IV. 10. Donderdag', IS Januai'ij. 1860. VAN N BUITEiVL AID. - Irt i/f*#.*- DAGBLAD ZUIOHOLLAND EN SGRAVENHAGE Hit Dagblad verschijnt dagcUjksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. rr_ en WETEIOUDERS f van BrievenstukLen en advertentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. BURGEIHEESTER 's Gravenhage, Gelet op hot bepaalde bij art. 4 4 der Veror- deningregelende de werkzaamheden der commissie van tnezigt op het bouwen in de Gemeentevan 17 November 1857, volgens lietwelk die commiasie onder anderen belast is met het toezigt a. Op de naleving van alie bepalingen in de Alge- meene Politie-Verordening voorkomende, betrekkelijk het boil wen en verbouwen van hnizen gevelsmmen heiningen afscheidingen en het maken en vernieuwen van stoepen seereten en riolen. b. Op alies wat voor de openbare of bijzondere veiligheid gevaarlijk wordt geacht. Gezien art. 5 van het Hnishoudelijk Reglement voor gemelde Commissie, goedgekeurd bij besluit van Burgemeester en Wethondersvan 28 April 1858, waarbijvoor het doen van opnemingen gevorderd tot het adviseren op aanvragen en het waken voor de naleving der bovenbedoelde voorschriftende Gemeente in drie wijken of onderdeelen verdeeld is, te weten Wijk I Scheveningen en het gedeelte van 'sGraven- hagegelegen tusschen de Zeestraathet Noordeinde de Plaatsden Vijverberghet Tournooiveldhet Korte Voorhoutde Priii8essegrachthet Kanaal, langs de grenzen van Wastenaar tot d-trfmrrr. Wijk II de zuidwestelijke helft van de Stad ge legen buiten de as van de Zeestraathet Noordeindede Hoogstraatde Groenmarktde Veenestraat.de/fagen- straat, tot aan het Station van den IJzeren Spoor- ivegen Wijk III, de overschietende blokken ten Zuidoosten van genoemde schAuling, door de Wagenstraat en aansluitende aan het blok van Wijk I. Brengen bij deze ter kennisse van de Ingezetenen dnt, ingevolge art. C van gemeld hnishoudelijk reglement, als leden, belast met het toezigt in iedere der boven bedoelde wijken zyn aangewezen voor wijk I de Heer G. Brouwerwonende in htt Voorhoutn°. 37 voor wijk II de Ileer H. Kramerwonende op de Nieuwehaven n°. 121; en voor wijk III de Heer J. II. de Swartwonende op het Scheveningsche Veer, n°. 7. 'sGravenhage, 11 January 1860. F. G. A. GEVERS DEYNOOT Burgemeester. P. W ISTGESS, Secretaries Marktprijzen der granen te Rotterdam, den 9 Jan. 1860, zoo als die bij Burgemeester en Wethonders zijn ingekomen 76-77 Jar. Zeeuwsche Tarwe J 10.10 k/" i> Kleefsche dito 330.a Oude Poolsche dito 340.a Zeeuwsche Rogge 7.20 a 78-79 77-78 72-73 10.30 340.— 350.— 7.30 F 11 A W K It IJ K. Parijs 10 Jan. Men zegt, dat Z. M. de Keizer niettegenstaande de staatkundige verwikkelingen waarin hij verkeert, zeer rustig en kalra is. Op het bal ten Hove, eergisteren avond, moet Z. M. zelfs zeer opgeruimd zijn geweest. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft zich gis- teren naar Vincennes begevenom de militaire inrig- tingen aldaar in oogenschouw te nemen. Deelde de Moniteur gisteren het artikel mede uit de Morning Post, waarin de redenen werden uiteen- gezet, welke het ontslag van Graaf Walewski nood- zakelijk maakten heden behelst het offtcieel orgaau weder een artikelditroaal uit de Morning Chronicle. Daarin wordt gezegd u Niemand kent beter zijn tijd dan Keizer Napoldon. Frankrijk's zending bestaat voor het tegenwoordige daarin, om een einde te maken ann elke gewapende tusschenkorastde orde te be- warenhet vertrouwen te herstellende beginselen van onrust te verstrooijen endevrijheid te herstellen. Wij hebben geen regt eene houding te laken welke door de noodzakelijkheid werd gebodennog minder regt hebben wijeene goede trouw te verdenken welke zoo dikwerf is gebleken en door eene scherpzinnige en ver- standige staatkunde gewaarborgd wordt. De Si&cle waagt zich heden op een gevaarlijk terrein. Dat blad namelijk twijfelt aan de geldigheid van het decreet, wearbij aan niet bezoldigde leden van den bijzonderen raad een inkomen van 100,000 tr. wordt toegekend. Zoo door de eonstitutie van 1852, zegt de Siecle als door een toelichtende Senaats-besluit verkreeg de Keizer de uitgebreidste volmagt, zoowel in finantiele als in andere zaken. Maar noch de eonstitutie noeh het Senaats-besluit regtvaardigt op eenigerlei wijze, het decreet van 5 January. Men noemt den heer Adolphe Barrotthans gezant in Spanje en den heer de Maupas, gewezen minister van politie en oud gezant te Napelsals opvolgers van den heer Thonvenel te Konstantinopel. Daaromtrent zal echter wel geene beslissing worden genomen dan na de aankomat van den nieuwen minister alhier. Naar men verzekertwas graaf Walewski voor- nemenseene reis naar Duifschland te doen. Men meent echter te weten, dat de graaf, op het deswege te kennen gegeven verlangen des Keizers, zijne reis zou uitgesteld hebben. De generaal de Montauban vertrekt heden uit deze hoofdstad ten einde zich te Marseille in te schepen. In zijn laatst onderhoud met den Keizerzou Z. M. hem op dringende wijze hebben aanbevolen zich niet bljiten zekere J'a-'o'-f-1" by de expeditie in China te laten medeslepen. De heer de Talleyrand, gezant te Turin is naar de plaats zijner bestemming vertrokken. Te Straatsburg zal eene militaire geneeskundige school worden opgerigtwaarvan de leerlingen geca- serneerd zullen worden. Het gebouw zal 200 leer lingen een' directeur en een ganschen militairen staf bevatten. Men spreekt van de iSfnstaande verschijning eener brochure, getiteld Napoleon III en de geeste- telijkheid. Het is niet bekend in hoe verre de strek- king daarvan zal overeenkomen met dergelijke vroegere brochures. Het gerucht, dat ook de heer Thiers eene brochure zou uitgeven is ontstann, door dat eon boekver- kooper alhier hot voornemen had opgevatde rede over het Romeinsche vraagstukin 1849 door dien Staatsman in de Kamcr uitgesproken te herdrukken. Het is niet bekend of hij van dat voornemen heeft afgezien maar in alien gevalie is de heer Thiers daar geheel vreemd aan. Terwijl het Keizerlijk gouvernement alles tracht in het werk te stellen om een' middenweg te volgen ten aanzien van de eischen der Italiaan- sche Staten aan de eene en de onverzettelykheid des Pausen aan de andere zijde, schijnt men evenzeer vast besloten te hebben godsdienstige bewegingen liier te lande met kracht tegen tegaan. Veel indruk heeft daar omtrent gemaakt een zeer belangrijk artikel in den Con- stitutionnel van gisteren, betreffende de in Fraukrijk bestaande genootschappen van liefdadigheidwaarvan eenige, o. a., in het departement der Seine, onder- scheidene millioenen ontvangen. Genoemd artikelis volgens den Constitutionnel, eene indirecte waarschuwing aan de onbedaehtzaraen gegeven, die van de liefdadigheid een werktuig van beroering zouden vvillen maken. Zoo die genootschappen zich, onder voorwendsel van philan thropic, op het domein der politiek lieten medeslepen dan zouden zij lain bestaan in gevaar brengen 'twelk slechts geduld wordt en geenszins wettig is. Een en ander slaat op eene inschrijving ten behoeve van den Paus welke op zeer uitgebreide schaal wordt georga- niseerd. De versehiilende genootschappen schijneu in- tusschen onderling oneens te zijn. Sommige vreezen vervolgingen van wege het gouvernement andere willen regtstreeks buiten het comitd om handelen In de Oostelijke provineien moeten o. a. bezeudingen van geld naar Rome zijn geschied. Een gerucht, gisteren alhier verspreid, heeft in de politieke wereld grooten indruk gemaakt, Damelijk de terugroeping van den generaal de Goyon, die door den maarschalk Canrobert zou worden vervangen.De benoe- ming van dezen laatsten zou van beteekenis zijn, vooral indien men die in verband brengt met de terugkomst van den maarschalk Vaillanten de bewegingen der Fransche troepen waarvan brieven uit Milaan gewagen. De bezetting van Rome zou alsdan aanzienlijk worden verstcrkt. Van een anderen kant wordt ook gezegd ofschoon dit allezins bevestiging verdient, dat onder- scheidene Engelsche schepen, in de Middellandsche zee gestationneerdte Ancona voor anker zouden komen. Men meldt, dat de Groothertogin Stephanie van Baden die zich te Nice bevindtvrij ernstig ongesteld is. Men heeft de tijding ontvangen, dat het tractaat tusschen Spanje en Mexico geratificeerd is. Prijs der advertentien van 1 6 r eg els f 1.80, elke regel meer 25 centsbehalve het zegel. Groote letters naarmate de ruirnte, welke... zij besktau. regelregt Wanneer de openbare meaning omtrent eenige zauk zekere rigting volgt.dan wordt die zaak door allerlei geruchten soma op bespottelijke wijzevergrooten beschouwt men reeds als een fait accompli, wat welligt een oogenblik besproken maar waarvan de verwe- zenlijking nog verre is. Zoo was naauwelijks, te regt of ten onregte, melding gemaakt van een mogelyk later vertrek des Pausen naar Gaeta, en welligt van daar naar Majorka [een en ander reeds in one vorig nommer onder de telegraphische berigien tegengesproken)of men liet daarop het gerucht volgen van eene vlugt des Pausen uit hoofde eener te Rome ontstane beweging. Dit gerucht, reeds onaamiemelijkomdat er eene Fransche bezetting in Rome ligi, is niet aileen ge heel uit de lucht gegrepenmaar men kan boVendien, op grond van brieven uit die stad verzekeritndat de Paus geheel anders denkt. Bij het onderhoud, 'twelk de generaal de Goyon onlangs met Z. II. moet gehad hebben zou hij Pius IX van de ondersteuning van Frankrijk verzekerd hebben, om zich in de hoofdstad te handhaven. Hij moet intusschen gevonden hebben, dat de II. Vader vast '.nil.,!,... mo le veriaten waarop overigens zyue veiligheid volstrekt geen gevaar loopt. De Paus ontveinst zich de gevaren niet, aan een vertrek uit Rome verbonden, en hij moet dan ook besloten hebben, lievcr op hc-t Vaticaan te sterven dan voor de revolutie te wijken. Te Parijs verzekerde men dat het Ivabinet der Tuilerien terwijl het met het Engelsche gouverne ment, tot regeling der Italiaansche quaastie onder- handelt, tevens tracht zich met Oostenrijk nopens een ultimatum, aan den Paus te verstann. Men weet dat laatstgemeld Rijk de noodzakelijkheid tot hervor- mingen niet ontkent, ofschoon wetende, dat zij on- mogelijk zijn, of ten minste dat het pauseljjk bewind daartoe niet zal overgaan. Zou nu gelijk mede het gerucht te Parijs liepde maarschalk Canrobert belast zijn, dit ultimatum ('tzij men het daaromtrent met Oistenrijk eens is of niet) aan den II. Vador over te brengen? Zou men, door zoodanig hooggeplaatsl per- soon met de zending te belasten, den Paus een laatste bewijs van eerbiedvolle toegevenheid willen geven hetwelk hij niet zou kunnen afwijzen zonder zich aan de grootstc gevaren bloot te stellen Wie zal het be- slissen. De vrienden van den maarschalk spreken alleen van zijn vertrek naar Nancy, welligt slechts om het geheim te bewaren. In tegenspraak met de geruchten te Parijs ver spreid en welke ter naauwernood vermelding ver- dienen waartoe nog behoortdat Rusland zich met Pruissen zou verstaan hebben tot hervatting van het denkbeeld van een Congres kan gemeld worden, dat het Bet'lijnsche Kabinetwel verre van aan een Congres te denkende verdaging daarvan als eene gelukkige geheurtenis beschonwt. Dit is ook het denkbeeld van aliendie zich niet door politieke driften latende medeslepen met aandacht de gebeur- tenissen in Europa nagaan. Een Congres vooronder- stelt eene stilzwijgende ot bepaalde eenheid van inzigten omtrent zekere punten. Thans wist men echter, dat er omtrent de belangrijke punten verschilja onop- losbaar verschil bestoad. Waartoe dan bijeen te komen als men vooraf weetdat men niet meer dan drie zit- tingon zal houdenen dat, wel verre van de partijen tot elkander te brengen de vergaderingen niet zouden strekken dan om liaar te verbitteren tegen elkander in hot harnas te jagon en in voor hare waardigheid valsche position te brengen? Het Europesche publiek had te zeer op de weldaden van het Congres gerekend het is niet meer dan billijk dat die illusien een weinig worden weggenomen en dat het begrijpe, dat hot welligt aan een groot gevaar ontsnapt is, indien hot Congres, in plaats van tot den vrcde tot den oorlog geleid had. De bouwsioffen tot zoodanige uitkomst ontbraken niet. De beruehte brochure; de Paus en het Congresheelt dit goede uilgewerkt, dat zij als 'tware lieht over de gevaren van den toestand verspreid heeft. De Kabinetten hebben den afgrond gezien, welke hen drqigdezij hebben be- grepen dat het verstandigste besluit was, de oplossing der moeijelijkhedenwelke door hunne tussehenkomst slechts konden verergeren aan don tijd over te lateu Het Congres is dus onbepaald uitgesteld, on ofschoon nog niets van de gezindheid van het Petersburger Kabinet bekend is mag wel worden aangenomen, dat het, even- min als dat van Berlijn het initiatief zal nemen van een voorstelwaardoor de toestand wel verre van vereen- voudigdniet dan ingewikkelder zou kunnen worden. De Banlc- und Handelszeitung behelst een schrijven

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1