Bllfl EI L A I 1). het initiatief in deze ie nemenmaar evenzeer als Keizer Napoleon de volkswenschen in acht neemt ten einde zijne populariteit te behouden, evenzeer en welligt nog meer is Koning Victor Emanuel als constitutioneel vorstgehouden met den volkswil te rade te gaan. De bevolking van Piemont en Lom- bardye schijnt den raoeijelijken toestand des Konings te begrijpen en wil de zaak op constitutioneel terrein brengendoor de Kamers van afgevaardigden het initiatief te doen nemen. Zoo worden alleen candidaten in Lombardije op den voorgrond geplaatstdie openlijk verklarenalles te zullen aanwenden wat in bun vermogen isom de ineensmelting der verschil- lende Italiaansche Statenook met inbegrip van de Romagna en zelfs van Venetie, te bevorderen. De Kamer zal dus waarschijnlijk zamengesteld zijn uit warme voorstanders van de vorming van een koningrijk Italic en indien uit den boezem dier vergaderir.g de wensch wordt te kennen gegeven, om een eindeaan den voorloopigen toestand te maken, dan kan Koning Victor Emanuel zich beter tegenover Europa verant- woorden indien hij er toe overgaatde Mogendheden een fait accompli te doen erkennenwaarop in de ge geven omstandigheden niemand kan terugkomen. 'SGRiTEKHAeE, 17 January. Eergisteren zijn op de gebruikelijke wijze door den beer d'Andre overhandigd zijne brieven van terug- roeping, als buitengewoon gezant en gevolmagtigd Minister van Z. M. den Keizer der Franschen bij het Nederlandsche Hof. Z. M. de Koning heeftbij besluiten van den 12 dezer, n0!. 5254, aan de heeren graaf L. van Bylandt, grootmeester des Konings, toegevoegd aan Z. K. H. den Prins van Oranje J. A. van den Bosch majoor en adjudant van Z. K. H. den Prins van Oranje, en baron W. C. van Pallandt vergunning verleend tot het aanneraen en dragen van de versierselen der orde van de IJzeren Kroon lste klassevan Leopold 3de kl. en van de IJzeren Kroon 3de kl.hun respectivelijk door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonken. Bij besl. van den 13, n°. 54, is aan den heer Mr. L. A. Lightenvelt, Zr. Ms. Gezant te Parijs, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Ridder-Grootkruis der Adolfsorde hem door Z. H. den Hertog van Nassau geschonken. Bij besl. van den 14, n°. 63, heeft Z. M. onder anderen goedgevondenop zijn verzoek, aan C. T. van Westrheene, wegens verandering van woonplaats, eervol ontslag te verleenen als 2de luit. bij de rustende schutterij in Zuidholland 3de district, 2de bat.lste compagnie. Z. M. heeft goedgevonden bij besluit van dezelfde dagteek.n0, 49 1°. met den 1 Feb. aanst.te be vorderentot kapitein-luitenants ter zee, de luits. ter zee lste kl.A. Hoek G. D. A. Ampt en C. J. G. Storm van 's Gravesande 2*. den gemelden kapitein- luitenant ter zee G. D. A. Ampt te belasten met de reeds vroeger, bij HD. besluiten van den 17 Nov. 1858, n°. 63 en 10 Sept. 1859, n°. 86, aan hem opgedragen betrekking van directeur der werkplaatsen van en raagazijnmeester bij het algemeen betonningsmagazijn te Enkhuizen en met het toezigt en beheer over de verlichting en landraerken langs de vaarwaters van de Zuiderzee en het IJ, bezuiden de lijn, getrokken van Egmond aan Zee naar Stavoren 3°. met voorschreven tijdstip, ter zake van langdurige dienstop pensioen te stellen de kapiteins ter zeeJhr. H. J. L. T. de Vaynes van BrakellH. J. van Maldeghem G. van Voss en H. D. Kramp onder dankbetuiging voor hunnc bewezen langdurige goede diensten de kapitein-luits. ter zeeA. Hoek en C. J. G. Storm van 's Grave sande en de oflicieren van administratio lste klasse G. de Heer en R. J. C. Yerboon, op hun verzoek: den kapt. ter zee H. D. Kramp en den kapt.-luit. ter zee C. J. G. Storm van 's Gravesande, en ingevolge §2 a van voorschreven artikel, de kapiteins ter zee: Jhr. H. J. L. T. de Vaynes van Brakell, H. J. van Maldeghem en G. van Voss, den kapt.-luit. ter zee A. Hoek en de officieren van administratie lste kl. G. de Heer en R. J. C. Verboon, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen. Bij besluit van gelijke dagteek.n°. 47, is benoemd tot bewaarder der hypothekenvan het kadaster en der scheepsbewijzen te Amsterdam, de heer K. F. C. baron van Hemert tot Dingshofthans bewaarder der hypothekenvan het kadaster en der scheepsbewijzen te 'sHertogenbosch. Bjj besl., evenzeer van den 14, n°. 50, is aan Jhr. Mr. H. J. L. van der Wijck op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne be trekking van procureur bij het Provinciaal Geregtshof in Drenthe en de Arrondissements-Regtbank te Assen. Door den Minister van Oorlog is bij de regementen dragonders en bij het regement veld- en rijdende- artillerie, een stalkiel ingevoerd van blaauwe stof (pilow), om door de manschappen gedurende de stal- dienst gedragen te worden. Men verneemt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken tot lector in de kruidkunde aan de genees- kundige School te Rotterdam benoemd heeft Dr. N. W. P. Raauwenhoff te Utrecht. Bij beschikking is bewilliging verleend totoprigting te Doesborgh van de Nederlandsche Landbouw-emigratie- maatschappij In een ingezonden stuk in de Amst. Cour.leest men dat de onderhandelingen tusschen de Regering en de oprigters van eene algemeene slagtplaatsbijna zijn afgeloopenten gunste der laatsten. Men be- rekent, dat de prijs van het geslagt vee, wanneer de vetweiders in de gelegenheid zullen gesteld zijn, om zelven hun vleesch aan den man te brengen, van /1,20, waarop het thans is gebragt, op 60 k 80 cts. zal kunnen terug gebragt worden. Men verzekertdat een gewijzigd of nieuw Indisch drukpers-reglement in gereedheid is gebragt en eerlang in NeSrl. Oostindie zal worden ingevoerd. Uit een overzigt van de middelen, hoofdsom en opcenten over het jaar 1859, in vergelijking gebragt met de raming over dat en de opbrengst van het vorige dienstjaar, blijktdat ontvangen is ^56,895,245. 16*. zijnde/46,656.16J boven de raming, en f 1,646,932.24 beneden de opbrengst over 1858. Door bestuurders van het Nederlandsch Zendeling- genootschap is aangenomen het volgende drietal: DD. H. C. Voorhoeve, pred. te Harlingen G. Bruna ,j pred. te Hasselt, en C. P. Hofstede de Groot, theol. Dr. en pred. te Rottum om daaruit een nieuw beroep te doen tot director van het Zendelinghuis. Een brief van Cherbourg, van den 15 dezer, be- helstdat het stoomfregat de Adrniraal Wassenaar dien dag naar Plymouth was vertrokken en aldaar 3 a 4 dagen zou vertoeven om steenkolen in te nemen en vervolgens naar Lissabon te stoomen. Het onderwijs in onze Oosindisehe bezittingen wordt zooveel doenlijk door het gouvernement begunstigd en wel met het beste gevolg. In 1845 bedroeg het getal lagere scholen 25 en in 1859 reeds 53. Er zouden nog 4 scholen worden opgerigt te Ban- dong, Ngawie, Wayanassa enz., zoodat het getal nu 57 zal bedragen, behalve de verschillende weeshuis- scholen. Op elke aauwijzing van 20 leerlingen wordt eene school toegestaan. De gouvernements-onderwij- zers zijn alien Nederlanders. Hun getal beliepin 1859 150. Dezen zijn verdeeld over 57 scholen met 3500 leerlingen. Het gouvernement betaalde van 1817 tot 1826 gemiddeld 'sjaars f 112,000 in 1834 125,000; in 1851 152,000 in 1853 f 204,000in 1854 /"249,000, en in 1855 f 298,000. In de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad zijn o. a. de volgende mededeelingen gedaan, als: 1°. eene resolutie van Ged. Statenhoudende goed- keuring van het Raadsbesluit, tot aankoop van percelen aan den Mallenmolen2°. eene voordragt van Burg. enWeth.ter benoeming van een hulponderwijzer der 4de kl. bij de school voor minvermogenden in de Jufvrouw-Idastraat. De eerste op de lijst is geplaatst de heer J. J. de Vries, thans hulponderwijzer bij de bijzondere school van den heer Neuman; 3°. dat door den heer A. Calandpresident der centrale directie van het eiland Walcberenoud-hoofdingenieur der lste klasse van \sRijks waterstaat, aan den Bur- gemeester is toegezonden een ontwerp van eene zee- haven te Scheveningenvoorafgegaan door eenige bedenkingen op de daartoe reeds ingezondene ont- werpen. Daarna zijn de volgende punten in behandeling ge- komen en zonder beraadslaging en met algemeene steramen aangenomen. 1°. het voorstel betreffende den onderwijzer K.Valken; 2°. het voorstel tot af en overschrijving op de Ge- meentebegrooting voor 1859 en 1860; 3°. voorstel tot het in gebruik nemen van Rijksgrond in de voormalige Kloosterkerkstraat 4°. het advies der commissie in het geschil tusschen de eigenaren der percelen n0'. 18 en 19 in het Wil- lemspark Vervolgens is in beraadslaging gekomen het onaf- gedaan gebleven gedeelte van het voorstel. tot demping van eenige grachten en wel van den Nieuwen Uitleg. Dit voorstel is ten slotte met 19 tegen 9 stemmen verworpen. De verdere punten, als: a. omin plaats van de gedempte grachten, ruime riolen met groote zinkputten daar te stellen alsmede om langs die grachten welke behouden blijven, soortgelijke riolen en putten te maken; b. om pom pen en c. om brandputten aan te leggen worden zonder discussie goedgekeurd. Alstoen kwam in behandeling de bepaliDg van den termijn, binnen welken de werken zouden moeten worden uitgevoerd. Burg, en Weth. stelden voor binnen drie jaren. Daaruit ontstond eene zeer langdurige discussie. De heer Eyssell stelde voor dien tijd niet te bepalenalvorens beslist zou zijn over de aanwijzing der middelen tot bestrijding der uit- gaven. De heer van der Heim stelde voorte besluitendat de Ammunitie- en Schedeldoeksche havens zoo mogelijk in 1860 zouden worden gedempt, en datdedemping deroverige grachten zou plaats hebben, naar mate de overschotteu der gewone inkomsten dit zouden toelaten. Ook hierover ontstond eene langdurige discussie, waarvan het einde was dat de heer van der Heim zijn voorstel introk. Eindelijk is het voorstel om de demping, voor zooverre daartoe besloten is te doen uitvoeren binnen den tijd van drie jaren, aan genomen met 24 tegen 5 stemmen. Het geheele ge- wijzigde voorstel van Burgemeester en Wethouders werd aangenomen met 19 tegen 10 stemmen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouderstot het leggen van een breed rioolin plaats, van de gracht, leidende achter den tuin van Kolonien, is met algemeene stemmen aangenomen. Na beraadslagingis met 22 tegen 6 stemmen aan genomen de ontwerp-Verordeninghoudende voor- schriften omtrent het gebruik van de Gemeentewaag. B\j gelegenheid der beraadslaging over dit ontwerp is door den heer de Charro een voorstel gedaanom het brengen en afhalen van goederen op de Waag zelvefacultatief te maken zoodat men zich daartoe van eigen werklieden zou kunnen bedienenmaar dat voorstel is met 23 tegen 5 stemmen verworpen. Ook is behandeld de ontwerp-instructie voor den Waagmeester bij de Gemeentewaag, waarover de dis cussie in eene volgende zitting zal worden voortgezet. De markies de Taliacarne, minister-resident van Z M. den Koning van Sardinia bij het Nederl. Hof, is van Londen in deze residentie aangekomen en aan het Hotel de VEurope afgestapt. De heer de Bourqueneynieuw benoemd secretaris bij de Fransche legatie alhier, is in deze residentie aangekomen. Gedurende de afwezigheid van den graaf de Sartige, nieuw benoemd gezant, znllen de zaken van het gezantschap door den heer de Bourqueney worden waargenomen. In het Volksblad van 5 dezer komt een ingezonden artikel voor, onder het opschrift Russische hulde aan een Nederlandsch godgeleerde. Daaruit zagen wij, dat in een allerbelangrijkst werkgetiteldEssai sur I'histoire de I'humaniteonlangs te Leipzig bij Brockhaus in het licht verschenen een overzigt geleverd wordt van de voornaaraste werken in den loop der tijden over de geschiedenis der menschheid geschreven als Augustinus De civitate DeiBossuetDiscours sur I'histoire universelle een werk van den Italiaan J. B. Vicoverder Herder, Hegel en Bunsen. Te midden van al die beroemde geleerden en onder die koryfeen der wijsgeerigp geschiedenis, ontmoet ons oog den naam van een onzer landgenooten den Groningschen hoogleeraar P. Hofstede de Groot. Groot is de lof door den schrijver, de Marcus, een' der grootste geleerden van Rusland een der diepste denkers van onzen tijdaan de Voorlezingen over de ge schiedenis der opvoeding des menschdoms door God van prof. Hofstede dc Groot, toegezwaaid.En wat daarbij niet onvermeld mag blijven is de opmerkelyke bijzon- derheiddat de Russische geleerdedoor toevallige omstandigheden van genoerode voorlezingen het een en ander vernomen hebbendeonze moedertaal aanleerde, om dat werk te kunnen lezen. Uit de mededeelingen, door het gouvernement der Vereenigde Staten van Noord-Amerika dezer dagen aan het Congres gedaan nopens den financielen toe stand der Unie, blijkt, dat de ontvangsten in het afgeloopen dienstjaar bedragen hebben omstreeks 88 raillioen dollars, waarvan 50 millioen geleverd zyn door de in- en uitgaande regten ongeveer 20 millioen door geldleeningen en de overige 10 millioen door den verkoop van staatigronden en verschillende andere middelen. De uitgaven hebben daarentegen beloopen 83,750,000 dollars, van welke som ruim 23^ millioen besteed zijn voor de onderscheidene takken van bin nen- en buitenlansch bestuur 23,243,822 dollars voor het departement van oorlog; 14,712,610 dollars voor het departement der zeemagten bijna 17£ millioen voor renten der openbare schuld. Voor het nieuwe dienstjaar, eindigende 30 Julij 1861, zijn de ontvang sten geraamd op 66,225,000 dollarshet batig over- schot van vroegere dien3ten op bijna 14£ millioen; zoodat beschikbaar zouden zijn ruim 80£ millioen dollars. De uitgaven daarentegen zijn begroot op ruim 66£ millioen waarvan 11,234,843 dollars voor de zeemagt. Gedurende het bestuur van den tegenwoor- digen president is de zeemagt met 20 stoomschepen vermeerderd. Het gouvernement heeft ook voor het vervolg eene uitbreiding der marine aanbevolen en wel bij vooorkeur eene vermeerdering der stoomschepen van klein en middelbaar charter. Leiden, 16 Jan. Naar men verneemt, zullen eenige officieren van het regement rijdende artillerie alhier, naar 's Hertogenbosch vertrekkenten einde de daar ter plaatse aanwezige stallen enz. te inspecteren. Men zegtdat het voornemen bestaatdat corps aldaar te vestigendaar de stallen en easernen te Arnhem te klein zouden zijn bevonden om gemeld regement aldaar behoorlijk te kunnen huisvesten. Dezer dagen zijn van hier naar 's Gravenhage vertrokken 50 grenadiers van het lste bat. van het reg. grenadiers en jagers diegedurende de ziekte der manschappen van het 2de bat., alhier uit's Gravenhage gedetacheerd waren. 'sHertogenbosch, 15 Jan. De kapitein da Hartitsch, van het 7de reg. infanterie, is, naar men verneemt, in zijn rang overgeplaatst bij het 5de reg, infanterie, alhier in garnizoen. Loenena/d Vecht, 13 Jan. Ook de Hervormde diaconie dezer Gemeente mogt zicb even als die van het naburige Ter Aaverheugen in de ontvangst van eene som van f 1000vrij van successie-regtenhaar vermaakt bij testaraentaire beschikking van den heer Doude van Troostwijk. FTederiksoord 13 Jan. Heeren commissarissen der Kolonien van Weldadigheid zijn wederom ver- gaderd geweest. De Kolonien zijn in vele opzigten reeds hervormd. Vooreerst is, krachtens de statuten, het beheer van 's Gravenhage geheel naar de Kolonien overgebragt. De broodbakkerijsteeds met nadeel gedreven zal voortaan voordeel opleveren terwijl er geen aardappelenbrood meer wordt gebakken, verstrekt nog afgeleverd. De koloniale munt is opgehevende arbeid wordt naar de waarde in gangbare specie be- taald. De winkels worden niet meer voor rekening der kolonie gehoudenwaardoor reel schrijfwerk en noodelooze omslag wordt vermeden. De Steggerda- sloottot dusverre een verwaarloosd kanaal, uitloo- pende in de rivier de Linde, wordt reeds geslat en uitgediept. Twee bruggen zullen worden vernieuwd en bekveaam gemaakt, om den aanvoer van raeststoffen spoediger en met minder kosten te bevorderen. Het getal vrijboeren, vroeger 22is uit de arbeiders met 170 vermeerderd. Hardenberg14 Jan Er circuleert alhier een adres aan den Gemeenteraad van den volgenden inhoud Geven met gepasten eerbied te kennen de onder- geteekenden, alien ingezetenen derstad Hardenberg. Dat

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2