Donderdag30~Januarij. I860. N°. VAN is U IT E li A IS. .-v j DAG BLAD ZDIDHOLLAND EN SGRAVENHAGE l)it Dagblad verschijnt dagelijksuitgenomen Zon- en 1< eestdagen. Prijs per drie maanden f 5. franco per post f 6. Brievenstubien advertenUen franco aan 't Bureau van dit Dagblad. Prijs der advertentipn van 1 6 r/gels f 1.80, lie regelmeer 25 cents, behalve het zegel. Groole letters naarmate de ruimtewelbe zij bcslaan. HERBKSTEDING op dezelfde voorwaarden, van het maken en stelien van Heiningen Scherln- gcn enz.in de nieuwe straat van den Hoogenwal naar het Kanaalop Vrijdag, den 27 Januarij 1860, des namiddags ten e'en ureop het Raadhuis. BURCiEMEESTER en WETHOITBERS van 's Gravenhage zijn voornemensop Woensdagden 1 February 1860, des namiddags ten 46n urein het openbaar AAN TE BESTEDEN i Het ISOl-WE* van een HCIIOOLLKCAAh met OYDERWIJaiERSWOAIXG, ami den Kirartcnireg aihler. Het Bestek en de Voorwaarden dier Aanbesteding liggen ter leziag aan de Gemeentewerf, alwaar dagelijks, van 1012 ure, de noodige inlichtingen omtrent dit werk te bekomen zijn en zijn verkrijgbaar ter Plaatse- lijke Secretarie, 2de afdeeling, tegen betaling van /"0.50. Marktprijzen der granen te Rotterdam den 23 Jan. 1860, zoo als die bij Burgemeester en Wethouders zijn ingekomen 76-77 Jar. Zeeuwsche Tarwe J 10.10 a/" 10.30 78-79 i) a Kleefsche dito 330.a 340. 77-78 Oude Poolsche dito 340.— k 350. 72-73 a Zeeuwsche Rogge 7.20 k n 7.30 F R A K K K IJ K. Parijs 24 Jan. Het handelstractaat met Engeland is nog niet geteekend (zoodat de Times ten deze ver- keerd onderrigt was). Men verwacht de onderteekening echter elk oogenblik. Intusschen duurt de verdeeldheid nopens de groote oeconoraisehe maatregelen voort. Aan den eenen kant adresson van gelukwensching aan den Keizer, waaronder van de Earner van Koophandel te Montpellier en de Algemeene Maatschappij van land- bouw van het departement Hdrault; van den anderen kant echter hevige aanvallen vooral uit de departementen van het Noorden en eenige gedeelten van het Midden. De Moniteur industriel deelt o. a. een vrij hevigadres, door 180 industrielen onderteekend mede waarin elk denkbeeld aan een handelsverdrag met Engeland wordt vervvorpen. Dat adres wordt krachtig door den Pays en de Patrie bestreden. Eerstgemeld blad doet uitko- men dat zoodanig beroep op de driften in alien opzigte betreurenswaardig isvooral wanneer men bedenkt dat het vraagstuk volstrekt nog niet in de bijzonder- heden geregeld en dat omtrent de tariven nog niets bekeud is. Dit kan zegt do Paysnimmer het gedrag zijn van rnannenaan de orde en het behoud ge- hecht. Men weetdat het in andere tijden aan dezellde speciale belangen gelukt is, andere gouvernementen door dergelijke stappen vrees aan te jagen maar tegen- woordig gaat dit niet: het gouveinement des Keizers laat zich daardoor niet van den weg afbrengen. De tegenwoordige constitutie laat dergelijke uitersten niet toe. Door zulke handelwijs toont men groote ondank- baarheid jegens het gouvernementaan welks krachtige houding men het herstel der openbare rust sedert aclit jaren verschuldigd is. De Moniteur industriel heeft zich echter niet alleen aan de aanvallen der twee officieuse organen blootge- steld :het blad is ook in beslag genomen, op grond dat het niet gemagtigd isstaatkundige quaestien te behandelen. De commissie der spoorwegen is gisteren aan het ministerie van buitenlandsche zaken vergaderd geweest, om te beraadslagen over de vermindering van hot tarief, aan de verschillende bestuien gevraagdin verband tot de groote wijzigingen in het geheele oeconomische stelsel. Ook daarheelt het gouvernement hevigen tegenstand ondervonden men twijfelt echter niet, of het zal daarover ten slotte zegevieren. De beurs was gisteren zeer ontstemdten gevolge van het gerucht eener leening van 500 of zelts van 1000 millioenvoor de werken van den vrede be- stemd. In officiele kringen wordt dat gerucht echter bepaald tegengesproken. Men zegtdat door de chels der protectionistische partij een bezoek zou zijn afge- legd bij den beer Thiersom dien beroemden staats- man uit te noodigenhet beschermend stelsel bij den Keizer te verdedigen. De heer Thiers heeft echter vermeend geen geboor bij den Keizer te moeten vragen. Men zegtdat de heer Bruatdie voor de belian- deling der oeconomische vraagstukken bij den Con- stitutionnel door den heer Ernest Drdolle vervangen ,ster behandeling derzelfde quaestien overgeplaatst zou zijn bij de Pressewelk blad voortaan zijne kolommen zou openstellen voor de verdediging der protectionistische denkbeelden. De heer Thouvenel heeft zijn ministerie nog niet aanvaard doch hij zal heden den eed afleggen en alsdan dadelijk in functie treden. Gisteren raorgen heeft er een tweegevecht plaats gehad tusschen den heer Edmond About en den heer Vandin, redacteur van het dagblad I'Orpheon, waarbij eerstgemelde ligtelijk aan den arm is gek wetst. De aanlei- ding tot het tweegevecht lag in dagblad-artikelen, waarbij men zich wederzijds hevig had aangevallen. De heer Yaudin daagde den heer About dien ten gevolge uit, die letterlijk tot antwoord schreefdat hij het duel niet aannam omdat hij den uitdager verachtte. De heer Vaudin wachtte den heer About op den Boulevard af en beleedigde hem toen op zoodanige wijze, dat een tweegevecht onvermijdelijk werd en wel met den degen. Het artikel in het Journal des Debatsvan gis teren, omtrent het wereldlijk gezag des Pausenwas vau den heer John Lemoinne. Dat artikel vindt heden zijn' bestrijder in een der oudste medewerkers van dat blad, den heer S. de Sacy. Die schrijver is van oordeel dat de heer Lemoinne zich grovelijk in zijne meening bedriegt, en dat de beginselen, welke hij voorstaat onvermijdelijk den ondergang van het Pausdom en van de geheele Katholijke Kerk na zich moeten slepen. De Paus (zegt de heer de Sacy) is niet alleen het hoofd van het Katholicismus: hij is ook de bisschop van van Rome, of liever het is als bisschop van Rome, als opvolger van den H. Petrus op den stoel van Rome, dat hij het hoofd van het Katholicismus is. Die twee hoedanigheden zijn in hem onafscheidelijk. Niemand dan de bisschop van Rome kan Pans zijn, en niemand kan bisschop van Rome wezen of hij is tevens het opperhoofd van het Katholicismus. Ik erken dus, dat de bisschop van Romeberoofd zelfs van zijn wereldlijk gezagals Paus en als hoold van het Katholicismus, nog altijd op alle Katholijke natien der wereld eene onbegrensde, eene meer dan Koninklijke magt zou behouden. Immers door hem zijne wereldlijke kroon te ontrukken zou men hem nog niet de sleutels van den H. Petrus ontnemen d. i. het regt, om te binden en teontbinden, interdicten en den kerkelijken ban uit te spreken het geloof, de ecredienst en de kerkelijke tucht te regelenbullen en rondgaande brieven uit te vaardigenconcilien bijeen te roepen en daarbij voor te zitten aan de bisschoppen de cano- nieke wijding te geven of te weigeren in ddn woord het regt om de 200 millioen Katholijken over de geheele wereld verspreid, te bestieren in al wat het geestelijke betreft. Ditik erken hetis een Rijk 'twelk al die Koninkrijken der wereld verre achter zich laat, welke door den booze aan Jezus Christus werden aangeboden ten einde Hem in bekoringte brengen. Maar, als bisschop van Rome, zou het hoold van het Katholicismus, de Paus, afgedaald van den Troon welken hij sedert zoo vele eeuwen bezitniettemin onderdaan zijn van de Mogendheid, waaraan Rome ten deal zou vallen. Onder- stellen wij dat die Mogendheid Piemont waredie vooronderstelling heeft nietsonwaarschijnlijks in zich. Ziedaar dan de Paus, het hoofd van het Katholicismus, Piemonteesch onderdaan geworden dat wil zeggen dat hij tegenover Koning Victor Emanuel en den heer de Cavour, juist in denzelfden toestand is ge- plaatstwaarin zich de aartsbisschop van Parijs tegenover den Keizer en het Eransche ministerie bevindt. De Paushet geestelijk hoofd van 200 millioen Katholykeneen onderdaan van Piemont! Ken Piemonteesch onderdaan zal, in zijne hoedanig- heid van bisschop van Rome bekleed zijn met de door .mij beschreven magt over alio Katholijke natien Hij zal haar legaten of nunciiin zenden en hare gezanten bij zich ontvangen Door zich zelven of door zijne vertegenwoordigerszal hij bij haar het hoogste gezag uitoefencn Hij zal haar geweten, in zake van geloof en eeredienst be3lieren, hare bisschoppen benoeraen met hare Koningen of Keizers, op voet van gelijkheid, Concordaten sluiten. Hij zal den Kerke lijken ban over haar kunnen uitspreken Gelooft gij dat de Katholijke Mogendheden dit lang zullen ver- duren en dat zoodanige staat van zaken niet van zelve tot schem ing moet leiden <i Herinner u hetgeen verleden jaar bij den aanvang van den Italiaanschen oorlog is gebeurd de bisschop pen van Frankrijk hebbenzoo als hun pligt was, mandementen uitgevaardigdom de regtvaardiglieid onzer zaak in het licht te stelien, en de zegen des Hemels op onze wapenen af te smeeken. De Oosten- rijksche bisschoppen hebben dit van hunne zijde ge- daan ten einde de bescherming des Hemels over hunnen Vorsten over hun land in te roepen. Niets was natuui- lijker en eenvoudiger. Die bisschoppen 't zij Oostei - rijkers of Franschen, bestieren slechts hun bisdom. Voorondorstelintegendeel dat de oorlog uitbarst tusschen den Koning van Piemontdie de Koning des Pausen is geworden, en eenige andere Katholijke Mogendheid. Zal dan de Paus als bisschop van Rome, bullen uitvaardigen en gebeden uitschiijvan, ten behoeve van zijn' Vorst. Zal zijn onleilbare mond dan aan de ge heele wereld verkondigen dat de zaak van Piemont de zaak van God is Zullen alle Katholijken der w< reld zij zelven, met wie Piemont oorlog voertgedwongen zijn, de bullen des Pausen te ontvangen, hunne ge beden bij die des Pausen te voegen en zal Piemont aldus bij de wereldlijke den invloed der geestelijke wapens voegen waarvan de Paus de bewaarder is Of wel zal het geestelijk gezag des Pausen gedurende dun oorlog geschorst worden, en zal de natie, welke Piemont tot vijand heeft, zichvoor het bestuur harer kerken tot een anderen Paus dan den bisschop van Rome wenden Is het dus niet klaarblijkelijk dat eene scheuring eene aanstaandeonvermijdelijke scheuring het eindelijk gevolg zal zijn van die zoogenaamde at- scheiding van het geestelijk en het wereldlijk gezag, welke het hoold van het Katholicismus tot bijzonderen onderdaan van eenige Mogendheid zou muken. «Wat dan te doeri zal men ons zeggen. Het staat niet aan ons, die het bestaande willen handhaven deze vraag te beantwoordenof liever ons antwoord isgeheel gereed. Zij die het werk van eeuwen willen omver- werpen en den Paus doen afdalen van den Troon waarop de hand van God hem geplaatst heeftmoeten ons zeggen, welk geheim zij bezitten, om hot zod te maken dat de Paus niet zij 6f de afhankelijke onder daan van eenige Mogendheid bf de bezoldigde en vor- nederde ambtenaar van alle vereenigde Katholijke Mogendheden. Pin indien velen onder haar, niet de ge- matigdheid en de godsdienstige gevoelens van den heer John Lemoinne hebbende, ons antwoorden, dat zij zich even weinig laten gelegen liggen nan het Katho licismus als aan den Paus zullen wij dan het regt niet hebben, hun te vragen, waaromindien zij zoo veel belang stelien in 2 si 3 millioen Italinnen zij dit zoo weinig doen in 200 millioen Katholijken waaronder zij welligt 30 millioenen landgenooten tellen I T A L I E. De graaf de Cavour maakt zich gereed tot eene reis naar Parijs en Londen. Hij zal zich doen verge- zellen door twee aanzienlijke Toscanersde heeren Fabrizzi en Georgini. Het doel van deze reis is niet twijfelachtig. De zending, welke den graaf reeds was opgedragen als vertegenwoordiger van Sardinie bij het Congres, zal, nu dit laatste niet bijeenkomt, toch door hem worden vervuld want dat hij op die reis de vereeniging van Piemont met de Hertogdommen zal bepleiten lijdt geen twijfel, evemin als dat hij in Engeland een geopend oor zal vinden. In P'rankrijk zal de Sardinische staats- man waarschijnlijk op grootere moeijelijkheden stuiten en men mag aannemen dat Keizer Napoldon zijne toestemming slechts voorwaardelijk zal geven en wel indien Sardinie er in toestemt, afstand te doen van Nizza en Savoyeof althans door de volkstemming te doen uitmaken in hoeverre de bevolking dier twee districten P'ranseh gezind is. Personen met de stem ming aldaar bekendmeenen dat de graaf de Cavour met gcrustheid een voorstel zou kunnen aan nemen, om zoowel in genoemde provincien als in de Hertogdommen en de Romagna door volksstemming te doen uitmakenonder welk bestuur zij willen ge plaatst worden. Vooral sedert Keizer Napoldon de staatkunde van kardinaal Antonelli openlijk bestrijdt zijn de bewoners van Savoije die voor een groot deel en meer dan in eenig under gedeelte van Piemont - - onder den invloed der gecstelijkheid staanminder ijverigc P'ranschgezinden dan voor eenige maanden en alleen met do krachtige en eenparige hulp der gecstelijkheid zou er eenig vooruitzigt bestaan op eene voor de wenschen van Frankrijk gunstigen uitslag. Intusschen is het Sardinisch bestuur teruggekomen op zijn besluit, om den P'ranschman, die te Nizza een dagblad uitgaf met het doelom de vereeniging daarvan met Frankrijk te bevorderen het land uit te wijzen. De polemiek over die wijziging van grondgebied blijft echter verboden. Hieruit zou op te maken zijn, dat

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 1