r¥°. IS. Zonriag 15 en Maandag 16 January. V ESRGADERING VAN van den GEMEEATERAAi) van 'SGRAYENHAGE, UITEiIL A A if). S£ g A A M A L A A It. DAGBLAD DIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE J) it Dagblad verschijnt dagelijks, uitgenomen Zon- en 1< eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. I'ranco per post f 6. Brieven slukken en aavertentien Iran c o acn 't L-rreau var dit Dogl'lad. Prigs der advertentien van 1—6 regets f 1.60, It regel meer 25 cents, behalve net zegel. Groote letters naarmeUe de ruimtewelke zij beslaan. op Dlngsdng, den 1? Januarij JLS60, des namiddags ten 1 ure. DVITSCHIiAND. We« nen12 Jan. De Ost. D. Post bohelst een schrijven uit Parijswaarin het volgende voorkomt betreffeinle het ontslag van graaf Walewski Zoo als bekend is, was graal Walewski onder Louis Philippe gezant in Florence. Daar leerde hij de schoone gravin Ricci kennen met wie hij in het huwelijk trad. De gravin is eene dochter van Prinses Poniatowski en dit geslacht dankt aan den Groothertog van Toscane, de erkenning van zijnen Vorstentitelwelke het door een ongelijk huwelijk verloren had. Deze familieis sedert met de rneeste trouvv aan het Toscaansche Huis ge- hecht en graaf Walewski is daarmede vereenzelvigd. De omstaudigheid dat aan Prins Poniatowski voor eenige maanden de bekende zending naar Florence werd opgedragenom den toestand aldaar op te nemen en voor de restauratie te ijveren, nadat reeds eene dergelijko zending van graaf Reizet was mislukt kan tot bewijs strekkenhoezeer graaf Walewski voor het Toscaansch Jiuis in de bres sprong. En inderdaad geloofde hij niets te vreezen te hebben. De Keizcr, die deze verhouding kende, liet graaf Wa lewski in zijne denkbeelden de verzekeringen welke de minister aan Vorst von MetternichMgr. Sacconi en amleren gaf, dat het verdrag van Zurich zou worden nageleeld vvaren eerlijk en te goeder trouw. Daar verscheen de brochureeven onverwacht voor den ministerals voor het publiek en voor geheel Europa eene verrassing even plotseling als do wending in Villalranca en als deze een gevolg van de voile autocratie des Keizers. Welke minister zou zich door zulk eene behandeling niet beleedigd hebben gevoeld Deschrik van den minister was mogelijkgrooter dan die van den nuntius. Zijn eerste stap was, om zijnont- slag te vragen aan den Keizer. Deze echter hield den tijd daarvoor nog niet rijp en stelde zijn' minister gerust, die daarop anderen weder gerust stelde. Maar tusschen zijn' meesterenhem bestond een geheim, dat gevoelde hij, dat gevoelde iedereen. Graaf Walewski is een man op uiterlijke pracht gesteld, en wie zijne beminnelijke echtgenoot slechts een of tweemaal heeft gezienis overtuigddat zij zich moeijelyk van het prachtige en met Koizerlijk weelde ingerigte hotel zou scheiden, om zich, gelijk hare voorgangsterde burggravin Drouyn de L'huys, in een klein hotel van den Faubourg St. Iionore terug te trekken. Desniettegen- staande verzekerde de graaf aan alien die over de brochure verontrust warendat zoo lang hij minister was,de daarin verkondigde beginselen totgeen regeringa- programma zouden verheven worden. Dit was echter reeds geschied. Op den 31 Dec. overhandigde Mgr. Sac coni den minister eene zeer ernstige nota van den Heiligen Stoelin welke" als voorwaarde de bekende eisch gesteld werd dat de Keizer het Pauselijk grond- gebied zou wanrborgen. De graaf overhandigde die nota nog denzelfden dag aan den Keizer, die haar in zijn kabinet terug hieldzonder zich daarover uit te laten. In de aanspraak op Nieuwejaarsdag maakte de Keizer daarop eene verzoenende toespeling. Inmiddels werd lord Cowley met eene zending belast, wier voile omvang, gelijk graaf Walewski zelf ge voelde, voor hem geheim werd gehouden. Zijn gevoel van eer zeide hem dat hij onder zulke omstandig- heden geen minister kon blijven; De Keizerwel verre van deri Pans eene concessie te doen, verlangde eene nota in geheel tegenovergestelden zin als de ontvangene. Toen vroeg Graaf Walewski nogmaalsom zijn ontslag. De Keizer, die daarop niet alleen voorbereid was, maar dit zelf verwachtte nam dat ontslag ontmiddelijk aan er bij voegende, dat het spoedig zou blyken, dat hij getrouwe diensten niet vergat. Den volgenden morgen verscheen het ontslag in den Moniteur en te gehjkertijd het decreet, waarbij op indirecte wijze een jaarlijks in- komen van 100,000 fr. aan graaf Walewski werd ver- zekerd. F S i H K R IJ H. Parijs 13 Jan. Het eerste bal eergisteren avond ten Hove gegeven, was zeer luisterrijk. De Keizerlijke quadrille was zamengesteld als volgtZ. M. de Keizer en II. Keiz. H. Prinses Clotilde H. M. de Keizerin en Z. K. H. de Prins van Oranjeals vis-a-visnaast HI1. MM., H. Keiz. H. Prinses Mathilde en de Vorst von Metternich; Z. K. H. Prins Napoldon en H. Keiz. H. Prinses Muratde heer Barocheen Mw. Firmin Rogier de maarschalk Magnan en de gravin Walewski; de heer Desambrois en 'de Prinses van Essling; de Prins Murat en de Vorstin von Metternich. Bij de receptie van het corps diplomatique, welke de opening van het bal steeds vooraf gaat, was ook de Pauselijke Nuntius tegenwoordigdie prelaat heeft zich langen tijd met HH, MM. den Keizer en de Keizerin onderhouden. Dit is niet onopgemerkt ge- bleven en heeft het gerucht bevestigd dat de Pans getracht heeft, den indrukwelke zijne aliocutie van Nieuwejaarsdag gemaakt had, te verzachten. Z. H. zou den heer de Grammont in een meer verzoenenden geest hebben toegesproken. De Patrie deelt hierom treat de twee volgende note's mede: De woorden, op de receptie van 1°. Januarij door den Paus uitgesprokenhebben in Frankrijk, onder alle klassen der maatschappijeen pijnlijken indruk ge maakt. De opregte Katholyken betreuren dien onge- wonen» uitval het levendigst, en wij achten ons gelukkig, te vernemen, dat de Paus, daags nadat die woorden in het Dagblad van Rome waren verschenen, zijn leedwezen daarover heeft betuigd, hetgeen overigens geheel overeenkomst met zijne groote goedheid en be kende uitmuntende bedoelingen.. «Het gerucht heeft zich heden ter beurze vergpreid, dat do Kardinaal Antonnelli zijn ontslag zou hebben inge- diend. Het zal ter naauwernood behoeven gezegd te worden, dat die geruchten vooral het laatsto, allezins bevesti- ging verdienen en dat zij welligt alleen het gevolg zijn van de kalmte en het groot vertrouwen in de hoogere kringen alhier aan den dag gelegd, nopens alles wat betreft de besluiten des Pausen en de houding der Fransche geestelijkheid iets waarop bereids ge- wezen is. Z. M. de Keizer is gisteren morgen naar Ram- bouillet vertrokkenom aldaar eene jagtpartij te houden. Z. M. werd des avonds teruggewacht. Lord Cowley is nog niet alhier teruggekeerd hij wordt morgen verwacht. Niet de Vorst von Metternich, maar zijn eerste secretaris, de graaf Ludolfis naar Weenen vertrokken. De Univers heeft gisteren, in den vorm van een brief een antwoord van den bisschop van Arras mede- gedeeld op de brochure: de Paus en het Congres. Het opstel van dien Prelaat onderscheidt zich gunstig van soortgelijke geschriften van anderen, door eene groote en IofFelijke geraatigdheid van toon. Men vindt er rede- neringen, in plaats van scheldwoorden. Hij beweert evenweldat het wereldlijk gezag des Pausen eene onvermijdelijke voorwaarde voor de onafhankelijkheid van het geestelijke is. Graaf Walewki heeft tijdelijk eene woning be- trokken aan de place de la ville Vevdque. Na Graaf Nesselrode heeft hij van alle staatslieden in Europa de meeste ridderorden. Hij heeft niet minder dan dertig grootkruizen. In den F'aubourg St. Honore bevindt zich eene Anglicaansche kerk waarvan de geestelijke, de heer Archer Gurneyvoor eenigen tijd is aangevangen ook in de Fransche taal te prediken daar or in deze hoofdstad vele Engelsche familien waren wier kinderen alleen Fransch verstaan. Het bestuur heeft echter het bezigen van de F'ransche taal in die Kerk verboden. /De Engelsche familien zijn daarover zeer verbolgen en het Journal des Debuts meent stellig te vveten dat dit verbod zal worden ingetrokken. Aan de Mogendhedenwelke op het Parijsch congres znllenvertegenwoordigd worden, is een bezwaar- schrift gerigt door de heeren Haas en Boonacker advocaten bij het Provinciaal Geregtshof van Noord- hollan,dwaarin zij zich beklagen, over de Spaansche rege- ringwelke hare pligten jegens hare schuldeischers niet nakomt en reeds sedert 25 jaren weigert de uitgestelde 3 per cents schuld van 1831 te betalen. Deze schuld is ontstaan uit eene leening door de Cortes gesloten. Do regering van F'erdinand VII wilde de geldigheid dezer leening niet erkennendocli achtte het in°1831 wenschelijk daarvoor vrijwillig eene schadeloosstelling aan te bieden. De Engelsche houders wezen die schade loosstelling van de hand en bedongen betere voor- waardenterwijl de FranscheDuitscheNeder- landsche en Belgische schuldeischers zich in het jaar 1831 weder van de toegozegde schadeloosstelling beroofd zagen. Sedert toch is die schuld niet meer onder de staatsschuld opgenomen noch erkend. Het geldt rene som van 5 millioen piasters. Gisteren werd ter beurze verzekerddat de entreegelden met 1°. February zouden worden afc;e- schaft. Dit is eene van de redenen der-rijzing gewee-t. De strafkamer van het hof van caseatio heeft gisteren do voorziening verworpen van mevr/.uw Lemoine, door het hof van assises van Indre-et-Loite, wegens kindermoordtot 20 jaren dwangarbeid vep- oordeeld. fc<I4.&.%'ESiaiA<«E 14 Januarij. Door Z. M. is bcpaald dat de militaire leden der militieraden die onlangs door Z. M. voor de zittingen van dit jaar zijn benoemd, bijaidien zij tot eeno andera bestemming mogten worden geroepenof bij onge'stelu- heid onmiddellijk zullen worden vervangen de hoofd- officieren die tot de corpsen de3 legers behooren door de oudste der op hen in rang volgende offlcieren en wel van hetzelfde corps waarbij zij dienen en de provinciale adjudanten, door hun opvolgerof door een der ofncieren van een der corpsen die in de boo, 1- plaatseu der provincien in gamizoen zijn. De Minister van Binnenlandsche Zaken heefthij ciiculaire van den 4 dezer, aan de Commissarissan des Konings (ter verdere mededeeling aau de gomeente- besturen) eenige voorschriften medegedeehl, be"rekkelijk de verzamelstaten van de bevolking der gemeente, met nitnoodigingvoor do naleving van haren inhoud do rneest mogelijke zorg te dragen daar dejuistheid der plaats gehad hebbende volkstelling geheel afhankelijk is van de naauwkeurigheid waarmede de verzamel- staton zullen worden opgemaakt. Men verneemt, dat de Regering haar ant woord op het verslag der Eerste Kamer van de Staten-Genoranl, nopens het wets-ontwerp betrekkelijk de spoorwegen, in gereedheid brengt on dat derhalve verslag en ant woord te gelijkertijd het licht zullen zien. Het antwoord zal eerianggereed zijn zoodat men het daarvoor houdt, dat de Eerste Kamer iu de eerste dagen van February het spoorweg-ontwerp zal behandefen. Eerat na den afloop daar van ziet men het bijeenkomen der Tweede Kamer te gemoet, die dan spoedig zal behandelen het ontwerp nopens de doorgraring van Holland op zijn smalst, waaromtrent mede de antwoorden der Regering in gereedheid worden gebragt. Het Prov. Geregtshof van Zuidholland heeft heden in de zaak van A. A. Kroeff, waarvan in de vorige week door de bladen melding gemaakt is, beslist dat het schijntdat degeint. het regt heeft gehad de zalm- steken te zetten waar hij dat gedaan heeft, maar dat in alien gevalle het zonder permissie zetten van zalm- steken die den bekwamen afloop van het water niet hinder!ijk zijn, niet valt onder het bereik der publi- catie van 1806. Dien ten gevolge heeft het Hof het vonnis van de regtbank te Brielle bevestigende, den geintimeerde van alle regtsvolging ontslagen. De puntenwaarover in den Gemeenteraad van Dingsdag aanstaande zal gehandeld worden zijn de volgende A. Het doen van mededeelingcn. B. Het deliberen over 1°. het voorstelbetreffende denonderwijzer Iv. Valken; 2 het voorstel tot af en overschrijving op de Ge- meentebegrooting voor 1859; o°. voorstel tot het ingebruik nemen van Rijksgrond in de voormalige Kloosterkerkstraat 4°. het advies der commissie in het geschil tusschen de eigenaren der percelen n"». 18 en 19 in het Wil- lemspark 5°. het onafgedaan gebleven gedeelte van het voorstel tot demping van eenige grachten 6 het voorstel tot het leggen van een breed riool in plaats van de gracht leidende achter den tuin van Kolonien 7 de on twerp- Verordening houdende voorschriften omtrent het gebrnik van de G'emeentewaag 8°. de ontwerp-instructie voor den waagmeester bij do Gemeentewaag. Wij laten hier de cijfers volgen omtrent het ge-

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1