rv. d. Woensdag, 11 Januarij. 1860 VAN U K T E X Is A A n. II I X M X Is A X U. DAGBLAD ZIIIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Dit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en B eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Pranco per post f 6. Brieve/tstukLen en advertentien i i-.u n c o aan 't Bureau van dit DaghUtd. Prijs der advertentien van 16 regels f 1,6(1c!\ regelmeer 25 cents, behalve het zegeL <5> letters nammnate de rtiimte, .we/l:e ;ij L xiaan. GFOEPUTKEUDE STATEN der Provikcie ZUIDHOLLAXD, Gelet op art. 1 van het Koninklijk besluit van den 30 Maart 1827 Staatsblad n°. 13); Alsmede op de Missive van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken van den 15 November 1859 n°. 99 (2de Afd.); Hebben besloten 1°. Den termijntot de lierijking van alle bij den handel in gebrnik zijnde reeds geijkte gewigten lengte- en inhoudsmaten voor drooge en natte waren van het medicinaal gewigtvan de wisse en van de strijkels der halve en kwart mudden, voor het jaar 1860, te bepalen van den 1 Maart tot den 30 Junij aanstaande 2°. Ter kennisse van de belanghebbenden te bren- gendatvolgens de in het hoofd dezes vermelde Missive van den Minister van Binnenlandsohe Zaken de letter (J van het Gothische alphabet bestemd is tot jaarlttter voor dien heryk; 3°. De voorschriltengegeven sub 316 van het besluit van den 15 Februarij 1859n°. 41 Prov Blad n°. 21), omtrent den herijk voor 1859, ook van toepassing te verklaren op den herijk voor 1860wor- dende de Arrondisseinent-IJkers en Burgemeesters en Wethouders der Gemeenten in deze Provincie mitsdien verzochtdie voorschrilten als hier herhaald to be- schouwen en elk voor zoo veel hem betreftbij do aanstaande lierijking naauwkeurig op te volgen. En zal dit besluitdoor plaatsing in het Provinciaal Blad en in het Dagblad van Zuidholland en's Graven- hage worden afgekondigd en ter kennisse gebragt van Jo ingezetenen dezer Provincie en exemplaren daarvan worden toegezonden aan Burgemeester en Wethouders der gemeenten en aan de Arrondissements-lJkers in de Provincie Zuidholland, tot kennisgeving en narigt. 'tGravenhage den 3 Januarij 1860. Gedeputeerde Staten voornoemd VAN DER HEIM, Voorzitter. JUST de la PAISlfiRES Griffier. F R A W K R IJ K. Furijs, 9 Jan. HH. MM. de Keizer en Keizerir, hebben het. onbewoonde hotel van den hertog en de hertogin d'Albe, in de Champs-Elysdes, ter beschik- king gesteld van den graaf en de gravin Walewski. Voor dit aanbod is echter op minzame wijze bedankt. De graaf en gravin zullen een appartement in de voor- stad St. Honord betrekken. Men vindt het nog al opmerkeljjk dat de Moni- teur gisteren overgenomen heeft een artikel van den Morning Postwaarin bepaaldelijk het politieke ver- schil van zienswijze tusschen den Keizer en den graal Walewski wordt aangegevenen 'twelk het ontslag van dien minister ten gevolge heeft gehad. Gelijk men verwacht had, was de laatste 1 i qui— datie ter beurze zeer moeijelijk: de verliezendoor sommige speculanten geleden waren ontzettend. De oorzaak daarvan moet niet gezocht worden in de brochure: de Paus en het Congres. De daling ter beurze i3 hoofdzakelijk begonnen nadat besloten was, dat de entrde-gelden behouden zouden blijven. Om nieuwe zaken ter beurze te doenmoet men een nieuw publiek hebbenhet entrde-geld van 1 frank is daartoe een belelsel. Wanneer de entrde vrij is, kan het heeten dat men er gaat zonder doel om zaken te doen. Moet men echter betalendan is het voor het publiek uit— gemaaktdat men speculeren wil, en dit houdt velen terug. Dit is de lezing, welke daaraan door sommigen en wel voornamelijk door de tegenstanders van de entrde- gelden wordt gegeven maar de groote finantie-mannen hebben eene andere reden om voorzigtig te zijn en zich in de eerste dagen althans terug te trekken. Er is namelijk ernstig sprake van een belangrijk te kort in de schatkist. Reeds voor ongeveer veertien dagen moest het finantieel verslag over het afgeloopen jaar in den Moniteur zijn opgenomenreeds was zulks aan- gekondigd en tot heden heeft men daar op te ver- geefs gewacht. Het spreekt van zelfdat men vooral in deze dagen zich zou haasten metde openbaarmaking indien men eene gunstige uitkomst kon mededeelente ineer met hetoog op de verwikkelingen met het Hof van Rome, welke hier te lande door sommigen wordt geexploiteerdom de staatkunde des Keizersten opzigte van Italic, in verdenking te brengen. De verschijning eener brochure van den heer Thiers wordt thans geheel tegengesproken. ITALIE. Naar men uit Parijs schrijft, was aldaar het ge- rucht in omloop dat de zending van lord Cowley te Londen geslaagd wasop den voet zoo als zulks vroeger is opgegeven. Geheel Midden-Italiij zou vol gens dat plan, aan Piemont worden afgestaan Savoye en het graafschap Nice aan Frankrijk en het eiland Sardinia aan Engeland. Velen hielden dit berigt echter voor overdreven, en geloofden hoogstens aan eene voorloopige goedkeuring van dergelijke plan- nenterwjjl de bekrachtiging daarvan zal afhangen van de openbare meening in Engeland welke zich in het Parlement zal doen kennen terwijl toch ook Europa ook wel iets ten deze in het midden te brengen zal hebben. Uit Londen wordt melding gemaakt van een ontwerp, 'twelk het Britsch gouvernement aan het Fransche zou willen voorstellen en waardoor de Jtaliaansche kwestie zeer vereenvoudigd zou worden terwijl er alsdan ook geene noodzakelijkheid zou bestaan tot een verdrag tusschen beide Zeemogendheden. Dat ontwerp zou een- voudig hierin bestaan, om de Fran""1'" Mid den-italic terug to trekken en de vier Nationale Vergaderingen op nieuw den wensch der bevolkingen te doen uitdrukken. Hare beslissing, 'tzij tot aan- hechtingaan Sardinie, 'tzij tot oprigting van een nieuw onafhankelijk Koningrijk, zou door de beide groote Mogendheden worden goedgekeurden het Itali- aansche vraagstuk zou alzoo deer do ItaUanen zelven en zonder tusschenkomst van buitenlandsche Mogend heden, beslist zijn. Men meende er zelfs te kunnen bijvoegen, en die geruchten waren verspreid in kringendie met de leden van het Britsch gonver- nement bekend zijn, dat Frankrijk tot die sehik- king zou toetreden. Men vreesde alleendat het de ratificatie der stemmingen van de vergaderingen door het algemeene stemregt zou vorlangen, en dat het, welligt zelfs met medewerking van Oostenrijk, eene oplossing hoopte te erlangcn overeenkomstig zijne eigene inzigten. Dit verdient intussehen allezms bevestiging. Algemeen is men echter overtuigddat de zaken spoedig moeten geregeld worden ten einde niet door de gebeurtenissen verrast te worden. Zoo als de zaken nu staan, kan men bezwaarlijk den Koning van Sardinie beschuldigen de uitspraak van Europa vooruit te loopen, indien hij tot een beslis- senden maatregel overgaat; want die uitspraak zou zich wel eens lang kunnen laten wachten en de tegen- partij zit inmiddels niet stil. Reeds is er ernstig sprake van eene vereeniging van Mazzinisten met de reac- tionaire partij. Aan den Nord wordt dienaangaande uit Florence geschrevendat or een groot gevaar dreigt in de nieuwe taktiek der legitimisten en ontroonde Vorsten, die, sedert zij van het Congres geen heil meer wachten een' stouten stap voorbereiden namelijk door in Midden-Italie ongeregeldheden uit te lokken, in den Kerkelijken Staat een Oostenrijkseh leger onder Pauselijke vaan te vormeneene botsing te bevor- deren en de oorlogskansen te beproeven. Om deze mogelijke gebeurtenissen te voorkomen wordt, altijd volgens le Nordin Londen een protocol opgemaakt, dat aan alle Mogendheden, die tot het Congres waren uitgenoodigd ter onderteekening zal worden aangebodeu. Alleen Rome, Napels en Oostenrijk zouden van dien maatregel worden uitgeslotendaar men vooraf zeker isdat die Mogendheden hunne toetreding zouden weigeren. Turin 6 Jan. Door den telegraaf hebben wij gis teren de belangrijke tijding ontvangendat Keizer Napoleon den heer Thouvenel, ter vervanging van den graaf Walewskitot minister van binnenlandsche zaken benoemd heeft. Te regt of te onregt werd de afgetrcden minister in Italic als aanhanger van de herstelling der afgezette Vorsten beschouwd en het zal dus niet bevreemdcn dat zijn ontslag algemeen genoegen gedaan heeft. Men verliest zich in gissingen omtrent de oorzaken welke daartoe aanleiding heb ben gegeven, maar de zoo even geuite meaning omtrent de door graaf Wulewski gevolgde staatkunde, kan best tot antwoord daarop strekken. Het is klaarblijkelijk dat zijne politick, vooral sedert de verschijning der brochure: de Paus en het Congresin strijd was met die des Keizers, en dat zijn ontslag dus noodzakelijk was geworden. Aan zijn'opvolger laat men zich weinig gelegen liggen zoozeer is men overtuigd dat het be- ginsel van den nationalen wil on bij gevolg de aanhechiing van Midden-Italiij aan Sardinia, eindeliik bij Napoleon III gezegevierd heeft het avenge is slechts van ondergeschikten Hard. In hoe verre dit nu juist is, vooral wat betreft de onvoorwn.irdeliike aanhechting, valt bezwaarlijk te zeggen.'maar z.i er is het, dat de ministeriele wijziging in Frank: i k dien indruk bij ons publiek heeft te weeg gebragt. Wat het Congres betreft zoo is men het eens dat daarvan is afgezien, waarvoor men het bewijs juist. in de aanneming van het ontslag meent te zten. Ons gouvernement heeft berigt gekregen van de onbepaahle verdaging van het Congres. Onderscheidene onzer daghladen hebben den korten inhond gegeven van de officielo aanspraak welke de Koning bij de reeeplien op Nieuwjaarsdag zou gehouden hebben andere waaronder het dagblad van Piemont hebben het bestaan eener zoodunige rede ont- kend. Die vcrschillende organen hebben alle gelijk, want de Koning heeft geene aanspraak gehouden maar met ieder der aanwezigen gesproken over den toe- stand en o. a. bepaald gezegd dat de wolken welke men hooptedat zich verdeeld haddennog zamengepakt zijn, en dat hii nn tin -.-i narte en ao gehechtneid van het leger hlijft rekenen. De toon der veel besproken nota van het Dagblad van Rome wordt algemeen in Italie afgekeurd zelfs door hen die geenszlns hunne sympathie voor het wereldlijk gezag des Pausen verbergen. Men heeft het gerucht verspreid van een protest van Sardinie tegen het ligten van troepen in Oostenrijk, ten behoeve van den Paus, alsmede van eene bedreiging tot het bezetten der Legatien. Het eerste is reeds oud het andere is ongegrond. De daghladen van Toscane deelen medednt op Nieuwejanrsdag helsche machines zijn geworpen in de salons van den heer Booncompagnigotiverneur- generaal van Midden-Italiij, in welke salons des avonds van dien dag een bal zou gegeven worden. Gelukkig is niemand getroffen en het bal heeft voortgang kunnen hebben. Volgens de door de politie gedane onderzoekingen is deze daad door de royalisten gepieegd om onge- rustheid in de gemoederen gaande te maken. Men heeft nog eenige bommen gevonden welke niet zijn gesprongen, waardoor men ontdektedat zij alleen met kruid gevuld waren maar daardoor werden toch menschenlevens door in gevaar gebragt. Op wien aldus leest men in een schrijven uit Florence was da aanslag gemunt Buoncompagni, die zich als gastheer in de binnenvertrekken bevondkonden de moordenaars niet treflfen. Het eenige wat zij konden veroorzaken, was dedood van eenige onschuldigegasten, waaronder natuur- lijk voornamelijk vrouwen en meisjes die aldaar in menigte aankwaraen, om het bal bij ta wonen. Verdienen onschuldige vrouwer. en meisjes den doodomdat zij de uitnoodiging van een' tijdelijken gouverneur-generaal aannamen)? waarlijk eene partij moet wel weinig beteekenend zijn en tot het uiterste zijn gebragt om tpt zulk eene misdaad over te gaan. Zeker is het, dat het voorgevallene niet zal bijdragen om Ferdi nand IV op den troon te herstellen. Garibaldi heeft een groot bewijs van vader- landsliefdo gegeven door te bedanken voor het vnor- zittersehap van een nieuw politiek genootschap, zich noemende la Nazione armata. Ilet gouvernement zag dat genootscliap met leede oogen. Garibaldi heeft het ontbonden en den Italianen eene inschrijving aanbe- volen voor den aankoop van een millioen geweren. De generaal zal ons heden avond verlaten om naar Ftcco, nabij Milaart, terug te keeren. 'SGHAI IiAfl UiK, 10 Januarij. Door Z. M. de Koning is benoemd tot ridder der oide van den Eikenkroon de officier van gezondheid 2de klasse J, C. Mullemeister, in garnizoen te Hoorn. Bij Zr. Ms. besl. van 6 dezer, zijn tot burger- lijkc leden on tot hunne plaatsvervangers in de onder scheidene militieraden van Zuidholland voor de ligting der nationale militie voor 1860 benoemd Dordrecht: P. J.deRaadt van Ilendrik-Ido-Ambacht, lid der Statenen A. Stoop J. Az.burgemeester der gemeente Zwijndrechtplaatsvervangers A. Viie- lander, lid der Staten, en G. O Lotsylid van den gemeenteraad van Dordrecht Rotterdam .Thr. Mr. D. R. Gevers Deynoot, lid der Staten, en A. F. L.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1