TELEGRAPHISGHH BERIGTEN. gSsmeciilamlM'lae BSeuesbesisieii, 33 -fa 334 42a 434 13 43| 46| 534 684 26 47§ 544 681 264 474 53 }f 68g De loop der wettiga bevolking van de gemeente Rotterdamgedurende het jaar 1859, was ala volgt: Op den 1 January van dat jaar bestond de wettig gedoroicilieerde bevolking dier gemeente uit: Mannen. Vrouwen. Totaal. 48,020 56,704 104,724 Zij vermeerderde in 1859 1°. door later ingeschreven personen van Mann. Vrouw. Totaal. 20 28 48 2°. Door geboorten met. 2184 2057 4241 3°. Door vestiging in de gemeente met1735 1839 3574 Te zamen 3939 3924 7863 Daarentegen had eene vermindering plants: Mann. Vrouw. Totaal. 1°. Door sterfte van, 1854 1830 3684 2°. Door vertrek uit de gemeente van1128 1317 2445 3147 6129 Te zamen 2982 Blijvende eene vermeerde- ring van957 777 1734 De wettige bevolking bedroeg alzoo op den 31 Dec. 1859 Mannen. Vrouwen. Totaal. 48,977 57,481 106,458 De vermeerdering der bevolking met 1734 raoet verdeeld worderl als volgt Mann. Vrouw. Totaal. Later ingeschreven personen20 28 48 Meer geboren dan overleden. 330 227 557 Meerdere vestiging dan vertrek naar elders607 522 1129 957 777 1734 Er werden in den loop van 1859 voltrokken 862 huwelijken, waarvan 658 tus9chen jongmans met jonge dochters54 tusschen jongmans met weduwen, 100 tusschen weduwenaars met jonge dochters en 50 tus- schen weduwenaars met weduwen. Er hadden plants 2 scheidingen van tafel en bed en 11 echtscheidingen. De bevolking wasnaar de godsdienstige gezind- heden als volgt Ned. Hervormden 61086 Fransche of Waalsch-Hervormden 988 Kngelsche of Presbijt. idem116 Leden der Schotsche Gemeente87 Anglicaansche Episcopalen162 Evang.-Luthersehen4640 Herstelde Evang. Luthersche67 Doopsgezinden of Mennonieten373 Kemonstranten1239 Hernliutters of Moiavische Broeders 1 Christ. Afgescheidenen379 Roomsch-Katholijken32298 Oud Roomsehen of van do Bisscli. Clerezij 709 Grieken1 Ned. Israelieten4220 Portug. Israelieten65 Tot geene der gen. gezindheden behoorende 27 106458 De feitelijke bevolking stond bekend als Alannen. Vrouwen. Totaal. 48,007 57,863 105,870 Hieronder zijn begrepen 43 personen behoorende tot de zeemagt. Mann. Vrouw. Totaal. Krankzinnigen56 92 118 Gevangenen176 7 183 Onlangs is medegedeeld dat tegen den voormaligen gemeente-ontvanger var, Fort Batli eene geregterlijko vervolging was ingesteld ter zake van door hem in die betrekking gepleegde valschheid in openbare acten en verduistering van aan hem als zoodanig toevertrouwde gelden. Jl. Zaturdag stond de besch. J. Moerdijk daar- voor te regt, voor het Provinciaal Geregtshof in Zeeland. Uit de processtukken en do verklaringen van vicr getuigen bleekdat de beschuldigde (die in 1842 be- noemd en in 1857 eervol ontslagen is als gemeente- ontvanger) twee malen bij het atgeven van kwitantien voor indirecte belastingen, slechts de helfc van de hoeveelheid en het geldelijk bedrag heeft genoteerd op de strook, welke in het register onder zijne berusting verbleef, en welk register ten grondslag werd gelegd bij het doen van rekening aan het gemeentebestuur. Voorts was van eene kwitantie hoegenaamd geene aanteekening in het daartoe bestemde register te vinden. Nog denzelfden dag is uitspraak gedaan en is de beschuldigde bij dat arrest schuldig verklaard aan de hem bij acte van beschuldiging te laste gelegde feiten doch uit aanraerking van verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene correctionele gevangenisstral" voor den tyd van een jaar vier geldboetcn elk ran f 50en de kosten van het proces. Voor eenige dagen gingen elf kindercn uit Wolde aan de Pommersche grenzen, naar het kerkdorp Kastdorf, tot het ontvangen van godsdienstig onder- rigt. Om den weg te bekorten namen zij dien over het toegevrozen meer. Toon zij reeds een goed eind op het ijs waren voortgewandeld bleef een hunner, een knaap van 10 jaren tcrug, om zijne schoenricmen vast te binden. Terwijl hij daarmede bezig was hoorde hij een' verschrikkelijken angstkreeten op- ziende, zag hij niets meer van zijne tien makkers. Het meer had alien verzwolgen. Omtrent het noodlottig vergaan van het Nederl. fregatschip Maria Elisabeth Margaretha, kapt. Bauditz, verneemt men nog de treffende bijzonderheiddat zicli onder de opvarenden bevond een der zoons van den kapitein een jongeling van 18 jaren. Nadat deze door zijn vader van boord was gezonden engoed zwemmer als hij is, zich bad geredkeerde hij naar het schip terug, om zijn vader, dip niet zwemmen knn, zoo mogeiijk te redden. De kapitein echter wilde bet I, von zijns zoons aan zulk eene wanbopige poging ora hern te reddenniet blootstellen en zond hem weder terug. Naauwelijks was de jonge Bauditz. weder op het drooge, of het denkbeeld dat zijn vader moest verdrinken overmande hem en hij wierp zich weder in zee en trachtte, ten tweeden male op bet wrak terug- gekeerd ziin vader te overreden, zich aan zijne kraehten toe te vertrouwen. Maar de kapitein wilde danrvan niet booren en beval zijn zoon, nu met gezaghet zinkende wrak te verlaten. De zoon bereikte daarop weder het strand, en, zoo als bekend is, vond de kapitein zijn graf in de golven. Men schrijft betreffende deze scheepsrarap nog uit Camaretvan den 2 dezer, dat van de elf verdronken personen der equipage, zeven lijken zijn gevonden waaronder dat van den doctor, van de twee stuur- lieden, van den bootsman en van den hofmeester. De overige lijken had men, in weerwil van alle daartoe aangewende pogingen niet kunnen vinden. Door de zorgen van den heer Falloy, cornraissaris der Keizerlijke Fransche marine, zijn de gevonden lijken op het kerkhof te Camaret ter aarde besteld. De geheele bevolking van het zeeplaatsje betoonde de meeste deelneming in het lot der ongelukkigen De zeven lijkbaren, elk door vier man gedragen voor- afgegaan door den geestelijke dier gemeente, werden gevolgd door bovengemelden Keizerlijken commissaris, door de 15 geredde schipbreukelingendoor het geheele personeel der marine aldaar, door verscheidene beamb- ten der douanedoor het gemeentebestuur met den raaire, en eene onafzienbare menigte volks. Dat alios vormdeeen treffend schouwspel. Nadat de kisten in bet graf waren nedergelatenrigtte de heer Falloy een roe- rend woord, met betrekking tot deze droevige plegtig- heid tot de omstanders en dankte alien voor de betoonde deelneming. Daama ging men diep getroffen uiteen. Delft, 7 Feb. Donderdag II. heeft de Studenten- vereeniging Odin, in den schouwburg, haar gewoon jaarlijksch assaut gegevcn, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Buitengewoon fraai en sterk waren de onderscheidene proeven van kracht en behendigheid door het gezelschap, zoo met den sabel als met den degen cn den stole al'gelegd waarbij voorts kwamen het gymnastiekspringen en klimmen, maar vooral het tillen en behandelen van zeer zwaar sewisjtwelk een 1 en ander getuigde van grootc spieroefening met buiion- gewone vlngheid van geheel het ligchaam gepaard. Tusschen de eerste en tweede afdocling werden de toc- schouwers verrast door do opvoering eener arlequinade terwijl na afloop der voorstelling een bal plants had dat tot laat in den nacht voortduurde. Loosd uiueti 7 Feb. Op heden is, op het strand der zee onder deze gemeente aangespoeld, een beschadigd zwart gcverwd naambord waarop met ingesneden vcr- guldcn letters MCH xs9 of BUTE. Geiicniuldcn 3 Feb. Het hcugt niemund dat er om dezen tijd bier en op het naburige Kemper Eiland nog zoo veel hooi in voorraad is als thans. Jaarlijks worden uit deze gemeente alleen uitgevoerd om de 3 millioen pond tot nog toe slechts een vijfde gedeelte, en zoo is dezelfdp vcrhouding te Kampcn. Men vreestdat het voor de blunders van hooilanden op speculutie niet voordeelig zal aflonpenwant do prijzeu zijn nomiliaaldaar er sedert geruimeu tijd niets vcrkochl is, zoodat men gereede vci koopers zal vinden; waren er ook maar znlke koopers. De raad der gemeente heeft bcsloten eene ijzeren hooipcrs te doen vervaardigen om de ballast zand in de buiten- vaart door hooi tc vervangen en daardoor den afzet naar buiten'slands te bevordercn. 1 livsingeii 6 Feb. Den 3 dezer werden op 's RLjks werf alhier de sloomwcrktuigen beproeld van Zr. Ms. fregat Zeeland, die te Fyenoord vervaardigd en door den heer Stormebrink in gcmeld vaartuigge- plaatst zijn. In het bijzyn van officieren en ingenieurs. zette zich de reusachtigo machine in beweging, en overtrof destoutste verwachtingen zoo wat de machino als wat het schip aangaat, 'twelk bleek zoo goed te zijn dat het, bij do zware working der machine geheel vrij bleef van de trillingen die men op andcre sehroef- •ohepeu ontwaart. ttAKHT- KST HANDELSBEK1CTEX. Schiedam 8 Feb. Gerst 128/2 ffi Libati f 194 3/m. Moutwijnf 13.25 per Ned. vat, Jenever, 18.75 zonder fust en belasting. Amsterdamsche Proeff 20. Spoelingf 1.40 per ketol. Amsterdam 8 Feb. Granen prijslioudend. Rogge op levering lager. Koolzaadf 66 Raapolie- 364 364 Id. riajaar- 38 Lynolie najaar- 30 29f Id. Mei- 30| CLATEMIE TIJDIJtHEX. W eeiien 8 Feb. Dc minister van eeredienst heeft de 5 Evangelische superintendention van Hongarije cn van het Wajwodschap uitgenoodigdom op grond der nieuwe organisatiehunne belangen slechts in vertrouwelijken kring te besprekenten einde die nog vddr de bijeenroeping der Synode, offioieel in be- handeling te nemen en tot eene beslissing te kunnen brengen. TrlBst, 8 Feb. Er zijn hier berigten uit Venetie, van den 6. De bevelhebber des legers heeft dekrygs- wet afgekondigd voor misdrijven tegen de gewapende magt van der. Slaat, in Venetie en het district van Triest. Lunden 7 Feb. In hat Lagerhuis Leeit lord John Russel, in antwoord op eene interpellatie gezegddat Engeland aan Frankrijk vier voorstellen gedaan heeft, en wel de volgende 1°. Oostenrijk en Frankrijk inter venierin niet in Italie, zonder toestemrning der andere Mogendheilen. 2 Na de oplossing der Itnliaansche quaestie, ontbiedt Irankrijk zijne troepen uit Rome en het overige Italie terug. 3°. Er zal geene interventie met betrekking tot Venetie plants hebben. 4°. Sardinia zal geene troepen naar Centraal-Italie zenden vddr dat het votum der bevolking bekend is mogt dit votum ten gunste van de vereeniging met Sardinia zijn dan staat het Sardinie vrij, troepen derwaarts te zenden. I rankrijk nam de eerste Urie voorstellen meteenige wijzigingen betrekkelijk den tijd aan; het vierde punt maakt nog een onderweip van overweging met Oosten- rijk uit, van welke Mogendbeid nog geen oflicieel antwoord was ontvangen. Heden echter was er eene depeche vangraaf Rechberg ontvangen,waarin hij zegt de bewuste voorstellen niet to kunnen goedkouren al- vorens hij 's Keizers bevelen zoude hebben ontvan genhij kon echter wel zeggen dat Oostenrijk in geen geval den tegenwoordigen exceptionelen toestand van Italie kan eikennen. Oostenrijk is niet voorne- mens, troepen naar Italie,te zenden maar bepaalt zich alleen tot veruediging van zijn eigen gebied. V an genoemde voorstellen was mededeeling gedaan aan Rusland en Pruissen, Van Rusland was nog geen antwoord ontvangen Pruis»en schonk daaraan zijne goedkeuring. De ondeidiandelingen worden nog voort- gezet en er bestaut alle grond om te liopen op eene vredelievende oplossing der Italiaansche quaestie. Van den 8 na middernacht. In het Hoogerhuis heeft lord Normanby voorgesteldeen dank-adres nan de Koningin te rigten wegens de afkeuring eener inlijving van Savoye, en tevens met verzoekom zich tegen de aanhechting van Savoye aan Frankrijk krachtdadig tc verzetten. Lord Granville antwoordde, dat de Regering stellige verz.ekering van Frankrijk had ont vangen dat het voor het tegenwoordige de inlijving van Savoye niet verlangde. Graaf Walewski had wel toegegeven dat zoodanige raaatregel het onderwerp was geweest van gesprekken vddr het uitbrcken des oorlogs, en dan tocb nog slechts voor het geval van zekere eventuaiiteiten welke niet hebben plaats gehad. Dit vraagstuk gat aanloiding, dat de Engelsche gezant des- wege meer bepaald te Turin opbeldering vroeg waarop bij de verzekering ontving, dat hoegenaamd geen zoo danig verdrag met Frankrijk betrekkelijk Savoye bestond dat Sardinie dit land niet verkoopen nfstnan nocli in ruiling geven wih De bescliouvvingen van Enge land waren aan Keizer Napoleon medegedeeld de regering zou baron pligt verzaakt hebben, indien zij hare bezwaren tegen de aanhechting van Savoye niet aan Keizer Napole'oti had kenbaar gernankt. Hij hoopt daarom, dat lord Normanby zijn voorstel zal intrekken Lordt Gray zeide, dat de verzekeringen van Frankrijk geen genoegzamen waarborg opleveron, vooral als men de taal der Parijssclie dagbladen daarbij in aanmerking neomt. Niets zou nadeeligcr voor den vrede van Europa zijn, dan de aanhechting van Savoye, of- schoon bij niet zou willen aanraden die met kracht van wapenen te vcrhindcren. llij betreurt bet, dat de regering bij gelegenheid der onderbandelingen over het handels verdraggeene bopaalde verzekering omtrent de plaiinen van Keizer Napoleon beefc gevraagd. De lords Shaftesbury, Newcastle, Brougham en Derby verklaarden zicli tegen die aanhechting. Lord Redelifte zeide, dat bet jongste gedrag van Napoldon het wan- wantrouwen van Europa opwekte. Lord Normanby vcrklaardc, na doze diseussie zijn voorstel in te trekken. Het hoof'dcorpsder libeialen heeft door verraad van Cortinas geen deel kunnen nemen aan den veldslag van den-21 December. De Anglo-Saxon heeft tijding uit New-York van den 27 aangebragt. Peru was weigerachtigde finantiele vorderingen van Amerika te vereffenen. February. 64644 75$ 984 751 AHWTKKDAn8 Neueklanu. Werk. Sch. 2| pet. Dito dito3 ii Dito dito4 Syndicaat3^ n Handel-Maatschappijif Belgie. Bij Rothschild 2| n Rusi.and. Bij Hope en C°. 1798 en 1816. Dito 1828-1829. Dito 1831/33. Stieglitz Dito 1854. Dito 1855. Engelsche. SpAN'jio.Nieuw3°/0thans. if Buitenlundsche 3 Birinenlandsche3 Poktugai,. Te Londen 3 OosTEN'itUK. Metallick 1816-18525 Dito Zilv. Nation 5 Dito Zil.vcr 1849-1854. 5 Dito 1817-1852. 2£ 1254 125f 104f 101 102 1024 79t 894 89j> 994 99£ Slotkoekskx. Frankfort8 Feb. Metallieken 49, Nat. Id. 55i, Crediet Action 161.AVissel Amsterdam 99^. Louden, 8 F\b. Consols 944, Mexico 201, Spanje 33$, dito 434, dito Coup, Cert. 44. Parij», 8 Feb. Fransche Rente 67.60, Fransche Cred. Mob. 735 Binnenl. Spanje 43§, dito dito 82§, Russische Spoorwegen 497.

Dagblad van Zuid-Holland | 1860 | | pagina 3