TELEGRAPH1SGHE BERIGTEBL IS«iiieiaSii58«ls«iie ISeiis-sliersiS'len. 584 1 132.— Itimienlandsclie Sleiu sOerigien. iooi 334 431 Prijzen der Buitenl. Coupons en uitgel. Obligaiien. A V K it T T 1 K DAI K HET UIGIM O 7^ FtBUEHE VERKOOPING VAN 1IVIZEN. Veiling 23 January I860. Notaris C. J. SCHIEFBAAN. N°. 1. Een Hotel, met Porte CochereTuin Stalling en meer Getimmerten, staande op den Kneuterdijk, op den hoek van het Heulstraatjen°. 18,/54,800; prov. kooper B. P. Schippers. N°. 2. Een dubbel Huis, Erf, groote Tuin, staande op den Korten Vijverberg, n°. 4 f 38,000prov.kooper J. H. Schlosser. N°. 3. Bene Stalling, staande in het Doelestraatje6600 prov. kooper J. H. Schlosser. Gunning van het perceelden 16 dexer gevelld. Notaris C. J. van de WATERING. Een Huis en Erve staande aan de westzijde van het Lange Voorhout (Leidsche Wagenveer), n°. 47, f 3025; kooper D. lllokqq. CEATEIIE TIJnitKGEN.J EONDEN 24 January. H. M. deKoningin heei't heden het Parlement geopend met eene aauspraak, waarin o. a. wegens de buiten- Jandsche aangelegenheden voorkomt. Mijne betrekkingen tot de groote Mogendheden zijn voortdurend zeer vriendschappelijk. Ik heb bepaalde uitnoodigiDg van Oostenrijk cn Frankrijk ontvangen, tot deelr.eming aan het Congres. Tertviji ik deze uitnoodiging aannamverklaarde Ik dat Ik op dat Congres het beginsel zou voorstaan dat geene vreemde magt zou gebruikt worden, om het Ituliaansche volk een afzonderlijken regeringsvorni ol constitutie op te dringen. Verschillende oiustandigheden hebben dit Congres doen uitstellen tot onbepaalden tijdmaar 't zij in een Congres, 't zij in bijzondere ouderbandelingen zal bet steeds mijn streven zijn de tusschenkomst van vreemde wapenen in de inwendige aangelegenheden van Italia te weren en Ik hoopdat de ltaliaansche zaken op eene vreedzame wijze geregeld zullen worden. Ik ben in onderbandeling met Frankrijk, tot uit- breiding van bet handelsverkeer tusschen beide landen, ten einde het verbond nog meer te bevestigen. Te vergeefs heb Ik pogingen aangetvendom bet conflict tussclien Spanje en Marocco te vereffenen. Ik heb met Frankrijk eene expeditie gereed gemaakt, ten einde het verdrag met China ten uitvoer te leggen. Het zou MLj verheugendat dit Rijk toegaf, en daardoor bet nemen van maatregelen van geweld voorkomen worden. Het verschil met San Juan is, door billijke voor- slagen van de zijde der Vereenigde Staten bijgelegd. Indie is tot volkomen rust gebragt. Eoisdcn24 Jan. De Times meldtdat bet handels- verdrag gisteren te Parijs is onderteekend. In de troonrede zal het sluiten van dit verdrag aangekon- digd en zullen tevens geruststellende verzekeringen omtrent den verledenen en toekomstigen staatkundigen toestand gegeven worden. Wceuen24 Jan. Het olflciele dagblad weder- spreekt het berigt, 't welk eergisteren verspreid werd dat Verona nu reeds in staat van beleg zou zijn geplaatst. Parys, 24 Jan. Eene depeche uit Weenen, uil eene goede bron alkomstigspreekt bet berigt tegen dat Verona in staat van beleg zou zijn gesteld. Eene depeche uit Marseille van heden houdt het volgende in; Napels 20 Jan. De ministeriele crisis duurt nog voort. De heeren Trojat en Murena zijn door den Koning belast met bet zamenstellen van een nieuw Kabinet. Men schrijft den val van het ministerie toe aan bet voornemen des Konings, om troepen naar den Kerkelijken Staat te zenden. De Napolitanen brengen steeds bezoeken aan den beer Villamarinadie nog met ten Hove ontvangen is. De fondsen ter beurze waren gedaald. Napels 21 Jan. Men verzekert, dat Filangieri zijn ontslag heeft aangeboden na eene raadsvergadering, waarin het vraagstuk nopens bet verleenen van gewa- pende hulp aan Romedoor den Koning ter tafel werd gebragt. Indien dit ontslag aangenomen wordtzou bet eene verandering van ministerie ten gevolge hebben. Borne, 21 Jan. De stad is rustig. Bij eene ont- ruiming der Fransche bezettingis bet gouvernement voornemens5000 man linietroepen en karabiniers te Rome te concentreren. De meeste Vorsten ondertee- kenaren van een adres aan den Paus verklaren te han- delen wegens het beginsel, zonder zich over de minis teriele quaestie uit te willen laten. Het bevestigt zich, dat aan het hoofd der onderteekenaren zich bevindt Prins Joseph Napoldon. Bern, 23 Jan. Volgens berigt uit Weenen, bad Z. M. de Keizcr op het jongste bal ten Hove, aan onzen zaakgelastigde, zijne erkentelijkheid betuigd voor de loyale wijze, waarop Zwitserland de onzijdig- heid had bewaard gedurende den Italiaanschen oorlog van het jaar 1859. Slotkoersen. FRANKFORT, 23 January. Metallieken5 52J Nat. Id57f Crediet Actien176.50 Wissel Amsterdam99J I.6NBEN24 January. Consols3 94| 22 33± 43^ id. Coup. Cert PAKIJ.424 Januarij. Fransche Rente3 68.60 Fransche Crediet Mobilier 752 Binnenland Spanje3 434 id. id14 32f 497 ANT IVERPE\ 24 Januarij .Metalliek 5 53 id. National Binnenland. Spanje3 434 id. id14 33 Crediet Prost 225 WEENEN, 23 January. 72.50 79.60 AMSTERDAM, 24 Januarij. Nederland. Werk. Sch. 24 pet. 6i£ 64| Dito dito-3 77 Dito dito4 ii 98 98^ Syndicaat3{j Handel-Maatschappij. 44 Belgie. Bij Rothschild 24 Rust.and. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. 5 >1 104| Dito 1828-1829. 5 t) 1021 Dito 1831/33. 5 80* Stieglilz4 n Dito 18545 n 90^ n 100 Kngelsche4^ n Spanje.Nieuw3°/0tbans. if 33 A Buitenlandsche 3 Binnenlandscbe. 3 43^ Portugal. Te Londen 3 Oostenrijic. Metalliek 1816-18525 50 i 5 0| 50$ Dito Zilv. Nation 5 55$ 56 Dito Zilver 1849-1851. 5 73 Dito 1847-1852. 24 27A - Metalliekf 21.75 II Pruissischef 34.875 Nat. Met. Coup - 28.55 Spaansche Piasters. - 2.39J Napelsclie- 24.- Coup, per - 55 25 Divers. Eng. in p.st. - 11.57J j Hamb. Russen.... - 32.25 Eng. Russen- 11.575 1 Ross, in Zilv. R., - 34.375 Fransche- 55.25 Poolsche in fl.... - 26.75 Belgische- 55.75 Dollars- Het Zuiden van Europa. Gewoonlijk wordt daaronder Italie betrokken, docli bet gewigt van de gebcurtenissen aldaar heeft ons die onder bet hoofd Italiaansch vraagstukreeds vooraf doen behandelen. Minder kwam daarbij uit bet voor- gevallene te Napels, waarom wij deswego bier nog aanstippen, dat Koning Ferdinand in den beginne des jaarsop reis getogen, zoo 't scbijnt om de dofFe stemming zijner boofdslad (e ontgaanop die reis zelve door eene ziekto werd overvallendie hem in Mei deed bezwijkeu. Die Vorst, in 1810 geboren bad in 1848 noode eene Staatsregeling ingewilligd en die door kracbt van wapenen weder af'gcscbalt; sedert had bij te kampen met de misnoegde partij in zijn land, waarvan velen hunne denkbeelden en liandelingen in den kerker hadden moeten boeten. Deswege was de Vorst zelfs met Engeland en Frankrijk een jaar te roren in onmin geraakt, en zag bij een oogenblik zijne hoofdstad bedreigd. Docli bet bleef bij eene vertooning en afbreking van de staatkundige betrek kingen sedert had bij eene kwijtschelding verleend en velen der vrijgelaton Napolitanen namen straks in de gelederen van Sardinie dienst. Den overleden Vorst kon men geene vastheid van wil ontzeggendie hem de zaiflenspanningen langen tijd deed trotseren ten laatste, in dien strijd ligcbamelijk uitgeputont- vielen liem de teugels. Zij giugen in de banden van zijn oudsten zoon FransII, over. Met dezen werden de betrekkingen door Engeland en Frankrijk hersteld, doch bij scbijnt meer weilelend dan zijn vader te zijn en tusschen de strenge oude en de zelfs gemagtigde bervormingspartij benen te dobberen. Kort na zijne troonsbestijging bad er een toeleg vau de Zwitsersche benden plants, die door het gerucht tot eene poging tot omwenteling werd vergroot; wat hiervan geweest zij de regering acbtte bet beter die muitende benden te verwijderen. De Napelsclie leger- en scheepsmagt zijn geenszins onbeteekenenden als beiden den Koning niet ontvallen dan kan hij nog eene gewigtige rol in Italie te vervullen hebben. Reeds in dit jaar werd er met nadruk van gosprokendat bijbij sommige gebeurtenissen ten steun van de Pauselijke regering dacht te handelen zoo verro kwam het echter nog niet; men verkondigde echter, dat de Napelsclie regering voornemens was zich op bet Congres tegen alle inmenging in de binnenlandscbe aangelegenheden van onafbankelijke Staten en tegen het opdringen van nieuwe ruimere instellingen te verzetten en tot op- rigting van een Italiaanschen Bond dan alleen zijne toestemming te gevenindien daarvoor groudslagen wierden aangenomen welke voor de rust en orde be- vorderlijk zouden zijn. Wanneer men naar het andere zuidelijk Schier- eiland de blikken rigtworden deze smartelijk getroffen door bet afsterven van Portugals jeugdige Koningin de Duitsche Vorslin met wie Dom Pedro eerst sedert een jaar gehuwdwas. Andere omstandigheden troffen dit land, als; het geschil met Frankrijk over de aan- houding van een schip bij Mozambiqueweswege de regering voor overmagt bad moeten bnkken de ge* durige stryd in de Kamers over den aanleg van spoor- wegen waardoor een ministerie na het andere viel zonder dat men nog tot een besluit kon komen. Het is ten laatstede graaf de Tereeira die het bewind in banden kreeg; het is de vraag of hij, schoon krachtiger van hand bet lange zal blijven voeren. (Nieuwe verkiezingen nu dezer dagen, hebben bet bewind versterkt.) Portugal zag zich almede door den krijg in Italiediebij uitbreiding het zuiden van Europa het eerst bedreigdegenoopt tot eenigebuitengewone wapeningen, diebij den toestand der geldmiddelen bezwaarlijk genoeg vielen. Voor bet overige bield dit land zich strikt onzijdig gelijlc ook het geval was met Spaxje. Daar was de maarscbalk O'Donnell steed3 aan bet roer van zaken. Hij bleef de staatkunde verkondigen om de onderscheiden partijen die zich rondden troon van Kuningin Isabella schaarden, maar dien door onderlinge veeten vaakook in de laatste jarenhadden doen wankelente verzoenen. Die taak viel echter niet gemakkelijk en hij had raenigwerf met weder opkomende raoeijelijkbeden in de Cortes te worstelen. Onder anderen was dit het ixe- val bij de vervolging, in den boezem der afgevaar- digden uitgelokttegen den gewezen minister voor de openbare werkenCollantes, Het ministerie, dat zich sterk tegen die vervolging bad verklaard werd daar zij toch werd toegestaannu zijdelings ook getroffen; 't haalde zich ook moeijelijkheid op den hals door het afzetten van onderscheiden hooge atnb- tenaren die tevens leden der Cortes waren en wel ter zake van de door hen in laatstgemelde be- trekking, uitgebragte stem De toestand van Europa vereende echter de partijen weder en deed de voor- slagen om ter bandbaving van een onzijdig stand- punt, eenige versterking aan leger en vloot toe te voegen, gercedelijk doorgaan. Toen de gevaren van den krijg in Opper-Italie waren geweken, was er een ander doelwit tot die en zells veel meerdere oorlogs- inspaning van Spanje. Hot gold de bestraffing van de Marokkaanscbe roovers. Vertoogen werden bij den Keizer van dat land ingedienddie echter weinig baatten de Spaansche bezittingen op Afrika's Noord- kust werden zclls aangerand. Maarscbalk O'Donnell was de man niet, oin dit ongewroken te laten. Som- migen meenden dat hij ook eene afleiding voor de binnenlandscbe staatkunde zocht. Wat daarvan wezen moge hij zette de onderneming door zelfs ondanks waarschuwingen van Engeland om niet te verre te gaan en aan geene verovcringen in Marokko te denken. Aan den Tbeems zag men toch in de vol- harding van den Spaanschen staatsdienaar en krijgman de band van Frankrijk, en ging bet geroep op, dat bet Hof van Madrid te zeer aan den Ieiband van dat van Parijs ging men bragt de gemelde onderneming in verband met de naar uitbreiding strevende Fransche staatkundedie door Suez en Algiers en zijdelings door Spaansche veroveringen in Marokko overwigtig zou worden in de Middellandsche Zee. 't Geschilpunt liep zelfs vrij boogdocli, ten slotte raoet Spanje te London geruststellende verzekeringen nopens zijne oogmerken hebben gegevenen in do beide laatste maanden des jaars gingde onderneming tegen Marokko scheep, landdc z.ij te Ceuta, wierp in de nabijheid verschansingen op, onder berliaalde aanvallen der Mooren. Die aanvallen werden afgeslagen, en zoo de Spanjaarden getnigen met aanmerkelijk verlies voor de Moorenmaar deze kweten zich toch der wijze dat men bciekenen kan, dat de expeditie langer duren zal, dan aanvankelijk gcdaeht werd. Zij zal ook aan- merkelijker krijgsraagt eiscben dan reeds vertrokken is; misschien wel op 100,000 man moeten gebragt worden om met vrucbt in de gebergtendoor te dringen. De onderneming wordt door den maarscbalk O'Donnell in persoon aangevoerd. (Naar de jongste berigten is zij tot in bet gezigt van Tetuan voortgerukt.) Dat Spanje's banier weder ontrold is in de streken, alwaar deze in vroeger eetuven zooveel roems bebaaldeont- stak eene wezenlijke geestdrilt aan deze zijde van de Straat zij bragt voor den oogenblik partijschap tot z wij gen. Heden overleed te Haarlem, onze geliefde Zuster en BebuwdziisterMejufvrouw de Wed. VOOGD- Spekkixg, in den oudcrdom van 45 jaren. C. H. SPEKKING. 's Graveshage M. G. SPEKKING— 21 Januarij 1860. Pontier. Gevoelig voor de ontvangene liefdegaven hem van verschillende zijden gescbonken, betuigt de behoeftige HUIS VADER, met Vrouiv en 1ETBSI nog jeugdige klnderen, naastGod, zijnen onbekenden weldoeners zijn innigen en opregten dank. Onder dankbare vermelding, is voor hem bij onder- staande Heeren ontvangen Bij J. A. de Zwaax Van A. A. P. 1 coupon 7.421 11. Z. een pakje kruidenierswaren 2 kaartjes a 25 cents en f 1.50 een onbekende 1 muntbiljet van 10 K. J. een pak kindergoed J. F. C./2; Dagblad van Zondag 11. f 10; onbekend f 1 M. V. G. f 10 O. f 2.50; N. M. N. coupon 1.484; onbekend een pak kleederen J. F. V. 2 coupons te zamen 3.71 C. X. f'3.50E V. 1. Bij J. Robertson: Van J. H. B. f 1 S. 50 cents; M. G. en M. L. G. 3. De ondergeteekenden wier beroep op de overbekende weldadigheid hunner geeerde Stadgonooten reeds met dit gezegend en gunstig gevolg is mogen bekroond worden bevclen onder dankbetuiging dit zoo be- "boefiig en talrijk gezinbescbeidenlijk der liefde er. weldadigheid verder aan. 's Graveshage 24 Januarij 1860. J. ROBERTSON, Veexlaax. J. A. de ZWAAN, Torbxstraat. Wijkmeesters.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3