N11. Vrijdag, 13 January, 1860. IS ilTEML AI n. neciTSCiiLAitn. NSGMVENHAGE Dit Dagblad verschijut dayelijksuitgenomen Zoi^- en Pvestdagen. frig's per drie maaiiden f 5. franco per post f 6. Uneven, siuUen Yr a n C o* dan Dagblad. en 't nu vertenUen Prijs tier adverteidien van 1 G regels f 1.150, tike ip'dit B«53i-repel meer 25 cents, behalve het iegeL Qroote Weenen 10 Jan. Sedert Keizer Napoldon zich met. Engeland tracht te verstaan, ten einde tot eene oplossing van bet Italiaansche geschil te gerakenvleil men zich hier met eene meerdere toenadering tot de beide Noordschot Mogendheden en zddvcr gaat hier de verblinding bij onze staatsliedendat zij in vol- len ernst reeds drifcsnpn van de vernieuwtng der heilige aliiantie. Men vergeetdat het Prtiissen van vooiheen en thans ecn groot verschil oplevert. De kleine partij .van de N. Pr. Zeitung uitgezonderdis men daar met den tijd medegegaan en huldigt men geenszins de middeleeuwen. In Rnsland is de wijziging van denkbeelden, sedert die aliiantie tot stand kwara, nog veel grooter. Een verlicht Vorst als Keizer Alexander, zal er nooit toe overgaan, zich aan te sluiten aan de verouderde begrippenwelke hier door de Iiegerings- personen worden gehuldigd en welke langzaam maar zeker den ondergang van het eens magtige Keizerrijk voorbereiden. Sedert de bekende brochure ook in Venetie is verspreid geworden is de opgewondenheid der be- woners tegen het huis Ilabsbnrg nog toegenomen. A1 Wat Oostenrijksch is, wordt met blijkbare minachting en tegenzin bejegend. Geen Italiaan zo« het wagen, open- lijk met een' Oostenrijker te spreken zijn goede naam zou verloren en alle gezelschappen voor hem gesloton zijn. Het lot der aldaar aanwezige Oostenrijksche officieren en soldaten is dan ookalles behalve benijdens- waard. Zij staan aan velerlei beleedigingen en blijken van minachting bloot, zonder dat zij de daders kunnen treffen daar de manilestatien hoe vijandig ook altijd in een' vorm plaats hebben welke geene vervolging kan uitlokken. In dien stand van zaken willen snkele niet helder- ziende rnannen, dat onsgouvernement vnj willig afstand doe van dit overschot der Italiaansche bezittingen des noods tegen aanzienlijkegeldelijke schadeloosstelling. In de Keizerlijke kringen wil men echter niets van zoodanige transactie weten evenzeer als men in der tijd de hertogen door verkeerde raadgevingen tot volharding van hun, het volk vijandige, stebel heeft bewogenevenzeer is men geneigdom die zelfde volharding in de kroonlanden in practijk te brengen Of de ondervinding ook geleerd heelt, dat die raad gevingen tot eene noodlottige uitkomst hebben ge- leid dit doet niets ter zake het beginsel der legi- timiteit moet tot in het uiterste volgehouden worden. Aan die halstarrigheid heett men het dan ook te danken dat de wereldlijke magt van den Paus ernstig bedreigd wordt. Van hier uit worden allerlei aanma ningen aan het Pansselijk bewind gezonden om vol te houden en niets toe tegevenen die raad gaat vergezeld van c[e belotte van hulp. Deze werd echter indertijd ook den Hertogen toegezegd toch verloren zij hunne troonen. Ongelukkig vinden die raadgevingen te Rome een maar al te geopend oor en dragen zij de sympathie van Kardinaal Antonelli en zijne partij tezeer weg, om niet gevolgd te worden. Het er echter ver af, dat men dienaangaande te Rome eensgezind is. De prelaten, die bij den aanvang der overwinningen van de ver- bouden legersden raad van Keizer Napoldon wilden volgen, om toe te geven aan toen nog zeer gematigd eischen, ti eden thans weder meer op den voorgrond.Het is niet de Paus maar Kardinaal Antonelli, dietegenover Napoldon staat en hier twijfelt men er niet aan, dat laatstgenoerade ten slotte zal overwinnen. De Paus zal blijven, doch zijne omgeving zal gewijzigd worden zoodra men ziet dat Keizer Napoldon sterk genoeg is om alles wat tegen hem in beweging wordt gebragt te weerstaan. Dat hij dit zijn zal, geloolt men hier vrij zekerdaar de magtige Gallicaansche Kerk zich als Gdn man om zijnen troon schaart en zoodoende blijken geettdat zij niet vergeten heeftal de vernede- ringen, welke zij in de laatstejaren heeft moeten ver- duren, z66 zelfs, dat een Aartsbisschop openlijk heeft moeten onderdoen voor den journalist Veuillot die tijdelijk zijne pen aan de belangen van kardinaal Antonelli en diens partij heeft geleend. F B 1 IV K B IJ K. ffarijs 11 Jan. Bij de revue, welke ter eere van Z. K. II. den Prins van Oranje op het plein der Tui lerien is gehouden bevond H. M. de Keizerin en hare dames zich op het balcon van het paleis, om het militair schouwspel gade te slaan. Ditmaal was de Keizerl. Prins niet aan hare zijde, maar woonde hij, voor het eerst op een klein p.aardje de revue bij. Z. K. H. was bij deze gelegenheid in de korporaals-uniform gekleed. Hij werd door de troepen met luide vivat's begroet. Bij het defileren stond de Prins van Oranje aan de regt.er- de Keizerlijke Prins aan de linkerzijde des Keizers. Olschoon de Italiaansche aangelegenheden al- hier bij het publiek grooten indruk makenmerkt men op, dat men in do gouvernements-kringen de mken veel bedaarder opneemt en met kalmte den uitslag van al die conflicten afwacht. Dit verklaart zich welligt door een woordnaar men verzekert door een doorluchtig persoon uitgesproken en strek- kende tot bevestiging van hetgeen bereids medegedeeld nopens de bezorgdheid, welke de toestand in hot Oosten verwekt. Uit gezegd woord zou op te maken zijn, dat zoo de Italiaansche aangelegenheden tot een einde gebragt zijn, de gouvernementen en do diplo matic zich op nieuw voor het Oosten in de weer zullen moeten stellen. Men heeft opgemerkt, dat, behalve het Journal des Debats, al onze andere dagbladen met inbegrip zelfs van den Univers geen woord spreken over het gewigtig incident der Pauselijke aanspraak. Nil de Moniteur echter het woord heeft opgevat, zullen zij wel spoedig het stilzwijgen afbreken. - Men wil weten dat de heer de Mornymet het oog op de inwendige moeijelijkheden door de gods- dienstige gisting veroorzaakttot het bewind zou ge- roepen worden niet als minister van binnenl. zaken maar in eene groote exceptionele betrekking. Naar men- zegt, is hot veihrek van den heer Thouvenel uitgesteld hij zou zich eerst den 20 inschepen. Men verzekertdat vele notabiliteiten der bo- houdende partij en zelfs vele aanzienlijken uit de voorstad St. Germain zich bij den heer Walewski inschrijven, dien zij beschouwen als een martelaar van het Pausdom. Die demonstratien zijn te dwazer, naar- dien de graaf in de beste verhouding tot den Keizer is geblevenen hij elk oogenblik wederom deel kan uitmaken van eene nieuwe ministeriele combinatie. - Men spreekt van eene waarschuwingwelk eon legitimistisch dagblad zou ontvangen hebben. In het gisteren avond uitgekomen dagblad wordt zulks echter niet bevestigd. De Echo de la Frontiers van Valenciennes heeft eene waarschuwing bekomen. Ook tegen andere legitimistisoheen ultra-montaansche bladen worden der- elijke maatregelen en zelfs sehorsing aangekondigd. De abt Sissondirecteur van den Ami de la Religion tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens de mededeeling van een valschen brief van Victor-Emanuel aan Napoldon III, is niet in appel gekoraenen heeft zich dezer dagen naar de conciergerie begvenom zijne straf te ondergaan. Men heeft echter geweigerd hem te ontvangen en hem te kennen gegeven, dat het nimmer in de bedoeling van het gouvernement gelegen heeft, hem gevangenisstraf te doen ondergaan. Men verzekertdat de heer Cobden met onze ministers onderhandelt ten einde eene verlaging in het Toltarief te erlangen. Op de begrooting voor de Keizerlijke drukkerij komen 10,000 fr. voor tot aansehaffing van Chinesehe lettersoorten. De berigten uit do departementen omtrent den handel zijn niet voldoende. De onzekerheid in de poli- tiek heeft in het begin van het jaar den verkoop van artikelen van weeldo zeer gedrukt. De speculatie op de granen is dood ten gevolge der schaalregten. Er is ook vermindering in alle takken van uitvoer. I X A L I Het gewigtige nieuws van den dag is het scherpe antwoord, door den Paus gegeven op de eerbiedige aanspraak van den generaal Goyonbij gelegenheid van den Nieuwejaarsdag. Do indrukdoor het bekende artikel van het Dagblad van Rome van 30 December te weeg gebragtwas nog niet verflaauwd, toen de tekst der op Nieuwejaarsdag uitgesproken woorden een' toe- stand verraadde welke do ernstigste gevolgen na zich zou kunnen slepen. Zij die de gebruiken der Romeinsche kanselarij kennen, hadden op die laatste manifestatie niet gewacht, om in gemeld dagblad regtstreeks de persoonlijke tusschenkomst des Pausen te zien. Men schijnt stellig onderrigt, dat de Paus zelf de steller dier nota geweest is; daarin vindt men geenszins den stijl van den Kardinaal Antonelli terug. Een dag blad uit Genua doet daarbij opmerken dat op den dag toen het artikel in het Dagblad verscheen, daarin bij uitzondering de woorden officieel en niet officieel letters naarmate de ruimte, welke zij bestahn. gcdeelte waren weggelaten en het artikel aan liet hoofd van het Dagblad was geplaatst. Gelijk gezegd is waren de woorden van den generaal Goyon hoogst eerbiedig hij was zoo terughoudend mogelijk geweest nopens het staatkundig vraagstuk, doch dit heeft den Paus echter niet beletin eene zinsnede der rede van den generaal een voorwendsel tc vinden om tegen dc beruchte brochure to protestereu. Hij heeft er zich niet alleen bij bepaalddie brochure een toonbeeld van huichelarij en een schandelijk weelscl van tegenstrij- dighedon te noemen, maar hij heeft ook de hoop uitgedrukt, dat de beginselen van dutgesclnift plegtig door Keizer Napoldou zotlden worden vcrloochend en hij heeft daarbij gcwczcn op stukken welkohij op een ander tijdstip van het hoold van het Fransche gouverne ment had ontvangen dn waarin de leerstellingen der brochure ten stelligste wordenveroordeeld. Dat antwoord des Pausen, in het Fransch uitgesproken is eerst den 3 door het Dagblad vanRomemedegedeeld. Men meende aldaar, dat dit uitstel van 48 uren een gevolg was van eene poging, om die openbaarmaking te voorko- men ten einde daardoor den toestand niet te verslim- tneren doch de Paus heeft den Keizer der Franschen openlijk in de gelegenheid willen stellen zich omtrent de brochure te verklaren en haar te loochenen. Deze handeling des Pausen bewijst intusschen dat hij van zijne zijde besloten heeft, voistrekt geene concessien te doen. Heeft men te Parijsten gevolge van dat indirect maar daarom niet minder categorisch ultimatum afge- zien van.het deukbeeld, om den maarschalk Caurobert met eene bijzondere missie naar Rome te zendetizoo als aanvankelijk werd verspreid lnderdaad zoude, na de woorden des Pausen elke poging om hem tot eene transactie over te halen nutteloos zijn. Zoo veel is zeker, dat de maarschalk zich niet derwaarts rriaar naar Nancy begeeltzoo als het Parijssche ministeriele orgaan de Patrie aankondigt. Wat verder den toestand, naar aanleiding der zen- ding van lord Cowley naar London, betrefl, bevestigt het zich dat men veel te vooibarig is geweest met de vermekling, dat de edele lord bereids in zijne zending geslaagd was, in dien zin dat er algeheele en uit- sluitende verstandhouding tusschen de FYansche en Engelschegouvernementen zou bestaan, tot regeling der Italiaansche aangelegenheden. Het Engelsche ministerie, al dacht het ook geheel eenstemmig, zou zich niet zonder medewerking van het Parlement hebben kunnen binden daargelaten, dat men ook niet zonder het overige Europa zou kunnen handelen. Het schijnt echter, dat men zich voor het oogenblik van de zijde van Groot-Brittanje zal bepalen bij eene ineer officiele erkenning van het beginsel van non-interventie in Italic, doch zonder zich nu reeds te verbinden Frankrijk te volgen wnn- neer hettot handhaving van dat beginselzou ver- meenen de wapenen te moeten opvatten. Dit laatste intusschen is niet zeer waarschijnlijk. Eene zeer duidelijke en plegtige verklarir.g der twee groote Westelijke Mogendheden zal voldoende zijn om de onathankelijkheid van Italie te verzekeren. Men zegt wel, dat de Keizer van Oostenrijk het plan zou hebben om het wereldlijk gezag des Pausen met de kracht der wapenen te ondersteunenmaar de in wendige moeijelijkheden van dat Rijk zijn te groot dan.dat men aldaar anders op oorlogvoeren kan denken dan tot verdediging zijner eigene bezittingen. Men ver- haalt ook, dat bij het Russische Hof meeningen tegen de brochure zijn geuit: men zou aldaar van oordeel wezendat daarin het regt tot den opstand te zeer wordt'goedgekeurddoch die tegenstand van het Kabinet van St. Petersburg kan thans niets bedreigends uit een practisch oogpunt hebben. Hoezeer de andere landen de toepassing van het beginsel der volks-souvereiniteit mogen afkeuren zullen zij daarom niet blind zijn voor de gevaren welke er in gelegen zijn om de kracht van dat beginsel te miskennen. Het is thans niet meer de vraag of de Paus de Legalien zal behouden maar door wien en door welke middelen zij hem zullen teruggegeven worden, en vooral hoe hij ze zou kunnen behouden. De Italiaansche onathankelijkheid schijnt inderdaad ovoral te zullen zegevieren waar zij gepro- clameerd is. Men mag ook niet uit het oog verliezen dat de inzigten in de bekende brochure uitgedrukt evenzeer als de brief van den Keizer der Franschen in den Moniteur (zie ons vorig nommerin den tegen- woordigen staat van zaken voor de belangen van den H. Stoel veel gunstiger zijn, dan de ondoordachte eischen zijner aanhangers. Door zich niet te vergenoegen met hetgeen heden nog mogelijk isloopen zij gevaar alles

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1