N-.4L Donderdag5 Januarij. 1860. VAN 2 BCBGEMEKSTEU en WETHOCDERS van BUITEIILAID. DA6BLAD ZUIDH0LL1MD EN SGBAYENHAGE J)it Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en peestdagen. Prijs par drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brievenstukken franco aan Dagblad. en advertentien t Bureau van dit Prijs der advertentien van 16 regels 1.80, t ike regelmeer 25 cents, behalve liet zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. 'sGravexhaoe zijn voornemens op liet Raadhuis in het openbaarAAN TE BESTKDEN: 1°. Het doen der in 1860 benoodigde Smids- werken bij de Gemeente, op Woensdag den 11 Januarij 1860, des namiddags ten een ure. 2°. De levering van eene partij Uxeren Berrien en Kolken op Vrijdagden 13 Januarij 1860op lietzelfde uur. De bestekken en voorwaarden liggen ter lezing aan de Gemeentewerfterwijl die voor de levering van Berrien en Kolken verkrijgbaar zijn ter plaatselijke Secretarie, 2do nfdeeling tegen betaling van f O.lO. DIITSCHLilTO. Berlin3 Jan. Prins Gortscliakoff wordt binnen weiuige dagen hier gewacht, op zijne reis naar Parijs. Genoemde staatsman heeft den dag zyner afreize uit Petersburg niet uitgesteld tengevolge van de ver- traging, welke de byeenkomst van het Congres onder- vindt. Graaf van Bismarck Schonhausen wordt tegelijker tijd hier verwacht, zoodat er tusschcn ons gouverne- meut en dat van Rusland een nader onderling overleg zal plaats hebben, v66r do opening van het Congres. Volgens hier ontvangen berigtenzijn de^mder- handelingen tusschen Oostenrijk en Frankrijk nog niet afgeloopen. Het geldt niet alleen de ophelderingen be"treffende de bekende brochure maar Frankryk moet zich hebben beklaagd over het niet naleven van den te Villaf'ranca gesloten vrede. Volgens het daar gehouden gesprekheeft Oostenrijk erkent, dat zijn overwigt in Italia niet meer houdbaar was en dat Venetie, als Italiaansche bezitting met natior.ale staatsinrigtingen georganiseerd zou wor- den. Later heeft Oostenrijk deze organisatie willen verdagen tot dat de liervormingen in zijn eigen rijk wareu tot stand gebragt. Hiertegen verzet Frankrijk zich op verscbillende gronden en de onderhandelingen daarover hebben de bijeenkomst van het Congres ver- traagd. Men scbryfc de gematigde houding van Oos- tenryk in de brochure-quaestie dan ook hoofdzakelijk toe aande grievenwelke Frankrijk kan doen gelden. lVcenen 1 Jan. Onderscheidene dagbladen deelen mede, dat de Groothertog Ferdinand van Toscanedie zich thans in Zwitserland bevindtvoornemens is zich naar Parijs te begeven en aldaar gedurende de beraad- slagingen van het Congres te blyven. Velen willen die reis in verband brengen met de hoopwelke de Groot hertog zou hebben op de kroon van een toekomstig Koningrijk Midden-Italie. Naar hetgeen men intus- schen in onze diplomatieke kringen verneemtis dit minstens als ontijdig te beschouwen. In die kringen wordt omtrent de houding, welke Frankrijk enEnge- land wuarschijnlyk by het Congres zullen aannemen, het volgende verhaald. Engeland zou de aanhech- ting aan Piemont voorstellen, als het eenvoudigste en geschikste middel om aan de wenschen der bevol- kingen te voldoen. Frankrijk zal echter ten einde aan de voorwaarden van Villafranca en Zurich getrouw te blijven, dezaak der restauratie bepleiten, doch alleen in beginsel en zonder de middelen aan te wijzen om daartoe te geraken, en zonder eenigzins van het beginsel van noa-interventie at te wijken. lus- schen de beide uitersten zal een middenweg gekozen wordenen men denkt, dat Engeland en Frankrijk zich ten slotte op het terrein van een te vormen onzydig centraal Koningrijk zullen ontmoeten. Men houdt het er echter voordat Engeland in dat geval de uitsluiting zal voorstellen van elken Vorst, tot de dynastie behoorende vaa eene regerende groote Mogendheid zoodat Prins Napoldon en de Prins van Lcuchtenberg van zelve ter zijde zouden worden gesteld. Het zou waarschijnlijk den Prins van Carignan voor stellen. Daar die candidatuur echter evenveel tegen- kanting zal ontmoeten als de aanhechting aan Piemont zou men elders zoeken en waarschijnlijk een Coburg, of zelfs een' Bourbon van den Spaanschen tak vinden, en wel in den persoon van den Hertog Robert van Parma. Ons officieel dagblad bevatte den 28 December het Keizerlyk rescript, waarbij tegenbevel gege- ven wordt voor de recrntering van 1860. Dit is een nog al geruststellend verschijnsel voor Europa zoo kort voor de bijeenkomst van het Congres, en te midden van den indruk door de brochure de Paus en het Congres te weeg gebragt. Die indruk is hier groot en openbaart zich in giftenadressenpredi- katien, enz. Dit alles zal echter niet belettendat die brochure doel treftde Pauselijke Nuntius bij ons Hof heeft zelfs onlangs in een gesprek met een' diplomaat, rondnit erkenddat liervormingen onvermijdelijk waren geworden. F R IS K K IJ K. 1'arijs, 3 Jan. Bij de intime soirde ten Hove, op Oudejaars-avond was o. a. ook tegenwoordig Z. K. 11. de Prins van Oranje. Gisteren verkeerde men nog al in ongerustheid ten gevolge van de verschillende uitleggingenaan de woorden des Keizers gegevenals ook ten gevolge van inderdaad zeer ovenireven geruchten uit Londen omtrent de onzekere kansen der byeenkomst van het Congres. Wat dat antwoord betreftzoo wil men ver- zekeren, dat dit zoodanig als het door den Moniteur wordt medegedeeld niet geheel overeenstemt met het gesproken woord. Menzounamelijkhet woord .(Europan gehoord hebben, in den aanvang der zinsnede, waarin door Z. M. het voornemen te kennen gegeven wordt, om, voor zoo veel dit van hem afhangt, het vertrouwen en den vrede te herstellen. Bezwaarlijk kan intusschen aan dergelijk gering verschil toegeschreven worden de minder gunstige indrtik, wclken de woorden des Keizers, zoo bij het publiek als ter beurzehebben gemaakt. Zonder de aanstaande byeenkomst van het Congres stellig in twijfel te trekkcu-, _jiak ruentrouwens op los3en grond, van pogingen, welke dooreenige Mogend- heden in het werk zouden worden gesteld om den zetel der beraadslagingen elders dan te Parijs te vestigen. Ook zou Rusland er op nieuw op aandringendat aan het werk der gevolmagtigden kracht van uitvoering zou worden verleend. Men heeft ook niet onopgemerkt gelaten de kortbeid, om niet te zeggen koelheid, der aan- spraak, door den Pauselijken nuntius namenshet corps diplomatique gehouden. Men voegt er bij dat nog twee andere lezingen waren voorgesteld, waarin de pijnlijke indruk bij het Pauselijk bewind nog mcer doorstraalde doch tot welker voorlezing geen verlof zon zijn verleend. Nog wordt gemelddat de kardinaal-aartsbisseliop van Parijs, den Keizor naderendeeenige eerbiedige woorden zou gesproken hebben betrekkelijk de groote Katholyke belangen waarop door Z. M. zou zijn geantwoord a dat hij zyn dubbelen pligt als Souverein en Christen zou weten in overeenstemming te bren gen. De vraag is intusschenin hoe verre aan een en ander geloof kan worden geheeht. Eerder wordt bevestigdhetgeen reeds gisteren is medege deeld dat de Aartsbisschopbij de ontvangst zijner geestelijkheid, zeer droelgeestig was en een beroep gedaan heeft op de belangstelling en verknochtheid der geeste- lykheid van zijn kerspel, met het oog op den toestand van het hoofd der Katholijke Kerkwaarmede hij zeer begaan scheen. Een en ander heeft welligt aanleiding ge geven tot den min gunstigen indruk, bij het publiek heerschende. Opmerkelijk is het intusschendat de dagbladen bijna eenparig het stilzwijgen bewaren. Alleen de Gazette de France en de Courrier de Paris zeggen, dat de woorden des Keizers weinig licht over de voornemens van het gouvernement hebben verspreid. Het ministerieel orgaan de Patrie tracht te verklaren hetgeen de Keizer onder het eerbiedigen van erkende regten verstaaten meentdat het wereldlijk gezag des Pausen een dier regten is; er echter bijvoegende, dat Frankrijk, ofschoon dat gezag eerbiedigendeen dit bewezen hebbende door de raadgevingen aan de bevolkingen der Romagna, trachten moet het regt van den H. Stoel in overeenstemming te brengen met do veiligheid van Europa en de voorwaarden der moderne maatschappij. Maar wat nu ook van al die verspreide geruchten zij, zoo veel is zekerdat de geestelijkheid op dit oogenblik verre van tevreden is. Men verzekert, dat het gouvernementten einde de gemoederen te bedaren voornemens zou zijn met eene officiele nota in den Moniteur te antwoorden. Het is intusschen te vreezen, dat het doel niet zal worden bereikt. De Moniteur deelt eene groote lijst van benoe- mingen bij het Legioen van Eer mede. Daaronder merkt men op den vice-admiraal Desfossds tot groot- kruis; den schout-bij-nacht Aubny-Baillenl, tot groot- officierenz. Lord Cowley is eergisteren avond naar Londen vertrekken. Men vermoedt, dat dit een gevolg is van de nieuwe staatkundige verwikkelingen. De raad der orde van advocaten heeftuit overweging, dat in de znak van den heer Emile Ollirier, de regten der vrije verdediging betrokken waren he- sloten dat van het tegen dien lieer uitgespro- ken vonnis appel moest worden aangeteekenden dat die advocaat door den tegenwoordigen en al de oud-dekens en de leden van den raad der orde zou worden bijgestaan. De brieven uit Italic bevestigen steedsdat de brochurede Paus en het Congres aldaar allerwege diepen indruk blijft maken. Men ziet daarin het zeker bewijs van de sympatliie van het Fransch gouverne ment voor de onafhankelijkheid der provincien. Naar men uit Bologna schrijft, heeft de uitgave der brochure de drift, tot aanhechting bij Sardiniezeer bekoeld. De wensch tot aanhechting, door de nationale ver- gadering uitgedrukt, was voornamelijk daaraan te dankendat men voor de Romagna constitutionele instellingen wildewelke met hot gezag des Pausen niet overeen te brengen waren. Nu men echter de mogelijkheid inziet, om van Rome afgoscheiden te blijven, wordt men natuurlijk mcer onverschillig om trent de quaestie der aanhechting. Het dagblad van Piemont deelt eene uitgebreide circulaire van den minister van binncnlandsche zaken aan de gouverneurs der provincien mede, ten einde hun de gedragslijn aan te wijzen welke zij moeten volgen. Als het doel van het Sardinisch gouvernement wordt opgegeven de ontwikkeling der liberate en ver- tegenwoordigende instellingen, terwijl de gouverneurs worden uitgenoodigdmet al hun verniogen tot de uitvoering van dit programma mede te werken. - Eene telegraphische depeche bevestigtdat te Konstantinopel de Groot-vizier in ongenade is ge- vallen. Tot zijn opvolger is benoemd Mehemet-Rouchdi- pacha, voorzittcr van den Tanzimat. In deze iaatste betrekking wordt Mehemet vervangen door Z. H. Aalt- pachavoormalig Groot-vizier. Uit Alexandria wordt gemeld, dat de vermoedelijke troonopvolger Mustapha Bey,neef van den Onder- Koning en sedert eenigen tijd naar Konstantinopel verbannenomdat de Onderkoning vreesdedat hij zou trachten zich reeds v<5<Sr zyn overlijden van den troon meester te makenverlof heeft bekomen naar Egypte terug te keeren. Bij zijne ontscheping is hij echter met zoo veel koelheid ontvRngen, dat de On derkoning blijkbaar niets van hem te vreezen heeft. De heer Sabatier als consul-goneraal aldaar oi.t- slagenheeft geweigerd zich in die betrekking naar Bucharest te begeven. Hij zal ter zijner regtvaardiging eene brochure uitgeven waarin zijn gedrag bij gelegen- heid van de staking der werkzaamheden "aan het Suez-kanaal zal worden verklnard. I T 1 L I E. Turin3 Jan. De opvolger van graaf de Cavour in het Kabinet alhier, de heer Rattazzi mag zich niet in genoegzame populariteit verheugen om lang aan, het bewind te blijven. Ten einde bij de Kamer eeno genoegzame meerderheid te erlangen, heeft hij een rond- schrijven aan de verschillende gouverneurs gezon- denwaarin een ultra-liberale geest doorstraait en waarin van ter zijde zijn voorganger en vermoedelyko opvolger wordt aangevallen. Deze laat zich weinig aan die polemiek gelegen liggen en wacht bedaard het oogenblik af, waarop hij weder tot het bewind zal worden geroepen. De Perseveranza meldt, dat de generaal Cialdini, den generaal de la Marmora als minister van oorlog zal opvolgert. Dit zou te Milaanwaar de tegen- woordige minister van oorlog niet bemind iseen gunstigen indruk maken. Genoemd blad meent echter, dat de ministeriele crisis eerst na den terugkeer van graaf de Cavour zal plaats hebben. Men schrijft de weigering van den markies de Villamarinaom gouverneur van Milaan te worden, toe, aan zijne overtuiging, dat het Kabinet spoedig door een arider zal worden vervangenwaarin hij zeker naast graaf de Cavour zitting zal hebben. Zoo wel hier als in Midden-Italie is men zeev vertoornd op den Times welk blad op den dnur d oor valsche berigten en voorstellingen de publieke opinio op het dwaalspoor tracht te brengen, ten opzigte vrfn den toestand in de Hertogdommen. Hoezeer herhaalde malen zijne sympathie voor Italie betuigende, plaatst de Times de brieven zijner correspondenten ni tegen- staande hij, door officiele mededeelingen, beter ngVficht kan zijn.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1