I* I K V L A A 39. Christina is niet ten achter gebleven en de Koning van Beijeren bood den Paus eenige duizende uit^eruste en gewapende soldaten nan. Brieven uit Bologna gewagen steeds van het wel- varen der bevolkingen aldaar en van haar steilig voor- nemen om hare onafhankelijkheid te verdedigen. Men sprak van eene groote revue, welke Victor-Emanuel over al de troepen van Midden-Italie zou houdenen welke natuurlijk in Italie grooten indruk zou maken. Uit Florence wordt gemeld dat deputatien der niet vrije Romeinsche provincien en van de stad Rome in Toscane eene vergadering hebben gehouden, onder voor- zitterschap van den graaf Campello, en bare vaste overtuiging hebben uitgesprokendat het wereldlijk gezag van het Hof van Rome niet meer bestaanbaar is alsmede haar onherroepelijk besluit, om dit niet meer te dulden. De afgevaardigden der Romagna hebben van hunne zijde beloofd, hunne zaak niet van die der andere provincien af te scheiden. Te Florence is tot dat ge> meenscbappelijk doel eene centrale junta gevormd. Alhier (te Parijs) is een adres aan den Keizer, door al de leden dezer vergadering onderteekendaange- komen. Dit een en ander gevoegd bij de vijandelijke demonstratien te Pesaro en te Anconaevenzeer als te gistingin de Marken heerschende,doethetgevaar uitkomenwaarin zich het wereldlijk gezag des Pau sen bevindt, en schijnt het voorhem allezins wensche- lyk te maken, alsnog aan te nemen hetgeen hem bii den brief des Keizers van 31 December wordt aan- geboden. ,9ndlr ^agteekening van 22 November, zijn be- langnjae tijdingen uit Cochinchina ontvangen, houdende dat in de baai van Tourane eene belangrijke over- winning door onze wapenen is behaald. Wei hebben de onzen groote verliezen geledenmaar zij hebben zich meester gemaakt van de fortificatienwelke den weg van Hud bestrijken zijnde de eenige langs welken de vijand toevoer kreeg. De neSrslagtigheid der Anna- miten was grootdaar zij algeheel vertrouwden op hunne versterkingen en op de artillerie, waarraede die gewapend waren. S dHilVESIIIAGE 16 January ™6n verneemt. is door Z. M. aan eenige hoofdofficieren van het corps der artillerie pensioen verleend waardoor eene promotie bij dat wapen heeft plaats gehad. Z. M. de Koning heelt, bij besluit van 22 Dec. jl., een tarief gearresteerd voor de verstrekking of het requireren van transportmiddelen ten behoeve van de staven en onderdeelen van corpsen troepen op marsch, met verdere bepalingdat hetzelve, te rekenen van en met den lsten Januarij jl., in werking zou komen. De geraeenteraad te Leiden heeft besloten een adres aan Z. M. den Koning te zenden om eerbiedio- te ver- 'zoeken als de rijdende artillerie de stad mogt ver- laten alsdan een ruiterij-garnizoen te mogen bekomen een afschrift van dat adres wordt aan den Minister van oorlog gezonden. Het H. en Effl. beweert, dat de gelegenkeid te Arnhem voor de rijdende artillerie niet voldoende schijot; zoodat eenige officieren naar 's Bosch zijn afgevaardigdora aldaar het terrein op te nemen. De rijkscommissie voor destatistiek heeft den 10 dezer eene nieuwe zitting gehouden. Daarin is vooral gehan- deld over de vernieuwing der bevolkingsregisters er werd bepaalddat de registers zouden kunnen ge- splitst worden naar alphabetische orde der namen of hoofdafdeelingen het houden van een komregister (voor de kom der gemeente) werd aanbevolen zeer nuttig werd geoordeeld een verblijfregister, voor hen, die tusschen 3 en 9 maanden in eene gemeente ver- bhjven. Aan de Regering zal worden voorgesteld, nieuwe iegisters van Rijkswege te doen vervaardmen en aan de gemeentebesturen uit te reiken 't geen voor de eenvormigheid zeer gewenscht scheen. De heer Sloet vestigde de aandacht op de werking der verzekerings-maatschappijenen het weinige dat daaromtrent bekend werd; hij verklaarde, dat de heer Reuchlin te Tiel bereid wasomtrent twee verzekerings- maatschappijen onder zijn bestuuralle gewenschte op- gaventedoen. Van particuliere zijde wordt metde pas aangekomen mail uit Oostindie gemeld, dat er bevel gegeven is, om Zr. Ms. stoomkorvet Oroningen te Soerabaija zoo spoedig mogelijk gereed te makenten einde met den 1 Januarij I860 naar China en Japan te kunnen ver- trekken. Dadelijk is die bodem uit het bassin op de reede gebragt, zoodat aan die order ten voile gevolg zal kunnen worden gegeven. JJ St. Jean d'Acre, het ten onderbrengen van Yemen en Kurdistan de verdediging van Silistria en Kars, en den oorleg in de Krira. Deze stukken zijn met afbeel- dmgen der vestingen voorzien: op het laatste zietmen de vereenigde vlaggen van FrankrijkTurkye, Enge- land en Sardinie. Vooral verdient ook opmerking eene groote gouden penning op het herbouwen der St. Sofia Moskee met fraaije afbeelding van dat merk- waardig gebouw. De voorstelling der opera Norma, door het Italiaansch tooneelgezelschap uit Amsterdam Zaturdag 11. in den Kon.-Iranschen Schouwburg gegeven, werd vereerd met de Hooge tegenwoordigheid van H. M. de Koningin HH. KK. HH. Prins en Prinses Hendrik Z. Kr H. den Hertog van Saxen-Weimar en Zijne Dochter Prinses Anna. De beminnaren der muzijk waren niet alleen van hier, maar ook van naburige plaatsen te zamen gekomen, om deze voorstelling bij te wonen zoodat geene plaats in den schouwburg onbezet blee'f en velen zich het genoegen moesten ontzeggen die opera te hooren. De uitvoering heeftwat du°hoofd- personen betreftbuitengewoon voldaanen vooral heeft Mevr. de Vries van Osdie den titelrol op uit- stekende wijze vervuldeals zangeres en als tragedienne nieuwe 1 auweren ingeoogst. Algeraeen is de wenseh dat dit tooneelgezelschap nog meermalen hier optrede en dan ook de Norma nog eens herhale. De baron d'Andrd, gewezen Minister van Z. M. den Keizer der Franschen bij het Nederl. Hof, heeft heden de residentie verlaten en zich naar Frankrijk begeven. Heden heeft de heer officier bij de Arrond.-Regtbank alhier eene inspectie gehouden over de Rijksveldwacht en de opzieners der jagtdie tot zijn ressort behooren. Eergisteren is het werkvolkdat aan het Hotel Garni te Scheveningen werkzaam isfeestelijk ont- haald geworden omdatdit hotel vddr den bepaalden tijd was opgeleverd. Na afloop daar van, hebben zij zich in optogtmet vlaggen en flatnbouwen begeven naar de woningen van de heeren commissarissen der bouw- vereeniging, om hunnen dank te betuigen voor het hun ten deel gevallen onthaal. zaak heeft gesloten en de uitspraak bepaald op Zatur dag den 21 Januarij a. s.des voormiddags ten 10 ure. In het jaar 1859, zijn te Schiedam geboren 692 personen, als 348 m. en 344 v.levenloos aangegeven 39. Overleden 640 personen, als314 m., 326 v. Daarvan waren ongehuwd 229 m. en 233 v.; gehuwd 75 m., 50 v.; weduwenaars 10 weduwen 49. Gehuwd 129* paren. Echtscheidingen 1. Woonplaats-veranderin<ren getal personen, die zich in de gemeente gevestigd hebben 638; getal personen, die de gemeente verlaten hebben 535. Landverhuizers: Een naar de Kaap de Goede Hoop. Wettig gedomicilieerde bevolkingop 31 Dec. 18o9,m. 7227, v. 8179; totaal 15406. Feitelijke bevolkmg op 31 Dec. 1859, m. 7214; v. 8009; totaal ld}i)20. Dezer dagen had in de afdeeling Koophandel van de Maatschappij Felix Meritia, te Amsterdam, eene zeer belangrijke bijeenkomst plaats, onder de leiding van Mr. J. Heemskerk Az. Zij werd bygewoond door een groot aantal vertegenwoordigers van den Amsterdamschen handel en was gewijd aan de bediscussiering der be- kende Bremer voorstellen betreffende «de vrijheid van personen en de onsehendbaarheid van den eigendom van particulieren ter zee in oorlogstijd.a Onderscheidene leden voerden over deze voor den handel zoo hoogst be langrijke quaestie het woordwaarna de volgende motie, voorgesteld door den heer Joan Muller, met overgroote meerderheid werd aangenoraen: De vergadering besluit 1°. Dat de tot dusver gevolgde en als geoorloofd beschouwde regelingen en gebruiken bij oorlog ter zee onbestaanbaar zijn met de vorderingen van den teo-en- woordigen tijd. D 2 Dat zij als wenschelijk beschouwtpogingen aan te wenden om door volkenregtelijke overeenkomsten te doen bepalen dat in het vervolg bij oorlog ter zee de vrijheid van niet militaire personen onaangetast bhjve en de eigendom van particulieren, zij het schip of lading, oorlogs-contraband uitgezonderd, niet burner worde prijs verklaard aldus uitbreidende en tot°de noodzakelijke consequentie gerakeude, van hetgeen door de Parijssche conferentie in 1856 en door de later daaraan toegetieden Mogendheden is bepaald en vast- gesteld 3°. Dat zy het als eene billijke en regtmatige vor- deiing acht, dat de beteeken'S van oorlogscontraband ophoude vatbaar te zijn voor verschillende uitlegging en dat zij het volstrekt noodzakelijk en met de waar- digheid der contracterende Mogendheden overeenkomstif achtday daaromtrent duidelijke en algemeen geldige omschrijvingen worden opgemaakt en voor verbindend verklaard en 4°. Dat een comitd worde uitgenoodigd, om de besluiten der vergadering aan onze regering kenbaar te maken en verder zoodanige raiddelen aan te wenden als het nuttig mogt achten om het beoogde doel te bevorderen. Van t Nieuwe Diep zijn in 1853 slechts61 schepen mgeklaard en in 1859 zegt de Am. Ct.296, behalve de stooraschependie wekelijks van Hariingen en Amsterdam aankomen. In 1859 zijn uitgevoerd 989 koeijen 442 kalveren 22,407 scliapen en 16 varkens. Naar wij vernemen heeft de heer Doctors van Leeu- wen hoofdingenieur-titulair van den waterstaat te Gorinchem zijn verzoek om pensioen ingediend. Gelyk men zich zal herinnerer.viel dezen wanrdicmn grysaard in de afgeloopen zomer het zeldzaam voorregt ten deel den dag te vierenwaarop hij viiftD jaar geleden in dienst van het Rijk was getreden. (Stoompost.) In de zitting van de Tweede Kamer van Hannover van den 10 dezer, is de regering door een lid geln- terpelleerd over den stand der verbinding van de llannoversche westbaan mit de Neder'andsche spoor- wegen in ape. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft daarop geantwoord dat deonderhandelingen met de Nederlandsche regering nog hangende waren en hij derhaive mets meer kon zeggen, dan dat hij de hoop koesterde op eene doelmatige verbinding. In de gemeente Gramsbergen is eene onderlinge vereemging tot stand gebragtten doel hebbende om by sterfte van rundvee het voor 2/3 der waarde te vergoeden. Reeds zijn 367 runderen, geschat op eene waarde van f 23,764, in die vereeniging opgenomen. On langs had in hot dorp Benthuizen het navoDende zeldzaam voorval plaats. Zeker arbeideruiterlhk in zeer behoeftige omstandigheden verkeerendeliet bij zyn plotseling overlijden, de vrij bednidende geldsom na van omstreeks f 1000. De man was inwonende bij insgelijks behoeftige lieden een kleederraaker met zijne vrouw en twee jonge kinderen en had geene bekende bloed- of aanverwanten. Na zijn dood werd bij bet aneggen van het lijk die schat gevonden bestaande in een zak zilvergelddie in zijn bedstroo geborgen was. De kleederraaker deed terstond aangifte, en verzocht de verzegeling, welke gescliiedis; intusschen worden de regihebbenden opgespoord en zal deze on- verwachte nalatenschap hun worden uitgekeerd. Ilet testament van den onlangs overleden Engelschen gescluedschrijyer Macaulay is geopend en het is ge- bleken dat zijne onroerende nalatenschap eene waarde heeft van f 960,000. Door Z. M. den Koning is de plaatsing op het Koninklijk PenniDgkabinet gelast van eene verzameliDg gedenkpenningen en munten, HD. door den gezant van Turkye Prins Caradja, namens Z. H. den Sultan aangeboden. Wij kunnen hen die zich van de voortbrengselen der Turksche nijverheid een denkbeeld willen vor- mengerustelijk uiinoodigen de iraai bewerkte cassette, uifwendig met het Turksche wapen in zilver, en inwendig met het in goud op wit satijn gewerkte naamcijfer des Sultans versierdop het Koninklijk Kabinet te gaan bezigtigen. De verzameling bevat een volledig stel der munten onder Z. H. den regerenden Sultan geslagenvan de koperen para af tot het gouden stuk van vijfhonderd piasters of de zoogenaamde beurs, welk laatste inder- daad van eer.en sierlijken muntstempel is. Doch als bewijs van vooruitgang verdienen ook vermelding de I mksche gedenkpenningen op de verovering van Den 14 dezer werd, onder toeloop van eene menigte volks, voor het Provinciaal Gercgtshof in Overijssel behandeld het appel, door Ph. Kropveld te Zwolle, ingesteld tegen een vonnis der Regtbank te Zwolle, van den 1 Dec. 11. Bij dat vonnis is hij veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 6 maanden entweegeld- boeten ieder van f 100, en in dekosten van het proces, en wel ter zake van lasteren hoon jegensden persoon van J. H. P. te Zwolle ineengedrukt kluchtspel, getiteld: Jonas de Bankroetier. Na het hooren ven vijf getuigen en van den beklaagdebekwam de Adv.-Generaal het woord die zich grootendeelsrefererende aan de gronden en de uitspraak van het vonnis van den eersten j'egter, de bevestiging van dat vonnis heeft gerequireerd, met uit- zondering der boeten, welke hij tot op e'dne geldboete van 100 wilde verminderen. De bekl. zich vervolgens zelf verdedigendebegon die verdediging in dichtmaat waartegen de adv.-gen. dadelijk opkwam, waarna de beklaagde verzekerde, dat zijne op dichtmaat ge- schrevene verdediging geenszins de achtbaarlieid der justitie zou schendennoch in strijd zoude zijn met de wet. Het Hof heeft daarop de voortzetting der verdediging van den beklaagde in andere bewoor- gen gelast, waarna hij verklaarde dan de zaak aan den Hoogen Raad der Nederlanden te zullen onder- werpen en geene andere verdediging te hebben waarop na persistering door den advocaat-generaal bij zijn genoraen requisitoirbet Hof het onderzoek in deze Uit Odoorn wordt berigt, dat er daar ter plaatse en in de omliggende gemeenten onderscheidene zeldzame oude munten en andere zilveren voorwerpen gevonden zyn, zooals denariussen van Keizer Karel den Groote (omstreeks t jaar 800): eene Frankische munt van Lodewyk den Vrome (820); eene tot dusver no°- onbekende munt met vreemde teekenen en letters waarschijnlijk uit denzelfden tijd als de beide vorige munten, omdat ze op een akker in het veen in het e. houten bakje gevonden zijn); eene dergelijke, maar in eene ronde gekabelde zilveren gezetdie 6f voor een knoop, bf voor een eereteeken 61 voor eenig ander doel gebruikt schijnt te zijn (idem), een dikke en Iraai bewerkte zilveren vingerring, met een steentje of glaasje (idem); een kleinere, meer eenvoudige, doch ook be- werkte zilveren vingerring (idem). Verder nog op andere plaatsenSpaansche reaal van Karel V, geslagen van het te Mexico of Peru gevonden zilver (1520 of 1530)een Brabantsche stuiver r6' V (idem)en eene gouden munt van graaf Will em I (1220), waarvan aan de eene zijde'tLatijnscha opschrift is: ii gezegend is hij, die korat in den naam van het f. Harden*(jk 14 Jan. Den 29 dezer zal te Nieuwediep overgaan aan boord van het schip Prins Frederik der Nederlandengezagvoerder C. C. de Wit een detachement troepen, sterk 150 man, onder bevei van den van verlof terugkeerenden kapt. der O. I. inf. J. II. Moorreesmedegeleider de 2de luit. der inf. P. M. J. Kamerlingmet bij voeging van den apotheker 3de kl. C. F. Michielsen. D® dames directrices der Vrou wen vereeniging van liefdadigheid alhier ontvingen onlangs voor de aan- staande loterij eene fraai bewerkte voetenbank, haar van wege H. K. H. Prinses Frederik toegezonden. In het jaar 1859 zijn alhier geboren 214 kinderen (behalve 17 levenloos aangegevene)overleden 166 per sonen, terwijl er 50 huwelijken werden voltrokken. De predikant van de Herv. gemeente van het nabijgelegene dorp NunspeetDs. Schijvliet, heeft de beroeping naar Loosduinen aangenomen. Kanpen12 Jan. Voor het catalogiseren van stukken en registers betrekkelijk het belangrijk oud archief dezer gemeente is tot tijdelijk archivaris alhier benoemd de heer P. C. Molhuysente Deventer, op een tractement van f 1200 'sjaars. MARKT- EN IIMDEL9BERIOT8M. eCfravenhagc, 16 Jan. lioter. Er was heden

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2