Geldmannen. N°. 107. EerstefJaargan Woensdag 24 December 180O. NIEUWJAARSWENSCHEN, Bericlit. BINNENLAND, Abonnementsprijs: Per dxie maanden.00 franco per post. 1.— mm m voor h.et Buiten.- land1.55 Afzonderlijke nummers. .06 Versehijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Uitgever: G. J. BLOMMEKDAL, Boterstraat, E, 342, 8 O H I E D A M. Wegens het Kerstfeest zal deze Cou- rant aanstaanden Zaterdag niet ver- schijnen. Verder zal het nummer dat zou moeten verschijnen op Woensdag 31 December, worden uitgegeven op Donderdag 1 Januari, en daarin zal evenals het vorige jaar gelegenheid gegeven worden tot het plaatsen van tegen den prijs van 25 cents per annonce van 5 regels, voor iederen regel meer 10 cents. De Uitgever C. J. BLOMMENDAL. Pry's der Advertentien Van 1—5 regels/— .50. ledere regel meer. .10 Groote letters naar plaatsruimte. Driemaal plaatsing wordt tegen tweemaal berekend. PAMiLifiBERicHTENper annonce f.40 Dienst H. M. de Koningin-Moeder heeft een com- missie belast met de regeling van de nalatenschap van Z. M. den Koning. Daarin hebben zitting mr. J. Heemskerk Az., voorzitter jhr. mr. E. N. De Brauw, mr. B. M. Vlielander Hein, generaal- majoor graaf Du Monceau. G. C. baron Suouckaert, gewezen thesaurier des Konings, en jhr. De Banitz, secretaris. Ter uitvoering van artikel 28 derGrondwet, bepalende dat de Koningin-Begenles gedurende Haar weduwelijken staat, uit 's lands kas een jaarlijksch inkomen geniet van f 150.000, is een wetsontwerp ingediend tot verhooging vafl Hoofdstuk I der StaatsbegrootiDg voor 1890 met f 15.616.43, ter voldoening van dat inkomen over het tijdvak van 24 November tot 31 December 1890. - De Haagsche correspondent van doMiddelb.Cb., over de mildheid van wijlen den Koning sprekende, zegt o. a. Meermalen werd zelfs bij eene aanzienlijke gift de verplichting opgelegd, den naam van den ko- ninklijken gever niet publiek te maken. Nog niet lang geleden werd op die wijze f 10,000 door Z. M. geschonken voor eene stichting te Amsterdam ten behoeve van den werkliedenstand. Nu, naden dood des KoniDgs, is daaraan eenige ruchtbaarheid gegeven, en het kan daarom niet worden afgekeurd, dat nu ronduit wordt medegedeeld, dat die vorste- lijke gift ten deel viel aan het Volksbadhuis in de hoofdstad, dat zonder haar vermoedelijk niet zou zijn lotstandgekomen. Die stichting draagt derhalve niet ten onrechte den naam van Koning Willemt badhuis. De prins en prinses Von Wied hebben het voornemen aanstaanden zomer met hun gezin te 's-Gravenhage door te brengen. Het verblijf zal verdeeld worden tusschen Scheveningen en het Huis de Pauw. De heer D. P. van Heijst geeft in het Dngblad een volkslied, hetwelk hij verzoekt, dat andere bladen zullen overnemen. Professor Beets geeft er in het Utrechlsch Dagblad ook een, 't welk luidt als volgt EEN LIED. PBUILXjBTOJW. Schets uit het leven der Parijsche 44) Kapitalistin. Het was 's avonds acht uur geworden. Om vijf uur zou zij reeds met haar bruidegom afgereisd zijn, doch deze liet steeds op zich wachten. Coquillard had al vast den reiswagen voor laten komen, om zoodra als Baymond kwam hem met Betsy te laten vertrekken, en zoo stonden de paarden al een kwar- tier van ongeduld voor den wagen te trappelen. #Maar vader/ vroeg het jonge meisje, //waar moeten wij in 'a hemels naam toch naar toe?'' //Gij kunt gaan, waar het u goeddunkt, het eenigste doel is maar, u zoo spoedig mogelijk heel ver van Parijs te hebben, hoe eerder gij een paar honderd uur ver weg zijt, zonder dat uwe vijanden weten, waar gij u bevindt, des te beter voor u." z/Maar waar zijt gij dan nog bang voor?'' z/Voor alles.'' z/Ik niet meer, papa, men zal ons nu wel met rust laten." Coquillard was bleek van de overspanning. //Kind," hernam hij, //denk erom, nog geen drie dagen is het geleden, dat men weer een poging deed om u te vergeven." //Dat is waar, maar zoo iets is nu niet meer te duchten." z/Waarom niet?" <rWel, omdat de schuldige bevreesd is, dat ik haar aan het gerecht zal overleveren, ik heb haar daar maar even mede gedreigd; u weet. ik zou het toch niet gedaan hebben; maar dat had toch ten gevolge, dat zij van de angst ziek werd en nu te bed ligt." z/Zij kan weer opstaan." z/Het schijnt, dat zij doodziek is." z/Dat schepsel is een monster Hoe meer ik er aan denk z/Laten wij er niet aan denken. Zij is nu dood ziek Zij is te schuldig, om medelijden met haar te hebben, doch zij is te ongelnkkig om haar nog dieper in het ongeluk te storten." Coquillard hernam op verbitterden toon: //Zij heeft anderen achter zich. Die giftmengster is maar het blinde werktuig in handen van anderen, die haar daden besturen. Kind, ik waag het niet langer u hier te laten en aan de moordaanslagen van die menschen bloot te stellen. Ik heb er genoeg van. Ik wil, dat gij in veiligheid komt. Maak, dat gij weg komt, en ga liefst zoover mogelijk weg." De deur vloog open en een welbekende stem riep: //Mijnheer Coquillard, er is niets meer te wagen, de vijand is onschadelijk gemaakt en wij gaan niet op reis." Hij, die aldus sprak was Baymond, die, al hoewel nauwelijks van zijn wond hersteld en nog zeer bleek, in zijn houding de grootste vastberadenheid toonde. De grijsaard ging naar hem toe, en keek hem verbaasd aan. z/Wat zegt gij?" vroeg hij. z/Ik zeg, dat uwe vijanden ontmaskerd en overal bekend zijn, zoodat u ze niet meer behoeft te vreezen." De heer Henry Tindal verzoekt in een adres aan de Tweede Kamer, dat deze een parle- mentaire enquete instelle over den tegenwoordigen staat onzer weermiddelen en wel hoofdzakelijk om uit te maken of het waar is, dat Nederland volgens 's heeren Tindal's meening op het oogen- blik zoo goed als weerloos is. In de bestekken voor nieuwe werken van" wege het departement van Justitie zal aan de aan- nemers de verplichting worden opgelegd de werk- lieden tegen ongelukken te verzekeren. De Minister van financien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Februari 1891, op nader te bepalen tijd en plaats, een vergelijkend examen zal gehouden worden a voor 80 plaatsen als commies der 4de klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van f 480 's jaars. b voor de betrekking van deurwaarder der directe belastingen. Voor verdere bijzonderheden verwij- zen wij belanghebbenden naar de SI. Crt. van 18 Dec. Door de directie der Holl. IJz. Spw.-Mij. is aan de Delftsche politie eene geldelijke belooning toegekend voor handhaving van de orde aan het station op 4 December. Van de orde! Zij, die het station Delft op 4 December gezien hebben, zullen wellicht dit woord niet volkomen gelukkig gekozen achten. De oliepakhuizen van de firma P. Alber- dingk Zonen, aan de Brouwersgracht bij de Binnen-Oranjestraat, te Amsterdam, zijn Zaterdag- avond voor een groot deel een prooi der vlammen geworden. Vijf brandkranen, zeven stoomspuiten, een paar handspuiten en de ,/Jan Van der Heijden" kwamen in werking. Uit ongeveer 25 straalpijpen werd water gegeven op de zich steeds uitbreidende vuurzee. Door de aanwezigheid van vele reservoirs met patentolie (de totale hoeveelheid wordt gezegd 400.000 KG. te bedragen), die gelukkig open zijn en dus niet barsten, maar alleen lekken, wakkerde de brand telkens aan, zoodat te halfeen een der pakhuizen van onder tot boven in brand stond. Deze opflikkering was echter spoedig bedwongen. lnwendig toonden de pakhuizen, vooral het laatste (No. 232) telkens een vuurzee. De brandweer had te halhen hoop den brand tot de pakhuizen en de fabriek beperkt te houden. De hooge schoorsteen dezer laatste is omstreeks half twaalf ingestort, gelukkig in de richting van de brandende perceelen, waarvan de achtergevels vernield werden, zoodat geen meerdere ongelukken plaats hadden. Omstreeks half twee was de vuur- gloed bijna geheel verdwenen en kon men den brand als geheel bedwongen beschouwen. Eergisteren is de vrouw van Jan Busselman, wonende Elandsgracht 113, te Amsterdam, van drie kinderen bevallen. De man is sedert een half jaar zonder verdienste, door slapte aan de suikerfabriek, waar hij werkzaam was. Bij de volkstelling te Barmen is gebleken> dat daar op eene kamer een overgrootmoeder, een grootmoeder, een moeder en een kind wonen, welk gezin uit drie geslachten van natuurlijke kinderen bestaat, daar geen der genoemde vrouwen ooit ge- huwd is geweest. De Directenr der Wees-inrichting te Neer- bosch heeft, behalve honderden kleedingstukken en met inbegrip van ^en gift van f 2000, over het derde kwartaal van dit jaar ontvangen de som van f 27,178,53£, voor het gesticht. De 22ste lijst van de 12de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, bedraagt een t-otaal van f 87.136.07^, zijnde de opgave van 550 locale comity's. In November zijn te Amsterdam 1140 kin deren geboren, ongerekend de levenloos aangegeve- nen. Er stierven 709 personen. In de omstreken van Breda is het smokkelen weder in vollen gang. Men ziet bij herhaling troepen van 30 tot 40 smokkelaars door de bosschen gaan, ieder met een zak zout beladen. Nogal zoo kwaad niet Nu het eiland Tessel door het vele ijs zoo goed als geheel van de buitenwereld is afgesloten, be- gint er gebrek aan jenever te komen. Een uitstekend asyl voor dronkaards alzoo De zware en aanhoudende vorst heeft het verkeer tusschen IJmuiden en Amsterdam zeer bemoeilijkt. De vereeniging ^De IJsploeg" is, sedert de vrije vaart langs het kanaal is ingevoerd, ontbon- den en de ijsploegen zijn defect. Twee rijks-oorlogsvaa*tuigenhet ramschip //Guinea" en de monitor //Cerberus" werden nu aangewezen om de vaargeul open te houden, doch waren dairtoe wat trouwens wel te voorzien was niet in staat. Zij bleven in het ijs steken en versperden de scheepvaart in plaats van die te helpen. Men schrijft dd. Zaterdag uit Hoorn De Zuiderzee voor deze stad is thans eene overal even gladde ijsvlakte gelijk. Bij niet te fellen wind wemelt het daar van schaatsenrijders, vanwiesom- Coquillard begon te beven. ,/Zijn zij, die het werktuig in handen van anderen waren, gevangen genomen?" vroeg hij. z/Neen," zeide Baymond, //de hoofddader van alles is ontmaskerd, de man, die alles op zijn ge- weten heeft, de persoon die, van Margot een gift mengster heeft gemaakt, die Goudbekje en zijn kameraads tot moord hebben aangezet, die mij een duellist van beroep op het lijf heeft gestuurd, ten slotte de man, dien gij wel kent, die reeds een on- metelijk fortuin had, en van niets anders droomde, dan zijn kapitaal met het uwe te vermeerderen, om de rijkste man van Europa te worden." //Weet men, dat hij de hoofddader van alles is vroeg Coquillard met gesmoorde stem, z/Zeker." z/Genadige hemel 1" z/Boep den hemel maar niet voor dien schurk in." z/Maar die ongelukkige is de echtgenoot van mijn dochter," riep Coquillard. De wijze, waarop die kreet geslaakt werd, gaf een denkbeeld van het verdriet en de kwelling, die de grijsaard zoo lang had moeten verduren, en gaf meteen een verklaring, waarom hij, niettegenstaande hij wist, wie de misdadiger was, maar gezwegen had. z/Hij staat niet meer in betrekking tot u, sedert God uw dochter uit haar bitter lijden verlost heeft," zeide Baymond. //De almachtige heeft niet gewild, dat zijn wandaden nog bij haar leven zouden ont- sluierd worden, of dat haar bestaan nog eenig voor- deel aan den schurk kon aanbrengen, Gij moogt dien man niet beschermen, uw plicht is, hem te straffen, omdat hij den dood van uw dochter Benee op zijn geweten heeft, en uw jongste dochter en uzelf heeft willen laten vermoorden. Die man heeft de maatschappij een slag in het aangezicht gegeven, en is de schande geweest van alle Parijsche bankiers. Uit naam van Betsy, die als door een wonder aan den dood ontsnapt is, uit naam van u zelven, uit naam aan Blanche, de arme dochter, die ook ter wille van dien laaghartige moest op- geofferd worden, waart gij verplicht het eerst van alien te eischen, dat het recht zijn loop had." z/Wat praat gij toch van een opgeofferde dochter?" vroeg Coquillard geheel verplet. z/Weet gij dan niet, dat Bivarez zijn medeplich- tige was?" z/Wat! ook Bivarez? hij ook al!" z/Ja, ook Bivarez, ten wiens opzichte gij u hebt laten misleiden, is een schurk van het ergste soort. Hij is een geleiboef, die zijn vaderlijk erfdeel ver- kwist en zijn familie dood arm heeft gemaakt, die zijn eervollen naam heeft tot schande gebracht in een leven van liederlijkheid en misdaad, en die ten slotte de compagnon is geworden van een even grooten schelm, als hij zelf was." Betsy, ten prooi aan een hevige aandoening over de heftigheid van Baymond, hoorde dit alles met de grootste ontzetting aan. //Hemel! hoe is het mogelijk," riep zij. //Hoe weet gij dat alles zoo haarfijn?" vroeg Coquillard. z/Ik heb niet eens de moeite gedaan, om er on- derzoek naar te doen. Men heeft het mij uit eigen beweging medegedeeld. Hedenmorgen is eeu dame bij mij gekomen, vol berouw, dat zij de oorzaak was geweest, dat een aanslag van die schurken op mij ten deele gelukt was. Ook die vrouw, van wie Taboureau meer wist, dan haar lief was, was AAXBIEDIN1BK AANTBAQl.iT ,-.S5 Komt, zingt een lied voor 't vaderland, Stemt alien jnblend in! Ons hecht een onverbreekbre band Aan 't klein, maar roemryk Nederland En Neerlands Koningin (bit). De Oranjestam, de Oranjestam, Die, fier en wijd vermaard, De vrijheid in bescherming nam, Toen 't rnw geweld haar klnistren kwam, Blyft alien dier en waard (bis). En uit dat Vorstelyk ond geslacht Sproot Nefirlands Koningin Wy houden by Haar troon de wacht, Beschermen dien met moed en kracbt, Als broeders, een van zin(bis). Dat willen wy, dat zweren wy, Met ongeveinsd gemoed Vjjandig tegen dwingiandy, Aan orde trouw, in waarheid vry, A1 kost het goed en bloed! (bis). De Koningin, de Koningin Haar wyden we onzen zang Stort, Hemelheer, Haar wysheid in, En spaar, voor 't groote huisgezin Haar dierbaar leven lang (bis). Komt, zingt een lied voor't vaderland! Stemt alien jnblend in Ons hecht een onverbreekbre band Aan 't klein maar roemryk Nederland En Neerlands Koningin (bis). Nu Eiddertroa$_gezworen Der jonge Koningin Haar moet ons hart behooren, Haar Vader leeft er in Met al de voorgeslachten Van vroege en later eenw, Getrouwe en sterke Wachten Om Neerlands Tnin en Leenw. Nu dicht aaneengesloteu In d'onden Eendi achtsband, Gij Kleinen en gy Grooten Van 't eene Vaderland Partijlens, kerklens, kleven Aan eigen zaak en zin, Door d1 eenen kreet verdreven •Voor volk en Koningin Nu trouwe samenwerking Tot Welvaart, 'rde, en Tuobt! Genezing en versterking Van al wat ziekt en zacht; Opbenring en verkwikking Van wat nog kwijnt en ljjdt; Afwering en verstikking Van twistvnnr, nijd en stryd! Gy Koninkljjke Vrouwe, Die voor nw Kind regeert! Wy weten van nw trouwe, Uw deugden hooggeeerd; Gy zult haar scbreden leiden, Haar Vorstelijk voorbeeld zyn, Haar voor haar taak bereiden, Tot dat haar dag verschijn' U blijven wy gelooven, Almachtig God en Heer! Zie uit uw Hof der Hoven Ontfermend op ons neer Leer ons ons kwaad verwinnen, Ons goed te doen met vlijt, En sterk ons Koninginnen, Gy, die haar Konipg zyt! NICOLAAS BEETS.

De Schiedammer | 1890 | | pagina 1