»ivvi:\iavi». man van dria zijden te gelijk aangevallen. De aan- vallers warden echter zeer goed ontvangen met verlies teruggedrevenuit elkander gejaagd en, voor zoover de invallende duisternis toelietvervolgdterwijl het bivouac verder niet meer werd verontrnst. Van onze zijde is geen verlies geleden en dat der opstandelingen is onbekenddoch moet volgeus later ingewonDen be- rigten nog al belangrijk zijn geweest. Men zegt dat bij deze gelegenheid een der voornaamste heethoofden van de Tana Laut, Hadji Mohamad Said van Sambas afkomstig doodelijk aan het hoofd gewond is. Den volgenden dag, nadat de kapt. Benschop met zijne colonne te Martapoera was teruggekeerd is eene andere colonne, van gelijke sterkte, onder bevel van den kapt. Schiff, naar Karang Intang gezondenmet last om er gedurende een vijftal dagen te verblijven en van daaruit naar Goenong DjabokKalangan en andere plaatsenwaarover de communicatie met Tanah Laut en Moening looptverkenningen te doenen die streken van opstandelingen te zuiveren. Tot den 31 October had deze colonne alleen te Karang Intang eenige muitelingen ontmoeten verdreven. De vermoeijende marschenwelke van dit aanhou- dend bestoken der muitelingen het gevolg zijn, hebben geene nadeelige gevolgen op de gezondheid der troepen gehad, die zeer bevredigend is. Japan. De Minister van Buitenlandsche Zaken is afgetreden en als zoodanig door twee Rijksraden vervangen. De kwestie omtrent het veranderen van het Japan- sche muntstelsel is geschikt, zoodat de dollar weder de waarde heeft van drie itsiboe's. Vermits het Ja- pansche gouvernement nog geen genoegzamen voorraad van laatstgenoemde muntsoort gereed had, is de dollar voor de aangegevene waarde gangbaar verklaard. Te Kanagawa werd het aan vreemdelingen toegestaan om bunne dollars naar de munt te Jedo te zenden ten einde daarvan itsiboe's telaten vervaardigen. De geldkaraer te Nagasaki echter verkeerdenadat bovengenoemde schikking was tot stand gekomennog een geruimen tijd in de grootste verlegenheid, zoodat zij het door haar uit- gegeven papierengeldon verschillig of zich dit in handen van Japanners of van vreemdelingen bevond, niet ver- zilverde, noch bij haar gedeponeerde gelden uitbetaalde. De ontevredenheid hierover te Nagasaki was algeraeen bij Japanners en vreemdelingen, en herhaalde pogingen van den Nederlandschen commissaris om degeldkamer tot voldoening harer verpligtingen te noodzaken leidden aanvankelijk tot geen gewenscht resultaat. De Japanners wilden geene dollars van vreemdelingen meer aannemen en zochten zich daarvan te ontdoen tot veel lagere prij- zen, dan waarvoor zij die van degeldkamer ontvangen hadden. Eindelijk mogt de Nederlandsche commissaris de verzekering van den Gouverneur van Nagasaki erlan- gen, dat een begin zoude gemaakt worden met uitbeta- lingen in Japansche munt, naarmate de geldkamer door aanvoeren van Jedo daartoe in staat zoude worden ge- steld. Door den Gouv.-Gen. van NeSrl. Indie zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Benoemd Tot consul- generaal der Nederlanden in Japanhet lid in den raad van justitie te BataviaMr. J. K. de Wit; tot kans. van den consul-generaal der Nederlanden in Japan, de ambt. lste kl. Mr. J. P. Metman, thans ter beschikking van den dir. van fin. met bepaling dat hij tevens zal uitoefenen de fnnctie van not., vendum., ambt. van den burg, stand en agent van de weesk.; Tot ads.-res. van Patjitan, de ads.-res. voor de pol. te Samarang P. J. Serldtot ads.-res. voor de pol. te Samarang, Mr. E. A. Loudon, laatst. lid in den raad van just, te Batavia: tot hoofdcomm. bij de dir. der cult., de contr. der 3de klasse bij de landelijke inkomsten en cultures Mr. W. B. Bergsma tot 2den subst.-griffler bij den raad van justitie te Batavia, de ambt. lste kl.voor de dienst in Neerl. Indie, Mr; W. de Geldertot contr. 3de kl.bij het binn. best, in de res. Palembang, de ambt. ter besch. van den res. aldaar F. E. P. van den Bossche tot pak- huism. by het zout-hoofd-ddpOt te Pakkies (Krawang), de ambt. op wachtg. L. J. TemminckJr.laatst post- comm. tevens pakhuism. te Palembang: tot seer, der resid. Probolingo, B. C. Nolthenius laatst. lste comm. bij de dir. der prod, en civ. magaz.tot civ. gezagh. der Zuider-distr. (Celebes en onderh.) de gewez. comm. voor de comptabiliteit op het bureau van den ads.- res. van Bandana (resid. Preanger-Regentschappen) J. W. Kroller; tot 2den coram, op het residentie- kantoor te Tjandjoer (Preanger regentschappen)de comm. op het bureau van den ads.-res. van Tjidatjap, A. Papo; tot lid van de comm. tot onderst. van behoeftige Cbristenen in de Soerabaijasche afd. M. van den Elzen, pastoor te Soerabaija tot contr. 2de kl. bij het binnenl. best, in de ads.-res. Benkoelen, de gewezen contr. 2de kl. bij de landel. ink. en cult., H. J. Kempees; tot translat. te Padang in de Eng. en Fransche talen, Mr. C. Vinju, in de Fransche en Hoogd. talen, J. J. de Weijer en in de Engelsche taal A. H. Intveld; tot stadsvroedmeesteres te Samarang T. L. A. Somer. BevorderdTot 3den comm. bij de dir. der prod, en civ. magazijnen de lste klerk bij die directie P. A. Fisser. Verleend: Een twoejarig verlof naar Nederland aan den seer, der resid. Probolingo G. L. von Valen- tiniaan den opz. lste kl. van de burg, openb. werken A. van Diggelen. Magtiging verleendTot de uitreiking aan J. Gro- neman eener acte van toelating tot de uitoefening der genees-, heel en verloskundige praktijk in de residentie Preanger Regentschappen en in het byzonder te Bandong. GesteldTer beschikking van den resident der Lam- pongsche districten de lste comm. bij de hoofdadm. der marine W. Mac Donald de klerk ten res.-kantore aldaar J. A. Neijs en de ambt. 3de kl, voor de dienst in Nedrl. Indie A. II. Helbachthans ter beschikking gesteld van den dir. der burgerl. openb. werken; ter beschikking van den res. van Timor om tijdelijk te worden belast met de functien van comm.-kash. aldaar, de ambt. op waclugeld A. O. Burgemeestrelaatst seer, en boekh. bij de weesk. te Amboina ter beschik king van den dir. van finant., de ambt. lste kl. voor de dienst. in Nedrl. Indie Mr. J. A. baron Taets ran Amerongen. Verklaard: Dat het aan A. C. de Burlet verleend ontslag uit de betrekking van zout-verkoop-pakhuism. te Samarang, moet beschouwd worden als te zijn eervol. Ingetrokkenhet aan J. Mostertbootsman bij het haven-depart, te Amboina op zijn verzoek verleende eervol ontslag uit 's lands dienstmet behoud van aan- spraak op pens., met bepaling, dat hij die betrekking zal blijven bekleeden de aan J. Groneman verleende admissie tot uitoefening der genees-heel- en verlosk. praktijk te Batavia de aan den ambtenaar J. C. van Schuijlenburch verleende admissie als translateur in de Fransche, Engelsche en Hoogduitschc talen te Padang. Ontheven eervol, van de waarn. der civiele geneesk. dienst in de afd. Grissee (resiii. Sourabaija)de partic. geneesheer Brandes; met magtiging om de aan hem uitgereikte acte van totaling tot de uitoefening der genees-, heel- en verloskundige praktijk in de afd. Grissee (Soerabaija) over te schrijven voor de afd. Modjokerto (resid. Soerabaija.) Ontslagen op verzoek eervolde Nederl. comm. in Japan, Mr. J, H. Donker Curtius; bij de comm. tot ondersteuning van behoeftige cbristenen in de Sou- rabaijasche afd.het lid C. J. H. Franssen. GoedgekeurdDat door den raad van justitie te Macassar is benoemd: tot buitengewoon subst.-griifier bij die regtb.buiten bezwaar van den lande J. W. riieunislste klerk ter griffie aldaardat door den resid. van Timor is ontslageneervolwegens vertrek als civiel gezagh. van de Solor eilanden de kapt. der inf. J. Hubeek en is opgedragen de betrekking van civiel gezagh. van de Solor eilanden aan den 2den luit. der inf. H. Demmeni, benoemd milit. comm. van Larantoeka dat door den directeur der cultures bij het kader der landel. inkomsten en cultures zijn geplaatst: in de resid. Rembang ter beschikk. van den resid. aldaar, de benoemde controleur lste kl. O. W. Swaving; in de res. Kediri, ter beschikk. van den res. aldaar de benoemde controleur 3de kl. S. K. van Aalstin de res. Soerabaijater beschikk. van den res. aid., de ben. control. 3de kl. W. A. de Kock van Leeuwen; in de res. Bagelen ter beschikk. van den res. aldaar, de ben. contr. 3dekl. J. C. Reinstin de res. Pasoeroean ter beschikk. van den res. aid.de ben. contr. 3de kl. Mr. C. M. Smulders in de res. Cheribonter besch. van den res. aldaar, de ben. contr. 3de kl. JA. Focquin in de res. Samarang, ter beschikk. van den res. aid.de ben. contr. 3de kl. Mr. A. M. Oudemans in de res. Probolingo ter besch. van den res. aid.deben. contr. 3dekl.Mr. 11. A. Blume; dat door den gouverneur van Sumatra's Westkust is benoemd tot vendumeester in de resid. Padangsche Bovenlanden, J. C. van Schuijlenburghseer, dier res. Militair Deparxement. Benoemd: Tot adsp. be- taalra. bij de milit. adm.de adj. onderoffic. van het garn. bat. der lste mil. afd. op Java, S. J. Osten tot magazijnm. bij het afd. kleeding magazijn te Padang (mil. ambt. 2de kl.)mil. ambt. 2de kl. E. Geluk, thans op wachtgeld. Bevorderd: Bij het wapen der artillerietot'lsten luit. bij het materieel, de 2de luit. J. Hofstede, van het materieel. Ontslagen: op verzoek, eervol, de kapt. der inf. F. H. D. Speltie. Vergund: De uniform aan zijn vroegeren rang ver- bonden te blijven dragen aan den, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms.mil. dienst ontslagen, 2den luit. der inf. J. L. 1'EpagnioI. VerleendDe rang van kolonel aan den pangeran adhipati anom Mangkoe Negoro Soedibjo Rodjo Potro Narendro Matarom to Sourakarta met bepaling, dat hij als zoodanig zal dragen den uniform van den gen. stafeen 2jarig verlof naar Nederl. aan den ridm. van het reg. Oost-Ind. cavall. P. C. Hoolboom; aan den adsp.-betaalm. der mil. adm. L. Barailen aan den opz. over de timmerl. bij den artillerie-constructie- winkel te Sourabaija, J. M. Huijsdens. Goedgekeurd: Dat door het milit. dep. zijn overge- plaatst bij het wapen der inf.: bij het 2de bat., de lste luit. A. W. van Riemsdijkvan het 7de bat. te Palembang; bij het 4de bat., de lste luit. P. L. J. Bogaert, van het 3de bat., de 2de luit. J. G. W. Sta- dermann van het garniz.-bat. van Celebes en onder- hoorigheden; bij het fete bat. (Ngawi), de lste luit. R. F. de Ravallet, van het 15de bat.; bij het 9de bat. (Zuid- en Oosterafd. van Borneo), de kapt. J. Epke, van het 8ste bat.; bij het 14 bat., de kap. J, Keijzer en de lste luit. J. B. van Overvostrespect, van het 8ste bat, en het garn.-bat. van Celebes en onderhoorigh.bij het 15de bat, kapt, B. Barneveld van het garn.-bat. van Benkoelen bij het garn.-bat. der 2de mil. afd. op Java (Tjilatjap), de kapt. E. Pauw van het 3de bat.bij het gum.-bat. van Celebes en onderhoorigh. de lste luits. L. A. van den Berg en H. J. van L?th resp. van het 14de en 7de bat.; bij het garn.-bat. der Moluksche eifanden (Banda), de lste luit. C. O. Croes van het 13de bat.; bij de garn.-comp. van Benkoelen de kapt. W. J. Visser en de lste luit. R. G. H. L. F. Tromphelerresp. van het 16de en lste bat. Marine Departement BenoemdTot baas-bank- werker bij de fabrijk voor de mar. en het stoomw. te Soerabaija, W. P. Kokonlangs uit Nederland aan- gekomen. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de comm. bij het mar. etabliss. te Soerabaija L. H. Zanthuis; de gew. klerk bij de directie van het marine etablissement te Soerabaija N. W. van Middelkoop. 'S GRAVENHAGE 13 January. Hedenzynde de Russische Nieuwejaarsdag, is er ten elf ure in de kapel aan het paleis van H. M. de Koningin-Moeder eene plegtige dienst gevierd welke door den Russischen gezant generaal Mansouroff, de leden van het gezantschap en de Russische onderdanen die zich in de residentie bevinden, werd bijgewoond des middags had er bij H. M. de Koningin-Moeder groot diner plaats. Men verneemtdat bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal onder anderen is ingekoraen het bij de behan- delingder Staatsbegrooting voor 1860 door den Minister van Justitie toegezegde wets-ontwerp tot herziening van het hier te lande bestaande hypothecairstelsel. De Hooge Raad, Burgerlijke Kamer, heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van het bestuur der domeinen eischert egen G. Reinders verweerder. Het betreftzoo als men weet eene actie tot opvordering van grondendie was afgewezen. De Hooge Raad heeft de beide middelen ongegrond ver klaard en derhalve het gedane beroep verworpen. Men verneemtdat de even voliedige als zeldzame verzameling van moderne Griekscho en Latijnsche dichtersuit de boekerij van Ds. van Voorstwelke te Amsterdamdoor den Boekhandelaar F. Muller verkocht wordtis aangekocht voor de Koninklijke Bibliotheek te 's Gravenhage. Door het bedanken van Ds. P. A. de Genestet als vaste leeraar bij de Remonstrantsche Gemeente te Delft, is eene vacature ontstaan, die echter in de eerstvolgende drie maanden nog niet zal worden ver- vuld. Gedurende dien tijd zullen de predikbeurten door predikanten der Remonstrantsche broederschap worden waargenomen. Op Vrijdagden 20 dezerzal aan het locaal van het 1 rovinciaal bestuur te Middelburg worden besteed de aan leg eener telegraaflijn van Bergen-op-Zoora over Iholen, Stavenisse en Vianen, naar Zierikzee, met het onderhoud tot Dec. 1860 en zulks in twee percelen. In de bijeenkomst van II. Ingelanden van den Haar- lemmermeer-polder van den 21 Dec., is o. a. aangekon- digd, dat de verhooging van de tractementen van den secretaris, en van den penningmeesterdoor de Ged. Staten goedgekeurd, door Z. M. den Koningisbekrach- tigddat de heer Ds. J. J. van Voorst op de u11 noodiging dezerzijds heeft verklaardvoorloopig als H. Ingeland te zullen aanblijven. D. en H. hebben de financiele berekeningen roede- gedeeld voor de verbetering van het stoomtuig de Cruquiuswaaruit blijkt, dat de daarvoor gevorderde uitgaven bedragen f 46,336 dat de dienst van 1858 eene bate heeft opgeleverd van f 25,544.29 welke be- schikbaar moet blijven voor de eerste uitgaven in 1860, en dat het alzoo noodig zal zijn om de resterende f 30,000 van de leaning van /"80,000, welke op de begrooting van 1859 voorkomen ma.ir niet zijn be steed thans op te nemen. De Vergadering heeft de vereischte magtiging daartoe verleend met verlof om in het- jaar 1860 voort te gaan met het daarstellen der beraamde verbeteringen en daaronder het verhoogen van den schoorsteen en de vereischte herstellingen. De voorzitter heeft medegedeeld, dat onderhande- lingen zijn aangeknoopt voor de onteigening van gronden voor het doortrekken van den Sloter-weg. De voorzitter heeft herinnerd dat, hoewel men een begin heeft gemaakt met de verbetering van de Cruquius D. en H. diligent zijn verklaard gedurende een jaar voor het indienen van een ontwerp ter verbetering van den polderdat echter de laatste dagen hebben getoond, dat het beraalingsvermogenbij plotselijken en zwaren regen ontoereikend is om van het water ontslagen tegeraken. Verscheidene leden hebben daar- mede ingestemd en te kennen gegeven even als des- knndigenovertuigd te zijn van de noodzakelijkheid tot het aanwenden van meer krachtige middelen tegen toevalligheden van weersgesteldheid waaraan zoo vele kostbare eigendommen geenszins op den duur mogen worden blootgesteld. De voorzitter heeft daarop te kennen gegevendat D. en H. deze aangelegenheid nader en breeder wen- schen te besprekenmaar vooraf het oordeel der vergadering willen vernemenof zij nu dadelyk een ontwerp verlangt, of hen andermaal diligent begeert te verklaren. Na breedvoerige woordenwisselingen heeft de heer Amersfoort voorgesteldhet dagelijksch bestuur te verzoeken een voorstel tot verbetering van den polder te doen, dadelyk nadat van de werking der nieuwe ketels van de Cruquius zal zijn gebleken en de voor een jaar verleende diligent-verklaring tijdelijk te ver- lengen. Bij stemming, hebben 7 leden zich voor en 7 zich^ tegen dat voorstel verklaarden is, ter zake van de beslissende stem van den voorzitter overeenkomstig het algemeen reglement van bestuur, besloten dat D. en II. reeds dadelijk zullen worden uitgenoodigdom het van hen te verwachten ontwerp, ter verbetering van den polderin te dienen. Aan de heeren van Stralen en v. d. Poll ishetonder- zoek opgedragen van de wijzeop welke men zich na de goedkeuring der reglementen van bestuur voor de Poel- en Rottepoldersin regten tegen de aanslagen en het afkoopbaar stellen van lasten kan verzetten. Uit Utrecht wordt aangaande het uurwerk op den domtoren het volgende geraeld «Het oude werksedert lang versleten kon aan zijne bestemming niet meer voldoen; veel tijd stond hetstil, bijna nooit liep het geregeld ook de overige uurwer-

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2