Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. STATEN-GENERAAL. Vraagt men nu echter: of er reeds 66n dezer gevallen of van hen, die van den beginne af aan behandeld werden, genezen is, dan luidt het ant- woord ontkennend. Geen enkele genas nog. Pas waren er bier eenige vergaderingen, 66ne van dermatologen, &;ne van de medici der Charite; absoluut genezen gevallen werden niet medegedeeld. Hoelang de behandeling duren moet? Schouder- ophalen is het antwoord. Of men ze later herhalen moet, en zoo ja, na hoeveel tijd? Alweder, men weet het niet. Of zij in staat is, of worden zal, evenals de koepokinenting tegeu de pokken zekere immuniteit tegen de tuberculose te verschafl'en? Niemand kan het zeggen. Hoeveel men inspniten moet, hoelang de tnsschenpoozen tusschen de in- spuitingen moeten zijn, of men goed doet die tusschenpoozen van gelijken of ongelijken duur te nemen en zooveel meer, is nog lang niet zeker. Om u eens een voorbeeld te geven van de on- zekerheid, waarin men nu nog verkeert eigenlijk omtrent alles, deel ik het volgende mede. Het is de voile waarheid. Ik ken den persoon, dien het geldt. Deze werd gisteren door dr. Libbe.'tz zelven, consulteerend met prof. Koch, ingespoten. Ik weet alleen niet met welke hoeveelheid, doch men mag als zeker aannemen met een geringe dosis, daar niemand minder dan Koch zelf, die toch wel de meeste ervaring heeft, raadsman was. De patient, een jongmensch, leed aan algemeene chirurgische tuberculose, van het beendergestel hoofdzakelijk. Hij overleed dezen nacht ten gevolge der inspuiting. Alweer een bewijs te meer, dat er aan de methode zelfs nog onder Koch's leiding, gevaren verbonden zijn, men zijn voorzichtigheid niet te ver drijven zijn neiging tot anders vergeeflijke haast om uit menschlievendheid te helpen niet te zeer aan ban- den leggen kan. Nu er dus van genezing nog geen spraak is, van wezenlijke verbetering van longhjders nog geen proefhoudeude bewijzen geleverd zijn, nu lijders aan chirurgische tuberculose (veelal ziekten der gewrichten), althans die zonder fistelgangen, nog geen baat bij de inspuitingen vonden, is het wel tijd nog eens en met den meesten ernst te zeggen: spant uw verwachtingen niet te hoog. Gij hebt helaas nog geen geneesmiddel verkregen tegen tuberculose. Het middel moet eerst nog lang be- proefd worden, eer men met betrekkelijke zekerheid zeggen mag en kandit en dat laat er zich rede- lijkerwijze van verwachten. Dan eerst zal het een geneesmiddel mogen genoemd worden en zal er van een eigenlijke behandeling met dat middel gesproken kunnen worden. Nu reeds doet de ingespoten vloeistof in bijna alle gevallen de tuberculose herkennen en dient, zij om 5f een gemaakte diagnose te bevestigen of deze te maken, waar de andere iniddelen te kort schoten. Misschien zal zij eens een middel worden om beginnende gevallen van long- en keeltering met goed gevolg te behandelen, d. w. z. te genezen. Uit alles blijkt, klaarder dan het licht, dat er nu nog van geen behandeling der tuberculose kan gesproken worden in den zm, waarin men gewoon- lijk van behandeling eener ziekte spreekt, orndat alles nog op losse schroeven staat." Eenige dagen geleden stelde een Amsterdammer zijn zoon, die aan longtering lijdt, onder behande ling van dr. Cornet, te Berlijn. Hij deelt nu de resultaten der inspuitingen mede en zegt De werking van het middel (van Prof. Koch) op de longtuberculose is op dit oogenblik nog niet van dien aard, dat groote verbetering is te bespeuren. Alleeu hebben de vroegere zeer hevige hoestbuien bij het ontwaken o.a. opgehouden, en is een zeer geringe vermindering in het gewone hoesten en opgeven waar te nemen. De behandeling duurt echter nu eerst 14 dagen, en zes we'ken tot twee maanden is de tijdsduur, door dr. Cornet in dit geval als minimum gesteld. In de sputa waren na de eerste inspuitingen de bacillen nog talrijk, na de zesde behandeling waren de bacillen //spiirlich, diinn und dunkel". Zoo luidt woordelijk het rapport. Dr. Cornet had goeden moed op meer afdoenden vooruitgang en verbetering. Door de mededeeling van deze feiten, wensch Margot was door en door sleeht, en toch beefde zij, toen Betsy haar zoo doordringend aanzag. Zij wilde lachen, maar kon onmogelijk, zij wilde iets zeggen, maar de woorden bleven haar in de keel steken. Zij voelde, dat haar beenen haar niet meer wilden dragen. Zij poogde een beweging te maken en sloeg met haar handen doelloos in het rond, terwijl een rauwe kreet haren lippen ontsnapte. Zij wilde wegloopen, het was of de grond onder haar wegzonk. Betsy hield haar tegen. Er was een licht voor haar opgegaan. n Margot," zeide zij met een doodelijke kalmte, (flaat ik, nu wij groot geworden zijn, eens voor u datgene doen, wat gij altijd voor mij deedt, toen wij nog klein waren. Toen moest ik, dat weet gij wel, altijd het eerst uit uw kopje drinken, welnu Margot, drink nu op uw beurt het eerst uit het mijne." Het hoofd van Margot bonsde, alsof zij krank- zinnig zou worden. //Ik ben niet ziek/' riep zij wanhopend. //Het is wel waar," zeide Betsy, //ik zie het maar al te wel, gij wordt nu even naar, als ik laatst was, mijn medicijnen zullen u ook helpen." z/Niet waar, niet waar," gilde Margot. Betsy bleet haar stevig vasthouden en zette het kopje aan haar lippen. Margot sprong achteruit. //Drink" riep Betsy. z/Ik ben niet ziek" gilde Margot. //Drink," riep Betsy weder, z/Nooit,'' gilde Margot met verwilderd gelaat. //Gij zult en moet drinken," zeide Betsy, die ik niets af te dingen op de waarschcwende woorden, die dr. Berns heeft doen hooren. Dr. Russell, de oudste geneesheer aan het hospitaal te Edinburg, heeft na veuljarig onderzcek van den kanker de bacil dier ziekte ontdekt, zij heeft overeenkomst met het schiminel van gist. Dr. Russell laat zich echter nog met de grootste omzichtigheid over zijn ontdekking uit. Schiedam, 12 Dec. Burgemeester en Wethouders van Schiedam herinneren alle bolanghebbeudeu aan hunne ver- plichting tot het doen van aangifle ter inschrijviny voor de nationale militie in de maand Januari 1891. Aan alle mannelijke ingezetenen, die geboren zijn in den jare 1872, wordt kennis gegeven, dat ten Raadhuize op dagen en uren hieronder vermeld, tot het doen dier inschrijving meer bepaaldelijk gelegenheid zal worden gegeven, te weten op Zaterdag den 10 Januari 1891 en Maandag den 12 Januari 1891, tell ens van des voormiddags 10 tot des namid- dags 1 uur. Het register van inschrijving zal bovendien geopend blijven tot den 31 Januari daaraan volgende, des namiddags ten vier uur, wanneer het voor- loopig zal worden gesloten. Voorts worden belanghebbenden nog opmerkzaam gemaakt, dat met eene boete van minstens 50 cents en ten hoogste f 100 worden gestraft zij, die verzuimen zich in de maand Januari voor de militie te doen inschrijven. Heden vertoonde zich op de rivier de Maas voor onze stad zeer veel drijfijs, waardoor de scheep- vaart zeer bemoeilijkt wordt. Enkele stoombooten hebben dan ook den dienst reeds gestaakt. De aangekondigde hardrijderij op de baan der Sc/iiedamsche IJsclub, had gisterenmiddag onder begunstiging van heerlijk weder plaats. De veree- niging //Kunstmin" verhoogde door haar opwekkeude tonen de feestelijke stemming, die onder de aan- wezigen heerschte. Jammer dat zoo weinigen zich tot deelname aan dien wedstrijd hadden aangemeld, waardoor ook het aantal toeschouwers tot zulk een bitter klein getal beperkt bleef. Wij hopen, dat het bestuur, hetwelk zich zoovele moeite getroost, bij een volgende gelegenheid meer succes moge hebben. De uitslag was, dat de volgende deelnemers over- winnaars in den strijd blevenafdeeling jongens Hendrik Moorman, le prijs, Piet Van Gent 2e prijs en Jacobus Zoetmulder premieafdeeling meisjes Maria Meijer le prijs en Agatha Rodereijs 2e prijs. Wel voldaan over het genot, dat zij hadden ge- sinaakt, togen de kleine prijswinners huiswaarts. Toen L. Tak met een sleeperswagen, bespan- nen met twee paarden Douderdagnamiddag de Groote Markt overreed, gleed een der paarden uit en viel tegen de straat. Gelukkig bekwam noch Tak noch paard eenig letsel. Alleeu het tuig werd eenigszins beschadigd. Hartog Van Ernden, handelende onder de firms H. Van Emdeu Co., brander en distilla" teur, is door de arrondissements-rechtbank te Rot terdam failliet verklaard. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Steno- grafen-Vereeniging //Willem Stolze" heeft aan de Kamers van Koophandel en Eabrieken medege deeld, dat een merk is vastgesteld als kenteeken der kantoren in Nederland en zijne Kolonien, waai in Stolzesche Stenographie kan worden gecorres- pondeerd. Het clichd van dit merk wordt ter be- drukking van brieven, enveloppen, circulaires, fac- turen enz. op aanvrage door den directeur der Vereeniging, den heer J. L. Wery te 's-Graven- hage, gratis toegezonden. De omschrijving van het merk luidt: Een ge- vleugelde veeren pen, in het verbindingspunt de letter S; met het omschrift,/Nederlandsche Ste- nografen-Vereeniging Willem Stolze". Onder het geheel staatGoedgekeurd bij Koninklijk Besluit 25 Augustus 1890, No. 33. Ouwerschie, 11 Dec. Ds. C. J. Leenmans alhier heeft bedankt voor het beroep naar Oudega en Kolderwolde. nu haar kalmte verloor, en plotseling het kopje aan den mond van Margot bracht. Deze sloeg het haar uit de hand, maar viel daama bewusteloos neer. z/Het is dan waar," zeide Betsy, //gij waart het dus, die mij poogde te vergeven." XIV. Liever vrede dan geld. Tegen het vallen van den avond liepen twee heel eenvoudig gekleede dames te zoeken in de armoedige buurt, waar Goudbekje woonde. Ofschoon zij maar een wollen regenmantel aan hadden, waar- van de kap zoodanig over het hoofd gehaald was, dat zij het gelaat geheel bedekte, kon men toch wel aan de fijnheid der stof van haar kleeding en aan haar houding zeer goed merken, dat zij in die buurt niet te huis behoorden. Wanneer men ze dan ook eenige minuten vroe- ger gezien had, zou men verwonderd hebben ge- weest, ze hier aan te treffen. Zij waren toen in een rijtuig met koetsier en palfrenier in livrei gezeten, hadden bevel gegeven stil te houden en hadden den palfrenier gelastze op een afstand van een twintig pas te volgen. Deze had met een buiging geantwoord, en was de dames van verre gevolgd. Eindelijk schenen zij het huis te hebben gevon- den, waar Goudbekje woonde. Zij klopten eerst zacht, toen wat harder, doch kregen geen antwoord. Reeds waren zij op het punt om weer weg te gaan, toen een venster boven haar hoofd open ging en iemand haar vroeg, wat er van haar verlangen was. Het was een man met een barsch gelaat, die dat op heel ruwen toon vroeg. Het paard van den Jandbouwer Post, ge- spannen voor een wagen, is Dinsdagmiddag in de Dorpsstraat aan den hoi geslagen, waardoor de wagen in botsing kwam met de broodkar van den bakker Leliemans, tengevolge waarvan die kar een wiel verloor. Bij het tolhek op den weg naar Delft werd het paard voor den gesloten boom tot staan gebracht. Tot onderwijzer aan de Christelijke school alhier, is benoeind de heer .J. H. Bos, thans werk- zpam aan het gymnasiaal instituut te Zetten, die deze benoeming heeft aangenomen. Vlaardingen, 11 Dec. Het aantal leerlinge11 op de zeevaartkundige school alhier, dat de vorige week 16 bedroeg, is thans tot 21 gestagen. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 10 Dec.: De mensch wil altijd de waarheid onderzoeken, en kiest daarloe altijd datgene uit, wat zoo waar is als tweemaal twee vier is. Als vanwege het gemeentebestuur in een der singels of vesten een hord wordt geplaatst met het opschrift//gevaarlijk ijs," kan men rekenen, dat dit bord de waarheid vermeldt. Juist dit opschrift schijnt vele opgescholen jongens en kleuters een prikkel te zijn om te gaan onder zoeken, of het wel waar is, dat dit ijs gevaarlijk is. Men waagt er zich op het houdt, want het heeft kras gevroren. In plaats, dat men met die proefneming tevreden is, moet het ijs nog verder onderzocht wordenhiertoe buigt en strekt men eenige malen zeer snel de knieen, doch nu hoort men op eenskrak krak een plons, en daarna een angstig geschrei om hulp. Dan komt er jan en alleman aan te pas, om de bengels er meer dood dan levend uit te halen en loopen de redder- zelfs nog kans er het hachje bij in te schieten. Het ware te weDschen, dat aan de politie de macht werd toegekend, om op die ijsprobeerders eens de sterkte van een flinken stok te probeeren. Het ijsvermaak is nu overal in voile gloria, behalve natuurlijk op die plekken, waar het bekende bord staat, tenzij het doorzakken ook tot het ijsvermaak behoort. Men heeft dure banen, die elektrisch verlicht worden, b.v. onder Kralingen. De kwartjesbaan op de Kous onder Delfshaven, waaraan een tweede klasse-baan voor 10 cents of wat men wil geven verbonden is, en tenslotte de gratisbaan op bet veldijs in polder Cool. Doch de gratisbaan komt feitelijk nog duurder uit, dan de kwartjesbaan. Eerst moet men wat offeren voor de plank, en ofschoon slechts een drietal baanvegers 's morgens alles in orde maken, komt er weldra een heirleger chapitouwers opdagen, die niets doen dan zich met een bezem onder den arm op het ijs vertoonen, en niet schromen om baancenten te vragen. Wie geen onaangename woorden wil hooren, offert dan wat, en al dat offeren komt tenslotte op zoo veel geld te staan, dat men wijzer doet op de kwartjesbaan zijn kunst te gaan beproeven. Toch is de gratisbaan dagelijks propvol volk en maken de mannen, die de moeite willen nemen een bezem op het ijs rond te dragen, goede zaken. De onderhandelingen tusschen Washington en Berlijn over het iDstellen van ,/drijvende post- kantoren" op de transatlantische stoombooten zijn zoo ver gevorderd, dat alleen de technische rege- ling der onderdeelen nog geschieden moet en de inrichting in het aanstaande voorjaar in werking treden zal. Tot h.d verkrijgen van smakelijke aardappelen wordt het volgende aanbevolen De aardappelen moeten, evenals het ooft, narijpen, dat is, zij moeten als zij uit den grond zijn genomen, eerst nog op een droge plaats bewaard worden, opdat het overtollige water zou kunnen verdampen en het zetmeel zich volkomen zou kunnen ontwikkelen. Door deze eenvoudige behandeling worden zij veel beter. Wor den ze echter terstond in den kelder gebracht, dan wordt het gevaar voor aansteking veel grooter dan wanneer zij eerst droog zijn geworden. Bij het zetten van stekken van Aal- en Kruisbessen, moet men de oogen der stekken, voor De dames schrokken, en wilden weggaan, toen de man nogmaals riep//Nouw, wat motten jelui dan toch v Wij wilden een zekeren Goudbekje spreken,'' zeide de kleinste van beiden. z/Wacht maar even," zeide de man denkelijk tevreden over dat antwoord. en nu hoorde men hem roepen//Ka, doet ereis open, daar zijn twee vrouwspersonen, die willen de gekke vrouw van Goudbekje zien, hij is wel niet thuis, maar doe toch maar open, het zijn stellig twee zusters van liefdadigheid." Een jong meisje kwam hortend en stootend de trap af, deed open, nam een sleutel, die aan een spijker in het portaal hing, stelde dien aan een der dames ter hand en zeide in een platten, gemeenen tongvalwDaar, pak aan." De meid keerde haar den rug toe en ging weer naar boven, en een der dames voelde in haar hand een zwaren, roestigen sleutel. Zij keken elkander aan en stonden besluiteloos zij, die den sleutel in handen had, raapte al haar moed bij een en stak hem in het slot van een deur, welke op dat portaal uit kwam. z/Wat gaat gij beginuen zeide de andere dame. yWel, het moet immers/' zeide zij, die den sleutel aangenomen had, z'j draaide hem nu om en duwde de deur opem. Beide dames waren een oogenblik ontzet over hetgeen zij nu zagen. De kamer, waarin zij bin- nentraden, was klein en van een onregelmatige gedaante, daarbij slecht verlicht en afzichtelijk gemeubileerd. In het achterste gedeelte ervan lag de vrouw, die niet wel bij het hoofd was, bleek, zoo ver die in den grond komen, wegnemen. Men zal dan geen last van uitloopers hebben. Ingeschreven van 3 tot 12 Dec. 1890. SCHIEDAM. ONDERTROUWD 12. J. Eeteris, N. H., en N. Hartman, N. H. GETROUWD: 10. L. P. Levie, Isral., en O. v. Ernden, Israel. GEBOREN4. Hendrika Petronella Liduina, R. C., d. v. H. W. Schapers en J. M. A.Rijkuiter. Hoogstr. Abraham, N. H., z. v. J. v. der Zee en M. Van den Bos. Westerkade. 5. Gerritje, N. H., d. v. G. v. d. Most en M. v. der Eijk. N. Singelstr. 6. Johannes Lambertus, R. C., z. v. J. B. YreJebregt en A. M. G. Van Rijr. Ouwersch. weg. Catharina Gerarda, R. C., d. v. J. Hulsmeijer en J. H. Tettero. Houtstr. Bernadina Gerarda I.iduina, R. C., d. v. C. W. Oostrum en C. P. Korpershoek. Konijuenbuurt. Jan, N. H. z. v. A. J. W. Viezee en C. Wijnen. Hoofdstr. 7. Marcelis, R. C., z. v. C. Verhoek en J. M. de Kok. Hoofdstr. Wilhelmina, E. L., d. v. J. H. Schiller en E. M. Bastemeier. Laan. 8. Marius, N. H., z. v. G. Lolkus en E. v. 't Hoff. Singel. Lambertus Hen- dricus, R. C., z. v. W. F. G. v. Hulst en F. J. Brouns. Spoorstr. WijDtje, N. H., d. v. J. v. der Kraan en E. Bijl. Singel. 9. Genit Hendricus, N. H., z. v. H. B. te Velthuis en S. C. v. Gel- deren. N. Singelstr. Pieter Adrianus, N. H., z. v. J. Zeilstra en G. C. J. Rebers. Hoofdstr. OVERLEDEN Pieter Johs. Koenderman, 8 m., N. H., Hoofd>tr. 10. Johs. Nieuwberg, 76 j. 6 m., R. C., Wed. M. Koning. Zijlstr. Petronella Tim- mermans, 68 j. 5 in., N. H., echtg. C. Romein. Hoofdstr. Lena de Jong, 68 j. 7 m., N. H., echtg. P. Suttorp. L. Kerkstr. Johs. Henricus Maria Wirxel, 13 m., R. C. Hoogstr. OUWERSCHIE. GETROUWD. 6, Simon Verboom, jm., oud 20 jaar en Catharina Johanna Van Straalen, jd. 21 jaar. GEBOREN. 3, Johanna, d. van Ary Van der Gaag en Jannetje Offermans. 6, Johannes, z. van Johannes Janssen en Maria WaDsveen. 8, Johanna, d. van Nelis Fanis en Abramina Van Dien. OVERLEDEN. 5, Casper Scholten, oud 24 jaar. 6, Maria de Jonge, oud 21 maanden. Teuuis de Jong, oud 80 jaar, weduwnaar van Hendrika Verboom. haveloos, met verwarde haren en verwilderde oogen op een ellendige legerstede. Aan haar voeteneind speelde een klein kind met rozenroode wangen, dat, vrij zindelijk gekleed, de dames toelachte. Het was een blonde krullebol met guitige ge- laatstrekken. z/Wij zijn hier terecht," zeide de oudste der beide dames. z/Dat komt mij ook voor," antwoordde de andere. //Alles komt uit. Dit is de wezenlooze vrouw en haar kind. ,/Maar hij zelf is er niet. Wat nu gedaan z/Wachten tot hij komt." z/Dat kan wel zoo lang duren." yllet moet wel. Nu wij eenmaal zoo ver zijn, moeten wij niet onverrichter zake terugkeeren." z/Kon die vrouw ons maar te woord staan," z/Wij kunnen het deproeven, zulke meqschen zijn somtijds wel eens bij hun verstann. en dan kunnen zij zich goed rekenschap geven, van het geen er rondom hen gebeurt." z/Waarde Betsy, dit schijnt nu het geval niette zijn, zie maar eens naar haar oogen." //Laat ons altijd maar eens beproeven, of wij iets uit haar kunnen krijgen." z/Het zou niet helpen; zie haar maar eens aan." z/Wel, Blanche, probeer het daarom toch maar, of zijt gij bang?" z/Ik in het geheel niet," antwoordde de andere, maar liet er haastig op volgen, terwijl zij even glimlachte, //ik kan echter de verzekering niet geven, dat ik erg op mijn gemak ben." (Wordt vervolgd.) TWEEDE K A M E B. In da zitting van Woensdag werden de algemeene beschon" wingen over de begrooting voor Ned.-Indie voortgezet. Zooals gewoonlijk passeerden weder een groot aantal onderwerpen de revne. De heer Cremers sprak naar aanleiding der Flores- expeditie over decentralisatie en toonde tevens aan hoe gebrekkig nog de kennis onzer kolonien is en hoe menigmaal de eerbied voor de rechten van inlanders en inlandsche vorsten nit het oog wordt verloren. Door den heer W. K. Van Dedem werden de koffle opbrengst besprjken, en de daaromtrent door den heer Van Nnnen gemaakte berekenin- gen gewraakt. Dit onderwerp werd ook door den heer Hintzen besproken, die er vooral op aandrong.dat de Begeering toch vooral klaren wgn zon schenken. Onder toezegging van eenige mededeelingen omtrent hetgeen de vaststelling der Indische begrooting sedert 25 jaren voor Indie en Nederland heeft nitgewerkt stipte de heer Kenchenins thans slechts eenige pnnten aan. Ten aanzien der reorganisatie van belastingen en flnancien in Ned.-Indie zijn de denkbeelden door de verschillende sprekers ontwikkeld, oorzaak dat er nog geen gevolg aan werd gegeven. Hp verdedigde voorts het vo.-ige ministerie tegen de beschuldiging van werkeloosheid. De Minister van Kolonien beaniwoordde de redenaars. De Begeering erkent de behoefte van Indie aan ontwikkeling van welvaart door verhooging van het prodnctief vermogen van bodem en volk. Zg wil in dat opzicht dan ook niet stilzitten; er zgn bevloeii'ngswerken en plannen gevormd omdoorrente- garantie den spoorweg aanleg te bevorderen. Op het stuk van decentralisatie kon de Minister slechts tot zekere hoogte met den heer Cremers medegaan. Wat de Floras expeditie betror, was het uit de door de Begeering overgelegde telegrammen af te leiden, dat deze zaak voor goed tot het verledene behoort. Zoowel de noorder als de zuider colonne zgn ternggekeerd. In den loop der vergadering is ook ver.-dag uitgebracht over eenige adressen. In de Donderdag gehouden zitting kondigde de heer Dgckmeester eene interpellatie aan over de exploitatie van de lijnen Bocterdam—Dordrecht en Arnhem—Ngmegen door de Holl. Spoorwegmaatschappg. Bg de voortzetiing van het alge- meen debat over de Indische begrooting laakte de heer Van Houten het Indische bestuur over de aangevangen expeditie naar Flores. De Opper landvoogd werd verdedigd door den

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2