W. 18. Zaturdag31 January. 1860 VAN IB U I T fi<: m A A IB. DAGBLAD z ZDIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE Bit Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zou- en 1<eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. Franco per post f 6. Brieven stuhlen en advertentien t r a n c o aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 0 regels f 1 .80el/ce regel meer 25 centsbehalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. OPEN BARF, AANBESTEDING der Leverantii van i 1.1. OH IX KKia; aau )iet Gemeente- bestuur van 's Gravenhageop het Raadhuis, oj Woensdagden 25 Januarij 1860, des namiddags ten e'dn ui-e. De voorwaarden der Aanbesteding liggen ter lezing op de plaalselijke Secretarie, 2de afdeeling. D C I T I C II L A X 19. Bcrlijii. 19 Jan. In de Earner der Afgevaardigden is besloten geon adres van antwoord op de troonrede te ontwerpen daar, het vorig jaar bepaald is, dat zoo- danig adres alleen bij buitengewono omstandigheden zou ingediend worden. De Zweedsche bemiddeling in de Deensch-Hol- steinsche kwestie is afgestuit op de weinige gezindheid van ons Kabinet om het Scandinavisch project't welk officieus ter kennis onzer regering was gebragt, goed te keuren het is te voorzien, dat die kwestie nog tot langdurige onderhandelingen aanleiding zal geven. De berigten uit Denemarken ziju overigens alles behalve gunstig, zoo sehrijft men uit Ivopenhagen a Olschoon het gedurende de laatste avonden in de straten en op de pleinen dezer hoofdstad rustig bleef, is het echter slechts eene schijnbare rust en meer en meer algemeen wordt het gevoeld dat Denemarken in een treurigen toestand verkeertzoodat men voor de toekomst beeltzonder den sluijer te durveu op- ligten. AUe weldenkenden gelooven, dat den Koning weldra geene andere ketize zal overblijven dan of de gravin Danner van het hof en uit het land te ver- wijderen of zijne kroon neder to leggen. En men vraagt zich af ofbesluit liij zoo als te vermoeden is, tot dit laatste, ziju bijna zeventigjarige oom de Erfprins Frederik Ferdinand, dan de heeischor over een onstuimig volk worden zallietwelk hem bovendien om zijne vroegere liandelingen verachttoen liij met schulden overladen en in handen van woekeraars ge- vallen de Kopenhagena.ws daarvoor boeten liet; dan wel of staat die Prins zijn regt ter wille van den aangewezen troonopvolger, Prins Christiaan van Dene marken, af, deze dan wel algemeen erkend zal worden, en het woest geschreeuw, dat hij een heimelijk Slees- wijk Holsteiner is^ich niet veeleer luider en krachtiger zal verheffen. Louise Rasmussen, thans gravin Danner, de vrouw wier betrekking tot en invloed op den Koning de hoofdbron is van zoo veel afkeerverwarring en be- zorgdiieid, is de onwettige dochter van een landraad in Westfalen en werd in hare jeugd tot voltooijing harer opvoeding, in het huis des nu ongeveer tien jaren geleden gestorvenen Consistoriaalraad Moller,teMunster, geplaatstvan waar zij op zekeren dag wegliep, om als winkeldochter bij een' banketbakker te Dusseldorp weder op het tooneel te verschijnen. Van daar nam de pacliter van een landgoed in het Paderbornsche haar als huishoudster met zich. Na aldaar ongeveer een jaar gebleven te zijn kwam zij te Hamburg en van daar men weet niet regt hoe, te Kopenhagen. Weencn 18 Jan. Van het budget, groot ruim 300 millioen wordt slechts 5 millioen voor het onderwijs besteed. De Israbliten blijven niettegenstaande dejongste meer vrijgevige ministeriele beslniten nog altijd aan een aantal vernederende en drukkende bepalingen onder- worpen. Zoo mogen zij in Weenen geen grondbezit hebben en in geheele streken is liun het verblijf ontzegd. F 14 A X Si K 1.1 K. Parys 19 Jan. Z. K. H. de Prins van Oranje heeft, gelijk gemeld is, deze hoofdstad verlaten. Z. K. H. begeeft zich naar Bordeaux en van daar naar Engeland. Men verzekert, dat de heer de Bourqueney, neef van den gewezen gezant en eerste gezantschaps-secre- taris te 'sGravenhagebij het kabinet van den heer Thouvenel zal worden geattacheerd. Daaromtrent kan intusschen vddr de komst van den nieuwen minister, niets worden beslist. Zaturdag jl. zijn op het ministerie van buitenl. zaken uitgewisseld de ratificatien eener tusschen •""Jirijk en Beijeren gesloten telegraphische overeen- laden hebben eene depeche mede- trouvernement besloten zou centius de Paulo te han&elen en dat de minister ^an binnenl. zaken alle openbare ambtenaren zou te kennen gegeven heb ben dat zij te kiezen hadden om 6f leden van dat genootschap te blijven 6fhunne plaatsen te behou- den. De Constitutionnel zegt gemagtigd te zijn te vevklarendat dit berigt volstrekt van grond ont- bloot is. Het is onbegrijpelijk welken diepen indruk bij onze groote industrielen debrief des Keizers gemaakt heeft. Eergisteren hebben zich ongeveer 500 personen uit alle provincien naar het ministerie van openbare werken begeven ten einde inlichtingen te bekomen. De Keizer heeft besloten, eenige deputatien te ont- vangen hetgeen ook gisteren heeft plaats geliad. Naur men verzekert, moet Z. M. getracht hebben, die heeren gerust te stellen en zou hij bun te kennen ge geven hebbendat men langzaam te werk zal gaan dat de Staatsraad en de Kamers in alien gevalle ge- roepen ztillen worden de nieuwe ontwerpen te onder- zoeken, en dat hij zich zelf met een grondig onderzoek bezig hield om aller belangen te beveiligen. De heer Cobden vertoeft nog altijd hier en wordt zeer gevierd door de voorstanders van het vrijhandel- stelsel. Prins Napoleon heeft een openlijk blijk van zijne sympathie voor die zaak gegeven door een' maaltijd te geven ter eere van den Engelschen Free trader. Bij die gelegenheid is een toast op het vrij- handelstelsel uitgebragtwelke zeer veel bijval vond. Dat de heer Cobden inderdaad eene groote rol in de jongste gebeurtenissen heeft vervuld bevestigt zicli als hij in Engeland zal zijn teruggekeerd wachten hem daar nieuwe ovatien voor zijn' onvermociden ijver in het bevorderen der zaak welke hij zoo zeer voorstaat. In strijd met de nog gisteren uitgedrukte meeniug verneemt men thans, dat er wel degelijk en dit nog wel binnen binnen korteen handelsverdrag tusschen Frankrijk en Groot-Brittanje zal worden onderteekend. Zells worden daarVan nu reeds de voornaamste be palingen opgegeven. II ct Keizerlijk gouvernement verbindt zichalle Engelsche producten't zij als grondstof of reeds verwerkttoe te la ten zonder dat het proportioneel regt hooger dan 80 pet. mag zijn. Alle Fransche producten zulleti in Engeland vrij ingevoerd worden: alleen de wijnen en brandewijnnn ztillen con regt betaleu maar niet hooger dan het En gelsche gouvernement voor zijne eigene wijnen uit ue kolonien heeft gesteld terwijl tovens bepaald is, dat zoo de regten op deze laatste eene verminderiug mogten ondergaan dit ook op de Fransche wijnen zal worden toegepast. Eene zeer belangrijke bepaling zou ook zijn, dat het traktuat, dadelijk na de onderteekening op En geland toepasselijk is, terwijl het Fransche gouvernement zich eerst met 1°. Julij 18G1 daarnaar zal hebben te ge- dragenten gevolge der verbindtenissen door den Keizer aangegaan, om elke wijziging in de internationale tariven tot dien tijd to verschuiven Men zegt, dat het traktaat niet aan de groote Staatsligchamen zal worden onderworpen. Het Keizerlijk gouvernement heeft het regt traktaten te sluiten en bovendien heeft de Senaat na langdurige beraadslagingden Keizer hetconstitu- tionele regt van algeheele wijziging der toiregten gege ven. Men verzekertdat lord Cowley herwaarts is teruggekomen met het iloelom dit belangrijk trak taat te onderteekenen. Gelijk men weetheeft het Journal des Debuts zich eigenlijk nooit regt aan de tegen woordige orde van zaken aangesloten ofschoon men door het talent en de bezadigdheidwaarmede dat blad steeds werd geschreven er nooit vat op heeft kunncn hebben. Na den bolangrijken brief des Keizers ziet het zich echter genoodzaaktluide toejuichingen aan het gouvernement te betuigen hetgeen trouwens niemand zal bevreemden wauneer men zich herinhertdat hot Journal steeds groote voorstander van vrijen handel is geweest. Dit programma (aldus laat zich het blad uit), 'twelk niets gemeens heeft met de gei'mproviseerde plannenonver- hoeds uit politieke noodzakelijkheid geboren en 'twelk integer.deel de vrucht is van langdurige en volhardende overdenkingenkomt te regter tijd, om eene staat- kunde van vrede in te wijden. Het is eene dier groote acten waardoor zich de gou vcrnementen doen kznnen wanneer zij het oirbaar achten een scbitterend bewijs te geven, dat hun hetopenbaar belang ter harte gaat en dat zij door een geest van beschaviug en vooruit- gang bezield zijn. Het Journal gaat vervolgens de verschillende punten na, bij den brief des Keizers ontwikkeld wqst. o. a. op de nitdrukking, dat onze groote exploitation door eene menigte beperkende regle- mentcn belemmerd worden, welke woorden, zoo als het Blad zegt, met levendige erket^enis verdienen ont- vangen te worden. Het gedeelte van den Keizerliiken brief (aldus gaat het Journal voort) 'twelk den meesten indruk zal maken en waaraan ook reeds algemeene lof is toege- zwaaid, is dat, waarbij de met (zoo veel ongeduld verwachtte val wordt aangekondigd van het prohibitive stelselin Frankrijk in zoo hooge mate bestaande, dat de geschiedrollen der wereld daarvan geen ande'r voorbeeld opleveren het zal voor het nageslacht niet eene der minst vreemde episoden der hedendaagsche gesehiedenis zijndat dit stelsel gedurende een verschrikkelijken oorlog en als oorlogsmaatregel voorgesteld, met de stellige verzekering, dat die met den vrede zou ophouden zijn bestaan tot bijna eene halve eeuw heeft kunnen rekke'nnadat de vrede wederom zijn weldadigen invloed op de volken had verspreid. Het Journal weidt vervolgens uit over de Dadeelen van dat stelsel, 'twelk men thans als dood moet beschouwen alsmede op de voordeelen welke het gevolg van het nieuwe stelsel zullen zijn. Even als in Engeland, zullen alle klassen der maat- schappij daarvan de weldaden genieten maar het voor naamste gedeelte daarvan is weggelegd voor eene klasse, welke onbetwistbare regten heeft op de verlichte en voortdurende zorgeh der openbare magten eh der maat- schappij voor de arboidende klasse namelijk. Dit is zegt het Journalde hoeksteen dor Keizerlijke ver- klaring, en dit geeft haar die hooge beteekenis welke de openbare meening in Europa daaraan hecht. a Geheel Europa (aldus eindigt het blad zijn belang rijk artikel) heeft in den Kcizorlijken brief een ondcr- pand voor de rust en den vrede gezien, en dit is niet de minste reden voor de toejiiiching daarvan. Men mag het er intusschen voor houden, dat dit historisch document bestemd is bij de beschaafdc wereld op een ander gebied invloed uit tc oefenen. De algemeene O aannemmg van vnjzinnige tariven werd vertraagd doordien Frankrijk zoo zeer aan bet verbodstelsel scheen te blijven hechten ondanks de gezindheid des Keizers voor een vrijzinnig tarief, waarvan Frankrijk in de eersfe plaats de voornaainstc voordeelen zou trekken. Ons vadcrland heeft het voorregtmaar ook de gevaarlijksta verantwoordelijkheid dat zijne voorbeeldenzoowel in het goede als in het kwade, tot leiddraad voor de meeste andere staten strekken. Zoo zullen wij voor de gesehiedenis verantwoordelijk zijn, dat wij te lang in de wereld gehandhaald hebben de verouilerde over- levcringiin van afzondering in den handelhetgeen niet vveinig bijdroeg tot den politieken tegenzin. Het tooneel verandert hedenen een schooner vooruit- zigt opent zich voor het vervolg zullen wij ook op het gebied van den handel onzen invloed kunnen doen gevoelenhetgeen een tegenwigt zal zijn voor politieken weerzin, zoo die daardoor niet geheel uit- gewischt wordt. Indien wij zoo als wij nit alles kunnen gelooven met de ons eigene kracht op dien nieuwen weg blijven volharden zullen wij niet weinig bijgedragen hebben tot een algemeenen ommekeer van zakenwaarvoor het nageslacht ons levendig en diep erkentelijk zal zijn. Niets zal inderdaad zoo zeer als het nieuwe Keizerlijke programma bijgedragen hebben, om eene nieuwe orde van zaken voor te be- reiden ten gevolge waarvan in plaats van den bloe- digen naijver op het slagveld onder de volken, wordt gesteld de vruchtbare naijver der wetenschappen nuttige en fraaije kunsten en dit is niet de minsto aanspraak van het programma op de sympathie en algemeene bewondering, welke zich zoo zeer uit eigen beweging in Frankrijkzoowel als buiten'slands hebben keubaar gemaakt. Wederom eene nieuwe brochure zal het licht ziengetiteldeene oplossing. De schrijver, de hertog de Valmystelt voor, de Italiaansche crisis door eene transactie tot een einde te brengen. Zedelijke en stoflfelijke vergoedingen zouden den Paus in staat stellenvan het bczit der Romagna af te zien, en aan de hertogen om van hunne Souvereiniteit afstand te doen. Eeu italiaansche Bond zou worden opgerigt, ter vervanging van het plan tot aanhechting met Sardinie. Het berigt nopens het bestaan eener note met het doel om de ontruiming van Romedoor de Fransche bozetting, te vragen wordt nog niet officieel beves- tigd. Men blijft echter vrij stcllig vCrzekeren datzoo- danige notabij het ministerie van buitenl. zaken zou zyn ontvangen. Sommigen voegen er zelfs bij, dat het Keizerlijk gouvernement reeds bereid zou zijn, het Fransche leger terug te roepen. Dit laatste isintusschen hoogst twijfclachtig.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1