Iv. 19. Zondag 22 en Maandag 33 Januarij. VAN is UIT K a. A o. it i a a jk i is a a o. UIDHOLLAND EN SGRAVENH Dit Dagblad verschijnt dagelijksuityenomen Zou- en Feestdagen.Pctjs per drie maanden f 5, Franco per post f 6. Brieven stub i en" y e\ t advertenUen franco atn t Bureau van dit Dagblad. Prijs der adverteutien van 1— G regels 1.80, c.lke regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groois letters naarmate de ruirnte, welke zij beslaan. Bij Git Dagblad behoort een BIJVOEGSEL behelzendo een uittreksel uit bet VERSLAG van dk Eerste KaMer der Staten-Generaai. betreffendt de Spoorweg-ontwerpen en het ANTWOORD DER REGERING op genoemd Verslag. FRiNfiB 1.1 R. Farijs 20 Jan. De beer Thouvenelbereids te Marseille ontscheept, wordt elk oogc-nblik in deze hoofdstad verwacht. Do Moniteur deelt vcrgelijkende staten raede omtrent den in- en uitvoer van 18591857. Daaruit blijktdat gedurende 1859 nan invoerregten is betaald 189,893.180 franken; in 1858, 182,614.705 en in 1857, 183.212.654. Een dagblad maakt gewag van eene overeen- komstwelke tusschen Frankrijk en Engeland zou worden gesloten ten einde de immigratie in zekere gedeelten van Indie China en Afrika te regelen. Hetzelfde dagblad verzekertdat Frankrijk zijne vorderingen in de quaestie nopens Newfoundland ver- daagd heeft. De hoofden van onderscheidene aanzienlijke fabrij- ken zijn, na bij den Keizer ten gehoore te zijn toe- gelaten, ook door den minister van openbare werken ontvangen. Zij blijven vele bezwaren inbrengen tegen de maatregelen door den brief des Keizers aangekondigd. Het blijkt ecliter, dat die oppositie verre van eenstemmig is en men zegt zelfs dat een aanzienlijk industrieel van Mulhouse geen bezwaar zoa hebben gemaakt te bekennendat bij bijna voor zicli en zijne mede- fabrikanten beschaamd was over de verbazende voor- deelen sedert drie jaren door hen genoteu. De strijd in onze dagbladen betrefiende do han- delspolitiek des Keizers houdt intusschen aan en de aanvallen van die organenwelke de beschermende regtan voorstaan zijn soma vrij hevig. De regerings- bladen trachten steeds de gemoederen tot bedaren te brengen, en wijzen er dagelijks op, dat demaatregelen met de meeste omzigtigheid en met te geraoetkoming aan veler bezwaren in toepassing zullcn worden gebragt. De Constitutionnel, die, gelijk gemeld is, in de handelspolitiek geheel van kleur veranderd is, heeit dien ten gevolge natuurlijk eene wijziging in zijne redactie moeten brengen. De beer Drdolle heeft den beer Burat ver vangen in de redactie der staathuishoudkundige artikelen. Deze laatste bearbeidt thans eene brochure van het comitd der eigenaars van steenkolen-mijuen uitgaande. Het schijnt echter, dat die brochure niet dan met toestemming van het gouverncraent zal worden uitgegeven. Te Brest is een nieuw, in Schotland voor rekening van ons gouvernement aangekocht transportschip aan- gekomen de Japan genaamdgroot 2000 ton en voor de expeditie naar China bestemd. De terug'komst van ons smaldeel, 'twelk voor Algdsiras gestationneerd wasis thans officieel. De geheele Engelsche vloot is echter niet naar Maltha teruggekeerd. Dit is sleclits het geval met een gedeelte. De Engelschen hebbenmet het oog op Gibraltar een exceptioneel toezigt in die wateren te houden hetgeen ons gouvernement ook zeer billijkt. ITALIC. Eene depeche uit Turin deelt thans de waar- schijnlijke zamenstelling van het nieuwe Sardinische ministerie raedeen wel als volgtDe graaf de Cavourvoorzitter van den raad en minister van buitenlandsche zaken de generaal Fantiminister van oorlogde heeren Mamianiopenbaar onderwijs Jacini, finantienCassini, zegelbewaarderElena, openbare werken. Als minister van binnenlandsche zaken noemde men de heeren Desambrois Farini en Cosilla, maar daaromtrent was nog niets beslist. De aandacht is thaos zeer op Pieraont gevestigd. Men besehouwt het nieuwe ministerie meer en meer bestemd, om in een zeer kort tijdsbestek het groote feit der aanhechting tot stand te brengen. De Londensche Times bevat eenige beschouwingen in dien geest, ten bewijze dat de komst aan het bewina van dea heer de Cavour hem zeer welkom was. Opmerkelijk intus schen is hetdat de Morning Post ten deze een diep stilzwijgen in acht neemt. Zoo Piemont inmiddels, krachtens de stemmingen der vergadering in de hertog- dommen en in de Romagna tot maatregelen overgaat om aan de wenschen der bevolkingen gehoor te ver- leenen kan men op nieuw spanning verwachten in die gedeelten van Italie welke nog aan hunne Souvereinen getrouw zijn gebleven. Reeds nu vreest men teParijs een op3tand in de Markenwelke door het bonds- leger zou ondersteund worden. Te Napels verkeert men ook in groote ongerustheid. Welligt is het aan die meerdere waarschijnlijkheid der aanhechting toe te schrijven, dat de Wiener Zeitung te verstaan geeft dat Oostenrijk zich nimmer verbonden heeft, om af te zien van het regtom wederom toevlugt tot de wapenen te nemen. Dat bind zegt althansin antwoord op hetgeen desvvege door den Times was gezegd dat het Oostenrijksch gouvernement nimmer zoodanige ver- klaring aan Engeland had gedaan. Het voegt er bij dat ten deze door het Britscbe gouvernement ook zoodanige quaestie niet was gesteld. Te gelijk met die verklaring mag echter gevraagd worden ot Oos tenrijk in staat zou zijn, den oorlog te hervatten llet bekende te Weenen uitkoraende dagblad de Ost- Deutsche Postgeeft dit, zoo als reeds gemeld is, volkomen toe, door de verklaring, dat de rol van Oosten rijk voor langen tijd moet zijnzich te onderwerpen. Het moet tegenover de wereld protesteren, maar dat protest door stoffelijke middelen te ondersteunenzou eene rampzalige politiek zijn. Het artikol van het offieiele Oostenrijksche dagblad kon echter eenigen meerderen grond geven aan de reeds medegedeelde eventualiteit van een Congres. Oostenrijk heeft er belang bij al- vorens tot een uiterste over te guan op diplomatiek terrain alles aan te wendenom te vcrkrijgen wat het voor zich wenschelijk acht. Het Hof van Rome schijnt ook van zijne zijde de bijeenkomst van het Congres te verlangenzoo als de Paryssche Opinion Nationale mededeelt. Of dit echter zoo geheel overeenkomstig de waarheid zijis twijfelachtig. Zeker kan daaromtrent gemeld wordendat het Pauselijk bewind meer en meer gezind is om niet toe te geven, en alles tot het uiterste te laten koinen. Of het daaruit juist zijne redding wil wachten, vvie zal het beslissen, maar zoo veel mag toch gezegd worden dat dit als een gevaarlijk spel kan worden beschoitwd. !5 E 1. ii I E. (trusNcl 20 Jan. Uit Leuven is berigt ontvangen dat al do clericale candidaten bij do eerste stemming gekozen zijn. 'Si ft HAVEN II ALE, 21 Januarij. Z. M. de Koning heeft aan den gepensioneerden lsten luit. van het wapen der cavalerie bij het leger in Nederl. Indie, F. E. van Lawich van Pabstden tilulairen rang van ridmeester toegekend. De Tweede Kamer der Staten-Geueraal zalnaar men verzekert, tegen de helft der inaand February weder bijeenkomen. De directie der Nederlandsche Bank heeft bekend gemaaktdat voortaan ook de bankbiljetten van f 300 in een nieuwen vorm zullen worden uitgegeven. Die vorm is grootendeels dezelfde als die van hei nieuwe biljet van f 1000. De eenige afwijkingen zijn dat op de voorzijde de woorden driehonderd gulden met eene andere letter gedrukt zijn dan de woorden duizend gulden op het zoo even genoemde biljeten dat de gravure op de achterzijde niet rood maar groen is. Naar men verneemtzal Z. K. H. de Prins van Oranje drie weken te Londen verblijven en wordt Z. K. H. tegen den verjaardag van Z. M. den Koning in de residentie teruggewacht. Wij vernemen met zekerheiddat gisteren door de directie der Nederlandsche Rijn-spoorwegmaatschappij en de heeren D. A. Schretlen en J, B. Maxwils, de overeenkomst is geteekend waarbij die maatschappij zich verbindt de exploitatie te aanvaurden van den door genoemde heeren aan te leggen en uiterlijk op den eersten Mei 1862 in ter exploitatie geschikten staat opte leveren spoorweg, loopende van Scheventngeu langs 's Gravenhage tot aan en in verbinding met den Nederlandschen Rijnspoorweg nabij Gouda. Die overeenkomst zal nu eerlang aan de goedkeuring der aandeelhouders van de Nederlandsche Rijn-spoorweg- maatschappij worden onderworpen. Gisteren avond hebben de verschillende afdeelingen der Kiezers-VereenigingNe der land hare besturen benoemd. De uitslag is als volgt Iste Afd. De heeren: WF. Gevers Deynoot Mr. D. van Eck en F. N. de Cbarro. 2de Afd. De heerenMr. A. de PintoMr. J. P. Vaillant en Jhr. Mr. H. G. C. L. Janssens. 3de Afd. De heeren: Mr. M. EyssellMr. A. Q. ICrayenhoff van de Leur en W. J. van Zeggelen. 4de Afd. De heeren P. J. van der Burgh YV. P. van Stoeknm en J. M. van 't Haaff. 5de Afd. (Scheveningon.) De heeren P. Varkevisser, F. J. Behr en T. de Jager. Dp uitdeeling ran kleedingstukken mondbehoeften en brandstoffen milde gaven van II. M. de Koningin- Moeder der Nederlanden op den 19 dezer begonnen werd den volgenden dag ten einde gebragt. Ruim 900 stuks kleedingstukken van verschillenden aard bijna alle door de leerlingen der naaischool van H. M. ver- vaardigd werden ook weder bij deze gelegenheid aan de armen van Seheveningen uitgereikt. Men zal zich herinneren dat in de maand Julij jI., aan het zoogenaamde Plankje aan de Leidsche Trek- vaarteen knaap van eene turfsehuit in het water is eevallen die ongetwijfeld. zou zijn veidronken zoo de de heer L. C. Sierichdie daar voorbij wandelde, niet spoedig in het midden van het vrij diepe water ge- sprongen ware en den jongeling van een' anders wisseri dood gered had. Thans verneemt men, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, deii heer SiericIT de zifveren medaille voor het verrigten van edele daden toe te kennen. Wij meencn de aandacht der rauzykininnaren te mogen vestigen op het vocaal- en instrumentaal concert, hetwclk Woensdag avond aanst. zal gegeven worden door de heeren G. en C. Hekkingen waarin zich behalve den gunstig bekenden violoncelist Hekking, de beroemde alt-zangeres Brambilla Marulli zal doen hooren. Wij vernemen, dat de heer M. den Hartogh violoncelist in het orchest van den Franschen Scliouw- burg Onder medewerking van de heeren Simon (violist) F. W. van Gelder (pianist) en andere artisteneene soiree musicals zal geven op den Slsten Januarij a. s. in de zaal op den Fluweelen Burgwal. Wij wenschen dien heer een even belangstellend en talrijk publiek als waarin hij zich bij zijne vorige soirdes mogt ver- heugen. Graanhandelaren te Rotterdam hebben een adres aau Z. M. gezonden dat door 500 personen onder- teekend is, waarin gewezen wordt op het versehil van het meten van graan met de schop in de maat ge- schept, of nit den zak in de maat gegoten. Adressanten vragen dat de Regering vaststelle dat voortaan alleen op ddne wijze zal mogen worden gemetenen wel van den gestorten hoop met de schop in de maat. Verschillende geaccrediteerde graanhuizen kondigen daarentegen aandat zij genoemd adres niet hebben onderteekendorodat zij het verlangen der adressanten onuitvoerbaar houden. De Akademische senaat der Hoogeschool te Gronin- genheeft den heer G. Vissering, predikant bij de Doopsgezindeu te Wormer en Jisp, honoris causatot doctor in do godgeleerdheid benoemd. Naar men verneemt, bevinden zich onder de tienjonge- lingen, die in degemeente Noorddijk(Groningen) dit jaar voor de nationale militie zijn ingeschrevenacht, die te kleine maat hebben, en twee, die aanspraak maken op vrijstelling wegens andere oorzaken zoodat zich het geval zal voordoen dat uit die gemeente dit jaar geene lotelingen voor de militaire dienst zullcn worden afge- leverd. Hot bevesligt zichdat het vijfde deel van Macaulay's geschiedenis van Engeland voor de pers gereed ligt. Een groot gedeelte daarvan is aan den strijd over do privilegien tusschen de lords en het Iluis der Ge- meenten gedurende de regering van Koningin Anna gewijd en behelst bovendien eene reeks van boeijenda schilderingen der toestanden en zeden in dat tijdvak zoo als niemand die tot hiertoe leverde. Wat het zesde deel betreftook dit is zoo ver gevorderd dat de heer Ellis, uitvoerder van den uitersten wil en let- terkundig vriend des overledenen weidra in staat zal

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1