d&k M20. Dingsdag, 24 Januarij. m VAN SB U T E X I. A A DA6ILAD IUIMOLLAMD EN SGRAVENHAGE yV.f Dagblad vevschijnt dagelijksuityenornen Zon-en F eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. franco per post f 6. Brievenstukken en advertentien franco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentien van 1 0 r,$/els f l.SO, die regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groote letters naarmate de ruimtewelke zij beslaan. BURGEMEE8TER en WETM9UUERI van 's Gravf.nhage zijn voornemens, op Woensdagden 1 February 1860des namiddags ten ddn urein he! openbanr AAN TE BESTEDEN Met BOEWEHir van een SCllOOLIiOCAAL met OX Ui:iUVlJZER!tnU.\l.\(iaau den Xwartenweg ailiier. Het Bestek en de Voorwaarden dier Aanbesteding liggen ter lezing aan de Gemeentewerf, alwaar dagelijks van 1012 ure, de noodige inlichtingen omtrent dit weik te bekoinen zijn en zijn verkrijgbaar ter Plaatse- lijke Secretarie, 2de afdeeling, tegen betaling van /"0.50. O U 1 T C II L A S U, Weimar, 19 Jan. Ingevolge hooger bevel, zal voortaan in het Kerkelijk voorgebed eene bijzondere zinsnede worden opgenomen voor het gemeenschapelijke Duitsche Vaderland. Weenen 20 Jan. Do officieuse Austria zegt omtrent het vredes-programma van Keizer Napoldon het volgende <i De hoop, ja meer dan deze, het vertrouwen 't welk de Keizer der Franschen in den brief, van 5 Jan. uitdrukt op eene vreedzame oplossingder tegen- woordige verwikkelingenen welke zoo ver gaat dat hij een nieuw tijdperk van vrede aankondigt welke zijne zegeningen over Frankrijk zal uitstrekken, zal gewis overal den weldaaigsten invloed uitoefenen vermits de verwezenlijking daarvan in zijne hand ligt. Men mag dus met regt hopen dat do gemoederen welke door de tot nu toe heersehende onzekerheid in groote spanning verkeeiden, thans de zaken kalmer zullen beschouwen. PestK 17 Jan. Ten opzigte der op den 11 dezer te Dcbreczin gehouden synodale vergadering der Pro- testanten verneemt men nog, dat de geheele vorige dag besteed is aan onderhandelingen tusschen de autoriteiten en het Protestantsch bestuur. Eerstge- melden waren bereid niet met militaire magt tusschen beiden te komenwanneer de voorzitter der vergade ring er borg voor kon staan dat de Keizerlijko cora- missaris, wanneer hij zich derwaarts zou begeven om het veto der Regering tegen deregtmatigheid der ver gadering uit te spreken, niet zou worden beleedigd. Dit werdnatuurlijk met grootebereidwilligheid aangenomen. De autoriteiten moeten echter door die toezegging niet geheel gerust geweest zijn.daar de troepen, ten getale van 12 tot 15,000 man, onder voorwendsel van militaire oefe- ningen den geheelen dag van den 11 onder de wapenen zijn gehouden. Een en ander kan op nieuw ten bewijze strekken, dat de regering zelve niet weet, hoe zij in Hongarye handelen moet. Dat weifelen tusschen ge- weld en toegeven, verlamt het bestuur algeheel. Met uitzondering der loopende en meest dringende zaken blijven de belangrijkste aangelegenheden van openbaar en bijzonder belang onafgedaan. 1 R A N H R 1.1 K. Parijs22 Jan. De Moniteur bevat heden morgen de besluiten waarbij de Senaat en het Wetgevend Ligchaam tegen den 23 February worden bijeenge- roepen. De heer Thouvenel is eergisteren avond alhier aangekomen hij zal waarschijnlijk morgen den eed in handen des Keizers afleggen. Men zegtdat aan de leden van den geheimen raad de titel van minister van staat zonder porte- feuille zou worden verleend. Door sommigen was gemeld, dat het handels- verdrag tusschen Engeland en Frankrijk bereids zou geteekend zijn. Zoo ver is het echter met de zaak niet. Men spreekt zelfs van eene vertraging in de onder- teekening van dat stuken eene korte nota van de Patrie schijnt aan dat gerucht voedsel te geven. De aanleiding tot dat uitstel wordt natuurlijk op ver- schillende wijze verklaard. In de eerste plaats spreekt men van beraadslagingen over het hooger of lager bedrag der beschermende regtenwelke nog om trent zekere artikelen zouden gebandhaafd blijven. Die vooronderstelling is niet zonder gronddoch daarbij bepaalt men zich geenszins. Men gaat zelfs van zekere zijde zoo ver van te verzekerendat de Keizer, voor dehevige vertoogen tegen zijn biief terugdeinzende, de verwezenlijking der groote hervermings-plannen zou verdagen zoo als dit reeds eenmaal is geschied. Het meer dan onwaarschijnlijke van dit gerucht, zal echter ter naauwernood behoeven aangestipt te worden. Ten laatste geeft men ook aandat eene politieke quaestie met de handelsaangelegenheden in verband stond en dat de Keizer zich niet zou willen verbinden aan Engeland de voordeelen te verleenen welke uit de groote oeconoraische maatregelen zouden voortspruitendan onder voorwaarde, dat het geen middellijk of onmiddellijk bezwaar zou in den weg leggen voor het door Frankrijk in bezit nemen van Savoye en het graafschap Nice. Wij deelen deze geruchten medeomdat zij worden verspreid maar veel beteekenis mag daaraan niet worden gehecht. Het is mogelijk dat de korte vertraging daaraan moet worden toegeschrevendat men het omtrent ul de bijzonderheden nog niet eens is, maar lang kan hot uitstel niet duren. Lord Cowley heeft onderscheidene bezoeken bij den Keizer afgelegd. Men wildat het tractaat op zijn laatst den 3 February door den Moniteur zal worden medegedeeldop welken dag de heer Gladstone het budget aan het Parlement moet in- dienen. Men voegt er bij, dat het Britsche gouvernement afziet van alien tegenstand tegen het in bezit nemen der twee genoemde Sardinische provincien door Frank rijk. Op dit laatste punt wordt thans de aandacht meer en meer gevestigd. Er zijn erdie de vermeer- dering van het gebied van Frankrijk met die beide provincien zoo goed als zeker beschouwen. Wat bier van zyzal nader moeten blijken. Zoo veel is zeker, dat het verbod van den gouverneur van Nice aan de dagbladschrijvers om over die aanhechting een pdnnen- strijd te voerenhier diepen indruk heeft gemaakt. De Pays deelt mede dat eene officieuse deputatio uit Savoye zich hier bovindten men wildat twee dagen voor de onderteekening van het huwelijks- contract van Prins Napoldon en Prinses Clotilde, tusschen Frankrijk en Sardinia verbindtenisson om trent de beide provincien zouden aangegaan zijn. Alle verloven bij ons leger in Italie worden met de meeste gestrengheid geweigerd. De militairen tot dat leger behooi ende en die zich hier te lande mogten bevinden worden naar Italie gczonden. Oostenrijk rigt van zijne zijde ook troepen op Italie. Niettegen- staande een en ander, verzekert men, dat de be- trekkingen tusschen de hoven van Parijs en Weenen nimmer op beter voet zijn geweest dan thans. Men herhaalt zelfs wederom het gerucht van een Congres 't welk thans gezegd wordt op den 20 Maart te zullen bijeenkomen. Dit blijft echter steeds hoogst on waarschijnlijk. Men zegt, dat de afschaffing der entree-gelden op de beurs nog geene zoo uitgemaakte zaak is. Het is wel mogelijk, dat het gouvernement den maatregel wenscht, maar het geldt hier eene gemeentelijke in- komst. De zaak moet dus aan den gemeenteraad worden onderworpenwelke zonder aequivalent zich daar waarschijnlyk niet mede zal vereenigen. De jongste berigten van het Spaansche leger in Marocco, door den telegraaf ontvangen zijn van den 19. Zij houden in dat de Moren de hoogten welke de stad Tetouan omgeven bezet houdendoch dat zij niet in de vlakte durven komen, door de troepen van den maarschalk O'Donnell bezet. Dezen hielden zich met de eerste toebereidselen tot het beleg dier stad bezig. Men ging voort levensmiddelen en krijgsvoorraad te ontschepen; er werden fortificatien aangelegd om de belegeraars tegen de aanvallen van het observatieleger te beschermeu. ITALIE. Uit Turin is door den telegraaf berigt dat het officieel dagblad van den 21 mededeeling heeft gedaan van de KoDinklijke besluiten tot zamenstelling van het nieuwe ministerie. Daaruit blijkt dat de graaf de Cavour, behalve met het voorzitterschap van den raad en het departement van buitenl. zaken, ook ad interim, met dat van binnenlandsche zaken belast is. De verdere leden van het Kabinet zyn oorlogde generaal Fanti; justitie, de heer Cassinis; finantien, de heer Vegezzi; openbaar onderwijs, de heer Maraiani; openbare werken, de heer Jacini. Het ministerie heeft den zelfden dag den eed in handen des Konings afgelegd. De vreugde over de zamenstelling van het ministerie was algemeen. Het officieel dagblad van Sardinie deelt ook mede, dat de oude Kamer der Afgevaardigden ontbonden is, terwijl tevens bepalingen zijn genomen omtrent de nieuwe verkiezingen. Naar men te Parijs wil wetenzou de graaf de Cavour zich alleen tijdelijk met de portefeuille van binnenlandsche zaken belast hebben om die plaats voor den heer Farini open te houden. Deze heeft, den- zelfden dag waarop een en ander te Turin gebeurde, in Modena de Sardinische kieswet algekondigd. Dit geeft meer grond aan het vermoeden der gezindheid van het nieuwe Sardinische Kabinet ,om de vertegenwoordigei s der landen welke do aanhechting verlangd hebben, te Turin in het Sardinisch Parlement te vereenigen. Turin 19 Jan. Door den telegraaf is mededeeling van de ministeriele crisis gedaan. Dit feit was onver- wacht. Maandag avond dacht iodereen, dat de heer de Cavour naar zijn landgoed was teruggekeenlen dit werd ook den volgenden morgen door de dagbladen gemel.l De verwondering was dan ook algomeeritoen het officiele dagblad, Dingsdag namiddag ten 4 ure, aankondigde, dat de generaal de la Marmora en zijne ambtgenooten linn ontslag aan den Koning liadden aangeboden die het aangenomen had en dat de graaf de Cavour met do zamenstelling van een nieuw Kabinet belast was. Een ieder wachtte, tegen de opening van het Parlement, eene veranderjng van ministerie of minstens belangrijke wijzigingen in het personeel van het bestuur onder voorzitterschap van den heer Rattazzi, maar niemand dacht voor het oogenblik aan zoo spoedigen geheelen ontmekeer van zaken. Als onmiddellijke oorzaken dor crisis wordt het volgende opgegoven. Ten gevolge dor onzekerheid betrekkelijk het tijdstip der bijeenkomst van het Congres, dacht het afgetreden ministerie, dat iemand naar Parijs en London moest worden gezonden om metjuistheid te we^en waaraan zich nopens do quaestie der organi- satie van Midden-ltalie to nouden, Natuurlijk had men voor die belangrijke zending op den graaf de Cavour ge- dacht. Het Engelsche Kabinet had zelfs doen gcvoclen dat die ketize hern zeer aangenaam zou zijn. Do heer de Cavour bewilligde in de zending mils de kieseollegien der oude en nieuwe provincien, tot benoeming van leden voor de nieuwe Kamer, zouden bijeengeroepen worden. Daaruit ontstond eene langdurige discussie, welke tot geen goed einde leidde. Do ministers, overluigd dat de openbare meening voor den heer de Cavour was gaven rondborstig den Koning hunne meening te kennen dat die Staatsman wederom tot het bewind moest worden geroepen. De heer de Cavour aarzelde nietde hem toevertrouwde zending op zich te nemen. Florence, 18 Jan. Eon der vurigste wensehen van Midden-ltalie is verhoord. Eene telegraphische depeche uit Turin kondigt ons aan dat het kabinet Rattazzi zijn ontslag genomen heeft, en dat de graaf de Cavour het bestuur der Sardinische om niettezeggen der Italiaansche zaken hervat. Deze tijding heeft ons met vreugde vervulden wij vragen zelfs" niethoe het nieuwe kabinet te Turin is zamengesteld. De naam van Cavour is een genoegzame waarborg voor vrijheid nationaliteitvooruitgaug. De tot stand ge- komen gebeurtenis beteekent eerbied voor den nationalen wil, aanhechting aan Sardinie, door de natie gestemd emancipatie der Italiaansche provincien welke zich tot nu toe bij onze groote beweging niet hebben kunnen aan- sluiten. Men zegt, dat onze stad hedsn avond, bij gele- genheid van de ontvangst dezer goede tijdingen, zal worden geillumineerd. Men verneemtdat de desertie der pattselijke troepen te Perouse en te Pesaro aanhoudten dat zij door Oostenrijkers als pauselijke soldaten gekleed en die voortdurend te Ancona ontschepen worden ver- vangen. Te Perouse is een adres aan Z. M. den Keizer der Franschenwaarin tegen de ondragelijkheid der tegenwoordige orde van zaken wordt geprotesteerd door COO personen onderteekend. Rome, 15 Jan. De Pans heeft heden morgen aan onderscheidene personen van rang twee brieven ter lezing gegeven dien van den Keizer der Franschen en het antwoord daarop van den H. Stoel. DePaus heeft er bijgevoegd dat van die beide stukken reeds mede deeling was gedaan aan het corps diplomatique. Het antwoord des Pausen komt kortelijk hieropneder. In de eerste plaats behoort de Rontagnaofschoon in opstand steeds aan den H. Stoel, of eigenlijk is deze er sleehts de bestuurder van, en heeft hij bij zijne kroo- ning gezworen haar aan zijn opvolger over te dragen. Ten tweede is de Romagna wel sedert 50 jaren in opstand, maar Frankrijk vcrkeert sedert 70 jaren in hetzelfde geval, en even wel heeft geen der gouverneraen- ten die elkander gedurende dien tijd in Frankrijk zijn opgevolgdvan een duim breed gronds afstand willen doen. Ten derde eindelyk kan de Keizer gelooven op den goeden weg te zijn, door aan den H. Stoel concessien te vragen maar beiden Pius IX en de Keizer, zullen eenmaal voor God moeten verschijnen en de Ahvijze zal beslissenwie op deze wereld de

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1