H I H: Hi A Bi». zou het zijn, zoodanig stuk in zijne kolommen te zien opgenomen. ii Het is te betreuren dat stukken op de grenzen in beslag genomen als beleedigend voor de Godsdienst juist door de zoogenaamde Katholijke bladen openbaar worden gemaakt. Zou de reden daarvan niet hierin te zoeken zijn dat de hevigste vijanden van den H. Stoel de beste bondgenooten van den Univers zijn immers alle uitersten raken en ondersteunen elkander. Eene officiele depeche uit Madrid bevestigt het berigt der groote zegepraal door de Spaansche wapenen op de Mooren behaald. Na een zeer hardnekkig ge- vecbtzouden alle stellingenwelke het dal van Tdtouan bestrijken genomen zijn. De garde des Keizers van Marocco zou bijna geheel vernield en het verlies der Mooren zeer aanzfenlijk zijn dat der Spanjaarden wordt niet opgegevenalleen weet men, dat de 2de en 3de legercorpsen aan het gevecht deel hebben genomen hetgeen bewijst dat de slag van veel gewigt is geweest. Omtrent Spanje kan nog worden medegedeeld dat het finantieel verschil, tnsschen dat Rijk en Engeland aanhangigop voldoende wijze is geregeld. Engeland deed eene vordering van 14 millioen, doch die is tot 12 verminderd. De som eens geregeld zijnde heelt het Engelsche gouvernement voor de betaling daarvan een nieuw uitstel aangebodendoch het Spaansche heelt verkozen de schuld ineens en onmiddellijk af te doen. 'S GRAVENIIAGE 18 Januarij. Bij besluit van den 15 dezer, heeft Z. M. de Koning benoemdtot referendaris van de 2de kl.bij den Raad van State, den heer Jhr. Mr. C. vanBreugel, tot dus- verre commies van Staattot commisen van Staat bij den Raad van State, de heerenMr. W. G. baron Brantsen van de Zijpe en Mr. W. A. J. baron Schimrael- penninck van der Oije. Bij besl. van dezelfde dagteek.n°. 57zijn be noemd bij het bureau van den raad van bestuur van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren tot commies, de heer J. A. van den Ouweelenthans adjunct-commies tot adjunct-commies de heer J. E. J. Eybergen thans adjunct-commies titulair. Z. M. heeft, bij besluiten van den 13, n°\ 56 en 57, goedgevonden, op pensioen te stellen de majoors IJ. C. W. van Dassel, A. P. Carrd, J. G. Usener en G. Frantzen re3pectivelijk magazijnmeesters der artil- lerie lste kl. te Bergen-op-Zoom te Delft, teNaarden en te Helder, alien op grond van langdurige dienst, voor zooveel den majoor van Dassel betreftingevolge zyne aanvrage aan den majoor IJ. C. W. van Dassel boven genoemd den rang te verleenen van luit.-kolonel te benoemen bij het wapen der artilleriebij den staf van het wapen, tot majoor er. magazijnmeester lste kl. te Helder den kapitein lste kl. P. In de Betou, van het lste regement vesting-artillerietot majoor en magazijnmeester lste kl. teNaarden, den kapitein lste kl. P. H. Otterbeinvan het 3de regement vesting-artillerie; tot majoor en magazijnmeester lste kl.te Bergen-op-Zoom, den kapitein lste kl.J. A. Nuy, van het 2de regement vesting-artillerie; tot majoor en magazijnmeester lste kl.te Delft, den kapitein lste kl.J. A. von Schubertz, van het lste reg. vesting- artillerie; bij het lste regement vesting-artillerie, tot kapitein 3de kl. (naar ouderdom van rang), den lsten luit. G. van Vollenhoven, van het regement veld- artillerie bij het 2de regement vesting-artillerie, tot kapitein 3de kl. (naar ouderdom van rang)den lsten luit. W. H. Dijckmeester instructeur in de rijkunst bij het regement rijdende artilleriebij het 3de regement vesting-artillerie, tot kapitein 3de kl. (naar ouderdom van rang)den lsten luitenant J. F. W. M. P. Ninaber, van den staf van het wapen. Bij besluit van den 15 n°. 45 heeft Z. M. goed gevonden de benoeming van A. A. J. C. Cremer, burgemeester van Pernistot secretaris diergemeente, met Zijne goedkeuring te bekrachtigen. Bij besluit van dezellde dagteek., n°. 47, heeft Z. M. goedgevonden aan Mr. E. van Olden, op zijn verzoekeervol ontslag te verleenen als burgemeester der gemeente Voorhout, en in zijne plaats als zoodanig te benoemen H. D. Ter Weeten einde deze betrek- king gelijktijdig met die van burgemeester der gemeente Oegstgeest te bekleeden. Bij besluit van gelijke dagteekening, n°. 48, heeft Z. M. goedgevonden aan Mr. J. van DeldenSz. op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen als bur gemeester der gemeente Stad en Ambt Hardenberg. By besluit van den 17n°. 61 heeft Z. M. goed gevonden aan Mr. C. L. Kniphorst, op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen als burgemeester der ge meente Gieten. Naar wijvernemen, heeft Z. M. de Koning bepaald dat de Zuidercaserne met toebehooren te Groningen eigendom van het gemeentebestuur aldaar, aan het Rijk zal overgaan om tot militair gebrnik te worden gebezigd. als geeindlgd bescliouwd. Er is hevig gestreden de verliezen zijn onbeduidend. Verder niets. Rust in Indie. De kabelgelegd tusschen Muntok en Palembang werkt goed. Bij de algemeene armen-vergadering werd van den Heer Burgemeester eene som van f 25.90 ontvangen als de opbrengst van eene inzameling ten behoeve der algemeene armen gedaan den 15 dezer, onder de leden van een dramatisch Genootschap liier ter stede. Door den algemeeuen kerkeraad der Hervormde gemeente te Amsterdam is, ter vervulling der vacature van eene predikantsplaats veroorzaakt door het over- iijden van Ds. J. Muntendam, en voortdurende door het bedanken van Ds. E. Laui illardde volgende alphabetisch gestelde nominatie uitgebragtdd. J. F. L. Abresch A. Pz.te MiddelburgK. F. Ternooy Apelte Delft; H. P. Berlage, theol. doct. te Zalt- Bommcl; H. Iloonen, te Middelburg M. D. Deeleman, te Rotterdam; W. Francken Az.te Rotterdam; E. J. P. Jorissen S.Gz.te Broek in Waterland; J. P. de Keyzer, te ArnhemT. Poortman, te Zwolle; L. W. E. Rauvvenlioff, theoL doct. te Leiden; W. Sclieffer, theol. doct. te Enschede, en A. van Toorenen- bergen te Purmerend- t - Veertig der aanzienlijkste handelshuizen van Amster dam hebben aan den raad dier gemeente een adres aangeboden waarin zij vragen dat de raad terugkome op zijn besluit, om geen subsidieMe verleenen aan de doorgraving van Holland op zijn smalst. Zij bieden daartoe het volgende finantieel plan aan dat do Raad zal besluiten, om van 1 Julij 1863, jaarlyks 1 pCt. te verstrekken voor de aflossing der in dat geval vereischte som 5. 20,000,000, ten einde de Regering of des verkiezende de stad gelegenheid te geven, die som te negotieren a 3| pCt binnen voormelden tijd van drie jaren, en daarvoor te bekomen de genoeuule som a f 18,500,000, die alzoo den Staat in beidege- vallen niet meer zal kosten dan de rente van 700,000 's jaars. Op die wijze zou de stad Amsterdamde aflossing voor hare rekening nemende, door de bijdrage a/200,000 \s jaars, dezelve in een betrekkelijk kort tijdsverloop, namelijk binnen den tijd van 44 jaren kunnen bewerk- stelligen. Immers wanneer de nitgespaarde rentedaarbij wordt voorbehouden met dat gevolg dat die subsidie na de aflossing geheel zou ophouden en alzoo maar tijdelijk de stad zal bezwarenwaartegen het Rijk na den verloopen termijn van aflossing geheel van die rentelast ontslagen zou zijn, en het kanaal een Staats- domein zal blijven, even als zulks met de spoorwegen het geval is, zal alzoo deze transactie gelijk staan met eene guarantie van pCt. voor een bepaald getal jaren. Het H. en Eff. blad juicht dit voorstel toe en acht de aanneming daarvan wenschelijk. Het Handelsblad daarentegen geeft den wensch te kennen dat het adres niet in behandeling woFde genomen v66r dat bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal omtrent het lot der aanhangige spoorweg-ontwerpen is beslist, daar de aanneming dier ontwerpen daardoor bevorderd zou worden. Door den te Katwijk gestationeerden Rijksveld- wachter C. Koelewyn werdenin do onder die ge meente gelegene duinen, twee ijzeren klemmen ge- steld om eene zicli daar ophoudende verwilderde kat te vangen. Vrijdag 13 dezer zich daarheen begevende, werd hi) gewaar, dat er in de eene klem een groote valken in de andere een arend zatwelken laatsten hijgeholpen door twee personenmet zeer veel moeite is meester geworden. De arend, hebbendeeene vlugt van minstens 12 voetis thans, nog levend en ongedeerd, tegen eene kleine gift ten behoeve der weezen, ten huize van genoemden Rijksveldwachter te zien. Den 20 dezer zal aan het locaal van het provinciaal bestuur te Middelburg worden aanbesteed de aanleg eener telegraaflijn van Bergen-op-Zoom over Tholen en Stavenisse naar Zierikzee, met het onderhoud tot den 31 December 1860. De heer A. J. W. van Anrooy, Med. Dr. te Brum- men is benoemd tot stadsgeneesheer te Zalt-Bommel. In de gemeente Koog a/d. Zaan heeft den 12 dezer het volgende voorval plaats gehad Doctor S.be- nevens zijne vrouw en meerdere huisgenootenge- voelden des avondsnadat zij koffij hadden gedronken eene hevige ongesteldheid die niet brakingen vergezeld ging. Na onderzoek raoet zijn gebleken dat in de koffij arsenicum was gestrooid. Gelukkig echter, dat hun de koffij al spoedig niet smaakte, waardoor mi9schien nog het leven van 6 a 7 personen is gespaard. Den 16den is de heer Officier van Justitie der Arr.-Regtb. te Haarlem, vergezeld van den griffier, aldaar aange- komen om een onderzoek in te stellen. Of dit onderzoek tot eenige opheldering heeft geleid (is tot heden nog onbekend. gewonebehendigheidhet stelsel derdagblad-reclames ten zijnen voordeele heeft weten aan te wenden. Hij had o. a., om de publieke aandacht op zijn persoon tevestigen, door de dagbladen doen verbreiden en ook weder- leggen dat hij een menscheneter was, en dat hij o. a. eene jonge Engelsche dameeerst had genezen en daarna opgegeten. Hij had in zijne dienst als secretaris zekeren Teunesse, en zelfs de regter heeft moeten erkennen dat die persoon blijken heeft gegeven ,van een groot talent te bezittenen het te bejammeren wasdat hij ten behoeve van Vries dat talent had misbruikt. Schelluincu 17 Jan. Gisteren avond ten zeven ure had alhier een treurig ongeval plaats. Twee koop- lieden A. d. J. en S. Z., beiden te Noordeloos woon- achtig, komende rijden van Gorinchemgerankten door het schichtig worden van het paard in den Schel- luinschen Vliet, met zulk noodlottig gevolg dat eerst- genoemde persoon, door de duisternisin het schootskleed verward,geen gelegenheid had uit het rijtuigte springen, en jammerlijk verdronkterwijl laatstgenoemde zich nog bij tijds heeft kunnen redden. Arnhem, 17 Jan. Yoor een paar dagen ontdekto zekere J., koperslager alhier, van zijn werk te huis komende, bij het openen zijner woningeene zware brandluchten bevonddat zijne 6 tjarige vrouw gedeeltelijk verbrand was. Naar het schijntheeft het vuur eener stoof zich aah hare kleederen mede gedeeld terwijl zij in slaap gevallen was, en is zij op die wijze jammerlijk om het leven gekomen. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebragt. Men zegt, dat de ongelukkige zich meermalen aan misbruik van sterken drank schuldig maakte. Willcmstail 18 Jan. Wij vernemen, dat de lste luit.-ingenieur A. S. van der Loeff, alhier in garnizoenverplaatst is naar Venlo, om aldaar werk- zaam te zijn. Aniersfoort 16 Jan. Het is bekend dat dege- meenfebelasting op hetgeslagt en het gedisteleerd meer malen het vernuft der belastingschnldigen heeft gescherpt en allerleilistiglijkberaamdepogingen heeftdoen uitden- ken tot ontduiking der belasting. Nu en dan wordt de sluiker betrapt, en in dat geval moet hij zijne wetsover- treding duurbetalen. Een voorbeeld daarvan leverde de zitting van de Arrond.-Regtbank alhier van Donderdag, den 12 dezer. Alstoen werd de vrachtrijder P. v. W., die voor den tapper C. v. B. 308 kannen jenever had binnen- ge9loken verborgen onder eenige knollen veroordeeld tot eene geldboete van f 100.90, of bij wanbetaling, tot eene gevangenisstraf van drie weken. De tapper zelfbij wien daarenboven nog 15 kan anijs was ontdekt werd veroordeeld tot eene boete van f 352.70of gevangenisstraf van twee maanden met verbeurdver- kluring van het geslokene. Op denzelfden dag werd de slijter T. v. d. B.bij wien 35 kan binnenlandscli gedisteleerd en 171 kan likeur ongedekt voorhanden was bevonden, veroordeeld tot eene boete van f 196.83, of tot ddne maand gevangenisstrafmet verbeurdver- klaring van het gedisteleerd en de likeur. Een diligence-voermandie verzuimd had twee vaatjes punch aan te gevenwerd veroordeeld tot f 13.33 boete of twee dagen gevangenisstraf, met verbeurd- verklaring der punch en een tapper te Hoogland die aldaar 38 kan jenever, in een zak op zijn wagen verborgen, zonder aangifte had ingevoerd, tot 50 boete of zeven dagen gevangenisstraf, insgelijks met verbeurdverklaring van den jenever. Sffddclburg, 15 Jan. De Commissaris des Konings in Zeeland heeft den raad van Vlissingen aange- schreven, dat, aangezien die gemeente meer dan 10,000 zielen bevat, het getal raadsleden met 2 zal moeten vermeerderd worden. Nijmegen 14 Jan. Sedert eenige weken is alhier aangekomen de HoogEdel Gestr. heer B. H. Staring, kapitein ter zeegewezen commandant van Zr. Ms. stoomscliip Gedeh in Oostiodie, en afgetreden commandant van Zr. Ms. zeemagt bij de Bonische expeditie. Al dadelijk na zijne aankomst, werd hem door zijne vrienden het artikel uit de Middelburgsche Courant van 17 Nov. 11., door vele dagbladen overge- noraen medegedeeld en het was voor hen dat hij door het overleggen van officiele stukken zich tegen den daarin gepleegden laster verdedigde. Dat ar tikel toch vermeldde, dat de kapitein ter zee Staring en de kolonel Waleson van hunne commandementen waren ontslagen welk ontslag het gevolg zou geweest zijn van de rapporten van den kapitein ter zee M. F. Courrier dit Dubicart, omtrent den toestand, waarin hij onze troepen en de nutteloos aangebragte werken heeft gevonden. De waarheid is zooals uit genoemde stukken blijkt, dat de kapitein ter zee Staring zich onderscheiden malen, en laatstelijk bij request dd. 26 Augustus 1859 tot den schout-bij-naehtcommandant van Zr. Ms. zee magt in Oostindie en inspecteur der marine, gewend heeft, met verzoek wegens ziekte naar Nederland terug te mogen keerenonder overlegging van eene verklaring eener geneeskundige commissie, bestaande uit den offic. van gez. lste kl. W. Kraake en den eerstaanwezenden offic. van gez. Bunte, aan boord van Zr. Ms. stoomschip Gedeh houdende dat de lijder buiten staat was, de militaire active dienst in deO. I. gewesten te blijven waarneraen. Ten gevolge van dien, is de kapitein ter zee Staring, bij aanschrijving van den schout-bij-nachtcomman dant van Zr. Ms. zeemagt in O. I, en inspecteur der marine, dd. 13 September 1859, eervol ontslagen van het bevel over Zr. Ms. stoomschip Gedeh onder dank- betuiging voor zijne vele en gewigtige dienstenen verder bij Gouvernements besluit dd. 5 October eervol onthoven van het bevel oier de zeemagt bij de expe ditie tegen Boni (iY. C) Harderwijk 18 Jan. Naar men verneerat, is de lste luit.-kwartiermeester B. A. F.gter van Wisse- kerke, van het koloniaal werfdepotalhier in garnizoen, in zijn rang overgeplaatst bij het 6de reg. inf.en de lste luit.-kwartiermeester N. A. Stellingwerfvan het Den 16 dezer is in werking getreden de Wet van den 23 Dec. 1859 (Staatsbladn°. 136), waarbij zijn afgeschaft de regten op den in- en uitvoer van visch. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen de Amiraal van Wassenaaronder bevel van den kapitein ter zee R. van Vossisna daags te voren Cherbourg te hebben verlaten den 17 dezer te Plymouth aangekomen. Aan boord was alles wel. Een over Aden 8 Jan. van den Gouverneur-Generaal van Nedrl. Indie ontvangen telegramgedagteekend Batavia 23 Dec 11., bevestigt den eergisteren door ons medegedeelden telegram betreffende de expeditie van Boni. De regerings-depeche luidt aldus: Boni is ge nomen de expeditie is volkomen geslaagd en wordt Ter teregtzitting van het Provinciaal-Geregtshof van Friesland, van den 16 dezer, is behandeld de vroeger door ons vermelde zaak van Neeltje Jans de Bildt, beschuldigd van moedwillige brandstichting zonder dat het te voorzien was dat daardoor eenig menschenleven in gevaar kon worden gebragt. Door den proc.-gen., Mr. A. Ypey, werd hare schuldigver- klaring gerequireerd en mitsdien veroordeeling tot tuehthuisstraf van 5 20 jaren. Nadat Mr. L. R, Wentholt de verdediging der besch. had voorgedragen, heeft het Hof haar gecondemr.eerd tot eene tuehthuis straf van 5 jaren. Uit hetregtsgeding tegen den beruchten zwarten doctor Vries, teParijs, is gebleken, dat deze persoon met buiten-

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2