N\ 16. Donderdag19 January. mm VAN H IlilTK.V Sj A M U. sV) i- V v DAGBLAD ZDIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE J) it Dagblad verschijnt dagelijks, uitgenomen Zon- en eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Branca per post f 6. Bne ven, siu/cken en advertentien franco aan 'f Bureau van dit Dngblad. ^4i& r Prijs der advertentien van 16 regels f 1 .00etke regel meer 25 cents, behalve liet zegel. Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. IS I' R<« EM K EST E It en H'KTIIill'DKKN van 's GraVEXHAGE brengen bij deze ter kennisse van de belangbebbenden dat bij lien ingekomen en aan de Ontvangers verzonden zijn de voljaars kohieren der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigen- dommen, van liet dienstjuar 1860, voor de beide Afdeelingen dezer Gemeente, op den 11 January 1860 door den Heer Staatsraad Commissaris des Konings in de provincie Zuidliolland invorderbaar verklaard, en dat van heden at de termijn van drie maanden ingaatbinnen welken de reclames daartegen behooren te zijn ingediend; onder opmerking wijders, dat, om den bij de Wet van den 8 Maart 1828 (Staatsblad nu. 8) bepaalden vrijdom van grondbelasting te ge- nieten van alle stichtingen vernieuwingen en aan- of bijbouwingenaangifte moet gedaan worden aan de Zetters der Gemeente, waar de gebouwen gelegen zijnbinnen zes maanden na de ingebruikstelling der percelenof nadat die voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken zullende van alle voor- noemde gebouwen, met betrekking tot welke binnen gezegden termijn geene aangifte gedaan isde aan- spraak op vrijdom vervallen. 's Gravenhage, 18 Januarij 1860. F. G. A. GEYERS DEYNOOT Burgemeester. P. W I N T G E X S Secretaris. Bi K(;KMKI:TK1M en WETHOlTUERi van 'a Gravf.shagf. zijn voornemens, op Maandagden 23 Januarij 1860 des namiddags, ten ddn ure.ophet Raadhuis AAN TE BESTEDEN het makcn en stellen van Ilelningcn en Scherlngen en het doen van eenig Metsel- werk in de nieuwe straat van den Hoogen Wal naar het Kanaal. Het bestek van dit werk ligt ter lezing aan de Gemeentewerf en is verkrijgbaar ter Plaatsehjke Secretaire 2de afdeeling, tegen betaliug van/0.10. »DIT§€IIL1K». lVeenen 16 Jan. Er heerscht hier in dehoogere kringen groote moedeloosheid. De Staatsliedendie den Keizer zijne tot dusverre gevolgde gedragslijn hebben aangeraden zien het oogenblik komen waarop zij tot verantwoording geroepen zullen worden. De h ooggeplaatste personendie het regt meenden te hebben den Keizer te wijzen op het dwaalspoor, waarop onverstandige vrienden hem bragten en die de vrij- moedigbeid haddenvan dat regt gebruik te maken hebben zich de ongenade des Keizers berokkend. Toch acht men het oogenblik niet meer verre dat de Keizer tot andere inzigten zal komen, dat hij zalinzien.dat juist het tegendeel geschiedt van hetgeen hij wil en dat zijn invloed, waar hij dien deed gelden, altijd nadeelig heeft gewerkt voor hem ten wiens behoove dit geschiedde. Hij heeft dit in den Russischen oorlog ondervondentoen hij den Oostenrijkschen liandel op den Donan wilde ondersteunenterwijl het eenige uitwerksel van zyne tusschenkomst geweest is, dat het monopolie 'twelk Oostenrijk bijna stilzwijgend bezat, werd opgeheven en thans eene andere vlag dan de zijne, zich op die vaart vertoont. Vele millioenen heeft hij moeten uitkeeren om de schade daardoor aan zyne kooplieden berokkend eenigzins te vergoeden. Als beschermer bij uitnemendlieid van de Katholijko godsdienstheeft hij den Paws tegen zijne onderdanen in de eerste plaats, en tegen Italie en Europa in het algemeen in bescherming willen nemen en juist die bescherming is de oorzaak, dat het wereldlijk gebied des Pansen, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk bedreigd wordt. De Hertogen in Italie werden op hnnne troonen ge- handhaafd door zijne medewerking en door zijn leger het gevolg van die ongelukkige bescherming is bekend. Het vertrouwen dierVorston op hunnen, zoo zij waanden, magtigen beschermer, heeft hun hunne troonen gekost en is oorzaak, dat zij als ballingen rondzwerven. Dit zijn slechts de meest sprekende voorbeelden welke nog door vele zouden vermeerderd kunnen wordenindien men naging hoeveel voor Oostenrijk in Duitschland en Hongarye verloren ging. Het kan bijna niet anders of er zal een tijd komen, dat de Keizer den uitslag zijner bemoeijingen overdenkt, en dan zou hij er toe kunnen besluiten om6f het bestuur neder te leggenten einde het in bekwamere handen over te geven, 6f hij zou, inziende, dat hij zyne opregte vrienden van zich verwijderd heeft, dezen terug kunnen roepen en in eere herstellen waarop natnurlijk de val van zijne tegenwoordige omgeving volgen moet. Hoe gelukkig dit nu voor het Rijk en voor een deel van Europa zijn zou, zij die er het slagtoffer van worden trachten die crisis zoo lang mogel'y'k te voorkoraen en tot dus ver is lain dit gelukt. Zoo als hierboven echter gezegd is wordt men moedeloos een ministerieel blad de Ost. D. Post komt zelf heden tot de bekentenis dat Oostenrijk mng- teloos is geworden en slechts toe kan zienzonder vooreerst eene werkdadige rol in de wereldgebeurte- nissen te kunnen vervullen. R V 8 L 4 K D. St. Petersburg, 28 Dec. (9 Jan.jfVorst Baria- tinsky, de held van den Kaukasus, de overwinnaar van Schamylis eergisteren alhier aangekomen en door Z. M. den Keizer op de vleijendste en meest minzame wijze en met allle militaire eerbewijzen ontvangen. Er waszoo als gewoonlijk des Zondags, parade. De Grootvorst-Troonoprolger had van zijn' Doorluchtigen Vader bevel bekomen, zich onder de troepen te scharen ten einde Vorst Bariatinsky eer te bewijzen. De Keizer, te gelijk met den Vorst Maarschalk op het terrein gekomenheeft zelf het honrrah aangeheven 't welk door de troepen met geest- drift herhaald werd; waarna Z. M. bevel gaf, het geweer voor den Vorst te presenterenterwijl hij zelf zyne troepen daarbij voorging door den Vorst met den degen te begroeten. - De commissie van redactie voor het ontwerp, tot emancipatie der boeren, heeft de tijdsbepaling van 9 jaren aangenomen als overgangsperiodena welken tijd de emancipatie geheel ten einde moet ge- bragt zijn. Intusschen zouden de boeren nog twee dagen 's weeks voor hunne meesters moeten arbeiden. Men zegt evenwel, dat de Keizer hierraede niet tevreden zou zijn, en dat hij met het begin van het jaar (1/13 Jan.) daaraan een einde wil maken. In hoeverre dit gerucht gegrond zij zal nader moeten blijken. F RANK R 1J H. I'arijs17 Jan. De bri<?f des Keizers blijft voor- alsnog liet onderwerp, waarraede men zich thans bijna uitsluitend bezig houdt. Dat stuk zoovele uiteenloopende belangen behandelendeheeft natuurlijk verschillenden indruk gemaakt. Terwijl men van de eene zyde en in eenige havens van het Zuiden (bepaald to Bordeaux en te Cette) daarmede hoog ingenomen is en vreugde- vuren zou willen onsteken zijn er daarentegen groote industrible plaatsen alwaar men de zaken zeer donker inziet, en men er zelfs reeds van spreekt sommige werkplaatsen te sluiten. Voorzeker bestaat er van weerszijden overdrijving. Men verzekert overigens, dat ons gouvernement tot de ontworpen gewigtige wijzigingen, niet dan met de grootste omzigtigheid en als het ware niet dan stap voor stapzal over- gaan. De Keizer zelf neemt aan het onderzoek ten deze deelen daar het vraagstuk van den handel in yzer het eerst moet geregehl wordenzijn de voornaamste eigenaars van ijzerfabrieken per telegraaf herwaaits ontboden. Die industrielen zullen, zoo spoedig mogelijkonder voorzitterschap des Keizers bijeenkomen, Men zegt, dat onze wijnen en de zoogenaarade articles Paris groote vermindering van regten bij den invoer in Engeland zullen erlangen. Daarentegen zouden de verminderingen op de buiton- landsche producten waarvan in den brief des Keizers wordt gesproken naar den aard en de waarde der voorwerpen van 8 of 10 tot 25 pet. bedragen. Men zegt, dat er geon handelsverdrag tusschen Frank rijk en Engeland zou worden geslotenmaar dat er alleen wederzijds wijzigingen in de tol-tariven der beide gouveruementen zouden worden ingevoerd. Overigens moet men niet vergetendat ingevolge vroegere door het Keizerlijk gouvernement aangegane verbind- tenissenal die groote maatrcgelcn eerst met 1861 ten uitvoer zullen worden gelegd. Naar men zegt moet Prins Napoldon al zijn invloed hebben ge- bezigd om de denkbeeldenin het manifest des Keizers te doen zegevieren. De heer Fould moet daarvoor in don Raad het meest gestomd zijn geweest. De houding onzer drukpers omtrent den Keizerlijken brief, blijft wijfelend en terughoudend. Vele dagbladen, voorstanders van beschermende regten, verbergen slechts noode hun misnoegen. De verdedigers van den vrijen handel, zoo als o. a. het Journal des Debatezijn daaren tegen vrij koel in de uitdrukking hunner meening, en zij schijnen, alvorens zich met meer warmte te willen uit- laten, de verwezenlijking der beloften van het Keizer lijk programma te willen afwachten. Da Constitutionnel laat zich nopens den grooten maatregel volgender- wijze uit Het zou den Constitutionnel moeijelijk zijn, na eene eerste lezing, het onderzoek te beproeven van den brief, door den Keizer aan den minister van Staat gerigt. Die brief is eene allergewigtigste gebeurtenis, a Wij willen heden slechts ddne opmerkirig maken: Het was gedurende den oorlog in de Krim, te midden der zorgen van een verwijderden en geheel onzekeren strijd, dat de Keizer zijn verlangen te kennen gaf, dat de algeraeene tentoonstelling van voorwerpen van nijveheid en schoone kunsten zijne voortbrengselen en meesterstukken aan het oordeel der beschaafde wereld zou onderwerpen. Het was gedurende dien reusachtigen oorlog, dat hij aan Frankrijk vroeg, zijne vreedzame pogiugen en vverkzaamheid te verdubbelen, Het was toen, dat die werken weike voldoende zijn voor den roem van eene gelieele regering, met den meesten ijver werden voortgezetherschepping van Parijs, instellingen van openbaar credietallerwege geopende of nieuw aangelegde spoorwegen, gemeentelijke instellingen en fluantiele hervormingen. (i Nogmaals kort na een oorlog welke Europa diep geschokt heeft en waarvan de gevolgen nog riiet geheel geregeld zijn, aarzelt de Keizer nietten tvveeden male het bewonderenswaardig programma zijner binnen- landsche staatkunde te ontwerpen. u Die vergelijking iff op zich zelf reeds allet'be- langrijkst. n U Zonder nu reeds de zaak in den grond te onder- zoekenmag men zich gelukkig rekenen te erkcnnen dat het hoofd van den Staat niet minder belangstelling toont in de welvaart van Frankrijk als in diens roem en eer. Lord Cowley is alhier nog niet aangekomon maar wordt elk oogenblik teruggewaeht, De Moniteur van liet leger deelt rnede, dat de minister van oorlog, ter uitvoering van de bevelen des Keizers nieuwe maatregelen genomeri en verbeteringen ingevoerd heeft omtrent de kleeding van het leger. De minister doet opmerkendat herhaaldelijk ge- bleken isdat wanneer het effectief van het leger eene spoedige en aanzienlijke vermeerdering moet onder- gaan de dienst der kleeding nooit op de hoogte der behoefte was. Ten einde daarin te voorzien zal de approviandering van het leger vooi taan ingerigt worden naar het effectief op den voet van oorlog. Ofschoon het een maatregel van geheel administratieven aard is, heeft die bij sommigen nog al bekoramering gebaard zoo zelfs dat dit van eenigen invloed ter beurze is geweest. Zij die voor een paar dagen wederom gesproken hebben van eene bijeenkomst van het Congres, zeggen thans dat het voorstel daartoe van Engeland zou komen, 'twelk niet zou willen, dat Frankrijk voor de regeling van het Italiaansche vraagstnk alleen zou blij ven staan Ook dit verdient intusschen evenmin geloof. Hoe zou een Engelseh ministerie, dat zelfs niet eenstemmig denkt, en bovendien spoedig rekenschap zijner handelin- gen voor het Parleraent moet geventhans voorstellen doen tot opening van een Congres De meerderheid van het Kabinet en de natie over het geheel is bepaald tegen eene interventie, en waartoe zou dan een Congres dienen waarvan de eerste grondslag zou zijn, om niet te handelen Die zaak kan dus geheel ter zijdc worden gestcld. De afschaffing van de entreegelden ter beurze be- vestigt zich meer en meer. Naar men zegt, zou de Keizer daartoe het verlangen te kennen gegeven hebben, als een ondergesehikt maar tefch onvermijdelijk gevolg van het stelsel bij zijn brief aangenomen. De tijdingcn uit Rome blij ven meldendat de 11. Stoel, ofschoon den vorm zijner besluiten eenigzins verzachtendoinderdaad elke concessie weigert. Van de zyde van Frankrijk blijft men echter den Paus met de meeste onderscheiding behandelen. De verspreiding eener proclamatie van Garibaldi, welke beleedigend voor den Paus was, is liier te lande verboden geworden. De Univers deelt het stuk evenwel mede, men begrijpt met welk dool. Dit geeft der Patrie aanleiding, om het volgende in het midden te brengen De Univers deelt heden eene proclamatie mede door Garibaldi aan de studenten van Pavia gerigt. Zoo lets ons nog van dat dagblad kon verwonderen, dan

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1