N°. 14. Dingsdag 17 January. m m ig:-r*K mm fy -4 VAN BURGEHGESTGR en WETHOUDERS van imiTK i ii a a n. BLAD DIDHOLLAND EN SGRAVENHA Dit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en Feestdagen. Prijs per drie maanden f b. Franco per post f 6. Brieven, stukl.en en advertentien franco ac t "S- Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 6 regels f 1.80, tike regel tneer 25 cents, behalve het zegel. Ci aoie letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. 's Gkaveniiage zijn voornemens, op Maandagden 23 January 1860 des namiddags, ten ddn ure, op het Raadhuis AAN TE BESTEDEN: het niaken en atellen van Helninjcii en Schcringcn en het doen van eenigMetsel- werk in de nieuwe straat van den Hoogen Wal naar het Kanaal. Het bestek van dit werk ligt ter lezing aan de Gemeentewerf en is verkrijgbaar ter Plaatselijke Secretarie 2de afdeeling, tegen botaling van/0.10. OPENBARE AANBESTEDING der Leverantie van BLEFMitfEERGEASEElV aan het Gemeente bestuur van 's Gravenhageop het Raadhaisop Woensdagden 25 January 1860, des namiddags ten edn ure. De voorwaarden der Aanbesteding liggen ter lezing op de plaatselijke Secretarie, 2de afdeeling. DVIT8CHL1I9. Weenen 14 Jan. De pogingen tot vestiging van een tegenverbond tusschen de drie Noordsche Mogend- heden, zijn geheel mislukt. Noch Rusland noch Pruissen is genegen ter wille van het Pauselijk gezag of van eenige leden van het Huis Habsburg een' oorlog te voeren, integendeel heeft men hier lhans de overtuiging erlangd, dat beide Mogendhoden eerder geneigd zijn, zich aande VVestersche Mogendheden aan te sluiten en het be- ginsel van non interventie te erkennen. Vandaar dat onze regering besloten heeft voor de overmagt te bukkenen de gebeurtenissenonder protest, haren loop telaten. Indieu zich dit bevestigtzon het een van de ver- standigste besluiten zijn welke Kabinet sedert 1818 heeft genomen. De vervanging van Aartshertog Albrecht door den veldtuigmeester Benedek, als gouverneur van Hongarye, is thans een uitgemaakte zaak. Daar laatstgenoemde een Hongaar is vleit men zich daardoor een gunstigen indruk te weeg te brengen. Doch volgens het eenparig gevoelen van deskundigen is dergelijke maatregel niet meer in staat de opgewonden gemoederen tot bedaren te brengen. Waar vroeger met eene betrekkelijk geringe concessie veel kon uitgewerkt worden is thans meer noodig. Men laat daar te lande geene gelegenheid voorbijgaan om van zijne vijandige gezindheid te doen blijken. Zoo wordt uit Pestli gemeld dat op eenbal, hetwelk werd bijgewoond door de voornaamste ingeze- tenen, en waar het orchest, na een Hongaarsche dans gespeeld te hebben eene Duitsche wals uitvoerde, daar mede bijna niet kon voortgaandoor het gestamp en gefluit, dat zich deed hooren. Men ziet hier al het gewigt van dergelijke demonstratien in en peinst op mid- delenom het dreigend gevaar te weren maar tot dusverre is er geen besluit genomen en het is te vrezen dat men daarmede zalwacliten, tot dat het misschien te laat is. De bankier Konigswarter, directeur van de bank, is tot ridder van de ijzeren kroon benoemd en daar mede in den adelstand verheven. Hij is de eerste Israeliet, aan wien hier te lande zoodanige eer is te beurt gevallen. In Praag is een werfdepot voor het Pauselijk leger geve3tigd. F R A ST K R B.B K. Parijs, 15 Jan. De Moniteur belielst een schrijven van den Keizer aan den minister van staatgedag- teekend 5 dezer waarin gezegd wordtdatin weerwil van de onzekerheid, welke nog ten aanzien van zekere punten van buitenlandsche staatkunde bestaat, men met vertrouwen eene vredelievende oplossing van het Ita- liaansche vraagstuk kan voorzien. Het oogenblik is dus gekomen (aldus vervolgt dit schrijven), om ons bezig te houden met de middelen gesehikt om de ver- schillende bronnen van onzen nationalen rykdom te ontwikkelen. Ik zend u de grondslagen van het daartoe strekkende programma, waarvan verschillende gedeel- ten de goedkeuring der Kamers behoeven. Ik constateer dat het noodig is, onzen handel met het buitenland te ontwikkelen, door de ruiling van producten te begun- stigen maar vooraf moeten wij onzen landbouw ver- beteren en de industrie van Frankryk vrijinaken van alle binnenlandsche belemmeringen welke haar in een ondergeschikten toestand plaatsen. Een algemeen stelsel van goede staathuishoudkunde kan alleen doornatio- nale rijkdommen in het leven te roepen welvaart onder de arbeidende klassen verspreiden. Alle jaren zal de Staat eene aanzienlyke som aan den landbouw ver- strekken, ten einde bosschen en bebouwde gronden te ontginnen en werken van irrigatie als anderzins tot stand te brengen. Om de industrie te bevorderen\ is het noodig dat de noodzakelijke giondstofFen van a\Ie regten ontheven en haar tegen lagen interestkapitalen worden ter leen verstrekt, welke haar materieel kunnen volmaken. Door die maatregelen zullen delandbouw-producten gereeden aftrek vinden en de nijverheid, ontheven van belem meringen, zal met goed gevolg kunnen wedijveren met die van het buitenland, en de handel zal eene nieuwe vlugt nemen. Een bedrag van 160 millioen overgebleven van de laatste leening, zal in drie jaren tijds worden aauge- wend ten behoeve van groote werken van openbaar nut. Om de vermindering van de regten goed temaken, tot dus verre van de grondstofifen en van de levensmid- delen geheven zal men voorloopig met de amortisatie ophouden. De opheffing van het gedeelte der regten zal spe- ciaal op de katoenen en wollen stoffen drukken terwijl de regten op de suiker en de kofij achtervolgens eene vermindering zullen ondergaan. Voorts zal men met kracht de verbetering van de openbare middelen van vervoer voortzetten en de ongelden op de waterwegen in 't algemeen verminderen. Aan den landbouw en industrieele werken, welke van een overwegend openbaar nut zijn zullen voor- schotten verstrekt en de verbodsra.aatregeleu opgeheven worden, terwijl buitendien handelstractaten met buiten landsche Mogendheden zullen worden gesloten. De ministers zullen onverwijld ontwerpen in dien geest in gereedheid moeten brengen. Ik hoop (aldus zegt den Keizer ten slotte) op de ondersteuning der Kamers, die met mij er op uit zullen zijn, een nieuw tijdvak van vrede in te wijden en de weldaden van dien vrede aan Frankrijk te verzekeron.)' Dit stuk is van het uiterst gewigtniet alleen wat betreft de stoffelijke belangen maar ook en voorna- melijk om de woorden waarmede hetaanvangt. Met vertrouwen toch zegt de Keizer kau eene vreedzame oplossing van het Italiaansche vraagstuk te gemoet worden gezien. Zoodanige verklariug uit den mond des Keizers beter dan iemand in staat om met kennis van zaken te spreken moet tot gerustelling strekken van aliendie door de laatste incidenten van het Italiaansche vraagstuk bezorgd waren geworden. Ge heel met de verklaring des Keizers overeenstemmende, bevatten de beide dagbladen de Pays en de Patrie de volgende nota's als de Pays Indien onze berigten juist zijn dan verbetert de toesfandwelke billijkerwijze bezorgdheid verwekt, dagelijks, zoowel wat betreft onze betrekkingen tot den H. Stoel, als wat kangaat die tot het kabinet van St. James, welke steeds hartelijker worden. Die van de Patrie luidt aldus: u De bijzondere berigten, welke wij uit Rome ont- vangenbevestigen hetgeen wij nopens eene meer vredelievende staatkunde hebben gezegd. De party tegen den kardinaal Antonelli gestemdzou terrein winnen en het is te hopen, dat de II. Vader, slechts aan zijne eigene inzigten gelioor verleenendede voor- stellenop zoo loijale wyze door Frankrijk gedaan om het wcreldlijk gezag des 1'ausen te redden niet zal afslaan. Wei wordt van een anderen kant gezegd, dat de Patrie in zijne beweririgen welligt eenigzins te verre gaat, en dat men omtrent al hetgeen nopens de inzigton van hot Hof van Rome mcdegedeeld wordt, hoogst omzigtig moet zijn. Te gelijk wordt er van diezclt'de zijde echter bijgevoegd dat men evonmin geloof moet hechten aan geruchten van lievige maatregelen, door den Paus genomenmet name de excommunicatie. Men erkentdat die middelen niet meer van onzen tijd en een tweesnijdend zwaard zouden zijn, waardoor het Pauselijk gezag welligt het meest zou gekwetst worden Maar boven alle redeneringen mag het Keizerlijk woord gesteld worden, en met vertrouwen kan men de toekomst te gemoet zien. Overigens zijn gisteren hier wedcrom allerlei ge ruchten in omloop geweest. Zoo sprak men in de eerste plants van de reorganisatie van het Congres waarvan men zelfs de bijeenkomst op 5 February be- paalde. Men zeidedat Oostenryk was toegetreden om voor de beraadslagingen tot grondslag aan te nemen den brief des Keizers aan den Paus. Het zal ter naauwernood behoeven gezegd te wordendat aan dit gerucht volstrekt en in geenen deele geloof kan worden gehecht. Zoo als reeds vroeger is gemeld (zie ons vorig nommerkan en wil Oostenrijk wel geen oorlog voeren maar het protesteert tegen de staat kunde waarbij aan den Paus zelfs een gedeelte van zijn grondgebied wordt onttrokken. Dit berigt, het eerst door den Times medegedeeld, wordt thans ook uit Weenen bevestigd in bijzondere brievengeschreven v<5<5r dat men kenni3 kon dragen van het artikel van het Engelsche dagblad. Er wordt bijgevoegd dat het protest van het Oostenrijksche Kabinet niet alleen aan het Fransche gouvernement gerigtmaar dat daar van ook in den vorm eener circulaire mededeeling gedaan zal worden aan alle Europesche Hoven. Bij dat gerucht nopens de bijeenkomst van het Congres vergeet men ook, dat hetgeen ofschoon te liberaaldoor Oostenrijk zou zijn aangenomen aan den anderen kantals te gunstig voor den Paus zou worden afgewezen door het Engel sche gouvernement, 't welk geenszins aan den H. Stoel de provincien wil waarborgen welke het nog bezit. Ilet kan zich ook thans niet binden nu het Parlement spoedig zal bijeenkomen. Meergemeld gerucht kan dus geheel ter zijde worden gesteld. Men spreekt nog steeds van nieuwe mir.isteriele wyzi- gingen, en noemt duarbij den beer de Moray, even zoo van de exceptionele betrekking van groot-admiraal welke Z. Keiz. H. Prir.s Napoldon zou erlangen onder welks attributen het gouvernement van Algeria en de kolonien zou komen. Het is echter onzeker in hoe verre een en ander geloof verdient. Meer waarschijnlijk is, dat de kardinaal Morlot ten gevolge van de eergisteren gehouden vergadering van den geheimen raadwaarin eene vrij levendi°e discussie nopens het Romeinsche vraagstuk moet zijn gevoerd zijn ontslag zou hebben ingediend als lid van dien raad en als groot -nalmoezier des Keizers. De sedert eenige dagen aangekondigde brochure Napoleon III en de geestelijkheid, heeft gisteren het licht gezien, met den naam des schrijvers, de lieer Hip- polyte Castille. Ondanks die aanwijzing des schrij vers, zien velen in dien arbeid het vervolg op de be- ruchte brochure de Paus en het Congres. Hoe dit zij, de schryver komtop tegen de bonding der geeste lijkheid tegen hare inmenging in staatkundige aan- gelegenheden tegen hare eischen. Wat het Italiaansche vraagstuk betreft, verklaart hij zich, even als in ge- melde brochure voor een beperkt wereldlijk gezag des Pausen.met eene civile lijst door de Katholijke volken te betalen. Men verzekert, dat de heer Benedettidirecteur voor de staatkundige zaken aan het ministerie van buitenl. zaken, tot gezant te Konstantinopel zal wor den benoemd. Hij was gedurende onderscheidene jaren en in moeijelijke omstaudighedeneerste gezantsclmp- secretaris aldaar. Volgens de Patrie vernam de heer Thouvenel zijne benoeming tot minister van buitenlandsche zaken van den Sultan in persoon. De telegraaf was aanvanke- lyk defectterstond nadat de verbinding hersteld was. seinde de Turksche gezant alhier het berigt aan den Sultan die daarop den heer Thouvenel ontbood en hem zijne benoeming mededeelden. Eerst eenige uren later ontving de heer Thouvenel de bevostiging daarvan. De Brusselsche Independance is eergisteren wederont bij den post in beslag genomen. Eergisteren avondna 9 ure, heeft in deze hoofdstad een dikke mistgelieerscht, waardoor men geen tien stappen van zich af kon zien. Opmerkelijk was het echter, dat men den gesternden hemel en de toppen der boomen zeer goed kon gadeslaan. Het was niemand mogelijk zijn weg te vervolgen de koetsiers moesten afstijgen. Er werden stadsserjantenmet toortsen voorzien, op zekeren afstand van elkanderop de boulevards en in de straten geplaatstten einde onge- lukken te voorkomen en de ingezetenen op den regten weg te brengen. Aan de Ami de la Religion wordt uit Rome ge schrevendat van wege het Pauselijk gouvernement eene circulaire is gezonden aan de verschillende Mo gendheden om te protestercn tegen elke verbrokkeling van de Kerkelijken Staten. Voorts wordt in dat schrijven gemeld, dat de meeste Souvereinen van Europa aan jPius IX de levendigste betuigingen van eerbied en sympathie doen geworden. Zoo zond de Koning van Pruissen een prachtige console met vazen, ter waarde van 40,000 scudi. De Oud-Keizer van Oostenrijk zond een wissel van 150,000 fr„ welke Z. H. terstond in de Staatskas liet storten. Ook Koningin

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1