TELEGRAPHISCHE BERIGTEN regeld worsen; en zonderling genoegi men is In ge- heel Italia plotseling dezellde meening toegedaan zoo- wel in Rome en Napels als in Turin en Florence. De Pauselijke nuntius heeft van kardinaal Antonelli eene nota ontvangenwelke deze op den 6 dezer nog niet overhandigd heeft. Vrij zeker mag men aannemen, dat in die nota de Congres-quaestie in afwijzenden zin behandeld wordt. E.1LA D. Voor eenige dagen bragt de telegraaf het berigt, dat Koning Victor-Emanuel geprotesteerd heeft tegen het aanwerven van Duitschers voor de Pauselijke troepen. Een schrijver uit Rome heldert deredenvan dezen krachtigen maatregel op. Oostenrijksche troepen ontvangen namelijk op de grenzen der legatiende Pauselijke uniform en worden dan bij het Pauselijke leger ingelijfd. Uit een schrijven uit Rome aan de Ami dela religion blijkt eerstens waarom Graaf Walewski het geraden vond terug te treden, eu ten andere, waarom die aftreding den indruk van de bekende brochure in Rome en Napels nogmoesl vermeerderen.Graaf Walewskiheefthetoogen- blik, waarop kardinaal Antonelli ophelderingen des- wege zou vragen niet afgewachtmaar volgens zijne geliefkoosde gewoonte den Pa,us doen verklaren dat hij, Walewski, alle verantwoordelijkheid wegens die brochure van zich af weerde, onder verzekeringdat hij eene tegenovergestelde staatkunde was toegedaan In Rome en Napels was men het juist eens geworden over eene protest-politiek en de markies Antonini heeft bevel ontvangen het Congres de bevoegdheid te ontzeggen tot regeling der Italiaansche aangclegen- heden voornamelijk die van Centraal Italie. De Koning der beide Sicilien wilde slechts deelnemen aan het Congresom de uitvoering der verdragendat is de herstelliDg der legitime Souvereinen te eischen en des noods zelfs het initiatief daartoe te nemen. Men voegt er bij dat dit besluit des Konings eerst genomen is, na het liouden van een Kabinetsraadwaarin generaal Filangieri verklaarde dat de eenige doelraatige maat- rgeel was om het leger op 140,000 man te brengen. Inderdaad heeft de Napelsche regeririg reeds eene nieuwe ligting en de vorming van vier bataljons jagers bevolen. generaal Mr. Francois heeft echter geconcludeerd tot schuldigverklaring van den gei'ntimeerde, en veroor- deeling tot eene geldbeete van f 600 en in de kosten van beide instantien op grond van overtreding van art. 1 der ordonnantie van de vertegenwoordigers der Bataafsche Republiek, van 24 Februarij 1806, welke ordonnantie door geene latere wet is gewijzigd of ingetrokken. Na de voorgedragen verdediging voor den gelntimeerde door den heer Mr. I. Leon is de uitspraak bepaald op den 14 dezer. De ridder Migliorati, gewezen zaakgelastigde van Z. M, den Koning van Sardinie bij het Nederl. Hof, dezer dagen in deze residentie aangekomen en aan het Hotel de VEurope afgestaptis heden naar zijne nieuwe standplaats Stockholm vertrokken. Wij maken de muzijkminnaren opmerkzaam op het buitengewoon Vocaal- en Instrumentaal Concerthet- welk Woensdag avond aanst. door de Maatschappij de Toekomst zal gegeven worden. Het is bekend dat door het orchest bijzondere zorg wordt besteed aan de uit te voeren stukkenen de gevierde artisten Mevr. R. de Vries en F. Laub, die belangeloos mede- werke'n tot het liefdadig doelwaarraede dit concert wordt gegeven, beioven een niet minder uitstekend kunstgenot [Zie het Programma hitrachter Zaturdag avond hield de onderofficiers-societeit van het regement grenadiers en jagers, onder de zinspreuk Kameraadsc/iap zij ons doelin de zaal van den Hsogduitschen Schouwburg, haar gewoon jaarlijksch bal, tot welks bijwoning waren uitgenoodigd de lederi van deonderolficiers-societeitderdienstdoendeschutterij en de leden van het Metalen Kruis 3de sectie. Di: bal duurde tot laat in den nacht en kenraerkte zich door de beste verstandhouding. 'S GRAVENHAGE, 9 January. Het heeft Z. M. den Koning behaagdden officier van gezondheid der lste kl.J. H. C. Basting, alhier, te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon. Men verzekertdat er eerlang eene belangrijke wy- ziging zal plaats hebben hij het corps zee-ofticieren. Sommigen zouden worden gepensioneerd anderen be- vorderd of benoemd enz. Door den Minister van Oorlog is vastgesteld het bedrag, hetwelk voor werfkostengedurepde het jaar 1860bij de landmagt zal worden te goed gedaan mitsgaders het maximum der sommen, welke voor hand- en aanbrenggelden mogen worden betaald. De Stoompost meldt het volgende u Wij zijn in degelegenheid een berigt te verbeteren, hetwelk omtrent het besluit van den minister van binnenlandsche zaken betreffende de gevraagde con- cessie van een' spoorweg van Scheveningen langs's Hage naar Gouda in verschillende dagbladen wordt gemeld. a De Minister van Binnenl. Zaken heeftna kennis genomen te hebbenzoowel van die aanvrage als van die van den raad van bestuur van de Hollandsche yzeren spoorwegmaatschappij tot het verkrijgen eener concessie voor een spoorweg van Leiden naar Woerden en van een gelijken weg van's Gravenhage naar Scheve ningen aan beide aanvragers te kennengegeven.dat, ofschoon beide die lijnen voor eene regtstreeksche ver- binding met den Rynspoor weg zijn concurrerende lijnen hij niettemin, indien zulks verlangd wordt, bereia is den Koning voor te stellen de beide aangevraagde concessien voor elk dier lijnen, aan beide de van elkander afhankelyke ondernemingen te verleenen op den voet der voorwaarden, die aan ieder der aanvragers worden voorgelegddat hem intusschen de lijn 's Graven- hage-Scheveningen daarvoor minder vatbaar voorkomt, en hij dus de heeren Schretlen en Maxwils en den raad van bestuur der Hollandsche maatschappij uit- noodigtzich, kan het zijn, over den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van 's Gravenhage naar Scheveningen onderling te verstaan datindien zoodanig overleg vrucht mogt dragen en tot eene voor de uitvoering van het werk gewenschte vereeniging mogtleiden, hij de mededeeling van het gemeenschap- pelijk overleg zal te gemoet zienmet overlegging van eene schetsteekening voor den aanleg ontworponen van de voorwaarden, waarop de ondernemers de con cessie voor die lijn zouden willen aanvaarden indien het voorgestelde overleg tot geene eenstemmigheid mogt leidenen de respective aanvragers niet bereid zijn zich met elkander te verstaanwacht de minister van elk afzonderlijk een ontwerpvan aanleg met de voor waarden waarop zij de uitvoering en exploitatie willen aanvaarden. Bij die voorwaarden zal alsdangelijk de minister voorschrijftgeraeenschappelyk gebruik van den weg tusschen 's Hage en Scheveningen voor beide ondernemingen volkomen dienentezijnverzekerd. Zaturdag is voor het Prov. Geregtshofin Zuidholland in hooger beroep behandeld de zaak van den Officier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank te Brielle, tegen A. A. K.te Lekkerkerkdoor die Regtbank ontslagen van alle regtsvervolging van de aanklagt van het plaatsen van vier zalmsteken in den linker- en regteroever van de Oude Maaszonder vergunning van den waterstaat. Volgens de verklaringen van twee deskundigenveroorzaakt het plaatsen van die zalmsteken volstrekt geen nadeel aan den bepaal- den afloop van het water op de rivier. De advocaat- De directie van den Franschen Schouwburg heeft ons aangenaam verrast door het opvoeren van een der schoonste muijk-voortbrengselen van het vroegere rdpertoireJoseph en Egyptevan Mehul. Dit drama dat zich door zijne heerlijke raelodien en schoone zangscbnes zoo bijzonder onderscheidt, is wat den inhoud aangaat, geheel aan het bekende Bijbelsche ver'haal ontleend. De hoofdrollen werden vervuld door de heeren d'Hooghe, Tandeau, Vrijdagh, en Mil. Annitta Marcel. Eerstgenoemde gaf de eerbiedwaardige figuur van Jacob getrouw teruglerwijl zijn waardig spel en goede zang veel bijval vonden. De heer Tandeau (Joseph) mogt almede de tevredenheid van het publiek onder- vindendoch vooral moeten wij met lof melding maken van den heer Vrijdagh (Simdon),die de wroe- gingen en angsten over zijne misdadige handelingen jegens zijn' broeder Joseph, uitmuntend wist uit te drukkenen zijne partij zeer goed zong. Ook Mile. Annitta Marcel was als Benjamin bijzonder goed op hare plaats, foo i^tt aan alien ten slotte de eer der terugroeping mogt tebeurt vallen. Hoezeer nu deze voorstelling over het algemeen veel genoegen heeft gegeven, wenschen wij echter onder de aandacht van de gezamenlijke artisten te brengen, dat de muzijk van dit zangspel, hoe schoon ook, een groot verschil oplevert, wat de orchestpartij betreft, met den nieuweren stijl der opera's van Meijerbeer en andereD. Het spreekt dan ook van zelvendat de zang althans op sommige plaatsen minder krachtig moet worden voorgedragen vooral de schoone romance, a peine au sortir de I enfance i> door den heer Tandeau te zingen, welke eenvoudig, zoetvloeijendzonder de rainste krachtsontwikkeliug dient voorgedragen te worden. Wij houden ons overtuigd, dat wanneer een en ander wordt in acht genomen, dit uitmuntend zangspel nog meer bijval bij het publiek zal vinden. Gisteren avond had, in de zaal van den Hoogduit- schen schouwburg, eene tweede tooneelvoorstelling plaats van het collegieonder d« zinspreuk Kunst en Vriendschap. Zij bestond uit een tooneelstuk en een blijspelwelke beide stukken ten algemeenen genoege werden uitgevoerd. Aan de vertooners viel de eer der terugroeping ten deel. De voorstelling werd met een bal besloten. De zaak was in zeven afdeelingen gcsplitstzijnde per visschersschuitwaarvan 3 Donderdag en de overige Vrijdag zyn afgedaan. Het Openbaar Ministerie kwam terug op zijnen vroegeren eisch.dat de zaak behoorde bij het Prov.-Geregtshofen concludeerde subsidiair tot eene gevangenisstraf van 1 tot 5 jaren. Met ge- spannen verwachting ziet men de uitspraak ten deze te gemoet, daar, bij eene langdurige gevangenisstraf van de hoofden van zoovele huisgezinnen de armoede te Arnemuidenbij stilstand van vischvangstont- zaggelijk zou toenemen. Xutphcn9 Jan. Den 6 dezer heeft de Regt bank alhier uitspraak gedaanin de bekende zaak van het kroondomein tegen den Vorst van Hohenzollern- Sigmaringen en aan het kroondomein zijn eisch, gegrond op een beweerd universeel tiendregt, ontzegd. Het vonnis bevat een aantal motiven, die, van elkander geheel onafhankelijkde uitspraak moeten regtvaardigen. Daaronder merkt men op, dat het kroondomein te kort is geschoten in het leveren van het bewijs, dat aan de graven van Zutphen het univer seel tiendregt toekomt, en dat de graven van Zutphen geen landsheerlijk gezag in het graafschap Bergh hebben gevoerd. Het punt omtrent het al dan niet bestaan van het universeel tiendregt bij den genoemden Vorst is door den regter niet onderzocht. Gronlngen 6 Jan. Woensdag raorgen stonden voor de Arrond.-Regtbank te Winschoten eenige per- sonen teregt. Bij het getuigenverhoor ontstond bij den regter het vermoeden dat een der getuigenzekere L., te Pekel-A te huis behoorende, eene met met de waarheid overeenstemmende getuigenis ten voordeele van den beschuldigde had afgelegd, en ofschoon hij, her- haaldelijk door den regter op den afgelegden eed attent gemaaktbij zijne verklaring bleef volhardenwerd hij provisioneel in arrest gesteld. Eenige uren later had de ongelukkige, in de gevangenis, door ophanging, een einde aan zijn jeugdig leven gemaakt. Naar men verneemt, zijn de architecten Hana en Smits te Amsterdam bekroond voor het onder de spreuk uit 2 Chron. 2: vs. 6, inzenden van het best gekeurde ontwerp voor eene nieuwe kerk ten dienste der Hervormde gemeente te Wolphaartsdijkwaarvoor /"250 als prijs was gesteld. Men verneemt, dat de Arrond.-Regtbank teGoes, op de aanbevelingslijst voor de vacante betrekking van kantonregter te Kortgeneheeft geplaatst de heeren Mr. C. J. Picke advocaat te Middelburg; N. H. van Nes van Meerkerk, advocaat te Utrechten Mr. J. A. van Horkproc. te Brielle. De TijdNoord-Holl. Cour., meldt, dat een brief uit Rome, bij de redactie van dat blad ontvangen, mededeelt dat in die stad het gerucht inomloopwas, dat de Paus zelf de nota in het Giornale di Roma over de bekende brochure en het Congres heeft opgesteld, en eigenhandig gescheven. De Tijd beweert, dat er alle reden bestaat om dat gerucht voor waar te houden. De goudproductie van Kalifornie in de jaren 1848 tot 1858 bedraagt 448,000,000 dollars, en die van Australia in de jaren 1852 tot 1858 411,000,000 dollars, dus te zamen achthonderd negen-en-vijftig millioen dollars. middelburg 7 Jan. Gisteren en eergisteren is voor de Arr.-Regtbank met avondzittingenbehan deld de zaak der 54 Arnemuidenaars, beschuldigd van zeeroof enz. (waarvan in een vorig nommer dezer Cou- rant is gewag gemaakt). MA.RKT- E.\ HARR EESBERIG E"E R. Schiedam 9 Jan. Gerst, 129/2 ffi Coursche /"193 6/w. 1950/2 ffi Manheim /206 3/m.138/2 ffi Reval 210 6/w.; 129/2 ffi Libau 195 6/w., f 196 3/m. Moutwijnf 13.25 per Ned. vat, Jenever18.75 j zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 20. Spoelingf 1.50 per ketel. Rotterdam9 Jan. De aanvoer van Granen was heden zeer klein met weinig kooplust. Nieuwe VVitte Zeeuwsche Tarwe 10 cts. hooger. Puike van f 8.50 tot 8.60. Mindere van f 6.90 tot f 7.90. Jarige bijna niet aangevoerd. Puike van f 9.90 tot 10.25. Nieuwe Zeeuwsche Rogge als voren /"6.60, 7. Nieuwe Zeeuwsche Gerst 20 c. lager. Puike winter /5.25, 5.40. Gewone /4.25, 5. Zomer 4,25, 5. Nieuwe Inlandsche Haver 10 c. lager. Lange van 2.25, 2.90. Dikke/3.25, 4.25. Nieuwe Paardenboonen 10 c. lager 6.25f 6.80. Nieuwe Noordbrabantsche Boekweit onveranderd 183f 188 per last. Nieuwe Blaanwe Erwten als voren Kleine 7.50 f 9.25, Groote A 9.50, f 12.25. Nieuwe Witte Boonen als voren, f 8, 9.50, Nieuwe Bruine Boonen 25 c. lager f 7.50 f 9.50. Nieuw Kanariezaad prijshoudend van f 8.25, 10.25. Nieuw Koolzaad zonder verandering. Overmaassche o£ 5256. Flakkesche 52 c£ 53. Reekrap. Veel geveildmeestal boven de markt gehouden omzet niet groot. Groningen6 Jan. Tarwe in de beste soorten als voren verkochtmindere traag. Rogge weinig gevraagd. Boekweit prijshoudend. Gerst alleen in de beste soorten als genoteerd te plaatsen. Dikke Haver ruim prijshoudend voorsoorten in 44a doen. Boonen als voren. Koolzaad bijna niet in omge- gaan. Gort stil. Amsterdam, 9 Jan. Granen prijshoudend stil. Raapolie- 35J 36j Id. najaar 1860 - 38£ Lijnolie najaar- 29J Id. voorjaar 1860 - 30£ BURGER LURE STAR R. 9 Januarij. BEVALLEN: J. M. C. ter Poortengeb. van Rooij, z. C, de Haan gebCarpentierzJde Nietgeb. Toet d. P. Taal, geb. Keus, d. - J. Berger, geb. van den Broeke, z. B. E. Richelgeb. Borrebach, d. H. Krul geb. den Nuijl, d. J. A. Hillengeb. de Jeer, z. J. A. van Dinter, geb. Gerritsez. JVersteeg, geb. van der Doom, d. M. H. van der Spek, geb. van der Eijk, d. G. van der Stratengeb. Broekman, z. L. M. Schouten teb. Hess, z. P. L. G. van Toorenburg, geb. Knipd. C. A. Koppelgeb. van der Spiegel, d. E. van Leeuwen geb. Binod. H. van der Hoek, geb. Hogendijk, d. M. van Norden, geb. van den Brink, d. OVERLEDEN: J. van Gelderen. d. 8 w. M. Bouten, jm., 55 j. C. P. Butzen, jm. 20 j. C. J. Kiekens, echtg. van N. IJdo, 52 j. J. Verwerswed. van J. Croese 82 j. QIjATJERE TIJDIAOEA.) VenetiB, 7 Jan. Het publiek bezoekt hier uit partij - zucht de schouwburgen nietzoodat de ondernemers de voorstellingen hebben moeten staken. Bern, 9 Jan. De zittingen der Nationale Ver- gadering zijn geopend; er is geene openingsredeuitge- sproken en er waren weinige afgevaardigden opgo- komen. Lionden8 Jan. De Morning-Post meldt, dat de

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2