TELEGR APHISCHE BEM&TE1 qsjAtere tijuixgex.j SliiiJeiilaiuIsche 4i H lli{iiieiiiaiHi«cIic Itctii filieri^teii, 77 98 ft 104$ 1021 80 ft 904 100 33$ 98 ft 42$ 1004 42 ft 43g - 49$ 54$ 71$ 26| 49$ 541 713 49ft 54$ Met betrekking tot de bezwaren, welke onzen handel op Japan en de daar gevestigde Nederlanders belem- meren heelt een aantal der in dezen handel betrokken kooplieden te Amsterdam Rotterdam en elders zich bij adres tot den Minister van Kolonien gewend. Adressanten erkennen daar in den gunstigen uitslag, die hunne handelsbetrekkiiigen hebben opgeleverd en brengen hulde aan de regering wegens de wijze en gepaste maatregelen waardoor zij trapsgewijze de af- schaffing van bet stelsel van alsluiting in Japan heeft verkregen. Zij doen echter opmerken, dat andere Staten door een indrukwekkend magtsvortoonde Japansche overheid tot overhaaste inscbikkelijkheid hebben ge- noopt en datals de handelsbetrekkingen zich nog niet door eene gewensclite regelmaat kenraerken dit niet aan de Japansche regering, of aan gebrek in het nakomen der tractaten, maar uitsluitend aan deaan- wezige vreemdelingen moet worden toegeschreven die hunne particuliere inzigten willen opdringen, en nu deze dan gene bepaling van kracht willen zien. Of- sclioon adressanten geene sympathie hebben voor deze weinig staatkundige wijze van handelen, zijn zij ondanks liun zelvenalleen ora groote verliezen teontgaan, ge- noodzaakt, den bedachtzamen weg te verlaten en zich bij de vertegenwoordigers van gemelde Mogendheden aan te sluiten,omdat dezedebelaugen h miner onderdanen krach- tig.hoewel niet altijd op billijke wijze behartigen. De Nederlandsche belangen toch worden op sommige plaatsen weinigop andere in het geheel niet verte genwoordigd, en het eenige Ned. ooriogsvaartuig, tot dus ver in die verre gewesten gestationneerd heeft thans de wateren van Japan verlatenzoodatbij eventuele gevallenhun leven en eigendom geheel onbeschermd zijn. Deze zorgbarende toestand staat de verdere ontwikkeling van den reeds belangrijken Neder- landschen handel op Japan geheel in den weg; zolfs zal de krachtig beschermde handel der andere natien hem verdringen en daarmede elk spoor van onzen vroegeren invloed in Japan, tot spijtder Japanners zelven, verloren gaan. Nu het Nederlandsch bewind in Japan officieel heeft opgehouden handelaar te zijn zouden adressanten gaamemet het oog op de traditien het voorzigtig voetspoor der Regering blijven drukken maar zij maken opmerkzaam dat zij, gering in getalen weinig beschermd en erkend zich opgelost zullen zien in de massa vreemdelingen die zich volstrekt niet bekom- meren over de gevolgen van hun winstbejag. Adres santen zouden zich willen blijven onderscheiden door gematigdheid en eerlijkheid en toonen dat hun handel geene te plotselinge stoornis in de Japansche maat- schappij mag te weeg brengen. Zij zouden volk en Regering het bewijs willen geven dat zij slechts goede verstandhouding beoogen en hun tot steun en voor- beeld willen strekken in liunnen omgang met andere Europesche natien. Naar aanleiding o. a. van opgeraelde redenen, ver- zoeken adressanten dat van regeringswege te Jeddo of Kanagawa een invloedrijk en geheel onafhankelijk persoon moge gevestigd en belast worden met de be- hartiging der Nederlandsche handelsbelangen alsmede het stationneren te dier plaatse van een Nederlandsch ooriogsvaartuig, of wel tot het nemen van zoodanige maatregelen, als onze regering geraden zal achten, om aan de toenemende bezwaren die den Nederlandschen handel op Japan drukken te gemoet te koraen. Door den raad der geineente Giessen-Nieuwkerk is in zijne vergadering van den 10 December 1859, vastgesteld en door heercn Gedeputeerde Staten dezer provincie, bij hun besluit van 17 Januarij I860, goedgekeurd dat binnen de gemeente Giessen-Nieuw kerk voortaan zullen worden gehouden drie jaarlijksche veemarkten, aanvangende met het loopende jaar 1860, en wel op de navolgende dagen 1°. den dag vdor de Sint-Huibertmarkt te Gorinchem2°. den Zaturdag vdor de Groote of Sint-Maartens veemarkt te Gorin chem en 3°. den daarop volgenden Zaturdag. Zullende derhalve in het jaar 1860, de ingestelde veemarkten plaats hebben op den 1, 11 en 17 November. Schevenlngen 25 Jan. Terwijl de pink Vrotnv Pieternellastuurman A. K. Roeleveldt.reeder J. Vrolijk, vyf uren buiten Noordwijkin den nacht van Zondag op Maandagmet gestreken mast behoorlijk voorzien van lantaarn- en flambouwlichtvoor anker lag, had er door een Engelschen brik eene aanzeiling plaats zoo hevigdat de mastdie nieuw was door midden brak. De schok was van dien aard, dat de visschers zich verbeelden, dat hun vaartuig van een spleet en hun einde daar was. Zij zijn gisteren gelukkig alhier teruggekeerd. Het is te wenschen dat men tot do ontdekking zal kunnen geraken van het schipdat de schade toebragt ten einde vergoeding te kunnen er- langen. Raamsdonk 23 Jan. Alhier, aan het Veer, circuleert een request aan Z. M. den Koning, ten einde deze gemeente kerkelijk in tweeen te mogen ver- deelen. Reden daarvoor is de groote uitgestrektheid dezer gemeente. Men stelt zich ten doelZ. M. te verzoeken om magtiging tot het beroepen van een tweeden pre- dikant bij de Herv. Gemeente. Voor het bouwen eener tweede kerk en pastorij zou de nieuwe gemeente zoo veel mogelijk zorg dragen terwijl reeds gronden zijn aangewezenwaarop ge- wenscht werd deze kerk te stichten. JfflABKT- EN HANOELSBEiiMSTEN. Amsterdam25 Jan. Granen onveranderd. Koolzaad f 61 Koolzaad voorjaar 63$ Raapolie35 35f Id. najaar37A Eijnolie najaar- 29f 30 Id- Mei-301 Schiedam 25 Jan. Moutwijnf 13.25 per Ned. vat, Jenever 18.75 if zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 20.—. Spoelingf 1.per ketel. WEENEN25 Januarij. Metalliek5 72.40 ISerlijn 24 Jan. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden is heden morgenongeveer ten 7 ure met den sneltrein alhier aangekomen. Z, K. H. bragt op den middag een bezoek bij de leden der Kon. familie en ontving apoedig daarop van hen een tegenbezoek. Farijs 24 Jan. Het gerucht, dat Prins Napoldon naar Londen zou zijn vertrokken is van alien grond ontbloot. De Patrie zegtdat de raaarschalk Vaillant niet naar Frankrijk terugkeert. De Pays meldt, dat het handelstractaat tusschen Frankrijk en Engelandgisteren is geteekend ter oorzake der vertraging, welke de rntificatie vordert zal het tractaat niet vodr den 3 February kunnen openbaar gemaakt worden. .Voor zoo verre daarbij beschermende regten in de plaats van verbodsmaat- regelen treden zal het tractaat eerst in Julij 1861 ten uitvoer worden gelegd. Van den 25. De Moniteur behelst het rapport van len minister van finantien over den staat der geld- middelen. Hij verheugt zich over den toestand der schatkist en den bloeijonden staat der finantien. De achterstand der schatkist, welke 886 millioen bo- droeg, is tot op 660 teruggebragt. Het bedrag der schatkistbiljetten beloopt slechts 135 millioen. Sedert 1852 heeft de handel met het buitenland eene ver- meerdering ondergaan van 80 pet. Aan den Raad van State waren de opgaven gezonden, welke gevorderd worden tot het opmaken van het budget voor 1861; uit die stukken bleek, dat de ontvangsten drie millioen meer dan de uitgaven zouden opleveren. Het programma van den 5 Januarij vordert, ten einde het evenwigt van het budget te behoudendat de amortisatie uit- gesteld worde. De Minister hoopt echter, dat dit uitstel van korten duur zou zijn. Londen 24 Jan. 'savonds. Na het uitspreken der openingsrede in het Parlement, heeft in het Lager - huisde beer Aubyn, het adres van antwoord voor- gesteld. De beer Disraeli verklaarde daarop geen amendement te zullen voorslaan. Hij achtte even wel het handelstractaat met Frankrijk onvereenigbaar met En- gelands handelsstelsel en de zinsnede betrekkelijk de staatkunde van het gouvernement tegenover Italie en Frankrijk, dubbelzinnigvooral wat betrelt de daarbij op zich genomen verpligtingen. Hij keurt hot beginsel van non-interventie goedwaarop evenwel inbreuk is gemaakt door lord John Russellbij gelegen- heid der door Frankrijk gedane voorslagen, betreffende de regeling der Italiaansche aangelegenheden. Hij vraagtof de Regering Keizer Napoldon gemagtigd heeft, den Paus naraens Engeland, zijne overige be- zititngen te waarborgen indien hij de Romagna ten offer bragt. Lord Palmerstondeze sprekers beant- woordende, zeide dat het handelstractaat gesloton is, under voorbehoud van de toestemming des Parleraents. lietreffende do Italiaansche zaken zeide hij dat het niet waar was dat Frankrijk een verbond met Engeland had voorgeslagenom iedere vreemde tus- schenkomst in Italie als een casus belli aan te snerken. De overeenkomst tusschen beiden beruslte op het beginseldat Italie regt heeft, zijne zaken zelf te regelen. Hierop is het adres aangenomen. In het Hoojerhuis heeft lord Fitz William het adres van antwoord voorgesteld. Lord Grey drukte den wensch uitdat de bemoeijirigen van Engeland mogen strekken om Italie vrij te maken hij keurde het handelsverdragaf, en stelde een amendement voor wegens de expeditie tegen China welke ondernomen is zonder toestemming van het Parlement. De lords Newcastle.Nor- manby en Brougham verklaarden zich tegen dit amende ment.Lord Derbygispte de staatkunde van het ministerie en verlangde de terugtrekking van alle vreemde troepen uit Italie. Het amendement werd verworpenen daarna het adres aangenomen. De stoomboot tiohemian heeft tijding gebragt uit New-York van den 13 dezer. Er was nog geen voor- zitter voor het Congres gekozen. Miramon had een aanval op Veracruz gedaan. Zijn val was waarschijnlijk. Madrid, 23 Jan. Door de jongste stonnen zijn verscheiden schepen gestrand doch het is mogen ge- lukkenal het geschut te redden; de onlscheping van manschappen en krijgsvoorraad duurde voort. Verder geen nieuws. Slotkoersex. LONBEN 25 Consols Mexico Spanje id id. Coup. Cert PAKM», 25 Fransche Rente Fransche Crediet Mobilier Binnenland Spanje id. id Russische Spoorwegen ANTWEKFEN, Metalliek id. National Binnenland. Spanje id. id Crediet Frost Januarij. 3 94$ 22 33$ 43$ Januarij. 68.45 755 434 32$ 497 25 Januarij. 5 52 57$ 43$ 33 225 3 id. National5 Wissel Londen 79.60 134.— AltlSTERBAM 25 Januarij. Nederlaxd. Werk. Sch. 2$ pet. 64ft 64 ft Dito dito3 Dito dito4 Syndicaat3$ Handel-Maatschappij4$ Belgie. Bij Rothschild 2$ Rusland. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. 5 Dito 1828-1829. 5 Dito 1831/33. 5 Stieglitz4 Dito 18545 Dito 18555 Engelsche4$ Spaxje.Nieuw 3°/0 thans. 1| Buitenlandsche 3 Binnenlandsche3 Portugal. Te Londen 3 Oostexrijk. Metalliek 1816-18525 Dito Zilv. Nation 5 Dito Zilver 1849-1854. 5 Dito 1847-1852. 2$ Het Oosten van Euro pa. Reeds hebben wij bij Engeland er op gewezen, dat dit land alle moeite had om eene beweging op de Ioxische eii.andex to stuitenten einde zicli met Griekenland te vereenigenwaarmed zij zoo vele her- inneringen gemeen en zoo vele pnnten van aanraking hebben. Zoo werd dan 00k in Griekenland zoodanige vereeniging vuriglijk gewenschten beschouwde men er de gebeurtenissen in Italie als eene gereede gelegenheid om die te bevorderen. De volksbeweging aldaar-wei d in Griekenland zeer toegejuicht, doch de spoedig ge- volgde vrede deed de verwachtingenwelke men op- gevat had, in rook vervliegen. Griekenland werd door de drie beschermende Mogendheden, Engeland, Frank rijk en Rusland met nadruk aangemaand om de be- taling der achterstallen van do schuld of'schoon die Mogendheden hare vorderingen zeer hadden ingekrom- pen kwam van de betaling nog niet. Met den nabuur, Turkye, bleef Griekenland altijd in zekere spanning, waartoe de toestand van dat land 00k bijdroeg, daar de zucht om zich aan die zijde te vergrooten, bijzonder levendig bleef. En voorzeker was de toestand van Turkije 00k in dit jaar, betreurenswaardig. Het zag tegen zijnen zin de Donau-Vorstendommen onder ddn hoold komen (Vorst Alexander Coudza) het zag in Servie Vorst Milosch weder aan 't bewind geraken, en daardoor den invloed uit Eonstantinopel rtl meer on meer ver- zwakken in Bosnie hevige spanning, in Klein-Azie, op Samos oproer en regeringloosheid. Vruehteloos volgde de eene minister en groot-vizier den ander op de wil ten goede by den Sultan bestaat onmiskenhaar maar luttel de kracht. De oude partij was dan 00k weder meer dan ooit werkzaam eene wijduitgestrekte zamenspanning was gesmeed onder de leiding van den pacha van Anatolie Hussin, en een gedeelte des legers,, vele hooge beatnbten waren er mede in betrokken. Bijna op het punt van uit te brekenwerd zij door een der eedgenooten ontdekt. Velen werden gegrepen, men durfde weinigen met den dood straffen de meesten werden gevangen gehouden of gebannen. De Sultan kon zich over den aard en het gewigt van die poging niet vergissen zij strekte tot omver- werping van zijn gezagtot het benemen van zijn leven tot het op den troon brengen zijns broeders en met dezen van de oude dweepzieke partij wie de hervorraingen in het Staatsbestuur tegen de borst stuiten, die er eene inbreuk in zien op de godsdienst, en die tevens steun zoekt in de klagten van het volk over de verspillingen van allerlei aarden over de ver- warring in de geldmiddeien. Stoutmoedig gaven eenige gevangen zaamgezworenen dat alles te kennen. De Sultan keerde zoo veel mogelijk het kwaad en tastte eene der oorzaken daarvan het papieren geld, in den hartader aan. Dit werd grootendeels ingewisseld doch alles liet zich niet meteenenslag herstellen. De'buiten landsche gezanten drongen er op aan dat nuttige hervormingen wierden doorgezetmaar de Porte werd door den naijver van die gezanten zelve geslingerd eerst was het de zaak der Vorstendommen toen die van Suezdie haar in de engte dreef en lieul deed zoeken nu bij Engeland, dan hij Frankrijkdan bij Rusland. Daarbij kwamdat zij door den oorlog in Italie het ergste vreesde voor den wederschok dien dit op do verschillende bevolkingen, onder hare opperheerschappij vereenigd kon hebben, alsmede voor de houdin", die men aan Rusland toedichtteals of dit nu de gelegenheid schoori zou achten om zich weder tegen 1 urkije te doen gelden. Wat de volks-bewegingen betreftdie vrees was zoo ijdel niet; de onrust onder de Rajahsde hernieuwde aanvallen van de Monte- negrijnen bewezen hetwat de houding van Rusland aangaat, de vrees daarvoor werd niet gewettigd. De Grootvorst Konstantyn bezocht zelfs de Turksche hoofdstad, en stelde waarschijnlijk de Porte gerust. Hij werd op de luisterrijkste wijze ontvangen en bereisde vele andere streken van het Turksch ^gebied. De zaak der doorgraving van de landengte van Suez vcrraeldden wij zoo evendeze was voor de Porte een ware steen des aanstoots. Met der daad wenscht zij die onderneming niet. Zij ziet daarin eene ver- zwakking van hare magt in Egypteen zoo kan het 00k niet bevreemden dat de vertoogen van Engeland ja een oogenbiik zelfs van Oostenrijk bij haar gereed gehoor vonden. Met zekeren wrevel had zij vernomendat de Onder-Iioning van Egypte had

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3