N.5. Vrijclag6 Januarij, VAN iS U S T E M L A V S3. o. DAGBLAD ZUIDHOLLAND EN 'S6RAVENHA6E Pit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zou- en ^TrTn' c T'aan 't Bureau vaTdit j regehneer 2b cents, belialve hetzegel. GVooft Feestdagen. Prijs per drxe maanden f 5. j; j letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. Franco per post f 6. Brievenstukken I r a n c o aaw J lag hind. Prijs der advertentien van 1G r<?</eL- 1.8". eZL; regelmeer 2b cents, belialve het zegel. Groote letters naarmate de ruimte, welke zij beslaan. 0IJITSC11LAS Berlijii3 Jan. De heer Peiponcheronze gezant bij het iiof van Napels, zal voorloopig als zoodanig naar Petersburg vertrekken daar de graaf von Bis marck Schonhausenwiens aanstaande komst alhier reeds gemeld is, door zijn gezondheidstoestand ver- liinderd wordt zich op zijn post te Petersburg to begeven. De beroenule taalgeleerde Jacob Grimm was ten eevol»e van het overlijden zijns brooders, zoodanig on^esteld geworden dat men voor zijn leven vreesde heden echter heeft de ziekte een gunstiger keer genomen zoodat de vrees is verminderd dat Duitschland in een zoo kort tijdsbestek zijne twee grootste taalgeleerden zou verliezen. F K A S K K IJ K. Parljs A Jan. dimmer is de openbare meening zoo verdeeld en zijn de geruehten zoo uiteenloopende ge- weest als thans. Terwijl sommigen blijven volhouden, dat het uitstel van het Congres van slechts zeer korten duur zal zijn, zijn anderen daarentegen van oordeel, dat de Mogendheden, die aanvankelijk het meest voor het Conni es gestemd waren daar van thans zoo goed als afcez'ien zouden hebben. Zeker blijit het uitgemaakt, dat Engeland zich nooit veel heeft laten gelegen liggen aan eene bijeenkomst der veraehillende gevolmagtigden. Het Kabinet van St. James ziet de noodzakelyk- dteid van een Congres niet in, naardien die vergade- vin.r zich moet bepalen bij het ratificeren van fails accomplisen de non-interventie in de Itahaansche aangolefenheden de voorwaarde tot deelneming aan do beraadslagingen der Europesche regtbauk moet nitmaken. Zou het waar zijn, zoo als door sommi«en wordt beweerd dat Groot - Brittanje het Fransche gouvernement zou overgehaald hebben tot dezelfde onverschilligheid ter zake van het Congres Zou de bekende brochure oolc hebben moeten dienen om het vertrouwen der Europesche diplomatic op liaai toekomstig werk reeds bij voorraad te doen wankelen r Een en ander valt moeijelijk te beslissen. Inmiddels gewaagt men sedert een paar dagen op nieuwen thans met meer nadruk, van eene mimsteriele crisis Aan het ministerie van buitenhmdsche zaken zelt wordt vrij luide gesproken over de vervanging van het hoofd van dat departement, wiens toestaud onhoudbaar zou worden tegenover de Souvereinenwaarmede htj namens he°t Keizerlijk gouvernement, had gemeend verbindtenissen te kunnen aangaan. Graaf Walewski zou evenwel het Kabinet niet verlatenenzoo als reeds vroeger is op^egeven, minister van staat worden, ter wijl de heer Fould waarschijnlijk tot het ministerie van finantien zou worden geroepen. Men spreekt ook hoc van andere wijzigingen in het ministerie, maar de°geruchten deswege zijn nog te onbepaaklom ze te vermelden. Omtrent den eventuelen opvolger van graaf W alewski is no» niets met eenige zekerheid bepaald. Men spreekt van den heer Baroclie en van den graaf de Persigny. Zooveel is zeker, dat de graaf, die in het laatst der vorio'e maand toebereidselen niaakte, om zich op zyn post" naar Londen tebegeven.op bevel des Keizers nog eenige dagen hier moet vertoeven. Zoo werkeujkde heer de Persigny aan het bewind mogt koraendan zou dit als eene zegepraal voor de Engelsch-B ransohe alliantie mogen worden beschouwd, en als de officiele toepassing der in de bekende brochure ontwikkelde staatkunde. De Constitutionnel heeft gisteren avoncl net uercie en laatstegedeelte van zijn antwoord aan den bisschop van Orleans medegedeeld. Het is in denzelfden geest als de beide vorige. Het slot vooral verdient opmerking, naardien het tot antwoord strekt op het gezegde van den bisschopdat men zoodanige brochures [de Paus en het Congres) niet schrijftzonder zijn naam te ver melden. Wij zullen uMgr. (zegt de Constitutionnel)een tecenovergesteld verwijt doen. Wij betreuren zeer, dat gij vermeend hebtuwen brief te moeten ondei- teekenen. Het is eene pijnlijke gewaarwordingeen bisschoppelijk kruis onder dergelijke twistschriften te vinden. U Twee zaken onderteekent men meteen bclaugloos beroep op de onpartijdigheid der openbare meening en een vlugschrift. Dit slot lezendezou men vermeenen dat de schrij ver van hetantwoord van een Katholyk journalist stellig hesloten heeft, zich niet te doen kennenwant hij zal toch wel raeenen zoo geen vlugschriftdan toeh een helangeloos beroep op de onpartijdigheid der open- hare meening geschreven te hebben. En toch eindigt hij (zoo als trouwens reeds is medegedeeld) met zich te noemen. In een post-sriptum van het artikel leest men namelijk het volgende Onderscheidene dagbladen hebben allerlei gissingen cemaaktomdat de brieven. in den Constitutionnel geplaatst, in antwoord aan Mgr. den bisschop van Orldans, geteekend waren: voor extract conform. E. Ferribre. ii Onze confraters hadden het gevoel van gematigdlieia en eerbiedige bescheidenheid moeten begrijpen waarorn wij onzen naam niet wilden noemen in eene polemiek tegen een' bisschop van Frankrijk maar niet willende dat die gematigdheid beschouwd worde als vrees voor verantwoordelijkheidaarzelen wij niet, ons werk te erkennen. A. Gra.xdgdili.ot. De Constitutionnel bevat ook eene of'ficiele of officieuse tegenspraak van het gemelde nopens eene allocutie van den Aartsbisschop van Parijs aan zijn metropolitaansch kapittel. Het blijkt, dat al hetgeen daaromtrent gezegd is, zeer overdreven was. Z. Emin. heeft alleen de geestelijkheid tot hetgebed uitgenoodigd, opdat de Geest van wijsheid de Mogendheden besliuten doe nemen, geschikt om aan de wenschen der Ka- tholijken te voldoen. Dreigende onweerswolken han- gen ons boven 't hoofd, zou de prelaat gezegd hebben, bidden wij voor den Opperpriesterwiens ziel dooi droefheid is neergebogen bidden wij voor het hoofd van den Staat, wiens hart bij uitnemendheid Katholyk is, en bidden wij den Hemel vuriglijk, dat regtvaar- digheid geschiede. Men zietdat dit antwoord zeer gematigd is. liet- zelfde kan gezegd worden van een mandeuient van den bisschop van Troyes waarin bij gelegenheid van het der Tmlerient'iTc-*'brochure da Paus en be Congres. zou gcdesavoueerd hebbdn. Dit berigt verdient echter allezins bevestiging. Bijzondere brieven nit Rome gewageu van een plan door de clericalen opgevat om hot wereldiijk gezng het terrein te doen herwinnen 't welk het op de Tuilerien schijnt verloren te hebben. De geestelijkheid hier te lando zou met de uitvooring daarvan belast. en de reis van den kardinaal Antonelii daartoe de aanleiding zijn. Men zou hesloten hebben, den Kardi naal Staats-Secretariseerst te Marseille bij zijne ontschepingen daarna hier ter Stede, eene groote ovatie te doen, en men denkt daardoor op ons gou vernement eene zelcere pressie uit te oefenen, waarvan men veel verwacht voor de wereldlijke belangen van het Hof van Rome. Een dagblad De heer X de vorise week aanstaande Congres, gebeden ten behoeve van den Pans worden uitgeschreven. De bisschop kornt in zijn mande- ment zeerop tegen de hevige taal van sommige dagblad- schrijvers, die zeer verkeerdelijk vermeenen, daarmede de Godsdienst te dienen. Wij begrijpen niet, zegt ZHEerw., dat zoo vele personenal of niet tot de onzen behoorende, stijfhoofdig de meening en de wenschen van Pius IX binnen zekere school wil!en zoeken. De vader der Christenheid is groot als de wereld, en niet beperkt als eene partij. Men hechte dus wat minder gewigt aam de orakels en de banvloeken van zekere schrijvers die de Godsdienst widen dienenmaar dagelijks tegen hunnen wil, aan hare vijanden gevaarl jke wapenen in handen geven. Het is, helaas! (aldus eindigt het man- dement) het ongeluk van alle Souvereinen, bloot- gesteld te zijn aan het gevaar, dat misbruik van hunnen naam wordt .gemaaktom buitensporiglieden te be- dekken welke zij alkeuren. Het is bet lot van alle Majesteiten, ja van God zelven, die zich in zijne Heilige Schrift beklaagt over verschillende yalsclie pro- pheten die Hij niet gezonden heeft en die Zijn naam durven misbruiken, zonder gevaar van den eerbied daar- voor bij de wereld te verminderen. Er bestaat evenwel een verschil tusschen de troonen der aarde en don Hemeltroon deze laatste is onschendbaar: de andere kunnen door de pogingen zelve van hen die ze slecht verdedigenin gevaar gebragt of vernield worden. Daar Lord en lady Cowley zich niet in deze hootd- stad bevindenwas er geen enkel vertegenwoordiger van Groot-Brittanje op de receptie ten Hove den 2 dezer. Daanuit moet echter niets afgeleid worden ten nadeele der betrekkingen tusschen beide gouvernementen, welke integendeel nimmer beter dan op dit oogenblik zijn geweest. Dit is uit allerlei kleinigheden merkbaar. Nog onlangs heeft de Keizer een Engelsch edelmanden heer Stanley, met het Legioen van Eer begiftigd. Overigens is bij de officiele receptien dit jaar veel afge- weken van hetgeen vroeger gebruikelijk was. Zoo was daarbij o. a. de Keizerlijke Prins niet tegenwoordig. Men zegtdat de generaal de Goyon met verlof alhier wordt verwacht. De maarschalken, die tegen het einde van het jaar hier in rade vereenigd waren, zijn, met uit- zondering van den maarschalk Niel, wedeiom ver- trokken. De baron de la Ronciere le Nourybevelhebber der scheepsdivisie in de Levant, zal binnen kort naai Rochefort vertrekken. Voor een paar dagen is eene telegraphische depeche medegedeeldinhoudende dat de hertog de Gramont bij het Romeinsche gouvernementnamens het Kabinet Dit jaar hebben de broodbakkers hier ter stede de tfewone Nieuwjaarsgeschenken aan hunne kalanten afgeschaft. Zij hebben echterin plaats daarvan 325,000 kilogramma's brood aan het algemeen bestuur gegeventen einde onder de behoeftigen te worden uitgereikt. uit Lyon deelt het volgende me do koopman alhier woonachtig, had zich uo vorige weeK naar zijne goederen nabij Macon he- geven om eenige rekeningen met zijne pachters te slni- Ten hij werd aldaar ernstig ziek zoodat de genees- heer verklaarde, dat hij den nacht niet zou overleven. Werkelijk viel hij in onmagt en bleef gedurende GO uren in zoodanig diepen slaapdat men hem voor dood hield en hij ook gekist werd. Do zustor van liefdadig- heid belast met het duen der gebruikelijke gelieden, verschrikte echter niet weinig toen de gewaande doode sterk niesde. Zij verliet overhaast Let vertrek en riop om hulp; men vond toen dat het niezCn een neusbloeden had veroorzaakt, ten gevolge waarvan bij tot het leven Hij is thans geheel bniten gevaar. E K 6 E L A. IV 15. terugkecrde. Ijundcii3 Jan. De bijeenkomst, van het Congres acht men hier niet wensclielijk voor de belangen van Italie. Reeds heeft de Times, zoo als gemeld is, een artikel in dien zin medegedeeld, maar op zich zelf zou dit niet veel beteekenen, indien die meening niet do,or anderen, zelfs door leden van bet Kabinetword gedeeld. Hdt stelsel -van lord Palmerston en lord Russell is om later over een fait accompli te beslissen. Eerst moet Koning Victor Emanuel de regering over Midden- Italie hebben aanvaard dan voorkomt men een aantal bez waren, welke nu te berde zouden gebragt worden. Keizer Napoleon wil zoo min als Ons Kabinet geweld bezigen. Langs miunelijken weg is al het mogelijke beproefd om de Hertogen weder op hunne zetels to herstellenindien dusde raeerderheid op het Congres uitmaakt, dat de legitime Vorsten weder in functie moeten tredendan zouden de zaken in zoodanig verwarden toestand geraken dat het ergste te vreezen was voor de rust van Europa. Man verwacht dion ten gevolge later meer goeds van een Congres en Keizer Napoleon is in de laatsta dagen ook eenigzins van meening te dien opzigte ver- anderd. Sedert Frankrijk meer bekend wordt met de eischen en wenschen vau Oostenrijk en zijnen aanhang is ook bij hem de overtuiging geboren dat voor het te<renwoordigeniet veelheils van het Congres te wachten is Men is echter te ver gegaan om terug te treden en Oostenrijk is thans een ijverig voorstander van het Congres geworden. Het kan daar nooit verliezen. Opmerkelijk is het dat Oostenrijk volgens de Morning Post bereid zou zijn om Venetie op te geven, indien de Midden-Italiaansche Staten onder een Koningrijk vereenigd werden waardoor de vergrooting van Sar dinia zou belet zijn. Indien deze tijding bevestigd wordtis dit wel een bewijs hoe groot de vrees van het Weener Kubinet is dat Sardinio ten slotte zal zegevieren. De Times is heden slecht geluimd. De Ieren het Napels gouvernement en zonderlinge tcgenstrij- di»heid de voorstanders van da afschaffing der sla- vernij in Noord-Amerika moeten het ditmaal mis- I gelden. Vooral uit het Napelsche hangt het blad zoo danig tafereel opdat, indien slechts de helft waar is weldra verandering in den stand van zaken daar te lande moet komen. Men weet bij ondervinding, dat men geenszins onvoorwaardelijk geloof kan hechtenaan hetgeen de correspondenten van het groote blad melden ooWitmaal zal het wel overdreven zijn als een corres-

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1