ekgeland. B1I1EILA.1 I). KOLOIIEI, te verliezen, en zoo liet Hof van Home in zijn' tegenstand volhardt, zal het welligt zijn algeheelen val verhaasten en de wenschen zijner hevigte vijanden in de hand werken Uit Napels wordt gemeld, dat de tweede gevol- magtigdedie zich naar Parijs moest begeven zijn vertrek onbepaald uitgesteld heeften dat Napels op het voorbeeld van Rome en Oostenrijk vooraf inlich- tiDgen verlangdeevenzeer als vaststelling der grond- slagen. Het observatie-leger bleef gewapend in het gebergte op de grenzen maar iedereen begreep dat dit niet kon durenen men verwachtte dat Garibaldi, ofsehoon voor het oogenblik verwijderd eensklaps en wanneer er eenige crisis ontstondwederom te voor- schijn zou treden. Te Milaan sprak men van zijne benoeming als inspecteur-generaal van al denationale gardes in Lombardije. Alexander Dumas is te Turin zich naar Lom bardije begevende, om aldaar de slagvelden van Magenta en Solferino te bezoeken. Londen 10 Jan. Men is hier zeer tevreden over den loop, welke de gebeurtenissen nemen. Sedertgraaf Walewski van het bewind is geraaktvleit men zich met eene meer opregt gemeende alliantie met Frankrijk want l^oe uittartend sommige dagbladen ook tegenover Keizer Napoldon hebben gehandeld, het is een stellig feitdat de groote meerderheid der bevolking geene sympathie voor een oorlog met Frankrijk heeft. Onder de dagbladenwelke hunne ingenomenheid met de gewijzigde staatkunde des Keizers Iuide ver- kondigen bekleedt het orgaan van lord Palmerston de Morning Posteene eerste plaats. Reeds is per telegreaf melding gemaakt van het artikel in genoemd blad waarin gezegd wordtdat Keizer Napoldon geweigerd heeft om ter wille van het Hof van Rome, de brochure van den heer Lague- ronnibre te verlochenen. In dat artikel leest men o. a. «Het is klaarblijkelijk, dat Keizer Napoldon zich van de mate van kracht der vijanden wier verbolgen- heid hij heeft gaande gemaakt, volkomen heeft ver- gewist. Het is in de daad als of wij een voorval uit de geschiedenis van de kerkhervorming of van den dertigjarigen oorlog lezen, wanneer wij hooren dat de Pauselijke nuntiussen krijgsvolk aanwervendat de kardinaal Wiseman aan Zijne Heiligheid eea legioen Iersche soldaten beloofd heeft te leveren, datuitler- landBeijeren en de Katholijke Stalen van Duitschland geld aan de Pauselijke schatkist toevloeitmaar dat Rome, hoewel alzoo geld ontvangendegroot gebrek aan manschappen heeft. Van veel meer beduidenis en zekerlijk in het oog van Keizer Napoldon van veel grooter gewigt is het feit, dat de Aartsbisschop van Parijs, de bisschop van Troyes en andere Fransche praelaten sedert de verschijning der brochure herderlijke brieven hebben uitgevaardigd, waarin zij, benevens diepen eerbied voor den Heiligen Stoelvolkomen ver- trouwen op de bedoelingen van Keizer Napoldon be- tuigen. De oude zuurdeesem der Gallicaansche kerk is weder aan het gisten. De strijd zal niet enkel tiis- schen de zonen der kruisvaarders en de zonen van Voltaire, maar ook tusschen deleerlingen van Bossuet en die van Bellarminus gevoerd worden. Doch wij dienen ons geene tegeringe voorstelling van de magt en hulpbronnen des pausdoms te vormen. Eene instellingwelke in het hoofd en het gemoed van zoo veel millioenenmenschen wortel heeft geschoten wijkt niet voor de gewone krachten van politieken of zedelijken aard, welke op staten en rijken werken. Wij verwachten wel niet dat het Iersche legioen van den kardinaal Wise- Man de kans ten gunste van den Paus zal keeren doch de bijzondere aard der dreigende botsing, de omstandig- lieid dat Rome's belangen thans in Italie zelf vooral ge- vaar loopen, zal Rome ongetwijfeld tot eene aan het be- denkelijke der krisis geevenredigde krachtsinspanning nopen. Deltalianen, welke in de politieke beproevingen reeds zoo veel gematigdheid bezadigdheid en eenstem- migheid hebben aan den dag gelegdbehooren in de hardere beproevingen, welke zij misschien zullen hebben door te staan dezelfde geestkracht te betoonen. Zij zullen weldra worden geroepen om te kiezen tusschen hun vaderlandhetwelk zij trachten vrij te maken, en hetgeloof hetwelk zij zouden willen behouden. Zij z\]n niet tegen het geestelyke hoofd hnnner godsdienst in opstand gekomenterwijl zij zich aan deszelfs wereld- lijke magt onttrokkenmaar hij zal ongetwijfeld ver- klaren dat het herstel dier wereldlijke magt in zijn oog het eerste en onmiabare blijk hunner geestelijke gehoor- zaamheid is. 'IGRlVESiHMfE, 12 Januarij. Met goedkeuring des Konings is door den Neder- landschen Consul-Generaal te Bucharest tot zijnen Vice-Consul te Galatz benoemd deheerG. S. Vlastos. Bij besluit van den 7 dezer n°. 54, is aan den heer Mr. W. F. Rochussen HD. gezantschaps-secretaris te Parijsvergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder lste kl. der Lodewijks-ordehem door Z. K. II. den Groot- Hertog van Ilessen geschonken. Z. M. heeftbij besluit van den 17 Dec.jl. ,be- paald, dat het bedrag der schadeloosstelling wegen3 het gemis van fourages, aan de daarop regthebbende generaalshoofd- en verdere officieren bij het leger gedurende het jaar 1860 toe te kennen tegen zestig cents /0.60) per paard en per dag zal worden berekend. Gedurende de maand December zijn langs den Holl. spoorweg vervoerd 78,722 reizigers. De opbrengsten waren voor reizigers 60,106.87voor goederen f 23,372.76. Totaal f83,479.63. Sedert 1°. Januarij aantal reizigers 1,205,943. Opbrengst voor reizigers en goederen te zamen f 1,167,951.02. H. M. de Koningin en HH. KK. HET. Priis en Prinses Hendrik der Nederlanden hebben met HD. Hooge tegenwoordiglieid vereerd het negende buiten- gewoon groot vocaal en instrumentaal concert, gisteren avond door de Maatschappij u de Toekomstonder bescherming van Z. M. den Koning, in het locaal van den Koninklijken Schouwburg gegeven. De zaalbij- zonder voor dit Concert ingerigthet orchest op het tooneel en de plaats van het orchest met fraaije bloemen en gewassen versierd leverde een verrassenden aan- blik op. Alle rangen waren bezet, en zelfs in het or chest waren plaatsen gegeven. De groote verwachting, welke men van dit concert hadwerd verre overtroffen zelden hebben wij het publiek in zulk eene opgewondenheid gezien en geen wonder. Het gewoon Diligentia-orc\\est was versterkt door verscheiden liefhebbers en raeestersdie zelfs van naburige plaatsen waren herwaarts gekomen om door hunne talenten dit tot een liefdadig doeleinde gegeven concertop te luisteren. In de eerste plaats werd onder de leiding van den componistonzen stadgenoot Joh. J. II. Verhulstzijne zoo gunstig bekende prijs- symphonie uitgevoerd op eene wijze welke hem en het orchest alle eer aandeed. De indruk van dit toon- stuk was zeor groot; ieder gedeelto werd luido toe- gejuicht en bij. het einde werd de componist onder daverende by viilsbetuigingen terug geroepen. De beide OuverturesManfredvan R Schumann en Rienzi van Richard IFagnerieder van zulk een bijzonder karak- ter, werden, onder de leiding van den heer J. H Lubeck niet minder goed uitgevoerd en voldeden algeraeen. De solo-partijen werden voorgedragen door Mevr. Rosa de VriesEerste Zangeres aan de Italiaansche Opera te Amsterdam en den Heer F. Laub Kamer-Virtuoos van Z. M. den Koning van Pruissen, die hunne be- langelooze medewerking tot dit Concert op welwillende wijze verleenden. De eerstgenoemde begaafde artiste vond al dadelijk in de aria uit Semir amisvan Rossinigelegenheid haar uitstekend talent te ontwikkelen hare welluidende krachtige omvangrijke stem voortrefielijke methode en yerbazende bravoure, wekten de algemeene bewon- dering, ten blijke waarvan haar eene menigte fraaije bloemruikers werden toegeworpen. Niet minder schit- terde zij in het schoone Zwitsersche Lied van C.Eckert bij het einde waarvan, van alle kanten, de uitbundigste teekenen van goedkeuring als't ware losbarstten welke de opgetogen hoorders slechts noode tot dat oogenblik hadden kunnen weerhouden. De bravo'shet hand- geldap, het bis-roepen was oorverdoovendtoen haar door een der leden van het bestuur een lauwer- krani werd aangeboden en deze ver-dienstelijke zangeres nogmaals optrad en met begeleiding van piano°, op onvergelijkelijke wijze, eene Cavatina zong uit de Lucrezia Borgia. Toen haarbij bet einde daarvan namens het bestuur der Toekomstonder driewerf her- haalde fanfareshet eerelidmaatschap dezer Maat- schapp'y, door deberoerade Jenny Lind gesticht, werd aangeboden, steeg de geestdrift ten top en het geheele publiek deelde in deze welverdiende hulde. De veeds met zoo veel roem ^bekende violist F. Laub speelde het schoone viool-concert van Mendelssohn de (Meto-Faritaisie van Ernst en een Rondo de Concert van zijne compositie. Reeds bij het eerste stuk had hij door zijn meesterlijkgeacheveerd en gevoelvol spel zijne toehoorders in bewondering gebragten deze wist hij te boeijen en te doen stijgen bij ieder der door hero daarna voorgedragen stukken zoodat hem her- haaldelijk daverende bijvalsbetuigingen werden ge schonken welke bij het slot van het Rondo eene zeer piquante compositie, overvloeijende van de grootste technische moeijelijkheden, geen einde schenen te zullen nemen, toen ook dezen hoogst verdienstelijken kunste- naar namens het bestuur een lauweikrans werd vereerd. Hij betuigde daarvoor zijne erkentelijkheid door met accompagnement van piano, nog op voortreffelijke wijze een solo voor te dragen, welke niet minder bijval vond dan zijne vroegere stukken, en algemeen waren de bewijzen van deelneming, toen ook hem het lid- maatschap der Maatschappij werd aangeboden. Zeldzaam brengen artisten hunne hoorders in zulk eene geestdrift, maar ook zeldzaam worden artisten z66 gevierd Mevr. Rosa de Vries en de heer F. Laub hadden niet alleen een succes d'estvne, maar een wezen- lijk succes d'enthousiasme. Dit Concert behoorl tot de merkwaardigstetot dusverre door de maatschappij de Toekomst gegeven, en het zal zeker nog lang in aangename herinnering blijven bij alien, die er bij tegenwoordig waren. betreffende de jeugd van Macanlay. Van zijne vroegste jeugd vertoonden zich reeds de sporen van een builen- gemeen overleg en genie en voornamelijk van dat 1 e - inneringsvermogen door welks levendigheid helder- heid en geschiktheidhij ieder verbaasde. Als knaap wilde hij zijne kameraden altijd geschiedenissen ui boeken verhalen. Hij konde toen de uitvoerigste verhalen uit de Duizend en eene nachtzoo vloeyend als Scheherazade zelf voordragen. Weinigejaren later deed hij hetzelfde met de romans van Walter Scott, waar van hij de handelingen karakters- en landschaps-schil- deringen bijpa even getrouw weergaf, als of hij het boek oor zich had. Dit waren echter alle geheime en profane uitspanningenwelke in het streng gods- dienstig yaderlijk liuis nooit werden aangemoedigd ja, naauwelijks geduld (zijn vader behoorde tot de°streng Schotsche Presby terianen zijn grootvader was leeraar in de Schotsche Kerk geweest en zijne moeder was eene streng geloovige kwakers dochter.) De Bijbel Bunyan s reis naar de eeuwigheid en eenige verouderd geschriften van godgeleerdenwaren de lievelings boeken der fatnilie. Maar bij zijnen onleschbaren dorst naar het dramatische, vond zijne phantasie in de allegorische voorstellingen der Heilige Schriftja zelfs in de litteratuur der Schotsche theologen, nog voldoende voedingsstof. Uit meni°j beschrijvende of critiserende plaats zijner geschriften welke als met bijbelteksten zijn doorweyenblijkt duidelijkhoe vertrouwd hij reeds van zijne jeugd met de bijbelsche spreekwijzen was. Hij zelf verhaalde, dat hij als kind voor iederen huisviiend een naam uit den Bijbel had gekozen. Den een noemde hij Mozes, den anderen Holofernes ofMelchi- sedek enz. Het Athenaeum is in zijn oordeel over den grooten afgestorvene vrij wat milder dan sommige dagbladen, wier staatkundige rigting invloed uitoefende°op hun oordeel. Als geschiedschrijver zegt het Athenaeum heeft hij weinige, als essayist geen gelijke. Ook als mensch wordt hij in het dikwerf zoo strenge blad zeer geprezen. Zijne weldadigheid kende geene grenzen en gipg zijn vermogen te boven toch deed hij alleen in Btilte wel. Purmerende 10 Jan. Een geruimen tijd ge- leden werd in de nabijheid van deze stad in den Pur- merlanderpolder op Keizerlust een diefstal gepleegd o. a. van eenige gouden en zilveren voorwerpenwaar van door de ijverige nasporingen van de justitie en politie de dader spoedig was ontdekt en aange- houden zonder de gestolen voorwerpen bij zich te hebben. In de gevangenis echter moet de dief verklaard hebbendat die voorwerpen door hem waren geborgen in den grond bij een boschje in het plantsoen alhier. Dientengevolge is heden door den officier van justitie in het arrondissement Hoorn het noodige onderzoek in het werk gestelden zijn de gestolen gouden en zilveren voorwerpen bij een boom, waaraan de dief een teeken had gegeven opgegraven en teruggevonden. Door den dagelijks verbeterenden gezondheidstoestand der militairen in het garnizoen te Leiden zal eerst- daags een groot gedeelte der aldaar uit de residentie gedetacheerde manschappen derwaarts terug worden gezonden. Naar men verneemtzal er in het begin der vol- gende maand in de zaal van het van ouds genaamd hotel la ville de Paris alhierdoor het schermcol- legie tot Nut en Vermaakeen assaut worden gegeven, voor welke gelegenheid door twee meesters vier zil veren medailies zijn geschonken waarvan er twee door meesters, en twee door jongelingen beneden de 16jaren zullen vertrokken worden. Deze medailies zijn, zoo wat smaak als kunstbewerking aangaat, zeer fraai ver- vaardigd en overtreffen die welke bij vroegere ge- legenheden zijn uitgereikt. Het Handelsblad zegt te vernemen dat eenige han delshuizen te Amsterdam het voornemen hebben om aan den Gemeenteraad een adres in te dienen en hem te verzoeken verdere krachtige pogingen aan te wenden om de zaak der doorgraving van Holland op zijn smalst te bevorderen zelfs met eenige geldelijke opoflFeringen van stads wege. Het Athenaeum een der bestecritische tijdschriften in Engeland deelt de volgende bijzonderheden mede Heden namiddag laat ontvangen wy via Triest per landmail tijdingen uit Batavia tot den 23 Nov. In der haast ontleenen wij daaraan het volgende: Bij het vertrek van den luit.-kolonel der infanterie J. C. J. Smitsmet een tweejarig verlof naar het Moederland (sedert alhier aangekomen), zijn aan dien hoofdofficier vele huldebetuigingen betoond. Te Batavia zijn de volgende tijdingen ontvangen van Bandjcrmasin Kolonel Andresen heeft de muitelingen, die hunne verschillende afdeelingen vereenigd schenen te hebben, aangetast. Er is hevig gevochten en de uitslag van den strijd was de zege onzer wapenen. De voornaamste hoofden van den opstaud zijn in onze handen gevallen. In dit gevecht heeft kapitein van Ooijen zich wederom zeer gunstig onderscheiden. Van onze zijde zijn een adjudant-onderofficierals officier dienst doende en eenige manschappen gesneuveld. Het verlies des vijands is ons niet bekend. De heer van Bentheimde vorige resident van Bandjermasingis te Samarang aangekomen. Op den 3 Nov. zijn te Bandjermasing aangekomen de nieuw benoemde Gouvernements - Coramissaris Nieuwenhuijzen en de commandant der troepen waar- nemend resident Verspijck. De kolonel Andresen heeft op den 7 Nov. zijne waardigheid van gouver- nements-commissaris en op den 8 daaraanvolgende, die van commandant der toepen in de Zuid- en Oo3ter- afdeeling van Borneo overgedragen. Palembang. In het landschap Pasumah Ajer Kroh buiten het eigenlijke gouvernements gebied gelegen hebben eenige verwikkelingen plaats gevonden. De doeson's Bandar Agongen Lawang Agongzijn met elkan- der in onmin geraakthetgeen een gevecht ten gevolge heeft gehad, waarbij drie ingezetenen van Bandar Agong zijn gebleven. Van wege het bestuur is het noodige verrigt, om dit geschil tot een gewenscht einde te brengen. Wester Afdeeling van Borneo. De rust werd in de maand October nergens verstoord. Zuid en Ooster Afdeeling van Borneo. In den nacht van| den 19 October jl. is eene colonne, bestaande nit 100 bajonetteneen houwitsereen handmortier met bediening en een detachement sappeurs, onder bevel van den kapitein van Oijen, van Martapoera opge- ruktom over Martaraman te Tjinta-Poeri te ageren, waar eenige muitelingen zich hadden verzameld. Op den 20 October zou de oorlogs-schroefstoomer Montrado naar Koetei vertrekken, om aldaar de vlag te vertoonen en des noods de aanwezige ambte- naren te beschermen van welko overigens geene be- paald verontrustende berigten waren ontvangen. Per telelegraaf, via Soerabaija is de tijding ont vangen dat op den 21 Oct. jl.de muitelingen te

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2