rnigeii zich tot eene gezichtverte verwijderen. Blijft de winter nog een paar dagen aanhouden, dan zal op die onafzienbare ijsbaan eene harddraverij met paard en arreslede wo:den gehouden. In ongeveer 30 jaar heeft dit niet kunneD plaats hebben. Bij eeuigszins goed winterweer zal het bij die gele- genheid aan belangstellenden zeker niet ontbreken. Als een bewijs hoe het dezer dagen gevroren heeft, deelt men ons mede, dat door zeeloodsen, die zich in den nacht van Zondag op Maandag op zee bevonden, is bericht, dat de geheele Nourdzee met een IJskorst was bedekt. (Hbl.) In een der kiosken te Rotterdam kwam men tot de ondekking, dat de juffrouw, die er zich in bevond in bewnsteloozen toestand verkeerde, waarschijnlijk tengevolge van de koude, die zij in deze beperkte ruirate te doorstaan had. Op den Z.-O. Binnensingel te 's-Hage is Woens- dags morgan erne oude, behoefiige vrouw in haar kamertje dood gevonden. Zij was door de kou en ontbering bezweken. Een remmer op den goederentrein Venloo-Feyen- °°rd is, naar men ons mededeelt, bij aankomst doodgevroren gevonden. Twee kinderen, onder Havelte woonachtig, zijn Woendagnacht doodgevroren wegens onvoldoende dekking. Te 1 iel is des nachts een kind doodgevroren. Een schandaal wordt ons uit Onstwedde mede- gedeeld: Er werd daar een hardrijderij op schaatsen gehouden om 8 liter jenever. le Hellouw is in een schamele woning een kind van een jaar oud bevroren. Een der beide orgeldraaiers, die den wedstrijd op schaatsen te Bergambacht opvroolijkten, is den vol- genden ochtend tusschen Stolwijk en Gouda dood gevroren gevonden. Tusschen Elten en Emmerik is een grensbeambte doodgevroren. De man laat een vrouw met 10 kin deren achter. In 't Hand, wordt door een inzender den raad gegeven, om bevroren spiegelruiten af te wrijven met een doek gedoopt in water, waarin men zout of salpeter beeft opgelost. Drie of vier lepels op een liter water zijn voldoende. Het ijs verdwijnt onmiddellijk. De ruit moet daarna met een drogen doek worden afgewreven. De uitslag van de wedstrijden op schaatsen te Heertnveen was Donderdag als volgt: MeesUrschap van Nederland, internationale hard rijderij voor lief hebbers, (afstand 3 Eng. mijlen) lste prijs, gouden medaille, Donoghue (Amerika), in 9 mmuten 17 seconden2e prijs, zilveren medaille, Landahl (Altona), in 10 m. 40 V6 sec.; 3de prijs, bronzeu medaille, Hille (Altona), in 10 m. 55 sec.; 4de prijs, bronzen medaille Houtman (Haarlem), in 11 m. 173/6 sec. Meesterschap van Nederland voor beroepsrijders. Afstand 1 Engelsche mijl. De lste prijs, f 600, werd behaald door Smart (uit Engeland) in 3 mi- nuten 7 seconden; 2de prijs 300 door Marten Kingma (te Grouw) in 3 min. 84/6 sec.; de 3de prijs f 60 door See (uit Engeland) in 3 min. Il3/S sec.; de 4de prijs f 40 door Van der Schaaf (te Grouw) in 3 min. 17% sec. Er viel veel sneeuw. wee dubbele misdadigers! Twee jongens van de Landbouwschool te Wageningen gingen er met een geweer op uit en schoten een pimpelmees dood, weshalve tegen deze booswichten werd geverbaliseerd wegens overtreding van twee wetten te gelijk: die tot bescherming van nuttige vogels en' die tegen het drageu van wapenen. De arts J. Nord, officier van gezondheid te Amsterdam, heeft vier weken achtereen te Berlijn in de gasthuizen de toepassing der methode-Koch, speciaal wat betreft de behandeling van lijders aan longtubercnlose, waargenomen. De inspuitingsstof is hem door dr. Libbertz ver- schaft. De heer Nord stelt zich voor de stof onder toezicht van geneeskundige autoriteiten te verdunnen en daarna met de behandeling een aanvang te maken in het „H6tel Garni", onder medewerking van andere doctoren. Dr. Berns te Amsterdam komt openlijk op tegen de meening van sommige leeken, dat de ontdekking van Koch minder grootsch zou zijn, omdat er niet dadelijk gunstige resultaten van gezien worden. Hij schrijft o.a. Reeds onmiddellijk na het ontdekken der tuber- kerbacil had Koch zich aangegord en hij heeft jaren gezocht naar middelen om op dezen bacil geneeskrachtig in te werken. Hij verliet den tot dusver gevolgden weg, die met de behandeling van d® begon en ving aan met te beproeven of hij bij het dier dezelfde processen kon teweeg- brengen, die hem op chemischen weg in het reageer- g as gelukt waren. Daaraan sloten zich proefne- mingen met tallooze middelen aan. Alleste vergeefsch. Emdelijk vindt hij na onvermoeid zoeken een stof die marmotten, welke in de hoogste mate gevoelig zij ii voor tuberkulose, ongevoeilig maakt voor eene vroeger zijn medepTichtige geweest. Gehoorzaam aan zijn mvloed, en gedreven deels door angst, dat hij haar vroeger leven zou openbaar maken, deels aangezet door een onverklaarbare jalousie, heeft zii mede een rol gespeeld in dit drama." ,/Maar weldra kwam de betere mensch weder bij haar boven, met afschuw dacht zij na over de rol die zij gespeeld had, waardoor misdaad op misdaad werd gedreven; toeri is zij naar mij gekomen, en heett alles bekend. Zij heeft meer gedaan, zij heeft mij met a leen haar verleden blootgelegd, maar mij ook een blik laten slaan, in het leven, dat Taboureau geleid heeft, vdordat hij in uwe familiekwam. Zij kon dit doen, omdat zij met alles bekend was, want Taboureau was v66t hij uw dochter huwde, haar minnaar geweest. (Wordt Vervolgd.) inenting daarmede, nadat zij met die nieuw gevon den stof zijn behandrld. Tevens ontdekt hij in deze stof de eigenschapbij reeds zeer zieke tuberkuleuze marmotten het tuberkuleuze proces lot staan te brengen. Daarmede was het bewijs geleverd iets waaraan tot nog toe met voile recht was getwijfeld - dat bacterien in het levende lichaam onschadelijk kunnen worden gemaakt, zonder dat het middel, waarmede men dit verricht, nadeelig is voor dit lichaam. En nu wordt, wat jaren strijds en zoekens bij het dier is gevonden, aarzelend en voorziclitig toe- gepast op den mensch. Koch zal het ons ophelderen, langs welken weg hij op het denkbeeld kwam met zoo kleine giften bij den mensch aan te vangen, terwijl het zoo oneindig veel kleinere dierlijke lichaam zooveel meer van de door hem gevonden stof straffeloos kari verdragen. Nu blijkt het dat, wat bij het dier is beproefd, ook invloed heeft op den mensch. Er is een middel gevonden dat bijna zeker tuberkulose bij den mensch aanwijst. Die vreeselijke, jaarlijks zooveel duizenden ten grave sleepende ziekte kan dus misschien langs den weg van dit middel worden gebreideld en bedwougen. Deze ontdekking is zoi5 belangrijk, zo6 grootseh, dat zij niet licht door een andere op medisch gebied zal worden geevenaard, laat staan overtroffen. Zij zal in de toekomst aanleiding tot zooveel nieuws en misschien beters in dezelfde richting geven, dat wij nu nog niet kunnen droomen. Hoe grootsch nu ook de ontdekking zij zegt men allicht nog klein zijn voor het oogenblik de resultaten. Zeer zeker. Maar dit komt, omdat het publiek er ten onrechte te groote verwachtin- gen voor het oogenblik van heeft gekoesterd. Jenner en Koch hebben ieder jaren gewerkt voor en aleer zij hunne ontdekkingen publiceerden, de eerste 21, de tweede 15 jaren. Na de eerste koepokstof- inenting in 1796 duurde het tot 1802 eer het ,/Schutz-Pocken-Institut" te Berlijn verrees, en in 1799 waren er niet meerdan 10,000 personen ingeent. AHe goede dingen hebben tijd uoodig. Wonderen gebeuren er nu eenmaal niet. Door en door zieken kunnen niet plotseling gezond worden. Het is al veel, dat overal in de beschaafde wereld door een reeks van wetenschappelijke en practische mannen, aan uuiversiteiten en in ziekenhuizenproeven worden genomen in den zin en de richting van den grooten ontdekker. Ik blijf beweren, dat er tusschen de grootste ontdekking en de voorloopige resultaten geen sirijd bestaat. Gelukkig hij die zich geen te hooge illusien maakte. Voor hem is de ontgoocheling onnoodig. Ik voor mij geloof, met een open oog voor de bezwaren, ja in zeer enkele gevallen voor de gevaren van het middel, bedacht op de klippen, waarop men kan zeilen, en ik geloof zulks met eene steeds vaster wordende overtuiging, dat het werk van zulk een conscientieus en wetenschappelijk man als Koch, die een middel vond, datongetwij- feld invloed heeft op tuberkulose, er ons meer toe leiden zal met behulp van dit middel aan patienten den invloed ten goede daarvan te doen ondervinden. Dat zulks bij velen en altijd het geval zal zijn, is onmogelijk. Wij moelen echter beproeven wat wij kunnen, en daartoe zelf het middel leeren ken nen, door het toe te passen, en niet door alleen te lezen van wat men elders doet. Wij moeten zuivere ervaring opdoen, omtrent het wat, het hoeveel en in hoe langen tijd wij er iets mede kun nen uitrichten. Zooveel weten wij nu reeds, dat alleen in zeer lichte gevallen spoedig verbetering of misschien genezing verwacht zal kunnen worden. Ervaren moeten wij nog, of eene verbetering aan leiding geeft tot genezing, of eene genezing blijvend is of niet, en daarna zullen wij leeren bepalen, na welk tijdsverloop de injecties wellicht hervat zullen moeten worden. Met het middel van Koch gewa- pend, zullen wij evenmin als met de chirurgie of met de inwendige behandeling alles kunnen bereiken. Wij weten, dat er zooveel gevallen van chirurgische als van inwendige tuberkulose onder de tot dusver gevolgde behandelingsmethoden zijn genezen. Hoogst waarschijnlijk moet het nu geacht worden, te oor- deelen naar aavankelijke berichten zoowel uit Duitsch- land als uit Frankrijk, dat er met behulp van Koch's lyrnphe meer tuberkuleusen zullen kunnen genezen dan tot dusver, maar even waarschijnlijk is het, dat de andere factoren, die tot dusver het verbeteringsproces en de genezing bevorderd hebben, noch bij de inwendige, noch bij chirurgische behan deling zullen kunnen gemist worden. Zeker zal dit middel tijd noodig hebben om in zijn voile waarde voor den mensch beoordeeld le kunnen worden. Werden er niet tijden lang proe ven op dieren genomen P Is er als proeftijd voor elk middel, hetzij uitwendig, niet een zekere tijd noodig P Voor dit middel zal die tijd langer moeten wezen. omdat het het belangrijkste middel is, dat ooit werd gevonden. Vergeteu wij niet, dat het hier de verbetering of genezing van eene ziekte geldt, die vaak reeds lang, jaren lang in het orga- nisme zijn zetel opsloeg, meer of minder om zich hecn verwoestend, naarmate de plaats van uitgang van grooter of kleiner belang was voor den geheelen mensch. Hoe zal nu zulk een kwaal op eens worden uitgedreven Laat ons nuchter zijn bovenal' Dat het mogelijk schijnt is de hoofdzaak. Daarvoor zijn wij medici dankbaar, dankbaar bovenal hem, aan wieus ouderzoek het gelukt, ons den weg te wijzeu, zooals niemand v<5<5r hem deedons "den weg te openen ter bestrijding eener ziekte, die de ellendigste ziekte der menschheid mag worden ge- noemd. Die man staat minstens op een lijn met den grooten Jenner en zooveel anderen, die, hoewel staatslieden noch veldheeren, voor de wereld<m- schiedenis van de grootste beteekenis zijn. In "de richting door zulk een man aangegeveu, eerst iets met ernst beproeven, later met meer zekerheid iets trachten te doen, welk medicus zou zich niet gelukkig achtan als hem zulks beschoren ware De gezondheidstoestand van prof. Koch zou, volgens een Berlijnschen correspondent van „the Times ongunstig wezen. Zijne verwachtingen en teleurstellingen van den laatsten tijd hebben hem afgemat en zenuwachtig gemaakt; het mikrosko- pisch onderzoek heeft zijn oogen veel kwaad gedaan, en vooral zou het hem pijnlijk hebben getroffen, dat de vervaardiging in het groot van zijne entstof mislukt is, naar de correspondent beweert. Op bevel van den minister Yon Gossler, werd zegt hij een inrich'ing gemaakt, waar de stof op groote schaal kon worden bereid, maar het zou gebleken zijn, dat van die bereiding niets terecht is gekomen en bovendieu Koch's eigen preparaten bedorven zijn. £rof- Billroth, te Weeneu, heeft in de „Neu- reie Presseuitdrukkelijk het bericht tegengee sproken, dat hij de inspuitingen met het genees- middel van Koch zou gestaakt hebben. Hij zet de behandeling stelselmatig voort en hoopt na een jaar een bepaald oordeel over de therapeutische waarde te kunnen vellen. Hij verklaart opnieuw, Koch's ontdekking voor een der grootste van deze eeuw. Aan het Nbl. van Nederl. wordt het geval medegedeeld van een milicien, die tot zeven dagen politiekamer veroordeeld, die straf moest ondergaan in een lokaal dat niet wordt verwarmd, des nachts zonder dekking, en des daags onder geheele ont- houding van warm voedsel. Per Telegraaf. s-Gravenhage, 23 December. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is het voorstel van den heer Schaepman, om den 13 Januari a.s. terug te komen tot behandeling van de Stedewet, aange- nomen met 50 tegen 36 stemmen. Daarna is met tegen 29 stemmen aangenomen een voorstel van den heer Van Kerkwijk, om de Hoofdstukken Ar-ij11 V, Begrooting van Suriname en de Maildienst Contracten te verdragen tot den terug- Wat d.erKafmer-Bij de Begrooting van den Waterstaat interpelleerde de heer Dijkmeester over de slechte exploitatie der lijn Rotterdam—Dord- recht—Arnhem—Nijmegen. De Minister schreef dit toe aan den eersten overgangstijd en aan buiten- gewoon groot vervoer. Alles wordt gedaan tot verbetering Tal van andere punten behandeld. Hedenavond voortzetting. Schiedam, 23 Dec. De Oemeenteraad alhier zal Woensdagmiddag ten If uur in openbare zitting vergaderen. Door een Protestant, die onbekend wenscht te blijven, is een gift van f 150 geschonken aan het Roomsch-Kathohek armbestuur alhier, voor een be- deeling in steenkolen. Zaterdagavond te 7J uur vertrok van hier uit de haven naar zee, door heel veel ijs, het stoom- schip ,,1 redenborch", dat voor eenige dagen uit Riga met mais is gekomen en hier gelost heeft. Gisterenmorgen kwam de zeestoomboot Laura uit zee onze haven binnen, om te lossen. ,DoLor de vereeniging Charitas, eerevoor- zitter de heer A. den Draak, zal binnen kort een uitvoering geven, waarvan de opbrengst zal strek- ken ten voordeele der algemeene armen. Wij twijfelen niet of het streven dezer vereeni ging, zal de algemeene sympathie harer stadgenooten verwerven zoodat zij op een schitterde bate zal kunnen wijzen. Hadden zeer velen over een jaar ternauwer- nood het woord ,/Stenografie" gehoord, stellig waren er maar zeer weinigen in de lande die wisten, wat het woord beteekende. Thans is dit echter geheel anders geworden. Men krijgt bijna geen courant in hande of men vindt er iets over Stenografie in Dan leest men aanbevolen syrteem Slolze den weder aanbevolen ay deem Tet.ar van Mven-Steger. Voor leeken is het natuurlijk tamelijk we] onmogelijk daartusschen .en keuze te doen en moet men even als bij de keuze maar cacao af gaan op de uitspraak van hen die er de proef van hebben genomen Op grond hiervan achten wij het niet ondienstig aan onze lezers een dergelijke uitspraak mede te deelenwij mogen veronderstelien, dat daaraan wel eenige waarde mag gehecht worden. De heer B. de Gooijer, Segeant-majoor bij het 3e regiment infantene te Bergen op Zoom, door al de couranten-artikelen op de Stenografie on- merkzaam gemaakt, liet, om daarover iets meer uitvoengs te lezen, de brochure komen, uit^egeven door den heer Van der Berg, leeraar volgens het systeem Sieger. Na lezing daarvan kwam hij tot de conclusie, dat dit boekje geschreven was ter bestriding van hetj systeem ,Stolze", wat dus een gevaarlijk concurent scheen. Dit gaf hem aanleiding om het systeem Slolze te gaan bestudeeren, en wel met het bestesucces. Door eigen studie heeft hij het zoover gebracht, dat hij thans zonder fouten daarmede correspondeeit. Donderdag jl. heeft hij in de onderofficieren- societeit daarover een lezing gehouden, waarbij hij er op wees, dat niet alleen de handel maar ook trekke ef gf°Qt nut va" de Stenografie kan Deaa verwekte Z00TCel sympathie, dat reeds on middellijk daarna zich een tiental onderofficieren vereenigde tot het vormen van een cursus, ter Slolze"'5 Stenografie volgens het systeem Door het besloten water is het goederen- vervoer per spoor zoo druk, dat de administratie voorloouig de aangeboden goederen niet meer kan vervoeren. Dientengevolge zijn hier firma's die 60 en 70 commissies hebben gereed staan, doch niet kunnen verzenden. Vrijdagnamiddag bleef door het vele ijs een Keulenaak ic de geoprnde Willemsbrug zitten, waar door de passage over die brug wel bijna 2 uur be- lemmerd was. Zaterdagnamiddag brak in de Damraelaan de as van den spoelingwagen van den veehouder Van Milt te Delft. Een andere veehouder aan die laan leende den man een andere wagen om de spoeling te kunnen overstorten en vervoeren. Boor het springen van een brandende petro- leum lamp ontstond Zaterdagavond, omstreeks 6 uur, Inand op den hooizolder boven den paardenstal van A. de Rijke op de werf van de weduwe Kornfeld aan den Buitenhavenweg. De brand werd spoedig gebluscht met emmers water door politie en burgers. De schade is niet groot. Gisteren liep een handwagen bij het uitwijken voor een ander voertuig, door de gladheid, tegen een steenen paal van de stoep voor den wiukel van den heer Adams aan de Hoogstraat alhier, en wel zoodanig dat die paal midden door brak. Ouwerschie, 22 Dec. Van de afdeeling Leiden der schippersvereeniging ,/Schuttevaer" is bij den Raad der gemeente Rotterdam ingekomen het ver- zoek, dat de lage brug te Overschie zal worden verhoogd tot de hoogte van de Heulbrug te Rot terdam. Dit adres is gesteld in handen van het Dagelyksch Bestuur van Rotterdam. Men schrijft ons uit Rotterdam, d.d. 21 Dec.: In het laatste gedeelte van de eerste helft dezer eeuw, vroren varensgezellen in een kleine zeeplaats in en genoten daar veel vriendschap van de kleine burgerij. Om hunnen dank daarover te betoonen, be sloten zij den kleinen man op hunne manier te regaleeren. Men liet een oxhoofd jenever komen, betaalde dat onder elkander, en kreeg het tijdelijk ergens in een schuur geborgen. Nu maakte men aan de vrienden mondeling bekend, dat op bepaalden dag en uur, liefst 's avonds, ieder der kennissen heel beleefd verzocht werd een glaasje te komen pakken bij Janmaat van de Janmaat is gul, het kwam hem voor, dat de afmeting der gewone glaasjes te klein was, om een burger behoorlijk te regaleeren. Een sloepsmokje had beter inhoud en was gemakkelijker te handteeren in de open lucht, want daar zou de receptie plaats hebben. Nog meer, men behoefde dan het vat niet in kruiken af te tappen, maar kon de klare er mee door het spongat uit het vat putten, zooals het water uit het sloepvaatje. Zoo gezegd, zoo gedaan, er werd een rolvt agentje opgescharreld en het oxhoofd ei op gelegd. Een matroos wapende zich met drie sloepsmokjes, ver- kleedde zich als Bachus en ging boven op het vat zitten. Onder luid gezang werd Bachus met het vat naar een buurt, waar de nederigen der aarde woonden, getrokken. Dat de gastheeren als paarden dienst deden, spreekt van zelf. Ter bestemder plaatse gekomen, was het vat spoedig van genoodigden en personen die zich zelf genoodigd hadden, omriugd. Bachus nam de hon- neurs waar, putle uit het vat, deed bescheid, vulde daarop de mokjes en vroeg, of elk het dadelijk uitdrinken wilde, daar ieder spoedig een beurt moest hebben. In den beginne ging alles goed, maar toen het vat ledig begon te worden, beschuldigde men Bachus van valsch te doen, door aan den een een half borreltje en aan den ander voile maat te geven. Er ontstond ruzie, Bachus werd van het vat gehaald kreeg een pak slaag, en zijn kameraads, die voor hem partij wilden trek ken, kregen eveneens duchtig op hun jak. Tenslotte waren de gastheeren ver- plicht de vlucht te nemen en het vat in den steek te laten. Nu kregen de gasten onderling een hevige ruzie, natuurlijk over den inhoud der mokjes; het-vat werd bestormd, de hoepels vlogen er af, het werd elkander uit de handen gerukt en daarna letterliik in duigen getrokken. Weldra waren de duigen, in de handen der opgewonden menschen, geduchte wape nen geworden, waarmede ongenadig gestagen werd. De politie had groote moeite om de vechtenden met een zoet lijntje naar huis te krijgen, en toen zij hierin met de uiterste inspanning geshagd was, en meende rust te kunnen nemen, zag zij zich hierin deerlijk bedrogen. Overal hoorde men vrouwengegil, en weldra vlogen er tal van eerzame huismoeders in nachtgewaad, met hangende haren, op straat, luid weeklagende, dat haar beschonken manlief haar of de kinderen afroste of den huisboel stuk sloeg. De autoriteiten en moreele personen waren ten hoogste verontwaardigd over Janmaat, die voor zijn jeneverplassen dan ook de noodige straf kreeg, waarbij hij tijd had, de blauwe plekken en builen te wrijven, die hij erbij opgeloopen had. In hun bekrompen begrip van de toestanden aan wal, riepen de matrozen elkander toe, ydat heb je nu van je goeddoen." Ofschoon er hier niet met jenever geplast is, maar brood en geld uitgedeeld werd, is het zoo wat op dezelfde wijze er van langs gegaan. Toen de vorst eenskiaps zoo fel inviei. moest het werk van timmerlieden, metselaars, schilders, enz. stil staan. De binnenvaart staakte, en zoo waren ontelbare vrachtrijders, kruiers, slepers, pakjesdragers, sjouwers, kleine neringdoenden, enz., die er mede verbonden zijn, zonder brood. Dat er gebrek in de stad geleden werd, is te begrijpen. En in zulk een geval is onmiddellijke hulp, dubbele hulp. Er waren buitengewone maat- regelen noodig om in den nood te voorzieu, en hiermede scheen men wel wat te dralen. De kleine pers deed een beroep op het volk, er kwam geld genoeg in, maar van het vormen van commissies, om zich met uitdeeling van voedsel te belasten hoorde men niet veel. Over het algemeen houdt men er hier niet van om in commissies te zitten. De pers, die wel in zag dat spoedige hulp hier noodzakelijk was, besloot een uitdeeling aan haar

De Schiedammer | 1890 | | pagina 2