j\°. 257. Zondag 31 Oct. en fflaandag 1 Nov. I VAN BUIT£riL&i3D. iiiPtdUH. I) v it I, II ZUIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE J Jit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Aon- Feestdagen. Prjs per drie inqauden f 5. Franco per post ^"6. J) net. en ,j si ak cea r'raaco a i.i Dagblad. j hjt: utiVKi iem it a ■^eauvan dit Prijs der advertentienvan 16 regels f 1.80, elke regel meer 25 cents, be gmje het zegeQrogte fmmti', welke z$ letters 'naamiate ue r beslaan. OTITIC II LAN 3Ierl(jn 28 Oct. De gezamenlijke ministers hebben, na langdurige discussien besloten bnnne portefeuilles ter beschikking van den Prins-Regent te stellen. Hoe- wel eene wijziging van het Kabinet werd verwacht heeft het bekend worden van dit feit velen verrast. Over het algemeen schijnt men niet ontevreden met dezon loop van zaken en wordt de aftreding van het kabinet Manteuffel met genoegen vernoinen. Verrnoe- delijk zullen eenige leden van het tegenwoordig kabinet ook in het nieuwe zitting nemen onder anderen de heeren Massow en Auerwald. Als opvolger van baron v. Manteuffelwat betreft de portefeuille van buiten- landsche zaken, noemt men den heer von Schleinitz die na 1850 eenigen tijd die betrekking bekleedde en door baron v. Manteuffel werd ter zijde geschoven. Als toekomstig Minister voor Eeredienst noemt men den heer Bethmann-Hollweg. F R A N It It 1.1 K. Parijs 29 Oct De Monitear deelt het lang ver- wachte rapport nopens de organisatie van het bestuur in Algerie mede. Dit rapport is gevolgd van een besluit, waarbij algemeene raden in elke provincie worden in gesteld. Tot prefect te Algiers is, gelijk reeds was veripoed- de heer Gd|-y te Constantino de heer Toulgobt benoemd. Het dagblad de Correspondent iswegens een door den heer de Montalembert geschreven artikel, in beslag genomen. Er zijn vervolgingen ingesteld tegen den uitgever en tegen den sohrij verwegens aanval op het beginsel van het algemeen stemregttegen het regt en de magt welke de Keizer krachtens de constitutie hezit en tegen den eerbiedaan de wetten ver- schuldigd. Zij worden bovendien beschuldigd van aan- zetting tot haat en verachting van het gouvernement «n van poging tot verstoring der openbare rust. Men verneernt, dat thans ook de zaak der schade- vergoeding door Portugal te betalengeregeld is, zoodat thans het geheele gesohil als vereffend beschouwd mag worden. Men blijft van eene reductie der 4 in 3 pet. spreken. Niet dat men voorneraens zou zijn, buiten de wet te gaan welke niet veroorlooftdat er vddr 1862 eene nieuwe conversie plants hebbe; inaar men zou de conversie in beginsel willen vaststellen en, in afwachting dat de zaak wettelijk kan plaats hebben de gelegenheid voor de houders van 4| pet. openeu om hunne schuldbrieven in 3 pet. te converteren. Men zal zich liaastenmet de grenzen van Turkye en Montenegro te bepalen ter uitvoering van de overeenkomsten welke een gevolg zijn van de be- raadslaffingen der internationale commissie te Kon- stantinopelalvorens het gure jaargetijde en de ge- vallen sneeuw die werkzaamheden bemoeijelijke. De heer de Thouvenel en Mehemet-Bey, gezant der Porte, worden in de eerste dageri van November alhier verwacht, Een van de zonen des Sultans door zijn vader voor den militairen stand bestemd wordt binnen kort alhier verwacht, om zijne studien deswege te vol- tooijen. llij zal zijn intrek aan de Turksche am- bassade nemen. -Tijdingen nit Konstantinopel maken melding van een lieftig tooneeldat plaats jheeft gehad bij gelegen heid van een banket door den groot-vizier aan lord Strnttford de Redcliffe gegeven. Toen namelijk Ali- pacha een dronk op de gezondheid van Koningin Victoria had ingesteld, stond de gewezen gezant op, om daarop te antwoorden, tnaar tegelijker- tijd hief ook de tegenwoor- dige gezant, sir Henry Buhver zich van zijnen zetel op, en belette lord Itedcliffe om te spreken, door te verklaren dat in Konstantinopel hij alleen het regt had namens H. M. de Koningin het woord te voeren. Inderdaad hield hij daarop eene rede, waarin meer sympathie voor Frankrijk doorstraaldedan men in den laatsten tijd aldaar gewoon was uit den mond van den verte- genwoordiger van Engeland te hooren. Lord Redcliffe verliet terstond daarop het paleis van den Groot- Visieren heeft den 22 Konstantinopel verlaten. Mehemed-Ali was tot minister van marine benoemd. Zijn voorganger bleef minister zonder portefeuille. •s OKA VKNHACiK 30 October. Z. K. H. de Pi-ins van Oranje is heden middag, ongeveer ten 4£ me, van HI), buitenl. reis in deze residentie teruggekeerd. In de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft het eindcijfer van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1859 (Binnenl. Zaken) groot bezwaar ontmoet. Wijders zijn verschillende be- schouwingen en bedenkingen van algemeenen of bij- zonderen aard in 't midden gebragt. Zoo is de wijze, waarop de Regering thans de statistiek tracht te bevorderen aan de meeste leden uitermate vreemd en weinig geschiktom tot een goed einde te leiden, voorgekomen. Er is aangedrongen op de indiening van een aantal wets-ontwerpenals: 1°. nopens de schutterijen 2°. tot regeling van het algemeen en bijzonder bestuur van den waterstaat3°. tot het stellen van regels voor het verleenen van concessie tot den aanleg van openbare werken of tot het in working brengen van openbare middelen van vervoer 4°. regelende de politie op de wegen 5°. aangaande het liooger en middelbaar onder- wijs; 6°. op de octrooijen en 7°. nop.-ns den ijk der maten en jewioten. D O Ook de kwestie der doorgraving van Holland op zijn smalst, werd weder ter sprake gebragt. Men liurkle deswege p, dotindi*. deze belang wekkende onderneming schipbreuk zou dreigen te lijden opeisehen van het Departement van Oorlog tot den aanleg van ves- tingwerken, men het ontstaan van zulk eene hinderpaal zou betretiren. Zelfs zouden eenige leden der Regering wel in bedecking gegeven willen hebben of die nieuwe vestingwerken niet voor rekening van den Staat konden worden aangelegd. Verre de meeste leden toonden zich onaangenaam verrast door de gedane aanvrage van 2 ton voor de stiehting van nieuwe gouvernementsgebouwen te 's Gravenhage. Wat de in bet verleden jaar toegestane som van f 60,000 betreft voor het doen van opnemingen voor den aanleg van spoorwegen, die som is, naar men meent, niet in overeenstemming met de bedoeling der Kamer gebruikt. Algemeen was men van oordeeldat het denkbeeld om de Staphorster sluis voor eene som van f 160,000 van de aandeelhonders of concessionarissen te koopen zich niet zeer aanprijst. Verder heeft men op de zaak van het Zwolsche Diep gewezenen de vraag geopperd hoe de stand van zaken dezer kwestie is. Nopens de Delftsehe Akademie zijn algemeen luide klagten gerezen over den ongunstigen toestand dier Inrigting. menten op de begraafplaatsen enz.het aanzetten en afhalen van personen en goederen aan en van voorbij- varende stoombootenop de overzetveren in dit gewest op de watermolens, wegen en voetpaden op de vaart door de Mallegatsluis op de uitoefening der jagt en visscherijen op de bewaar- of kleinkinderscholen in de provincie Zuidhollandvoortdurend van kracht blijver.. Het regleraent op het vervaardigenkeuren ijken en lierijken en gebruiken der botervaten in Zuidholland moetvolgens het eenparig gevoelen der commissie, gerangschikt worden onder diegene waarvan de voortdurende instandhouding onraadzaam en onnoodig is. Ten aanzien van den staat, aanwij- zende de sedert 1813 vastgestelde provinciale regle- menten en verordeningen op wier overtreding geld- boete of gevangenisstraf is bedreigdwelke met meer. verbindend worden verklaard, verklaart de commissie zich volkomen met het voorstel van Ged. Staten te kunnen vereenigen. Eindelijk meent de commissiedat het alleen in de bedoeling van Ged. Staten kan liggen, aan de goedkeuring des Konings te onderwerpon die reglementen en verordeningen welke volgens het besluit der Staten zulien behooren te worden ingetrokken of gewijzigd. Naar ons verzekerd is hebben de HH. Conrad, Storm Buijsing en Bcijerinck die door HH. Burg, en Weth. uitgenoodigd zijnom het Geineentebestuur voor te lichten ointrent de vraag: of de aanleg van eene zeehaven te Scheveningen mogelijk is en doelmatig kan zijn hun rapport te dier zake ingezonden en moet die vraag, door gemelde commissie van deskundigen, bevesligend zijn beantwoord echter steeds in zoovere dat zij den aanleg voorstellen van eene havengeschikt voor stoombooten en visschersvaartnigen doch geenszins voor grootere zeeschepen. Met belangstelling zien wij de verdere bijzonderheden van dit rapport tegemoet omdal de zaak der haven zoowel op zich zelve als in verband met spoorweg, kanaal enz. van een' overwegenden invloed op de welvaart en uitbreiding dezer Gemeente kan zijn. De Minister van Staat, Minister van Ivolonien, de heer Rochussen is gisteren avond van Amsterdam alhier teruggekeerd. Oratrent de misdaad van vergiftiging te Wanneper- veen wordt gemeld: Woensdag heeft ten hnize van G. v. d. V.eene lijkschouwing in tegenwoordigheid der justitie van Zwolie plaats gehad, welke geregtelyke lijkopening is verrigt door twee geneeskundigen uit Zwoliegenoemde man is namelijk in den aanvang dezer week zeer plotseling overleden en onder alle ver- schijnselen van vergiftiging, waarvan zijne booosaar- dige vrouw wordt beschuldigd. De ingewanden, hersenen enz. van den overledene zijn tot nader scheikundm onderzoek door de regterlijke magt medegenomenhet vermoeden is intusschen door, 't eerste onderzoek reeds versterkt, In dit voorjaar zijn ook drie kinderen In de zitting van den Iloogen Raad der Nederlanden in dat liuis bijna plotseling en onmiddellijk na elkander van heden is de behandeling voortgezet der zaak van gestorven die mede zeer dik waren gezwollen waar- de heeren P. van Vlissingen en Comp. tegen den Staat omtrent nil ook kwade vermoedens rijzen te meer der Nederlanden, nopens de duitenplaatjes. Nadat de omdat daaronder zich bevond een krankzinnige jonge- heer Mr. S. P. Lipman zijne repliek had vervolgd ling, die steeds tot aanstoot was van de oninonsehe- heeft de heer Mr. J. C. Faber van Riemsdijk gedu- bjke moeder. pliceerd. Het Openbaar Ministerie, vertegenwoordigd j door den proc.-gen van Maanen zal den 18 November Het Prov. Geregtshof van Noordbrabant te's Her- zijne conclusien nemen. togenbosch heeft, bij een uitvoerig arrest, uitspraak ge- j daan in de zaak van A. A. Laane, te Steenbergen c. s. In de laatstgehouden zomervergadering der Prov. Het Hof heeft Laane veroordeeld tot zeven jaren tucht- Staten van Zuidholland, werd in handen eener com- huisstraf en vier geldboeten ieder van f 50, ,T. H. missie (bestaande uit de heeren Ldon Betz, Geraerds Arnaud te Gent, tot vijf jaren tuchthuisstraf eh/50 Thesing, Uooseboom en van Koetsveld), ten fine van boete en L. J. Belle, te Parijstot twee jaren ge- consideratie en advys, gesteld een door Ged. Staten vangenisstraf. opgemaakt en aan de Staten ter vaststelling ingediend j ontwerp-besluitmet de daarbij gevoegde staten, 1 Door den kerkeraad der Herv, gemeente te Broek houdende aanwijzing der sedert het jaar 1813 in Zuid- in Waterland is, uit het bevorens gemelde zestal Holland vastgestelde en thans nog aldaar voortdurend geformeerd het volgend drietal van predikanten I)D. van kracht zijnde provinciale reglementen en verordenin- J. W.P.Feit, te Heino E. ,J. P. Jorissen te Kampei gen, tegen welker overtreding geldboete of gevangenis- Eilanden E. J. W. Koch, te Oisterwijk c a. straf is bedreigd. Deze commissie heeft haar verslag in j gereedheid gebragt, dat in de wintervergadering der 1 Lcidsclieiidam 30 Oct. LI. Donderdag avond Staten die Dingsdag aanst. geopend wordtter tafel zal werd alhier, in de zoo smaakvol gedecoreerde zaal van komeri. In dat rapport geeft do commissie te kennen, dat den heer Schoenzetter aan 't Eiland, door i - zij de twee staten door Ged. Staten aangeboden naauw- rijkers Kamer: Constantijn Huygens, eene soirdt It - 1 keurig heeft onderzocht en wel in de eerste plaats den toire gegeven, welke door HH. leden met hum,. nes staat, aanwijzende de verordeningen welke volgens het benevens een talrijk publiek werd bijgvw. gevoelen van Ged. Staten voortdurend in Zuidholland voordragt der goed gekozene stukken verv van kracht zijn. Naar haar oordeel moeten de regie- I bijvalsbetuiging.

Dagblad van Zuid-Holland | 1858 | | pagina 1