TELEGRAPHISCHE BERIGTEH IM W Ii lL l 1*. N°. 866 f 1000. 2587 - 1000. 959 - 400. 4022 - 400. 7623 - 400. 13999 - 400. 6287 - 400. 18879 - 400. 2044 - 200. 12454 - 200. N°. 18119 f 200. 2389 - 100. 4567 - 100. 5193 - 100. 9499 - 100. 11711 - 100. 18814 - 100. 18832 - 100. 18881 - 100. S O O R D-A If G R I K 1. New-York, 21 Dec. Nogaltijd is het Congres te Washington zonder president. Zoo als van den aanvang voorzien was, heeft do republikeinsche partij de meeste kans haren candidaat te zien zegevieren. De meeste kans heeft Sherman uit Ohio die slechts vier stemmen mist. Men houdt het er voordat nog eenige stem- mingen voldoende zullen zijn, om hem de meerderheid te verschaffen. De dood van Browne oefeut op de stemming blijk- baar invloed uit. Nog voor weinige maanden was er bijna geen yooruitzigt voor de republikeinsche partij om te zegevieren. Ook op de keuze van een president zal het gebeurde in de laatste dagen invloed uitoefenen ten voordeele van de tegenstanders der slavernij. ten gevolge van de leening van 500 millioendoch is thans weder tot 48,668,246 fr. gestegen. Het getal inbrengers is in den loop des jaars van 231,647 tot 236,720 geklommen CRWEXIl lCE 4 Januarij. Z. M. heeftbij besl. van den 2 dezer, den kapitein A. J. A. Gerlachvan de 5de compagnie van het regement veldartillerioalhier in garnizoen benoemd tot offioier van de orde der Eikenkroon. Nog heeft Z. M. benoemd tot ridder der Militaire Willemsorde, 4de kl., den kapt. J. C. Steenberge van het wapen der infanterie van het leger in Oostindie, thans met verlof hier te landeter zake van het door hem gehouden gedrag bij de expeditie in de maand April 1836 tegen de zeeroovers op de noordkust van Menahassa. Z. M. heeft, bij onderscheidene besluiten van den 31 Dec. jl.n°. 44, 47 en 72, goedgevonden met wijziging van het besl. van 11 Feb. 1853n°. 49 krachtens hetwelk de betrekking van den inspecteur van de geneeskundige dienst der landmagt Dr. L P. J. Snabilid is geassimileerd aan den rang van kolonel, te bepalendat zoo lang Dr. L. P. J. Snabilid aan het hoofd van de geneeskundige dienst der landmagt ge- plaatst zal wezen zijne betrekking geassimileerd zal zijn aan den rang van generaal-majoor. Bij besluit van den 2 dezer, n°. 21, is aan Mr. J. P. N. Ermerins, op zijn daartoe gedaan ver- zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van procureur bij de Arrondiss.-Regtbank te Zierikz'ee. Bij besluit van dezelfde dagt., n°. 14, is het ontvangkantoor der directe belastingen en accijnsen te Westzaan ingetrokken, en vereenigd met dat der- zelfde middelen te Zaandijk c. a.onder voortdurend beheer van den ontvanger A. Roelans aldaar. Bij besluit van den 31 Dec. jl., n°. 67, is be noemd tot ontvanger der directie belast. en accijnsen te Meeden en Muntendam, de heer F. C. G. van Motman, thans ontvanger derzelfdo middelen te Haarlemmermeer! Op den 31 Dec. was de staat der Nederlandsche Bank als volgtomloopende bankbiljetten 88,461,120; saldo's van rekeningen-courant f 40,935.570.43munt en munt-materiaal f 101,349,395.24. Iieden heeft de Hooge Raad (Kamer van Straf- takenj uitspraak gedaan in de zaak van IJ. B. de Graafdie in cassatie was gekomen tegen een arrest ▼an het Prov. Geregtshof in Friesland, waarbij hij ter zake van moedwilligen doodslag enz. totdedood- straf is veroordeeld. De Hooge Raad heeft dit beroep verworpen met veroordeeling van den requirant in de kosten. Den 19 dezer zal voor het Prov. Geregtsh. in Zuidh. worden behandeld de zaak van den voortvlugtigen Wilhelm Henrich von Schimm of Scheminwelke persoon alhier ter stede, in den nacht van den 31 Augus tus en 1 September jl.bij den goud- en zilverkast- houder den heer de Graaf een brutalen diefstal heeft gepleegd en toen naar Dordrecht is vertrokken, alwaar hij door de politie is aangehoudenmaar evenwel te Rotterdam wederom aan de waakzaamheid der Dordtsche politie heeft weten te ontsnappen. Hij zal alsnu te regt staan wegens1°. diefstal bij nacht in een bewoond huis gepleegd, door middel van uitwen- dige braak en inklimming en 2°. diefstal bij nacht in een bewoond vaartuiggepleegd. Het Openbaar Ministerie zal worden waargenomen door den heer advocaat- generaal Mr. Francis. Wij zijn uitgenoodigd te meldendat op Donder- dag, den 5 dezer, des voormiddags ten 10 ureeene tweede proef zal genomen worden met den brandput in de larkstraat, ten eindeaanhet Gemeentebestuur de overtuiging te schenken van de geschiktheid van dien putom bij brand genoegzaam water te geven alvorens eene dergelijke inrigting als algemeen beginsel voor de brandputtenin de Gemeente worde aangenomen. De leden van Teylers godgeleerd genootschap hebben onlangs beslotende volgende prijsvraag uit te schrij ven Kan de volstrekte zondeloosheid van Jezus ook tegen de historische en wijsgeerige bedenkingen van den jongsten tijd worden gehandhaafd Is de erkenning van die zondeloosheid bestaanbaar metde onderstelling^ dat de persoon van Jezus ten gevolge eener natuurlijke ontwikkeling uit de menschheid is voortgekomen Welk gewigt heeft het resultaat van dat onderzoek ook nog voor onzen tijd? Het genootschap verlangtdat bepaaldelijk op de bedenkingen door F. Pdcaut (le Christ et la conscienceParis 1859} tegen de vol strekte zondeloosheid van Jezus ingebragt ,°worde acht ge^jagen. De antwoorden moeten ingezonden worden \66v of ofi den 1 Januarij 1861. De spaarkas der stad Parijs heeft den 24 Dec. jl. hare boeken over het jaar 1859 gesloten. Hetkapitaalj dooi; inbrengers gestortbeliep op 1 Januarij van dat jaar 48,783,000 fr.verminderde echter aanvankelijk Engeland heeft een groot verlies geleden door den dood van den beroemden geschiedschrijver Thomas Babington Macaulay. Hij overleed den 28 December 'savonds ten acht ure in zijn huis te Kensington, aan de gevolgen van eene hartziekte, waaraan hij sedert jaren gesukkeld had. Een streng dieet en eene voorzigtige levenswijze hadden het hem alleen mogelijk gemaakt, zijn histo- rischen arbeid voort te zetten, nadat hij in 1852 van eene langdurige en hevige ziekte was hersteld sedert twee jaren was zijne gezondheid zelfs beter geworden. Ongeveer 14 dagen geleden vertoonde zich zijne vroegere ziekte met vernieuwde hevigheid zoodat hij er dan°ook aan bezweekhoewel zijne geneesheeren nog op het einde der vorige week verklaardendat hij buiten gevaar was Thomas Babington Macaulay, sedert 1857 baron en pair van Engeland is niet gehuwd geweestzoodat zijn titel met hem is uitgestorven. Geboren in het jaar 1800 te Bothler Temple, in het graafschap Leicester mogt hij zich van zijne vroegste jeugd in eene zeer zorgvuldige opvoeding verheugen. Zijn vader was niet alleen zeer rijk, maar ook een geacht man, wiens ijverige bemoeijingen ten gunste van do afschaffing der sla vernij hem eene laatste rustplaats onder die van de roemrijke zonen van Engeland in de abdij van West minster deden verwerven. Naast hem zal waarschijn- lijk het stoffelijk overschot van zijn beroemden zoon worden bijgezet. Laatstgenoemde studeerde in het Trinity collegie te Edinburgh, bekwam aldaar in 1822 zijn graad zette vervolgens te Londen (Lincolns Inn) zijne regts- studien voort en legde in 1826 zijn exaraen als barrister af. In de practijk van advocaat stelde hij nimmer zijn roem: in zijne studiejaren had hij zich reeds met letterkundigen arbeid bezig geh'ou- den en de eerste vruchten er van (de gedichten de Armade en de slag van Ivrywaren reeds in de Eton Review en Knight s Quarterly Magazine verschenen. Deze werken trokken weinig de aandacht. Des te meer opgang maakte zijn in 1826 in de Edinburgh Review opgenomen Essay over Milton. Zij was de grondsteen van zijne beroemdheid het eerste kritische opstel, dat hij geschreven had en dat door de overige bekende Essays gevolgd werd. Doch eerst in 1843, nadat zonder zijne toestemming eene incorrecte uitgave zijner Essays te Philadelphia verschenen was, besloot hij ze bij elkander in Engeland in het licht te geven. Een Whig uit neiging en opvoeding, kon het wel niet andersof zijne partijgenooten moesten er naar streven, gebruik te maken van zijn groot talent. Nadat zij hem eene aanstelling bij het hof voor de faillisse- m en ten (Court of Bancruptcybezorgd hadden hielpen zij hem toen hij ter naauwernood 30 jaren oud was, aan eene plaats in het Lagerhuis voor Calne en later aan den post van secretaris bij het departement van Indieonder het bestuur van graaf Grey, wiens reform- bill hij met talent en warmte ondersteund had. In 1832 voor Leeds gekozenlegde hij twee jaren later dit mandaat neder en begaf hij zich als lid van den raad en president der wetgevende coromissie naar Calcutta. Over het daar door hem verrigtekan hier niet in bijzonderheden getreden worden. Aan zijn verblijf in Indie is men twee zijner voortreffelijkste Essay'sdie over Clive en Hastings, verschuldigd. Kort na zijne terugkomst in Engeland (1839), aan- vaardde hij onder het ministerie van lord Melbourne de betrekking van secretaris van oorlog, welke hij tot den val van dit ministerie in 1841 bekleedde. Een jaar vroeger was hij te Edinburgh tot lid van het Lager huis gekozen, doch zyne kiezers bragten in 1847 een votum van wantrouwen jegens hem uitomdat hij ten gunste van het eemiuarium van Maynooth gesproken had. Hierover verstoord wilde Macaulay voor altijd de staatsdienst vaarwel zeggen doch lord John Russell bewoog hem, zich te Glasgow tot candidaat te stellen. Daar werd hij werkelijk gekozen en weder bekleedde hij van 184648 een hoogen post bij de regering. Zijne parlementaire werkzaamheden hadden hem ge- durende deze jaren voldoenden tijd voor zijne geschied- kundige studien |gelaten. In 1842 verschenen van hem Cays of ancient Rome en in 1848 de twee eerste deelen van zijne Geschiedenis van Engelanddoch te gelijk- tydig de eerste verschijnselen der ziekte, die hem het leven kostte. Het gevolg daarvan wasdat het 3de en 4de deel van dit werk, welke met den vrede van Rijswijk eindigen, eerst in 1855 konden verschijnen. Sedert is het 5de en het grootste gedeelte van het 6de deel voltooid. In 1852 had hij de voldoening, van te Edinburgh dat hem zoo zeer gekrenkt hadzonder zijn toedoen weder voor het Lagerhuis gekozen te worden. Hij nam het mandaat aan doch behalve twee of drie groote redevoeringen nam hij weinig deel aan de parlemen taire discussien. In het Hoogerhuiswaar hij sedert zijne verheffing tot pair (1857) zitting had, en dat hij slechts zelden bezochtheeft hij zich geene enkele maal doen hooren. De geneesheeren hadden hem ten strengste verboden in het openbaar te spreken. vraag. Ook in de andere strafgevangenissen is, meenen wij het getal gevangenen sterk afgenomen. I' treeht3 Jan. Gisteren namiddag tegen 3 ure ontstond er brand in de bierbrouwerij de Boogdie een te ernstiger aanzien verkreeg, daar het met tabak en andere waren gevulde pakhuis van de heeren Peletier er nevens stond. De hulp der brandspuiten en degoedezorgen dooralle overheden besteed, hebben het vuur binnen bepaalde grenzen weten te houden legen 7 ure was men den brand meester. 'sllertogenbosch, 3 Jan. Door den kolonel ISoot, eerstaanwezend ingenieur alhier, is onlangs in het openbaar aanbesteed het verbeteren van de o-e. ineenschap langs het fort Isabella, van de legerplaats naar Vught, welk werk door het Departement van Oorlog is toegewezen aan den minsten inschrijver J van de Griendt voor f 11,350; 2°. het gelijkmaken van den grond der voorschrevene legerplaats bij Vuo-ht hetwelk raede door het Departement is toegewezen°aan 'I6" la?gSten inschrijver H. C. Lathouwers, voor f 9o00 en 3°. het herstellen van het gebouw der V ughtepoort alhier, dat toegewezen is aan G. Schull voor f 4100. Omtrent den ontsnapten wolf verneemt men dat lnjwel verre van geschoten te zijn, 11. Vrijdao- te Berli- cum twee geiten uit een stalletje heeft geroofd en een varken gebeten. Een dier geiten heeft hij geheel version- den, van de tweede heeft men echter nog overblijfselen gevonden, welke het dier onder den grond schijnt teheb- ben gestopt. Onderscheidene personen hebben den wolf tot des avonds ten 5 ure nagejaagd, doch in de bosschen onder Nuland met het vallen van den avond uit het oog verloren. Den volgenden nacht heeft de wolf zich weder op dezelfde plaats vertoondalwaar hij de over blijfselen van eene der geiten had geborgen en daar een diepen kuil gegraven heeft. Zaturdag raorgen zijn weder verscheidene personen uitgetogen om op nieuw jagt op het dier te maken en te trachten het meester te worden. Met leedwezen verneemt men, dat ten gevolge van den hoogen waterstandde werken aan de uit- watenngssluis aan het fort Crevecoeurtot afsluiting der Dieze, zijn moeten gestaakt worden, en dat do binnendam voor de in uitvoering zijnde schutsluis geopend en alzoo de sluisput in volgeloopen waar- door eene groote vertraging-is de daarstellin* van dit nuttige en voor handel en scheepvaart zoo noodzake- lyke werk zal worden ondervonden. Vlissingen 1 Jan. Ondanks hetgestrengste toezigt en de meeste waakzaamheid, worden er van tijd tot tijd diefstallen van koper enz. aan 'sRijks werf ge pleegd, die door het bestaan van die heillooze opkoo- pershuizenwelke zoo vele rampen in arbriders- huisgezinnen stichtenschijnen te worden aangemoe- digd Zekere C. Klee, kistbewaarder aan de marine werd gisteren avond in verzekerde bewaring genomen en bevond men bij hem eene vrij aanzienlijke hoeveel- heid koperen spykers en stukken koper. Indegevan- gems alleen gelaten vond men den ongelukkige weinio-o oogenblikken daarnaontzield in een hoek zitten by had zich met een zijden halsdoek verwor^d en laat eene jonge vrouw en twee jeugdige kinderenin de diepste ellendeachter. I3AUKT- EN HANttELSBEaiCrTTEM. ©orinchem 3 Jan. Door den kerkeraad der Hervormde Gemeente alhieris tot predikant beroepen de heer A. de Pecker, te Waddinxveen. iloora 30 Dec. Ook in ons land schijnt het, dat de misdaden afnemen ten minste zou men dit besluiten uit de mindere bevolking in de gevangenhuizen. Zoo telde^ men hier in het huis van correctievoor nog weinige jarennegen honderd gevangenen te gelijker tijd in dit gesticht, en thans is die bevolking gedaald tot op een getal van vijf honderd en dertig. Of dit aan werkelijke verbetering in het zedige leven of aan de mindere straffen moet toegeschreven worden is de Bchledain 4 JanRogge143/2 ffi J. Libau f 195 cont.145/2 tt Pernau 210 cont.147/2 ffi J. Petersburg /200 3/m. Moutwijnf 13.25 per Ned. vat, Jenever18.75 zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 20. Spoeling1.60 per ketel. Amsterdam4 Jan. Granen onveranderd. Koolzaad62J Koolzaad voorjaargg - Raapcdie- 354 36 Id. najaar 1860 370. Lijnolie najaar29I Id. voorjaar 1860 301. 2AOste 8TAAT8.LOT£RIJ. VIJFDE KLASSE. vijfde lijsx. QLATERE TJJflfAftEAj Berlijn4 Jan. Den 14 Dec. 11. heeft ons gouver- nement eene uitnoodiging gezonden aan de Oeverstaten, om eene conferentie te houdenover te nemen maat- regelen tot verdediging der kusten. Men verzekert thans dat die Conferentie den 9 dezer, in deze hoofd- stad zal geopend worden. Marseille, 3 Jan. Brieven uit Rome, van den 31 December, melden, dat de kardinaal Antonelli den 10 dezer naar Parijs zou vertrekken. De Paus heeft aan de Consulta geantwoorddat hem van wege buitenlandsche Katholykeneenegeld- leening van twaalf millioen Romeinsche kroonen was aangebodendoch dat hij dit aanbod heeft afgewczen.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2