werd gehouden, nam dien van het gasloestel, schouk daaruit een kopje vol en overreikte het aan haar mecstercs. //Ik dank u," zeide Betsy, terwijl zij het kopje aamiam, cn den inhoud ervan met een lepeltje oin 'oerde. Hot scheen niet bijster lekker te wezen, want Betsy t .lmde er r zij bet innam en zeide onderwijl: z/Weet gij b et nog, toen wij beiden kleine kleuters waren, toen liepen wij om het hardst, wie het eerst bij moeder Mtbieu in de melkerij zou wezen, gij won het altoos, natuurlijk gij waart sterker en bad Axel Paulsen, geslagen, wiens beste tijd op dezen afstand is 1 min. 40 sec. Door de IJsclub te Monnikendara is vastge steld, dat, ijs en weder dienende, een wedstrijd op de zee tusschen Marken en Monnikendam met ijsschuiten zal gehouden worden. De prijs zal uit eene gouden, de premie uit eene zilveren medaille bestaan. In de omstreken van onderscheidene garni* zoens-plaatsen worden thans militaire oefeningen op schaatsen gehouden. Tot de slachtoffers der zakkenrollers, die Donderdag te Delft zulk een mooien slag sloegen, beboort. de Amsterdarascbe hoofdcommissaris van politie Sleenkainp, hem werd zijn horloge ontstolen. Dat gloeiende hontskolen in een gesloten kamer hoogst gevaarlijk zijn, ondervonden twee jonge lieden te Bergen-op Zoom weer eens, die op die wijze hun slaapkamer wilden verwarmen, maar den volgeuden morgen stervende werden gevonden. Thans is ook aan prof. Rosenstein te Leiden lympbe door prof. Koch, uit Berlijn, gezonden. Zaterdag a.s. zullen de inspuitingen op de kliniek in het academisch ziekenhuis aldaar beginnen. Onder de Nederlandsche doctoren, die thans te Berlijn vertoeven om zich meer van nabij op de hoogte te stellen van Prof. Koch's grootsche vindiug, bevindt zich ook Dr. Berns, directeur van het Burgerziekenhuis, te Amsterdam. Deze bekwame arts deelt in het HandelMad onder andere het volgende mede: z/Mijn ervaringen in de verschillende zieken- huizen waren kortelijk deze: Terwijl in de Charite long- en keelteringlijders in een vrij ver gevorderd stadium der ziekte wer den ingespoten, volgde men in Friedrichshain een meer oordeelkundigen weg; men behandelde daar lijders uit de meest verschillende stadia dezer ziek- ten om behoorlijke vergelijkingen, wat den invloed, die het middel bij die verschillende graden der ziekte bad, te kunnen inaken. Eindelijk werden er in bet ziekenhuis-Urban bijna zonder uitzonderiug slechts zeer licble gevalleu van beginnende phthisie bebandeld. Zooveel wat de inwendige zieken geldt. En nu wat betrefi. de chirurgie. Wij vonden, be- balve dat er overal verscheideu gevalleu van lupus (wolf) bebandeld werden, in het Konigliche Klmicura hoofdzakelijk patienten met tuberculeus beenlijden behandeld, 't zij met of zonder fistelgangen, welk laatste meestal het geval was. Daarentegen trof het ons, dat er in Bethanien bijna uitsluitend reeds vroeger geopereerden, veelal lijders van ziekten van het beendergestel, inge spoten werden. Hier gaven in het meerendeel der gevallen de gevolgen der inspuitingen reactie of geen reactie; hierdoor werd het antwoord gegeven op de vraagbleef er al of niet tuberculeus weef- sel achter? beter beenen dan ik. Als ik aankwam had gij bijna altijd leeds uw kopje leeg.'' z/Ja," zeide Margot licht bleek wordeude, //ik was toen wel wat schrokkig." //Nu ja, dat zijn alle kinderen Maar wat wordt gij bleek, wat scheelt u z/Mij scheelt niets. Ik word niet bleek/' sta- melde Margot, die een lijkkleur had gekregen. z/Toch wel ,/Och, oude herinneringen zijn altijd aandoenlijk." z/Het kan zijn. Maar u scheelt iets, want gij zijt nu zoo wit als een doek." z/Gij zult bet u verbeelden, juffrouw." Een oogenblik vloog wel het rood naar haar wangen, doch onmiddellijk was haar gelaat weer lijkkleurig en bevend stond zij voor Betsy. Deze had nog gten oogenblik gedacht aan de waarschu- wende woorden van haar vader. Zij hield het kopje nog in haar hand en was gereed het aan haar lippen te brengen, Nog een halve seconde zonder nadenken en zij zou het uitgedronken hebben. Zij deed het niet, maar bleef er mede in haar hand staan en vesligde toen baar oogen strak op haar zoogzuster. Deze sloeg haar oogen neer. Betsy nam nu met de eene hand, die zij vrij had. haar zoogzuster bij den arm, en zeide op een zacnten, maar toch gebiedenden toon //Zie mij aan. Hoe heb ik het nu Zie mij aan." Margot boog zich onder den wil van haarjeug- dige gebiedster en vestigde haar oogen op Betsy. Beide meisjes keken elkander eenige oogenblikken strak aan.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1