H I M X K M L, A X gewone onkosten door een en ander veroorzaakt, worden gedeeltelijk door de gewone inkomsten bestredenwant de belastingen komen even regelraatig in, als onder het Hertogelijk bestuur het geval was. De officiele Staats-courant van Parma deelt eenige bijzonderheden mede met betrekking tot de ge- vangenneming van pater Felletti in Bologna. De in- hechtenisneming volgde op de aanklagt van de familie Mortaranadat door talrijke getuigen de kinderroof door genoemden pater gepleegdwas geconstateerd. liet officieel blad voegt er bij dat de pater met den hem toekomenden eerbied in de gevangenis van het paleis ▼an justitie wordt behandeld tot dat het voorloopi" ondeizoek zal zijn afgeloopen en het proces zijn'regel- matigen loop heeft genomen. gemeenteraad van Piacenza heeft verzocht dat de 4500 kilo's zware klok dier vestingin kanonnen met getrokken loopen moge omgegoten wordenten einde die op de wallen te plaatsen. 'S €SIlA.VEBfHAGE 19 Januarij. Z de Eoning heeft goidgevondenbij besluit van den 18 dezer, n°, 43, den kapitein-luitehant ter zee G. Roijer te benoemen tfot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Bij Koninklijk besluit van den 17, n°. 54, is de heer Mr. J. P. Smeele, advocaat bij den Hoogen Raad der Nederlanden, benoemd tot bezoldigd o-e- gradueerd lid van de Regtbank op Cui^ao. Tvr~~nBi|vbrpUit Va" den 5* n° 47is aan den heer fb> Westenljerg, gezantschaps-secretaris te b rankfortvergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van Karel IIIhem door H. M. de Koningin van opanje geschonken. Zoo als wij vroeger berigt hebbenverwacht men thans binnen weinige dagen het verslag van de Eerste Earner der Staten-Generaalover het wets-ontwerp nopens de spoorwegengevolgd door het antwoord van de Regering, zoodat de beraadslaging bij de Eerste Earner eerlang kan worden te gemoet gezien. Gelijk vroeger, bij het onderzoek in de afdeelingen gemeld is moet het gevoelen van de leden dier Earner over gemeld wets-ontwerp zeer uiteen loopen. Dezer dagen zijn naar wij vernemen door de con- cessionarissen voor den spoorweg van Utrecht over Amersfoort naar Zwolle aan de Regering ingediend de bij de definitieve concessie voorgeschreven° kaarten profielen en teekeningen. De voortgang, welken deze zaak tot heden gemaakt heeft, doet de verwezenlij- king te gemoet zien van eene algemeen gewen3chte communtcatie met het Noorden. De Amsterd. Courant meldt, dat de bedoeling der adressanten, in zake van de te verleenen subsidie van stadswege voor de doorgraving van Holland op zijn smalst, niet is, om de subsidie aan te bieden voor het geval, dat de Eerste Earner der Staten- Generaal de spoorweg-ontwerpen aanneemt, maar alleen indien die ontwerpen worden verworpen. rr V.0<ir het. Provinciaal Geregtshof in Zuidholland de behandeling plaats hebben van de zaak van den yoortvlugtigen Wilhelm Heinrich von Schemm of Schemmbeschuldigd van den brutalen diefstal bij den goud- en zilverkasthouder den heer de Graaf in de Veenestraat alhier. De beschuldigde is echter niet verschenen op de hem gedane oproeping. Dientenoe- volge is hij andermaal tegen een naderen da<* op°e- roepen om in persoon voor het Hof te verschiinen ten einde zijne zaak kunne worden behandeld en af- gedaan. j ,77 B'J. hetzel/de Hof werd nog behandeld en onmid- dellijk uitspraak gedaan in de zaken van: 1°. J. de G; en 2°. A. v. B.beiden beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. Het Hof heeft beiden personen schuldig verklaard en veroordeeldden lsten tot eene correctionele gevangenisstraf van drie, en den 2den van zes maanden. Het H. en Eff. Blad zegt als zeker te kunnen mede- deelen dat het berigt wegens het eerlang invoeren van een meuw drukpers-reglement in Nedrl. Indie, van alien grond ontbloot is. roem als begaafde zangeres roortreffelijk gehandhaafd in eene Ana van Mozartmet obligate Viool.Fluit, Oboe en Violoncelen de Wals-aria uit Le Pardon de Ploermel van Meyerbeerin beide deze stukken overvloeijende van de moeijelijkste passages, ontwik- kelde zij eene bravouredie haar lnide bijvalsbetui- gingen dedeu verwerven terwijl zij door de gevoel- volle voordragt van twee fraaije liederen van JVicolai door den componist zelven op de piano begeleid treen minder gunstigen indruk op hare hoorders maaktefdie haar dan ook onder daverende toejuichingen teru"- nepen. D 6 De heer Servais, teregt de Eoning der Violencelisten genaamddroeg een Concert en eene Fantaisie van zijne compositie voor, waarin hij zijn meesterschap over zijn instrumentop ver'oazingwekkende wijze ten toon spreidde. Overheerlijk schoone en mannelijke toon, fijn gevoelschitterende uitvoering, zijn de eigen- schappen, die dezen beroemden meester onderscheiden, en die zijne toehoorders in verrukking brengen. Her- haaldelijk met geestdrift toegejuicht, werd hij ten slotte teruggeroepenom hem nogmaals te betuigenwelk genoegen zijn onovertreffelijk spel op de aanwezenden had gemaakt. De ensemble - stukken werden door het welbezet orchest gotd uitgefloerd. Schumann s derde Symphonie bevat voorzeker zeer veel Schoons, maar zij scliijnt niet voor het groote publiek geschreven er komen toch met alleen eenige duistere passages, maar eene ge- neele afdeeling in voor, waarvan de beteekenis onver- staanbaar schijnt. Misschien ligt dit evenwel niet aan den componistmaar alleen daaraan dat men zulk een groot werk meermalen moet hooren alvorens men net kan begrijpen. De OuvertureIdomeneo van Mozart hoe sclioon ook, zal als concert-ouverture steeds minder goed voldoen daar het einde moet dienen tot inleiding der opera, welke daarna|onmiddellijk een aanvane neemt, Daar dit nil liier het geval niet kon zijn schynt dat einde vreemd als 't ware, of er iets aan ontbrakhetgeen voor den indruk van het geheel nadeehg is. Met genoegen maakten wij kennis met eene nieuwe Concert-Ouverture van den Heer Nicolai, leeraar aan de Eon. Muzykschool alhier. Deze Ouverture, onder de leiding van den componist uitgevoerd bevat veel schoons, is gelukkig gein strum en teerd en zal zeker meer bevallen naar mate die meer gehoord en gekend zal worden. Wij hopen dan ook, dat gedurende dit saizoen de gelegenheid daartoe zich nog zal aanbieden. U ver het algemeen raaakte die ouverture eenen gunstigen indruk en werd zij toegejuicht. De voorgaande week werd het bij velen bekende tooneelspel Marie Jeanne of de Vrouw uit de Vollcs- klassenaar het Fransch, in den Hollandschen Schouw- burg gegeven. Dit stuk, voornamelijk geschreventen einde tot g en waarschuwing te strekken voor de gevolgen van verkwisting en dronkenschdp, werd zeer verdien- steiijk opgevoerd. De titelrol werd op eene uitstekende wijze door le vrouw Valois Sablairolles voorgedragen die vooral de aandacbt wist te boeijen in het 3de en 4detafereel op het oogenblik dat zijdoor de verkwisting en dronkenschap van haren man van alles beroofd, in de diepste armoede en ellende verkeerende, zichgenoodzaakt ziet, wil zij het leven van haar kind behouden het naar het Vondelingsgestieht te brengen deze pijnlijke tweestryd der moeder, om van haar kind voor goed afstand te doen of het van gebrek te zien omkoraen, werd z(5o uitrauntend door deze verdienstelijke actrice voorgesteld dat haar hiervoor luide toejuichingen en de eer der terugroeping mogten te beurt vallen. De heer Spoor (Bertrand) stond haar lofwaardig ter zijde en hield het karakter van verkwister en dronkaard zeer goed vol, terwijl zijn vrienddeheer Beems (Rdmy), die hem als een booze geest steeds had gevolgd en de oorzaak van al zijne rampen was, zich almede van zijne rol verdienstelijk heeft gekweten ook het ovenge personeel bragt er veel toe bii om dit voor velen zoo leerzaam stuk, tot een goed einde te brengen, waarvoor zij dan ook de algemeene tevredenheid van het publiek mogten ondervinden. Rev daarna gegeven ballet, de Uuee Jagerressen gaf almede veel genoegen vooral de verschillende daarin voorkomende dansendoor den heer Zinck geregeld Het getal sterfgevallen bedroeg toen In 1779 1395. 1780 1000. 1781 1543. (In dit laatste jaar moet een zeer groot gedeelte der sterfgevallen aan de toen heerschende kinderpokken wor den toegeschreven.) Bij de koorts-epidemie van 1826 bedroeg het getal aooden 2844. Bij die van 1857 1196." Bij de ergste cholera-epidemie van 1849 1512 terwijl in het laatste jaar 1859. 1573' sterfgevallen in deze stad hebben plaats gehad. Den 13den dezer had te Margraten (Limburg) het volgende ongeval plaats. Des avonds omstreeks 9 ure zag men eensklaps de vlammen uit de woning van den heer J. W Geelen in het gehucht Groot-Welsden uitbreken. eldra deelden zij zich aan de huizen van den timmerman W. Franssen en den koopman Wijnands mede en deze gebouwen met liunnen inhoud gin^en geheel verloren op weinig uitzondering na, werd echter het stalyee gered. Door de hulp der ingezetenen en de brandspuiten van Gronsveld bleven de belendende womngen behouden. De raarechaussdes van Valken- burg en due manschappen van dit wapen der brigade Maastricht welke in den omtrek in dienst waren bevonder. zich spoedig ter plaatse en deden tot des morgens ten 6 ure ijverig de beste diensten. De geheele schade wordt op 5000 begroot. Gedurende dit ongeval, was men in smartelijke onrust over het lot der dochter van den heer Geeiendie reeds 4 uren lang werd geraisttoen men haar geroep om hulp van uit den kelder, waarin zij gevlugt was, hoorde gelukkigerwijze slaagde men er in dit meisje daaruit ongedeerd te redden. De verjaardag van H. M. de Eoningin-Moeder wordt heden, in deze Residentie op de gebruikelijke wii'ze gevierd door het uitsteken der vlaggen van alle open- bare gebouwen en uit vele particuliere woningenihet bespelen van het klokkenspel en het houden eener groote parade door de troepen van het garnizoen. Bij die gelegenheid was er familie dejeuner aan het Paleis van xl. JVX. en gala-diner ten Hove. In deze residentie is aangekomen en aan het Hotel Paulez afgestapt Z. E. H. de Prins Eberhardt van Wurtemberg en gevolg. Burgemeester en Wethouders van 's Gravenhage hebben aangekondigddat de directie over den Eon. ranschen Schouwburgvan 1°. Julij I860 af zal openvallen. Zij die verlangen mogten, met, die directie te worden belast, worden verzocht zich vdor den 10 Feb. aanst. aan te melden bij de comraissarissen over voor- noemden Schouwburg zij kunnen van de voorwaarden waarop de directie zal worden verleend mededeeling verknjgen bij den heer II. S. J. de Grootalhier. Het Vierde Concert Diligentia, gisteren avond "egeven heeft algemeen voldaan. De solo's werden vervuld door onze stadgenoote Mevr. Offermans van Hove en den heer Servais. Eerstgenoemde heeft haren welgevestigden y. '?.er 4 -P- Zuurdeegheel- en verloskundige te Zierikzee, 19 den 16 dezer door het Provinciaal Geregtshof van Middelburg, veroordeeld tot eene boete van 20, en de kosten van het geding, aangezien het gebleken zou zijn dat hij op den 28 November 11. een inwendig ziekte-proces onderzocht en bestreden Uit Til burg schrijft men aan de N. 11. Ct.Het fabriekswezen alhier, hetvvelk zich in het begin ran het afgeloopen jaar minder levendig liet aanzien, ken- merkte zich echter tegen het einde van dat jaar door meerdere druktezoodat vele magazijnen schieropge- ruimd waren en men aan verschillende aanvragen niet direct kon voldoen. Naar het zich nu laat aanzien, zal er dit jaar veel werk zijn ook zal het getal stoom- machines weder met 2 of 3 vermeerderd worden. Men leest in de Gron. Cour Van eene zeer bevoegde hand zijn ons eenige mede- deelingen gedaan waarbij de koortsziektedie in het jaar 1859 dit gewest en deze stad, evenals zoo vele andere van ons Vaderlandteisterde, met vroegere epidemien is vergeleken. Wij zien daaruit, dat in deze stad sedert eene eeuw slechts ddnmaal het getal sterf gevallen grooter is geweest dan in het afgeloopen jaar en wel alleen in het al te bekende jaar 1826. e eerste aanmerkelijke koortsepidemie, welke is opgeteekend had plaats in het jaar 1779 en beide vol gende jaren Het van Regeringswege aan de Belgischo Earners uitgebragte verslag van den toestand en de dienst van den staatsspoorweg in het jaar 1858, is thans open- baar gemaakt. Dit uitvoerige stuk besluit aldus Wij zijn nog met ver van den tijd, waarop de exploitatie van den Belgischen spoorweg als eene zeer nadeelife zaak werd voorgesteld waarop geachte leden van de Wetgevende Earners onbewimpeld op het parlementaire spreekgestoelte verklaarden, dat onze finantien door die exploitatie onvermijdelijk te gronde zouden gaan Van waar kwam dat wantrouwen die donkere vooruitzigten betreffende onzen spoorweg De oorzaak was alleen dat zijne finantiele gesteldheid niet in het ware hcht was gesteld. '1 beduclltluiid thans voor vertrouwen plaats maken. Dat meenen wij te mogen hopen: immershet nu uitgebragte verslag behelst cijfers, welke aan alle verlangen schynen te moeten voldoen. Uit het alge meene oogpunt hebben wij betoogd dat het bij onze nationale spoorweg-onderneming bestaande tekortldaar- gelaten dat het bedrag ten gevolge van onjuiste berekeningen welligt te hoog is gesteld) tot dertien milhoen franken is verminderd en uit het oovpunt der operatien van het jaar 1858 hebben wij betoogd dat er over dat jaar, na voldoening van alle kosten hoe- genaamdeene bate van bijkans vier millioen franken overbhjft. Wy hebben gezien, dat de Staatsspoorwe°- in 1858 eene som van 1,618,000 franken voordeschat- opgebragt, boven en behalve het benoodmde voor de kosten der exploitatie, voor den interest der leemngen voor de amortisatie enz. Met andere woorden de spoorweg heeft in 1858 eene som van 2,220,447 fr. 07 c. tot het aflossen zijner geldleemngen dat is tot het betalen van zijne schulden opgebragten bovendien eene som van 1,618,352 fr. 19 c' voor de schatkist afgeworpen. Dat raaakt te zamen eene bate van 3,838,799 fr. 26 c. Zulk eene opbrengst over vier jaren zou ruim toe- reikend zyn om het bestaande tekort, of liever het achterstallige, geheel aan te vullen. «In 1858 zijn de ontvangsten van den spoorwe" weder naar gewoonte toegenomenniettegenstaande de handelscnsis, welke wij ondervonden. De kosten der exploitatie zijn slechts met 176,000 fr. vermeerderd hoewel ons spoorwegnet in dat jaar nog vrij wat in uitgebreidheid heeft gewonnen. Waarom zouden wij dan geene goede toekomst voor onzo nationale spoorweg-onderneming verwachten Wy zullen dus besluiten met de woorden van eenen schrijver, die de exploitatie van onzen spoorwe^ van naby nagegaan heeftBelgie mag trotsch op zijn werk bly ven het moet zich verheugen over hetgeen het reeds heeft daargesteld en niet opzien tegen de uitgaven, die welligt nog noodig zullen zijn om het werk te voltooijen.» Men leest in de Triester Zeitung van 10 January «Het Hollandsche schip de Zeven Sterren vertrekt van lier met 260 kisten Braziel-Suiker naar Falmouth om in het noorden eene markt voor die suiker te zoeken. n weerwil van de voor zulk eene operatie ongunsti<*e koersen vleijen de afzenders zich toch met eene betere plaatsing in het noorden dan in Triestwaar de handel in koloniale suiker, ten gevolge van het toenemend verbruik der beetwortelsuiker, geheel te niet is gegaan. De omstandigheiddat nu reeds voor de tweede of derde maal koloniale suiker van hier als onverkoop- baar is moeten worden weggezondenstrekt ten be- wyze van den toestand des suikerhandels te dezer plaatse. Schevenlngen19 Jan. Heden is een begin gemaakt met de milde jaarlijksche uitdeelingen uit de fondsen van H. M. onze geeerbiedigde en beminde Eoningin-Moeder, van Ievensmiddelen en brandstoffen alsmede van de kleedingstukkenvervaardigd door de meisjes op de naaischool van H. M.onder het opper- toezigt van Mevr. Maasgeb. Renesse. Het behoeft wel met gezegd te worden dat deze dag voor onze armen een dag van ware vreugde is en de behoeftiven laden no^ meer opgewekt worden tot°de

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2