Geldmannen. N°. lOB. Eerste Jaargang. Woensdag 1? December 180O. B I N N E N L A N D. Abonnementspnjs: Per dxie maanden—.00 franco per post. 1.— voor h.et Buiten- land1.55 Afzonderlijke nummers. .05 Zij, die zich met het vol- "send kwartaal, aanvangeiide 1 Januari a.s., op d i t Idad wenschen te aboniieeren, oiitvangen de nog tot dicn datum verschijnende nummers GRATIS. Verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: C. J. BLOMMENDAL, Boterstraat, E, 342, SCHIEDAM. Prys der Advertentien Van 1—5 regels/—.60. Iedere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen twasmaal berekend. Familieberichtenper annonce f—AO Dienst ,-.S5 Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft dezer dagen aan de dames-vereeniging tot werkver- verschaffing aan behoeftige vrouwen te Bergum f 50 doen toekomen. Een ontwerp van wet betreffende het faillisse- ment en de surseante van betaling zal eerstdaags bij Koninklijke Boodschap aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De Zondagsdienst zal bij de posterijen voors- hands niet meer beperkt worden. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag den 22sten December 1890, des avonds om half negen uur. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland brengt ter kenuis, dat de jacht op klein wild in deze provincie wordt gesloten op Woensdag den 31sten December a.s. met zonson- dergang, met uitzondering van bet vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, dat blijft toegelaten tot en met den 19en Maart 1891. Zouden sommige Kamerleden wenschen, dat de cooperatieve vereenigingen zich beperkten tot den afzet van benoodigdheden van het dagelijksch leven, terwijl anderen verder wilden gaan en den verkoop aan niet-leden geheel verbieden, de Minister van J usiitie kan zich met de daarentegen geopperde bedenkingen ten deele vereenigen. Intusscben is hij bereid te overwegen of en in boeverre de wet- gever tot wegneming der geschetste misstanden kan medewerken. Aan een levensscbets van Z. M. den Koning door den heer Gram ontleenen wij het volgende Eens, toen de Koning met groot gevolg, nabij het Loo aan het visschen was, zag hij een arm boertje angstig nadere/i. //Wat moet dat boertje?" vraagt Z. M. Een der adjudanten gaat op verkenning uit en komt terug met de treurige tijding, dat de arme man zijn drie koeien acbter elkaar verloren heeft en wanhopend is. //Arme drommel!" mompelt de Koning. ffGeef hem vast dertig gulden." De adjudant bekende, dat hij geen dertig gulden bij zich bad. vLaat hem morgen aan het paleis komen," zei de Koning, „dan kan hij bij de heeren ook wel eens rondgaan." Den volgenden dag kwam 't boertje, ontving dertig gulden en stak daarenboven nog menigen rijksdaalder op, dien hem de gasten schonken. Doch. toen de Koning den man zijn ongeluk in alle bij- zonderheden hoorde vertellen, werd zijn goed hart zoo getroffen, dat hij den adjudant gelastle, den armen tobber een koe uit den stal mede tegeven. En zoo verliet de boer met een zak vol geld en de koe aan een touw dankbaar en gelukkig het koninklijk paleis." Zeer dikwijls bezocht de Koning zijne boerderij en eens, toen hij daar met een vrij groot gevolg inliep, vond hij daar een boer uit Epe, die den Koning vertelde, dat hij zooveel van 't vee van Z. M. gehoord had en nu zelf eens wilde komen kijken. //Dat kan best," antwoordde de .Koning goedge- mutst en liep zelf met den boer rond, terwijl de heeren van het gevolg achteraan kwamen. Toen de boer alles ter dege gezien en opgenomen had, zonder er zich nog met een woord over uit te laten, vroeg de Koning ten slotte: ^Hoe vind je nu de beesten?" Ja, Sire", antwoordde het leuke boertje, zonder eenigen zweem van beschroomdheid, //dat is nu wel mooi vee, en dat hebt u in Engeland misschien duur moeten betalen, maar ik heb toch nog veel mooier vee en dat lang zoo duur niet is, daar kan je op aan, Sire //Wat een lomperd!" mompelde in 't Fransch een der heeren van het gevolg. Dit fluisterend woord werd echter door den Koning gehoord en zich onmiddellijk tot zijn gevolg wen- dende, zeide Z. M.//Die man spreekt waarbeid tegen mij. T Ware te wenschen, dat men dat altijd deed Bij de plechtige teraardebestelling' van Z. M- Willem III schoot nabij den Rijswijkschen weg eensklaps een slampamper nit de toeschouwers op generaal Van der Heyden af en voegde hem toe, op de met edelgesteenten versierde kruizen wijzende „geef mij dat maar, dat is het beste van den heelen boelDaar de kerel 't gelukkig maar als een soort van grap deed en de generaal hem met een blik alle lust voor verdere aardigheden ontnam, liep 't hiermede af; maar 't had ook anders kunnen gaan. Een ander voorval, dat nog niet vermeld is geworden, is dat op den Delftschen weg de band van een der wielen van den lijkwagen is losgeraakt en moest verwijderd worden, zoodat men in voort- durende vrees heeft verkeerd, dat de rouwkoets zou bezwijken, eer de kerk was bereikt. Als een wonderlijk contrast met de gevoelens van den afgevaardigde van Schoterlandwordt gemeld In de laatst gehouden zitting van den gemeen- teraad van Schoterland werd door het dagelijksch bestuur het voorstel gedaan een adres van rouw- beklag te zenden aan H. M. de Koningin-weduwe. Zoodra de wethouder Lublink het woord nam om dit voorstel te doen, stonden alle raadsleden van hunne zete's op en hoorden het voorstel staande aan, waarna het met eenparigheid van stemmen vierd aangenomen. Het aantal Ned. Ger. gemeenten (doleerende) bedraagt 241, met een totaal van 114 predikanten. Te Scheveningen zal van den lsteu Juni af, op het terrein tegenover het Kurhaus, groot drie hectaren, gedurende vier maanden, eene internatio- nale sporttentoonstelling gehouden worden in den ruimsten zih des woords. Zij zal alle fabrikaten, voortbrengselen, voorwerpen en werktuigen, zoo in natuurlijke grootte als in model, die betrekking hebben op het sportwezen, omvatten. Zooruede litteratuur, photographieen, enz. daarvan. Het programma bestaat uit twaalf afdeelingen of groepen, als volgtgroep I, Rijsporlgr. II. Jacht- en Schietsport; gr. III. Wielersport; gr. IV. Watersportgr. V. Athletieke sport, (gymnastiek, schermen, hardloopen en boksen); gr. VI. Diverse spelen; gr. VII. Visscherijgr. VIII. Sneeuw-en ijssport; gr. X. Voorwerpen, die betrekking hebben op sport; gr. XI. Schoone knnstengr. XII. Tyde- lijke tentoonstellingen en wedstrijden. Donderdagavond is de officier van justitie uit Haarlem persoonlijk naar Rotterdam gekomen, om een wegens onzedelijke handelingen gesignaleerden onderwijzer (tegen wien door de rechtbank te Haar lem rechtsingang met bevel tot gevangenisneming verleend was) te doen aanhouden, welke persoon vermoedelijk onder een gefingeerden naam aan boord zou zijn van het naar Amerika op vertrek liggende stoomschip ,/Spaarndam". Inderdaad werd de ge- signaleerde in de derde klasse kajuit door den officier herkend. A.s. Woensdag en Donderdag, 17 en 18 Dec.zullen de internationale hardrijderijen op schaatsen te Heerenveen plaats hebben. Op 22 en 23 Dec. zal te Amsterdam om het meestersehap der wereld worden gereden. Vele buitenlandsche mededingers hebben zich reeds aangegeven om te Heerenveen mede te rijden. O. a. de bekende Amerikaausche rijder Donoghue, Grunden uit Stockholm en de Deen Frederiks. De hardrijderij zal door twee muziekkorpsen wor den opgeluisterd en wel door de muziek der schut- terij van Leeuwarden en waarschijnlijk door de kapel van den heer Gaillard te Kampen. Van Harlingen en Drachten zullen extra-tram men loopen, terwijl tot de directie der betrokken spoor- weglijnen het verzoek is gericht extra-treinen te doen loopen uit Groningen, Harlingen, Leeuwarden, Zwolle en Amsterdam. Voortdurend is men bezig maatregelen te nemen voor eene behoorlijke ontvangst van de duizenden vreemdelingen, welke zeker mogen worden verwacht. Een 100-tal schoenmakers hebben te Veen- dam vergaderd om de oprichting van een schoen- makersbond te bespreken. Winschoten zal de zetel van het hoofdbestnur zijn. In de volgende maand wordt een definitief bestuur gekozen. De burgemeester van Wonseradeel spreekt bet bericht tegen, dat in zijne gemeente bij het overlijden van den Koning Keen klokken zouden zijn geluid. Hij verklaart, dat dit ,/lasterlijk ge- rucht" van elken grond ontbloot is. In het voorjaar van 1891 zal een vierde militair postduivenstation worden opgericht te Helder. Te Paterswolde is een vrij groote Eiffeltoren van ijs opgetrokken. Elken avend wordt die schit- terend verlicbt. Uit Noord-Brabant meldt men aan de N. R. Crt. Welk eene belangrijke schade de vorst heeft veroorzaakt aan de suikerfabrikauten is onbere- kenbaar. Er zijn fabrieken hier in de provincie, die door de strenge vorst zelfs twee h drie millioen kilogrammen bieten hebben verloren, die op ver- schillende ladingsplaatsen lagen, en nu zelfs de kosten van vervoer niet meer waard zijn. Men kan de schade eenigszins nagaan, als men weet, dat een millioen koligram beetwortel f 11,000 kost, zoodat er fabrieken zijn, die deze som en zelfs f 22,000 als schade wegens de vorst hebben gele- den. Daarbij komt dat door stremming der scbeep- vaart de pulp niet kan worden verzonden, en deze nu zelfs door enkele fabrieken wordt verkocht voor 50 cents de 1000 KG., terwijl bij open water dit artikel f 1 b f 1.50 opbracht. Velen hebben de gewoonte om, vooral als 't koud is, aan werklieden, die ten hunnent eenigen arbeid verrichten, een ,/hartversterking" te geven, niet zelden in den vorm van een borreltje. De directeur der Rotterdamscbe „Maatschappij tot alg. dienstverrichting" heeft nu bij advertentie aan het publiek verzocbt, aan de ^dienstmannen" gedurende of na afloop van hun werkzaamheden geen sterken drank te willen toedienen. Hij, die hen bij de beersohende koude eene ver- snapering wil aanbieden, zegt hij, geve hun liever een kop warme koffie, waardoor het licbaam beter wordt verwarmd dan door sterkendrank en waarbij de dienstmannen in staat blijven, de werk zaamheden naar behooren te verrichten. Majoor Waelput (die het vorig jaar in de Gentsche bladen eenige weervoorspellingen deed, die vrij goed uitkwamen) deelt nu weder bijzonder- heden over bet winterweer mede, dat ons te wach- ten staat. In deze maand zal de sneeuw in zoo groote hoeveelheid vallen, dat het verkeer per spoor zal gestremd zijn. In Januari zal weinig sneeuw vallen in de laat- ste weken van Februari, integendeel, zullen ver- schrikkelijke sneeuwstormen Vlaanderen teisteren. De koude zal nijpend wezen in December, maar vooral in Januari. Meermalen zal de thermometer 20 tot 25 graden aanduiden; het uiterste minimum zal zelfs 28 of 29 graden onder nul bereiken. FHUIIjXiHTOIV. Schets uit het leven der Parijsche 42) Kapitalisten. De beide dames waren Betsy en Blanche Coquil- lard, hertogin van Rivarez. Betsy had aan haar zuster den nacbtelijken aan- slag, waarbij zij als door een wonder aan den dood ontsnapt was, verteld. De verbeelding van Blanche was toen gaan wer- ken, en zoo was zij van meening, dat de bandiet, die men met den zonderlingen naam van Goudbekje bestempelde, de een of andere edelman moest zijn. Betsy vertelde haar, dat hij het zeer arm had, te oordeelen naar de enkele woorden; die hij zich bij die gelegenheid had laten ontvallen. //Laat hij een bandiet zijn," had Blanche gezegd, z/maar in elk geval is bet toch een man met een ridderlijk karakter." z/Zeg liever een man met een roenschelijk karak ter," antwoordde Betsy. z/Wie weet hoe veel hij verdiend bad, wanneer bij u beiden van bet leven beroofd had," bracht Blanche in het midden. ffOngetwijfeld,'' antwoordde Betsy, //zou hij heel wat verdiend hebben." z/Maar neemt gij dat wel in aanmerking vroeg Blanche. n Zeker." z/Welnu, zult gij u niet dankbaar jegens zoo'n man betoonen z/Ongetwijfeld/' z/Maar hoe zult gij dan dien man beloonen Door hem aan het ellendige leven, dat bij leidt, te onttrekken. Die man moet geen dief en moor- denaar blijven. Ik wil niet, dat hij in de gevan- genis of op bet schavot zal sterven, had Betsy met geestdrift geroepen. vDat is alles mooi," antwoordde Blanche, //maar weet gij zijn adres //Zeker," zeide Betsy, ,/ik heb nasporingen naar hem laten doen, ik weet al waar hij woont, en ook, dat hij een lief kind heeft en dat zijn vrouw niet wel bij het hoofd is. Zij is niet kwaadaardig, maar wezenloos." Beide zusters hadden toen besloten den bandiet te gaan op zoeken, om te zien, wat zij voor hem doen konden. Zoo waren zij nu eindelijk bij Goudbekje geko men en bevonden zich in zijn kamer, zonder hem aan te treffen. Zij wisten nu niet, wat zij doen moesten; als bij eens wegbleef! Plotseling ging de deur open en trad er een man zoo maar zonder kloppen binnen. Deze sprak de waanzinnige aan en zeide: //Heb je wat besef, moedertje, ik heb een briefje voor je.'* De wezenlooze vrouw scbudde met het hoofd en antwoordde niet. z/Zij heeft nu geen helder oogenblik, dus zal ik maar wacbten," zeide de man. De man met bet briefje zag er erg scburkachtig uit. Hij keek de dames even aan, verwonderde zich over haar aanwezigheid in dit nederig verblijf, 1 dacht er even over na, welke winsten er niet te behalen waren, als hij ze beiden daar maar om hals bracht, want ongetwijfeld hadden zij goud en zilver bij zich. Maar hetzij dat hij van zijn voor- nemen afzag, omdat hem daartoe den moed ontbrak, •of dat hij van oordeel was, dat het geen pas gaf, om iemand in de kamer van een kameraad om te brengen en te berooven, hij gedroeg zich schijnbaar eerbiedig. z/Wachten de dames op de komst van mijn ka meraad?" vroeg hij. uJa," zeide Betsy heel kalm. z/Welnu, dan kunt gij wel weggaan, hij komt niet." De teleurstelling teekende zich af op het gelaat der beide vrouwen. z/Lees dit briefje maar," vervolgde de man, //het is wel voor zijn vrouw bestemd, maar er staan geen geheimen in." Betsy doorliep het briefje vluchtig, werd bleek en gaf het aan Blanche. Deze las hardop //Ik zit in een lastige zaak, waar ik moeielijk uit zal komen, en waar ik mis schien nooit uit zal komen. Wees ervan overtuigd, dat het mijn scbuld niet is, dat alles zoo afloopt en dat ik miin best zal doen, om weer terug te komen. In alle gevallen, als u mij niet terug ziet, pas goed op den kleine en zie voor hem te doen, wat gij kunt. Er is nog een goede God, en die zal eerder u dan mij helpen. Goudbekje." De twee vrouwen begrepen dadelijk het drame, dat nu zijn ontknooping naderde eu bij beiden kwam betzelfde besluit op. z/Hoe heet gij?" vroeg Betsy aau den brengeT van den brief. //Men noemt mij koppensnijder, doch ik ben eigenlijk Vincent gedoopt," zeide de boosdoener. z/Nu mijnheer Vincent," zeide Betsy, //ik meen uit dien brief te moeten opmaken, dat Goudbekje groot gevaar loopt van in de gevangenis te raken." //Zoo is het juist, juffrouw, er zit hem een leger stille verklikkers op de hielen, en zoo vast als tweemaal twee vier is, wordt hij gepakt." //Die arme man," zeide Betsy, //heeft ons eens een grooten dienst bewezen, ik ben hem nog meer dan mijn leven verschuldigd. Als gij hem nog eens ziet, zeg hem dan, dat hij aan dat huis komt, waar hij een beer en een dame gered heeft, en dat hij daar altijd hartelijk ontvangen zal worden. Als hij gevangen zit, moet hij ons maar schrijven, en mijn vader zal dan alles doen om zijn lot te ver- zacbten. Wat dit kind en die arme vrouw betreft, voor beiden zal ik zorgen." De bandiet was nu blijde geen gevolg te hebben gegeven aan zijn eerste opwelling, om die dames om te brengen en te berooven. Juffrouwen/' riep bij, //gij zijt reddende engelen, wat moest er van die vrouw en dat kind worden, wanneer gij niet gekomen waart. Goudbekje zal het weten, wat gij voor hen doet, want in al zijn ellende denkt hij toch nacbt en dag om vrouw en kind." Een uur daarna kwam een gesloten rijtuig voor de deur. Twee livereibedienden stegen eruit en namen de waanzinnige en het kind mede. Het kind werd naar bet hotel van Coquillard gebracht en de waanzinnigen ging naar een gesticht om daa verpleegd te worden. A A KB I ED IN 1EN AANYRAG1LN

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1