TBLE&E&PHISOHE BEEISTM. LETTERKUNDIG GENOOTSCHAP BiiineeiIand«cSie Igeiirsberi^teEi. gftiiitenlaiMlsclie lleur§i>eiisten. D V EItT H i1 T I ft. MAATSCHAPPIJTot Nut van t Algemeen. MVeldadige Stadgenoolen brulk van de Wasch- en Badinrlgtlng alhierin liet jaar 1859. Mannen Vrouwen Totaal. Bade:*. 10677 3455 14132 Vrouwen Waschuren Waschhuis. 3720 10083 Do Baden zijn met 490 vermeerderdde wasch- vrouwen daarentegen 103 minder dan in het vorige jaar. Gebrek aan ruimer voorraad regenwater blijft voor het Waschhuis een bezwaar hetwelk een meerder gebruik in den weg is. Is de regenbak wel gevuld dan is de toeloop dadelijk grooter doch de voorraad weder te eerder op. Overigens blijft de Inrigting voort- durend bevredigend aan haar doel beantwoorden terwijl de inkomsten de uitgaven met een voldoend overschot dekken. Woensdag 11.werd het Instituut voor Jonge Pleeren van den heer Meskendorff, op het Kleine Looaan den Bezuidenhoutsclien Wegvereerd met een bezoek van H. M, de Koningin. Het behaagde H. M., gedurende meer dan een uur aldaar te vertoeven en deze Inrigting met de meeste belangstelling te bezigtigen. Van wege de Regering is aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal toegezonden een ontvverp van wethoudende btpalingen omtrent den accijns op het binn nlandsch gedisteleerd. De loting voor de ligting der nationale militie is dit jaar bepaald te Dordrecht, Maandag, 27Februarij; Rotterdam, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zatur- dag29 Febr., 1,2 en3Maart; Leiden, Woensdag en Donderdag, 22 en 23 February 's Gravenhage Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 22, 23 en 24 February Schiedam, Woensdag 29 February Delft Dingsdag, 28 Feb. enz. De opening van de zittingen der militieraden is bepaald als volgteerste zitting Maandag, den 13 February tweede zitting Maandag 19 Maart derde zitting, Dingsdag, 10 April en vierde zitting, Vrijdag, 27 April. Op den 13 der volgende maand zal alhier de open- bare aanbesteding plaats hebben van 80 Ned. ponden sulphas chinicus basicusbesterad voor Oostindie. In den avond van 8 January jl. werd alhier op het Spuiin den benedengang van een huiswaarvan de voordenr openstondter vondeling gesteld een kind van het vrouwelijk geslacht, oud naar gissing 5 it 6 maanden gekleed met een zoogenaamd kapertje van wit mousseline, een wit pikd manteltje met franje, een wit neteldoeksch mutsje met twee hoog strookjes kanten een wit pikd en een wit diemeten ondermutsje, een katoenen geruit wollen omslagdoekjeeen groen gebloerad mousselinen jurkje, een wit diemeten rokje, een wit katoenen halsdoekje, een wit gebreid borstrokje, een wollen gebreid borstrokjebeiden geraerkt L 4 een wit katoenen hemdje, een witte katoenen luyer, twee roode luijers een paar witten wollen kousjes gemerkt L. d. B. 6. en een paar gekleurde rokjes. Op het kind is gevonden een stukje papier, waarop geschreven staatJohanna Maarijia heet het kind gedoopt geriefermeerd is het gedoopt. Men leest in de Rotterdamsche Courant u Het Nieuw Amsterdarnsch Handels- en Effectenblad deelde or.langs het eerst mede, dat er eene wijziging in de spoorweg-concessie zou worden gebragt. Naar men ons nu verzekert, zal deze wijziging hierin be- staan dat aan de rivierovergangen bij Arnhemenaan den Moerdijk een derde voor eene lijn Maarsbergen- Tiel zal worden toegevoegd. Deze lijn schijnt weinig technische moeijelykheden op te leverenen ook het finantieel bezwaar wordt niet overwegend geacht,bij de te verwachten ruimo opbrengst der Rijks geld- middelen. Wij weten nietof dit berigt een mystifieatie is, dan of het ernstig is gemeend. In het laatstegeval zouden wij een vierden overgang teGorcum, eene lijn Deventer-Rheine Zwolle-Rheine, Meppel, Leeuwarden Groningen, Leer, Amsterdam Nieuwediep enz. enz.wenschelijk achten. Als er geene finantiele bezwaren meer bestaankon gemakkelijk aan alle locale belangen voldaan worden. De Algemeene Konst- en Letterbodeuitgegeven by de Erven Loosjes te Haarlem is bij de intrede van zijn twee-en-zeventigsten jaargang, van redactie ver- anderd. Thans is Dr. L. J. F. Jansen aan het hoofd daarvan geplaatst en zal door verscheidene vader- landsche letterkundigen daarin worden bygestaan, Het gryze weekblad heeft tot nu toe steeds eene jeudigo frischheid weten te bewaren en het eerste nommer van den bovengonoemden jaargang voorspeltdat het deze ook in het vervolg onder de leiding van zijnnieuwen en kundigen redacteur niet zal verliezen. Zoo deze voorspelling zich bevestigtdan zal de Bode zich zonder twijfel voortdurend in de gunstvanonze landgenooten mogen verheugen. Dordrecht 12 Jan, Naar men verneemt, zal door eenige kiezers van afgevaardigden ter Tweede Kamer der Staten-Generaal te Dubbeldam, district Dordrecht, een adres aan gemelde Kamer worden gerigthoudende verzoek om den heer Mr. P. A. Sander niet als lid der Tweede Kamer toe te iaten, op grond dat zij niet in de ge- legenheid zijn gesteldgeweest.hunnestemmen bij deeerste verkiezing op 27 Dee. 1859 uit te brengen doordien de voorzitter van den Gemeenteraad van Dubbeldam hen heeft opgeroepen om hunne stembiljetten in te leveren ten raadhuize te Dubbeldam, tot's namiddags vijf ure terwijl (als behoorende Dubbeldam tot het district Dordrecht) die inlevering ten raadhuize der gemeente Dordrecht had moeten geschiedenen wel overeen- komstig art. 41 der kieswet, tot 's namiddags vier ure; ten gevolge waarvan hn de stemmen, die te Dub beldam zijn uitgebragten de stemmen van hen, die zich na vier ure ter stemming ten raadhuize der ge meente Dordrecht vervoegd hebben, niet in aanmerking zijn kunnen komen. Haarlem, 13 Jan. Gisteren heeft alhier, aan het Provinciaal Bureau, bij enkele inschrijving de aan besteding plaats gehad van het dagelijksch onderhoud, gedurende het jaar 1860, van het hulphuis van arrest en bewaring, te Amsterdam, zijnde het minst inge- schreven 1968 door den heer J. C. van der Kleij. Anthem, 12 Jan. Hedrn werd onder voorzitter- schap van Jhr. Mr. W. L. F. C. Ridder van Rappard voor het Provinciaal Geregtshof van Gelderland be- handeld de zaak van Aart Brand, arbeider, oud 36 jaren, geboren en wonende te Zuilichembeschuldigd van moedwilligen doodslag, op 8 November jl. aldaar op Nicolaas van der Linden gepleegd. De beschuldigde bevond zich in den avond van gemelden dag met den verslagene met wien hij van Zalt-Bommel was ge- koraen en onderweg veel sterken drank had gedronken, zoodat zij tamelijk beschonken waren in de herberg van Arie voor den Wind, te Zuilichem. Nadat zij aldaar eenigen tijd gezeten hadden haalde de beschul digde een zoogenaamd bandmes te voorschijn en over- handigde dat aan een der getuigen dezen vragende of hij het heft van hetzelve, hetwelk hij er dien dag had laten aanzetfen goed gemaakt vend waarop de getuige bevestigend antwoorddeen de verslagene van der Linden zeide gooi dien bandhaak wegwat hebben wij met zulke praatjes tc maken. Spoedig hierop ontstorul ten gevolge van door van der Linden aan den beschuldigde toegevoegde scheldwoorden tusschen beiden een twist en verlieten zij het vertrek ten einde de zaak onder vier oogen af te maken. In- iniddels was nu de zuster van van der Linden naar buiten gesneld om haren broeder terug te houdenen was het haar met veel moeite gelukt, hem van den beschuldigde af te trekken doch had laatstge- melde van der Linden spoedig met zijn bandmes zulk een zwaren steek in de linkerdij toegebragt dat hij onmiddellijk na slechts twintig passen vooruit te zijn geloopen onder den uitroepo God zuster, een doek want dit is mijn dood den geest gaf. Na bet plegen der daad, was de beschuldigde des nachts vrij- willig naar Tiel gegaan alwaar hij den offieier van justitie van het voorgevallene aangifte had komen doen. Nadat een 1 ltal getuigen waren verhoord requireerde de advocaat-generaal Mr. J. F. Pringle, de schuldig- verkluring aan moedwilligen doodslag, met toepassing eener 12jarige tuchthuisstraf. Ilierop werd het woord gevoerd door den verdediger Mr. G. Evers P.Pz. die in eene sierlijke pleitrede betoogde 1°. datgeen wettig bewijs van schuld was geleverd en 2°. dat er in alien gevalle, ten gevolge van de gedragingen van den ver slagene aan provocatie te denken viel. Het Hof heeft. nog bij arrest van denzelfden dag, den besch. tot 10 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. IfiRST- KM SI A M f K KM S3 K H1 «T K M Leiden, 14 Jan. Winter Tarwe f 99.50, dito Zomer f 88.50, Winter Rogge 6.507 Zomer Gerst f 55.50 Chevalier f 66.50, Zware Haver f 44.50, dito Ligte 3.503.75, Duiven- boonen f 88.50, Paardenboonen f 77.50, Boter lste qual. 4448, dito 2de 35—43, per J vat. Schiedam 14 Jan. Moutwijn 13.per Ned. vat, Jenever18.50 j zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 19.75. Spoeling1.20 per ketel. KUHCEIILIJHE n T A M i». 14 Januarij. BEVALLEN: J. E. Klinkert, geb. Schamper, d. A.Wal- ther. geb. Beck, d. C. Toorenburg, geb. van der Meer, z.— C. Kerling, geb. Storm, z. M. van Zijderveld, geb. van Rijn, d. M. W. Lorie, geb. Lammering, z. D. Roeleveld, geb. de Graaf, d. J. L. C. Hoos, geb. van Sluiters, d, J. Joos- ten geb. Dors, z. J. S. van der Doom, geb. de Ronde, z.— E. G. Schmits, geb. Lammerding, z. H. van Vree, geb. Da niels, d. S. F. Piceui, geb. Stam, z. A. van den Hoogen- band, geb. Tittel, d. M. H. D. van der Kleij, geb. Le Large, z. F. J. H. Schnepper, geb de Hertogh, d. OVERLEDEN: D. C. van Olden geb. Radermacher van 's Gravenpolder67 j. Mr. B. G. Rinia vanNauta ecbtg. van J. M. Lange 72 j. J. L. Ferleman geb. Engels, 60 j. P. van der Klugt. wedr. van J. Bisschops, 89 j.J. W. Muller, wedr. van E. Beekroan, 78 j. S. van Asperen jm.62 j. N. H. Maazerz.4 m. N. van Beugen echtg. van M. Sax, 35 j. M. Hagendoorn geb. Maassen 35 j. A. M. C. Weber, d. 6 w. J. van der Voorn wed. van N. Kip, 79 j. M. Perrinwed. van P. G. Mess, 71 j. S.J. A. I. Wiselius wed. van P. van Limburg Brouwer, 63 j, Kcrste iiuwelijksaffkondlging, Zondag den 15 Januarij 1860. A. van Vierhoutcn 29 j., wedr. van H. W. Rademacher, met A. C. Haider, 34 jJ. A. Frentrop 37 j., met J.E. Hohne, 24 j. R. Kagie, 29 j. wedr. van M. L. Grovemansmet S. Pascli25 j. M. C. Pantekoek 21 j., met R. Wilkeshuis 28 j. W. Blommers21 j. met W. C. A. Bernard34 j. J. C. de Mos, 23 j. met P. van der Valk, 25 j. H. J. Kerling, 38 jwed. van R. Zouwmet E. Collignon, 21 j. C LATERE TUBUS GEN. J Parijs14 Jan. De Keizer heeft gisteren bij een minsterraad en bij eene zitting van den bijzonderen Raad voorgezeten. De Keizerin was daarbij tegen- woordig. Bern, 13 Jan. De Nationale Raad heeft het adres der bisschoppen tegen eene afscheiding van het canton Tessin afgewezen met 75 tegen 14 stemmen. Madrid 13 Jan. Het vijfde expeditionaire leger- corps is ingescheept. Te Algdsiras is met de Jaetrnee mond- en krijgsbehoeften aangebragt, en de gekwetsten zullen op dit schip herwaarts vervoerd worden. Londen14 Jan. Onze dagbladen deelen een bij Reuter's teiegraphische correspondence uit Parijs ont- vangen schrijven mede, van den volgenden inhoud. Frankrijk zou aan Engeland voorgesteld hebben eene gezamenlijke nota aan de groote Mogendheden te zenden, ten einde bepaald zou worden, dat de schendlng van het beginsel van niet-tusschenkomsteen casus belli zou zijn; doch dat Engeland zijne toestemming daartoe geweigerd had. De Times berigt, dat Oostenrijkin antwoord op eene daartoe stedane aanvraag van Engeland, heeft to o o o kennen gegeven dat het op nieiuv geen oorlog tegen Italie zal voeren, en dat het tegen de onregtvaardigheid van Frankrijk zal protesteren, indien de Hertogen niet op hunne troonen hersteld worden. De Economist zegtdat de onderhandelingen van oen handels-tractaat met Frankrijk den vrijen handel free trade tot grondslag hebben. AMSTERDAM, 14 Januarij. Nederland. Werk. Sell. 2^ pet. 64£ 64tV Dito dito3 76j| Dito dito4 ii 98£ 98 Syndieaat3£ Handel-Maatschappij4| a Belgie. Bij Rothschild 2£ Ruslaxd. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. 5 104^ Dito 1828-1829. 5 Dito 1831/33. 5 80jj Stieglitz4 ii Dito 18545 n 90f Dito 18555 .1 100 100 J Engelsche4| n SpAXJE.Nieuw3°/0thans. If 32| 32j Buitenlandsche 3 Binnenlandsche. 3 42| 42 Portugal. Te Londen 3 43J Oostenrijk. Metalliek 1816-18525 i» 51 51f 51 Dito Zilv. Nation 5 56§ 57 56| Dito Zilver 1849-1854. 5 72^ 72f 72£ Dito 1847-1852. 27§ 27| Slotkoerskx. Londcn14 Jan. Consols 95§, Mexico 22§, Spanje 33, dito 43^, dito Coup. Cert. 41. Pari)*, 14 Jan. Fransche Rente 69.10, Fransche Cred. Mob. 777 Binnenl. Spanje 43, dito dito 32£, Russische Spoorwegen 497. Aniwerpen, 14 Jan. Metalliek 54|, dito Nat. 60, Binnenl. Spanje 42|, dito dito 32£, Crediet Prost. 225. Weenen, 14 Jan. Metall. 72.id. National 78.80, Wissel Londen 128. Getrouwd F. H. SCHMIDT, C. W. P. LUBECK. Soerabaija, 19 November 1859. Bevallen van een' ZOON, J. C. van derSCHRIECK, geb. Bervoets. 's Gravenhage 14 Januarij 1860. Heden overleed in den ouderdom van 64 jaren, Vrouwe S. J. A. J. WISELIUS, Weduweden Hoog Geleerden Heer P. van Limburg Brouwer. 's Gravenhage 13 Januarij 1860. Eenige kennisgeving "*Voor de bewijzen van belangstelling, ons betoond bij het overlijden van onze gelielde Zuster en Behuwd- ztister, betuigen wij den hartelijksten dank, 's Gravenhage W. H. MEIJER. 16 Januarij 1860. F. J. MEIJER-Hovius. in de VERGADERING van het OEFENING KWEEKT KENNIS te houden op Maandagden 16 Januarij 1860, des avonds ten acht ure, in het locaal Diligentia, zullen optreden als Spreicers de Heeren: Mr. J5. G. Gneeve, van Schiedam, en G. JDT. J. Elliot Bostvel Werkend lid des Genootschaps. Bepartement Gvavenhage. VIJFDE VOLKSVOORLEZING in Biligentia op Donderdag, 19 Januarij 1860, des avonds ten acht ure. Tocgangsbiljetteii zijn voor het publiek kosteloos verkrijgbaar bij den Heer STRICKER, SchoolstraatDingsdag 17, Woensdag 18 en Donder dag 19 Januarij 1860. Namens Bestuurderen, Mr. B. L. RASCH Secretaris. Een Protestantsch HUISVADER, van onsproken gedragmet Yrouw en ZETEN nog jeugdige Klnderen in het verborgene, in zeer groote belioefte verkeerende(te meer nog, daar zijne Vrouw den 9 dezer bevallen is) wendt zich met de zijnen tot uwier bekende weldadigheid zoo menigmaal eerlijke behoefte, als deze, door uwe liefdegiften gelenigd heeft, met de dringende bede, hun in dezen hunnen nood te willen gedachtig zijn. De onderstaande Heeren, met zijn toestand en persoon bekend hebben zich bereid verklaard uwe giftenhoe gering en welke ookte ontvangen zullende, na afloop, van elke gift, in dit Dagblad, dankbare vermelding gemaakt worden. 's Gravenhage 14 Jannaiij 1860. J. ROBERTSON, Vee.ni.aan. J. A de ZWAAN, Torenstraat. Wjkmecsters.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2