N°. 15. Woensdag, 18 Januarij. Wtzm i VAN r«<bv IS UITEiVL I V I). I Ur. DA6BLAD ZUIDHOLLAND EN SfiRAVENHAfiE Dit Dagblad verschijnt dagelijksuityenomen Zon- Feestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f G. Brievenstukken en advertentien franco aon 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 16 regels f 1.60elkc regel meer 25 centsbehalve hit z-egel. Groote letters naarmate de ruirnte, welke zij beslaan. Marktprijzen der granen te Rotterdamden 16 Jan. I860, zoo als die bij Burgemeester en Wethouders zijn ingekoraen 76-77 IS Jar. Zeeuwsche Tarwe j 10.10 k/" 10.30 78-79 Kleefsche dito 325.it n 335. 77-78 Oude Poolsche dito 340.k 350. 72-73 a Zeeuwsclie Rogge 7.20 k7.30 F R 1 N E R IJ K. Parijs 16 Jan. I)e brief des Keizers aan zijn minister van Slant is bet algemeen onderwerp der gesprekken. Men verzekert dat over de daarin behandelde vraagstukken 1'angdurige en belangrijke beraadslagingen hebben plaats gehad in dsn raad van ministers, van jl. Woensdag. De meerderheid heeft zich voor de in den brief ontwik- kelde denkbeelden verklaard. Alleen de minister van finantien heeft daartegen vele bezwaren in het midden gebragt. Zijne gronden moeten met zeer veel aandacht zijn gevolgd doch de tegenovergestelde denkbeelden door onderscheidene zijner ambtgenooten bepaald door den heer Rouher verdedigd hebben ten laatste geze- gevierd. De ontwerpen welke uit den brief voort- spruiten en aan de groote staatsligchamen onderworpen moeten worden zullen eerst in den loop der week afge- werkt zijn. Het politieke resultaat van dit gedenkwaardig mani fest is ongetwijfeld eene versterking der Engelsch- Fransche alliantie en een nieuwe waarborg voor hare duui'zaamheid evenzeer als voor de rust van Europa. De brief stelt den vrede als nabij zijnde voor. Men verzekert hier dan ook dat de Times van het protest van Oostenrijk sprekendedaarin te ver is gegaan. Zoo dat land tegen de onafhankelijkheid van Italie pro- testeertdan zal dit zeer stil en zonder ophef geschieden, en zoo het de noodzakelijkheid der aanhechting niet inzieterkent het echter nu reeds de onmogelijkheid van eene restauratie der Italiaanseho Vorsten. Maar het gewigtig staatsstuk verdient zoowel uit een politick als uit een finantieel en staathuishoud- kundig oogpunt de meeste belangstelling. Het lean, als het warehet programma van een oeconomischen Staatsstnek genoemd worden. Frankrijk waande zich den 14 Januarij protectionist te zijn de Moniteur kondigt den volgenden morgen aan, dat het voor- stander van den vrijen handel is. De brief geef't uit dat oogpunt tot de volgende beschouwingen aan- leiding. Het budget der openbare werken voor 1861, aan den Staatsraad onderworpen, bedraagt iets boven de 103 millioen. De Keizer wenscht het bedrag daarvan voor eenige jaren op 153 millioen te brengen. Bij de tot nn toe aangevraagde credieten voor den landbouw, evenzeer als voor de dienst der stoete- rijen, is het cijfer van het laatste jaar genoegzanm hetzelfde gebleven. Blijkbaar wenscht de Keizer deze credieten aanzienlijk vermeerderd te zien. Doch zonder te spreken van de buitengewone hulpbronnen welke de Keizer wil bezigen voor de spoorwegen kanalen vaarten kathedralen en kerken voorziet de minister van openbare werken, in 18601861de opening van 450 kilometers spoorwegen. Het budget der buiten gewone werken bevat dit jaar een' post van 6 millioen, jaarlijks aan do stad 1'arijs te betalen voor het aan- deeldoor den Staat te dragen in de opening en vol- tooijing der verbetering van gemeenschap in de stad. De subsidien ten behoeve der landbouwende commission worden niet verhoogddoch er zullen verbazende sommen worden besteed aan de verbetering der riviereu en den aanleg van bruggen. Groote werken zullen worden aangelegd tot verbetering van het vaarwater tusschen Bordeaux en de zee. De werken aan de Loire zullen worden voortgezetenz. Ook aan onze havens zullen aanzienlijke sommen ten koste worden gelegd: Marseille zal o. a.voor den aanleg van het bassin Napole'on 8£ mill, bekomen. De haven van Brest zal aanzienlijk worden vergrootvoor 1861 zijn daartoe 14 mill, aan- gewezen. Het gouvernement schijnt evenzeer besloten te hebben. de duinen te ontginnen. Corsikaeinde- lijkis niet vergetenen een crediet van 150,000 franken is aangewezen tot drooglegging der moerassen van Biguglia. Dit kort overzigt van het budget voor den landbouw, den handel en de openbare werken bewijst, hoe veel gewigt de Keizer aan de groote werken hecht en bevestigt het zoo dikwijls door hem geuite denkbeeld om de groote ondernemingen voort te zetten, in weerwil van alle mogelijke staatkundige gebeurte- nissen buiten'slands. Het rapport van het Wetboek voor den Landbouw is opgedragen aan een uitstekend regtsgeleerde gewezen groot-zegelbewaarder. Het zal 124 artikelen bevatten verdeeld in vier titels. Het eerste artikel bevat als grondslag voor het geheele ontwerp, dat de landbouw-bezittingen door dezelfde bepalingen beheerscht worden, als de gewone eigen- dombehoudens de wijzigitigen en aanvullingenin het nieuwe ontwerp vervat. Onze dagbladen zijn nog spaarzaam in hunne redene- ringen nopens den brief des Keizers. De gouvernements- organen de Pays en de Patrieverdedigen dien natuurlijk met warmte. De Constitut'wnnel bewaart nog het stilzwijgen. De Gazette de France, als zeer protectionistbestrijdt het nieuw oeconomisch stelsel, ook om de meerdere toenadering tot Engeland, welke daarvan het gevolg is. De Sieclehet stelsel goed- keurendeverlangt nog uitstelen de Presse is van oordeeldat aan den brief slechts ddne zaak ontbreekt om een volledig Regerings-programma te bevatten namelijk de vrijheidwelke men sedert den 2 Dec. gewoon is te noemen de bekrooning van het gebouw. Geen der gisteren verspreide geruchten heeft zich bevestigtigdnoch dat omtrent eene wijziging in het ministerie, noch dat omtrent het ontslag van den kardinaal Morlot. Het gerucht der benoeming van Prins Napoldon tot groot-admiraal wordt thans ook van hoogerhand tegengesproken. Een dagblad verzekertdat de Keizer geneigd isaan de senateurs toestemming te geven tot het in den vorm eener brochure uitgeven hunner in de zitting uitgesproken redevoeringenna vooratgaande magti- ging van het bureau. Eergisteren waren te bezigtigtigen de door lord Seymour nagelaten menbelen, schilderijenenz. tegen vertoon van toegangbillettenwelke ten getale van hoogstens 300 waren uitgereikt. Ten 3 ure is de Keizer onverwachts, zelfs zonder van een' adjudant vergezeld te zijn die verzameling komen bezoeken en heeft aldaar ruim anderhalf uur, tc midden der vele aanwezigen doorgebragt. Onderscheidene dagbladen hebben gewag gemaakt van het ontslag van den heer de Gramont. Dit berigt schijnt echter van alien grond ontbloot. De brochure Napoleon III en de geettelijlcheid verdedigt geheel do politiek van het Keizerlyk gouver nement. Uit den inhoud blijkt echter, dat zij niet het officiele karatter heeft,'twelk men daaraan aanvanke- lijk wilde geven. Men kondigt eene nieuwe brochure aan van Mgr. Dupanloup, getiteld Brief aan een bisschop. Men zegt, dat dit geschrift gematigder zal zijn dan het voorgaande van denzelfden sohrijver. Het getal brochures over het Romeinsche vraag- stuk bedraagt thans 107. De Patrie bevestigt volgenderwijze een reeds voor eenige dagen medegedeeld berigt a Men verzekert datten gevolge eener schikking tusschen Frankrijk en Engeland, de vice-admiraal Fanshaw, die zijne vlag op de Marlbourough heeft geheschen den 20 Jan. de straat van Gibraltar zal verlaten om het Britsche smaldeel naar Malta te geleiden. De vice-admiraal Romain-Desfossds heeft daarontegen de haven van Algesiras verlaten om naar Toulon terug te keeren. ii De gouvernementen van Frankrijk en Engeland zijn van oordeel geweestdat de gebeurtenissen in Marocco de tegenwoordigheid hunner escaders in de wateren van Gibraltar en Algdsiras niet meer noodza- kelijk maken. Ilet Dagblad van Modena zet steeds de open- baarmaking voort van stukken in de Rijks-archiven gevonden. Daarin worden thans medegedeeld onder scheidene veroordeelingen tot stokslagen in 1849 en 1850, onder de regering der Hertogin ten uitvoer gelegd, De nieuwe gouverneur van Savoyede heer Orso Serraheeft bij zijne eerste officiele receptie, na de aanvaarding zijner betrekking aan de gemeente- raad van Chambery te kennen gegeven dat de Sar- diniscbe Regering nimmer aan een afstand van Savoije aan Frankrijk heeft gedachtterwijl hij daarbij de verklaring voegde, dat hij voor het aanneraen zijner betrekking aan de Regering te kennen had gegeven dat hij haar niet kon aannemen indien het kabinct, in ruil voor Midden-Italieplannen nopens zoodanigen afstand koesterde. Deze verklaring des gouverneurs is door de liberale partij met het levendigste genoegen vernomen. Te Parma hebben den 8 dezer zamenscholingen plaats gehad waarbij men eene verlaging van de brood- en wijnprijzen vorderdeterwijl den volgenden dag dezelfde tooneelen zich herhaalden met dit ondersclieid, dat er toen werd aangedrongen op de terugroeping van Garibaldi en op het ontslag van den kolonel der nationale garde in genoemde stad. De gewapende magt is tusschen beide moeten komen om de menigte lutein tedrijven, terwijl er ook arrestatien hebben plaats gehad. Van ernstiger onlusten heeft men evenwel niet vernomen. Het dagblad van Chartres deelt het verhaal mede eener afgrijsselijke gebeurteniswaarvan de sre- meenten BonnevalSaugeau Vienvic en Authon in het departement Eure et Loiredezer dagen het fooneel zijn geweest. Een grootev bulhond namelijk, die in den omtrek van genoemde plaatsen rondliepheeft een vrij aanzienlijk getal personenvoornamelijk kinderen, aangevallen en hen in zijne woede ;oo moorddadig gebeten en het vleesch als 't ware van hot ligchaam gescheurd dat drie van de slagtoffcrs reeds zijn bezweken en onder de zeven andere zich nog verscheidene bevinden wier leven in ernslig ge- vaar is. Het eerste slagtoffer was een meisje van tien jaren Estelle Cochin die even buiten Bonneval door den hond werd aangevallenop den grond geworpen en geweldig gebeten. Toen de vader van het kind die op eenigen afstand in het veld werkte, toegesneld was, nam het venvoede dier de vlugt, maar slechts om onder Seaugeau op nieuw een kind aan te vallen, dat met eenige andere kinderen op weg was naar school. Op het geschreeuw der kinderen liet de hond zijn slagtoffer los, maar niet dan nadat het gelaat van het kind slechts ddne bloedende wonde was. In den loop van den dag beet hij nog onderscheidene andere honden viel bij Vienvic eene vrouw aan, die in het bosch werkte, vvierp haar, ondanks haren wanhopigen tegen- stand ter aardc en verseheurde haar letter lijk op eene wijze, die te verschrikkelijk is om te beschrijven. Wederom werd het v.oedende dier verjaagd en vlugtto het, maar om elders nog grootere onheilen te stichten. Op eenigen afstand van Authon viel het een volwassen man aan, die alleen door tijdig ontvangene hulp voor het lotdat de andere slagtoffers getroffen had werd bewaard. In 't eirid bereikte de hond Authon en rigtte in de straten van dat stadje een tooneel aan dat de pen weigert te beschrijven. Vier kinderen een van drie en een van zcven jaarwerden door het bloedgierige dier ter aardc geworpen en in meerdero of mindere mate verseheurd. Bovendien viel het eene oude vrouw en eene jonge dienstbode aan, die er ech ter betrekkelijk nog vrij gelukkig afkwamen. Eene algemoene ontsteltenis heerschte in do stad. De nacht ging voorbij zonder verdere onheilen en den volgenden morgen werd er een algemeene drijfjagt op den hond begonnen. Men slaagde er dan ook weldra in het dier te dooden dat bij het onderzoek van deskun- digen geen blijken droeg van door watervrees te zijn aangetast. Intusschen heeft men voorzigtigheidshalve de door hem gebeten honden afgemaakt. Men zegt dat men in zijn neus een puntig stuk ijzer heeft ge vonden en wil daaraan de woede van het dier toe- schrijven. Overigens is het geheel onbekend waarhet te huis behoorde of wie de eigenaar was. ITALIE. Sedert de zaken een' anderen keer hebben geno- men en Keizer Napoldon openiyk voor de onaf hankelijkheid van de Romagna in het strijdperk is getreden, zijn hier te lande de gemoederen in zoo- verre geruster, dat alle vrces voor eene gewapende interventie is verdwenen maar daartegenover staat, dat het Congresten gevolge van die houding des Keizers, vooreerst althans, als opgegeven kan beschouwd worden en de tusschen-regering derhalve tot in het oneindige kan gerekt worden. Tegen dit laatste bestaat onder de bevolkingen teregt, groot bezwaar. Niets is noodlottiger dan een voorloopigo toestand betreft dit een geheel Rijk, dan gaan alle zaken daarondergebukt.De handel kan zich niet ontwikkelen, fabrieken durven geen werk gereed maken dat niet besteld isterwijl de bestellers achterwcge blijven, omdat zij den loop der gebeurtenissen willen afwachten. De voorloopige toestand kan dus niet langer voortdurcn zonder de nationale welvaart te beuadeelen en waar deze kwijnt heeft men onlusten of ongeregeldheden te vreezen vooral onder eene bevolkingwelke nog zoo weinig aan vrijheid gewoon is. Het is dan ook niet te verwon- deren dat de vraag, of het niet beter is, om van de zijde van Sardinie de knoop door te hakken en eenvoudig het be3tuur over de Midden-Italiaansche Staten te aan- vaarden weder meer op den voorgrond treedt. Koning Victor Emanuel, die in deze met de meeste gematigd- heid is te werk gegaankan moeijelijk besluiten

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1