W. 17. Vrijdag30 Januarij. vm IJoiiiiMi^ariaaS van Police. IS 3JITE fi A A I*. 0 IN SG i Duoblad verschijut deujelijks, uitg. .'.omen Zonf an Feestdagen. Prijs per drie inaanden f 5. Franco per post f 6. Brief enStnkkhi en o dver-toktien franco aan 't Bureau van (lit Dagblad. Pry's Mr rndturteMmi .1 van 1t»" regels f 1,80, eik« regel meer 25 cc/hs, behalve Ket zegel. - C letters naarniaie de ruimtewelke zij beslaan. Aldaar ligt ter herkenning en terugbekoming voor- handen een op straat gevonden Kijtiiigkussen. B C 1 rif S l' II L A K H. Wcenen 17 Jan. Men wil hier weten dat ons gouvernement raadgevingen in verzoeneuden «in aan bet ilof van Rome lieeft doen toekomen. Ten einde ten slotte niet alles te verliezen raadt men denPaus aanzich naar de omstandigheden te voegen en de Romagna op te geven. Wat de werving voor bet Pauseiijk leger betreft deze wordt bier vrijeiijk toegelateu doch niet openlijk van gouvernementswege ondersteund. Zoo is aan de chefs O o der werfdepots, Pauselyke officieren, aangezegd, dat zij liunne vvervingen niet in uniform mogen voort- zetten. Aan de officieren van ons leger, die in het Pauseiijk leger overgaan, wordt daartoe verlofgegeven onder bepaling echler, dat zij geen aanspraak hebben om later wedei; in bun vroegeren rang bij het Oosten- rijkscbe leger te worden ingedeeld. Pestfa 13 Jan. Er zy'n hier berigten omtrent de groote Protestantsche vereeniging, welke oergisteren te Debreczin lieeft plants gehad en waarvoor van beide zijdun groote toebereidselen waren gemaakt. Er waren meer dan 10,000 personen bijeengekomen om daarbij tegenwoordig te zijn, en van wege de autoriteit waren militairo voorzorgmaatregolen genomen. Ter naauwer- nood waren de Protestantsche afgevaardigden in de kerk vereenigd, of de Keizerlijkecommissaris verscheen onder benen deed hun opmerken dat de vereeniging in strijd was met den geest en de letter van bet Keizerlijk patent van den 1 Septemberdat zij dus onwettig was, en bij last bad, haar te ontbinden. De voor- zitter antwoordde, dat de vergadering bet Keizerlijk patent niet erkend bobbendeen bijcen gekomen zijnde met het doel om daartegen te protesteren men haar volgens dat document niet kon veroordeelen; en dat, daar de vereeniging overigens gelieel overeenkomstig was met den geest der oude Constitutie van het pro- testantismus de vergadering voort zou gaanmet van haar regt gebruik te maken. Tegenover die verklaring, gaf de Keizerlijke comrnissaris te kennen dat hij proces- verbaal zou opmaken van hetgeen was voorgevallen en de zaak voor de regtbank zou brcngen. Dit bedreigen met geregtelijke vervolgingen schrikte natuurlijk de mannen niet af, die bij elkander waren gekomen met het onwan- kelkare voornemen om het kostte wat het wildo, liunne overtuiging uit te spreken. Nadat de Keizerlijke com rnissaris zich had vervvijderd vervolgde de vergadering hare beraadslagingen waarvan de uitslag wasdat de Keizer zou worden uitgenoodigdhet patent van 1 September in te trekken en aan de Protestantsche kerk en school bare vrije en onalhankelijko organisatie van vdor 1848 terug te geven. De orde is geen oogenblik verstoord geworden en de menigte is uiteen- gegaan zoo als zij bij elkander was gekomen kalmbe- daard maar vast beraden datgene te handhaven wat zij als haar regt beschouwt. F R A K S R IJ H. Parijs 18 Jan. Het besluit des Keizers is een van die staatstukkenwaarvan de invloed en het gewigt zoo algemeen zijn, dat het pwbliek en de dagbladpers zich daarmede nog langen tijd zullen bezig houden. Gelijk gemeld isen trouwens te verwachten was blijft de indruk van het nicuwe bij den brief uitge- drukte beginsel zeer verschillend. In de groote fabrijk- steden lieeft do maatregel algeraeene verslagenheid te weeg gebragt. De maire van Rouaau is in allerijl naar de hoofdstad gesneld St. Etienne lieeft eene deputatie der- waarts gezonden de afgevaardigden schrijven brief op brief aan de ministers.Van eene andere zijde verneemt men, dat dealgemeenecrediet-vereeniging in eene buiten- gewone vergadering besloten lieefthare geheele mede- werking aan het gouvernement te verleenen ten einde den handcl to gemoet te komen en de grootsche plan- nen des Keizers te helpen uitvoeren. Te Bordeaux hebben zich de kooplieden in grooten getale naar de pre- fectuur begeven, om hunne erkentenis aan den Keizer nit te drukken. Ken lid der kamer van koophandel voerde het woord. Het antwoord van den prefect werd herhaal- delijk afgebroken door de kreten van leve de Keizer De Kamer en de regtbank van koophandel aldaar hebben ieder een hartelijk dank-adres aan 'A. M. gestemd. Die beide ligchamen zullen eene deputatie herwaarts zenden om de adressen aan den Keizer te overhan- digen. Bovendien lieeft te Bordeaux eene algemeene illuminntie plaats gehad Bij de dagblad-pers heerscht hetzelfde verschil van meening. Men brengt het besluit geheel op hot terrein van den strijd tusschen beschermende regten en vrijen liandel, niettegenstaande er nog veel moet gebeuren eer het beginsel, in den brief ontwikkeid, in toepassing zal worden gebragt, en er ook vele toezeggingen worden gedaan, om daar, waar de belangen te veel zouden worden getroffen, daaraan tegemoet te komen. Intus- sclien drukken dc verschillende provinciale bladen in den regel eene meening in den eenen of anderen geest uit, al naar mate de plaats, waar zij uitkomen, industrieel is of handel dry ft. Opmerkelijk is heden echter de taal van den Constitutionnelen do wen ding, welke dat blad ptotseling op oeconomisch gebied heeft ondergaan men weet dat de Constitu tionnel steeds een groote verdediger van beschermende regteri is geweest. Het is waar, het artikel van heden is onderteekend door den beer Dreolle, en niet door den gewonen schrijver derecconomische artikeleu den heer Buratdie steeds redcneerde in den geest van beschermende regten en bovendien seeretaristegen eene bezoldiging van 12,000 fi anken is van een comitd 't welk dat beginsel voorstaat. Na een overzigt van den brief des Keizers te hebben gegeven zegt de Constitu tionnel. dat, aangezien aide daarin vervatte maatregelen slechts ddn dbel hebbdn om namelijk de productie goed- kooper te maken en bij gevolg den prijs der voort- brengselen te verminderen en juist daardoor het welzijn der massa's te verbeteren de Keizerten einde die volledig te maken, van meening is, achtereenvolgens de belasting op de levensmiddelen van dagelijksche bc- hoefte te verminderen dit zal vooral het geval zijn met de rogteu op de suiker en de koffijGeen twijfel. of door die verlaging zal de eohsumptie dier artikelen, meer en meer tot onze behoeften behoorende, toe- nemen. Wij hebben,!) aldus eindigt het blad zijn artikel (i in dit algatoeen overzigt slechts willen doen uitkomen het eewict der vraagstukken door den brief des Keizers O c D opgeworpen. Klk derzelve verdient het meest grondig onderzoek. Het nieuwe tijdperk van vrede kan dan ook niet'beter ingewijd worden, dan door dor open- bare meening zoodanig programma aan te bieden en door voor de toekornst zoodanig wezenlijke en ernstige verbeteringen te beloven. Nu Lord Cowley teruggekeerd is, begint men meer en meer bijzondcrheden te verhalen nopens den uitslag zijner zending. Het schijnt zeker, dat Kn- geland nu reeds vcrklaard heeft, dat het niet kon toestemmen in cenig staatkundig traktaat met Fratik- rijk, tot gemeenschappelijke regeling van het Italiaansche vraagstuk. Zelfs de onderteekening van een handels- verdrag tusschen beide Mogendheden is zeer onwaar- schijnlijk. Engeland wil zich niet jegens Frankrijk bindendan onder uitdrukkelijke voorwaardedat daarbij de vrijzinnige beginselen zullen worden aange- nomen welke den grondslag der staathuishoudkunde van Groot-Brittanje uitmaken. Maar wat er ook ge- beure 't zy er een handelsverdrag worde onderteekend of slechts wijzigingen in de toltariven der beide natien worden gebragtnimmer zal de reis van lord Cowley vruchteloos geweest zijn. Alleen heeft dio niet zoodanig goed gevolg gehad als waarmede het hot der Tuilerien zich aanvankelijk gevleid had. Men zegt dan ook, dat het er op bedacht zou zijn, meerdere toenadering tot de politiek van het kabinet van Peters burg te betoonen. Het zal echter te bezien staan, of ons gouvernement daarvan veel te wachten zal hebben. Naar althans vnn eene gemeenlijk goed onderrigte zijde verzekerd wordt, moet Keizer Alexander II zich alles behalve met de strekking van de beruchtebrochure ver eenigd en onzen gezant St. Petersburg te kennen gegeven hebbendat het hem niet wenschelijk voor- kwara dat de'politiek van het Fransche gouvernement eene zoo spoedige en onverwachte wending had ge nomen, op een oogenblik vooralwaarin Europa, naar rust verlangendein het Congres eene veiligheids-haven meende te zien en dat het Rugsische gouvernement zich nimmer zou kunnen vereenigen met de beginselen, in de brochure ontwikkeid. Wei wil men thans doen ge- loovendat Iiusland te dien opzigte zijne staatkunde zou hebben gewijzigd, maar dit wordt door niets be- wozenen valt dan ook allezius te betwijfelen. In brieven uit Londen wordt nogmaals van eene bijeenroepiDg van het Congres gesproken. Naar thans gezegd wordt zou het initiatief niet van Eogeland maar van Oostenrijk uitgaan 't welk nog meer te hopen heeft van den uitslag eener Europesche berandslaging, dan van de politiek van een land waarmede het alles behalve een voordreligen strijd gevornl heeft. Eene officiele depeche, gisteren ontvangenhoudt in, dat het schip, waarop zich de heer Thouvenel bevindt, te Messina is binnen geloopeu. I T A L 1 K. Het Romeinsche vraagstuk blijkt steeds het gewie- tigste van deti dag. Te Parijs werd verhaald dat.de abt Corapieta, die door den nuntius aldaar nanr Rortie gezonden en te Parijs teruggekeerd was overbrenger zou zijn van eene bepaalde aanvrage tot ontruiming van den Kerkelijken Staat door de Fransche bezetting. Dit gewigtig besluit zou, na eene beraadslaging in het collegie van kardinalen, genomen zijn. Daarbij zou er eene plegtige verzoening hebben plaats gehad tusschen den kardinaai Antonelli en de overige prelaten, die bij den 11. Vader een meer of min openlijken strijd tegen hem volhielden. Men zou eenparig en met zekere geest- drift, tot gemeld besluit zijn gekomenuit overweging om alzoo op schitterende wij ze aan Europa te toonen, dat de H. Yader en de kardinalen, die zich aan zijn lot verbunden hebben, het martelaarschap weten te trot- seren of wel dat het Romeinsche gouvernement niet zoo impopulair is, als men algemeen schijnt te ver- moeden. Het zal wel niet gezegd behoeven te worden, dat het geheele berigt allezins nadere bevestiging verdient. Van eene andere zijde wordt in geheel anderen geest geredeneerden beweert mendat de betrekkingen. tusschen Frankrijk en het Ilof van Rome beter zijn. De diplomatieke betrekkingen tusschen den heer de Gramont en den kardinaai Antonelli zouden hervat zijn; men ondcrhandelde op nieuwe grondslagen en den Paus zou een nieuw plan worden aangoboden. Men zou in beginsel de Souvereiniteit des Pausen over de Legatien erkennen en een bestuurder, een vicaris benoemen die belast zou zijn onder het oppergezag des Pausen to besturen. Die vicaris zou zijn de nieuwe Groot- hertog van Toscanc, dio in zijne Staten zou terug- keercn na door het algemeene stemregt gekozen te zijn, vvaaromtrent die Vorst on de Keizer der Franschen het eens z'y'n zouden. Zoodanige geruchten waren te Rome in omloop, maar het valt te betwijfelen in de eerste plaats of van do geheele zaak iets waar is, en zooja, of dan het Pauseiijk gouvernement zich met deze nieuwe schikking zou kunnen vereenigen. Terwijl intusschen de onderhandelingen tusschen het 1'auselijk Kabinet en dat der Tuilerien worden voort- gezet, heeft men te Turin den eersten stap gedaan, welka moet leiden tot de ineensmelting van Midden-Italie en Sardinie. Dat in de gegeven omstandigheden de weder- optreding van graaf de Cavour, als hoofd van het Kabinet, geen andere beteekenis heeft, is ieder duidelijk, die met de jongste gebeurtenissen vertrouwd is. Graaf de Cavour kan in dit opzigt meer doen dan eenig ander staatsmangesteld zelf, dat die staatsman met gelijke bekwaamheden ware toegerust als graaf de Cavour. Zijn naarn alleen reeds is voldoende om het algemeen verlrouwen te doen herlevenen het berigt, dat lvoning Victor-Emmanuel hem met de vorming van een nieuw Kabinet heeft belast, werd niet alleen in Sardinie's hoofdstad, maar door geheel Lombardye en Midden-Italie met geestdrift vernomen. Men mag nu verwachten, dat de voorbereidende maatregel tot vereeniging spoedig zullen genomen worden want graaf de Cavour, wetende wat de bevolking van hem wacht zou geen portefeuilie aanvaarden indien hij niet vrij was om aan de verwachting van het publiek te beant- woorden. Indien het hem mag gelukken Sardinb tot een betrekkelijk magtig Italiaausch Koningrijk te verheffen dan wordt de kroon gezct op zijn beleidvol en standvastig streven gedurende geheel zijne staatkun- digen loopbaan en bet Italiaausch bleed in de Krim vergoten draagt dan rijke vruchten voor het vaderland. In de hertogdominen heerscht rust, in zoo verre de staatkundige berocringen dit tselatenop mato- rieel gebied echter oritwikkelt het nieuwe bestuur eene werkzaambeid en onderncmingszuchtwelke vooral in deze onzekere tijden dubbele toejuiching verdieneu. Vooral in Toscanc is zulks bet geval. Meeren worden droog gemaaktmoerassen in bouw- land herschapenspoorwegen aangelegd en te mid den van dit alles is men op zelfverdediging be dacht en rekent men in Maart 40,000 man- schappen in het veld te kunnen brengen. De buiten-

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1