K I IMLA N i», om aan dergelijke verleidingen straffeleos te zijn blootgesteld. Zoo het wereldlijk gezag voor het Pausdom in de geschiedenis van alle tijden eene voortdurenda oorzaak tot oorlog is geweest, dan is het, zeiden wij lieden ten dage slechts eene oorzaak tot vernedering. Men besohouwe inderdaadden toestand van dezoo- genaamde onafhankelijkheid en Souvereiniteit van den H. Stoel! Geen Staat.die het Pausdom onderstennt, of hij overlaadt hem met betoogendat zijn gou- vernement onmogelijk en onverdragelijk is. Gelooft mendat het geestelijk gezag er veel bij wint ondersteund te worden door wereldlijke gouverne- menten, welke dat gezag niet zouden willen dulden die, wij herhalen het, op geheel tegenstrijdige be- ginselen zijn gegrondvest, en er alleen op bedacht zijnvan hem een werktuig van overheersching te maken Waarom is Frankryk naar Italie getogen Omdat de Oostenrijkers er waren. En waarom zou Oostenrijk er willen terugkeeren Omdat Frankryk er is. Maar zou er ddn verstandig man van oordeel zijn, dat daarbij sprake is geweest van het geestelijke gezag der Katholijke, Apostolische en Roomsche Kerk u Dea Kerk kan slecht dan krachtiger wordenwan- neerzij oorlog noch dienstbaarheid meerte vreezen heelt. Zij zal slechts dan meer levenskracht hebbenwan- neer zij zalkunnen zeggen dat haar Rijk niet van deze wereld is voorzeker niet in dien zin dat zij zich niet met de zaken dezer wereld te bemoeijen hebbe, want ■wij gelooven, dat deze wereld zonderhaar zeer krank zou zijn maar in dien zin dat zij zich bepalen moet, met haar gezag op het vrije geweten uit te oefenen en het aanzien der aarde te hernieuwen door de her- nieuwing en de genezing der zielen. Er is ongetwijfeld geen Katholyk, die beweert of gelooftdat het bestaan van het Pausdom aan de liandhaving van zijn wereldlijk gezag is verbonden en wij achten het niet noodig, op dit punt nan te dringen. Maarzegt men, de Paus is een wereldlijk Souverein op dezelfde gronden als alle andere Sou- vereinen in Europa en zijne regten berusten op even goede gronden als die van elke andere Kroon. Wij zijn vangelijke meening en juist dit argument beslist in ons oog het Italiaansche vraagstuk. Het wereldlijk gezag der Pausen wordt beheerscht door dezelfde wet- ten is onderworpen aan dezelfde voorwaarden als andere bezittingen, en het ondergaat, op gelijke gron den dezelfde wijzigingen van grondgebied en dezelfde geschiedkundige wisselvalligheden. Omdat wij aange- toond hebben, dat eene gezonde redenering geen onder- scheid toeliet tusschen Rome en het overige grondge bied van den H. Stoel1, heeft men beweerd dat wij de algeheele onteigening van het Pausdom verlangden. Wij hebben niets dergelijks gevraagd; wij hebben niet begeerd dat er een nieuwe strijd, in tegengestelden zin als de eerste tegen Rome zou worden gevoerd noch dat de strijdkrachten ter bescherming des Pausen gezonden, tegen hem zouden gekeerd worden. Verre van ons het denkbeeld, dat eenig geweld tegen het Pausdom worde gepleegd. Wij hebben slechts ddn beginsel staande gehouden dat van non-interventie in de aangelegen- heden der Italiaansche bevolkingen wij verlangen thans slechts de'ne zaak dat men namelijk de Italianen over zich zelven late beschikken. 'Sftlt iVElVlltGE, 24 Januarij. Bij besluit van den 21, n°. 59, heeft Z. M. goed- gevonden tot leden van het bestuur van het leenfonds Weldadig en Zorgvuldigvoor den tijd van zesjaren, met ingang van 1°. Jan. 1860, te benoemen de heeren Jhr. Mr. L. R. Gevaerts en Jhr. Mr. J. Repelaer. Bij besluit van den 12 Staatsbln°. 4), heeft Z. M. vernietigd een besluit van den Gemeenteraad te Castricum. De gronden, waarop dat besluit berust, zijn de volgende Overwegende, dat de Raad bij dat besluit heeft be- paald ter benoeming van eenen hooflonderwijzer voor de openbare schooleene keus te doen uit meer per- sonen dan door burgemeester en wethouders, in overleg met den districts-schoolopzienerop de voordragt zijn geplaatst dat, volgens art. 22, lste lid der wet van den 13 Augustus 1857 Staatsblad n°. 103), de hoofd- onderwijzers door den Gemeenteraad moeten worden benoemd uit eene voordragtopgemaakt door burge meester en wethoudersin overleg met den districts- schoolopziener na een vergelijkend examen dat na een op 21 Nov. 1859 gehouden vergelijkend examen van vijf daartoe opgekomen sollicitanten, op de bij de wet voorgeschreven wijze eene voordragt van drie personen is opgemaaktwelke den Raad in zyne vergadering van 24 November 1859 is aange- boden dat de Raad dus verpligt was uit die drie personen eenen hoofdonderwijzer voor de openbare school te benoemen enz. Naar men verneemtis door Z. M. tot chef van het typographisch bureau bij het Departement van Oorlog benoemd de majoor Besier, van den generalen fltaf, en zulks in plaats van den door HD. op zijn verzoek gepensioneerden kolonel C. J. J. Goffin, van gemelden staf. De audientie van den Minister van Marine zal op Vrijdag aanstaandg, den 27 dezer, geen plaats hebben. Naar men verneemtzou bij den Minister van Oorlog het plan bestaanom voortaan de directeurs der artillerie-directien in dezelfde plaats alwaar de inspecteurs der genie garnizoen houden hun verblijf aan te wijzen. Dien ten gevolge zullen de generaal- majoors, directeurs der lste en 2de artillerie direction, Daniels van Wijckhuizen en Engelberts hunne tegen- woordige garnizoenen te 's Gravenhage en te Breda voor Utrecht en Dordrecht verwisselen in welke beide laatste steden de lste en 2de fortificatie-inspectien thans gevestigd zijn. [Ut. Cour.) Door bestuurders van het Nederlandsch Zendeling- genootschap te Rotterdamis tot director van het Zendelingshuis aldaar beroepenDs. H. C. Voorhoeve pred. te Harlingen. Volgens een berigt van Zr. Ms. eonsul-generaal te Rio-Janeiro is, bij Keizerlijk besluit van 28 Sept. 1859, onder zekere voorwaarden tot aan het einde van 1863, aan vreemde schepen kolonisten overbrengend J of ge- laden met goederenbestemd naar Braziliaansche havenshet vervoer veroorloofd van provisienma chines en landbouw-gereedschappen van de plaats der aankomst af tot aan eene of andere haven des liijks waar die schepen lading gaan innemen. Verder worden bij dat besluit zekere regels vastgesteld voordekust- vaart en de binnenlandsche vaart. Het Italiaansche Opera-gezelschap uit Amsterdam, heeft gisteren avond in den Stads-schouwburg weer een schitterend succes gelmdinzonderheid heelt onze ge- vierde zangeres Mevr. de Vries van Os, nieuwe laauweren ingeoogst. Die haar als de fiere Norma of de verschrikkelijke Lucretia gezien en gehoord heeft, zal haar veelzijilig talent met ons bewonderd hebben in de edele gevoelvolle wijze, waarop zy dejeugdige, beklagenswaardige Lucia di Lammermoor ons weder- gafhoezeer ook haar meer ontwikkelde vrouwelijke leeftijd en voorkomenoppervlakkig beschouwd, hier- aan hinderlijk moest wezen. Maar wat Rosa de Vries vooral tot eene waarlijk zeldzame artiste maakt, het is dat zij liaar heerlijk en rijk orgaan niet slechts ge- bruiken kan voor de voile, krachtigebreede en zelfs ontzagwekkende toonen het bijna uitsluitend veld waarop men de eigenlijk gezegde eerste sopraan-zangeres der groote Opera's pleegt te beoordeelen maar dat zij het ook met zoo veel gemak en vaardigheid, kan bezigen tot roulade'striller's en zoo vele andere fiorituren, waardoor Donizetti deze rol als tot eene ware proeve voor eene ligte en uiterst buigzame sopraan- stem schijnt te hebben gesehreven dit tweeledig ver- mogen getuigt zoowel voor de kostbare natuurgaaf als voor de grondige en goed volbragte studien onzer prima donna, aan wie voorzeker eene voorname plaats aan de eerste theaters van Europa behoort toegekend te worden. De tdnorde heer Danielivoldeed als gewoonlijk weder zeer goed vooral in de solo-partijen welke hij met gevoel en gratie voordraagtin de duo's, trio's enensemble-stukken is hij echter onbetwistbaar te zwak. In deze laatste doet daarentegen het schoonhelder en mannelijk geluid van den baryton den heer Marra een buitengewoon goed effect. De mise en sc^ne van het stuk was ditmaal eenigzins andersals wij die hier gewoon zijnen eenige verkorting is niet onopgemerkt gebleven daarentegen mogen wij met den meesten lof melding maken van de wijze, waarop de schoone obligaat-fluit-partij even voor Lucia's op- treden door den bekwamen klarinetist, den heer Becht, werd uitgevoerd. Aan toejuichingen en terugroepingen heeft het den ganschen avond natuurlijk niet ontbroken. Het concert van de heeren Hekkingdat morgen avond in den Schouwburg zou plaats hebbenis uitgesteld moeten worden. Gisteren avond is te Amsterdam door den algemeenen kerkeraad der Nederd.-Herv. Gemeente, ter vervulling der bestaande vacature, het navolgende zestal uitgebragt: Ds. K. F. Terna»y Apelpred. te DelftDs. H.P. Berlage, theol. doct. en pred. te Zalt-BommelDs. H. Boouen pred. te Middelburg Ds. M. D. Deele- man, pred. te Rotterdam; Ds. W. Francken Az.pred. te Rotterdam en Ds. A. van Toorenenbergen pred. te Purmerend. Aan Ds. op den Oost, Evang.-Luth. pred. te Bever- wijk, is op zijne aanvrage emeritaat vergund. Zondag voorraiddag herdacht Ds. Buhrmann, te Breda, zijne25jarige dienst bij de Luthersche gemeente, alsmede zijne 25jarige bekleeding van het leeraarsambt aldaar. Aan kapitein E. Vonck, voerende het fregatschip Susannavan de heeren J. R. Veder en Zoonte Rotterdam, is dezer dagen eene prachtige zilveren bokaal uitgereikt, alsgeschenk van heeren officieren der marine landingsdivisie bij de Bonischeexpeditie, van Feb. 1859, tot een blijvend aandenken en een bewijs van erken- telijkheid voor de bijzondere diensten en beleefdheden, hun destijds door kapitein Vonck te Badjoa bewezen. De voorzijde der bokaal stelt voor de attributen van den oorlog, als; kanonnen en andere wapenen tropheen, enz. het deksel prijkt met een overeindstaand anker en de achterzijde bevat de inscriptieDe Officieren der Marine landingsdivisie bij de Bonische expeditie aan E. Vonck, 1859. Gedurende 1859 zijn aan de stads waag te Meppel gewogen 775,000 Ned. ponden boter. Men leest in den National van Dingsdag 17 Jan. 11. uit Brussel het navolgende: ii Een talrijk en uitgelezen publiek vereenigde zich 11. Vrijdag in de zaal van het St. Janstooneel te Molen- beek St, Jeanom de voorstelling bij te wonen van de jeugdige tooneellisten onder directie van den heer Verwoert. a Deze jeugdige kunstenaars hebben wederom op nieuw blijken gegeven van hun uitstekend talent, waar- van wij vroeger reeds melding hebben gemaakt. Vooral het stukje de Bruidschat van Auvergne deed hun de algemeene goedkeuring verwerven het werd met eene juistheid en natuurlijkheid uitge voerd, welke men niet van kinderen van 12 jaar ver- wachten kon. a Doorde belangelooze medewerking van drie Vlaam- sche kunstbroeders, de heeren: RullaertGassee en Posch de lievelingen van het publiek werd de voor stelling aangevuld door het voordragen van Chanson- nettes en Romances. ii Bij het einde der voorstelling, regende het Oranje appelen en bonbons, als bewijs hoedanig het publiek de talenten der jonge Hollandsche tooneelkunstenaars op prijs stelde. Wij kunnen eindelijk met genoegen melden dat den heer Verwoertgehoor gcvende aan de veelvuldige uitnoodigingen voornemens is nog eene afscheids- voorstelling te komen geven in de zaal Navalorama zoodra daartoe de inteekening voltallig is. fikoog a, d. laan23 Jan, Na herhaalde ver* hooren in zake der poging tot vergiftiging hier ter plaatsezijn eergisteren twee personen in verzekerde bewaring gesteld, en wel eene weeze, die in het gezin ouderlijke zorg en liefde genooten een loopjongen. Het is niet te bepalen ol dit op vertnoeden dan wel op bekentenis Van schuld is geschied. Uirecht, 23 Jan. Men verneemt dat een belang- rijke diefstal van gemunt geld, dezer dagen alhier in 'a Rijks Muntgebouw zou gepleegd zijn, en dat de jongste arrestatien daarmede in verband zouden staan. Nog leest men in de Utrechtsche Courantu In verband met ons laatste berigt, aangaande de in hechtenis neming van eenige smelters aan 's Rijks munt, wordt ons verzochtaan het algemeen te berigten dat de reeds uitgegeven tienstuivcrstukjes met het jaarmerk 1860 er op, nog niet gangbaar zijn, en worden mitsdien degenendie ze mogten bezitten, verzocht die stukken aan het bureau van politie tegen voile vergoeding der waarde terug te be- zorgen. Hcriogcnbosch22 Jan. Uit do opgemaakte statistiek der bevolking dezer stad blijkt, dat op den I dezer de wettige bevolking bestond uit 21,966 zielen dat is 10,445 van het mannelijk en 11,521 van het vrouwelijke geslacht. De bevolking is verdeeld in de navolgende gezindtenNederd. Herv. 2872, Waalsch- Herv. 65, Christelijke Afgoscheiden Herv. 79, Evang.- Luth. 182, Herst. Luth. 3 Doopsgezinden 6, Remon- stranten 3, Hernhutters 1, Nederd. Israeliten 347, Portug. Israeliten 17, lloomsch-Katholijken 18,391.' Breda 23 Jan. De lste luit.-kwartierraeester M. Klockhout, van het lste bat. 6de reg. infanterie alhier in garnizoenis in zijn rang en ancienneteit overgeplaatst bij het 4de bataljon van het 5de reg. van gemeld wapen. Hardcrwijk23 Jan. Men verneemt, dat het vroeger vermeld detacheraent van 150 man, den 26 dezer van hier naar het Nieuwediep zal vertrekken ten einde aldaar te embarqueren aan boord van het schip President Plate gezagvoerder J. C. Harten. Mliddelburg, 20 Jan. Heden is aan het locaal van het provinciaal gouvernement van Zeeland, onder nadere goedkeuring, aanbesteed de aanleg eener tele- graaflijn van Bergen-op-Zoom over TholenStavenisse en Vianen naar Zieiikzee, met het onderhoud tot 31 December 1860, en wel in twee percelen waarvan aannemers zijn geworden voor het eerste perceel, van Bergen-op-Zoom tot Stavenissede heer H. P. Hotz te 's Gravenhagevoor f 2572 en voor het tweede perceel, van Stavenisse tot Zierikzee, deheerO. Kuyk te Bredavoor f 3500. Maastricht 22 Jan. Gisteren avond werd eene achtenswaardige familie dezer stad door een droevig ongeluk getroffen. Een der zonen van den heer M., een verdienstelijk en veelbelovend jongeling, geraakte hetzij door de duisternis hetzij door den sterken wind in het kanaal buiten de Lieve Yrouwepoort, en zoo het schijnt heeft het aan de noodige hulp ontbroken of was het onmogelijk hem daaruit te redden. Eerst heden morgen werd zijn lijk opgevischt. Sedert de vorige week heeft men een' aanvang gemaakt met de werkzaamheden van den spoorweg van hier naar Luik, en wel in de nabijheid van Visd, om weldra ook op andere punten de handen aan het werk te slaan. HARKT- KX HllVDE!L9BERieTEN. Schiedam 24 Jan. Moutwijnf 13.25 per Ned. vat, Jenever, 18.75 j zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 20. Spoelingf 1.10 per ketel. Rotterdam, 24 Jan. Tarwe158/2 p. Jarige Witbonte Poolsche f 325; 162/2 p. Jarige Hoogl. Kleefsche f 330; 162/2 p. Jarige Bov. Riz f 310. Rogge143/2 p. Nieuwe Archangel, liggande te Schiedam f 195. Boter. Naar qualiteit van f 48 tot 54. Gorinchem, 23 Jan. Tarwe f 8.70, 9.25, 9.80, /10. Rogge 6.25, 6.70, 7. Gerst f 4.25, 4.75. Haver f 3, 3.40, 3.60. Boekweit /190, 192. K UKGERLIJKE I T A S B. 24 Januarij. BEVALLEN: J. M. Isbrucker, geb. Smits, z. J. C. W. Lureman, geb. Bekking, d. E. Janse, geb. Bouwman, z. M. van der Heijden, geb. van den Berg, z. J. Seheijde, geb. Veerkamp, z. F. van der Kleij, geb. Poleda, z. F. Roel, geb. Carriere, z.J. Koppers, geb. van Brakel, z. G. Huguenin, geb. Zuiderwijk, d. OVERLEDENG. Veldmanjm., 19 j. G. M. van den Berg, d., 8 m. J. Hijzelendoorna., 2 m. J. P. Koning, geb. Telder50 j. h. Lazare, echtg. van E. Polak, 64 j. R. G. E. Rinck, z., 1£ j. M. M. Koens, d., 1 j. C. J. Bosnian, d., 9 m. K. de Visser, d., 3 m.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 2